Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, Giosotpk είπε:

@Γλυκερια123 διαστολή σήμερα δεν είχα αλλά μήπως κάνω μέχρι της Τετάρτη ...μου είπε να μην πάρω και το μαγνήσιο άλλο οπότε λογικά θα καταλάβω και της συσπάσεις αλλά ίσως κάνω και διαστολή ...πάντως η βαλιτσες την Τετάρτη θα μπουν στο αμάξι ... 

Και εσενα λογικά σε μια εβδομάδα θα σου πει να σε ξανά δει και μετά κάθε τρεις μέρες ... πλησιάζουμε όλες 

Ααα μαλιστα..σ ετοιμοτητα δηλαδη... ναιιι κοντευουμεεε..!!επιτελους!!


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν..  Η πρώτη συσπαση με έπιασε κατά τις 4:30 τα ξημερώματα..  Μέχρι τις 6:15 δεν ήταν συστηματικές, ήταν άλλη φορά στα 6 λεπτά άλλη στα 10 και άλλη στα 13.. Μετά όμως δυναμωσαν και έγιναν περίπου ανά 10λεπτο. Στις 7 πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου, πήγα με κοίταξε η μαία και ήταν ανά 8 λεπτά.. Διαστολή 2 και ο μπέμπης πολύ ψηλά! Μου λέει έχεις δρόμο ακόμα ωστόσο αν δεν αντέχεις ξεκινά σιγά σιγά..  (το ιασω είναι 40 λεπτά από το σπίτι μου) πάω σπίτι, ετοιμαζόμαστε, κάνω μπάνιο, και ήδη είναι ανά 5 λεπτό..  Φεύγουμε και στο δρόμο έχω ανά 3λεπτο. Φτάνουμε με κοιτάει και είναι 3-4 η διαστολή..  Μου κάνουν επισκληριδιο και έχει γίνει ανά 1,5 λεπτό οι συσπάσεις..  Καθόμαστε λίγο με την μαία και τον άντρα μου..  Μας έδωσε και η μαία μας την μπάλα πιλατες να κάθομαι.. Μια χαρά..  Σε λιγότερο από μια ώρα άρχισα πάλι να πονάω..  Μου κάνουν δεύτερη δόση (η πρώτη ήταν πολύ μικρή γιατί πίστευαν ότι έχω ακόμα χρόνο...  Και η δεύτερη το ίδιο..)  διαστολή στο 6  Μου σπάει ο γιατρός τα νερά, σε μισή ωρα Στο 8 και το μωρό ψηλά! Κάποια στιγμή ένιωσα έναν δυνατό πόνο..  Είχα και μια μικρή αιμορραγία για δευτερόλεπτα, μπήκαν όλοι μέσα αλλά όλα ήταν οκ.  Εμπεδωθηκε ο μπέμπης και είχα τελεία διαστολή! (Ο μπεμπακος ήταν δεμένος με τον λώρο γύρω από το κορμάκι του και τράβηξε τον πλακούντα, γι αυτό και το αίμα..) Και μου λέει ξεκινά να σπρωχνεις..  Η ώρα 12:30.. Σε κάθε συσπαση εσπρωχνα 2-3 φορές..  Και στο τέλος ένιωθα τα πάντα γιατί είχε εξασθενισει η επισκληριδιος..  Μου κάνουν κι άλλη..  Αλλά προχωρησε τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβε να με πιάσει.. Οπότε το μόνο που θυμάμαι είναι να ουρλιάζω 'βγαλτον τώρα!" στον γιατρό..  Μου λέει "ηρέμησε..  Μια ακόμα και τον βγάλαμε.."  και όντως έτσι έγινε...  Το τέλειο ήταν ότι σε όλο αυτό είχα τον άντρα μου δίπλα..  Και άκουγα να μου λέει "έλα κορίτσι μου..  Έρχεται το μωρό μας"...  Κάθε φορά που σκέφτομαι τον γιατρό την μαία μου και τον άντρα μου κλαίω...  Είναι πολύ σημαντικό να έχεις τέτοιους ανθρώπους γύρω σου...  Αυτά...  Όσο και να πόνεσα είπα ότι αντέχεται και θα το ξανακανα!! Αξίζει! 

  • Μου αρέσει 7

Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

@Elen211 πολύ με συγκινησες ... Αλήθεια σου λέω ...ειδικά αυτό που σου έλεγε ο άντρας σου έτσι με αποτελείωσε ... 

Να σας ζήσει και πάλι να είναι γερό και δυνατό .... 

Τώρα που διάβασα την ιστορία σου πήρα κουράγιο γιατί και εμένα η μπέμπα είναι ψιλά και αγχώθηκα σήμερα μήπως δεν κατέβει ... Αλλά και τελευταία στιγμή μπορεί να κατέβει όπως ο μπέμπης σου ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elen211 είπε:

Λοιπόν..  Η πρώτη συσπαση με έπιασε κατά τις 4:30 τα ξημερώματα..  Μέχρι τις 6:15 δεν ήταν συστηματικές, ήταν άλλη φορά στα 6 λεπτά άλλη στα 10 και άλλη στα 13.. Μετά όμως δυναμωσαν και έγιναν περίπου ανά 10λεπτο. Στις 7 πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου, πήγα με κοίταξε η μαία και ήταν ανά 8 λεπτά.. Διαστολή 2 και ο μπέμπης πολύ ψηλά! Μου λέει έχεις δρόμο ακόμα ωστόσο αν δεν αντέχεις ξεκινά σιγά σιγά..  (το ιασω είναι 40 λεπτά από το σπίτι μου) πάω σπίτι, ετοιμαζόμαστε, κάνω μπάνιο, και ήδη είναι ανά 5 λεπτό..  Φεύγουμε και στο δρόμο έχω ανά 3λεπτο. Φτάνουμε με κοιτάει και είναι 3-4 η διαστολή..  Μου κάνουν επισκληριδιο και έχει γίνει ανά 1,5 λεπτό οι συσπάσεις..  Καθόμαστε λίγο με την μαία και τον άντρα μου..  Μας έδωσε και η μαία μας την μπάλα πιλατες να κάθομαι.. Μια χαρά..  Σε λιγότερο από μια ώρα άρχισα πάλι να πονάω..  Μου κάνουν δεύτερη δόση (η πρώτη ήταν πολύ μικρή γιατί πίστευαν ότι έχω ακόμα χρόνο...  Και η δεύτερη το ίδιο..)  διαστολή στο 6  Μου σπάει ο γιατρός τα νερά, σε μισή ωρα Στο 8 και το μωρό ψηλά! Κάποια στιγμή ένιωσα έναν δυνατό πόνο..  Είχα και μια μικρή αιμορραγία για δευτερόλεπτα, μπήκαν όλοι μέσα αλλά όλα ήταν οκ.  Εμπεδωθηκε ο μπέμπης και είχα τελεία διαστολή! (Ο μπεμπακος ήταν δεμένος με τον λώρο γύρω από το κορμάκι του και τράβηξε τον πλακούντα, γι αυτό και το αίμα..) Και μου λέει ξεκινά να σπρωχνεις..  Η ώρα 12:30.. Σε κάθε συσπαση εσπρωχνα 2-3 φορές..  Και στο τέλος ένιωθα τα πάντα γιατί είχε εξασθενισει η επισκληριδιος..  Μου κάνουν κι άλλη..  Αλλά προχωρησε τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβε να με πιάσει.. Οπότε το μόνο που θυμάμαι είναι να ουρλιάζω 'βγαλτον τώρα!" στον γιατρό..  Μου λέει "ηρέμησε..  Μια ακόμα και τον βγάλαμε.."  και όντως έτσι έγινε...  Το τέλειο ήταν ότι σε όλο αυτό είχα τον άντρα μου δίπλα..  Και άκουγα να μου λέει "έλα κορίτσι μου..  Έρχεται το μωρό μας"...  Κάθε φορά που σκέφτομαι τον γιατρό την μαία μου και τον άντρα μου κλαίω...  Είναι πολύ σημαντικό να έχεις τέτοιους ανθρώπους γύρω σου...  Αυτά...  Όσο και να πόνεσα είπα ότι αντέχεται και θα το ξανακανα!! Αξίζει! 

Κοριτσι μου να ειστε παντα καλα γεροι κι ευτυχισμενοι!!!καταλαβαινω οτι ειναι το πιο ομορφο συναισθημα απ αυτα που γραφεις..να ναι παντα γερος ο μπεμπακος σου.. 


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πώς πάτε από αϋπνίες?εγώ για άλλο ένα βράδυ δεν έχω πολυκοιμηθει...όλο κατούρημα δε βολεύομαι μετα μπορεί να σκεφτώ και τίποτα!:razz:     @Elen211τι ωραία περιγραφή συγκινήθηκα!!!   Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνατε στην εγκυμοσύνη έλεγχο θρομβοφιλιας???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Κορίτσια μου πώς πάτε από αϋπνίες?εγώ για άλλο ένα βράδυ δεν έχω πολυκοιμηθει...όλο κατούρημα δε βολεύομαι μετα μπορεί να σκεφτώ και τίποτα!:razz:     @Elen211τι ωραία περιγραφή συγκινήθηκα!!!   Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνατε στην εγκυμοσύνη έλεγχο θρομβοφιλιας???

Καλημερα κι απο μενα..!!αυπνιες δεν εχω αλλα κι εγω σηκωνομαι συνεχεια για κατουρημα...δεν ειχα κανει ελεγχο θρομβοφιλιας..μου φαινεται πρεπει να το ζητησεις για να κανεις εξετασεις..


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο έλεγχος από αιματολογο επιβάλλεται. Απλά στην Ελλάδα υπάρχει η λογική ότι πρέπει πρώτα να κάνεις 2 η 3 αποβολές και μετά να αρχίσεις να ψάχνεσαι. Πράγμα απαράδεκτο και για τις ψυχές που χάνονται και για τα ζευγάρια που βιώνουν το λυπηρό αυτό γεγονός. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως κορίτσια κράζουμε κράζουμε την Ελλάδα και το συστημα υγειας αλλα ειδικα στην μαιευτική θεωρώ οτι ειμαστε πολύ καλο'ι. Στην Αγγλικα ουτε doppler δεν σου κανουν, πρεπει να εχεις μεγάλη καθυστεριση στην αναπτυξη. Επίσης αυτό με τους συνεχόμενους υπέρηχους δεν παιζει εκεί. Με το ζόρι κανουν υπέρηχο. Αυτα ακούω και λεω ποσο τελεια που μπορω να πηγαινω καθε εβδομαδα στο γιατρό και να βλεπω το βαρος του μωρου και να μου κάνει και doppler.

Σχετικα με την θρομβοφιλία παλία ήταν πανάκριβες οι εξετάσεις, τυπου 1500 ευρω, τωρα μ ειπε ο γιατρος μου με τον ΕΟΠΠΥ και τον ανταγωνισμό από διαγνωστικά μπορείς να τον κάνεις με 155 ευρω. Ασε εγω δεν τα ηξερα αυτα, όταν όμως περάσει η λοχία θα παω να κάνω.

 

@Elen211 Συγκινήθηκα με την γέννα σου.. Από την περιγραφή κατάλαβα οτι την στιγμή του πόνου δεν είχες επισκληρίδιο.

 

Κορίτσια σιγά σιγά φλερτάρω με την ιδέα να μην κανω επισκληρίδιο. Βέβαια είμαι σίγουρη οτι εκείνη την στιγμή θα τους παρακαλάω να μου κάνουν... :-P


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot είπε:

Παντως κορίτσια κράζουμε κράζουμε την Ελλάδα και το συστημα υγειας αλλα ειδικα στην μαιευτική θεωρώ οτι ειμαστε πολύ καλο'ι. Στην Αγγλικα ουτε doppler δεν σου κανουν, πρεπει να εχεις μεγάλη καθυστεριση στην αναπτυξη. Επίσης αυτό με τους συνεχόμενους υπέρηχους δεν παιζει εκεί. Με το ζόρι κανουν υπέρηχο. Αυτα ακούω και λεω ποσο τελεια που μπορω να πηγαινω καθε εβδομαδα στο γιατρό και να βλεπω το βαρος του μωρου και να μου κάνει και doppler.

Σχετικα με την θρομβοφιλία παλία ήταν πανάκριβες οι εξετάσεις, τυπου 1500 ευρω, τωρα μ ειπε ο γιατρος μου με τον ΕΟΠΠΥ και τον ανταγωνισμό από διαγνωστικά μπορείς να τον κάνεις με 155 ευρω. Ασε εγω δεν τα ηξερα αυτα, όταν όμως περάσει η λοχία θα παω να κάνω.

 

@Elen211 Συγκινήθηκα με την γέννα σου.. Από την περιγραφή κατάλαβα οτι την στιγμή του πόνου δεν είχες επισκληρίδιο.

 

Κορίτσια σιγά σιγά φλερτάρω με την ιδέα να μην κανω επισκληρίδιο. Βέβαια είμαι σίγουρη οτι εκείνη την στιγμή θα τους παρακαλάω να μου κάνουν... :-P

Εγώ για τον έλεγχο θρομβοφιλιας πάντως πλήρωσα 160ευρω καλά πιστεύω σε σχέση με παλιά που έλεγαν κάτι τέτοια Κούλα πόσα...χαχαχα εγώ να σε πω η ξαδέρφη μου έλεγε δε θέλει επισκληριδιο μέχρι τη γέννα και κάποια στιγμή έχουμε και βιντεάκι που παρακαλάει τον γιατρό της να της βάλουν !

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ... 

Τι κάνετε πώς είστε ? 

Έχει πει για πολύ ζέστη οπότε.πινουμε νερό και αποφεύγουμε τον ήλιο όσο μπορούμε ... 

Εγώ έχω κάνει του κόσμου της δουλειές μήπως και κατέβει η μικρή ...

Και επιτέλους κατάλαβα της συσπάσεις ... Ε δεν γινόταν ... 

Όσο αφορά την επισκληριδιο εγώ δεν θα κάνω θα το πάω μέχρι τέλους έτσι ... Είμαι άνθρωπος που αντέχω τον πόνο ... 

 

  • Μου αρέσει 2

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giosotpk said:

Γεια σας κορίτσια ... 

Τι κάνετε πώς είστε ? 

Έχει πει για πολύ ζέστη οπότε.πινουμε νερό και αποφεύγουμε τον ήλιο όσο μπορούμε ... 

Εγώ έχω κάνει του κόσμου της δουλειές μήπως και κατέβει η μικρή ...

Και επιτέλους κατάλαβα της συσπάσεις ... Ε δεν γινόταν ... 

Όσο αφορά την επισκληριδιο εγώ δεν θα κάνω θα το πάω μέχρι τέλους έτσι ... Είμαι άνθρωπος που αντέχω τον πόνο ... 

 

Επιτελους τις καταλαβες!!!  Καλο που αντεχεις τον πονο, εγω δεν ξερω αν αντεχω αληθεια!!!


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

@demmikot ξέρεις τι πίστεψε στον εαυτό σου και στην φύση σου ...είμαστε γεννημένες για αυτό και μπορούμε να το αντέξουμε ...αν μόνο αμφιβάλεις ...αν έχεις δοκιμάσει γενικότερα να αντέξεις κάποιο πόνο και δεν μπορείς άλλο αυτό ...πάντως ότι και από τα δύο να αποφασίσεις να κάνεις δεν είναι κακό .... 

Εγώ φοβάμαι πιο πολύ την επισκληριδιο σαν διαδικασία παρά την γέννα γι'αυτό και δεν θέλω να την κάνω ... 

 

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk είπε:

@demmikot ξέρεις τι πίστεψε στον εαυτό σου και στην φύση σου ...είμαστε γεννημένες για αυτό και μπορούμε να το αντέξουμε ...αν μόνο αμφιβάλεις ...αν έχεις δοκιμάσει γενικότερα να αντέξεις κάποιο πόνο και δεν μπορείς άλλο αυτό ...πάντως ότι και από τα δύο να αποφασίσεις να κάνεις δεν είναι κακό .... 

Εγώ φοβάμαι πιο πολύ την επισκληριδιο σαν διαδικασία παρά την γέννα γι'αυτό και δεν θέλω να την κάνω ... 

 

φιλη ειναι σαν να περιγραφεις εμενα σε ολο το κειμενο σου εχω πει δεν κανω που να γυρισει τουμπα ο κοσμος αντεχω επισης πονο δεν την κανω την φοβαμαι πολυ πολυ 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορες Ελενη μου πολυ συγκινηθηκα μπραβο στον αντρα σου γτ κ αυτοι ειναι πιο δειλοι απο μας συνηθως..2700ο μικρος μου εκανα κ καρδιοτ.ολα καλα κ γω κοριτσια αμφιταλαντευομαι με την επισκληριδιο σκεφτομαι μηπως καθυστερει καπως κ την γεννά?αισθανεσαι να σπρωξεις?σαν διαδικασία δν με φοβιζει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν θελω να λεω μεγαλα λόγια γιατι και αλλες έλεγαν αντεχω τον πονο και δεν παιζει να κανω και τελικα εκαναν. Αληθεια και εγω νιωθω οτι ενταξει καλα τα παω με κατι πονοδοντους κλπ. Αλλα προχθες με επιασαν αιμοροιδες και πλανταξα, ελεγα παναγια μ φερτε μ ενα φαρμακο.  3 μερες δεν πηρα τιποτα, μετα λυγισα. Εχω αρχίσει να το δουλευω στο μυαλο μ για τη  επισκληρίδιο. Μακάρι να τα καταφέρω.

 

Επίσης ναι παιζει να καθυστερίσει την γέννα,παντως η μαια μου ειπε οταν ειναι να σπρώξεις κανονικα εχει περάσει η επισκληρίδιο. Τωρα τι γινεται στην πράξη δεν ξερω.


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...