Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, boukitsa123 είπε:

Μπράβο κορίτσι που γέννησες; Έκανες επισκληρίδειο; 

Είμαστε στο ιασω, εννοείται πως έκανα επισκληριδειο αλλιώς δεν θα ήμουν τόσο άνετη γιατί είμαι κ φοβιτσιαρα χαχα!!! Η πλάκα ήταν όταν έσπασαν τα νερά γτ δεν είχα ανάλογη εμπειρία από τον πρώτο τοκετό, μιλάμε για ΤΗΝ πλημμύρα!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, FRAULA είπε:

Είμαστε στο ιασω, εννοείται πως έκανα επισκληριδειο αλλιώς δεν θα ήμουν τόσο άνετη γιατί είμαι κ φοβιτσιαρα χαχα!!! Η πλάκα ήταν όταν έσπασαν τα νερά γτ δεν είχα ανάλογη εμπειρία από τον πρώτο τοκετό, μιλάμε για ΤΗΝ πλημμύρα!! 

Άντε καλή ανάρρωση πες μας άμα θα σου δώσουν πάνες δείγματα όταν βγείτε ή μπιμπερό :x


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα σε όλες κορίτσια!! Τα φετινά είναι τα καλύτερα για μένα... 

Ο μπέμπης μια χαρά είναι μόνο λίγο ικτερο έχουμε και το παρακολουθούμε. Πολύ ξενύχτι ξυπνάει τρώει, μόλις τρώει αλλάζουμε πάνα και είμαστε έτοιμοι για ύπνο αλλά ξαναπεινάει και θηλάζουμε πάλι όσο θηλαζουμε χεζει.:x Μεγάλος έρωτας και μου μοιάζει...Από τον μπαμπά του έχει μόνο τα αυτιά :) Εμείς καναμε Χριστούγεννα σπιτάκι μας και μας μαγειρεψε ο μπαμπάς μας και όλα ηταν τέλεια...Βεβαια λόγω του θηλασμού είμαι ένα ζόμπι. 

6 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα κ χρόνια πολλά σε όλες μας!!!!! 

Τελικά εγώ δεν θα είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2020, γιατί πολύ απλά εχθές αργά το απόγευμα έσπασαν τα νερά μου κ τρέξαμε εσπευσμένα στο μαιευτήριο! Γέννησα με φυσιολογικό μέσα σε 3 ώρες ένα παιδαρο 3 κιλά!! Το καλύτερο χριστουγεννιατικο δώρο!!! Εύχομαι σε όλες σας να έχετε πολύ καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες κ ένα τοκετό σαν τον δικό μου!! Γρήγορο κ ανωδινο! Φιλιά κ πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς από το μαιευτήριο, καλές γιορτές! 

Να σας ζήσει!!! Βιαστικά τα αγοράκια της παρέας μου φαίνονται...Ότι καλύτερο εύχομαι μεσα από την καρδιά μου

@boukitsa123 Καλύτερα μη το αφήσεις να κατέβει καθόλου γιατί μετά θα γεμίζει συνέχεια το στήθος ακομα κι αν βγάζεις θα παρει το σώμα το μήνυμα οτι υπάρχει ζήτηση και αντί να σου κοπεί θα γεμίζει κι άλλο.

Πάντως εγώ ήθελα πολύ να θηλάσω αλλά κορίτσια είναι πολύ κουραστικό και σωματικά αλλά και ψυχολογικά. 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα κ χρόνια πολλά σε όλες μας!!!!! 

Τελικά εγώ δεν θα είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2020, γιατί πολύ απλά εχθές αργά το απόγευμα έσπασαν τα νερά μου κ τρέξαμε εσπευσμένα στο μαιευτήριο! Γέννησα με φυσιολογικό μέσα σε 3 ώρες ένα παιδαρο 3 κιλά!! Το καλύτερο χριστουγεννιατικο δώρο!!! Εύχομαι σε όλες σας να έχετε πολύ καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες κ ένα τοκετό σαν τον δικό μου!! Γρήγορο κ ανωδινο! Φιλιά κ πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς από το μαιευτήριο, καλές γιορτές! 

Χρόνια πολλά σε όλες και να χαίρεστε όποιον γιορτάζει.

Να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να ειναι γερός. Βιάστηκε να βγει το παιδι. Μακάρι να είμαστε ολες τυχερές και να γεννήσουμε τοσο εύκολα όσο εσύ . Το καλύτερο δώρο πήρατε για Χριστούγεννα.  

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα κ χρόνια πολλά σε όλες μας!!!!! 

Τελικά εγώ δεν θα είμαι μανούλα Ιανουαρίου 2020, γιατί πολύ απλά εχθές αργά το απόγευμα έσπασαν τα νερά μου κ τρέξαμε εσπευσμένα στο μαιευτήριο! Γέννησα με φυσιολογικό μέσα σε 3 ώρες ένα παιδαρο 3 κιλά!! Το καλύτερο χριστουγεννιατικο δώρο!!! Εύχομαι σε όλες σας να έχετε πολύ καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες κ ένα τοκετό σαν τον δικό μου!! Γρήγορο κ ανωδινο! Φιλιά κ πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς από το μαιευτήριο, καλές γιορτές! 

Να σας ζήσει να τον χαιρεστε!! Τα πιο όμορφα Χριστούγεννα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Stelloudia είπε:

Καλά Χριστούγεννα σε όλες κορίτσια!! Τα φετινά είναι τα καλύτερα για μένα... 

Ο μπέμπης μια χαρά είναι μόνο λίγο ικτερο έχουμε και το παρακολουθούμε. Πολύ ξενύχτι ξυπνάει τρώει, μόλις τρώει αλλάζουμε πάνα και είμαστε έτοιμοι για ύπνο αλλά ξαναπεινάει και θηλάζουμε πάλι όσο θηλαζουμε χεζει.:x Μεγάλος έρωτας και μου μοιάζει...Από τον μπαμπά του έχει μόνο τα αυτιά :) Εμείς καναμε Χριστούγεννα σπιτάκι μας και μας μαγειρεψε ο μπαμπάς μας και όλα ηταν τέλεια...Βεβαια λόγω του θηλασμού είμαι ένα ζόμπι. 

Να σας ζήσει!!! Βιαστικά τα αγοράκια της παρέας μου φαίνονται...Ότι καλύτερο εύχομαι μεσα από την καρδιά μου

@boukitsa123 Καλύτερα μη το αφήσεις να κατέβει καθόλου γιατί μετά θα γεμίζει συνέχεια το στήθος ακομα κι αν βγάζεις θα παρει το σώμα το μήνυμα οτι υπάρχει ζήτηση και αντί να σου κοπεί θα γεμίζει κι άλλο.

Πάντως εγώ ήθελα πολύ να θηλάσω αλλά κορίτσια είναι πολύ κουραστικό και σωματικά αλλά και ψυχολογικά. 

 

Οπότε είναι μονόδρομος το χάπι εξαρχής; Θα ρωτήσω και κάποιες μαιες νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν θέλω να βάλω το μωρό στο στήθος δεν αντέχω τον θηλασμό πλέον καθόλου θήλαζα σύνολο 27 μήνες και με είχε εξαντλήσει όλο αυτό (2 παιδιά το ένα πίσω από το άλλο) 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Οπότε είναι μονόδρομος το χάπι εξαρχής; Θα ρωτήσω και κάποιες μαιες νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν θέλω να βάλω το μωρό στο στήθος δεν αντέχω τον θηλασμό πλέον καθόλου θήλαζα σύνολο 27 μήνες και με είχε εξαντλήσει όλο αυτό (2 παιδιά το ένα πίσω από το άλλο) 

Όπως νιώθεις εσύ βρε παιδί μου μην αγχώνεσαι. Δεν είναι και εύκολο πράγμα το πέρασα και ξέρω εγώ 22 μηνες με ένα παιδι. Μη στεναχωριέσαι κάνε αυτό που αισθάνεσαι για να είσαι εσύ καλά πανω απ'όλα αυτό έχει σημασία. Το μωράκι σου θα είναι μια χαρά με ότι γάλα και αν πιει. Έχεις και άλλα δύο μικρουλια που σε χρειάζονται δε θα γίνεις και χιλια κομμάτια.

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Οπότε είναι μονόδρομος το χάπι εξαρχής; Θα ρωτήσω και κάποιες μαιες νιώθω τύψεις ρε γμτ αλλά δεν θέλω να βάλω το μωρό στο στήθος δεν αντέχω τον θηλασμό πλέον καθόλου θήλαζα σύνολο 27 μήνες και με είχε εξαντλήσει όλο αυτό (2 παιδιά το ένα πίσω από το άλλο) 

Ρώτα και μια μαία αλλά αν αφήσεις το μωρό να θηλάσει το πρωτόγαλα θες δε θες μετα το τρίτο 24ωρο κατεβαίνει το γάλα και μετά είναι ζόρι. Σε καταλαβαίνω εγώ μια βδομάδα θηλάζω και είναι κουραστικό και σωματικα και ψυχολογικά.  Μη νιώθεις τύψεις καθόλου γιατί το μωρό θέλει μια χαρούμενη μαμά αν το να θηλαζεις σε κουράζει και σε στεναχωρεί αυτό θα περάσει στο μωρό οπότε να κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για σένα γιατι θα είναι καλό και για το μωράκι σου. Κλείσε τα αυτιά στους γύρω σου και κάνε το δικό σου.Μη αγχώνεσαι τόσο έχεις και δυο άλλα παιδιά που είναι κολλημένα πάνω σου λογικό να είναι δύσκολο να θηλάσεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2019 at 8:56 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

Αχ σε νιώθω στο σπίτι είμαι δραστήρια έτσι και βγω έξω είμαι ένα ερείπιο μετά 

@Farmakotriftena γλυκιά συναγωνίστρια σου στέλνω ευχές για την νέα χρονιά υγεία κυρίως και πολύ υπομονή σε εμάς τις μανούλες μέλλουσες και ήδη σε διαβάζω κι εγώ τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς :)

 

@Mamacita Alina κοριτσάρα και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα σε διαβάζω κι εσένα ανελλιπώς (είμαι October mommy 2016 κάτι σαν πρώην σταρ Ελλάς :razz:

Χαχαχα θεά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ μπουκιτσα μου. Με το καλό να κρατήσεις το πλασματακι σου αγκαλιά.

Έχουμε κουτουλησει σε πολλά θέματα η αλήθεια είναι εμείς χιχι

Χρόνια πολλά και ευτυχισμένα με υγεία!!

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Πώς είναι βρε κορίτσια στον φ.τ. με επισκληρίδιο; Παλεύεται ο πόνος; 

Ξέρεις πως το σκέφτομαι;; στο δημόσιο που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληριδιο στο φυσιολογικό.. Κάνουν λέει παυσίπονες ενέσεις.. Ελπίζω να γεννήσω εύκολα.. 

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Πώς είναι βρε κορίτσια στον φ.τ. με επισκληρίδιο; Παλεύεται ο πόνος; 

Φυσιολογικος τοκετός με επισκληριδιο και δεν πονάς καθόλου. Εγώ τουλάχιστον έτσι τον έζησα την πρώτη φορά.

  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την εμψύχωση το βράδυ οι σκέψεις είναι πιο αγχωτικές την ημέρα είναι πιο καλά.

@Ele@n χωρίς επισκληρίδειο στο 2ο παιδί ήταν όλα υπέροχα για μένα ήταν απλά σαν να έχω μια κοτρόνα μέσα στον κόλπο και με εκνεύριζε και έπρεπε να την σπρώξω να βγει και βγήκε στην μου 1η μου γέννα που έκανα και επισκληρίδειο και παυσίπονες (είχα άλλο γιατρό τότε καθόλου υποστηρικτικό) δεν πήρα είδηση τπτ και μετά πρέπει να μείνεις και ξάπλα κάποιες ώρες μέχρι να σου πουν σήκω τώρα αυτή τη φορά αν όλα πάνε καλά σκέφτομαι να τους απαγορέψω να με κόψουν και στο περίνεο (νομίζω το συζητούσαμε άλλη φορά). Ο πόνος γενικά δεν είναι τόσο τραγικός ειδικά αν προχωράει ο τοκετός γρήγορα. Αλλά όπως λέει και η θεία μου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Όπως νιώθει η κάθε κοπέλα δηλαδή. 

Εν τω μεταξύ 5 χρόνια πριν τέτοιες μέρες είχα μπει στον 9ο στο 1ο μου παιδί και 5 χρόνια μετά είμαι πάλι στον 9ο περίεργα τα φέρνει η ζωή. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Κορίτσια ώρες ώρες νιώθω ότι το κεφάλι της θα βγει την νιώθω πολύ χαμηλά πλέον και κουνιέται πολύ δυνατά. 

 Και εγώ έχω αυτή την αίσθηση και νομίζω θα βγει.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...