Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Θα γίνουμε Γονείς τον Δεκέμβριο του 2018 :-)


Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , Natasoula85 είπε:

 

Εγω για την ποσότητα  μιλαω...Δεν μπορούσε να σου έχει κάτι που επιτρέπεται σε μεγαλύτερη ποσοτητα; Γιατί τα δημητριακά είναι μέσα στην ζάχαρη λογικό να μην μπορείς να φας πολύ...

Έχω διατροφολόγο Αύριο.κοιτα Εγώ δεν έχω διαβήτη κύησης.εχω αυξημένα αμνιακα υγρά στα όρια.καξ με βάζουν σε αυτή τη διαδικασία μήπως σταματήσει η αύξηση ή μειωθούν.μου πε η Ενδοκρινολογος εντατική δίαιτα λ ιγες μέρες γιατί αν είναι θα φανεί διαφορά τη Πέμπτη που θα πάω γυναικολογο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Natasoula85 και τι να φας? Φρυγανιες? Ειναι υδατανθρακες...ψωμι? Επισης! Πρεπει να φαω και υδατανθρακες αλλα πολυ λιγους! Μου ειπε πρωτεινη και λαχανικα φαε παραπανω για να χορτασεις αλλα τι να κανω να τρωω μπριζολα πρωι πρωι? 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Diavolitsa είπε:

@Natasoula85 και τι να φας? Φρυγανιες? Ειναι υδατανθρακες...ψωμι? Επισης! Πρεπει να φαω και υδατανθρακες αλλα πολυ λιγους! Μου ειπε πρωτεινη και λαχανικα φαε παραπανω για να χορτασεις αλλα τι να κανω να τρωω μπριζολα πρωι πρωι? 

Φαντάζεσαι?κοψιδι για πρωινό.χαχαχαχαχα

πρίν από 4 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ρε κοριτσια, συγγνωμη κατι ασχετο. Μηπως γνωριζει καποια αν υπαρχει κανα βιβλιο με cd για τον τοκετο?? Για τις αναπνοες και ολα αυτα?? 

Όχι αγάπη.δεν ξέρω.παντως για γκουγκλαρε να δεις.εχουμε και λέμε μπριζόλα στα κάρβουνα με σαλάτα και πατάτες τηγανητές και μια φέτα ψωμί μαύρο μέτρηση 92. Και 1 κομμάτι τούρτα αλλά γενναιόδωρο κομμάτι Όχι τσιγκουνιες 120.τονγλυκο στο οριο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , loyloy είπε:

Φαντάζεσαι?κοψιδι για πρωινό.χαχαχαχαχα

Όχι αγάπη.δεν ξέρω.παντως για γκουγκλαρε να δεις.εχουμε και λέμε μπριζόλα στα κάρβουνα με σαλάτα και πατάτες τηγανητές και μια φέτα ψωμί μαύρο μέτρηση 92. Και 1 κομμάτι τούρτα αλλά γενναιόδωρο κομμάτι Όχι τσιγκουνιες 120.τονγλυκο στο οριο.

Ρεεεεε εισαι πολυυυ καλα!!!! Αρα μονο τα γλυκα σου ανεβαζουν αρκετα το ζαχαρο, τα υπολοιπα ειναι πολυ νορμαλ!!! Οποτε προσπαθησε να χαλαρωσεις. Αυριο πες το αυτο στη διατροφολογο, οτι γενικα το ζαχαρο σου ειναι οκ απλα σου ανεβαινει με γλυκα και καποια τροφιμα. Εισαι παντως πολυ καλα!! Κ τον γιατρο σου ενημερωσε για τις μετρησεις σου!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Ρεεεεε εισαι πολυυυ καλα!!!! Αρα μονο τα γλυκα σου ανεβαζουν αρκετα το ζαχαρο, τα υπολοιπα ειναι πολυ νορμαλ!!! Οποτε προσπαθησε να χαλαρωσεις. Αυριο πες το αυτο στη διατροφολογο, οτι γενικα το ζαχαρο σου ειναι οκ απλα σου ανεβαινει με γλυκα και καποια τροφιμα. Εισαι παντως πολυ καλα!! Κ τον γιατρο σου ενημερωσε για τις μετρησεις σου!

Τα σημειώνω ολ α και μου είπε οταν πάω θα τα δει αναλυτικά.ρε συ ξέρεις τι σκέφτομαι?ο γιατρός Στ η Κέρκυρα δεν τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα.και ήθελε να με στείλει στο Ιασώ για αμνιοπαρακεντηση να αφαιρέσουμε υγρό.οταν το ΠΑ στο γιατρό στην Αθήνα γέλαγε και μου πε μη του ξαναπώ τέτοια χαζομάρα.δεν ξέρω ρε συ.μην ήθελε ο άλλος να βγάλει λεφτά.ουτε τον υπερυχο μου έδωσε που φαίνονται τα υγρα.ειπε θα μου στείλει με μέιλ και ακόμα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Diavolitsa είπε:

@Natasoula85 και τι να φας? Φρυγανιες? Ειναι υδατανθρακες...ψωμι? Επισης! Πρεπει να φαω και υδατανθρακες αλλα πολυ λιγους! Μου ειπε πρωτεινη και λαχανικα φαε παραπανω για να χορτασεις αλλα τι να κανω να τρωω μπριζολα πρωι πρωι? 

Δεν ξέρω αν κάνει να φας κουακερ... Εγώ έχει καιρό τωρα που αντικατέστησα τα δημητριακά του εμπορίου με κουακερ γιατί είναι φυσικό προϊόν και δεν έχει ζάχαρη... Και το κουακερ με κρατάει πιο πολύ ώρα από ότι αν φαω δύο φέτες ψωμί με ταχίνι και μέλι π.χ. γιατί με φουσκώνει...


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , loyloy είπε:

Τα σημειώνω ολ α και μου είπε οταν πάω θα τα δει αναλυτικά.ρε συ ξέρεις τι σκέφτομαι?ο γιατρός Στ η Κέρκυρα δεν τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα.και ήθελε να με στείλει στο Ιασώ για αμνιοπαρακεντηση να αφαιρέσουμε υγρό.οταν το ΠΑ στο γιατρό στην Αθήνα γέλαγε και μου πε μη του ξαναπώ τέτοια χαζομάρα.δεν ξέρω ρε συ.μην ήθελε ο άλλος να βγάλει λεφτά.ουτε τον υπερυχο μου έδωσε που φαίνονται τα υγρα.ειπε θα μου στείλει με μέιλ και ακόμα τπτ.

Εδω ελεγες οτι τα διαβαζε απο το βιβλιο και στα λεγε!!! Και αυτο με το αμνιακο ειναι πολλες γυναικες που το χουν ειτε το αντιθετο να χουν ολιγαμνιο. Για μενα ακου τον γιατρο σου στην Αθηνα που τον εχεις χρονια κ απ οτι καταλαβαινω εχει πολλα χρονια εμπειριας στις πλατες του. Και οσο να ναι η αμνιοπαρακεντηση ειναι δελεαστικο εσοδο. Γυρω στα 600 ευρουλακια ειναι αυτα. Οχι και ασχημα. Δεν λεω να εχεις παρωπιδες και κλειστα αυτια, αλλα τοσο ευκολα να σου λεει για αμνιοπαρακεντηση που ξερουμε ολοι οτι εχει κ ενα αλφα ποσοστο κινδυνου? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , nanoula90 είπε:

Εδω ελεγες οτι τα διαβαζε απο το βιβλιο και στα λεγε!!! Και αυτο με το αμνιακο ειναι πολλες γυναικες που το χουν ειτε το αντιθετο να χουν ολιγαμνιο. Για μενα ακου τον γιατρο σου στην Αθηνα που τον εχεις χρονια κ απ οτι καταλαβαινω εχει πολλα χρονια εμπειριας στις πλατες του. Και οσο να ναι η αμνιοπαρακεντηση ειναι δελεαστικο εσοδο. Γυρω στα 600 ευρουλακια ειναι αυτα. Οχι και ασχημα. Δεν λεω να εχεις παρωπιδες και κλειστα αυτια, αλλα τοσο ευκολα να σου λεει για αμνιοπαρακεντηση που ξερουμε ολοι οτι εχει κ ενα αλφα ποσοστο κινδυνου? 

Του λέω κατευθείαν δεν είναι Ρίσκο με την αμνιο να χάσω το μωρό?Και μου λέει Ναι.παντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος.μα ειλικρινά ρε συ σε αυτή τη περίπτωση θα προτιμούσα να γεννήσω προωρακι το μπέμπη μου σε 2 βδομάδες που θα μαι 7 μηνών παρά αμνιο.μη τρελαθούμε.ο δικός μου εδώ είναι μεγάλος σε ηλικία.απο εμπειρία άσε.δεν υπάρχει ο άνθρωπος.τον λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, loyloy είπε:

Του λέω κατευθείαν δεν είναι Ρίσκο με την αμνιο να χάσω το μωρό?Και μου λέει Ναι.παντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος.μα ειλικρινά ρε συ σε αυτή τη περίπτωση θα προτιμούσα να γεννήσω προωρακι το μπέμπη μου σε 2 βδομάδες που θα μαι 7 μηνών παρά αμνιο.μη τρελαθούμε.ο δικός μου εδώ είναι μεγάλος σε ηλικία.απο εμπειρία άσε.δεν υπάρχει ο άνθρωπος.τον λατρεύω.

Ε ναι, αυτο καταλαβα κ γω. Λες και ειναι σαν να κανεις γενικη αιματος η αμνιοπαρακεντηση και την προτεινει τοσο ευκολα και μαλιστα στον μηνα που εισαι. Αν ειναι δυνατον. Για ενα θεμα που μπορει να λυθει με διατροφη και λιγη προσοχη. Ευτυχως ομως ξεμπερδεψες με αυτον προς το παρον. Τωρα αν τον ξαναδεις μετα τη γεννα, και αν δεν ψαξεις για αλλον. Ο δικος σου εδω αθηνα ποτε θα σε δει? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ε ναι, αυτο καταλαβα κ γω. Λες και ειναι σαν να κανεις γενικη αιματος η αμνιοπαρακεντηση και την προτεινει τοσο ευκολα και μαλιστα στον μηνα που εισαι. Αν ειναι δυνατον. Για ενα θεμα που μπορει να λυθει με διατροφη και λιγη προσοχη. Ευτυχως ομως ξεμπερδεψες με αυτον προς το παρον. Τωρα αν τον ξαναδεις μετα τη γεννα, και αν δεν ψαξεις για αλλον. Ο δικος σου εδω αθηνα ποτε θα σε δει? 

Την Πέμπτη να κλεισουμε 2 βδομάδες με διατροφή να δούμε αν υπάρχει υπάρξει διαφορά.παντως μου πε σιγά εχει ς λίγα υγρά παραπάνω. Μην αγχώνεσαι άστα ολ α σε μένα και στον 9ο θα μπούμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , loyloy είπε:

Την Πέμπτη να κλεισουμε 2 βδομάδες με διατροφή να δούμε αν υπάρχει υπάρξει διαφορά.παντως μου πε σιγά εχει ς λίγα υγρά παραπάνω. Μην αγχώνεσαι άστα ολ α σε μένα και στον 9ο θα μπούμε. 

Θα περιμενουμε νεα σου! Η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τον αλλον. Εγω ξερεις τι σκεφτομαι κ τσαντιζομαι?? Ενταξει εσυ εχεις δικο σου γιατρο ΕΥΤΥΧΩΣ. Αλλα μια κοπελιτσα που μενει Κερκυρα και εχει αυτον τον γιατρο μονο, τι γινεται??? Δηλαδη φαντασου δυο ιδιες περιπτωσεις. Εσενα σε καθοδηγει ο γιατρος σου αθηνα με διατροφη και ολα καλα ενω εκεινη κανει τελικα αμνιο γιατι δεν ξερει κατι αλλο και,φοβαται οτι αυτο που εχει ειναι πολυ σοβαρο και περναει μια διαδικασια τετοια μεσα στο αγχος μην χασει το παιδι!!!! Εξω φρενων γινομαι ρε συ. Υπαρχουν κοπελες που μπορει να τον εμπιστευονται με κλειστα ματια!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , nanoula90 είπε:

Θα περιμενουμε νεα σου! Η μερα με τη νυχτα σε σχεση με τον αλλον. Εγω ξερεις τι σκεφτομαι κ τσαντιζομαι?? Ενταξει εσυ εχεις δικο σου γιατρο ΕΥΤΥΧΩΣ. Αλλα μια κοπελιτσα που μενει Κερκυρα και εχει αυτον τον γιατρο μονο, τι γινεται??? Δηλαδη φαντασου δυο ιδιες περιπτωσεις. Εσενα σε καθοδηγει ο γιατρος σου αθηνα με διατροφη και ολα καλα ενω εκεινη κανει τελικα αμνιο γιατι δεν ξερει κατι αλλο και,φοβαται οτι αυτο που εχει ειναι πολυ σοβαρο και περναει μια διαδικασια τετοια μεσα στο αγχος μην χασει το παιδι!!!! Εξω φρενων γινομαι ρε συ. Υπαρχουν κοπελες που μπορει να τον εμπιστευονται με κλειστα ματια!

Άσε ρε.και έχει και καλό όνομα στο νησί να φανταστείς.ειναξ από τους καλύτερους και καλά.εφυγα απο κει σε χάλια κατάσταση τρομοκρατημένη και.με κλωτσαγε ο.μικρος και οι σκέψεις μου ήταν ότι αυτό ήταν δεν θα τον πάρω αγκαλίτσα. Σου λε ω φύγαμε τρελαμένοι από εκεί και μου λέει ο άντρας μου πάρε το γιατρό Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , loyloy είπε:

Άσε ρε.και έχει και καλό όνομα στο νησί να φανταστείς.ειναξ από τους καλύτερους και καλά.εφυγα απο κει σε χάλια κατάσταση τρομοκρατημένη και.με κλωτσαγε ο.μικρος και οι σκέψεις μου ήταν ότι αυτό ήταν δεν θα τον πάρω αγκαλίτσα. Σου λε ω φύγαμε τρελαμένοι από εκεί και μου λέει ο άντρας μου πάρε το γιατρό Αθήνα.

Ελα μη τα σκεφτεσαι. Ολα καλα λουλουκα μου. Σε 2 μηνες ο μπεμπακος σου θα ναι στην αγκαλια σου


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ελα μη τα σκεφτεσαι. Ολα καλα λουλουκα μου. Σε 2 μηνες ο μπεμπακος σου θα ναι στην αγκαλια σου

Σκέφτομαι θετικά Όσο μπορώ.ολη μέρα με κλωτσαει ο μικρούλης μου και χαμογελάω σα τη χαζή μετα :) τον έχω ερωτευτεί ήδη!! !!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...