Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, LidaK είπε:

Φωφη καλημέρα! Το περάσαμε εμείς από τις πρώτες μέρες. Λοιπόν αποχη από ίχνη κ γαλακτοκομικά σημαίνει να έχεις το νου σου στα πάντα... Ψωμί, κουλούρια, ζυμαρικά, κρέατα, καφέ, μέχρι κ μαστίχες!!! Πρέπει να προσεχεις να μην έχουν ίχνη στα συστατικά, γαλακτωματοποιητη, καζεινη(έχει ας πούμε το ξύδι γι αυτό πρέπει να πάρεις μηλοξιδο) κ πολλά αλλά συστατικά. Αν αποφασίσεις να το κανεις πες μου να σου πω ότι θέλεις το είχα ψάξει παρα πολύ. Έχει στο φέισμπουκ μια σελίδα θηλασμός κ αλλεργίες, θα σε βοηθήσει καθώς έχει λιστα με ποια προϊόντα επιτρέπονται από κάθε σούπερ μάρκετ όπως επίσης κ συνταγές να κανεις μόνη σου ψωμάκι με ειδικό αλευρι, αλλά κ ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Κάνε μια λιστα τι απαγορεύεται, ξεκαθάρισε τα ντουλάπια σου κ ...υπομονή! Εφόσον θα μπείτε όπου να ναι στις στέρεες νομίζω δε θα κανεις για πολύ καιρό αποχη!

επισης κρέατα κ ψάρια θέλει ελευθερας στην αποχη κ καθόλου μοσχαρι μου είχε πει εμένα . Και τα φυτικα κασέρια τυριά απαγορεύονται..

Μπορουν να καταναλωθουν γαλακτωματοποιητες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια σκεφτομαι να αποθηλασω..εγω ειχα που ειχα ασχημη εγκυμοσυνη δεν ετρωγα τιποτα παρα μονο πατατα βραστη τωρα δεν θα αντεξω και αυτο.και πιο πολυ δεν αντεχω την στεναχωρια να βλεπω ετσι το παιδι μου..αφηστε που μετα απο ολα αυτα που περασαμε και απο την στεναχωρια μου μειωθηκε και το γαλα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια σκεφτομαι να αποθηλασω..εγω ειχα που ειχα ασχημη εγκυμοσυνη δεν ετρωγα τιποτα παρα μονο πατατα βραστη τωρα δεν θα αντεξω και αυτο.και πιο πολυ δεν αντεχω την στεναχωρια να βλεπω ετσι το παιδι μου..αφηστε που μετα απο ολα αυτα που περασαμε και απο την στεναχωρια μου μειωθηκε και το γαλα..

Φωφη εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα πηγαίναμε τέλεια με τον θηλασμό, προσπάθησα 1 μήνα κ μου ξαναέκανε κακακια με αιματακι γιατί απλα δεν πρόσεξα κάτι που είχε ίχνη κ τα κρέατα αν ήταν ελευθερας, στεναχωρήθηκα πολύ κ αποθηλασα. Βέβαια να σου πω ότι κ αυτό μου στοιχίζει μέχρι κ τώρα όταν την παίρνω αγκαλιά κ ψαχνει στηθος κάποιες φορές... Οπότε να είσαι σίγουρη για την απόφασή σου! 
Για τον αποθηλασμο το καλύτερο για σένα κ για το παιδί είναι σταδιακά, για να σου μειωθεί και αρκετά το γάλα, εγώ δεν πήρα χάπι, πρηστηκε το στηθος πολύ κ πονούσε κ σε δυο 24ωρα άρχισε να απορροφάται το γάλα και μειώθηκε ο πόνος. Φορούσα πολύ στενό Μπουςτακι κ σουτιέν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια σκεφτομαι να αποθηλασω..εγω ειχα που ειχα ασχημη εγκυμοσυνη δεν ετρωγα τιποτα παρα μονο πατατα βραστη τωρα δεν θα αντεξω και αυτο.και πιο πολυ δεν αντεχω την στεναχωρια να βλεπω ετσι το παιδι μου..αφηστε που μετα απο ολα αυτα που περασαμε και απο την στεναχωρια μου μειωθηκε και το γαλα..

Εγω θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις γιατι ειναι μεγαλη αποφαση. Ειναι συνηθως για πολυ λιγο καιρο η διαιτα κ τα περισσοτερα παιδια πανε καλα οταν κοβεις μονο τα φανερα γαλακτοκομικα. Παρε πρωτα τη γνωμη και ενος αλλου παιδιατρου μηπως ειναι απο την προσφατη λοιμωξη. Επισης αν εχει οντως αλλεργια στα γαλακτοκομικα υπαρχει περιπτωση να μη του κανει καλα οποιαδηποτε φορμουλα ( το χει παθει φιλη, μη σου τυχει). Πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση δες το απο παντου θα ελεγα, αν και για να το γραφεις αυτο μαλλον εχεις κατασταλαξει μεσα σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, SasT είπε:

Εγω θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις γιατι ειναι μεγαλη αποφαση. Ειναι συνηθως για πολυ λιγο καιρο η διαιτα κ τα περισσοτερα παιδια πανε καλα οταν κοβεις μονο τα φανερα γαλακτοκομικα. Παρε πρωτα τη γνωμη και ενος αλλου παιδιατρου μηπως ειναι απο την προσφατη λοιμωξη. Επισης αν εχει οντως αλλεργια στα γαλακτοκομικα υπαρχει περιπτωση να μη του κανει καλα οποιαδηποτε φορμουλα ( το χει παθει φιλη, μη σου τυχει). Πριν παρεις οποιαδηποτε αποφαση δες το απο παντου θα ελεγα, αν και για να το γραφεις αυτο μαλλον εχεις κατασταλαξει μεσα σου.

Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος μέχρι τον χρόνο να κάνω αποχη! Δεν ισχύει;;;;; Τζάμπα τον κόψαμε;

επισης, φόρμουλα με υδρολυμενη καζεινη πηραμε(δε δοκιμάσαμε κανονική ποτε) κ από τότε όλα καλά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LidaK είπε:

Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος μέχρι τον χρόνο να κάνω αποχη! Δεν ισχύει;;;;; Τζάμπα τον κόψαμε;

επισης, φόρμουλα με υδρολυμενη καζεινη πηραμε(δε δοκιμάσαμε κανονική ποτε) κ από τότε όλα καλά. 

Αν εχει βαρια αλλεργια συνηθως αυτο λενε. Επαιρνε καλο βαρος το μωρο; Εμεις  το συζητησαμε για το μπεμπη που παιρνει καλο βαρος και προτεινε αποχη μονο απο τα φανερα η αν θελω απο ολα (εκανα το δευτερο) και εως Πεντεμιση μηνων με σταδιακη επανεισαγωγη μετα. 
 Τζαμπα δεν το κοψατε γιατι προφανως δεν ηθελες να θηλασετε αλλο και ετσι δεν υπηρχε αλλος δρομος για σας, ενω φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μην θηλασεις περαιτερω. Ιατρικα και μονο μιλωντας, η θεραπεια των αλλεργιων ειναι η αποχη απο το αλλεργιογονο, οχι η χορηγηση φορμουλας . Επισης το οτι ενα παιδι θα κανει δυο φορες αιμα στα κακα δεν ειναι ενδειξη να σταματησει ο θηλασμος. Ιατρικα και αυστηρα μονο μιλωντας, η φορμουλα εχει ενδειξη μονο σε καταστασεις που δεν υπαρχει γαλα η δεν ενδεικνυται ο θηλασμος ( πχ καρδιοπαθεια της κυησης, hiv μητερας).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις αποψεις και τις συμβουλες σας..η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ελεγα ενα τριμηνο να θηλασω.μετα εγινε αυτο με τον κοροναιο και με βολεψε με την δουλεια και ειπα ενα εξαμηνο να θηλασω..τωρα βεβαια παθαμε αυτο,ειναι και η κουραση,η απελπισια,η αυπνοια και σε 2 μηνες πρεπει να γυρισω ατην δουλεια οποτε λεω σταδιακα να ξεκινησω να αποθηλαζω..δεν ξερω αν επιτρεπεται λεω να πω στον παιδιατρο να.ξεκινησουμε το βραδυ να δινω ξενο μηπως και κοιμαται πιο πολυ τουλαχιστον μα ξεκουραζομαι και εγω λιγο και μετα βλεπουμε..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις αποψεις και τις συμβουλες σας..η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ελεγα ενα τριμηνο να θηλασω.μετα εγινε αυτο με τον κοροναιο και με βολεψε με την δουλεια και ειπα ενα εξαμηνο να θηλασω..τωρα βεβαια παθαμε αυτο,ειναι και η κουραση,η απελπισια,η αυπνοια και σε 2 μηνες πρεπει να γυρισω ατην δουλεια οποτε λεω σταδιακα να ξεκινησω να αποθηλαζω..δεν ξερω αν επιτρεπεται λεω να πω στον παιδιατρο να.ξεκινησουμε το βραδυ να δινω ξενο μηπως και κοιμαται πιο πολυ τουλαχιστον μα ξεκουραζομαι και εγω λιγο και μετα βλεπουμε..

Να κάνεις ότι θέλεις εσύ κι όποια απόφαση πάρεις μην το μετανιώσεις,αυτή ήταν και τέλος.Απλα συμφωνώ να αποθηλασεις σταδιακά και να μη πάρεις χάπι.Ετσι έγινε με τον μεγάλο,εκοβα γεύματα και μόλις μπήκαν οι στερεές τέλος.Ολα να σου πάνε όπως τα θέλεις.Κι εγώ 2 μήνες πριν γυρίσω στη δουλειά θα αποθηλασω ώστε να συνηθίσει το μωρό.Εχω καιρό όμως.Το Πάσχα θα ξεκινήσω.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις αποψεις και τις συμβουλες σας..η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ελεγα ενα τριμηνο να θηλασω.μετα εγινε αυτο με τον κοροναιο και με βολεψε με την δουλεια και ειπα ενα εξαμηνο να θηλασω..τωρα βεβαια παθαμε αυτο,ειναι και η κουραση,η απελπισια,η αυπνοια και σε 2 μηνες πρεπει να γυρισω ατην δουλεια οποτε λεω σταδιακα να ξεκινησω να αποθηλαζω..δεν ξερω αν επιτρεπεται λεω να πω στον παιδιατρο να.ξεκινησουμε το βραδυ να δινω ξενο μηπως και κοιμαται πιο πολυ τουλαχιστον μα ξεκουραζομαι και εγω λιγο και μετα βλεπουμε..

Να κάνεις αυτό που θελεις Φώφη μου!!!!η ψυχολογία είναι πολύ βασική!!!θηλασες μέχρι τώρα μια χαρά είναι!!!!κ εγώ από ότι ξέρω αντικαθιστας σιγά σιγά γεύματα....για να γίνει σταδιακά!!!στέρεες πότε ξεκινάτε????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thaliamp είπε:

Να κάνεις αυτό που θελεις Φώφη μου!!!!η ψυχολογία είναι πολύ βασική!!!θηλασες μέχρι τώρα μια χαρά είναι!!!!κ εγώ από ότι ξέρω αντικαθιστας σιγά σιγά γεύματα....για να γίνει σταδιακά!!!στέρεες πότε ξεκινάτε????

Μου ειχε πει ο παιδιατρος τελη ιανουαριου ξεκιναμε δειλα δειλα..

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις αποψεις και τις συμβουλες σας..η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ελεγα ενα τριμηνο να θηλασω.μετα εγινε αυτο με τον κοροναιο και με βολεψε με την δουλεια και ειπα ενα εξαμηνο να θηλασω..τωρα βεβαια παθαμε αυτο,ειναι και η κουραση,η απελπισια,η αυπνοια και σε 2 μηνες πρεπει να γυρισω ατην δουλεια οποτε λεω σταδιακα να ξεκινησω να αποθηλαζω..δεν ξερω αν επιτρεπεται λεω να πω στον παιδιατρο να.ξεκινησουμε το βραδυ να δινω ξενο μηπως και κοιμαται πιο πολυ τουλαχιστον μα ξεκουραζομαι και εγω λιγο και μετα βλεπουμε..

Ναι καλυτερα σταδιακα... μην εχεις ιστοριες με το στηθος

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,τι κανετε?εγω σε αθλια κατασταση...φουλ κουρασμενη,αυπνη και με πονοκεφαλο και μπουκωμα..η μπεμπα ξυπνουσε καθε μιση ωρα..απο οτι διαβαζω εχουμε αλμα αναπτυξης στην 17εβδομαδα...δεν ξερω αν ειναι απο αυτο η απο τα δοντια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλημερα,τι κανετε?εγω σε αθλια κατασταση...φουλ κουρασμενη,αυπνη και με πονοκεφαλο και μπουκωμα..η μπεμπα ξυπνουσε καθε μιση ωρα..απο οτι διαβαζω εχουμε αλμα αναπτυξης στην 17εβδομαδα...δεν ξερω αν ειναι απο αυτο η απο τα δοντια..

Καλησπέρα.Για δοντακια είναι νωρίς,φτάσατε 17 βδομάδων;Έχει μεγάλο άλμα εκεί.Κι εμάς μας ζορισε πολύ,άρχισε να κοιμάται λιγότερο και να ξυπνάει πιο συχνά και να θηλάζει συνέχεια λες και δεν χορταινει.Κανε υπομονή θα περάσει!

Εμείς εντωμεταξυ εδώ και 2-3 μέρες έχουμε πολύ γκρίνια,είναι από τα δοντακια,βογκαει πολύ στον ύπνο του και επειδή κοιμόμαστε μαζί λόγω θηλασμου εγώ ξυπνάω κάθε μισή ώρα,κομμάτια είμαι κι εγώ.Θελει και πολύ αγκαλιά και δεν κοιμάται όσο πριν τη μέρα.Κανω υπομονή.Το φαι μας πάντως το τρώμε(και περισσότερο μη σου πω φτου φτου....)

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Καλησπέρα.Για δοντακια είναι νωρίς,φτάσατε 17 βδομάδων;Έχει μεγάλο άλμα εκεί.Κι εμάς μας ζορισε πολύ,άρχισε να κοιμάται λιγότερο και να ξυπνάει πιο συχνά και να θηλάζει συνέχεια λες και δεν χορταινει.Κανε υπομονή θα περάσει!

Εμείς εντωμεταξυ εδώ και 2-3 μέρες έχουμε πολύ γκρίνια,είναι από τα δοντακια,βογκαει πολύ στον ύπνο του και επειδή κοιμόμαστε μαζί λόγω θηλασμου εγώ ξυπνάω κάθε μισή ώρα,κομμάτια είμαι κι εγώ.Θελει και πολύ αγκαλιά και δεν κοιμάται όσο πριν τη μέρα.Κανω υπομονή.Το φαι μας πάντως το τρώμε(και περισσότερο μη σου πω φτου φτου....)

Ειμαστε 17 εβδομαδων ναι...κοιταξα σημερα στο στομα της εχει πεταχτει μια πολυ μικρουλα μυτιτσα μπροστα δεν ξερω αν ειναι δοντακι ή σπυρακι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...