Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Εγω κοριτσια κρεβατωμενη ειμαι γιατι εχω εχω και 2 μέρες συσπασεις ανα ωρα. Ισα που κανω κατι να φαμε!

Πώς είσαι σήμερα κορίτσι???

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα σήμερα το πρωί πήγα στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφο γτ είχα τακτικές συσπάσεις δυστυχώς όμως δεν ήταν συσπάσεις με ένταση για γέννα οπότε έχω ακόμα δρόμο. 

Άντε υπομονή πλησιάζουμε και εγώ είμαι στο γιατρό τώρα με έβαλε καρδιοτοκογραφο και περιμένω να μπω για εξέταση

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Εγω κοριτσια κρεβατωμενη ειμαι γιατι εχω εχω και 2 μέρες συσπασεις ανα ωρα. Ισα που κανω κατι να φαμε!

Πως είσαι σήμερα;

πρίν από 4 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Καλημέρα σήμερα το πρωί πήγα στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφο γτ είχα τακτικές συσπάσεις δυστυχώς όμως δεν ήταν συσπάσεις με ένταση για γέννα οπότε έχω ακόμα δρόμο. 

Λίγο έμεινε ακόμα....Πότε έχεις πητ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@katerina04 τι συσπάσεις κάνεις εσύ 30αρες εμένα μου έβγαλε πες μου όταν τελειώσεις

@Stelloudia 25/1 έχω τώρα μπήκα στον 9ο :(

Νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν αντέχω άλλο το σώμα μου με έχει εγκαταλείψει 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε. Σήμερα πηγα στον γιατρό μου και μου έβγαλε τη μικρή 2.470 κιλά . Μέσα σε 2 βδομάδες έβαλε σχεδον μισό κιλό. Βέβαια οι εξετάσεις έδειξαν ότι εχω ανεβασμένο λεύκωμα. Ο γιατρός μου ειπε να ελέγχω την πίεση μου καθε μερα για παν ενδεχόμενο. 

Είπες οτι στο δημόσιο δεν κάνουν επισκληριδιο . Και εγω σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννησω και δεν έχουμε αποφασίσει με το γιατρό μου τι αναισθησία θα κάνω . Λέτε αν του ζητήσω επισκληριδιο να μην συμφωνήσει

Τουλάχιστον στην πόλη μου δεν κάνουν.. Μόνο στις προγραμματισμένες κσισαρικες.. Στις έκτακτες ολική...απο ότι κατάλαβα τουλάχιστον στο δικό μας νοσοκομείο δεν έχω επιλογή.. Μπορείς να το συζητήσεις..


askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@katerina04 τι συσπάσεις κάνεις εσύ 30αρες εμένα μου έβγαλε πες μου όταν τελειώσεις

@Stelloudia 25/1 έχω τώρα μπήκα στον 9ο :(

Νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν αντέχω άλλο το σώμα μου με έχει εγκαταλείψει 

Σε καταλαβαίνω κι εγώ στο τέλος ζοριζομουν πολύ. Και μη νιώθεις τύψεις η εγκυμοσύνη κακά τα ψέμματα ζοριζει τον οργανισμό σου και σε κουράζει. Ελπίζω να περάσουν γρήγορα οι μέρες που έμειναν και να κρατήσεις τη μπεμπούλα αγκαλιά....

Κορίτσια κρατήστε τα μέσα τουλάχιστον να αλλάξει ο χρόνος να πάρετε τα 2000€.:-D λίγο έμεινε:grin:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Stelloudia είπε:

Καλημέρα. Χρειάζεται να έχεις τον φάκελο με ολες σου τις εξετάσεις οπωσδήποτε στο ζητάνε. Επίσης για όταν σε πάρουν να σου κάνουν τον κλίσμα να εχεις μια σακουλιτσα με δικες σου παντόφλες και ένα πακέτο μωρομαντηλα. Ρούχα για το μωρό σου ζητάνε όταν σας πανε και τους δυο στο δωμάτιο οπότε τα παίρνεις επιτόπου απο τη βαλίτσα και στο ντύνουν. Έχει το κρεβατάκι που σου βαζουν το μωρό σεντονάκι και παπλωματακι σε παπλωματοθηκη. Εγώ χρησιμοποιησα το παπλωματακι αλλά σεντόνακι έστρωσα δικό μου και πανες αγκαλιάς θες δικές σου. Επίσης εγώ είχα κρέμες για την αλλαγή της πάνας γιατί έχουν πάνες και βαμβάκι και οινόπνευμα αλλά κρέμες όχι οπότε είχα μαζι μου. Εκεί θα σε συμβουλεψουν οτι δεν είναι απαραίτητο να τους βάζεις αλλά εμενα η παιδίατρος μου είπε σε καθε αλλαγή να του βάζω. Επίσης είχα μαζί αποστειρωμενες γαζες για να του καθαρίζω τον αφαλό οινόπνευμα υπάρχει. Και πετσετουλες για το μπάνιο του στο Έλενα στο κάνουν μπάνιο οι μαιες. Εγώ ήμουν υπερβολική και πήρα πέντε πετσέτες μπάνιου αλλά τελικά καλά έκανα γιατί ο γιος μου τις κατουρησε ολες:).Αλήθεια εσύ τι έχεις κοριτσάκι ή αγοράκι;; Με το καλό εύχομαι. Κι ότι χρειαστείς ρώτα με.

Ήσουν τόσο κατατοπιστική, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αγοράκι περιμένουμε κι εμείς, γέλασα πολύ με το κατούρημα! Θα του πάρω κ εγώ καμία έξτρα πετσέτα αν είναι!  

3 ώρες πρίν, katiak92 είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου :) και γω στο Έλενα γέννησα τον Ιούλιο έχω ένα μωράκι 5 μηνών ! 
Είχε φάκελο με το ιστορικό μου γιατί στην εισαγωγή σε ρωτάνε κάποια πράγματα κ θέλουν κάποια χαρτιά ! Το μωρό στο τυλίγουν και το βάζουν στο κουνακι του και όταν στο φέρουν στο δωμάτιο του βάζεις φορμάκι δικό σου και το τυλίγεις με πάνα που θες εσυ (εγώ δεν το τύλιξα ποτε) παπλωματάκι σεντονάκι έχουν δικά τους αμα θες βάζει κ δικά σου βεβαια(εγώ δεν τα άλλαξα) κ σίγουρα πρέπει να έχεις πετσέτα για το μωρό γιατί την 2η μέρα το κάνουν κ μπάνιο! Εγώ προσωπικά χρειάστηκα μόνο 2-3 φορμάκια δυο πετσετουλες για το μωρό και το φορμάκι εξόδου :) παμπερς σου δίνει το μαιευτήριο καθώς και σερβιέτες λοχείας! Επίσης περνανε διάφορες εταιρείες κ σου αφήνουν δειγματα κ διαφορα κουτιά με δωράκια . Αυτά! Για μένα χρειάστηκα 2-3 πυτζαμες,πετσέτα,χτένα είδη υγιεινής κ καλό είναι να παρεις μαζί και χαρτι υγείας γιατί αυτό που έχουν εκεί είναι το πλ φθηνό κ σκληρο κ δεν είναι ότι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις μετά την γεννα εγώ δεν το ήξερα. Επίσης να μην ξεχάσετε τα χαρτιά που χρειάζονται για το ληξιαρχείο . Εγώ τα είχα μαζί στο φάκελο με το ιστορικό μόλις μπηκα στον μήνα μου για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Να χαίρεσαι το μωράκι σου και καλές γιορτές!

  • Μου αρέσει 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , boukitsa123 είπε:

@katerina04 τι συσπάσεις κάνεις εσύ 30αρες εμένα μου έβγαλε πες μου όταν τελειώσεις

@Stelloudia 25/1 έχω τώρα μπήκα στον 9ο :(

Νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν αντέχω άλλο το σώμα μου με έχει εγκαταλείψει 

Δε μου έβγαλε συσπάσεις καθόλου είπε και με ρώτησε αν εχω γενικά. Ο μπέμπης ήταν πολύ κινητικός βέβαια αλλά μου είπε ότι αυτό είναι καλό. Έφτασε 2650 όλα καλά και είναι με το κεφάλι κάτω οπότε δεν είδαμε το προσωπάκι του. Μου εβαλε να κάνω τις τελευταίες εξετάσεις αίματος και ούρων και οταν ξαναπάω στις 7/01 θα κάνουμε και καλλιέργεια κολπικού. Αυτά. Δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός απίστευτο μου φαίνεται

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, katerina04 είπε:

Δε μου έβγαλε συσπάσεις καθόλου είπε και με ρώτησε αν εχω γενικά. Ο μπέμπης ήταν πολύ κινητικός βέβαια αλλά μου είπε ότι αυτό είναι καλό. Έφτασε 2650 όλα καλά και είναι με το κεφάλι κάτω οπότε δεν είδαμε το προσωπάκι του. Μου εβαλε να κάνω τις τελευταίες εξετάσεις αίματος και ούρων και οταν ξαναπάω στις 7/01 θα κάνουμε και καλλιέργεια κολπικού. Αυτά. Δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός απίστευτο μου φαίνεται

Α ωραία πότε έχεις πητ τέλη Γενάρη; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Ήσουν τόσο κατατοπιστική, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Αγοράκι περιμένουμε κι εμείς, γέλασα πολύ με το κατούρημα! Θα του πάρω κ εγώ καμία έξτρα πετσέτα αν είναι!  

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Να χαίρεσαι το μωράκι σου και καλές γιορτές!

Με το αγόρι σίγουρα θες έξτρα πετσέτα. Εμείς δόξα το Θεό και τη μαία κατουρησαμε στη μούρη,και τον μπαμπά μας και τη γιαγιά....η μανούλα την έχει γλυτώσει γιατί κάνει την επιχείρηση αλλαγμα με συνοπτικές διαδικασίες.:)

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Stelloudia είπε:

Πως είσαι σήμερα;

Λίγο έμεινε ακόμα....Πότε έχεις πητ;

Πηγα σημερα για την προβλεπόμενη εξεταση! Δεν με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο, αλλα μου αυξησε το μαγνησιο αφου ετσι κι αλλιως καισαρικη θα γεννησω. Οι συσπασεις πολυ λογικες μου ειπε, αφου το μωρο πηρε θέση. Απλα μου ειπε πως να ανησυχω οταν θα ειναι επωδυνες και λατω απο 10 λεπτά η μια απο την αλλη. Το μωρο παιρνει πολυ νορμαλ βαρος και ειναο 2580. Σε 2 βδομαδες μπορει και πανω απο 3 κιλα να ειναι. Μου εκλεισε ραντεβου στις 10.01.2020

Αχ θα περασει ο καιρος

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Πω πω οι περισσότερες μπήκατε στο μήνα σας, ε; Ποια είναι η επόμενη που περιμένουμε; 

Για καρδιοτοκογράφο δεν μου έχει πει εμένα ακόμη τίποτα. Και ραντεβού που με βλέπει δεν είναι στο μαιευτήριο, είναι στο εξωτερικό του ιατρείο. 

Την τελευταία φορά τον ρώτησα σαν άσχετη για τις συσπάσεις και μου είπε μόλις νιώσω οτιδήποτε διαφορετικό να τον πάρω τηλ. Ούτε βέβαια που έχω καταλάβει τι διαφορετικό πρέπει να νιώσω. 

Σήμερα το πρωί ένιωθα όταν ξύπνησα κόκαλα μέσης και πλάτη και γοφούς να τεντώνονται.

Καααιιι νομίζω ότι έβγαλα και μία αιμοροϊδα...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Γεια σας κορίτσια!!! Πω πω οι περισσότερες μπήκατε στο μήνα σας, ε; Ποια είναι η επόμενη που περιμένουμε; 

Για καρδιοτοκογράφο δεν μου έχει πει εμένα ακόμη τίποτα. Και ραντεβού που με βλέπει δεν είναι στο μαιευτήριο, είναι στο εξωτερικό του ιατρείο. 

Την τελευταία φορά τον ρώτησα σαν άσχετη για τις συσπάσεις και μου είπε μόλις νιώσω οτιδήποτε διαφορετικό να τον πάρω τηλ. Ούτε βέβαια που έχω καταλάβει τι διαφορετικό πρέπει να νιώσω. 

Σήμερα το πρωί ένιωθα όταν ξύπνησα κόκαλα μέσης και πλάτη και γοφούς να τεντώνονται.

Καααιιι νομίζω ότι έβγαλα και μία αιμοροϊδα...

Και εγω στο ιατρειο του παω εχει και εκει καρδιοτοκογραφο. Οσο για την αιμοροϊδα υπομονη συνηθως βγαινουν οι ατιμες στην εγκυμοσυνη.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

@Αγαπουλινι Περαστικά κορίτσι μετά τον Γενάρη θα γίνει πάρτυ με τις ιώσεις 

Κορίτσια τι βιολογικό γάλα προτείνετε εκτός από frezylac; Αν και η παιδίατρος μου είπε ότι είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο έτσι να παίρνω ιδέες θέλω. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Αγαπουλινι Περαστικά κορίτσι μετά τον Γενάρη θα γίνει πάρτυ με τις ιώσεις 

Κορίτσια τι βιολογικό γάλα προτείνετε εκτός από frezylac; Αν και η παιδίατρος μου είπε ότι είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο έτσι να παίρνω ιδέες θέλω. 

Εγω το frezylac της εδινα μαζι με το θηλασμο αλλα μετα ειχε προκυψει ενα θεμα με το γαλα και το ειχαν αποσυρει. Μετα τις εδινα το sanilac που ειναι ελληνικο. Ευχαριστημενη και απο τα δυο. Λογικα και τωρα θα δωσω συμπληρωμα λογω δουλειας οποτε μαλλον frezylac και ο μπεμπης.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...