Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Λογικά εξαρτάται και από τον καιρό εκείνες τις ημέρες και από την περιοχή που ζούμε. Άλλες ανάγκες το βρεφάκι στον Έβρο και άλλες στον Νότο!!! Εντάξει το βελουτέ φορμάκι είναι σίγουρα και πιο ζεστό. Πρέπει να πάρω και ένα θερμόμετρο χώρου. Παρατηρώ ότι τώρα με το καλοριφερ τις μέρες που έχει βοριά ή πιο έντονο κρύο μόνο ο ενιαίος ζεσταίνει καλά. Το δωμάτιό μας είναι πιο κρύο. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Εδώ και δυο μήνες έχει το κεφαλάκι της κάτω πιέζοντας τον τράχηλο κ ήταν εμπεδωμένη.. μετά με ξάπλα καλυτερεύσε λίγο η θέση της αλλά τώρα πια είναι έτοιμη για έξοδο!!

κοριτσια στο επόμενο ραντεβού είπε ο γιατρός ότι θα με εξετάσει από κάτω για να δει διαστολή και πραγματικά επειδή το έχω βιώσει ήδη μια φορά δε θέλω καθόλου! Από τώρα το σκέφτομαι! Εύχομαι να γεννήσω μέχρι τότε :-D

Απο ποια βδομαδα κ μετα γινεται η εξεταση αυτη με το δαχτυλο; ή δεν έχει να κάνει;

Επισης εχετε κάνει τεστ για στρεπτοκοκκο;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Αγαπάκι όταν λες έχει πάρει θέση εννοείς με το κεφαλάκι κάτω ή ότι έχει εμπεδωθεί κιόλας; Εγώ έχω γιατρό τη Δευτέρα, πόση αγωνία!! Πιστεύω θα προλάβουμε το 2020..

Καλησπέρα. Αυτο με την εμπέδωση δεν το εχω καταλάβει . Τι ακριβώς σημαίνει ; Οτι ετοιμάζεται να γεννηθεί το μωρο; 

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ξεκινάω βαλίτσα... Λοιπόν, για να φύγει το μωρό έβαλα ένα μακρυμάνικο, ένα κοντομάνικο, ένα φορμάκι βελουτέ, ένα φορμάκι βαμβακερό, καλτσάκια, σκουφάκι, φόρμα εξόδου, ένα κουβερτάκι και μία φανελένια πάνα... οπότε αναλόγως τον καιρό βλέπω τι του φοράω. Ξεχνάω κάτι;

Για εμένα παίρνω: 3 νυχτικά, δύο σουτιέν θηλασμού, 5 εσώρουχα, κάλτσες, επιθέματα στήθους, σερβιέτες, χτένα, ξυραφάκι, αποσμητικό, σαμπουάν, αφρόλουτρο, φορτιστή κινητού, ένα ρουζ μη είμαι σαν τον δράκουλα, παντόφλες και τα ρούχα που θα φοράω φεύγοντας!!! Πήρατε κάτι παραπάνω;

Νομίζω πως για την έξοδο του μωρού ειναι μια χαρα. Για μενα δεν πήρα πολλα πραγματα , μονάχα εσώρουχα πυτζάμες , σουτιέν θηλασμού αν και δεν νομίζω να θηλάσω , θα εχω χτενα και αποσμητικό και τα ρούχα που θα φορέσω για να βγω. Περίπου τα ιδια πραγματα θα πάρουμε όλες πιστεύω. Ετσι και αλλιώς δεν είναι πολλες οι μέρες που θα είμαστε μέσα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην ξεχάσω κατι για το μωρό παρα για εμένα. 

Αχ εχουν αρχίσει να πρήζονται ποδια και χέρια και το νιώθω . Ευτυχώς εχω τον άντρα μου και μου κανει μασαζ καθε μερα αλλιως δεν παλεύεται. Ποναει και ολη η πλατη μου και υποφέρω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξανακούσει να θέλουν και κάλτσες από μέσα εδώ στο νοσοκομείο τα έχουν μόνο με νυχτικό βρεφικό το οποίο παρεμπιπτόντως είναι πάρα πολύ βολικό για την αλλαγή της πάνας κτλπ βέβαια στο νοσοκομείο έχουν μόνιμα πολύ καλοριφέρ δεν νομίζω να θέλουν πάντως τόσο ντύσιμο 2 φορμάκια συν κουβερτάκι είναι καλά θεωρώ αν σκάσουν δεν θα έχουν τρόπο να το πουν επίσης πάντα τσεκάρουμε σβέρκο όχι χέρια και πόδια. 

Καλημέρα σε όλες :)

Εν τω μεταξύ με πονάει συνέχεια με το κεφάλι της και κάνω και συσπάσεις αλλά να γένναω άμεσα δεν βλέπω και με έχει ρίξει από κάτω όλο αυτό για να κοιμηθώ το βράδυ πήρα buscopan φανταστείτε. 

@Giota1983 μπράβο στο σύζυγο είσαι πολύ τυχερή


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Απο ποια βδομαδα κ μετα γινεται η εξεταση αυτη με το δαχτυλο; ή δεν έχει να κάνει;

Επισης εχετε κάνει τεστ για στρεπτοκοκκο;

Η εξέταση για στρεπτόκοκκο γίνεται από ότι ξέρω ανάμεσα στην 35η με 37η βδομάδα. Σου παίρνουν λίγα κολπικά υγρά κ τα στέλνουν για καλλιέργεια. Εγώ την έκανα 35η κ κάτι ημερών. 

Την εξέταση του τραχήλου εμεις την κάναμε 2 φορές μέχρι τώρα για να δει αν μαλάκωσε, μία φορά στην 37η βδ. κ μια φορά χθες που ήμουν 38 κ 2. Αλλά εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει ο γιατρος, τι πονάκια έχεις κτλ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα. Αυτο με την εμπέδωση δεν το εχω καταλάβει . Τι ακριβώς σημαίνει ; Οτι ετοιμάζεται να γεννηθεί το μωρο; 

Νομίζω πως για την έξοδο του μωρού ειναι μια χαρα. Για μενα δεν πήρα πολλα πραγματα , μονάχα εσώρουχα πυτζάμες , σουτιέν θηλασμού αν και δεν νομίζω να θηλάσω , θα εχω χτενα και αποσμητικό και τα ρούχα που θα φορέσω για να βγω. Περίπου τα ιδια πραγματα θα πάρουμε όλες πιστεύω. Ετσι και αλλιώς δεν είναι πολλες οι μέρες που θα είμαστε μέσα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην ξεχάσω κατι για το μωρό παρα για εμένα. 

Αχ εχουν αρχίσει να πρήζονται ποδια και χέρια και το νιώθω . Ευτυχώς εχω τον άντρα μου και μου κανει μασαζ καθε μερα αλλιως δεν παλεύεται. Ποναει και ολη η πλατη μου και υποφέρω. 

Αχ, φίλη μου έλα να κάνουμε παρέα με πόδια φρατζολάκια!!! Εγώ πάλι δεν το νιώθω μόνο, το βλέπω καλέ!! Σερβιέτες μην ξεχάσεις!!! 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Απο ποια βδομαδα κ μετα γινεται η εξεταση αυτη με το δαχτυλο; ή δεν έχει να κάνει;

Επισης εχετε κάνει τεστ για στρεπτοκοκκο;

Εμένα προσωπικά μου την έκανε πρώτα όταν ήμουν 29&1 γιατί έπρεπε να δει τον τράχηλο οπωσδήποτε ( είχα θέμα)

τωρα χθες που ήμουν 37&1 μ είπε θα μου την έκανε αλλά πάλι καλά μπόρεσε κ είδε κοιλιακά αυτό που ήθελε οποτε την γλίτωσα! Μ είπε όμως την επόμενη φορά που έχω ραντεβού δεν τ γλιτώνω θα κου την κάνει ( θα είμαι 38&4) . Θέλει απλά να δει άμα έχω διαστολή γιατί λέει εμείς που γεννάμε πρώτη φορά μπορεί να έχουμε και να μην το καταλάβουμε!

την εξέταση για στρεπτοκοκκο την είχα κάνει περίπου 32 εβδ επειδή φοβόμασταν για πρόωρο τοκετό αλλά αυτή δεν είναι τίποτα εγώ που είμαι κ πολύ φοβιτσιαρα δεν καταλαβα τίποτα!!

 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα από την 36η εβδομάδα μου είπε ότι δε θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος και ούρων. Θα μου κάνουν όταν μπω να γεννήσω. Και για στρεπτόκοκκο β που τον ρώτησα μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι αν υπήρχε λόγος θα μου έβαζε να κάνω.τι να πω μαλλον είναι αρκετά χαλαρός με κάποια πράγματα. Κορίτσια 3-4 φορές τη μέρα αισθάνομαι ενοχλήσεις περιόδου και πίεση χαμηλά στη και εκείνη τη στιγμή φαίνεται ένα μεγάλο καρούμπαλο σε εκείνο το σημείο.Μαλλον θα ναι το κεφαλάκι του που προσπαθεί να εμπεδωθεί; Με σοκάρει όταν το βλέπω χαχα

  • Μου αρέσει 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ntina Ntinaki είπε:

Εμενα από την 36η εβδομάδα μου είπε ότι δε θα ξανακάνω εξετάσεις αίματος και ούρων. Θα μου κάνουν όταν μπω να γεννήσω. Και για στρεπτόκοκκο β που τον ρώτησα μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι αν υπήρχε λόγος θα μου έβαζε να κάνω.τι να πω μαλλον είναι αρκετά χαλαρός με κάποια πράγματα. Κορίτσια 3-4 φορές τη μέρα αισθάνομαι ενοχλήσεις περιόδου και πίεση χαμηλά στη και εκείνη τη στιγμή φαίνεται ένα μεγάλο καρούμπαλο σε εκείνο το σημείο.Μαλλον θα ναι το κεφαλάκι του που προσπαθεί να εμπεδωθεί; Με σοκάρει όταν το βλέπω χαχα

Που γεννάς κορίτσι με το καλό; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Εμένα προσωπικά μου την έκανε πρώτα όταν ήμουν 29&1 γιατί έπρεπε να δει τον τράχηλο οπωσδήποτε ( είχα θέμα)

τωρα χθες που ήμουν 37&1 μ είπε θα μου την έκανε αλλά πάλι καλά μπόρεσε κ είδε κοιλιακά αυτό που ήθελε οποτε την γλίτωσα! Μ είπε όμως την επόμενη φορά που έχω ραντεβού δεν τ γλιτώνω θα κου την κάνει ( θα είμαι 38&4) . Θέλει απλά να δει άμα έχω διαστολή γιατί λέει εμείς που γεννάμε πρώτη φορά μπορεί να έχουμε και να μην το καταλάβουμε!

την εξέταση για στρεπτοκοκκο την είχα κάνει περίπου 32 εβδ επειδή φοβόμασταν για πρόωρο τοκετό αλλά αυτή δεν είναι τίποτα εγώ που είμαι κ πολύ φοβιτσιαρα δεν καταλαβα τίποτα!!

 

Αυριο εχω ραντεβου και θα ειμαι κι εγω 37+1. Δεν εχω κανει ακομα καμια απο τις 2 εξετασεις οποτε μάλλον θα πρέπει να κανω μια προετοιμασια εκει κατω!

Νιωθω κατι χαζοπονακια τελευταια πιο χαμηλα αλλα δεν εχω δωσει ιδιαιτερη σημασια... ελπιζω αυριο που θα παω να μου πει σε τι φαση βρισκομαστε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, charma91 είπε:

Αυριο εχω ραντεβου και θα ειμαι κι εγω 37+1. Δεν εχω κανει ακομα καμια απο τις 2 εξετασεις οποτε μάλλον θα πρέπει να κανω μια προετοιμασια εκει κατω!

Νιωθω κατι χαζοπονακια τελευταια πιο χαμηλα αλλα δεν εχω δωσει ιδιαιτερη σημασια... ελπιζω αυριο που θα παω να μου πει σε τι φαση βρισκομαστε!

Πού θα γεννήσεις κορίτσι;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

έχεις δικό σου γιατρό ή θα πας στην εφημερία;

Έχω γιατρό, μου είχαν συστήσει διάφορους και πήγα πόρτα πόρτα να τους γνωρίσω,για να καταλήξω. Βέβαια επειδή γεννάω μέσα στις γιορτές,είχα φάει άκυρο από μερικούς εξ αρχής.. 

  • Ευχαριστώ 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε, μανούλες; Εγώ είμαι καλά, βαραίνω μέρα με τη μέρα :-D

Έχω παρατηρήσει εδώ και μια εβδομάδα ότι έγινε ευκοίλια (συγνώμη αν σας πετυχαίνω εν ώρα φαγητού). Απλά με την εγκυμοσύνη είχα τρομερή δυσκοιλιότητα, αλλά τις τελευταίες μέρες άλλαξε απότομα αυτό χωρίς να προηγηθεί κάποια αλλαγή στη διατροφή και θυμάμαι στα μαθήματα προγεννητικής αγωγής να μας λένε ότι το σώμα προετοιμάζεται πριν τον τοκετό και ένα σημάδι ήταν και οι διάρροιες (εγώ απλά έγινα ευκοίλια). Είμαι μανούλα Φεβρουαρίου όμως και ελπίζω να μην έχω πρόωρες εκπλήξεις και τον γιατρό ντρέπομαι πολύ να τον πάρω και να τον ρωτήσω. Έχετε παρατηρήσει κι εσείς κάτι αντίστοιχο σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...