Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 53 λεπτά , linaa είπε:

καλημερα κοριτσι μου! ολα τα συμπληρωματα τα ξεκινησα απο την αυχενικη κ μετα εκτος απο το felicin. 

το πρωι επερνα το χαπι θυροειδη. μετα απο 5 ωρες το μαγνησιο μετα απο αλλες 5 ωρες το ασβεστιο μαζι με βιταμινη d ηταν ενα σκευασμα κ με το βραδινο φαγητο αλλες 4 -5 ωρες  τον σιδηρο που περιειχε κ φιλικο οξυ. εμενα ο σιδηρος εγραφε οτι πρεπει να λαμβανετε με το φαγητο μαζι.

κ εγω ειχα φοβερη δυσκιλιοτητα. η λυση ηταν καθε δυο μερες φαρμακο για δυσκιλιοτητα η υποθετο. επισης πολλα λαδερα φασολακια αρακα μπαμιες. κ καμια φορα εκοβα κ τον σιδηρο για δυο τρεις μερες αλλα προσοχη δεν ειχα προβλημα τρομερο με αιματοκριτη δηλαδη ηταν ψιλοσταθερος στο 34-35. 

Να ρωτήσω κάτι; Αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα κιολας! Εμένα μου είπαν να πάρω ξεχωριστό χάπι για το ασβέστιο κ ξεχωριστό για βιταμίνη d.  Για καλύτερη απορρόφηση αλλά δε μπορώ τόσα χάπια!!Εσυ ποιο σκεύασμα παίρνεις που είναι κ τα δυο μαζί; Αν έχει κ IU πάνω δηλ 1200 ή 2000 ή κάτι άλλο πες μου. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , sun38 είπε:

Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλες για τις απαντήσεις σας. Εγώ για δυσκοιλιότητα παίρνω γάλα Μαγνησίας το βράδυ 1-2 κουταλιές. Αλλά δύσκολα τα πράγματα έχω κουραστεί κ απελπίστει!!!! Τα υπόθετο δεν τα άρχισα ακόμη. Κ εγώ παίρνω 3 utrogestan τη μέρα που κ αυτό προκαλεί δυσκοιλιότητα. Από σήμερα ξεκινάω το σίδηρο κ εγώ το μεσημέρι κ από αύριο τα αλλά. Δεν τα πήρα ακόμη!!! Μαγνήσιο θα αρχίσω μάλλον από τον άλλο μήνα!

Για το ασβέστιο μου είπαν το calcioral εσείς αυτό παίρνετε;;;  Εγώ έχω κ χαμηλή βιταμίνη d! Επίσης παίρνω Salospir λόγω της εξωσωματικής. Τα cyclacur τα έπαιρνα όλο το πρώτο τρίμηνο κ τα έκοψα πια μετά την αυχενική.

Κ γω τα calciolar παιρνω απο ασβεστιο

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , nanoula90 είπε:

Α! Οποτε λες ειναι καλυτερα να το παιρνω το βραδυ, ε? Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου για τις πληροφοριες. Τα υποθετα που μου δωσε ο φαρμακοποιος λεγονται zarbis. Απ οτι ξερω γενικως τα υποθετα γλυκερινης ειναι ακινδυνα κ δεν προκαλουν κ εθισμο ωστε να αδρανοποιηθει το εντερο. 

Δυστυχως ειναι απο τα συμπτωματα που πρεπει να αντιμετωπισουμε. Εγω ειχαν περασει μεχρι κ 6 μερες που δεν ειχα παει τουαλετα, οποτε ειναι ισως τα μονα που βοηθουν δραστικα.

να μην αφηνεις αυστηρα πανω απο δυο μερες χωρις να πας. εμενα αυτο με εσωσε γιατι οσο το αφηνεις γινετε χειροτερο κ δεν σε πιανουν τα φαρμακα κ μετα δεν στρωνει κ το εντερο. εγω αν εβλεπα οτι την τριτη μερα δεν παω επερνα φαρμακο. μετα πηγαινα για μια δυο μερες μονη μου οποτε ερχοταν σε μια ισσοροπια..

ναι το γαλα μαγνησιας βραδυ κ νυστικη μονο ετσι εχει δραση πριν τον υπνο κ πολυ νερο. 

πρίν από 8 λεπτά , sun38 είπε:

Να ρωτήσω κάτι; Αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα κιολας! Εμένα μου είπαν να πάρω ξεχωριστό χάπι για το ασβέστιο κ ξεχωριστό για βιταμίνη d.  Για καλύτερη απορρόφηση αλλά δε μπορώ τόσα χάπια!!Εσυ ποιο σκεύασμα παίρνεις που είναι κ τα δυο μαζί; Αν έχει κ IU πάνω δηλ 1200 ή 2000 ή κάτι άλλο πες μου. Σε ευχαριστώ!

κ εγω το calcional d3 επερνα. τωρα αυτα ειναι αναλογα τους γιατρους κ την περιπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sun38 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ήθελα να σας ρωτήσω, αν κ μπορεί να τα έχετε συζητήσει πιο παλιά, τι συμπληρώματα παίρνετε; Εννοω για βιταμίνες ή σίδηρο ή ασβέστιο; Παίρνετε επίσης βιταμίνη d; Επίσης να ρωτήσω το μαγνήσιο σε ποιο μήνα ξεκινάει ή δεν έχει σημασία; Έκανα εξετάσεις κ πρέπει να αρχίσω σίδηρο ασβέστιο βιταμίνη d.  Παίρνω ήδη filicine κ χάπι για θυρεοειδή που έχω. Εσείς τι ώρες τα παίρνετε; Για την δυσκοιλιότητα που προκαλεί ο Σίδηρος παίρνετε συνέχεια κάποιο φάρμακο για βοήθεια; Εγώ έχω ήδη μεγάλη δυσκοιλιότητα από τώρα κ με τον σίδηρο δεν ξέρω τι θα κάνω!

Καλησπέρα, ειμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου και έχω το ίδιο θέμα δυσκοιλιότητας από την αρχή της εγκυμοσύνης. Σκέψου ότι έπαιρνα nujol πρωί - βράδυ και τουαλέτα πήγαινα με υπόθετο!!! :oops: Λοιπόν.... Κάθε πρωί πλεον τρώω 1 φέτα πεπόνι και 2 ακτινίδια και θα πιω μέσα στη μέρα 1-2 φακελάκια effecol ( αναλογα πως νιώθω), milko μετά το effecol. Εκοψα σίδηρο , ασβέστιο σε συννενόηση με το γιατρό. Βεβαια  ξεκίνησα πάλι σίδηρο προχθές γιατί ο αιματοκρίτης έπεσε στο 31 κάι ήδη υποφέρω από κολικούς....αλλά τι να κάνω..; Παρ όλα αυτά νιώθω ατελής κενώσεις λόγω ΣΕΕ . Έχε και τα υπόθετα πάντα σπίτι καλού - κακού. Είναι πολύ καλά τα μικροκλισματα! Δρουν αμέσως! Σκέψου ότι είναι στιγμές που εκλαιγα από τον πόνο, χωρίς να το θέλω και δεν μπορουσα ούτε να περπατήσω. Με τα παραπάνω ισιωσε λίγο η κατάσταση. Ξαναλέω,ε; Όχι τέλεια αλλά δεν υποφέρω.... 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κοριτσια με αυτή τη δυσκοιλιότητα που έχω από τώρα χωρίς να έχω ξεκινήσει σίδηρο κ ασβέστιο δεν ξέρω πως θα τη παλέψω!!!! Γι αυτό κ ακόμη δεν τα ξεκίνησα! Αλλά δεν πάει πια άλλο ο αιματοκρίτης έπεσε κ είναι ρίσκο με τις πιθανές αιμορραγιες του επιπωματικου πλακούντα μου είπαν. Έπεσε 3 μονάδες  ήδη!

πρίν από 10 λεπτά , 2angels είπε:

Καλησπέρα, ειμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου και έχω το ίδιο θέμα δυσκοιλιότητας από την αρχή της εγκυμοσύνης. Σκέψου ότι έπαιρνα nujol πρωί - βράδυ και τουαλέτα πήγαινα με υπόθετο!!! :oops: Λοιπόν.... Κάθε πρωί πλεον τρώω 1 φέτα πεπόνι και 2 ακτινίδια και θα πιω μέσα στη μέρα 1-2 φακελάκια effecol ( αναλογα πως νιώθω), milko μετά το effecol. Εκοψα σίδηρο , ασβέστιο σε συννενόηση με το γιατρό. Βεβαια  ξεκίνησα πάλι σίδηρο προχθές γιατί ο αιματοκρίτης έπεσε στο 31 κάι ήδη υποφέρω από κολικούς....αλλά τι να κάνω..; Παρ όλα αυτά νιώθω ατελής κενώσεις λόγω ΣΕΕ . Έχε και τα υπόθετα πάντα σπίτι καλού - κακού. Είναι πολύ καλά τα μικροκλισματα! Δρουν αμέσως! Σκέψου ότι είναι στιγμές που εκλαιγα από τον πόνο, χωρίς να το θέλω και δεν μπορουσα ούτε να περπατήσω. Με τα παραπάνω ισιωσε λίγο η κατάσταση. Ξαναλέω,ε; Όχι τέλεια αλλά δεν υποφέρω.... 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!

Καλησπέρα κ από εμένα. Αυτό που λες για ατελείς κενώσεις κ εγώ το έχω!!! Θα πάρω κ εγώ πιο δραστικά μέτρα τώρα που ξεκινάω με τα συμπληρώματα. Εγώ πχ το πρωινό utrogestan κάποιες μέρες δεν το παίρνω για το έντερο αλλά που!!!!;;; Είναι μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση σε καταλαβαίνω!!! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου άντε κοντευεις!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , 2angels είπε:

Καλησπέρα, ειμαι από μανουλες Σεπτεμβρίου και έχω το ίδιο θέμα δυσκοιλιότητας από την αρχή της εγκυμοσύνης. Σκέψου ότι έπαιρνα nujol πρωί - βράδυ και τουαλέτα πήγαινα με υπόθετο!!! :oops: Λοιπόν.... Κάθε πρωί πλεον τρώω 1 φέτα πεπόνι και 2 ακτινίδια και θα πιω μέσα στη μέρα 1-2 φακελάκια effecol ( αναλογα πως νιώθω), milko μετά το effecol. Εκοψα σίδηρο , ασβέστιο σε συννενόηση με το γιατρό. Βεβαια  ξεκίνησα πάλι σίδηρο προχθές γιατί ο αιματοκρίτης έπεσε στο 31 κάι ήδη υποφέρω από κολικούς....αλλά τι να κάνω..; Παρ όλα αυτά νιώθω ατελής κενώσεις λόγω ΣΕΕ . Έχε και τα υπόθετα πάντα σπίτι καλού - κακού. Είναι πολύ καλά τα μικροκλισματα! Δρουν αμέσως! Σκέψου ότι είναι στιγμές που εκλαιγα από τον πόνο, χωρίς να το θέλω και δεν μπορουσα ούτε να περπατήσω. Με τα παραπάνω ισιωσε λίγο η κατάσταση. Ξαναλέω,ε; Όχι τέλεια αλλά δεν υποφέρω.... 

Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!

Καλημερα! Τι ειναι αυτα που αναφερεις?? Τα βρισκεις στα φαρμακεια?? Κ ποιο θεωρεις οτι κανει καλυτερη δουλεια?? Ελπιζω να μη σε ζαλιζω αλλα υποφερω κ γω με το θεμα αυτο 

 

πρίν από 8 λεπτά , sun38 είπε:

Εγώ πάντως κοριτσια με αυτή τη δυσκοιλιότητα που έχω από τώρα χωρίς να έχω ξεκινήσει σίδηρο κ ασβέστιο δεν ξέρω πως θα τη παλέψω!!!! Γι αυτό κ ακόμη δεν τα ξεκίνησα! Αλλά δεν πάει πια άλλο ο αιματοκρίτης έπεσε κ είναι ρίσκο με τις πιθανές αιμορραγιες του επιπωματικου πλακούντα μου είπαν. Έπεσε 3 μονάδες  ήδη!

Κοριτσι μου ειναι απαραιτητος ο σιδηρος, μιλα με τον γιατρο σου να δειτε ποιο σκευασμα θα ναι ιδανικο για την περιπτωση σου. Κ να προσπαθεις να το παιρνεις μαζι με φυσικο πορτοκαλι. Θα βοηθησει πολυ να ανεβει ο αιματοκριτης γιατι θα κανει πολυ καλη απορροφηση!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , sun38 είπε:

 

Για το ασβέστιο μου είπαν το calcioral εσείς αυτό παίρνετε;;; 

Και εμεις στο calcioral καταληξαμε ειναι μασομενο με γευση πορτοκαλι πριν επερνα το lizocalcio μ επεφτε βαρη και ειχε παρενεργειες κ απο σιδηρο περνω το tardyferon πριν επερνα το ferreluc ποσιμο πορτοκαλι ηταν αλλα αυτο τωρα ειναι καλυτερο....ειναι το σκετο χωρις φιλισιν εχει κ με φυλλικο μαζι καποια κοπελα το ανεφερε πιο πανω(gunotardyferon)!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@sun38 και γω παίρνω utrogestan αλλά δεν διακυνδυνευω να παραλείψω κάποιο , εκτός αν το ξεχάσω. Κοντευω ,ναι! Δοξα τω θεώ! Ευχαριστώ πολύ! 

@nanoula90 ότι παίρνω και ότι κάνω ρωτάω πρώτα το γιατρό. Ναι , από φαρμακείο τα παίρνω , αλλά μην πάρεις  κάτι απο μόνη σου!  Να προσέχετε την εγκυμοσύνη σας!!

Υπομονή κορίτσια! Πολύ υπομονή! Χαχαχα


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μέναααα!!! Εγώ ξεκίνησα από την αρχή της εγκυμοσύνης utrogestan και gynotardyferon και λίγες εβδομάδες μετά άρχισα και το μαγνήσιο... Πλέον παίρνω μόνο gynotardyferon και μου είπε ο γιατρός αν έχω πονακια να ξαναρχίσω trofocard, μαγνήσιο δηλαδή... Όσο για τη δυσκοιλιοτητα μεγάλο πρόβλημα και για μένα αλλά δεν παίρνω κάποιο βοήθημα, προσπαθώ με την αναλογη διατροφή να το ισορροπήσω όσο μπορώ, δεν υποφέρω τόσο όσο να πάρω κάτι, γενικά δεν μ αρέσει να παίρνω εύκολα φάρμακα... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας....! :wub: @ΒαλεντιναΧρηστοςέχω κάνει την Β' επιπέδου και ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά!!! Εγώ από την αρχή και μέχρι και σήμερα παίρνω tardyferon πρωί βράδυ fanolit πρωί βράδυ! Και μέσα στην ημέρα calciofix(ασβέστιο) , solumag (μαγνήσιο) και D3 fix. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , loyloy είπε:

Καλα  περνάμε όλες.φουλ χαπακωμα.αυτη η τσάντα μου αν μπορούσε να μιλήσει. Όπου παω όλα μαζί μου.

Ντοπαρισμενα θα βγουν τα νινακια μας!!:P μπηκες στον 6ο εσυ εε;;; τελεια εγω σε 5-7μερες!:P

πρίν από 46 λεπτά , Karpouzaki35 είπε:

Καλησπέρα σας....! :wub: @ΒαλεντιναΧρηστοςέχω κάνει την Β' επιπέδου και ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά!!! Εγώ από την αρχή και μέχρι και σήμερα παίρνω tardyferon πρωί βράδυ fanolit πρωί βράδυ! Και μέσα στην ημέρα calciofix(ασβέστιο) , solumag (μαγνήσιο) και D3 fix. 

Αφου πηγαν ολα καλα δοξα τον Θεο!!!:wub:


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ντοπαρισμενα θα βγουν τα νινακια μας!!:P μπηκες στον 6ο εσυ εε;;; τελεια εγω σε 5-7μερες!:P

Αφου πηγαν ολα καλα δοξα τον Θεο!!!:wub:

Ναι μπήκα αλλά είχα πολλά πονακια.σε βαθμό που δεν μπορούσα να περπατήσω.με ζορισε Αυτ ή η αλλαγή μηνα.

Εμένα επιτέλους ήρθαν οι δικοί μου Κέρκυρα και Ναι γνώρισαν τον γλυκούλη μου.ωρα ήταν Αλλιώς στο μαιευτήριο θα γνωρίζονταν. :):)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , loyloy είπε:

Ναι μπήκα αλλά είχα πολλά πονακια.σε βαθμό που δεν μπορούσα να περπατήσω.με ζορισε Αυτ ή η αλλαγή μηνα.

Εμένα επιτέλους ήρθαν οι δικοί μου Κέρκυρα και Ναι γνώρισαν τον γλυκούλη μου.ωρα ήταν Αλλιώς στο μαιευτήριο θα γνωρίζονταν. :):)

Μαγνησιο!!!!

Αντε καλως τους δεχτηκες να τους χαρεις να σε βοηθησουν κιολας!!!:wub:


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...