Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

1 hour ago, sun38 είπε:

Καλημέρα σε όλες σας. Ανήκω κ εγώ στις πιθανές μητέρες Δεκεμβρίου, κ λέω πιθανές γιατί έχω διαγνωστεί με επιπωματικο πλακούντα, όποτε όλα μου έχουν εξηγήσει ότι είναι σχετικά. Έχω ήδη ένα παιδάκι 3 ετών κ αυτό είναι το δεύτερο. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις συζητήσεις σας. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση εδώ ή αν γνωρίζετε κάτι ίσως! Μου έχουν πει ότι στο τρίτο τρίμηνο είναι πολύ συχνές οι αιμορραγιες, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ενός πρόωρου τοκετού ή και αποβολής. Υπάρχει δηλ κίνδυνος κ για τη μητέρα κ για το έμβρυο. Αν γνωρίζετε κάτι ή υπάρχει κάποια εμπειρία θα το εκτιμούσα πολύ να τη μοιραστείτε μαζί μου.

Καλημέρα κορίτσια μου!Πως είστε σήμερα;

Η μπουμπου μου σήμερα με έχει τρελάνει στην κλωτσιά!Χαχαχαχα!Με έχει πιάσει και μια βαρεμάρα,από καναπέ σε κρεβάτι,κι από κρεβάτι σε καναπέ το πάω!

@sun38 να σου ζήσει το παιδάκι σου,και με το καλό το δεύτερο!Μην αγχώνεσαι!Το ίδιο ακριβώς είχε μια φίλη μου,Γέννησε τον γιο της 39 εβδομάδων!Το μόνο έκανε καισαρικη,δεν είχε τίποτα άλλο!Ολα ήταν μια χαρά!Μια τελειομηνη εγκυμοσυνη να έχεις!

  • Μου αρέσει 2

gCo4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Κ εγώ εύχομαι σε εσάς τέλειο μήνες εγκυμοσύνες κ με το καλό. Δεν έχω κάνει ακόμη β επιπέδου. Είμαι 17,5 εβδομάδων. Εμένα μου έχουν πει ότι ο πλακουντας δεν είναι απλά χαμηλός , αλλά επιπωματικος δηλ καλύπτει τον τράχηλο, από τη μια άκρη έως την άλλη. Προσέχω όσο μπορώ αλλά είναι δύσκολο με ένα μικρό παιδάκι στο σπίτι. Δεν μπορώ να είμαι ξάπλα συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , sun38 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Κ εγώ εύχομαι σε εσάς τέλειο μήνες εγκυμοσύνες κ με το καλό. Δεν έχω κάνει ακόμη β επιπέδου. Είμαι 17,5 εβδομάδων. Εμένα μου έχουν πει ότι ο πλακουντας δεν είναι απλά χαμηλός , αλλά επιπωματικος δηλ καλύπτει τον τράχηλο, από τη μια άκρη έως την άλλη. Προσέχω όσο μπορώ αλλά είναι δύσκολο με ένα μικρό παιδάκι στο σπίτι. Δεν μπορώ να είμαι ξάπλα συνέχεια.

Αα εισαι μανουλα τελη δεκεμβριου αρχες ιανουαριου....θελει προσοχη απο οσα εχω ακουσει δεν εχεις καποιον να σου κραταει το αλλο σου παιδακιι?


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αα εισαι μανουλα τελη δεκεμβριου αρχες ιανουαριου....θελει προσοχη απο οσα εχω ακουσει δεν εχεις καποιον να σου κραταει το αλλο σου παιδακιι?

Ακριβώς. Μου έχουν πει ότι ούτως ή άλλως αν καταφέρουμε να φτάσουμε έως τα μέσα Δεκεμβρίου θα είναι τέλεια. Με βοηθάν οι γονείς μου όσο μπορούν αλλά κ ο μικρός είναι πολύ ζωηρός. Δεν σταματάει λεπτό. Κ ο άντρας μου με βοηθάει όταν δεν δουλεύει. Αλλά είναι δύσκολα. Δεν θέλω να τον πάω σε παιδικο λόγω των ιώσεων μιας κ είμαι έγκυος. Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη. Φοβάμαι πολύ. Είναι κ ο μικρός δεν θα ήθελα να είμαι εισαγωγή σε ένα νοσοκομείο κ να τον αφήσω. Κ οι δυο εγκυμοσύνες μου έιναι μετά από εξωσωματικές κ έχω ταλαιπωρηθεί για να αποκτήσω παιδί. Μπήκα πάλι στη διαδικασία για δεύτερο παιδι γιατί ήθελα ο μικρός να έχει ένα αδελφάκι. Δεν ήξερα για όλα αυτά!! Δεν είχα ιδέα!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , sun38 είπε:

Ακριβώς. Μου έχουν πει ότι ούτως ή άλλως αν καταφέρουμε να φτάσουμε έως τα μέσα Δεκεμβρίου θα είναι τέλεια. Με βοηθάν οι γονείς μου όσο μπορούν αλλά κ ο μικρός είναι πολύ ζωηρός. Δεν σταματάει λεπτό. Κ ο άντρας μου με βοηθάει όταν δεν δουλεύει. Αλλά είναι δύσκολα. Δεν θέλω να τον πάω σε παιδικο λόγω των ιώσεων μιας κ είμαι έγκυος. Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη. Φοβάμαι πολύ. Είναι κ ο μικρός δεν θα ήθελα να είμαι εισαγωγή σε ένα νοσοκομείο κ να τον αφήσω. Κ οι δυο εγκυμοσύνες μου έιναι μετά από εξωσωματικές κ έχω ταλαιπωρηθεί για να αποκτήσω παιδί. Μπήκα πάλι στη διαδικασία για δεύτερο παιδι γιατί ήθελα ο μικρός να έχει ένα αδελφάκι. Δεν ήξερα για όλα αυτά!! Δεν είχα ιδέα!! 

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη ακομα και στην ιδια γυναικα ε;; μην αγχωνεσαι να εισαι ηρεμη γιατι περναει κ στο μωρακι!! Οντως η εξωσωματικη ειναι μια δυσκολη προς ολα τα θεματα διαδικασια!!! Κοιτα να μην αγχωνεσαι ο Θεος και η φυση εχουν προνοησει για καθε εγκυμοσυνη ειτε ειναι πρωτο ειτε δεκατο παιδι....εχε πιστη στο Θεο προσευχησου και ολα θα πανε καλα!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη ακομα και στην ιδια γυναικα ε;; μην αγχωνεσαι να εισαι ηρεμη γιατι περναει κ στο μωρακι!! Οντως η εξωσωματικη ειναι μια δυσκολη προς ολα τα θεματα διαδικασια!!! Κοιτα να μην αγχωνεσαι ο Θεος και η φυση εχουν προνοησει για καθε εγκυμοσυνη ειτε ειναι πρωτο ειτε δεκατο παιδι....εχε πιστη στο Θεο προσευχησου και ολα θα πανε καλα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να κυλήσουν ομαλά όλα. Εξάλλου αυτή είναι κ η τελευταία μου προσπάθεια για παιδι. Είναι ένας κύκλος περίπου 8 χρόνων προσπαθειών. Κ η αλήθεια όλα αυτά τα χρόνια δεν το έβαλα ποτέ κάτω. Είχα ξαναγράψει στο cafe πριν χρόνια όταν είχα ξεκινήσει το ψάξιμο με τις εξωσωματικές. Κ με είχε βοηθήσει πολύ η συμπαράσταση από αλλά άτομα.Μετά αφιερώθηκα στον μικρό μου κ δεν είχα χρόνο. Τώρα πάλι ξαναγράφω αναζητώντας κ ψυχική δύναμη κ εμπειρίες αναλογες. Αγχώνομαι για το μπεμπακι από τη μια να είναι καλά κ από την άλλη για τον μικρό μου. Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι κ να μην προλάβω να τον δω να μεγαλώνει.... φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , sun38 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να κυλήσουν ομαλά όλα. Εξάλλου αυτή είναι κ η τελευταία μου προσπάθεια για παιδι. Είναι ένας κύκλος περίπου 8 χρόνων προσπαθειών. Κ η αλήθεια όλα αυτά τα χρόνια δεν το έβαλα ποτέ κάτω. Είχα ξαναγράψει στο cafe πριν χρόνια όταν είχα ξεκινήσει το ψάξιμο με τις εξωσωματικές. Κ με είχε βοηθήσει πολύ η συμπαράσταση από αλλά άτομα.Μετά αφιερώθηκα στον μικρό μου κ δεν είχα χρόνο. Τώρα πάλι ξαναγράφω αναζητώντας κ ψυχική δύναμη κ εμπειρίες αναλογες. Αγχώνομαι για το μπεμπακι από τη μια να είναι καλά κ από την άλλη για τον μικρό μου. Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι κ να μην προλάβω να τον δω να μεγαλώνει.... φοβάμαι...

Καλησπέρα κοριτσι μου. Αρχικα, να σου πω να σου ζησει το πρωτο σου παιδακι. Και δευτερον, θα σου πω την σκεψη μου μολις σε διαβασα. 

Εγω προσωπικα, και στο λεω ειλικρινα, γυναικες που παλευουν τοσο πολυ για αυτον τον ιερο σκοπο, να φερουν στον κοσμο ενα παιδι, γυναικες που ουτε που φανταζομαι τα οσα μπορει να περνανε μεσα απο χρονοβορες και πιθανον ψυχοφθορες διαδικασιες για να το καταφερουν, γυναικες που παλευουν για χρονια μπαινοβγαινοντας για εξετασεις, σε κλινικες, για εμβρυομεταφορες, για εξωσωματικες, για χοριακες καθε μηνα μα καθε μηνα μηπως κ το ονειρο βγει αληθινο, γυναικες που πραγματικα στα ματια μου φανταζουν ηρωιδες, που κρυβουν απιστευτη δυναμη μεσα τους, που πεφτουν και ξανασηκωνονται ακομα πιο δυνατες....

Και τα λεω αυτα, επειδη εισαι μια απο αυτες τις γυναικες!! Κοριτσι μου, οτι και να σου πουμε εμεις εδω, τη δυναμη σου, και μιλαω για μενα, εγω δεν την φτανω! Εχεις κανει παρα πολλα χιλιομετρα κοπελα μου, και εγω νιωθω τοσο λιγη για να σε εμψυχωσω. 

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι ξερεις καλυτερα απο ολους να παλευεις κ να χεις πιστη. Μην σκεφτεσαι το χειροτερο ενδεχομενο, αλλα το καλυτερο. Θα προσεχεις λιγο παραπανω, τον μικρο σου για αυτους τους λιγους μηνες προσπαθησε να μην τον σηκωνεις,ουτε γενικα βαρη, οσο μπορεις να ξεκουραζεσαι, μην επιβαρυνεσαι με τιποτα. Μονο με τα απαραιτητα. Μη φοβασαι. Γιατι εσυ εχεις παλεψει πολυ πιο πριν με τους φοβους σου. Να προσεχεις μονο τον εαυτο σου. Κ ως μαχητρια και εσυ, ετσι και το μωρακι σου, θα τα καταφερετε! Να σαι σιγουρη!!!!

  • Μου αρέσει 4

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , sun38 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να κυλήσουν ομαλά όλα. Εξάλλου αυτή είναι κ η τελευταία μου προσπάθεια για παιδι. Είναι ένας κύκλος περίπου 8 χρόνων προσπαθειών. Κ η αλήθεια όλα αυτά τα χρόνια δεν το έβαλα ποτέ κάτω. Είχα ξαναγράψει στο cafe πριν χρόνια όταν είχα ξεκινήσει το ψάξιμο με τις εξωσωματικές. Κ με είχε βοηθήσει πολύ η συμπαράσταση από αλλά άτομα.Μετά αφιερώθηκα στον μικρό μου κ δεν είχα χρόνο. Τώρα πάλι ξαναγράφω αναζητώντας κ ψυχική δύναμη κ εμπειρίες αναλογες. Αγχώνομαι για το μπεμπακι από τη μια να είναι καλά κ από την άλλη για τον μικρό μου. Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι κ να μην προλάβω να τον δω να μεγαλώνει.... φοβάμαι...

Θα πανε ολα τελεια αυτο να σκεφτεσαιιι! Ο Θεος θα σου δινει δυναμη κ εσενα και το μπεμπακι....συμφωνω απολυτα με τα ΟΣΑ ειπε η @nanoula90!!!!

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια!Πως είστε;

Εγω σηκώθηκα από τις 7 σήμερα,μεγάλη μέρα σήμερα για μας!Εχει ρεπό ο άντρας μου και πάμε να κάνω την εξεταση με το αίμα,που μου είπε ο γιατρός!Καντε μια ευχούλα να πάνε όλα καλά!!!!!!Βεβαια τα αποτελέσματα θα βγουν σε 15 μέρες,γιατί τα στέλνουν εξωτερικό!

  • Μου αρέσει 2

gCo4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Eleutheria2012 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!Πως είστε;

Εγω σηκώθηκα από τις 7 σήμερα,μεγάλη μέρα σήμερα για μας!Εχει ρεπό ο άντρας μου και πάμε να κάνω την εξεταση με το αίμα,που μου είπε ο γιατρός!Καντε μια ευχούλα να πάνε όλα καλά!!!!!!Βεβαια τα αποτελέσματα θα βγουν σε 15 μέρες,γιατί τα στέλνουν εξωτερικό!

Καλημερα !!! Μην εχεις κανενα αγχος. Σκεψου απλα οτι προκειται για κατι προληπτικο και οχι οτι σημαινει κατι κακο. Μια εξετασουλα λογω ηλικιας κ τπτ παραπανω. Οποτε ολα καλα και η μπεμπαρα σου θα ναι σουπερ. Καλα αποτελεσματααααααα αν κ σιγουρα θα τα εχεις!!

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τα καλά σας λόγια. Να είστε όλες καλά. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας εάν ήδη έχετε. Κ καλές τέλειομηνες εγκυμοσύνες σας εύχομαι από καρδιάς!! Τα παιδιά είναι ένα θαύμα κ είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή η οικογένεια!! Όλα τα αλλά έρχονται σε δεύτερη μοίρα!!Χθες βράδυ βλέπαμε τον μικρό μας με τον άντρα μου ποσό γρήγορα μεγαλωνει κ παράλληλα το ότι είμαι έγκυος κ λέγαμε ότι εάν κάποιος μας το έλεγε αυτό πριν μερικά χρόνια , ότι θα τα καταφέρναμε στο μέλλον δεν θα το πιστεύαμε!

πρίν από 49 λεπτά , Eleutheria2012 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!Πως είστε;

Εγω σηκώθηκα από τις 7 σήμερα,μεγάλη μέρα σήμερα για μας!Εχει ρεπό ο άντρας μου και πάμε να κάνω την εξεταση με το αίμα,που μου είπε ο γιατρός!Καντε μια ευχούλα να πάνε όλα καλά!!!!!!Βεβαια τα αποτελέσματα θα βγουν σε 15 μέρες,γιατί τα στέλνουν εξωτερικό!

Καλημέρα κ καλά αποτελέσματα εύχομαι!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eleutheria2012 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια!Πως είστε;

Εγω σηκώθηκα από τις 7 σήμερα,μεγάλη μέρα σήμερα για μας!Εχει ρεπό ο άντρας μου και πάμε να κάνω την εξεταση με το αίμα,που μου είπε ο γιατρός!Καντε μια ευχούλα να πάνε όλα καλά!!!!!!Βεβαια τα αποτελέσματα θα βγουν σε 15 μέρες,γιατί τα στέλνουν εξωτερικό!

Καλημερα σε ολα τα κοριτσακια κ τις κοιλιτσες σας!!!:wub:

Ολα θα πανε τελεια ειναι προληπτικη εξεταση οχι υποχρεωτικη....ευχομαι τα καλυτερα!!;)


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Με τη μικρή στο τρέξιμο δεν προλαβαίνω να γράψω. Εμεις χθες πηγαμε κ καναμε β επιπεδου κ ειναι ολα καλα. Απλα ειναι λιγο χαμηλα ο πλακουντας κ θελει λιγο παραπανω προσοχη. Ειναι κοριτσάκι!! Οπότε η Αγαπη θα εχει αδελφούλα! Εμεις βγαλαμε και την Αγαπη ετσι επειδη μας αρεσε σαν ονομα κ το δευτερο παιδακι μαλλον θα το πουμε Λυδία ή Μελίνα επειδή μας αρέσει! Ολες να εχουμε τελειομηνες εγκυμοσυνες κ να πανε ολα καλά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2018 at 12:08 ΜΜ, Μάντη είπε:

Εγω εχω χαμηλο πλακουντα και εχω καφε αιμα απο την 7η εβδομάδα και καποιες φορες και κοκκινο αιμα για λιγο... εχω κλείσει την 29η εβδομάδα και ακομα ειναι χαμηλα την προηγούμενη εβδομάδα ειχα παλι αιμα.. αλλα κανενας γιατρος δεν μου ειπε οτι μπορει να αποβαλω ή κατι αλλο... το μονο που μου είπε ο γιατρός μου ειναι πολυ ξεκούραση μονο ξαπλα να σηκώνομαι μονο για να φτιαξω ενα φαγητο... και οτι αν δεν ανεβει θα παμε για καισαρική... νομιζω ειναι λαθος να σε τρομοκρατούν φυσικα και σε ολες τις εγκυμοσύνες υπαρχουν κίνδυνοι αλλα οχι να σου δημιουργουν πανικο!

Μάντη ήθελα να σε ρωτήσω όταν υπάρχει αιμορραγία είσαι στο νοσοκομείο για κάποια αγωγή; Παίρνεις στο σπίτι κάποια αγωγή; Εμένα μου δίνουν utrogestan 3 την ημέρα λόγω του πλακούντα. Επίσης προηγείται πόνος ή κ ξαφνικά χωρίς να υπάρχει αιτία;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sweetalecia είπε:

Γεια σας κορίτσια! Με τη μικρή στο τρέξιμο δεν προλαβαίνω να γράψω. Εμεις χθες πηγαμε κ καναμε β επιπεδου κ ειναι ολα καλα. Απλα ειναι λιγο χαμηλα ο πλακουντας κ θελει λιγο παραπανω προσοχη. Ειναι κοριτσάκι!! Οπότε η Αγαπη θα εχει αδελφούλα! Εμεις βγαλαμε και την Αγαπη ετσι επειδη μας αρεσε σαν ονομα κ το δευτερο παιδακι μαλλον θα το πουμε Λυδία ή Μελίνα επειδή μας αρέσει! Ολες να εχουμε τελειομηνες εγκυμοσυνες κ να πανε ολα καλά!!

Ολα τελεια η μπεμπουλα λοιπον και το ονομα υπεροχο.....θα σ βαλω αυριο στο πινακακι μας μετα την δικη μ β...ο Θεος να βαλει το χερι του να πανε ολα καλα!!! Για ολες μαςς:wub: οσο μπορεις να προσεχεις για τον πλακουντα!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...