Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , Angelina87 είπε:

Κ τα λαχανικά;ή μόνο το κρεας;μετράτε ποσο τρωει κάθε μερα;αν ναι πως;κ ποσο είναι ικανοποιητική μερίδα για το μωρό;

Ναι και τα λαχανικα και το κρεας απλα αφηνω να εχει νερο το κατσαρολακι...το μετραω στο μπλειντερ αφου τα αλεσω...150 ειναι μια χαρα...τουλαχιστον για την δικη μου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Θα συνηθίσει πιστεύω εσύ να προσπαθείς....τα περισσότερα μωρακια έτσι κάνουν στην αρχή μέχρι να συνηθίσουν.Δεν ξέρω βρε γαμωτο.... παιδικό???κρι κρι???advance???τη γνώμη έχεις???

@Fofi! Κορίτσι μου πως είσαι εσύ????

Καλησπέρα,

Γνωρίζω βλέποντας ένα ψυγείο σούπερ μάρκετ: 

Γιαούρτι = γάλα (αγελαδινό ή κατσικίσιο ή πρόβειο) + μαγιά γιαούρτη. Αυτή είναι η συνταγή για το κλασσικό γιαούρτι. Μόνο αυτές οι πρώτες ύλες, η κατάλληλη θερμοκρασία και επεξεργασία και έτοιμο. Ό,τι ωφέλιμο περιέχει, προκύπτει από τη ζύμωση της μαγιάς μέσα στο ιδανικό περιβάλλον του γάλακτος. Η μαγιά τρέφεται από τη λακτόζη του γάλακτος και έτσι πολλαπλασιάζονται αυτά τα καλά βακτήρια που βρίσκουμε στο γιαούρτι και είναι τόσο ευεργετικά για τον ανθρώπινο οργανισμό.

παιδικό γιαούρτι: επιδόρπιο γιαουρτιού = γάλα (συνήθως αγελαδινό) ή συνδυασμό διαοφορετικών ειδών γάλακτος όπως γάλα σε σκόνη ή ημιαποβουτυρωμένο + μαγιά +

•σιρόπι φρούτων ή ζάχαρη ή άλλα γλυκαντικά
•δημητριακά σε σκόνη
ζελατίνη
άρωμα βανίλια ή/ και χρωστικές
θρεπτικά συτατικά όπως επιπλέον βιταμίνη D, ασβέστιο κλπ που εξωγενώς έχουν προστεθεί


Το “παιδικό” γιαούρτι όμως είναι παράγωγο του κλασσικού γιαουρτιού, εμπλουτίζεται με θρεπτικά συστατικά, από την άλλη προάγει την προτίμηση και τη συνήθεια στη γλυκιά γεύση.
 
Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι θα διάλεγα. Ίσως από τον 7ο να στραφώ στο πρόβειο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κ τα λαχανικά;ή μόνο το κρεας;μετράτε ποσο τρωει κάθε μερα;αν ναι πως;κ ποσο είναι ικανοποιητική μερίδα για το μωρό;

Μια πλήρης μερίδα για αυτή την ηλικία είναι 250μλ.(λαχανικά και κρέας μαζί αλεσμένα).Εννοειται δεν θα τρώει τόσο από την αρχή.Ο μεγάλος μου που ήταν καλοφαγάς τοσο έτρωγε αλλά ο μικρός τώρα τρώει από 150 έως 250(λίγες φορές).

Έχω παιδικά μπολάκια που τα μέτρησα βάζοντας νερό με το μπιμπερο και είναι ακριβώς 250 μλ.Οσο για το κρέας υπολογίζεις όσο είναι η παλάμη του δικού σου χεριού(χωρίς τα δάχτυλα).Αυτό είναι 2 μερίδες. Δηλ.τη μισή παλάμη κρέας τη μέρα.

Εννοείται μαγειρεύεις για 2 μέρες λαχανικά.Ειτε αλεσμένα είτε όχι κρατάνε στο ψυγείο  μια μερα.Εγω αλεθω τα μισά από ότι βράζω(1 μερίδα δηλ.) και τα υπόλοιπα την άλλη μέρα.Το μοσχάρι κρατάει 2 μέρες στο ψυγείο και το κοτόπουλο 1.Οταν παίρνω μοσχαρι (5 κομμάτια συνήθως).το βράζω όλο στη χύτρα και το χωρίζω μερίδες στην κατάψυξη.(αλουμινόχαρτο και σακουλάκι για 3 μέρες κάθε μερίδα)και όταν θέλω ξεπαγωνω κι έχω κρέας για 3 μέρες.

Καλημέρα σε όλες!

10 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Ναι και τα λαχανικα και το κρεας απλα αφηνω να εχει νερο το κατσαρολακι...το μετραω στο μπλειντερ αφου τα αλεσω...150 ειναι μια χαρα...τουλαχιστον για την δικη μου...

Μια χαρά είναι για αρχή τα 150 μλ.σιγα σιγά θα φάει παραπάνω.

On 5/3/2021 at 10:14 ΜΜ, Vag1a είπε:

Καλησπέρα Λίδα,

συγκεκριμένα για κατσικίσιο μου είπε και ουσιαστικά από 7ο- 8ο μήνα είπε ότι επιτρέπεται πρόβειο αλλά με προϋποθέσεις. Θα τα συζητούσαμε άλλη ώρα. Η μικρή μου γίνεται την Τετάρτη 6 μηνών. Εσένα;

Φαντάζομαι γιατί και εμείς την πατήσαμε με την μπανάνα και βγάλαμε αλλεργία...αλλά είμαι θετική ότι όλα θα πάνε καλα.  
 

Καλησπέρα Θάλια, 

μπράβο του!! Εμένα πάλι σήμερα είχαμε μήλο- αχλάδι και έφαγε μια κουτάλια που ανοίγει το στόμα της για να φάει αλλά μετά όλη την υπόλοιπη ώρα είχε το στόμα κλειστό. Και άλλες μέρες από την δεύτερη κουτάλια της ερχόταν να κάνει εμετό. Δεν ξέρω τι θα κάνουμε. Μάλλον θα κάνω υπομονή. Θα μείνουμε αρκετά πίσω και θα προσπαθούμε. Εμένα φτάνει στο σημείο να χτυπιέται και να ζητάει να θηλάσει απελπισμένα λες και αυτά τα φρούτα που της δίνω είναι χάλια. Τι να πω... χαχαχαχ 

Τι γιαούρτι θα βάλεις; 

Να ξέρεις ότι τα μωράκια που θηλάζουν συνήθως αργούν να πάρουν μπρος με τις στερεές.Επισης λένε ότι τα μωράκια που έχουν αλλεργίες συχνά δεν θέλουν να φάνε κάτι γιατί προστατεύονται μονα τους.Μην σκέφτεσαι ότι μείνατε πίσω,αγχωνεσαι και την ζοριζεις.Θηλασε την αν δεν τρώει.Εχετε χρόνο,είναι μικρή.Εμενα τα δικά μου ξεκίνησαν αφού έκλεισαν τον 6ο και ο μικρός που θηλάζει άργησε να φάει ποσότητα και στην αρχή αναγουλιαζε.Του πήρε 2 βδομάδες να συνηθίσει τα φρούτα.

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν θα κάνετε στα μικρά σας το εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα!εμενα μου ειπε ο παιδίατρος ότι θα το κάνουμε την επόμενη φορά δεν συνταγογραφειται και το πληρώνεις!εσας ειπαν να το κανετε;ρώτησα και άλλες μαμάδες και μου είπαν πως ο γονιός αποφασίζει αν θα το κάνει!εμείς είπαμε να το κάνουμε αφού μας είπε ο παιδίατρος!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelina87 είπε:

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν θα κάνετε στα μικρά σας το εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα!εμενα μου ειπε ο παιδίατρος ότι θα το κάνουμε την επόμενη φορά δεν συνταγογραφειται και το πληρώνεις!εσας ειπαν να το κανετε;ρώτησα και άλλες μαμάδες και μου είπαν πως ο γονιός αποφασίζει αν θα το κάνει!εμείς είπαμε να το κάνουμε αφού μας είπε ο παιδίατρος!

Θα το κάνουμε εννοείται.Απλα η δικιά μας παιδίατρος είχε πει αν θέλουμε.Εννοειται εσύ αποφασίζεις.Δεν το έκανε ακόμη  ο μεγάλος γιατί είναι λίγο ζορικο και αφού δεν θα πήγαινε παιδικό και δεν θα είχε επαφή με άλλα παιδάκια το αφήσαμε για φέτος.Θα το κάνει το Μάιο.Και ο μικρός από Σεπτέμβρη.Εννοειται όχι με άλλα εμβόλια μαζι

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κοριτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν θα κάνετε στα μικρά σας το εμβόλιο για την μηνιγγίτιδα!εμενα μου ειπε ο παιδίατρος ότι θα το κάνουμε την επόμενη φορά δεν συνταγογραφειται και το πληρώνεις!εσας ειπαν να το κανετε;ρώτησα και άλλες μαμάδες και μου είπαν πως ο γονιός αποφασίζει αν θα το κάνει!εμείς είπαμε να το κάνουμε αφού μας είπε ο παιδίατρος!

Αντζελινα μου εμεις το καναμε...εχουμε κανει ηδη 2 δοσεις και του χρονου την τριτη...και το καναμε κιολας μαζι με αλλο εμβολιο...δοξα το θεο ουτε πρηστηκε ουτε εκανε πυρετο τιποτα...ενω μεγαλυτερα παιδακια και πυρετο εκαναν που ξερω και ουτε το χερι δεν μπορουσαν να κουνησουν...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Αντζελινα μου εμεις το καναμε...εχουμε κανει ηδη 2 δοσεις και του χρονου την τριτη...και το καναμε κιολας μαζι με αλλο εμβολιο...δοξα το θεο ουτε πρηστηκε ουτε εκανε πυρετο τιποτα...ενω μεγαλυτερα παιδακια και πυρετο εκαναν που ξερω και ουτε το χερι δεν μπορουσαν να κουνησουν...

Κ εμεις είπαμε να το κάνουμε τώρα που δεν βγαίνει και δεν αρρωσταίνει γιατί αργότερα ολο και κατι μπορεί να γίνει και να μείνουμε πίσω στα εμβολια!ίσως επειδή είναι πολύ μικρά και εσυ το θηλάζες το μωρο και επαιρνε και αντισώματα από εσένα και έτσι δεν ένιωσε κάτι!εγώ δυστυχώς δεν θήλασα και ίσως κάνει λίγο πυρετό αλλα σε κανένα δεν μου εχει κανει τπτ!λιγο γκρινια μόνο!

8 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Αντζελινα μου εμεις το καναμε...εχουμε κανει ηδη 2 δοσεις και του χρονου την τριτη...και το καναμε κιολας μαζι με αλλο εμβολιο...δοξα το θεο ουτε πρηστηκε ουτε εκανε πυρετο τιποτα...ενω μεγαλυτερα παιδακια και πυρετο εκαναν που ξερω και ουτε το χερι δεν μπορουσαν να κουνησουν...

Εμεις είπαμε τώρα που είναι μικρός ακομη και δεν βγαίνει!κ ίσως να μην τον επηρεάσει τόσο!κ επίσης οσες θηλάζετε μπορει να παίρνουν αντισώματα και απο εσας και να μην το επηρεάσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Κ εμεις είπαμε να το κάνουμε τώρα που δεν βγαίνει και δεν αρρωσταίνει γιατί αργότερα ολο και κατι μπορεί να γίνει και να μείνουμε πίσω στα εμβολια!ίσως επειδή είναι πολύ μικρά και εσυ το θηλάζες το μωρο και επαιρνε και αντισώματα από εσένα και έτσι δεν ένιωσε κάτι!εγώ δυστυχώς δεν θήλασα και ίσως κάνει λίγο πυρετό αλλα σε κανένα δεν μου εχει κανει τπτ!λιγο γκρινια μόνο!

Εμεις είπαμε τώρα που είναι μικρός ακομη και δεν βγαίνει!κ ίσως να μην τον επηρεάσει τόσο!κ επίσης οσες θηλάζετε μπορει να παίρνουν αντισώματα και απο εσας και να μην το επηρεάσει!

Καλημέρα.Μπορει να μην το πειράξει.Ξερω πολλά παιδάκια που το κάνανε και δεν τα επηρέασε καθόλου .Πάντως είναι μεγάλη προστασία για τα μωρά.Ξερω 2 άτομα που νοσησαν από μηνιγγίτιδα β κι ας είναι σπάνια.Ο θείος μου πέθανε από αυτό και μια κοπέλα στο σχολείο στα 14 που επέζησε αλλά έχει πια  ελαφρά νοητική στέρηση.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις της μηνιγγιτιδας θα κανουμε τον επομενο μηνα!Οι μεγαλες μου οταν το εκαναν δεν εκαναν πυρετο αλλα ποναγε πολυ το χερακι τους..πηραν ντεπον για να μπορεσουν να κοιμηθουν!

  • Μου αρέσει 2

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κ εμείς θα το κάνουμε το εμβολιο, το έχω κάνει κ στην πρώτη μου κόρη. 
 

Χθες έδωσα γιαουρτακι κατσικίσιο κ έφαγε καμία 7-8 κουταλιτσες και σκέτο κιολας της άρεσε. 
Απο κρέατα προτίμησε το κοτόπουλο με λαχανικά, το μοσχαρακι με το ζόρι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LidaK είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κ εμείς θα το κάνουμε το εμβολιο, το έχω κάνει κ στην πρώετη μου κόρη. 
 

Χθες έδωσα γιαουρτακι κατσικίσιο κ έφαγε καμία 7-8 κουταλιτσες και σκέτο κιολας της άρεσε. 
Απο κρέατα προτίμησε το κοτόπουλο με λαχανικά, το μοσχαρακι με το ζόρι. 

Εγω κοτοπουλο δεν έδωσα ακομη εχθες του εδωσα μοσχάρι!αλλα δεν ηθελε στην αρχη και του έβαλα λιγες σταγονες λεμόνι κ το εφαγε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κάποια κρατημένα γάλατα στην κατάψυξη από όταν θηλάζαμε κ μου είπε ο παιδιατρος μπορώ να αρχίσω να τα δίνω, ξέρετε οδηγίες απόψυξης; Το αφήνω μόνο του να ξεπαγώσει ή να το βάλω σε ζεστό νερο; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Κορίτσια έχω κάποια κρατημένα γάλατα στην κατάψυξη από όταν θηλάζαμε κ μου είπε ο παιδιατρος μπορώ να αρχίσω να τα δίνω, ξέρετε οδηγίες απόψυξης; Το αφήνω μόνο του να ξεπαγώσει ή να το βάλω σε ζεστό νερο; 

Λιντα μου αυτο κανω εγω 3 μερες τωρα..τα βαζω απο το πρωι συντηρηση και το απογευμα καμμια ωρα πριν τον υπνο το βγαζω εξω να ξεπαγωσει τελειως και να το ζεστανω!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Κορίτσια έχω κάποια κρατημένα γάλατα στην κατάψυξη από όταν θηλάζαμε κ μου είπε ο παιδιατρος μπορώ να αρχίσω να τα δίνω, ξέρετε οδηγίες απόψυξης; Το αφήνω μόνο του να ξεπαγώσει ή να το βάλω σε ζεστό νερο; 

Το βάζεις στην συντήρηση.Θελει περίπου 20 ώρες να ξεπαγωσει και κρατάει 24 ώρες στο ψυγείο αφού ξεπαγωσει μέχρι να το δωσεις. Για γρήγορα κάτω από τη βρύση θέλει περίπου 20 λεπτά.Εννοειται μετά το ζεσταίνεις αφού το κουνήσεις λίγο με κυκλικές κινήσεις να ανακατευτεί το λίπος που έχει ξεχωρίσει.

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Κορίτσια έχω κάποια κρατημένα γάλατα στην κατάψυξη από όταν θηλάζαμε κ μου είπε ο παιδιατρος μπορώ να αρχίσω να τα δίνω, ξέρετε οδηγίες απόψυξης; Το αφήνω μόνο του να ξεπαγώσει ή να το βάλω σε ζεστό νερο; 

Δεν επιτρέπεται να αποψύχουμε το γάλα σε ζεστό νερό γιατί μπορεί να αναπτυχθουν μικρόβια.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...