Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Troia είπε:

Έχω στο μυαλό μου έναν εδώ στην Αθήνα που μάλλον έχει παρανομήσει σε αυτό σε γνωστή μου...Σίγουρα έχει παρανομήσει σε άλλο θέμα με τη συγκεκριμένη γυναίκα...

Ναι δεν το αποκλείω να συμβαινει αλλά είναι σπανιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

7 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Κορίτσια παρακολουθώ το topic γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να περάσω από εδώ τελικά. 

Έχω ερώτηση: αν σας δινόταν η επιλογη, θα παίρνατε ωάριο από συγγενικο πρόσωπο ή φίλη? 

Καλημερα

οχι

γιατί αυτό το συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο θα έβλεπε το παιδί ΜΟΥ  κι εγώ ποτέ δε θα ένιωθα καλά ξέροντας ότι αυτή η γυναίκα ενδόμυχα γνωρίζει ότι είναι από δικό της γενετικό υλικό. 

Μπλέκονται τα πράγματα τελείως εκεί 

Οπότε κατηγορηματικά οχι

  • Μου αρέσει 6

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 said:

Καλημερα

οχι

γιατί αυτό το συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο θα έβλεπε το παιδί ΜΟΥ  κι εγώ ποτέ δε θα ένιωθα καλά ξέροντας ότι αυτή η γυναίκα ενδόμυχα γνωρίζει ότι είναι από δικό της γενετικό υλικό. 

Μπλέκονται τα πράγματα τελείως εκεί 

Οπότε κατηγορηματικά οχι

Thia μου.. Την ίδια σκέψη είχα ακριβώς κι εγώ.. Αυτό έλεγα στον άντρα μου. Του λέω το δικό μας παιδί τι θα είναι ως προς το παιδί της αδελφής μου? Γιστι είναι παιδιά από ίδιο ωάριο.. Σαν να λέμε ίδια μάνα άλλος πατέρας. Με κοιτούσε. 

Βέβαια σου λέει ότι αφενός η διαδικασία της εξωσωματικής, αφετέρου ο πλακούντας της μαμάς επηρεάζουν το dna (συγκεκριμένα από το αίμα του πλακούντα καθορίζονται ποια γονίδια θα ενεργοποιηθουν και ποια όχι). Αλλά... Αλλά.. Είναι αυτό που λες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arriel_83 είπε:

Thia μου.. Την ίδια σκέψη είχα ακριβώς κι εγώ.. Αυτό έλεγα στον άντρα μου. Του λέω το δικό μας παιδί τι θα είναι ως προς το παιδί της αδελφής μου? Γιστι είναι παιδιά από ίδιο ωάριο.. Σαν να λέμε ίδια μάνα άλλος πατέρας. Με κοιτούσε. 

Βέβαια σου λέει ότι αφενός η διαδικασία της εξωσωματικής, αφετέρου ο πλακούντας της μαμάς επηρεάζουν το dna (συγκεκριμένα από το αίμα του πλακούντα καθορίζονται ποια γονίδια θα ενεργοποιηθουν και ποια όχι). Αλλά... Αλλά.. Είναι αυτό που λες. 

Μην σκέφτεσαι καν τη λέξη μανα

Το έκανα κι εγώ αυτό το λαθος

Δεν είναι μάνα,  εσύ είσαι, με όλη τη σημασια

Ξέρεις, μίλησα με την ψυχολόγο πρόσφατα κ της είπα μια σκέψη μου... Της είπα, αναρωτιέμαι πως να νιώθει ο άντρας μου αυτή τη στιγμή που έρχεται η κόρη του, όταν κάναμε σχέση ονειρευόμασταν παιδιά μαζί, τώρα όμως είναι η κόρη του. Καταλαβαίνεις φυσικά πως το έθεσα έτσι? 

Και μου λέει ποια κόρη του? Η κόρη σας εννοείς (λατρεύω τη μικρή μου Κ πάλι το ίδιο θα έκανα όμως επειδή υπήρχε στο μυαλό μου αυτό, ήθελα να το συζητήσω μαζί της) και της λέω ναι, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και η απάντηση της ήταν η εξής 

Μη νιώθεις ντροπή για Καμμια σκέψη σου όμως να ξέρεις αν ήθελε απλώς παιδί, θα χατε χωρίσει, όσο θέμα Κ να έχουν οι άντρες, τους κάνουν βιοψια κι ένα σπέρμα βρίσκεται άρα για να ναι μαζί σου σε αγαπάει, μην έχεις Καμμια αμφιβολία γι αυτό κ να σαι σίγουρη ότι κ γι αυτόν κόρη σας είναι, ειδικά τη στιγμή που μεγαλώνει μέσα σου, βλέπει την κοιλιά σου να μεγαλώνει κι όλα όσα περνάς κ δε σκέφτεται καθόλου μα καθόλου τη δότρια. Μιλάμε για κύτταρο, όχι για τον άνθρωπο που εσύ έφτιαξες κ θα φτιάξεις και σε αυτο βοηθά πολύ ο νόμος που απαγορεύει τη δωρεά μεταξύ συγγενών και φίλων. 

Οπότε κορίτσι, κάθε σκέψη σου είναι λογική αλλά μην ξαναπείς σε παρακαλώ ούτε για αστείο τη λέξη μανα ,ούτε καν γεννετικη. 

Η τράπουλα ανακατεύεται, όλα αλλάζουν τη στιγμή που μπαίνει το έμβρυο στην κοιλιά σου, στο λέω εγώ που πέρασα πολλά Κ συνειδητοποίησα πόσο πολύ επηρεάζεται το έμβρυο από εμάς. 

Χθες, η ενδοκρινολογος μου μου είπε, όταν βγει ο πλακούντας, θα τρως ότι θες και θα μετριέσαι μια φορά την ημέρα, σε πρόσεχαν για συγκεκριμένους λόγους στην εγκυμοσύνη κ της λέω όταν βγει ο πλακούντας?? 

Μου λέει ναι, περνάς τα πάντα στο έμβρυο, πολλά φιλτραρονται όμως αν εσένα σου έρθει μια μέρα πριν γεννήσεις να φας πέντε κομμάτια πίτσα κι ένα μπολ παγωτό, θα κάνεις κακό στο μωρό σου, θα του δημιουργήσεις θέματα, θα το στρεσαρεις και δε το θέλουμε αυτό, θέλουμε κ η μαμα να περνά καλά στην εγκυμοσύνη κ το έμβρυο, κρίμα δεν είναι να κάνει υπογλυκαιμίες κ να μπει στη ΜΕΝν??? 

Ενώ τόσο καιρό εσύ έκανες αγώνα? Να είσαι σίγουρη μου είπε, ότι το παιδί ΣΟΥ παίρνει από εσένα, θα παίρνει κι εσύ θα το πλάσεις. 

Οπότε βγάλε σε παρακαλώ κορίτσι, τη λέξη μάνα.... Θα χαθούν όλα αυτά, αν τελικά πας με δωρεά, δε θα τα σκέφτεσαι ή θα τα σκέφτεσαι πολύ σπάνια για δευτερόλεπτα κ θα περνάνε. 

  • Μου αρέσει 7

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 said:

Μην σκέφτεσαι καν τη λέξη μανα

Το έκανα κι εγώ αυτό το λαθος

Δεν είναι μάνα,  εσύ είσαι, με όλη τη σημασια

Ξέρεις, μίλησα με την ψυχολόγο πρόσφατα κ της είπα μια σκέψη μου... Της είπα, αναρωτιέμαι πως να νιώθει ο άντρας μου αυτή τη στιγμή που έρχεται η κόρη του, όταν κάναμε σχέση ονειρευόμασταν παιδιά μαζί, τώρα όμως είναι η κόρη του. Καταλαβαίνεις φυσικά πως το έθεσα έτσι? 

Και μου λέει ποια κόρη του? Η κόρη σας εννοείς (λατρεύω τη μικρή μου Κ πάλι το ίδιο θα έκανα όμως επειδή υπήρχε στο μυαλό μου αυτό, ήθελα να το συζητήσω μαζί της) και της λέω ναι, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω και η απάντηση της ήταν η εξής 

Μη νιώθεις ντροπή για Καμμια σκέψη σου όμως να ξέρεις αν ήθελε απλώς παιδί, θα χατε χωρίσει, όσο θέμα Κ να έχουν οι άντρες, τους κάνουν βιοψια κι ένα σπέρμα βρίσκεται άρα για να ναι μαζί σου σε αγαπάει, μην έχεις Καμμια αμφιβολία γι αυτό κ να σαι σίγουρη ότι κ γι αυτόν κόρη σας είναι, ειδικά τη στιγμή που μεγαλώνει μέσα σου, βλέπει την κοιλιά σου να μεγαλώνει κι όλα όσα περνάς κ δε σκέφτεται καθόλου μα καθόλου τη δότρια. Μιλάμε για κύτταρο, όχι για τον άνθρωπο που εσύ έφτιαξες κ θα φτιάξεις και σε αυτο βοηθά πολύ ο νόμος που απαγορεύει τη δωρεά μεταξύ συγγενών και φίλων. 

Οπότε κορίτσι, κάθε σκέψη σου είναι λογική αλλά μην ξαναπείς σε παρακαλώ ούτε για αστείο τη λέξη μανα ,ούτε καν γεννετικη. 

Η τράπουλα ανακατεύεται, όλα αλλάζουν τη στιγμή που μπαίνει το έμβρυο στην κοιλιά σου, στο λέω εγώ που πέρασα πολλά Κ συνειδητοποίησα πόσο πολύ επηρεάζεται το έμβρυο από εμάς. 

Χθες, η ενδοκρινολογος μου μου είπε, όταν βγει ο πλακούντας, θα τρως ότι θες και θα μετριέσαι μια φορά την ημέρα, σε πρόσεχαν για συγκεκριμένους λόγους στην εγκυμοσύνη κ της λέω όταν βγει ο πλακούντας?? 

Μου λέει ναι, περνάς τα πάντα στο έμβρυο, πολλά φιλτραρονται όμως αν εσένα σου έρθει μια μέρα πριν γεννήσεις να φας πέντε κομμάτια πίτσα κι ένα μπολ παγωτό, θα κάνεις κακό στο μωρό σου, θα του δημιουργήσεις θέματα, θα το στρεσαρεις και δε το θέλουμε αυτό, θέλουμε κ η μαμα να περνά καλά στην εγκυμοσύνη κ το έμβρυο, κρίμα δεν είναι να κάνει υπογλυκαιμίες κ να μπει στη ΜΕΝν??? 

Ενώ τόσο καιρό εσύ έκανες αγώνα? Να είσαι σίγουρη μου είπε, ότι το παιδί ΣΟΥ παίρνει από εσένα, θα παίρνει κι εσύ θα το πλάσεις. 

Οπότε βγάλε σε παρακαλώ κορίτσι, τη λέξη μάνα.... Θα χαθούν όλα αυτά, αν τελικά πας με δωρεά, δε θα τα σκέφτεσαι ή θα τα σκέφτεσαι πολύ σπάνια για δευτερόλεπτα κ θα περνάνε. 

Έτσι είναι όπως τα λέει.... Αααχχχ....:wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Arriel_83 είπε:

Έτσι είναι όπως τα λέει.... Αααχχχ....:wub:

Οπότε αισιοδοξία και μονο

Το έχω πει πάλι, στην εγκυμοσύνη οι ορμόνες αλλάζουν πολλά, σε τρελαινουν

Δυστυχώς τα σημερινά πρότυπα, παρουσιάζουν την εγκυμοσύνη λες και είναι σε παραμύθι, εγκυμοσύνη, βάψιμο, φωτογραφίες στα social, τέλειες σχέσεις κ τοκετοι, τα μοντέλα και οι παρουσιάστριες όλο γελάνε κ βγαίνουν από το μαιευτήριο αψεγάδιαστες με καυτά σορτς και μόνο, βαμμένες,  Τρισευτυχισμένες με τους τέλειους συζύγους δίπλα κλπ κλπ

Αχχχ

Αχχχ

Πόσες αυτές χώρισαν μετά.... Πόσες έπαθαν κατάθλιψη κ δε το ειπαν.

να ήξερες πόσες φορές πόνεσε η μέση μου, τα πόδια μου, ειδικά τωρα, χθες έλεγα στον άντρα μου βαραινω πολύ, πονάω παντού, θέλω τουαλέτα Κ κάνω δέκα ώρες να σηκωθώ από τη λεκάνη, επειδή η μπανιέρα είναι ψηλή με βάζει κ με βγάζει. Πόσα βράδυα έμεινα άυπνη που έπεφτε το ζάχαρο κι έλεγα κ ντρέπομαι γι αυτό ΑΛΛΑ όπως σου είπα δε θα έπρεπε, μου τα τόνισε η ψυχολόγος, βγεςςςς να ησυχάσω δεν αντέχω!και σε δευτερόλεπτα να λέω όχι αγάπη μου, μην ακούς τη μανούλα, δε τα εννοεί, κάτσε εκεί, προστατευμενη.

Πόσες φορές ήρθε η μητέρα μου, με έντυνε, με έβαφε ,μου έλεγε μπρος σήκω, βόλτα κ με έβγαζε για φωτογραφίες. 

Πόσες φορές ο άντρας μου περίμενε το ρεπό του για να πάμε βόλτα ενώ είχαμε ένα κάρο δουλειές σπίτι κι όμως μου έλεγε μπρος, ντύσου, βάψου, πάμε βόλτα, κερνάω καφέ κι ότι άλλο θες να περπατήσουμε κ μετά τι όμορφη που είσαι, πόσο σε έχει ομορφύνει η εγκυμοσύνη, μπράβο αγάπη μου για όλα όσα έχεις κάνει κλπ κλπ γιατί καταλάβαινε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά... 

Γι αυτό λέω κορίτσια, μη ντρέπεστε για τπτ, για Καμμια αρνητική σας σκέψη, να έχετε δίπλα σας ανθρώπους να σας αγαπάνε κ να σας στηρίζουν. 

Εμένα με είχαν πρήξει, θειαδες ξαδελφες,φιλες κλπ πήρες πολλά κιλα(12 ως τώρα με φουλ διατροφή με υδατάνθρακες για να μην πάθει τπτ το μωρό κ μη με βρουν τάβλα εμένα),  αχ εγώ πήρα 25 και δεν είχα κανένα θέμα, έτρωγα ότι ηθελα(τη στιγμή που εγώ στερουμουν κάποια για το μωρό μου να ναι καλά),  θα Θηλασεις??? 

Όχι?? Στην πυρααααα

Θα Θηλασεις, ναι, ωραία, αυτό το θηλαστρο να πάρεις, αυτά τα μπιμπερό, έτσι να τρως, όχι χαζά, μην ακούς, οι γιατροί τρομοκρατούν, μην ακούς σε όλα το δικό σου, εγώ αν άκουγα θα χα πάθει κατάθλιψη!!! 

Αμνιοπαρακεντηση θα κάνεις?? Όχι??? Ανήκουστο!!! Είσαι 35, θα κάνεις παιδί με down πως το ρισκάρεις απορώ!!! 

Ουστττττ

Γιατί θα κάνεις καισαρική? Να συμβουλευτεις τη μαία μου που γυρίζει παιδιά στον τοκετό!!! 

Και πάλι ούστ.

Μακρυα

Μόνο ανθρωπους

  • Μου αρέσει 9

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια θα ηθελα τα φωτα σας αυριο θα κανω υστεροσκοπηση με μεθη θα πρεπει να ειμαι νυστικη και να μην πιω καφε το πρωι? δεν με ενημερωσανε τι πρεπει να κανω!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Αυτό που λες στο τέλος σκέφτομαι κι εγώ.. Πέρυσι πχ έλεγα πως αν χρειαστεί να πάω με δωρεα θα ήθελα να είναι από την αδελφή μου. Αλλά πλέον πρώτον δεν μπορώ να την υποβάλλω σε όλο αυτό (διεγερση) και δεύτερον η ανωνυμία είναι κάτι ουδέτερο που δημιουργεί ηρεμία και ασφάλεια. 

Πιθανόν μετά από λίγο καιρό θα έβλεπες την αδερφή σου στο πρόσωπο της μικρής. Η αδερφή σου ίσως θα ήθελε να έχει μια περίεργη συναισθηματική σχέση μαζί του κ ίσως κάποια στιγμή το έλεγε στο παιδι. Επειδή είναι μια περίεργη κατάσταση, όσο καλή σχέση να Αχχ εις με την αδερφή σου, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί η κατάσταση με συνέπειες στην ψυχική ηρεμία κ ισορροπία του παιδιού. 

Καλυτερα να είναι άγνωστη η δοτρια

Just now, anna73 είπε:

καλημερα κοριτσακια θα ηθελα τα φωτα σας αυριο θα κανω υστεροσκοπηση με μεθη θα πρεπει να ειμαι νυστικη και να μην πιω καφε το πρωι? δεν με ενημερωσανε τι πρεπει να κανω!!!

Καλημέρα. Ναι νηστική , να φας ελαφρά το βράδυ. Το πρωί τελειως νηστική ούτε καφέ ούτε νερό. 

Ρωτησε όμως κ το γιατρό σου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anna73 είπε:

καλημερα κοριτσακια θα ηθελα τα φωτα σας αυριο θα κανω υστεροσκοπηση με μεθη θα πρεπει να ειμαι νυστικη και να μην πιω καφε το πρωι? δεν με ενημερωσανε τι πρεπει να κανω!!!

Φυσικα

8-10 ώρες νηστικη

Απαγορεύονται τα πάντα εκτός κι αν έχεις θέμα με ζάχαρο η αν παίρνεις χαπι

Πάρε κ ρωτα

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH said:

Πιθανόν μετά από λίγο καιρό θα έβλεπες την αδερφή σου στο πρόσωπο της μικρής. Η αδερφή σου ίσως θα ήθελε να έχει μια περίεργη συναισθηματική σχέση μαζί του κ ίσως κάποια στιγμή το έλεγε στο παιδι. Επειδή είναι μια περίεργη κατάσταση, όσο καλή σχέση να Αχχ εις με την αδερφή σου, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί η κατάσταση με συνέπειες στην ψυχική ηρεμία κ ισορροπία του παιδιού. 

Καλυτερα να είναι άγνωστη η δοτρια

Ναι ναι συμφωνώ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MaryH είπε:

Αν κ όταν κανεις παιδι με δωρεά θα καταλάβεις ακόμη περισσότερο τα λόγια μου. 

Με τιποτα γνωστή απ το περιβάλλον σου

Ευτυχώς το απαγορεύει ο νομος

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Ευτυχώς το απαγορεύει ο νομος

Ευτυχώς. . Αν το έκανα θα ένιωθα σαν την Ασημίνα στις  άγριες μέλισσες. Στο τέλος θα γινόμασταν μαλλιά κουβάρια.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Πιθανόν μετά από λίγο καιρό θα έβλεπες την αδερφή σου στο πρόσωπο της μικρής. Η αδερφή σου ίσως θα ήθελε να έχει μια περίεργη συναισθηματική σχέση μαζί του κ ίσως κάποια στιγμή το έλεγε στο παιδι. Επειδή είναι μια περίεργη κατάσταση, όσο καλή σχέση να Αχχ εις με την αδερφή σου, υπάρχει περίπτωση να μπερδευτεί η κατάσταση με συνέπειες στην ψυχική ηρεμία κ ισορροπία του παιδιού. 

Και του ζευγαριού 

Εγώ στην αρχή φοβόμουν, που ήταν κ άγνωστη κιόλας, πριν μείνω έγκυος, μήπως ο άντρας μου νιώθει ευγνωμοσύνη κι αγάπη γι αυτή επειδή του έδωσε ότι δε του έδωσα εγώ 

Ένιωθα ότι δε θα με αγαπούσε 

Πόσο μάλλον να ήταν γνωστή!!! 

Ούτε καν

  • Μου αρέσει 3

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Και του ζευγαριού 

Εγώ στην αρχή φοβόμουν, που ήταν κ άγνωστη κιόλας, πριν μείνω έγκυος, μήπως ο άντρας μου νιώθει ευγνωμοσύνη κι αγάπη γι αυτή επειδή του έδωσε ότι δε του έδωσα εγώ 

Ένιωθα ότι δε θα με αγαπούσε 

Πόσο μάλλον να ήταν γνωστή!!! 

Ούτε καν

Καμία σχέση. Ο δικός μου ούτε θέλει ν ακούει για τη δότρια. Το έχει απωθήσει.

Αν όμως ήταν με την αδερφή μου, θα ένιωθα αυτό που λες. Λίγο σαν κερατωμενη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...