Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Επίσης ξέχασα να αναφέρω την ακμή, ευτυχώς τώρα έχει μείνει μόνο στην πλάτη. Μια κυστιτιδα που έπαθα, πήρα αντιβίωση και καπάκι μύκητες από την αντιβίωση. Επίσης ματωνε για κάποιες μέρες η μύτη μου. Και τέλος η δυσκοιλιοτητα, στην αρχή με υποθετα γλυκερίνης την πάλεψα αλλά τελικά με έσωσαν τα προβιοτικα. Ταλαιπωρηθηκα αρκετά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

Επίσης ξέχασα να αναφέρω την ακμή, ευτυχώς τώρα έχει μείνει μόνο στην πλάτη. Μια κυστιτιδα που έπαθα, πήρα αντιβίωση και καπάκι μύκητες από την αντιβίωση. Επίσης ματωνε για κάποιες μέρες η μύτη μου. Και τέλος η δυσκοιλιοτητα, στην αρχή με υποθετα γλυκερίνης την πάλεψα αλλά τελικά με έσωσαν τα προβιοτικα. Ταλαιπωρηθηκα αρκετά! 

καλώς μας ήρθες Νάνσυ μου !! διαβάζω και λυπαμαι ολα σχεδον σου συνεβησαν πια ! βεβαια το σημαντικοτερο ειναι οτι το μπεμπάκι ειναι απολυτα υγιεστατο και αυτος ειναι ο στοχος ! για εμας 3,5 μηνες μεινανε. αλλα ναι σιγουρα θα ητανε καλό να ειναι λιγουλακι ποιο ευκολα και για σενα ! ειναι καλο που εχεις 2 γιατρους να σε παρακολουθουν εχεις και 2 γνωμες παραλληλα, ευχομαι και ελπιζω ολοψυχα να βοηθησει η κρεμα και να μη χρειαστει να μπεις σε περαιτέρω περιπετειες ! την εξεταση που αναφερθηκε παραπανω απο την @Sofaki91 για το συκώτι ρωτησες τους γιατρούς ? τι ειπανε ? εντωμεταξύ μια -ισως χαζή- σκεψη που μου ηρθε τωρα, η θαλασσα παραλια σιγουρα με καθαρά νερά, με το αλατι θα βοηθουσε καθολου αραγε ? ξερω οτι το αλάτι "ψηνει" τις πληγες ! φυσικά ρωτησε τους γιατρούς μπορεί αυτο που λέω να ειναι εντελως λάθος !! απλα τωρα μου ηρθε σαν σκεψη... εχτες το βραδυ πως πηγε, κοιμηθηκες καθολου ή ... παλι σκοπιά ?

@asteraki82 @Nektaritsaki τελικά πηρα θαρρος σημερα και μετα απο 3 εβδομαδες ζυγιστηκα ! εβαλα συνολικα 5 και κατι λίγο κιλα και σημερα ειμαι 23+6 ! ενταξει καλα ειμαι, δεν φρικαρα χεχεχε. σημερα πάμε για το μηνιαιο ελεγχο, υπερηχο ο οποιος περιλαμβανει και τρισδιαστατη εικονα και αυριο καμπυλη ζαχάρου, πρωι πρωι θα χω να πιω αυτο το μπουκαλι.. αντε να δουμε... 

εντωμεταξυ βρε κοριτσια, τωρα στις διακοπες λαχταρησα καποια πραματα και εφαγα ομολογώ !! γύρο, τηγανητα μυδια/καλαμαρια/γαυρο/πατατες, λουκουμαδες με μελι και κανελα, .... τι να κανω δεν κρατιομουνα χαχαχαχα απο παντου μυριζουνε ! σε διαστημα 3 εβδομαδων φυσικα οχι μεσα σε λιγες μερες ! παγωτα καθολου δεν εφαγα ουτε σταγονα αλκοολ αγγιξα ! α οχι ψεματα !! μια γουλιά πολυυυ νερωμενο ουζο χιχιχι δλδ νερό δεν ενοιωσα ιδιαιτερα γευση ουζο..  απαράδεκτη ?? :cry:

να αναφέρω επισης επειδή διαβασα για τουαλέτα, οτι εμένα η καθημερινη πρωινή επισκεψη ειναι στανταράκι πλεον εδώ και πολύυυ καιρό οπως δηλαδή ητανε και πριν την εγκυμοσυνη χωρις να παιρνω τίποτα απο χαπια πχ ή υποθετα γι αυτο το λογο ! και οπως μολις ανεφερα τελευταια δεν εκανα και την ΚΑΛΥΤΕΡΗ διατροφή, λολ για το κατουρημα οκ δε το συζηταω... δεν μετραω πλεον


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα elise.. Με το καλό το μωράκι σου!!! Πραγματικά στο τέλος θα πω ότι έζησα την εγκυμοσύνη μου στο έπακρο.. Εγκυμοσύνη με τα όλα της :-D Οσο για τους 2 γιατρούς, φυσικά ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού που θα γεννήσω, αλλά και τον γιατρό μου έξω τον έχω πολλά χρόνια και του έχω εμπιστοσύνη γιατί με βοήθησε και με το θέμα του να μείνω έγκυος καθώς είχα πολυκυστικές ωοθήκες. Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα συζητήσουμε για την εξέταση να την κάνω. Η θάλασσα ρώτησα, φυσικά κάνει καλό μου είπε και προσπαθώ όσο μπορώ να πηγαίνω! Σωστή η σκέψη σου!! Χθες κάπως καλύτερα, κοιμήθηκα λίγο παραπάνω! 

 

Πάντως από κιλά μια χαρά είσαι.. Εγώ έχω ήδη πάρει 8 κιλά.. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής δεν στερουμαι.. Τρώω από την αρχή τα πάντα. Οπότε δεν παραπονιέμαι για τα κιλά!!! 

Όσο για την τουαλέτα όποια υποφέρει να πω ότι σώθηκα με τα προβιοτικα.. Δεν πειράζουν πουθενά στην εγκυμοσύνη, πήρα για 1 μήνα αλλά αυτά ξεκινούν και δρουν όταν τα τελειώσεις.. Από τότε πηγαίνω κανονικότατα και περισσότερες από 1 φορά την ημέρα! 

 

Κάτι τελευταίο να ρωτήσω αν ξέρει κάποια, καμπύλη σακχάρου κάνουμε έτσι κι αλλιώς ή μόνο αν κρίνει ο γιατρός ότι πρέπει να την κάνουμε; και σε ποια εβδομάδα την κάνουμε; 

Καλημέρα σε όλες!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έκανα τη Β επιπέδου και κατά βάση όλες οι ενδείξεις βγήκαν άψογες. Φυσικά υπάρχει ένα καρφί που θα με οδηγήσει σε αμνιοπαρακεντηση. Το ρινικο οστό της μικρής μετρήθηκε 3.9  κ μ συνέστησαν τη γνωστή επεμβατικη μέθοδο που θα μας βεβαιώσει για ολσ τα σύνδρομα. Ευχηθείτε μ καλή τυχη

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2018 at 2:33 ΜΜ, Nancy31 είπε:

Οκ, θα το αναφέρω.. Να σαι καλά, ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!!  :grin:

Καλησπερα τι κανεις?? Με το καλο το μωρακι σου!!! Θα πρεπει να σ πει ο γυναικολογος αν επιτρεπεται καποιο φαρμακο για να μην ταλαιπωρεισαι...Τη χολη την εχεις ελεγξει?,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Καλησπερα τι κανεις?? Με το καλο το μωρακι σου!!! Θα πρεπει να σ πει ο γυναικολογος αν επιτρεπεται καποιο φαρμακο για να μην ταλαιπωρεισαι...Τη χολη την εχεις ελεγξει?,?

Γειά σου Κελυ.. Ευχαριστώ πολύ, κι εσύ με το καλό!! Ναι είμαι πάντα υπό συνεννόηση μαζί του. Όχι.. Είναι το ίδιο με την εξέταση για τις τρανσαμινασες για το συκώτι που μου ανέφερε η @Sofaki91?? Ή είναι κάτι άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nancy31 είπε:

 

 

Κάτι τελευταίο να ρωτήσω αν ξέρει κάποια, καμπύλη σακχάρου κάνουμε έτσι κι αλλιώς ή μόνο αν κρίνει ο γιατρός ότι πρέπει να την κάνουμε; και σε ποια εβδομάδα την κάνουμε; 

Καλημέρα σε όλες!!! 

η καμπύλη ζαχάρου απ οτι ξέρω ειναι μια εξεταση που κανουμε ολες γιατι δεν εχει να κανει καθολου με την προσωπική κατασταση /ιστορικό της υποψήφιας μαμας, μπορεί να παρουσιαστεί στην οποιαδηποτε εστω και χωρις κανενα ιχνος ιστορικού ! η εξεταση γινεται μεταξύ 24 και 27 εβδομαδων. εαν κανω λαθος βεβαια ας με διορθωσει καποια εμπειρη. και φυσικα εαν ειναι ανεβασμενη θα πρεπει μετα μεχρι το τελος να ελέγχεται συχνα πυκνα και να ακολουθειτε ειδική διατροφη. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα τη Β επιπέδου και κατά βάση όλες οι ενδείξεις βγήκαν άψογες. Φυσικά υπάρχει ένα καρφί που θα με οδηγήσει σε αμνιοπαρακεντηση. Το ρινικο οστό της μικρής μετρήθηκε 3.9  κ μ συνέστησαν τη γνωστή επεμβατικη μέθοδο που θα μας βεβαιώσει για ολσ τα σύνδρομα. Ευχηθείτε μ καλή τυχη

Καλή τύχη κορίτσι.. Όλα θα πάνε καλά!! Με το καλό το κοριτσάκι σου να το κρατήσεις αγκαλίτσα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα τη Β επιπέδου και κατά βάση όλες οι ενδείξεις βγήκαν άψογες. Φυσικά υπάρχει ένα καρφί που θα με οδηγήσει σε αμνιοπαρακεντηση. Το ρινικο οστό της μικρής μετρήθηκε 3.9  κ μ συνέστησαν τη γνωστή επεμβατικη μέθοδο που θα μας βεβαιώσει για ολσ τα σύνδρομα. Ευχηθείτε μ καλή τυχη

Καλη μου μην αγχωνεσαι!!!! Εφοσον σ ειπε ο γιατρος να την κανεις φυσικα και να την κανεις..Να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα και επισης μετα θα εισαι εντελως ηρεμη γιατι θα αποκλεισεις πολλα συνδρομα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Εγώ κορίτσια έκανα τη Β επιπέδου και κατά βάση όλες οι ενδείξεις βγήκαν άψογες. Φυσικά υπάρχει ένα καρφί που θα με οδηγήσει σε αμνιοπαρακεντηση. Το ρινικο οστό της μικρής μετρήθηκε 3.9  κ μ συνέστησαν τη γνωστή επεμβατικη μέθοδο που θα μας βεβαιώσει για ολσ τα σύνδρομα. Ευχηθείτε μ καλή τυχη

μαρουλακι μου ευχομαι ολοψυχα οοοολα να ειναι καλα !!! για πότε κανονισες αμνιο ?? να μας ενημερωσεις για τα ΤΕΛΕΙΑ -ευχομαι- αποτελεσματα ! καμια φορα γινονται και λάθη ! θυμισε μου ειχες κάνει ΝΙΡΤ ή οχι ? ή τεσπα καποια αναλογη, harmony ισως ?!

 

εμεις μολις γυρισαμε απο τον υπερηχο, οοοολα τέλεια και φυσιολογικα. 651 γραμμαρια ο μπεμπης και σαν μεγεθος ειναι σωστά για τις εβδομαδες που βρισκομαστε. το κεφαλακι ητανε γυρισμενο μπροστα διέκρινα μυτουλα χειλακια ! τωρα σε μισή ωρα θα κανουμε τρισδιάστατο, ευχηθείτε μου να μη γυρισει παλι τον πισινο οπως την προηγουμενη φορα ! χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Nancy31 είπε:

Γειά σου Κελυ.. Ευχαριστώ πολύ, κι εσύ με το καλό!! Ναι είμαι πάντα υπό συνεννόηση μαζί του. Όχι.. Είναι το ίδιο με την εξέταση για τις τρανσαμινασες για το συκώτι που μου ανέφερε η @Sofaki91?? Ή είναι κάτι άλλο; 

Μμμμ δεν ξερω...Λογικα θα ειναι κατι τετοιο...Πχ μια φιλη μκυ ειχε χολοσταση και ειχε φαγουρα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , elise είπε:

η καμπύλη ζαχάρου απ οτι ξέρω ειναι μια εξεταση που κανουμε ολες γιατι δεν εχει να κανει καθολου με την προσωπική κατασταση /ιστορικό της υποψήφιας μαμας, μπορεί να παρουσιαστεί στην οποιαδηποτε εστω και χωρις κανενα ιχνος ιστορικού ! εαν κανω λαθος βεβαια ας με διορθωσει καποια εμπειρη. 

Ναι αυτό το γνωρίζω ότι δεν έχει να κάνει με το ιστορικό.. Απλά σκεφτόμουν μήπως ο γιατρός βλέποντας τις μηνιαίες εξετάσεις μας για το σάκχαρο κρίνει ότι δεν χρειάζεται στην προκειμένη φάση αν και εφόσον γίνεται μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Σ ευχαριστώ πάντως! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nancy31 είπε:

Ναι αυτό το γνωρίζω ότι δεν έχει να κάνει με το ιστορικό.. Απλά σκεφτόμουν μήπως ο γιατρός βλέποντας τις μηνιαίες εξετάσεις μας για το σάκχαρο κρίνει ότι δεν χρειάζεται στην προκειμένη φάση αν και εφόσον γίνεται μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Σ ευχαριστώ πάντως! 

και εμενα μεσω ούρων καθε μήνα ελεγχουνε τα επιπεδα ζαχάρου, αλλα σ αυτόν τον μήνα για καποιο λογο την κανουνε την εξεταση ετσι και αλλιως,... δινουνε μαλιστα και ενα μπουκαλι γλυκοζης που πρεπει να πιουμε.. ακουσα οτι ειναι αηδία,... γενικα τα γλυκά σιροπια μ αρεσουνε εμενα, θα δοκιμασω αυριο το πρωι και θα σας πω χιχιχι

εγώ μεχρι στιγμής δεν εχω καμια ενδειξη ζαχάρου,... θα μου το λεγανε φανταζομαι.. αλλα ειναι στανταρ εξεταση ανεξαρτητως των αποτελεσματων των ουρων... δεν ξερω γιατι.


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , elise είπε:

και εμενα μεσω ούρων καθε μήνα ελεγχουνε τα επιπεδα ζαχάρου, αλλα σ αυτόν τον μήνα για καποιο λογο την κανουνε την εξεταση ετσι και αλλιως,... δινουνε μαλιστα και ενα μπουκαλι γλυκοζης που πρεπει να πιουμε.. ακουσα οτι ειναι αηδία,... γενικα τα γλυκά σιροπια μ αρεσουνε εμενα, θα δοκιμασω αυριο το πρωι και θα σας πω χιχιχι

Μάλιστα, οκ! Θα συνεννοηθώ και για αυτό την Παρασκευή με τον γιατρό μου! Έχω ξανακάνει για άλλο λόγο υγείας.. Είναι πολύ γλυκό αυτό το πράγμα που πίνουμε.. Απλά είναι η όλη φάση ταλαιπωρία, πρέπει να περιμένεις και ενδιάμεσα να μην περπατήσεις καθόλου.. Περισσότερο με κουρασε τότε το ότι περίμενα πολύ ώρα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elise είπε:

και εμενα μεσω ούρων καθε μήνα ελεγχουνε τα επιπεδα ζαχάρου, αλλα σ αυτόν τον μήνα για καποιο λογο την κανουνε την εξεταση ετσι και αλλιως,... δινουνε μαλιστα και ενα μπουκαλι γλυκοζης που πρεπει να πιουμε.. ακουσα οτι ειναι αηδία,... γενικα τα γλυκά σιροπια μ αρεσουνε εμενα, θα δοκιμασω αυριο το πρωι και θα σας πω χιχιχι

Αααα εγω την εκανα την καμπυλη ζαχαρου την προηγουμενη βδομαδα..Νωρις νωρις με εβαλε ο γιατρος μου..Τα αποτελεσματα ευτυχως ηταν τελεια..Μαλιστα ο γιατρος μου μπυ επεσημανε οτι κανω υπογλυκαιμιες οποτε να αρχισω να τρωω γλυκα...Γιουπι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...