Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Απαράδεκτες καταστάσεις! Μα καλά που ζουν αυτοί οι άνθρωποι; Δεν ντρέπονται έστω και λίγο; Τι αρρώστια είναι αυτή με τα ονόματα;;

Εγω είχα πει ότι αν είναι αγόρι θα το πούμε το όνομα του πεθερού μου και πως αν είναι κορίτσι (που είναι) θα διαλέξουμε από κοινού ένα όνομα που θα μας αρέσει. Πήγε να μου το αλλάξει αλλά δεν το συζήτησα ούτε μια φορά.

Μιλά του ήρεμα, εξήγησε του ποσό πολύ σε στεναχωρεί αυτή η κατάσταση... τι να πω... προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι...

Θαλεια μάλλον κατέβηκε και μπήκε στη λεκάνη για να αισθάνεσαι έτσι. 

Καλημέρα σας κορίτσια.Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.Ειδικα όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια νιώθω μεγάλη πίεση χαμηλά.Την Τετάρτη που πήγα στον γιατρό μου είπε ότι αρχίζει να μπαίνει στην λεκάνη Είναι λογικό όμως το ότι έχω αρκετα κολπικά υγρά;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, merl30 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια.Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ.Ειδικα όταν είμαι αρκετή ώρα όρθια νιώθω μεγάλη πίεση χαμηλά.Την Τετάρτη που πήγα στον γιατρό μου είπε ότι αρχίζει να μπαίνει στην λεκάνη Είναι λογικό όμως το ότι έχω αρκετα κολπικά υγρά;

Καλημερα!Κ εγω συνεχεια τουαλετα...ΣΥΝΕΧΕΙΑ ομως!!κ αυξημενα κολπικα υγρα χωρις οσμη ή φαγουρα ομως οποτε δεν ανησυχω...

Fofi πραγματικα απαραδεκτα αυτα που ζεις..προσπαθησε τουλαχιστον να εξηγησεις ηρεμα στον αντρα σου κ να τα βρεις μαζι του κ τους υπολοιπους γραψτους κανονικα!!!!

  • Μου αρέσει 3

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2020 at 2:20 ΠΜ, Angela_le είπε:

Αυτό το ενοχικό με την επισκληρίδιο δεν το καταλαβαίνω. Παλιά έκαναν κ απονεύρωση χωρίς αναισθησία αλλά η επιστήμη εξελίσσεται κ εμείς μπορούμε να απολαμβάνουμε τα ωφέλη της. Δεν παίρνει παραπάνω παράσημα κάποια που επιλέγει να γεννήσει χωρίς αναλγησία. Τα παράσημα τα παίρνεις στην ανατροφή ενός παιδιού. Εννοείται ότι είναι προσωπική επιλογή της κάθε μίας πως θα διαχειριστεί τον τοκετό της. Όση επιλογή μπορεί να έχει τελοσπάντων γιατί εκείνη την ώρα κάνεις ότι πρέπει για το παιδί σου, μπορεί να μην έρθουν όλα όπως τα έχουμε φανταστεί. Ας κάνει η καθεμία ότι εκείνη αισθάνεται καλύτερα με το σώμα της. Εύχομαι να έχουμε όλες μας υγιή μωράκια , για μένα δεν έχει τίποτα άλλο σημασία!!!

Δεν είπε κανείς ότι ειναι καλύτερη κάποια που γεννάει χωρίς επισκληριδιο.για να μην γράφουμε και ερμηνεύουμε αλλά... Εγώ απλά είπα ότι θέλω να νιώσω όλη την διαδικασία όπως είναι όπως την έζησα και στην πρώτη γέννα και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις. Επίσης είναι κοπέλες που αντέχουν παραπάνω στο πόνο και κάποιες όχι. Γι'αυτό και έχεις την επιλογή να κάνεις την ένεση ή όχι. Εγώ πχ έχω κάνει και σφράγισματα σε δόντια χωρίς ένεση αφού το άντεχα της έλεγα συνέχισε και άμα δεν μπορέσω θα σου πω. Και δεν χρειάστηκε τελικά.  Γενικά προσπαθώ ότι μπορώ να το κανω χωρίς φάρμακα δεν σημαίνει ότι όμως είμαι κατά αυτών αν υπάρχει ανάγκη. Και δεν σημαίνει ότι όλες αντέχουν το ίδιο όπως είπα και πριν...

On 8/8/2020 at 8:22 ΜΜ, didi2 είπε:

Καλά εγώ πήρα γιατι είμαι και λιιιιιγοοοοο περίεργη....:rolleyes:

Και εγώ πήρα τέτοια σαν πάνες βρακάκια είναι μιας χρήσης.. γιατί θυμάμαι είχα πολύ αίμα το πρώτο βράδυ και λέω δεν την ξανά πατάω έτσι να ψάχνω και να ζητάω στο νοσοκομείο τέτοια.. και τα δίνουν με το ζόρι...

14 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε??εγω μες τα νευρα ειμαι...πως σας φαινεται το οτι δεχομαι απειλες για το ονομα του παιδιου που ακομη καν δεν εχω γεννησει???οπως επισης πως νομιζουν οτι λεω ψεμματα οτι ειναι κοριτσι?μιλαμε παρανοικα πραγματα...

Εντάξει δεν υπάρχουν... Ο άνδρας σου γιατί επηρεάστηκε από την στιγμή που τα είχατε συζήτηση?? Κάτσε και μιλά του ήρεμα.. πες του είχαμε αποφασίσει κάτι σαν ζευγάρι δεν μπορείς να με ακυρώνεις τώρα έτσι και να με κάνεις να νιώθω έτσι.. πάτα στο συναίσθημα...:wink:

Εγώ έκανα το επαναληπτικό ντοπλερ μου είπαν ότι οι μετρήσεις είναι σταθερές αλλά αυτό μας ικανοποιεί.. την έκανα την εξέταση 35+2  και είναι ο μικρός 2380... Τώρα την Τετάρτη έχω καρδιοτοκογράφημα που θα είμαι 36..

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οσο αναφορα την εγκυμοσυνη εχω και εγω αυξημενα λευκα κολπικα υγρα,συχνοουρια,πιεση πολυ χαμηλα και χθες ειδαοτι ειμαι πιο πρησμενη χαμηλα στις ωοθηκες....ποναει πολυ η μεση μου και εχω και κραμπες..ανυπομονω να παω στον γιατρο στις 18 να δω τι θα μου πει...αν και να δουμε τι θα γινει με το χερι που θα μου βαλει..νιωθω οτι θα γεννησω νωριτερα δεν ξερω γιατι...οσο αναφορα το ονομα μου λεει τωρα το εξης οτι κανε οτι νομιζεις αλλα εγω θα ηθελα της μανας μου και οτι δεν τους τιμωρεις αν δεν το βγαλεις το ονομα επειδη δεν μας βοηθησαν σε τιποτα.και του λεω πρωτον μην μου ριχνεις το μπαλακι και καλα και δευτερον εννοειται οτι θα σκασουν..εγω ειμαι 8 μηνες με εμετους και κανω τα παντα εδω μεσα και η μανα σου ουτε μια φορα να ερθει να μου πει κατι η μια καλη κουβεντα.το μονο που ελεγε οτι εγωτα μεγαλωσα τα παιδια μου τωρα θελω να κανω την ζωη μου και εχουν και την απαιτηση για ονομα?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Απαράδεκτες καταστάσεις! Μα καλά που ζουν αυτοί οι άνθρωποι; Δεν ντρέπονται έστω και λίγο; Τι αρρώστια είναι αυτή με τα ονόματα;;

Εγω είχα πει ότι αν είναι αγόρι θα το πούμε το όνομα του πεθερού μου και πως αν είναι κορίτσι (που είναι) θα διαλέξουμε από κοινού ένα όνομα που θα μας αρέσει. Πήγε να μου το αλλάξει αλλά δεν το συζήτησα ούτε μια φορά.

Μιλά του ήρεμα, εξήγησε του ποσό πολύ σε στεναχωρεί αυτή η κατάσταση... τι να πω... προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι...

Θαλεια μάλλον κατέβηκε και μπήκε στη λεκάνη για να αισθάνεσαι έτσι. 

Λες????? εσύ έχεις κάτι από αυτά???20 του μήνα που είχα πάει τελευταία φορά είχε πάρει θέση....τώρα ίσως να έχει κατέβει περισσότερο....γιατί κ τις κλωτσιες τις ένιωθα κάτω από το στήθος τώρα τις νιώθω πιο χαμηλά λίγο πιο πάνω από τον αφαλό....σαν να ελευθερώθηκε χώρος βρε παιδί μου!!!!!!!

Επίσης κορίτσια κ εγώ έχω πολλά υγρα.... λευκά....τώρα την Τετάρτη το πρωί εχω γιατρό να δω τι θα μου πει...φοβάμαι κ για το βάρος του μωρού....μήπως με πιέζει επειδή είναι μεγάλο????κ η αλήθεια είναι ενώ μου είπε όχι κινητικότητα πολύ εγώ έχω ξεσκιστει....με τις δουλειές δεν ξέρω τι με έχει πιάσει....κ βάρος σηκώνω κ σκύβω πολυ!!!!κ κάποια άλλη δεν έχει ραντεβου Τετάρτη????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια οσο αναφορα την εγκυμοσυνη εχω και εγω αυξημενα λευκα κολπικα υγρα,συχνοουρια,πιεση πολυ χαμηλα και χθες ειδαοτι ειμαι πιο πρησμενη χαμηλα στις ωοθηκες....ποναει πολυ η μεση μου και εχω και κραμπες..ανυπομονω να παω στον γιατρο στις 18 να δω τι θα μου πει...αν και να δουμε τι θα γινει με το χερι που θα μου βαλει..νιωθω οτι θα γεννησω νωριτερα δεν ξερω γιατι...οσο αναφορα το ονομα μου λεει τωρα το εξης οτι κανε οτι νομιζεις αλλα εγω θα ηθελα της μανας μου και οτι δεν τους τιμωρεις αν δεν το βγαλεις το ονομα επειδη δεν μας βοηθησαν σε τιποτα.και του λεω πρωτον μην μου ριχνεις το μπαλακι και καλα και δευτερον εννοειται οτι θα σκασουν..εγω ειμαι 8 μηνες με εμετους και κανω τα παντα εδω μεσα και η μανα σου ουτε μια φορα να ερθει να μου πει κατι η μια καλη κουβεντα.το μονο που ελεγε οτι εγωτα μεγαλωσα τα παιδια μου τωρα θελω να κανω την ζωη μου και εχουν και την απαιτηση για ονομα?

Σήμερα έχεις γιατρό???? Να δούμε τι θα σου πει.. και εγώ έτσι ένιωθα πριν λίγες μέρες πολύ πίεση χαμηλά και συσπάσεις και μου έδωσε μαγνήσιο.. αλλά τώρα μπήκαμε στον μήνα μας άρα λογικά σιγά σιγά τα θέλουμε αυτά.. 

Just now, Thaliamp είπε:

Λες????? εσύ έχεις κάτι από αυτά???20 του μήνα που είχα πάει τελευταία φορά είχε πάρει θέση....τώρα ίσως να έχει κατέβει περισσότερο....γιατί κ τις κλωτσιες τις ένιωθα κάτω από το στήθος τώρα τις νιώθω πιο χαμηλά λίγο πιο πάνω από τον αφαλό....σαν να ελευθερώθηκε χώρος βρε παιδί μου!!!!!!!

Επίσης κορίτσια κ εγώ έχω πολλά υγρα.... λευκά....τώρα την Τετάρτη το πρωί εχω γιατρό να δω τι θα μου πει...φοβάμαι κ για το βάρος του μωρού....μήπως με πιέζει επειδή είναι μεγάλο????κ η αλήθεια είναι ενώ μου είπε όχι κινητικότητα πολύ εγώ έχω ξεσκιστει....με τις δουλειές δεν ξέρω τι με έχει πιάσει....κ βάρος σηκώνω κ σκύβω πολυ!!!!κ κάποια άλλη δεν έχει ραντεβου Τετάρτη????

Και με ένα πίεζε και είναι χαμηλά και δεν είναι μεγάλο.. άρα δεν παίζει ρόλο αυτό...  Α και εσύ την Τετάρτη πρωί έχεις γιατρό? Και εγώ.. άντε να δούμε.. θα σου κάνει λογικά καρδιοτοκογράφημα.. να προσέχεις και εσύ μην σηκώνεις βάρη...

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Λες????? εσύ έχεις κάτι από αυτά???20 του μήνα που είχα πάει τελευταία φορά είχε πάρει θέση....τώρα ίσως να έχει κατέβει περισσότερο....γιατί κ τις κλωτσιες τις ένιωθα κάτω από το στήθος τώρα τις νιώθω πιο χαμηλά λίγο πιο πάνω από τον αφαλό....σαν να ελευθερώθηκε χώρος βρε παιδί μου!!!!!!!

Επίσης κορίτσια κ εγώ έχω πολλά υγρα.... λευκά....τώρα την Τετάρτη το πρωί εχω γιατρό να δω τι θα μου πει...φοβάμαι κ για το βάρος του μωρού....μήπως με πιέζει επειδή είναι μεγάλο????κ η αλήθεια είναι ενώ μου είπε όχι κινητικότητα πολύ εγώ έχω ξεσκιστει....με τις δουλειές δεν ξέρω τι με έχει πιάσει....κ βάρος σηκώνω κ σκύβω πολυ!!!!κ κάποια άλλη δεν έχει ραντεβου Τετάρτη????

Δεν τα έχω γιατί δεν έχει κατέβει ακόμα αλλά από ότι έχω διαβάσει....

κι εγώ Τετάρτη απόγευμα έχω ραντεβού. Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα μπω για καισαρική πιστεύω... θα δούμε!

 

  • Μου αρέσει 1

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τριτη εχω γιατρο μετα τον δεκαπενταυγουστο το βραδυ κιολας...και θα μπω και σε καρδιοτοκογραφο..ελπιζω να εχω φουλ συσπασεις γιατι εχουμε κοψει το μαγνησιο και να εχει εμπεδωθει η μικρη στην λεκανη για να παμε για φυσιολογικο τοκετο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Εγω εχω απιστευτη δυσπνοια, ζαλαδες και αναγουλες οπως τον πρωτο καιρο, κουραζομαι πολυ ευκολα αλλα δεν τα παραταω εχω ορεξη και δουλειες να κανω και απ ολα!! Αυξημενα λευκα υγρα αοσμα! Επισης δεν μπορω να καθομαι πλεον, βολευομαι μονο ξαπλωμενη η με πολλα μαξιλαρια στη μεση!! Εχω χασει πολλα κιλα με τη διατροφη για τον διαβητη δεν ξερω με ακριβεια ποσα γιατι ταυτοχρονα ο μπεμπης βαζει! Θα φανει μετα τη γεννα! Ψωνισα τα παντα και πλεον καθε μερα ερχεται κ ενας κουριερ αλλα θα εχω τελειωσει μεχρι τεταρτη!! Στην 33η βδομαδα ο μπεμπης ηταν 2μισι κιλα! Ξανα γιατρο εχω στις 25 οπου και θα εχω μπει στον ενατο και αναλογως θα δουμς πως θα κινηθουμε!! Πιστευω θα εχει φτασει τα 3μισι σιγουρα!! Α επισης εμφανιστηκε  και πιο εντονα το πρηξιμο στα ποδια στις γαμπες περισσοτερο!! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Εγω εχω απιστευτη δυσπνοια, ζαλαδες και αναγουλες οπως τον πρωτο καιρο, κουραζομαι πολυ ευκολα αλλα δεν τα παραταω εχω ορεξη και δουλειες να κανω και απ ολα!! Αυξημενα λευκα υγρα αοσμα! Επισης δεν μπορω να καθομαι πλεον, βολευομαι μονο ξαπλωμενη η με πολλα μαξιλαρια στη μεση!! Εχω χασει πολλα κιλα με τη διατροφη για τον διαβητη δεν ξερω με ακριβεια ποσα γιατι ταυτοχρονα ο μπεμπης βαζει! Θα φανει μετα τη γεννα! Ψωνισα τα παντα και πλεον καθε μερα ερχεται κ ενας κουριερ αλλα θα εχω τελειωσει μεχρι τεταρτη!! Στην 33η βδομαδα ο μπεμπης ηταν 2μισι κιλα! Ξανα γιατρο εχω στις 25 οπου και θα εχω μπει στον ενατο και αναλογως θα δουμς πως θα κινηθουμε!! Πιστευω θα εχει φτασει τα 3μισι σιγουρα!! Α επισης εμφανιστηκε  και πιο εντονα το πρηξιμο στα ποδια στις γαμπες περισσοτερο!! 

Νομιζα οτι ημουν η μονη με ναυτια τον τελευταιο μηνα!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α κορίτσια μου έχουμε πολλές την Τετάρτη....άντε να δούμε με τα μπεμπακια τι γίνεται...κ εγώ δεν βολεύομαι να κάθομαι....ούτε κ ξάπλα ζοριζομαι....ειδικα ξάπλα λες κ με το που κάτσω το καταλαβαίνει κ αρχίζει ακροβατικά πολύ κούνημα δεν ξέρω τι κάνει εκεί μέσα!!!επίσης δεν ξανακάνω κ τρελιτσες μέχρι τη γέννα δεν παλευεται...εκτός ότι δεν βολεύει με τίποτα...πονάω κιόλας μετά κοιλιά κ μέση!!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Α κορίτσια μου έχουμε πολλές την Τετάρτη....άντε να δούμε με τα μπεμπακια τι γίνεται...κ εγώ δεν βολεύομαι να κάθομαι....ούτε κ ξάπλα ζοριζομαι....ειδικα ξάπλα λες κ με το που κάτσω το καταλαβαίνει κ αρχίζει ακροβατικά πολύ κούνημα δεν ξέρω τι κάνει εκεί μέσα!!!επίσης δεν ξανακάνω κ τρελιτσες μέχρι τη γέννα δεν παλευεται...εκτός ότι δεν βολεύει με τίποτα...πονάω κιόλας μετά κοιλιά κ μέση!!!!!

Σε αυτο με τις τρελλιτσες συμφωνω!!!Ειχα συσπασεις μετα κ για πολληηη ωρα δυνατες κ με πονο...τα χρειαστηκα!!!Κομμενο το αθλημα...


C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinakim είπε:

Σε αυτο με τις τρελλιτσες συμφωνω!!!Ειχα συσπασεις μετα κ για πολληηη ωρα δυνατες κ με πονο...τα χρειαστηκα!!!Κομμενο το αθλημα...

Κ οι γιατροί συνήθως λένε να κάνουμε το τελευταίο μήνα....κ περπάτημα αρκετά.....αμμμμμ πωωως???????μετά τη γέννα με το καλό......

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κ οι γιατροί συνήθως λένε να κάνουμε το τελευταίο μήνα....κ περπάτημα αρκετά.....αμμμμμ πωωως???????μετά τη γέννα με το καλό......

Εκτος εαν φτασουμε τις 40 εβδομαδες κ δεν εχουμε γεννησει,οποτε εκει θα τους βαλουμε κατω τους αντρουληδες μας!!!:D

  • Χαχα 2

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα είστε Θεές! Εγώ το έχω ξεχασει το άθλημα... Για περπάτημα επίσης ούτε λόγος!

Κουραζομαι τόσο πολύ που δεν παίζει. Βέβαια εμένα δεν ενδείκνυται με την καισαρική και τος περιτυλιξεισ το περπάτημα, εδώ παλεύουμε να την κρατήσουμε μέσα όσο περισσότερο μπορούμε, αρα την έχω γλυτωσει!!

Επισης αισθάνομαι τόσο χοντρομπαλας που δεν έχω καμία διάθεση για τρελές με τον καλό μου... Αισθάνομαι σαν κάτι μπυροκοιλιαδες τελειωμένους :P

Τα βραδυα πως πάτε; Κοιμάστε καθόλου; Εγώ όσο περνάει ο καιρός κοιμάμαι και λιγότερο... δεν βολεύομαι καθόλου, και πλέον όταν κουνιέται η μικρή τρελαίνομαι! Έχουν μεγαλώσει πολύ και έχουν πολύ δύναμη!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...