Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια και εμεις που εχουμε θεμα με τα κακα τις βαζω δαμασκηνο και ακτινιδιο στην φρουτοκρεμα και στο απογευματινο την βοηθαει η βρωμη..επισης μειωσα την πατατα και βαζω πιο πολυ κολοκυθακι και λαδι και ετσι την βοηθησα αρκετα!!

Εμενα με τα κακα του καθολου θέμα αλλα με το φαγητο έχουμε σταματησε να τρώει!τρωει για να μην πειναει πολύ και μετα γαλα!εχθες του εδωσα πατάτα και γλυκοπατάτα και μοσχάρι να δω αν φαει!εφαγε λιγο καλυτερα!μάλλον το κολοκυθάκι δεν του αρέσει!εγω του βαζω και λιγο λεμόνι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια οσο αφορα τη δυσκοιλιοτητα εγω εκανα αυτο που μου ειπε ο παιδιατρος κ σωθηκαμε πραγματικα!!Της βραζω το μηλο κ το αχλαδι 3-4 λεπτα κ τα αλεθω με τη φλουδα κ τη βοηθαει παρα πολυ αυτο!

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2021 at 12:40 ΠΜ, Angelina87 είπε:

Καλησπέρα, εμένα πίνει αρκετό νεράκι 50-60ml  με όλη την ημέρα. Της αρέσει πολύ!!

 

On 14/3/2021 at 8:53 ΠΜ, Thaliamp είπε:

Καλημέρα κοριτσακια μου καλή Κυριακή!!!!έσκασε κ το δεύτερο δοντακι!!!!ποναγε το καημένο όλο το βράδυ!!!!ρώτησα για ακτινίδιο μου είπε όχι άλλα βλέπω ότι εσείς δίνετε....έκοψα καροτο πατάτα μπανάνα... αλλά ζοριζεται ο μικρός για να κάνει όλο κ όλο ένα κουραδακι κατσίκας!!!!!!!!!!δεν ξέρω τι να κάνω!!!η παιδίατρος μου,μου φαίνεται λίγο χαζή!!! εντωμεταξυ τρώει πολύ μεσημεριανό κ δεν θέλει μετά γάλα ούτε για το απόγευμα ούτε το βράδυ...κ τρώει μόνο μέσα στη νύχτα όταν ξυπνάει....την ρώτησα να μειώσω ποσότητα μου λέει όχι....εγώ πιστεύω ότι χάνει γεύματα το μωρό καθώς έχει γεμίσει η κοιλιά του!!!

Καλησπέρα!! Μπράβο στον μικρούλη με τα δοντάκια! Εμείς τίποτα ακόμα και είμαστε στον 6ο.. και εμένα ζορίζεται με τα κακά και προχθές την θήλασα μόνο και μπόρεσε εχθές να κάνει αρκετα κακά συν ότι βάζω βρώμη στην φρουτοκρεμα και βοηθάει, μείωσα και εγώ πατάτα και βάζω λιγότερο καρότο και τώρα θα δοκιμάσω γλυκοπατάτα. Εμένα σε αντίθεση με εσένα που τρώει, κ μπράβο του αλήθεια, τρώει σε όλα τα γεύματα ΜΟΝΟ 20γρ/ γεύμα ,με αποτέλεσμα στον μήνα να έχει πάρει 200γρ. Ο παιδίατρος μου είπε να προσπαθήσω να κόψω τον θηλασμό στα γεύματα και μόνο πρωί βράδυ να την θηλάζω για να φάει. Μου φαίνεται κάπως σκληρό...τι γνώμη έχετε;;

On 16/3/2021 at 12:50 ΠΜ, Fofi! είπε:

Κοριτσια και εμεις που εχουμε θεμα με τα κακα τις βαζω δαμασκηνο και ακτινιδιο στην φρουτοκρεμα και στο απογευματινο την βοηθαει η βρωμη..επισης μειωσα την πατατα και βαζω πιο πολυ κολοκυθακι και λαδι και ετσι την βοηθησα αρκετα!!

Καλησπέρα, και εμένα μου απαγόρεψε το ακτινίδιο, μου είπε ότι ανήκει στα φρούτα που δίνουμε μετά τον χρόνο.
Θα το δοκιμάσω με το κολοκυθάκι και βλέπουμε...

On 12/3/2021 at 8:29 ΜΜ, ada32 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια! Τι κάνετε? Βλέπω  όλες δινετε κ μεσημεριανό???? Εμένα είναι 5, 5 μηνων , θηλάζει κ της δίνω λίγο φρουτοκρεμα όσο φάει πρωί κ απόγευμα κρέμα. Αλλά δεν επιμένω πολύ.  Στον γιο μου είχα ξεκινήσει στους 6 μήνες αυτά κ μετά 6.5 σταδιακά κ μεσημεριανό.. 

Από δόντια που είστε? Η δικιά μου έβγαλε 3 σε διάστημα 10 μερών κ τώρα κατεβαίνει το 4ο από πάνω... ευτυχώς δεν ταλαιπωρήθηκε πολύ . Αλλά μου φαίνεται πολύ νωρίς..γτ κ στο φαγητό ενώ ανοίγει το στόμα , μετά το βγάζει σαν να το φτύνει...

Καλησπέρα, και εσείς μπράβο σας με τα δοντάκια!! Εμένα τίποτα ακόμα και είναι 6 μηνών.

Εμείς έχουμε θέμα γιατί σε όλα τα γεύματα τρώει μόνο 20γρ και αν κάτι της ξινησει από την πρώτη κουτάλια ανοίγει με δυσκολία το στόμα της για αλλά 1-2 κουταλάκια και μετά γυρνάει από την αντίθετη πλευρά από εκεί που είμαι και κρατάει σφιχτά το στόμα της. Όταν απομακρύνω το πιάτο με κοιτάει..μιλάει..γελάει. 
Δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Έχουμε βάλει και 3 γεύματα κανονικά.. και υποτίθεται ότι πρέπει να μειώσω και τους θηλασμούς.

 

Εσείς που θηλάζετε τι κάνετε; Τι σας είπαν οι δικοί σας παιδίατροι ή τι θα κάνετε;; 

On 6/3/2021 at 1:39 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Θα συνηθίσει πιστεύω εσύ να προσπαθείς....τα περισσότερα μωρακια έτσι κάνουν στην αρχή μέχρι να συνηθίσουν.Δεν ξέρω βρε γαμωτο.... παιδικό???κρι κρι???advance???τη γνώμη έχεις??

Επίσης ξανά γυρνάω σε αυτό γιατί μας πρότεινε ο παιδίατρος αυτό το γιαούρτι και το έφαγε σήμερα εμένα σχεδόν όλο. Μπορεί να το φάει κ ο δικό σου.

https://www.e-fresh.gr/el/biologiko-brefiko-giaoyrti-advance-bio-delta-2x140g?utm_source=linkwise&utm_medium=affiliates&lkws_11809=60550f97-38b4-3bf8-a0df-da0f2e15ded8

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τι κανετε;; Εγώ επιστρέφω δουλειά κ είμαι πολύ πεσμένη .. στεναχωριέμαι γιατί είμαι πολύ δεμένη με τη μικρή κ νιώθω πως δεν είναι χαρούμενη όταν την κρατάει ο άντρας μου ή η Μαμα μου! Τις ελάχιστες φορές βέβαια που την έχω αφησει, ζήτημα μια ωρα συνεχόμενα! Ενώ με τη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο θέμα, ισα ισα Τρελαίνεται νε κάθεται με γιαγιά κ με τον μπαμπά της. Τι θα κάνω κορίτσια;;; Όλη μέρα δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο 

Ας πούμε τώρα ήθελε να κοιμηθεί κ ενώ την είχε ο άντρας μου από το πρωί για να μαγειρέψω κ να κάνω δουλειές δεν κοιμόταν με τίποτα μαζί του έκλαιγε! Μέχρι που την πήρα κ στο λεπτό κοιμήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, LidaK είπε:

κορίτσια τι κανετε;; Εγώ επιστρέφω δουλειά κ είμαι πολύ πεσμένη .. στεναχωριέμαι γιατί είμαι πολύ δεμένη με τη μικρή κ νιώθω πως δεν είναι χαρούμενη όταν την κρατάει ο άντρας μου ή η Μαμα μου! Τις ελάχιστες φορές βέβαια που την έχω αφησει, ζήτημα μια ωρα συνεχόμενα! Ενώ με τη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο θέμα, ισα ισα Τρελαίνεται νε κάθεται με γιαγιά κ με τον μπαμπά της. Τι θα κάνω κορίτσια;;; Όλη μέρα δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο 

Ας πούμε τώρα ήθελε να κοιμηθεί κ ενώ την είχε ο άντρας μου από το πρωί για να μαγειρέψω κ να κάνω δουλειές δεν κοιμόταν με τίποτα μαζί του έκλαιγε! Μέχρι που την πήρα κ στο λεπτό κοιμήθηκε.

Θα ζοριστεί πολύ τις πρωτες μερες σιγουρα αλλα θα συνηθίσει σιγα σιγα!εννοείται την πρώτη μέρα δεν θα κάθεται θα σε ψάχνει αλλα σιγα σιγα θα συνηθίσει είναι μικρή ακόμη!σε καταλαβαίνω γιατί μια μέρα ήθελα σούπερ μάρκετ και έφυγα και σε ενα τέταρτο με πηρε ο μπαμπας του και μου ειπε να γυρίσω γιατί δεν μπορεί να τον ηρεμησει!

Να σας ρωτησω εσας σας ξεκαρδιζονται!εμενα γελαει αλλα αν ξεκαρδιστει λιγες φορές!δεν ξερω τι άλλο να του κάνω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Angelina87 είπε:

Θα ζοριστεί πολύ τις πρωτες μερες σιγουρα αλλα θα συνηθίσει σιγα σιγα!εννοείται την πρώτη μέρα δεν θα κάθεται θα σε ψάχνει αλλα σιγα σιγα θα συνηθίσει είναι μικρή ακόμη!σε καταλαβαίνω γιατί μια μέρα ήθελα σούπερ μάρκετ και έφυγα και σε ενα τέταρτο με πηρε ο μπαμπας του και μου ειπε να γυρίσω γιατί δεν μπορεί να τον ηρεμησει!

Να σας ρωτησω εσας σας ξεκαρδιζονται!εμενα γελαει αλλα αν ξεκαρδιστει λιγες φορές!δεν ξερω τι άλλο να του κάνω!

Γελάει αλλά ξεκαρδιζεται όταν τον γαργαλαω!

4 ώρες πρίν, LidaK είπε:

κορίτσια τι κανετε;; Εγώ επιστρέφω δουλειά κ είμαι πολύ πεσμένη .. στεναχωριέμαι γιατί είμαι πολύ δεμένη με τη μικρή κ νιώθω πως δεν είναι χαρούμενη όταν την κρατάει ο άντρας μου ή η Μαμα μου! Τις ελάχιστες φορές βέβαια που την έχω αφησει, ζήτημα μια ωρα συνεχόμενα! Ενώ με τη μεγάλη μου δεν είχα τέτοιο θέμα, ισα ισα Τρελαίνεται νε κάθεται με γιαγιά κ με τον μπαμπά της. Τι θα κάνω κορίτσια;;; Όλη μέρα δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο 

Ας πούμε τώρα ήθελε να κοιμηθεί κ ενώ την είχε ο άντρας μου από το πρωί για να μαγειρέψω κ να κάνω δουλειές δεν κοιμόταν με τίποτα μαζί του έκλαιγε! Μέχρι που την πήρα κ στο λεπτό κοιμήθηκε.

Λογικό να αγχώνεσαι.Εννοειται θα συνηθίσει,θέλει χρόνο.Εγω να δω που θα αφήσω και τον μεγάλο που είναι πολύ κολλημένος μαζί μου.Την πρώτη φορά ήταν 13 μηνών,ούρλιαζε όταν έφευγα και όταν ήμουν σπίτι έτσι και έβγαινα από το δωμάτιο έκλαιγε,νόμιζε θα φύγω!Και ήταν με τη μαμά μου που τον μεγάλωσε από νεογέννητο.Έκανε 1,5 μήνα να συνηθίσει.Ο βασικός λόγος που έκανα και θα ξανακάνω κυρίως νύχτες στη δουλειά.Δεν θα με βλέπουν να φευγω

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Γελάει αλλά ξεκαρδιζεται όταν τον γαργαλαω!

Αμα σου πω με την γελασε πρώτη φορά!κοπανήσε πάνω στον αδερφό του και τον ειπε είσαι βλακας με περίεργη φωνή και ξεκαρδιστηκε στα γέλια!!αλλα βαριέται εύκολα!ακομη και τα τραγούδια που του βαζω μετα απο λιγες φορές τα βαριέται και δεν τα ακούει!και στο φαγητό το ίδιο!τρωει δυο τρεις φορές το ίδιο μετά δεν το θέλει!έχω παρει ένα σωρό κρεμες και τις δίνω εναλλάξ για να μην μένει νηστικός!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια άσχετο αλλά εμένα ο δικός μου έχει πολλά μαλλια και του πέφτουν μέσα στα μάτια και στο πλάι να τα κάνω πάλι πέφτουν!μπορώ να του βάλω τζελ της frezyderm το παιδικο;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κοριτσια άσχετο αλλά εμένα ο δικός μου έχει πολλά μαλλια και του πέφτουν μέσα στα μάτια και στο πλάι να τα κάνω πάλι πέφτουν!μπορώ να του βάλω τζελ της frezyderm το παιδικο;

Αληθεια;;;τοσα πολλα;;;μπραβο!!!Δεν ξερω για το τζελ ρωτησε καλυτερα τον παιδιατρο σου..

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinakim είπε:

Αληθεια;;;τοσα πολλα;;;μπραβο!!!Δεν ξερω για το τζελ ρωτησε καλυτερα τον παιδιατρο σου..

Ναι ναι γεννηθηκε με πολύ μαλλι!από πίσω έχει πέσει λίγο αλλά μπροστά κάνει φράντζα και πέφτει στα μάτια του μέσα!θα τον ρωτήσω την επομενη εβδομάδα που θα παμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! Πήγε πολύ καλύτερα η πρώτη μέρα απ ότι περίμενα! Δεν έκλαψε καθόλου! Μάλλον εγώ τελικά έχω μεγαλύτερο θέμα χαχαχ! 
Εμένα γελάει πολύ όταν την γαργαλαω ή όταν χοροπηδάει η αδερφή της κ γενικά όταν την παίζει.

14 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κοριτσια άσχετο αλλά εμένα ο δικός μου έχει πολλά μαλλια και του πέφτουν μέσα στα μάτια και στο πλάι να τα κάνω πάλι πέφτουν!μπορώ να του βάλω τζελ της frezyderm το παιδικο;

Δεν το ξέρω το τζελ που λες, δες κ για ποια ηλικία ενδείκνυται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Πήγε πολύ καλύτερα η πρώτη μέρα απ ότι περίμενα! Δεν έκλαψε καθόλου! Μάλλον εγώ τελικά έχω μεγαλύτερο θέμα χαχαχ! 
Εμένα γελάει πολύ όταν την γαργαλαω ή όταν χοροπηδάει η αδερφή της κ γενικά όταν την παίζει.

Δεν το ξέρω το τζελ που λες, δες κ για ποια ηλικία ενδείκνυται!

Μάλλον ο δικός μου είναι πολύ σοβαρος!γελαει συνέχεια αλλα δεν ξεκαρδιζεται!ξεκαρδιζεται με τον αδερφό του όταν έρχεται!!πρέπει να κάνουμε συνέχεια πράγματα για να ξεκαρδιστει!

Μην αγχωνεσαι εφόσον έκατσε την πρωτη μερα θα καθησει!εσυ ανησυχείς όπως και όλες οι μαμάδες!!δεν μπορούμε να τα αποχωριστούμε νομίζω!!!εμένα κοιμαται στην κουνια και να πω την αληθεια μου λειπει που δεν ξυπναει το βραδυ για να κοιμηθουμε μαζί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Μάλλον ο δικός μου είναι πολύ σοβαρος!γελαει συνέχεια αλλα δεν ξεκαρδιζεται!ξεκαρδιζεται με τον αδερφό του όταν έρχεται!!πρέπει να κάνουμε συνέχεια πράγματα για να ξεκαρδιστει!

Μην αγχωνεσαι εφόσον έκατσε την πρωτη μερα θα καθησει!εσυ ανησυχείς όπως και όλες οι μαμάδες!!δεν μπορούμε να τα αποχωριστούμε νομίζω!!!εμένα κοιμαται στην κουνια και να πω την αληθεια μου λειπει που δεν ξυπναει το βραδυ για να κοιμηθουμε μαζί!

Σήμερα ήταν λίγο παραπάνω γκρινιάρα αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε! 
Κοριτσια να ρωτήσω.. 

Εδωσα γιαουρτακι κατσικίσιο 3 φορές, τις πρώτες δυο μια χαρά αλλά την Τρίτη κοκκινησε κ σα να πρηστηκε λίγο γύρω από το στομα. Πέρασε σε 20’ περιπου. Ο παιδίατρος μου είπε να περιμένω μερικές μέρες κ να ξαναδωσω. Πέρασαν 10 μέρες αλλά φοβάμαι ! Έχει πάθει καμία κάτι παρόμοιο; Μήπως πρέπει να έχουμε κανένα αντισταμινικο στο σπιτι για αλλεργίες; Λέω να τον ρωτήσω να πάρω κανένα φάρμακο να το έχω κ μετά να ξαναδωσω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Σήμερα ήταν λίγο παραπάνω γκρινιάρα αλλά ευτυχώς δεν έκλαιγε! 
Κοριτσια να ρωτήσω.. 

Εδωσα γιαουρτακι κατσικίσιο 3 φορές, τις πρώτες δυο μια χαρά αλλά την Τρίτη κοκκινησε κ σα να πρηστηκε λίγο γύρω από το στομα. Πέρασε σε 20’ περιπου. Ο παιδίατρος μου είπε να περιμένω μερικές μέρες κ να ξαναδωσω. Πέρασαν 10 μέρες αλλά φοβάμαι ! Έχει πάθει καμία κάτι παρόμοιο; Μήπως πρέπει να έχουμε κανένα αντισταμινικο στο σπιτι για αλλεργίες; Λέω να τον ρωτήσω να πάρω κανένα φάρμακο να το έχω κ μετά να ξαναδωσω.

Το καλύτερο για αλλεργία είναι το παιδικό xozal εγω έχω πάντα στο σπίτι!είναι αντισταμινικο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...