Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Συμφωνώ με την Πετροβασίλη που είδε την Γιαδικιάρογλου... :tongue: Πέρα από το καλαμπούρι τα λες πολύ σωστά για το καρεκλάκι. 

 

Σειρούλες που είστε; It's the most wonderful time of the year :rolleyes: Σας τρέχουν τα ζουζούνια; Στην καραντίνα βου τα έχω κάνει όλα μα όλα τα επαγγέλματα :mrgreen: Η κοράκλα μου αρχίζει να κάνει μαλλάκι σιγά σιγά και γίνεται κοριτσούδι και τρελένομαι επίσης αν εξαιρέσουμε τα μαλλιά της και τα μάτια της είναι κλώνος μου :tongue::tongue::tongue: 

@katerina04 @Agapakiii @Ntina Ntinaki @Ele@n @Blue-entry @MariaGS και όσες ξεχνάω μπείτε βρε να πάρω παρουσίες :wub: @Stelloudia κάνεις διαδικτυακά κανονικά εσύ ε; Είπαν 7 ανοίγουν τους παιδικούς για να δούμε...

Εδώ είμαστε που αλλού? 

Είναι το δεύτερο μνμ που γράφω στο πρώτο κάτι μάλλον πάτησα καταλάθος και μου έγραψε ότι το μήνυμα μου είναι υπό διαχείριση...η κάπως έτσι τέλος πάντων... Ελπίζω να μην έκανα καμία μπαρουφα... εμείς όλα καλά. Μας τρέχει ο μικρός και καθημερινά έχουμε μικρο-πτωσεις, κουτουλιες κλπ. Και φαντάσου δεν τον αφήνουμε ούτε μισό δευτερόλεπτο από τα μάτια μας. Στολίσαμε και για την ώρα το δέντρο είναι ακόμα στη θέση του. Έχει φάει κόλλημα με ένα συγκεκριμένο στολίδι, το κατεβάζει το πετάει και συνεχίζει τα δικά του. Με τον ύπνο έχουμε ακόμα θέμα και από ότι μου λένε φίλες κ γνωστές αν το παιδί είναι δύσκολο από την αρχή με τον ύπνο πορεύεται έτσι μέχρι και το δημοτικό μην σου πω. Θεουλη μου νομίζω δεν θα αντέξω τόσο. Σχετικά με την ομοιότητα...τι να πω ρε παιδί μου...εγώ βλέπω ότι ο γιος μου είναι ίδιος εγώ έχει τα χαρακτηριστικά μου σε αντίθεση με όλο τον άλλο κόσμο που βλέπει ότι μοιάζει στον άντρα μου.. :lol:

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Blue-entry είπε:

Εδώ είμαστε που αλλού? 

Είναι το δεύτερο μνμ που γράφω στο πρώτο κάτι μάλλον πάτησα καταλάθος και μου έγραψε ότι το μήνυμα μου είναι υπό διαχείριση...η κάπως έτσι τέλος πάντων... Ελπίζω να μην έκανα καμία μπαρουφα... εμείς όλα καλά. Μας τρέχει ο μικρός και καθημερινά έχουμε μικρο-πτωσεις, κουτουλιες κλπ. Και φαντάσου δεν τον αφήνουμε ούτε μισό δευτερόλεπτο από τα μάτια μας. Στολίσαμε και για την ώρα το δέντρο είναι ακόμα στη θέση του. Έχει φάει κόλλημα με ένα συγκεκριμένο στολίδι, το κατεβάζει το πετάει και συνεχίζει τα δικά του. Με τον ύπνο έχουμε ακόμα θέμα και από ότι μου λένε φίλες κ γνωστές αν το παιδί είναι δύσκολο από την αρχή με τον ύπνο πορεύεται έτσι μέχρι και το δημοτικό μην σου πω. Θεουλη μου νομίζω δεν θα αντέξω τόσο. Σχετικά με την ομοιότητα...τι να πω ρε παιδί μου...εγώ βλέπω ότι ο γιος μου είναι ίδιος εγώ έχει τα χαρακτηριστικά μου σε αντίθεση με όλο τον άλλο κόσμο που βλέπει ότι μοιάζει στον άντρα μου.. :lol:

Τσέκαρε δικές σας μωρουδιακές ;) 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμάς! Είμαστε λίγες ημέρες πριν κλείσουμε τους δέκα μήνες και ο μικρός έχει βγάλει 5 δοντάκια και βγαίνει κι ένα ακόμη από ο, τι βλέπω, έχει δέκα περίπου ημέρες που έκανε τα πρώτα του βήματα ολομόναχος και από τότε όλο προσπαθεί να περπατήσει, όλο πέφτει και πάλι από την αρχή. Επίσης, αυτό το παιδί δεν κοιμάται... Ξυπνάει σίγουρα 5 με 6 φορές το βράδυ και την ημέρα μετά βίας να κοιμηθεί το μεσημεράκι! Η ενέργεια του δεν υπάρχει και επιπλέον έχει αρχίσει να κάνει "ζημιές", τραβάει οτιδήποτε του κινήσει το ενδιαφέρον και όταν τον μαλωνω-οσο γίνεται να μαλώσεις να μωρό - με κοιτάζει και γελάει. Κατά τα άλλα, νιώθω τύψεις γιατί λείπω αρκετές ώρες για δουλειά και δεν τον χορταίνω με τίποτα.

Θα στολίσουμε κι εμείς το Σαββατοκύριακο, κι ο Θεός βοηθός! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Συμφωνώ με την Πετροβασίλη που είδε την Γιαδικιάρογλου... :tongue: Πέρα από το καλαμπούρι τα λες πολύ σωστά για το καρεκλάκι. 

 

Σειρούλες που είστε; It's the most wonderful time of the year :rolleyes: Σας τρέχουν τα ζουζούνια; Στην καραντίνα βου τα έχω κάνει όλα μα όλα τα επαγγέλματα :mrgreen: Η κοράκλα μου αρχίζει να κάνει μαλλάκι σιγά σιγά και γίνεται κοριτσούδι και τρελένομαι επίσης αν εξαιρέσουμε τα μαλλιά της και τα μάτια της είναι κλώνος μου :tongue::tongue::tongue: 

@katerina04 @Agapakiii @Ntina Ntinaki @Ele@n @Blue-entry @MariaGS και όσες ξεχνάω μπείτε βρε να πάρω παρουσίες :wub: @Stelloudia κάνεις διαδικτυακά κανονικά εσύ ε; Είπαν 7 ανοίγουν τους παιδικούς για να δούμε...

Εδωωω εδωωω και εμείς!!! Φυσικά μπαίνω τέτοιες ώρες που κοιμάται η ζουζουνα γιατί όλη μέρα τρέχουμε και δεν φτάνουμε ! Χαχχαχα μα τόσα παιχνίδια και το μόνο που την ενδιαφέρει είναι να πιάνεται κ να σηκώνεται! Κάνει βηματάκια στο πλάι και κάθε μέρα σταθεροποιείται κ καλύτερα ! Επίσης τελευταία μάλλον προσπαθεί να καταλάβει τα όρια μας και άμα θέλει κάτι προσπαθεί να το πετύχει με γκρίνια! Της λέω η ερμη μάνα πως δεν γκρινιάζουμε αγάπη μου δεν υπάρχει λόγος , σταματάει με κοιτάει κ γελάει! Δεν την χορταίνω βρε κορίτσια!! 
μακαρι να με αξιώσει ο Θεός να κάνω κ αλλά παιδάκια! Του Αγίου Στυλιανου σήμερα προστάτη των βρεφών κ των νηπίων , να έχει όλα τα παιδάκια καλά κ να τα προστατεύει! Χρόνια πολλά και στις Κατερίνες της παρέας για χθες!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Συμφωνώ με την Πετροβασίλη που είδε την Γιαδικιάρογλου... :tongue: Πέρα από το καλαμπούρι τα λες πολύ σωστά για το καρεκλάκι. 

 

Σειρούλες που είστε; It's the most wonderful time of the year :rolleyes: Σας τρέχουν τα ζουζούνια; Στην καραντίνα βου τα έχω κάνει όλα μα όλα τα επαγγέλματα :mrgreen: Η κοράκλα μου αρχίζει να κάνει μαλλάκι σιγά σιγά και γίνεται κοριτσούδι και τρελένομαι επίσης αν εξαιρέσουμε τα μαλλιά της και τα μάτια της είναι κλώνος μου :tongue::tongue::tongue: 

@katerina04 @Agapakiii @Ntina Ntinaki @Ele@n @Blue-entry @MariaGS και όσες ξεχνάω μπείτε βρε να πάρω παρουσίες :wub: @Stelloudia κάνεις διαδικτυακά κανονικά εσύ ε; Είπαν 7 ανοίγουν τους παιδικούς για να δούμε...

Αχ καλημερα βρε κοριτσια. Ενας χαμος και μια τρελα ολη μερα δεν προλαβαινω να κανω τιποτα. Εχω και φουλ μαθηματα και γινεται πανικος.Αλλα ειμαστε ολοι καλα ευτυχως. 

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα τι κάνετε. Σήμερα παραλάβαμε το κάθισμα αυτοκινήτου. Πόλη γρήγορη εξυπηρέτηση δεν περίμενα να έρθει σε 2 μέρες. Τετάρτη  το είχα παραγγείλει σήμερα ήρθε. Το έβαλα πολύ εύκολα . Είναι απίστευτα καλή ποιότητα, πολύ άνετο  και ευτυχώς χωράει στο αυτοκίνητο μας . Στολίσαμε και εμείς αλλά ευτυχώς για μένα το δέντρο το βάζω στη γωνιά ανάμεσα στους καναπέδες και δεν μπορεί να το πειράξει. Χτες μόνο που το έστηνα ήθελε συνέχεια να το πιάνει συνέχεια. Ερχόταν με πονηρό γέλιο και χωνωταν να το πειράξει. Νομίζω πως είναι τα πιο ωραία Χριστούγεννα που περνάμε και ας είμαστε κλεισμένοι μέσα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2020 at 10:51 ΜΜ, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα τι κάνετε. Σήμερα παραλάβαμε το κάθισμα αυτοκινήτου. Πόλη γρήγορη εξυπηρέτηση δεν περίμενα να έρθει σε 2 μέρες. Τετάρτη  το είχα παραγγείλει σήμερα ήρθε. Το έβαλα πολύ εύκολα . Είναι απίστευτα καλή ποιότητα, πολύ άνετο  και ευτυχώς χωράει στο αυτοκίνητο μας . Στολίσαμε και εμείς αλλά ευτυχώς για μένα το δέντρο το βάζω στη γωνιά ανάμεσα στους καναπέδες και δεν μπορεί να το πειράξει. Χτες μόνο που το έστηνα ήθελε συνέχεια να το πιάνει συνέχεια. Ερχόταν με πονηρό γέλιο και χωνωταν να το πειράξει. Νομίζω πως είναι τα πιο ωραία Χριστούγεννα που περνάμε και ας είμαστε κλεισμένοι μέσα 

Και του χρόνου Γιώτα πάντα χαρές στο σπιτικό σας. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε βρε κορίτσια? Άρχισε να περπατάει το καμάρι μου νωρίς νωρίς. Τώρα τρεχατε ποδαράκια μου. Αφήστε που σκαρφαλώνει παντού. Βλέπει και την αδερφούλα του και κάνει όλο παλαβά. Μου το έχουν διαλύσει το σπίτι. Ότι παίρνει αυτή το θέλει κι αυτός. Το τραβάει ο ένας από εδώ και ο άλλος από εκεί  και γίνεται πόλεμος. Και φυσικά κλαίνε και τα δύο μαζί. Εσείς πώς περνάτε?

 

  • Χαχα 4

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,πόσο χαίρομαι που τα μωράκια μας μεγαλώνουν κ εξελίσσονται! Ο δικός μου 10,5 μηνών και περπατάει πλάι πλάι πιάνοντας τους καναπέδες ή τα έπιπλα... Πιάνεται από παντού και θέλει να κατεβάζει ο,τι φτάνουν τα χεράκια του. Ακόμη δεν έχει κάνει βήματακια μόνος του, όσο τον κρατάμε από τα χεράκια όμως οργώνει όλο το σπίτι! Δυσκολευόμαστε λίγο με το φαγητό, στο μεσημεριανό δίνω αλεσμένο το κρέας και λαχανικά μέσα σε τραχανά,μόνο έτσι τα τρώει. Και το πολύ 150 γραμμάρια. Φρούτα,ψωμάκι,ομελέτα,μαφιν τα κρατάει και τρώει μόνος του. Θέλω σιγά σιγά να τρώει ο,τι και εμείς (αλλά χωρίς αλάτι) αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει σύντομα. Πως τα καταφέρνετε εσείς σ αυτόν τον τομέα; έχω κ άλλες ερωτήσεις:

1)τι δωράκι θα τους πάρετε για τα Χριστούγεννα;;;

2) χρησιμοποιείτε υπνόσακο; Αν ναι με ποιον είστε ευχαριστημένοι;

3) τι παπουτσάκια τους φοράτε; Θέλω κάτι ελαφρύ και μαλακό.

  • Μου αρέσει 1

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, katerina04 είπε:
1 ώρα πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες,πόσο χαίρομαι που τα μωράκια μας μεγαλώνουν κ εξελίσσονται! Ο δικός μου 10,5 μηνών και περπατάει πλάι πλάι πιάνοντας τους καναπέδες ή τα έπιπλα... Πιάνεται από παντού και θέλει να κατεβάζει ο,τι φτάνουν τα χεράκια του. Ακόμη δεν έχει κάνει βήματακια μόνος του, όσο τον κρατάμε από τα χεράκια όμως οργώνει όλο το σπίτι! Δυσκολευόμαστε λίγο με το φαγητό, στο μεσημεριανό δίνω αλεσμένο το κρέας και λαχανικά μέσα σε τραχανά,μόνο έτσι τα τρώει. Και το πολύ 150 γραμμάρια. Φρούτα,ψωμάκι,ομελέτα,μαφιν τα κρατάει και τρώει μόνος του. Θέλω σιγά σιγά να τρώει ο,τι και εμείς (αλλά χωρίς αλάτι) αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει σύντομα. Πως τα καταφέρνετε εσείς σ αυτόν τον τομέα; έχω κ άλλες ερωτήσεις:

1)τι δωράκι θα τους πάρετε για τα Χριστούγεννα;;;

2) χρησιμοποιείτε υπνόσακο; Αν ναι με ποιον είστε ευχαριστημένοι;

3) τι παπουτσάκια τους φοράτε; Θέλω κάτι ελαφρύ και μαλακό.

Τι κάνετε βρε κορίτσια? Άρχισε να περπατάει το καμάρι μου νωρίς νωρίς. Τώρα τρεχατε ποδαράκια μου. Αφήστε που σκαρφαλώνει παντού. Βλέπει και την αδερφούλα του και κάνει όλο παλαβά. Μου το έχουν διαλύσει το σπίτι. Ότι παίρνει αυτή το θέλει κι αυτός. Το τραβάει ο ένας από εδώ και ο άλλος από εκεί  και γίνεται πόλεμος. Και φυσικά κλαίνε και τα δύο μαζί. Εσείς πώς περνάτε?

 

Ωραία περνάτε εκεί στην εξοχή. Βλέπω όλα τα μωράκια στην ομάδα έχουν ξεκινήσει και περπάτούν. Για να δούμε θα ακολουθήσει και μικρός της παρέας. Κρατώντας τον από το χερι περπατάει. Κάνει τη γέφυρα με τα χέρια. Αλλά μέχρι εκεί. Στα έπιπλα μπορεί κάποιες φορές να σηκωθεί, άλλες πάλι όχι.

Με το φαγητό κι εμένα είναι με τις μέρες του. Άλλες θα φάει, άλλες λιγότερο. Δεν τον πιέζω πάντα. Αν δεν φάει μεσημεριανό καλά, του δίνω απογευματινό και λίγο αργότερα που τον πιάνει η πείνα του δίνω 4-5 κουταλιές μεσημεριανό να ξεγελασει την πείνα του.

1)Για το δωράκι ψάχνομαι. Κοιτάζω για τραπέζια δραστηριοτήτων ή ένα ζωάκι κουνιστό (μια που δεν πάμε στην παιδική χαρά)

2)Το σπίτι ευτυχώς είναι πάρα πολύ ζεστό από μόνο του και δεν τον χρειάζεται. Για έκτακτες περιπτώσεις με έχει βολέψει της prenatal 2.5 tog. Καλοί επίσης είναι της gro. 

3)Παπουτσάκια δεν του φοράω. Έχω ένα ζευγάρι αθλητικά.Του έχω πάρει παντοφλάκια της parex.Αλλά έχουμε ένα θέμα. Του τα φοράω και αυτός τα βγάζει.:D και επίσης έχω κι εγώ μια απορία: και στα δύο νιώθω ότι το πόδι του δεν μπαίνει βαθιά και του είναι πιο εύκολο να τα βγάλει. Πώς στο καλό θα μπουν κανονικά;

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες,πόσο χαίρομαι που τα μωράκια μας μεγαλώνουν κ εξελίσσονται! Ο δικός μου 10,5 μηνών και περπατάει πλάι πλάι πιάνοντας τους καναπέδες ή τα έπιπλα... Πιάνεται από παντού και θέλει να κατεβάζει ο,τι φτάνουν τα χεράκια του. Ακόμη δεν έχει κάνει βήματακια μόνος του, όσο τον κρατάμε από τα χεράκια όμως οργώνει όλο το σπίτι! Δυσκολευόμαστε λίγο με το φαγητό, στο μεσημεριανό δίνω αλεσμένο το κρέας και λαχανικά μέσα σε τραχανά,μόνο έτσι τα τρώει. Και το πολύ 150 γραμμάρια. Φρούτα,ψωμάκι,ομελέτα,μαφιν τα κρατάει και τρώει μόνος του. Θέλω σιγά σιγά να τρώει ο,τι και εμείς (αλλά χωρίς αλάτι) αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει σύντομα. Πως τα καταφέρνετε εσείς σ αυτόν τον τομέα; έχω κ άλλες ερωτήσεις:

1)τι δωράκι θα τους πάρετε για τα Χριστούγεννα;;;

2) χρησιμοποιείτε υπνόσακο; Αν ναι με ποιον είστε ευχαριστημένοι;

3) τι παπουτσάκια τους φοράτε; Θέλω κάτι ελαφρύ και μαλακό.

Καλημέρα σε όλους . Το ποτε μεγάλωσε δεν το καταλαβα πραγματικα. Ουτε το ποτε φτανουν τα πρωτα της γενεθλια . Και η δικια μας ολη μερα ορθια ειναι και δεν την προλαβαινουμε. Δεν περπαταει ακομα αλλα πιανεται απο οπου βρει και κανει βηματακια στο πλαι του καναπε, σε παιχνιδια στο τραπεζι . Το μονο πρόβλημα μου ειναι πως πηγαίνει συνεχεια στη τηλεοραση και ειναι χαμηλο το επιπλο και την ακουμπα συνεχεια . Μαλλον θα την κρεμασουμε στον τοιχο γιατι βλεπω με τον καιρο να την ρίχνει κατω . Το επιπλο πολυ που με νοιαζει η τηλεοραση να μην πεσει και χτυπησει .

Απο φαι ολα τα τρωει και αλεσμενα εννοειται . μονο μακαρονάκια , τραχανα και φρουτα δινω πατημενα με το πηρουνι , τα μαλακα τουλαχιστον. Ευτυχως τα τρωει ολα τα φαγητα , τουλαχιστον οσα εχει δοκιμασει  μεχρι τωρα.

Ετσι και αλλιως απο 6 μηνων μπαινουν ολες οι τροφες, γιατι να μη μπορεις να δωσεις οτι τρωτε και εσείς? Μονο ορισμενες δεν επιτρεπονται οπως ψαρι και αυγο που ξεκινανε αργοτερα περιπου οταν γινουν ενος ετους.  Εμας μας είπε να το ξεκινησουμε βεβαια αυγο , της εδωσα χτες και της αρεσε.

Για δωρακι δεν εχω δει ακομα αλλα μαλλον καποιο παιχνιδακι θα της παρω αναλογα με το τι ταιριαζει στην ηλικια της.

Υπνοσακο βαζω αλλα οχι πάντα . Ειχα αγοράσει αυτον που ειχε προσφορα στα Lidl μια φορα και ειναι καλος. Δεν γραφει  ποσα TOG ειναι.

Παπουτσακια εχω αγκαλιας μερικα αλλα δν τα χρειαζεται ακομα . Μονο αν βγουμε καμια βολτα εξω της τα φοραω. Καλο πατο να εχουν και δεν ειναι αναγκη να δωσετε πολλα λεφτα γιατι δεν τα φορανε πολυ καιρο αφηστε που καποια παιδακια δεν τ α θελουν καν

20 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Τι κάνετε βρε κορίτσια? Άρχισε να περπατάει το καμάρι μου νωρίς νωρίς. Τώρα τρεχατε ποδαράκια μου. Αφήστε που σκαρφαλώνει παντού. Βλέπει και την αδερφούλα του και κάνει όλο παλαβά. Μου το έχουν διαλύσει το σπίτι. Ότι παίρνει αυτή το θέλει κι αυτός. Το τραβάει ο ένας από εδώ και ο άλλος από εκεί  και γίνεται πόλεμος. Και φυσικά κλαίνε και τα δύο μαζί. Εσείς πώς περνάτε?

 

Περαστικα και καλο κυνηγητο :lol: Ευκαιρια να χασουμε μερικα κιλα . Εχει κακες παρεες το παιδι τι να κανεις . Δεν υπαρχει περιπτωση να μην βγαλει ζηλια η κορη σου . Αφου ηταν το μοναδικο παιδι και σας ειχε ολοδικους της και τωρα πρεπει να σας μοιραζεται. Σε εμας εχω δει αλλο πραμα . Η ανηψια μου που ειναι 5,5 χρονων ενω στην αρχη την ειχε συνηθισει τωρα θελει οτι παιζει η μπεμπα . Παιχνιδια που ειχε να τα δει 2 και 3 χρονια τωρα παιζει μαζι τους γιατι ηταν δικα της και τα δωσαμε στη μπεμπα .. Δε παιζονται τα μικρα ..

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Ntina Ntinaki είπε:

Καλημέρα σε όλες,πόσο χαίρομαι που τα μωράκια μας μεγαλώνουν κ εξελίσσονται! Ο δικός μου 10,5 μηνών και περπατάει πλάι πλάι πιάνοντας τους καναπέδες ή τα έπιπλα... Πιάνεται από παντού και θέλει να κατεβάζει ο,τι φτάνουν τα χεράκια του. Ακόμη δεν έχει κάνει βήματακια μόνος του, όσο τον κρατάμε από τα χεράκια όμως οργώνει όλο το σπίτι! Δυσκολευόμαστε λίγο με το φαγητό, στο μεσημεριανό δίνω αλεσμένο το κρέας και λαχανικά μέσα σε τραχανά,μόνο έτσι τα τρώει. Και το πολύ 150 γραμμάρια. Φρούτα,ψωμάκι,ομελέτα,μαφιν τα κρατάει και τρώει μόνος του. Θέλω σιγά σιγά να τρώει ο,τι και εμείς (αλλά χωρίς αλάτι) αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει σύντομα. Πως τα καταφέρνετε εσείς σ αυτόν τον τομέα; έχω κ άλλες ερωτήσεις:

1)τι δωράκι θα τους πάρετε για τα Χριστούγεννα;;;

2) χρησιμοποιείτε υπνόσακο; Αν ναι με ποιον είστε ευχαριστημένοι;

3) τι παπουτσάκια τους φοράτε; Θέλω κάτι ελαφρύ και μαλακό.

Καλησπέρα να το χαίρεσαι το μικρακι σου! Μπράβο που του δίνεις να τα κρατάει μόνος του εγβ όταν της δίνω κάτι σε κομματάκια της τα βάζω στο στόμα μικρά μικρά γιατί μπουκώνεται !! 
 

1) για δωράκι δεν ξέρω σκέφτομαι κάτι σε κουκλα μωρό ίσως γιατί μετά πλησιάζουν τα γενέθλια της οποτε θα της πάρουμε κ τότε κάτι.. έχει ήδη ένα μωρό που το νανουρίζει και το ταΐζει οποτε έτσι το σκέφτηκα! Τραπέζι δραστηριοτήτων κ γενικά όλα αυτά μας τα έχουν φέρει κ τα έχουμε!

2) εγώ χρησιμοποιώ της grobag κ είμαι πολύ ευχαριστημενη! Έχω τον φθινοπωρινό που είναι νομίζω 1.0 tog αλλά επειδή έχουμε καλή θερμοκρασία είμαστε οκ κ τώρα με τε κρύα! Σώθηκα με τον υπνόσακο γιατί δεν μένει σκεπασμένη ούτε λεπτό!

3) έξω της φοράω αγκαλιάς γιατί ακόμα δεν περπατάει! Όμως θα της πάρω για μέσα στο σπίτι της bobux που έχουν μαλακή σόλα κ είναι πολύ καλά! Έχει και για έξω παπουτσάκια δες τα άμα θες! Είναι λίγο τσιμπημένα σε τιμή αλλά έχω ακούσει πως τα αξίζουν τα λεφτά τους!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και χρονια πολλά σε όσες γιορτάζουν η να χαίρεστε αν έχετε κάποιον δικό σας!

τι κάνετε ; Τρέχετε κ δεν φτάνετε κ χαθήκατε ; Εμείς ναι! Χαχαχα! Η μπουμπουκα σταμάτησε να κοιμάται πολύ μέσα στην ημέρα ( την νύχτα βέβαια κοιμάται 12-13 ώρες) κ ίσως 1-2 ωριτσες κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά δεν είναι κ στάνταρ πια αυτό! Οποτε όλη μέρα κάνουμε διαφορα.. την Τρίτη έχουμε εμβόλιο και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να της δίνω το μεσημεριανό κομματάκια..( είμαστε πια 10,5 μηνών) ήδη τρώει κομμάτια μπανανοτηγανητες, ομελέτα, τυροπιτάκια κτλ.. θα ήθελα να της δώσω ταχίνι και βούτυρο Κάσιους δίνει καμία; Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο.. αυτά τα νέα μας εμάς.. εσείς πως πάτε ;

 

σε αλλά νέα κορίτσια έχω μια υποψία ότι ίσως είμαι κ πάλι έγκυος !:shock: σε μια εβδομάδα περιμένω να αδιαθετησω και τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω ατονία , μια μόνιμη κούραση, έχω πονάκια περιόδου ανα διαστήματα ,ανακατεύομαι και γενικά  νιώθω το στομάχι μου περίεργα.. δεν ξέρω άμα είναι νωρίς για συμπτώματα γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόνο στομαχόπονο τον οποίο εντόπισα τις μέρες που έκανα κ το τεστ! Είχε καμία ανάλογη εμπειρία στην εγκυμοσύνη της να με διαφωτίσει; Από την μια σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς για τέτοια συμπτώματα από την άλλη αυτή η ανακατωσούρα και ο στομαχόπονος μου κάνουν εντύπωση..

 

* να σημειώσω πως ναι είχαμε επαφές τις ημέρες της ωορηξιας μου.. :blink:

  • Μου αρέσει 4

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρονια πολλά σε όσες γιορτάζουν η να χαίρεστε αν έχετε κάποιον δικό σας!

τι κάνετε ; Τρέχετε κ δεν φτάνετε κ χαθήκατε ; Εμείς ναι! Χαχαχα! Η μπουμπουκα σταμάτησε να κοιμάται πολύ μέσα στην ημέρα ( την νύχτα βέβαια κοιμάται 12-13 ώρες) κ ίσως 1-2 ωριτσες κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά δεν είναι κ στάνταρ πια αυτό! Οποτε όλη μέρα κάνουμε διαφορα.. την Τρίτη έχουμε εμβόλιο και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να της δίνω το μεσημεριανό κομματάκια..( είμαστε πια 10,5 μηνών) ήδη τρώει κομμάτια μπανανοτηγανητες, ομελέτα, τυροπιτάκια κτλ.. θα ήθελα να της δώσω ταχίνι και βούτυρο Κάσιους δίνει καμία; Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο.. αυτά τα νέα μας εμάς.. εσείς πως πάτε ;

 

σε αλλά νέα κορίτσια έχω μια υποψία ότι ίσως είμαι κ πάλι έγκυος !:shock: σε μια εβδομάδα περιμένω να αδιαθετησω και τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω ατονία , μια μόνιμη κούραση, έχω πονάκια περιόδου ανα διαστήματα ,ανακατεύομαι και γενικά  νιώθω το στομάχι μου περίεργα.. δεν ξέρω άμα είναι νωρίς για συμπτώματα γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόνο στομαχόπονο τον οποίο εντόπισα τις μέρες που έκανα κ το τεστ! Είχε καμία ανάλογη εμπειρία στην εγκυμοσύνη της να με διαφωτίσει; Από την μια σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς για τέτοια συμπτώματα από την άλλη αυτή η ανακατωσούρα και ο στομαχόπονος μου κάνουν εντύπωση..

 

* να σημειώσω πως ναι είχαμε επαφές τις ημέρες της ωορηξιας μου.. :blink:

Λες να είσαι η πρώτη στην επόμενη σεζόν;;; Δεν είχα παρόμοια συμπτώματα, ούτε καν με την εξωσωματική που ήξερα την ημέρα πιθανής εμφύτευσης. Αλλά όπως κάθε παιδάκι λέμε ότι είναι διαφορετικό, έτσι και κάθε εγκυμοσύνη!!! Μακάρι!!! Επειδή το σκεφτόμαστε και εμείς, πώς είναι άραγε σε αυτή τη φάση που τα μικράκια θέλουν αγκαλιά;;; Την προηγούμενη φορά λειτουργούσες κανονικά στην καθημερινότητα; Με έχουν πιάσει οι αναστολές γιατί την προηγούμενη φορά με είχαν σαν μπιμπελό λόγω της εξωσωματικής και σκέφτομαι ότι τώρα δεν έχω επιλογή...ο μικρός με χρειάζεται... από την άλλη σκέφτομαι ότι αν περιμέναμε να μεγαλώσει να ανεξαρτητοποιηθεί τότε δεν θα υπήρχαν αδέρφια σε κοντινές ηλίκιες...

τώρα είδα βέβαια ότι έχεις μία εβδομάδα ακόμα...είναι λίγο νωρίς. σκέψου ότι από την ωορρηξία μπορεί να εμφυτευθεί μέχρι και 5 μέρες μετά. οπότε αν είσαι, βρίσκεσαι γύρω από τις μέρες εμφύτευσης. δεν κάνεις ένα τεστάκι;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρονια πολλά σε όσες γιορτάζουν η να χαίρεστε αν έχετε κάποιον δικό σας!

τι κάνετε ; Τρέχετε κ δεν φτάνετε κ χαθήκατε ; Εμείς ναι! Χαχαχα! Η μπουμπουκα σταμάτησε να κοιμάται πολύ μέσα στην ημέρα ( την νύχτα βέβαια κοιμάται 12-13 ώρες) κ ίσως 1-2 ωριτσες κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά δεν είναι κ στάνταρ πια αυτό! Οποτε όλη μέρα κάνουμε διαφορα.. την Τρίτη έχουμε εμβόλιο και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να της δίνω το μεσημεριανό κομματάκια..( είμαστε πια 10,5 μηνών) ήδη τρώει κομμάτια μπανανοτηγανητες, ομελέτα, τυροπιτάκια κτλ.. θα ήθελα να της δώσω ταχίνι και βούτυρο Κάσιους δίνει καμία; Θα ρωτήσω κ τον παιδίατρο.. αυτά τα νέα μας εμάς.. εσείς πως πάτε ;

 

σε αλλά νέα κορίτσια έχω μια υποψία ότι ίσως είμαι κ πάλι έγκυος !:shock: σε μια εβδομάδα περιμένω να αδιαθετησω και τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω ατονία , μια μόνιμη κούραση, έχω πονάκια περιόδου ανα διαστήματα ,ανακατεύομαι και γενικά  νιώθω το στομάχι μου περίεργα.. δεν ξέρω άμα είναι νωρίς για συμπτώματα γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μόνο στομαχόπονο τον οποίο εντόπισα τις μέρες που έκανα κ το τεστ! Είχε καμία ανάλογη εμπειρία στην εγκυμοσύνη της να με διαφωτίσει; Από την μια σκέφτομαι μήπως είναι λίγο νωρίς για τέτοια συμπτώματα από την άλλη αυτή η ανακατωσούρα και ο στομαχόπονος μου κάνουν εντύπωση..

 

* να σημειώσω πως ναι είχαμε επαφές τις ημέρες της ωορηξιας μου.. :blink:

Τι υπέροχα νέα διαβάζουν τα ματάκια μου άντε ρε κορίτσι εύχομαι να είσαι!!!!!! 

Καλησπέρα σε όλες να μας μπει καλά με υγεία το 2021!!!!!!!!!!


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...