Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Εγώ δεν έχω καμία αίσθηση ότι είναι τόσο χαμηλά και ότι θα βγει.. Δεν θα έπρεπε;;Στο μεταξύ καούρες, ανησυχία τα βράδια , συχνοουρια καλά κρατούν και έχω ήδη εξαντληθεί από την αϋπνία..οταν νιώθω όμως τις κινήσεις του και σκέφτομαι ότι πλησιαζει η ώρα να τον πάρω αγκαλιά τα ξεχνάω ολα. 

  • Μου αρέσει 3

askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, katerina04 είπε:

 Και εγώ έχω αυτή την αίσθηση και νομίζω θα βγει.

22 μήνες θηλάζες ε; Αν επιτρέπεται είχες πτώση; Εμένα και έπεσαν και χαλάρωσαν σαν σακί είναι πλέον χάλασε τελείως ο ιστός στην περιοχή 

Just now, MariaGS είπε:

Εγώ δεν έχω καμία αίσθηση ότι είναι τόσο χαμηλά και ότι θα βγει.. Δεν θα έπρεπε;;Στο μεταξύ καούρες, ανησυχία τα βράδια , συχνοουρια καλά κρατούν και έχω ήδη εξαντληθεί από την αϋπνία..οταν νιώθω όμως τις κινήσεις του και σκέφτομαι ότι πλησιαζει η ώρα να τον πάρω αγκαλιά τα ξεχνάω ολα. 

Κορίτσι στο 1ο ούτε εγώ καταλάβαινα τίποτα γινόντουσαν όλα μόνα τους όμως απλά δεν ήξερα εγώ ότι γίνονται 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

22 μήνες θηλάζες ε; Αν επιτρέπεται είχες πτώση; Εμένα και έπεσαν και χαλάρωσαν σαν σακί είναι πλέον χάλασε τελείως ο ιστός στην περιοχή 

Κορίτσι στο 1ο ούτε εγώ καταλάβαινα τίποτα γινόντουσαν όλα μόνα τους όμως απλά δεν ήξερα εγώ ότι γίνονται 

Να σου πω την αλήθεια δεν πρόλαβα να καταλάβω μεγαλη χαλάρωση γιατί μόλις έμεινα έγκυος σταμάτησα το θηλασμό και αμέσως πρηστηκαν από την εγκυμοσύνη. Αλλά μια χαλάρωση σαν σακί οπως λες ειχαν γενικα και μετα τον πρώτο χρόνο θηλασμού και τα σουτιέν μου ήταν μεγάλα. 

  • Λυπημένη/-ος 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι από το πρωί και σκέφτομαι τι χρειάζεται να πάρω για τους πρώτους μήνες στο μωρό. Είναι το πρώτο μου μωρό, κατατοπίστε με πλιζ.. έχω συνολικά 10 φορμάκια και νόμιζα ότι μου φτάνουν, αλλά ακούω από εδώ κι από εκεί ότι θα το αλλάζω 3 φορές την ημέρα τουλάχιστον. Επομένως τι να προμηθευτώ και σε τί ποσότητα; Πχ. 10 βαμβακερα εσώρουχα 0-3 μηνών αρκούν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Κάθομαι από το πρωί και σκέφτομαι τι χρειάζεται να πάρω για τους πρώτους μήνες στο μωρό. Είναι το πρώτο μου μωρό, κατατοπίστε με πλιζ.. έχω συνολικά 10 φορμάκια και νόμιζα ότι μου φτάνουν, αλλά ακούω από εδώ κι από εκεί ότι θα το αλλάζω 3 φορές την ημέρα τουλάχιστον. Επομένως τι να προμηθευτώ και σε τί ποσότητα; Πχ. 10 βαμβακερα εσώρουχα 0-3 μηνών αρκούν; 

Κοιτα οτι λερωνονται συχνα ειναι γεγονος. Με γαλα τσισα και κακα χαμος τον πρωτο καιρο. Εγω εχω 15 0-3 εσωρουχακια μακρυμανικα και κοντομανικα και 10 φορμακια φλις. Εχω και 6-7 βαμβακερα φορμακια απο τη μικρη μου που γεννηθηκε αλλη εποχη και στην αναγκη βαζω και αυτα. Βεβαια εχω ηδη παρει και τα 0-6 και φορμακια και εσωρουχα και θα βαζω και αυτα αν ξεμεινω και ας ειναι λιγο μεγαλα.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Κάθομαι από το πρωί και σκέφτομαι τι χρειάζεται να πάρω για τους πρώτους μήνες στο μωρό. Είναι το πρώτο μου μωρό, κατατοπίστε με πλιζ.. έχω συνολικά 10 φορμάκια και νόμιζα ότι μου φτάνουν, αλλά ακούω από εδώ κι από εκεί ότι θα το αλλάζω 3 φορές την ημέρα τουλάχιστον. Επομένως τι να προμηθευτώ και σε τί ποσότητα; Πχ. 10 βαμβακερα εσώρουχα 0-3 μηνών αρκούν; 

Θες 15 φανελάκια κατάσαρκα βαμβακερά με μανίκι και 15 φορμάκια βαμβακερά απέξω πάρε τα 0-3 αν δεν θες να πάρεις πολλά για νεογέννητο 15 θα χρειαστείς σίγουρα για να αλλάζεις από τα κακά τις γουλιές τα γάλατα και με το μωρό δεν θα έχεις χρόνο για πολλά πλυντήρια κάθε μέρα ξέρω γω 

Και 3 κουβερτες είναι καλές χειμωνιάτικες όχι λεπτές 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ευχαριστώ! Κοντομάνικα να μην πάρω; Αν φοράω κοντομάνικα από μέσα και μακρυμάνικα φλις από πάνω; Ή μακρυμάνικα κορμάκια και από πάνω φλις;

Με το καλο τα μωρακια σας!! Χρονια πολλα! 

Συγνωμη που επεμβαινω, γνωμη μου ειναι μη παρεις, 0-3, πολλα. Δεν θα προλαβεις να του τα βαλεις, μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!  Εγω ολα κοντομανικα τα ειχα παρει. Ενα δυο ειχα μακρυμανικα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2019 at 12:17 ΠΜ, Stelloudia είπε:

Κορίτσια καλησπερα. Εμείς βγήκαμε χθες από το νοσοκομείο ο μπέμπης είναι μια χαρά θηλάζει και χεζει ακατάπαυστα. Αύριο θα παμε να μας τσεκάρουν γιατί είχε λίγο ικτερο. 

Η εμπειρία μου στο Έλενα ήταν εξαιρετική έμεινα σε μονοκλινο του πέμπτου ορόφου και πληρώσαμε 500€ για τέσσερα βραδυα. Είχα τον μπέμπη μαζί μου συνέχεια και ότι χρειαζόμουν υπήρχε πάντα μαία διαθέσιμη. Επίσης πάνες,αποστειρωτης,βραστηρας και θηλασταρο υπάρχει εκεί αν τα χρειαστείς. Και αν δε θηλάσεις έχουν έτοιμα σφραγισμένα μπιμπερο με συγκεκριμμενη ποσότητα για να ταΐζεις το μωρό.Το μονο που χρειάζεσαι είναι τα ρουχα του μωρου τα δικά σου και κρεμμουλα για την αλλαγή πανας ολα τα άλλα τα έχουν.

@boukitsa123 για τα επείγοντα δεν έχω άποψη εγώ επειδη είχα το γιατρό μου οποτε ειχα θεμα τον έπαιρνα τηλέφωνο και πήγαινα να τον βρω και αν δεν ηταν ερχοταν να με συναντήσει.Έμεινα πολύ ευχαριστημενη.

 

@Stelloudia μου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα,καθώς θα γεννήσω κ εγώ στο Έλενας. Με το που μπήκες στο νοσοκομείο τι είχες μαζί σου; Είχες σακουλιτσα ας πούμε με τα πρώτα ρουχαλακια που ήθελες να φορέσουν στο μωρό; Επίσης, είχες μαζί σου τον φάκελο με το ιστορικό σου; Τη βαλίτσα με τα πράγματα σου και του μωρού καταλαβαίνω ότι θα τα έφερε ο σύζυγος μετα, στο δωμάτιο. Επίσης, κουβερτουλα, σεντονακι και πάνα που τυλίγουν το μωράκι σου έδωσαν εκεί ή είχες πάρει δικά σου μαζί;

 


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς περνάτε κορίτσια? Εγώ βγήκα λίγο στον έξω κόσμο μετά από καιρό και το χάρηκα πολύ. Βάφτηκα επισης μετά από καιρό, πηρα και τα δωράκια μου από το σύζυγο, δεν είχα να παω στη δουλειά, ήπια και κάνα δυο καφέδες με τη ησυχία μου χωρίς τη μικρή μου φασαρία και χωρίς να κρυώσουν και μου έφτιαξε η διάθεση. Αλλά οι δουλειές δουλειές ξεκίνησα γενική την κρεβατοκάμαρα και τα πλυντήρια πήραν φωτιά. Αύριο έχω γιατρό και ανυπομονώ

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Ξέρεις πως το σκέφτομαι;; στο δημόσιο που θα γεννήσω δεν κάνουν επισκληριδιο στο φυσιολογικό.. Κάνουν λέει παυσίπονες ενέσεις.. Ελπίζω να γεννήσω εύκολα.. 

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε. Σήμερα πηγα στον γιατρό μου και μου έβγαλε τη μικρή 2.470 κιλά . Μέσα σε 2 βδομάδες έβαλε σχεδον μισό κιλό. Βέβαια οι εξετάσεις έδειξαν ότι εχω ανεβασμένο λεύκωμα. Ο γιατρός μου ειπε να ελέγχω την πίεση μου καθε μερα για παν ενδεχόμενο. 

Είπες οτι στο δημόσιο δεν κάνουν επισκληριδιο . Και εγω σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννησω και δεν έχουμε αποφασίσει με το γιατρό μου τι αναισθησία θα κάνω . Λέτε αν του ζητήσω επισκληριδιο να μην συμφωνήσει

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

@Stelloudia μου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα,καθώς θα γεννήσω κ εγώ στο Έλενας. Με το που μπήκες στο νοσοκομείο τι είχες μαζί σου; Είχες σακουλιτσα ας πούμε με τα πρώτα ρουχαλακια που ήθελες να φορέσουν στο μωρό; Επίσης, είχες μαζί σου τον φάκελο με το ιστορικό σου; Τη βαλίτσα με τα πράγματα σου και του μωρού καταλαβαίνω ότι θα τα έφερε ο σύζυγος μετα, στο δωμάτιο. Επίσης, κουβερτουλα, σεντονακι και πάνα που τυλίγουν το μωράκι σου έδωσαν εκεί ή είχες πάρει δικά σου μαζί;

 

Καλημέρα κ χρόνια πολλά! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου :) και γω στο Έλενα γέννησα τον Ιούλιο έχω ένα μωράκι 5 μηνών ! 
Είχε φάκελο με το ιστορικό μου γιατί στην εισαγωγή σε ρωτάνε κάποια πράγματα κ θέλουν κάποια χαρτιά ! Το μωρό στο τυλίγουν και το βάζουν στο κουνακι του και όταν στο φέρουν στο δωμάτιο του βάζεις φορμάκι δικό σου και το τυλίγεις με πάνα που θες εσυ (εγώ δεν το τύλιξα ποτε) παπλωματάκι σεντονάκι έχουν δικά τους αμα θες βάζει κ δικά σου βεβαια(εγώ δεν τα άλλαξα) κ σίγουρα πρέπει να έχεις πετσέτα για το μωρό γιατί την 2η μέρα το κάνουν κ μπάνιο! Εγώ προσωπικά χρειάστηκα μόνο 2-3 φορμάκια δυο πετσετουλες για το μωρό και το φορμάκι εξόδου :) παμπερς σου δίνει το μαιευτήριο καθώς και σερβιέτες λοχείας! Επίσης περνανε διάφορες εταιρείες κ σου αφήνουν δειγματα κ διαφορα κουτιά με δωράκια . Αυτά! Για μένα χρειάστηκα 2-3 πυτζαμες,πετσέτα,χτένα είδη υγιεινής κ καλό είναι να παρεις μαζί και χαρτι υγείας γιατί αυτό που έχουν εκεί είναι το πλ φθηνό κ σκληρο κ δεν είναι ότι καλύτερο να χρησιμοποιήσεις μετά την γεννα εγώ δεν το ήξερα. Επίσης να μην ξεχάσετε τα χαρτιά που χρειάζονται για το ληξιαρχείο . Εγώ τα είχα μαζί στο φάκελο με το ιστορικό μόλις μπηκα στον μήνα μου για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα το πρωί πήγα στο μαιευτήριο για καρδιοτοκογράφο γτ είχα τακτικές συσπάσεις δυστυχώς όμως δεν ήταν συσπάσεις με ένταση για γέννα οπότε έχω ακόμα δρόμο. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

@Stelloudia μου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα,καθώς θα γεννήσω κ εγώ στο Έλενας. Με το που μπήκες στο νοσοκομείο τι είχες μαζί σου; Είχες σακουλιτσα ας πούμε με τα πρώτα ρουχαλακια που ήθελες να φορέσουν στο μωρό; Επίσης, είχες μαζί σου τον φάκελο με το ιστορικό σου; Τη βαλίτσα με τα πράγματα σου και του μωρού καταλαβαίνω ότι θα τα έφερε ο σύζυγος μετα, στο δωμάτιο. Επίσης, κουβερτουλα, σεντονακι και πάνα που τυλίγουν το μωράκι σου έδωσαν εκεί ή είχες πάρει δικά σου μαζί;

 

Καλημέρα. Χρειάζεται να έχεις τον φάκελο με ολες σου τις εξετάσεις οπωσδήποτε στο ζητάνε. Επίσης για όταν σε πάρουν να σου κάνουν τον κλίσμα να εχεις μια σακουλιτσα με δικες σου παντόφλες και ένα πακέτο μωρομαντηλα. Ρούχα για το μωρό σου ζητάνε όταν σας πανε και τους δυο στο δωμάτιο οπότε τα παίρνεις επιτόπου απο τη βαλίτσα και στο ντύνουν. Έχει το κρεβατάκι που σου βαζουν το μωρό σεντονάκι και παπλωματακι σε παπλωματοθηκη. Εγώ χρησιμοποιησα το παπλωματακι αλλά σεντόνακι έστρωσα δικό μου και πανες αγκαλιάς θες δικές σου. Επίσης εγώ είχα κρέμες για την αλλαγή της πάνας γιατί έχουν πάνες και βαμβάκι και οινόπνευμα αλλά κρέμες όχι οπότε είχα μαζι μου. Εκεί θα σε συμβουλεψουν οτι δεν είναι απαραίτητο να τους βάζεις αλλά εμενα η παιδίατρος μου είπε σε καθε αλλαγή να του βάζω. Επίσης είχα μαζί αποστειρωμενες γαζες για να του καθαρίζω τον αφαλό οινόπνευμα υπάρχει. Και πετσετουλες για το μπάνιο του στο Έλενα στο κάνουν μπάνιο οι μαιες. Εγώ ήμουν υπερβολική και πήρα πέντε πετσέτες μπάνιου αλλά τελικά καλά έκανα γιατί ο γιος μου τις κατουρησε ολες:).Αλήθεια εσύ τι έχεις κοριτσάκι ή αγοράκι;; Με το καλό εύχομαι. Κι ότι χρειαστείς ρώτα με.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...