Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , Nephele78 είπε:

Μπραβο καλυτερα 3η μερα! Σωστα! Μα ναι εισαι σουπερ !! Εγω 42 ετων fsh 17 αμη 0,3 (χαλια) για να συγκρινεις στο λεω

Νεφελη εκανα και εγω την 2η μέρα του κύκλου ορμονολογικές εκτός από ΑΜΗ βέβαια .

η fsh βγήκε 7.8 και γενικά όλες καλες αλλά από ωάρια τίποτα.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nephele78 είπε:

Μπραβο καλυτερα 3η μερα! Σωστα! Μα ναι εισαι σουπερ !! Εγω 42 ετων fsh 17 αμη 0,3 (χαλια) για να συγκρινεις στο λεω

Κορίτσι μου ότι θέλει ο Θεός και για εσένα και για εμένα.Νούμερα είναι και οι ηλικίες και οι τιμές και μας ρίχνουν ή μας ανεβάζουν την ψυχολογία. Σημασία έχει να υπάρχει σωστή καθοδήγηση με βάση αυτό που θέλει η κάθε μία από εμάς. Η επιστήμη έχει προχωρήσει. Συγγνώμη αν δεν σε έχω παρακολουθήσει αλλά εσύ σε το φάση είσαι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Νεφελη εκανα και εγω την 2η μέρα του κύκλου ορμονολογικές εκτός από ΑΜΗ βέβαια .

η fsh βγήκε 7.8 και γενικά όλες καλες αλλά από ωάρια τίποτα.

Εχεις δικιο ,οποτε ειναι πολυ παραγοντες τελικα.. @Lilly28 εγω μαζευα με φυσικους λογω του οτι με ενεσεις δεν ηταν καλά( ειχα κατεβασει 3 ωαρια που δεν προχωρησανε) και πετυχα με την 3η εμβρυομεταφορα διδυμα-φεβρουαριο γινονται ενος -ημουν πολυ πολυ τυχερη ,γιατι δεν χασαμε ωαριο κ με πολυ καλό σπερμα έγιναν βλαστοκυστες..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nephele78 είπε:

Εχεις δικιο ,οποτε ειναι πολυ παραγοντες τελικα.. @Lilly28 εγω μαζευα με φυσικους λογω του οτι με ενεσεις δεν ηταν καλά( ειχα κατεβασει 3 ωαρια που δεν προχωρησανε) και πετυχα με την 3η εμβρυομεταφορα διδυμα-φεβρουαριο γινονται ενος -ημουν πολυ πολυ τυχερη ,γιατι δεν χασαμε ωαριο κ με πολυ καλό σπερμα έγιναν βλαστοκυστες..

Το πολύ καλό σπερμα πολύ βοηθητικό η αλήθεια είναι .


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Εχεις δικιο ,οποτε ειναι πολυ παραγοντες τελικα.. @Lilly28 εγω μαζευα με φυσικους λογω του οτι με ενεσεις δεν ηταν καλά( ειχα κατεβασει 3 ωαρια που δεν προχωρησανε) και πετυχα με την 3η εμβρυομεταφορα διδυμα-φεβρουαριο γινονται ενος -ημουν πολυ πολυ τυχερη ,γιατι δεν χασαμε ωαριο κ με πολυ καλό σπερμα έγιναν βλαστοκυστες..

Να σου ζήσουν κορίτσι μου τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πήρα και εγώ τη δεύτερη χοριακή μου στην 24 μερα μετα την ΕΤ και μου είπαν ένα τεράστιο νούμερο.. ελπίζω να μην είναι προβληματικό..και να πάνε όλα καλά στον υπέρηχο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Lena3 είπε:

Κορίτσια πήρα και εγώ τη δεύτερη χοριακή μου στην 24 μερα μετα την ΕΤ και μου είπαν ένα τεράστιο νούμερο.. ελπίζω να μην είναι προβληματικό..και να πάνε όλα καλά στον υπέρηχο...

24η μερα μετα την ετ απολυτως φυσιολογικο να ειναι μεγαλο νουμερο! 
@Lilly28ευχαριστω κοπελα μου και εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου !και με ενα 3ο μωρακι συντομα !! @νικηαντωνια81ναι με εσωσε το σπερμα μου το ειπανε κιολας.17% κατακερματισμος και 80%ανωμαλες μορφες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, 

Είμαι στην 2η μέρα της εμβρυομεταφορας. Οπότε σκέφτομαι διαφορα  προσπαθώντας να μείνω όσο πιο αραχτη γίνεται στο σπίτι ( πράγμα αδύνατο γτ όσο περισσότερο ξαπλώνεις στον καναπέ βλέπεις πράγματα και λες γαμωτο αυτό στο φωτιστικό να ναι αράχνη.. χαχα) 

Σκεφτόμουν λοιπόν αυτές οι βλαστοκυστες που βάλαμε (έβαλα 2 5ης μέρας 4ΑΑ), εμφυτεονται αμέσως? Δηλαδή μέσα στις πρώτες μέρες ή περιφέρονται για περισσότερες μέσα στην μήτρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Mary.G είπε:

Κορίτσια, 

Είμαι στην 2η μέρα της εμβρυομεταφορας. Οπότε σκέφτομαι διαφορα  προσπαθώντας να μείνω όσο πιο αραχτη γίνεται στο σπίτι ( πράγμα αδύνατο γτ όσο περισσότερο ξαπλώνεις στον καναπέ βλέπεις πράγματα και λες γαμωτο αυτό στο φωτιστικό να ναι αράχνη.. χαχα) 

Σκεφτόμουν λοιπόν αυτές οι βλαστοκυστες που βάλαμε (έβαλα 2 5ης μέρας 4ΑΑ), εμφυτεονται αμέσως? Δηλαδή μέσα στις πρώτες μέρες ή περιφέρονται για περισσότερες μέσα στην μήτρα?

Η εμφύτευση γίνεται μέσα στις πρώτες 2-3 ημέρες απ' οτι ξέρω. Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mary.G είπε:

Κορίτσια, 

Είμαι στην 2η μέρα της εμβρυομεταφορας. Οπότε σκέφτομαι διαφορα  προσπαθώντας να μείνω όσο πιο αραχτη γίνεται στο σπίτι ( πράγμα αδύνατο γτ όσο περισσότερο ξαπλώνεις στον καναπέ βλέπεις πράγματα και λες γαμωτο αυτό στο φωτιστικό να ναι αράχνη.. χαχα) 

Σκεφτόμουν λοιπόν αυτές οι βλαστοκυστες που βάλαμε (έβαλα 2 5ης μέρας 4ΑΑ), εμφυτεονται αμέσως? Δηλαδή μέσα στις πρώτες μέρες ή περιφέρονται για περισσότερες μέσα στην μήτρα?

1η ημέρα: Η αναπτυσσόμενη βλαστοκύστη ξεκινάει να «βγαίνει» από τη ζώνη του ωαρίου, μια διαδικασία που ονομάζεται εκκόλαψη. Σε όλη αυτή τη διαδικασία τα κύτταρα της βλαστοκύστης συνεχίζουν να διαιρούνται και να αυξάνονται σε αριθμό. 
2ηημέρα: Η βλαστοκύστη συνεχίζει να εκκολάπτεται και ξεκινάει να «κολλάει» στα τοιχώματα της μήτρας. 
3η ημέρα: Η βλαστοκύστη «εισβάλλει» - προχωράει μέσα στο ενδομήτριο και η εμφύτευση ξεκινάει. Στη φάση αυτή είναι φυσιολογικό να βιώσεις μια μικρή τύπου «αιμορραγία», σταγόνες αίματος που όμως δεν πρέπει να σε ανησυχήσουν. 
4η ημέρα: Η βλαστοκύστη προχωράει ακόμη βαθύτερα μέσα στη μήτρα και αρχίζει να τροφοδοτείται από την παροχή αίματος του ενδομητρίου. Η αιμορραγία μπορεί να είναι πιο έντονη αλλά η έλλειψη αυτής δεν σημαίνει ότι η εμφύτευση δεν είναι επιτυχής. 
5η ημέρα: Η εμφύτευση θεωρείται πλέον ολοκληρωμένη και το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται.  Τα κύτταρα διαφοροποιούνται σε εκείνα που θα δώσουν τον πλακούντα καθώς και σε εκείνα που θα σχηματίσουν το έμβρυο. 
6η ημέρα: Τα κύτταρα του πλακούντα αρχίζουν να εκκρίνουν β-χοριακή γοναδοτροπίνη, η οποία εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος. Η ορμόνη αυτή προκαλεί την έκκριση προγεστερόνης με σκοπό να εμπλουτίσει τη μήτρα και να υποστηρίξει το αναπτυσσόμενο έμβρυο. 
7η ημέρα: Το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται και όσο περισσότερο αναπτύσσεται ο πλακούντας, περισσότερη β-χοριακή εκκρίνεται στην κυκλοφορία του αίματος. 
8η ημέρα: Η ανάπτυξη είναι ταχύτατη και η β-χοριακή περισσότερη. 
9η ημέρα: Τα επίπεδα της β-χοριακής είναι πλέον τόσο υψηλά στο αίμα της μητέρας που μπορούν να ανιχνευτούν σε μια εξέταση αίματος – τεστ εγκυμοσύνης.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Konisn said:

Η εμφύτευση γίνεται μέσα στις πρώτες 2-3 ημέρες απ' οτι ξέρω. Καλή επιτυχία!!!!

Ευχαριστώ πολύ!! Κι εγώ σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη 

32 minutes ago, Nephele78 said:

1η ημέρα: Η αναπτυσσόμενη βλαστοκύστη ξεκινάει να «βγαίνει» από τη ζώνη του ωαρίου, μια διαδικασία που ονομάζεται εκκόλαψη. Σε όλη αυτή τη διαδικασία τα κύτταρα της βλαστοκύστης συνεχίζουν να διαιρούνται και να αυξάνονται σε αριθμό. 
2ηημέρα: Η βλαστοκύστη συνεχίζει να εκκολάπτεται και ξεκινάει να «κολλάει» στα τοιχώματα της μήτρας. 
3η ημέρα: Η βλαστοκύστη «εισβάλλει» - προχωράει μέσα στο ενδομήτριο και η εμφύτευση ξεκινάει. Στη φάση αυτή είναι φυσιολογικό να βιώσεις μια μικρή τύπου «αιμορραγία», σταγόνες αίματος που όμως δεν πρέπει να σε ανησυχήσουν. 
4η ημέρα: Η βλαστοκύστη προχωράει ακόμη βαθύτερα μέσα στη μήτρα και αρχίζει να τροφοδοτείται από την παροχή αίματος του ενδομητρίου. Η αιμορραγία μπορεί να είναι πιο έντονη αλλά η έλλειψη αυτής δεν σημαίνει ότι η εμφύτευση δεν είναι επιτυχής. 
5η ημέρα: Η εμφύτευση θεωρείται πλέον ολοκληρωμένη και το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται.  Τα κύτταρα διαφοροποιούνται σε εκείνα που θα δώσουν τον πλακούντα καθώς και σε εκείνα που θα σχηματίσουν το έμβρυο. 
6η ημέρα: Τα κύτταρα του πλακούντα αρχίζουν να εκκρίνουν β-χοριακή γοναδοτροπίνη, η οποία εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος. Η ορμόνη αυτή προκαλεί την έκκριση προγεστερόνης με σκοπό να εμπλουτίσει τη μήτρα και να υποστηρίξει το αναπτυσσόμενο έμβρυο. 
7η ημέρα: Το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται και όσο περισσότερο αναπτύσσεται ο πλακούντας, περισσότερη β-χοριακή εκκρίνεται στην κυκλοφορία του αίματος. 
8η ημέρα: Η ανάπτυξη είναι ταχύτατη και η β-χοριακή περισσότερη. 
9η ημέρα: Τα επίπεδα της β-χοριακής είναι πλέον τόσο υψηλά στο αίμα της μητέρας που μπορούν να ανιχνευτούν σε μια εξέταση αίματος – τεστ εγκυμοσύνης.

Σε υπέρ ευχαριστώ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mary.G είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Κι εγώ σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη 

Σε υπέρ ευχαριστώ!!

Τιποτα κοριτσι μου εγω πιστευω θα πας καλα,αυτην την αισθηση εχω..ελπίζω να μη διαψευτω κ να χεις μια τελεια χοριακη!! Υπομονη ..

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Nephele78 said:

Τιποτα κοριτσι μου εγω πιστευω θα πας καλα,αυτην την αισθηση εχω..ελπίζω να μη διαψευτω κ να χεις μια τελεια χοριακη!! Υπομονη ..

Μακάρι! Χθες πριν πάω στην μονάδα για την ετ με έπιασε η απαισιόδοξια μου. Σήμερα όμως είμαι καλύτερα. Σύμπτωμα πάντως δεν έχω κανένα. Ούτε σουβλιες ούτε τσίμπηματα που έγραφαν άλλα κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nephele78 είπε:

1η ημέρα: Η αναπτυσσόμενη βλαστοκύστη ξεκινάει να «βγαίνει» από τη ζώνη του ωαρίου, μια διαδικασία που ονομάζεται εκκόλαψη. Σε όλη αυτή τη διαδικασία τα κύτταρα της βλαστοκύστης συνεχίζουν να διαιρούνται και να αυξάνονται σε αριθμό. 
2ηημέρα: Η βλαστοκύστη συνεχίζει να εκκολάπτεται και ξεκινάει να «κολλάει» στα τοιχώματα της μήτρας. 
3η ημέρα: Η βλαστοκύστη «εισβάλλει» - προχωράει μέσα στο ενδομήτριο και η εμφύτευση ξεκινάει. Στη φάση αυτή είναι φυσιολογικό να βιώσεις μια μικρή τύπου «αιμορραγία», σταγόνες αίματος που όμως δεν πρέπει να σε ανησυχήσουν. 
4η ημέρα: Η βλαστοκύστη προχωράει ακόμη βαθύτερα μέσα στη μήτρα και αρχίζει να τροφοδοτείται από την παροχή αίματος του ενδομητρίου. Η αιμορραγία μπορεί να είναι πιο έντονη αλλά η έλλειψη αυτής δεν σημαίνει ότι η εμφύτευση δεν είναι επιτυχής. 
5η ημέρα: Η εμφύτευση θεωρείται πλέον ολοκληρωμένη και το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται.  Τα κύτταρα διαφοροποιούνται σε εκείνα που θα δώσουν τον πλακούντα καθώς και σε εκείνα που θα σχηματίσουν το έμβρυο. 
6η ημέρα: Τα κύτταρα του πλακούντα αρχίζουν να εκκρίνουν β-χοριακή γοναδοτροπίνη, η οποία εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος. Η ορμόνη αυτή προκαλεί την έκκριση προγεστερόνης με σκοπό να εμπλουτίσει τη μήτρα και να υποστηρίξει το αναπτυσσόμενο έμβρυο. 
7η ημέρα: Το έμβρυο συνεχίζει να αναπτύσσεται και όσο περισσότερο αναπτύσσεται ο πλακούντας, περισσότερη β-χοριακή εκκρίνεται στην κυκλοφορία του αίματος. 
8η ημέρα: Η ανάπτυξη είναι ταχύτατη και η β-χοριακή περισσότερη. 
9η ημέρα: Τα επίπεδα της β-χοριακής είναι πλέον τόσο υψηλά στο αίμα της μητέρας που μπορούν να ανιχνευτούν σε μια εξέταση αίματος – τεστ εγκυμοσύνης.

Άρα τα τρίτης ημέρας έχουν μια καθυστέρηση δύο ημερών για την εμφύτευσή τους;

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Visit a vis said:

Άρα τα τρίτης ημέρας έχουν μια καθυστέρηση δύο ημερών για την εμφύτευσή τους;

όντως..τι γίνεται αν είναι 3ης μέρας ή και φρέσκα.. εμφυτεονται κατευθείαν ή περιμένουν να πολλαπλασιαστούν πρώτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...