Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Just now, Katerina 88 said:

Οι αϋπνίες την τελευταία εβδομάδα σταμάτησαν απότομα για κάποιο λόγο οπότε πέφτω κ κοιμάμαι κανονικά!Όμως καθημερινά πονοκέφαλο κ μάλιστα δυνατό πονοκέφαλο κ δεν έχω πίεση.

Ορμονικο πρέπει να είναι το θέμα. Εγώ με τις αϋπνίες έχω ένα θεματάκι ιδίως τις τελευταίες ημέρες. Προφανώς παίζει θέμα ποτέ ανεβαίνουν και ποτέ πέφτουν οι ορμόνες. 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Rinaki88 είπε:

Ορμονικο πρέπει να είναι το θέμα. Εγώ με τις αϋπνίες έχω ένα θεματάκι ιδίως τις τελευταίες ημέρες. Προφανώς παίζει θέμα ποτέ ανεβαίνουν και ποτέ πέφτουν οι ορμόνες. 

Μαλλον κοριτσάκι μου! Υπομονή θα κάνουμε, δεν μπορούμε να κάνουμε κ κάτι άλλο!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Βροχερή μέρα ή μάλλον εβδομάδα απ' ότι διάβασα...

Εχθές όμως είχε υπέροχη μέρα και δεν σας κρύβω πως ευχαριστηθήκαμε τον ήλιο μιας και κάναμε βόλτες από το πρωί μέχρι αργά το μεσημέρι.

Το κακό είναι ότι με έπιασε επιπεφυκίτιδα και ζορίζομαι λιγάκι...

Πήγα στον γιατρό μου την Παρασκευή το απόγευμα για την μητέρα μου και τον ρώτησα για το ασβέστιο και η απάντησή του ήταν ξεκάθαρη "αν δεν αντέχεις κόψ'το, δεν έχει νόημα!", εν τέλει δεν υπάρχει τίποτε άλλο... Ένα χαπάκι που υπάρχει θα με πειράξει στο στομάχι όπως μου είπε, οπότε τίποτα.

Σήμερα έχει γενέθλια ο σύζυγος, αλλά λόγω δουλειάς δεν θα μπορούσαμε να γιορτάσουμε. Έτσι βγήκαμε χθες και κόψαμε τούρτα και για 1η φορά μέσα στους τόσους μήνες έφαγα γλυκό και το ευχαριστήθηκα!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2019 at 12:43 ΠΜ, Ste99 είπε:

Κοπέλες μου καλησπέρα , ελπίζω όλα να σας πηγαίνουν καλά !!! Βλέπω πως μοιράζεστε πολλά πράγματα εδώ για τις εγκυμοσύνες σας και θέλω και εγώ να σας πω μια έννοια μου!!! Είμαι 19 εβδομάδων και 5 ημερών σήμερα και έχω πάρει 10 κιλά , βλέπω πως εσείς έχετε πάρει λιγότερα και με ανήσυχη μήπως κάνω κάτι λάθος !!να σας πω ότι ο γιατρός μου το είδε αλλ δεν έδωσε καμία σημασία στο βάρος! Αλλ όπως και να έχει δεν έχω πείρα από προηγούμενη εγκυμωσηνη , για αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας !! Ευχαριστώ πολύ κοπέλες μου καλή συνέχεια !!! :wub:

Γεια σου κι εσένα κορίτσι!! Να σου πω κάτι, γιατί κι εμένα το κομμάτι των κιλών είναι κάτι που με ανησυχεί ιδιαίτερα...!! Καταρχάς μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τις άλλες εγκυμονούσες..η κάθε μία μας έχει διαφορετικούς ρυθμούς κ τρόπους ζωής κ φυσικά διαφορετικό μεταβολισμό..!! Για να σου δώσω να καταλάβεις.. Όταν έβλεπα κι εγώ τα νούμερα που έγραφαν εδώ μέσα έλεγα μα πως γίνεται; τι κάνω λάθος; και να φανταστείς πάω και σε διαιτολόγο για να μην ξεφύγω κατά πολύ! Όταν, λοιπόν, πήγα στη διαιτολόγο και με ζύγισε είδα ότι έχω πάρει 7 κιλά!! Απογοητεύτηκα! Είχα ξεκινήσει 53 κιλά και στον πέμπτο μήνα ήδη 7 κιλά της λέω; άρα 60! Μου λέει τι περίμενες; γιατί απογοητεύεσαι; μα της λέω πολλά δεν είναι; απορούσα και με την αντίδραση της γιατί γενικά είναι και λίγο αυστηρή και περίμενα ότι θα μου την πει κιόλας! Αντιθέτως όμως, μου εξήγησε αυτό που σου λέω για ρυθμούς ζωής και μεταβολισμό! Εγώ πριν την εγκυμοσύνη είχα έντονη άσκηση και καθόλου καθιστική ζωή, από όταν όμως έμεινα έγκυος λόγω της φύσης της δουλειάς μου αναγκάστηκα να πάρω αναρρωτική και φυσικά να σταματήσω και την άσκηση που έκανα. Πράγμα που σημαίνει ότι από το 90% που δεν καθόμουν όλη μέρα, αυτό πλέον έχει φτάσει στο 10%. Μου είπε ότι κ έγκυος να μην έμενες αν σταματούσες την έντονη άσκηση έτσι απότομα όπως τώρα σίγουρα θα έπαιρνες 2-3 κιλά, επομένως για μένα λόγω εγκυμοσύνης έχεις πάρει 4-5 κιλά κι εγώ είμαι ικανοποιημένη με αυτό! Γι αυτό σκέψου ότι σημασία παίζει η ζωή και η καθημερινότητα της κάθε μίας από εμάς. Πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα πολύ μικρότερες ποσότητες, πολύ λίγο έως καθόλου υδατάνθρακα και όλα αυτά σε συνδιασμό με την άσκηση με κρατούσαν στα 50-53 κιλά. Τώρα όμως έχω αυξήσει και ποσότητες και έχει ξαναμπεί και ο υδατάνθρακας στη ζωή μου γιατί δεν πρέπει να μας λείπει τίποτα αυτή την περίοδο! Από όλα με μέτρο! Κι έτσι εγώ ξέρω πλέον ότι αυτά τα κιλά είναι μια χαρά για μένα! Αν κάποια άλλη έχει λιγότερα το θαυμάζω φυσικά, αλλά αυτό είμαι εγώ! Και καλά να είμαστε κορίτσι μου και να παλέψουμε να τα χάσουμε μετά με τα υγιή μωρά μας που δεν θα μας αφήνουν χρόνο να κάτσουμε!!χαχα!! Μην αγχώνεσαι και να κοιτάς τι είναι καλύτερο για σένα και το μπεμπάκι σου!!! :) καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 47 λεπτά , Mar.da είπε:

Καλημερα κοριτσια!!πως ειστε?κλωτσανε τα μπεμπακια σας:x?

Καλημέρα κορίτσι μου!!!Ναι ναι έχουμε κινητικότητα, αν κ εγώ επειδή έχω μπροστά τον πλακούντα κ ο μπέμπης είναι σαν να χτυπάει σε μαξιλάρι, δεν καταλαβαίνω κλωτσιές! Εσύ πως είσαι??


 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mar.da είπε:

Καλημερα κοριτσια!!πως ειστε?κλωτσανε τα μπεμπακια σας:x?

Καλημέρα!!!

Αν κλωτσάει λέει... ωωω!!! Χορό και πανηγύρι κάθε βράδυ! Το πρωί όμως είμαστε ήσυχα και αφήνει το μπεμπάκι τη μαμά να κάνει τη δουλειά της!

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smurfita είπε:

Καλημέρα!!!

Αν κλωτσάει λέει... ωωω!!! Χορό και πανηγύρι κάθε βράδυ! Το πρωί όμως είμαστε ήσυχα και αφήνει το μπεμπάκι τη μαμά να κάνει τη δουλειά της!

Κορίτσι κ εγώ το πρωί έχω ησυχία, το βράδυ γίνεται χαμός από φτερούγισματα.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Το ένιωσα και εγώ επιτέλους εδώ και 3 μερούλες κάπου κάπου το νιώθω!! Επιτελουυυς!! Να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου Μήπως βρεθεί καμία με το ίδιο ... είχα πάει στο γιατρό και μου είπε ότι είμαι 77 κιλά 6 κιλά πάνω από ότι ξεκίνησα!! Και μου είπε να κόψω αρκετά από όσα τρώω...εγώ δεν έκοψα και πολλά για να πούμε την αλήθεια αλλά έχω ζυγαριά σπίτι και αυτή με έδειχνε 75 μισό..πίστευα ότι έχει χαλάσει και έτσι πήγα και πήρα καινούρια αφού τις είχα αλλάξει μπαταρίες και τα φώτα!! Και η καινούρια όμως δεν με δείχνει παραπάνω ζυγιστηκα και με δείχνει 75 τόσο μεγάλη αποχή?? 

Link to comment
Share on other sites

@Χρυσα2Κοπέλα μου θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι. Και η ζυγαριά η δική μου από του γιατρού έχει διαφορά 4 κιλά. Την 1η φορά που το είδα έπαθα πανικό, και λέω μα καλά δεν μπορεί το πρωί ζυγίστηκα και δεν είχα πάρει τόοοοσα κιλά. Πώς γίνεται; Αλλά μου εξήγησε ότι εγώ θα βλέπω τη διαφορά στη δική μου ζυγαριά και εκείνος στη δική του. Ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να περιμένουμε ίδια αποτελέσματα μιας και είναι διαφορετικές οι ώρες ζυγίσματος, τα ρούχα που φοράμε κλπ.

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλησπέρα κι από εμένα. Εδώ και 2-3 ημέρες ο κυριουλης μας κάνει πολύ αισθητή την παρουσία του. Με κλωτσιτσες καθημερινά ιδίως όταν ξαπλώνω ή όταν κάθομαι κάπως που μπορεί να τον ζοριζω. Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα γιατί είναι σαν να επικοινωνεί μαζί σου.

 

Just now, Χρυσα2 said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Το ένιωσα και εγώ επιτέλους εδώ και 3 μερούλες κάπου κάπου το νιώθω!! Επιτελουυυς!! Να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου Μήπως βρεθεί καμία με το ίδιο ... είχα πάει στο γιατρό και μου είπε ότι είμαι 77 κιλά 6 κιλά πάνω από ότι ξεκίνησα!! Και μου είπε να κόψω αρκετά από όσα τρώω...εγώ δεν έκοψα και πολλά για να πούμε την αλήθεια αλλά έχω ζυγαριά σπίτι και αυτή με έδειχνε 75 μισό..πίστευα ότι έχει χαλάσει και έτσι πήγα και πήρα καινούρια αφού τις είχα αλλάξει μπαταρίες και τα φώτα!! Και η καινούρια όμως δεν με δείχνει παραπάνω ζυγιστηκα και με δείχνει 75 τόσο μεγάλη αποχή?? 

Κοριτσάκι μου κι εγώ κάπου τόσο είμαι θα δείξει η λυπητερή την Δευτέρα που έχω ραντεβού για υπέρηχο. Μπορεί η ζυγαριά του γιατρού να μην ήταν σωστά ρυθμισμένη.  Επίσης παίζει ρόλο και το πώς ζυγιζεσαι εκεί και πως στο σπίτι. Αν πχ. Στον γιατρό ζυγιζεσαι με ρούχα και παπούτσια και στο σπίτι με εσώρουχα είναι λογικό να σε δείχνει παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Just now, Χρυσα2 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Το ένιωσα και εγώ επιτέλους εδώ και 3 μερούλες κάπου κάπου το νιώθω!! Επιτελουυυς!! Να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου Μήπως βρεθεί καμία με το ίδιο ... είχα πάει στο γιατρό και μου είπε ότι είμαι 77 κιλά 6 κιλά πάνω από ότι ξεκίνησα!! Και μου είπε να κόψω αρκετά από όσα τρώω...εγώ δεν έκοψα και πολλά για να πούμε την αλήθεια αλλά έχω ζυγαριά σπίτι και αυτή με έδειχνε 75 μισό..πίστευα ότι έχει χαλάσει και έτσι πήγα και πήρα καινούρια αφού τις είχα αλλάξει μπαταρίες και τα φώτα!! Και η καινούρια όμως δεν με δείχνει παραπάνω ζυγιστηκα και με δείχνει 75 τόσο μεγάλη αποχή?? 

Κοριτσάκι μου μην σκας!!Η κάθε ζυγαριά είναι διαφορετική, άσε που έχει σχέση αν είσαι νηστική ή όχι.Κ εγώ τώρα είμαι +2,5 κιλά κ ξεκίνησα με λίγα κιλά παραπάνω στην εγκυμοσύνη (συγκεκριμένα το 1 κιλό το πήρα μέσα σε μια εβδομάδα). Τη Τρίτη έχω γιατρό να δω τι θα μου πει.


 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα κλωτσαει αρκετες φορες μες την ημερα,το πρωι κατα τις 6:30,το μεσημερι που ξαπλωνω λιγο και το βραδυ κατα τις 10 περιπου.γενικα αν τυχει και ξαπλωσω και ειμαι σε ηρεμια αυτος αρχιζει την κλωτσοπατιναδα:-D!!νομιζω θα μου βγει ζωηρουλης!!τα κοριτσια μου ηταν ησυχα μονο το βραδυ με κλωτσαγανε και καμμια φορα μεσημερι.εγω τον καταλαβα απο 16w 4d. Τωρα στις 22 εβδομαδες ειναι εμφανες στην κοιλια μου οι κινησεις του.την δευτερα στη β επιπεδου εχω αγωνια να δω ποσο μεγαλωσε!!!

Just now, Antzimet είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Πως είναι τα μωράκια σας; Θα ήθελα να ρωτήσω ποτέ αρχίσατε να ψωνίζετε για το μωρό πράγματα; Κ αν αρχίσατε; Γιατί εγώ κρατιέμαι!!! 

Γειαα!!εγω λεω τον ιουνιο να αρχισω να ετοιμαζω.ευτυχως κουνια καριτσι και τα σχετικα θα μου τα δωσει η κουμπαρα μου.ρουχα και μικροπραγματα θα παρω.

Just now, Χρυσα2 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Το ένιωσα και εγώ επιτέλους εδώ και 3 μερούλες κάπου κάπου το νιώθω!! Επιτελουυυς!! Να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου Μήπως βρεθεί καμία με το ίδιο ... είχα πάει στο γιατρό και μου είπε ότι είμαι 77 κιλά 6 κιλά πάνω από ότι ξεκίνησα!! Και μου είπε να κόψω αρκετά από όσα τρώω...εγώ δεν έκοψα και πολλά για να πούμε την αλήθεια αλλά έχω ζυγαριά σπίτι και αυτή με έδειχνε 75 μισό..πίστευα ότι έχει χαλάσει και έτσι πήγα και πήρα καινούρια αφού τις είχα αλλάξει μπαταρίες και τα φώτα!! Και η καινούρια όμως δεν με δείχνει παραπάνω ζυγιστηκα και με δείχνει 75 τόσο μεγάλη αποχή?? 

Κι εγω εχω παρατηρησει οτι στο γιατρο εχω διαφορα 2 κιλων αλλα συνηθως παω απογευμα,ζυγιζομαι με ρουχα και δεν ειμαι νηστικια οποτε λογικο ειναι να βλεπουμε τη διαφορα με τη δικη μας ζυγαρια.

  • Ευχαριστώ 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ρε κορίτσια!! Γιατί άρχισα να απορώ πως παχαινω έτσι χωρις να το καταλάβω ..σκέφτηκα να σταματησω το σίδηρο γιατί ξέρω ότι παχαίνει και έχω σταματήσει το βραδινό ..τα πολλά γλυκά κτλ ..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...