Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 2

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Nina13 είπε:

Και εγώ αυτά που λες ξέρω... Πολυ σωστά τα πε ο παιδιατρος σας... 

 

Να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες με δυο η περισσοτερα παιδακια... 

Πλαστελίνη DIY συνταγή 

Εχω κανει μια από το ιντερνετ, ωραία αλλά πολυ ποσοτητα... Έχετε κάποια άλλη? 

@Anastasia05 @marianna1986 @Christinα 

Έχω κάνει μια με αλάτι κ σποραιλαιο ή  baby oil,δν θυμάμαι καλά... άφηνε λεκέ κ γενικά δν μ άρεσε! Ηταν ποσότητα κι εκείνη! Γίά 1-2  μέρες να παίξετε λίγο καλές είναι αυτές οι συνταγές , γενικά εγώ με τη πλαστελίνη έχω θέμα...τρίβει, βρωμιζει! Ας παίξουμε με κάτι που δν θέλει δουλειές μετά προς το παρον!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Christinα είπε:

Έχω κάνει μια με αλάτι κ σποραιλαιο ή  baby oil,δν θυμάμαι καλά... άφηνε λεκέ κ γενικά δν μ άρεσε! Ηταν ποσότητα κι εκείνη! Γίά 1-2  μέρες να παίξετε λίγο καλές είναι αυτές οι συνταγές , γενικά εγώ με τη πλαστελίνη έχω θέμα...τρίβει, βρωμιζει! Ας παίξουμε με κάτι που δν θέλει δουλειές μετά προς το παρον!

Καλε τι μια δυο μερες... Εμείς τις είχαμε τρεις βδομάδες και ήταν σαν τη πρωτη μερα... Μετά ήρθαμε στο νησί και γι αυτό αναγκάστηκα να τις πεταξω... Αλλά τώρα θέλω να ξανακάνω.. Α εμεις τρελαινομαστε με τις πλαστελινες

Γενικά μόνο στο καρεκλάκι τον αφήνω να παίζει με αυτές... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Και εγώ αυτά που λες ξέρω... Πολυ σωστά τα πε ο παιδιατρος σας... 

 

Να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες με δυο η περισσοτερα παιδακια... 

Πλαστελίνη DIY συνταγή 

Εχω κανει μια από το ιντερνετ, ωραία αλλά πολυ ποσοτητα... Έχετε κάποια άλλη? 

@Anastasia05 @marianna1986 @Christinα 

Ειχα φτιάξει μια με αλεύρι, σπορελαιο και ξινό και μου φάνηκε οκ σαν ποσότητα και η υφή ήταν πολύ ωραία! Από βιντεάκι στο YouTube την έκλεψα!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Καλε τι μια δυο μερες... Εμείς τις είχαμε τρεις βδομάδες και ήταν σαν τη πρωτη μερα... Μετά ήρθαμε στο νησί και γι αυτό αναγκάστηκα να τις πεταξω... Αλλά τώρα θέλω να ξανακάνω.. Α εμεις τρελαινομαστε με τις πλαστελινες

Γενικά μόνο στο καρεκλάκι τον αφήνω να παίζει με αυτές... 

Αυτή της Μαριάννας είχα φτιάξει κι εγω αλλά αντί για ξινό είχε αλάτι. Ήθελε να τη τυλιγεις με τη μεμβράνη για να μην ξεραθεί. 3 μπάλες τύπου τέννις είχα βγάλει. Εσύ είχε φτιάξει άλλη συνταγή? Για πες να δοκιμάσω!

Αφού κάθεται στο καρεκλάκι μια χαρά, εμένα δν κάθησε ποτέ ενώ στο πάρκο που μπορούσε να κινηθεί καθόταν για ωρα. Ελπίζω η μικρή να κατσει! Τώρα που του έχω τις πλέι ντο του βάζω ένα πλαστικό σουπλα στο τραπεζάκι του σαλονιού κ παίζει αλλά και πάλι το αποφευγω η άκαρδη μάνα:mrgreen:

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nina13 είπε:

Και εγώ αυτά που λες ξέρω... Πολυ σωστά τα πε ο παιδιατρος σας... 

 

Να ρωτήσω κάτι τις μαμάδες με δυο η περισσοτερα παιδακια... 

Πλαστελίνη DIY συνταγή 

Εχω κανει μια από το ιντερνετ, ωραία αλλά πολυ ποσοτητα... Έχετε κάποια άλλη? 

@Anastasia05 @marianna1986 @Christinα 

 

1 ώρα πρίν, Christinα είπε:

Έχω κάνει μια με αλάτι κ σποραιλαιο ή  baby oil,δν θυμάμαι καλά... άφηνε λεκέ κ γενικά δν μ άρεσε! Ηταν ποσότητα κι εκείνη! Γίά 1-2  μέρες να παίξετε λίγο καλές είναι αυτές οι συνταγές , γενικά εγώ με τη πλαστελίνη έχω θέμα...τρίβει, βρωμιζει! Ας παίξουμε με κάτι που δν θέλει δουλειές μετά προς το παρον!

 

πρίν από 57 λεπτά , Christinα είπε:

Αυτή της Μαριάννας είχα φτιάξει κι εγω αλλά αντί για ξινό είχε αλάτι. Ήθελε να τη τυλιγεις με τη μεμβράνη για να μην ξεραθεί. 3 μπάλες τύπου τέννις είχα βγάλει. Εσύ είχε φτιάξει άλλη συνταγή? Για πες να δοκιμάσω!

Αφού κάθεται στο καρεκλάκι μια χαρά, εμένα δν κάθησε ποτέ ενώ στο πάρκο που μπορούσε να κινηθεί καθόταν για ωρα. Ελπίζω η μικρή να κατσει! Τώρα που του έχω τις πλέι ντο του βάζω ένα πλαστικό σουπλα στο τραπεζάκι του σαλονιού κ παίζει αλλά και πάλι το αποφευγω η άκαρδη μάνα:mrgreen:

Γέλασα πολύ Χριστίνα...κι εμείς έτσι με τις πλαστελίνες. Θυμάμαι όμως ότι μου άρεσαν πολύ όταν ήμουν μικρή, οπότε παίζουμε παρέα για όσο θέλει(αλλιώς καταλήγει στο χαλί) κ τις μαζεύω με το που βαρεθεί κ τις αφησει. Μόνο στο τραπεζάκι του παίζουμε αφού έχουμε στρωσει αυτά τα χαρτιά -ταμπλο:P

Σήμερα έκανα το πρώτο τεστ κορονοιου στη δουλειά κ είμαι σε αναμμένα κάρβουνα:shock:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2021 at 3:28 PM, Irinoula86 said:

Καλησπερα κορίτσια!!! Καλη χρονια σε όλες σας!!!! Να έχουμε μια υπεροχη χρόνια γεμάτη υγεία και ευτυχία με τα παιδακια μας και με πολλές κατακτήσεις από αυτά...εχω τρελαθει και εγώ με το μικράκι μου..... Γελαει συνέχεια..... Κάνει διάφορους ήχους.... Δεν έχει ξεκαρδιστεί ακόμα βέβαια όπως λέτε.... Νόμιζα ότι είναι νωρίς ακομα..... Θα ρωτησω παιδιατρο... Επίσης εμάς κορίτσια δεν σηκώνει πολυ το κεφάλι του όταν είναι μπρουμυτα.... Πολυ λίγο κάνει προσπαθεια....αλλα κλαίει και βάζει το χέρι στο στόμα......αλλο θέμα με το χέρι... Δεν παιρνει με τπτ πιπιλα και βάζει το χέρι στο στόμα..... Όταν πειναει μόνο και πριν κοιμηθεί το βράδυ... Εσας όλες σας σηκώνουν κεφαλακι στο μπρουμυτα??? Και όλα παιρνουν ευκολα πιπιλα????

Ο δικός μου σηκώνει το κεφάλι του όταν είναι μπρούμυτα (όχι πολύ ψηλά βέβαια, αλλά το σηκώνει εδώ και καιρό). Πάντα ήταν πολύ δυνατός όμως, από τη γέννησή του ακόμα μπορούσε να στηρίζει το κεφάλι του κανονικά όταν ήταν όρθιος ή σε ελαφριά κλίση. Από όσο ξέρω όμως δεν είναι το συνηθισμένο αυτό, και κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Πιπίλα του πρωτοέδωσα όταν ήταν 5 εβδομάδων περίπου και την πήρε αμέσως, αλλά κι αυτή δεν τη θέλει πάντα. Κάποιες φορές τη φτύνει αμέσως μόλις του την βάλω στο στόμα και άλλες φορές την κρατάει και τον παρηγορεί. Ειδικά όταν θέλει να κοιμηθεί αλλά είναι σε υπερένταση και δυσκολεύεται, του την δίνω, σταματάει το κλάμα, την πιπιλάει για λίγο να τον πάρει ο ύπνος και μετά την φτύνει και κοιμάται. Έχεις δοκιμάσει κάποια διαφορετικά ήδη να δεις αν τον βολέψει κάποια? Εγώ του δίνω τις μαμ που υποτίθεται ότι μιμούνται καλά την θηλή. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο είδος να πω την αλήθεια, αλλά αφού την δέχεται αυτήν όλα καλά.

 

On 1/2/2021 at 9:19 PM, Elinita said:

Και μένα το ίδιο κάνει Irinoula οποτε μην ανησυχείς. Εμένα μαλιστα καμία φορά οταν κάνει διάλειμμα από το φαγητο τρωει την μπουνιτσα και με κοιτάει και γελάει. Εννοείται πεθαίνω... με κοιτάει και στα μάτια! Λιώσιμο... και πιπιλα δεν παίρνει παρόλο που προσπάθησα παρα πολυ!

Ρε κοριτσια, εμενα η μέση μου με έχει πεθάνει! Παίρνω ντεπον τις τελευταίες δύο μέρες. Ευτυχως εχει αρχίσει η μπέμπα και βολεύεται στο ριλαξ οπότε την βάζω εκεί κ ηρεμώ λιγο. Για την ακρίβεια έχει αρχίσει να της αρέσει περισσότερο από την αγκαλιά, χαχα. Αλλα εγώ και λόγω παλινδρόμησης την κρατάω αγκαλια κανενα μισάωρο τουλάχιστον μετα το φαι και σκεφτείτε παλι θα μ βγαλει καμία γουλιτσα μολις την αφήσω στο ριλαξ μπορει και περισσότερο.

Το κεφάλι της εμένα έχει καιρό που το σηκώνει. Τωρα σηκώνει λιγο και το στήθος. Αλλα κάθε μωρο στην ώρα του! Εμενα πχ ακόμα δεν κάνει καθόλου κίνηση να πιάσει παιχνίδια. Δεν ξερω βεβαια αν παίζει κ ρόλο που της φοράμε γαντακια γιατι γρατζουνάει πρόσωπο.

Και μένα δεν απλώνει χέρια να πιάσει παιχνίδια ακόμα. Πριν λίγες μέρες μόλις άρχισε να τα κοιτάει. Τα γαντάκια κι εγώ παρόλο που ήθελα να τα αποφύγω του τα φόρεσα τελικά για πολλές μέρες συνεχόμενα γιατί είχε γδαρθεί με τα νυχάκια του. Τώρα του τα φοράω μόνο το βράδυ για να μη γρατζουνιέται στον ύπνο του και την ημέρα του τα βγάζω και του αφήνω/ακουμπάω παιχνιδάκια και κουδουνίστρες στα χεράκια του για να τον ενθαρύνω να αρχίσει να τα πιάνει περισσότερο. Μήπως να της τα φοράς κι εσύ μόνο όταν κοιμάται και τις υπόλοιπες ώρες να της τα βγάζεις και να την παρατηρείς πιο στενά?

 

10 hours ago, Vivi8 said:

Καλα ναι κι εμένα μου κοιμάται εδώ και καιρό 7-8 ώρες σερί αλλά πάνω μου η δίπλα μου κλασικά.. αυτό δεν έχει αλλάξει.. :cry:

Μολις γύρισα από τον παιδίατρο ο οποίος μου είπε ότι το παιδί δεν πρέπει να κάθεται ακόμα σε ορθή γωνία!! Οπότε ούτε στο ριλαξ στην όρθια θέση ούτε σε καναπέ με στήριξη μαξιλάρια κλπ. Ακόμα και στα χέρια μου όταν την κρατάω να έχει κλίση! Επίσης τηλεόραση απαγορεύεται! Να δω πως θα το αποφύγω αυτό που την έχουμε ανοιχτή όλη μέρα και χαζεύουμε!

Καναμε το εμβόλιο για τον πνευμονιοκοκκο και το πόσιμο για τον ροταϊό. Ήδη κοιμάται η μικρή οποτε πάλι υπνηλία θα έχουμε σαν παρενέργεια λογικά.

Ουφ, αυτό φαντάστηκα κι εγώ. Η τηλεόραση το ξέρω μωρέ ότι απαγορεύεται, και εννοείται δεν παρακολουθούν εκπομπές κτλ. κανονικά, αλλά αν τον κρατάω λιγάκι αγκαλιά που και που να ηρεμήσει ή όρθιο να ξεπιαστεί τον έχω στραμένο προς την τηλεόραση που είναι απέναντί μας... δεν την κοιτάει πάντα, αλλά καμιά φορά χαζεύει για λίγα λεπτά (κυρίως αν έχει εναλλαγές χρωμάτων/σχεδίων στην οθόνη). Όλη την υπόλοιπη μέρα κάθεται στο καρεκλάκι/ριλάξ του που είναι στραμμένο προς εμένα, οπότε ελπίζω να μη πειράζει. Εν τω μεταξύ, του έχω φτιάξει playlist με εκπαιδευτικά βιντεάκια στο youtube (κυρίως baby einstein που τα συστήνουν πολλοί και ξέρω από μωρά φίλων μου ότι τους αρέσουν πολύ)... έχει διάφορα, για ζωάκια, χρώματα, πρώτες λεξούλες κτλ. Και αναρωτιέμαι τώρα, από πότε να ξεκινήσω να του δείχνω κάποια σιγά σιγά? Σκεφτόμουν εκεί γύρω στο 6μηνο. Εσείς τί λέτε? Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο τον επόμενο μήνα που έχουμε ραντεβού. 

 

Καλά, τρελαίνομαι να βλέπω τις φωτογραφίες που ανεβάζετε με τα μωράκια σας... τί όμορφες, γελαστές φατσούλες είναι αυτές!!!:wub: Ζήλεψα τώρα, θα βάλω κι εγώ φωτο!;)

Α, επίσης μόλις χθες έστησα την κούνια του μικρού και διακόσμησα επιτέλους το παιδικό δωμάτιο! Διάλεξα θαλασσινό θέμα σε χρώματα γκρι και άσπρο, με βεραμάν/aqua και μπεζ ξύλινες πινελιές.. έχει γίνει πολύ όμορφο!!:)

  • Μου αρέσει 8

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει βρε κορίτσια μου από τόσο νωρίς αυτή η γρήγορη εναλλαγή χρωμάτων στην τηλεόραση. Αν θέλετε κάτι να έχετε να κοιτάει,ας είναι σταθερή εικόνα.

Το μωρό δεν έχει δει καθόλου,ο μεγάλος μόνο κάποια εκπαιδευτικά τραγουδάκια. Επειδή είχε λίγο ξεφύγει η κατάσταση με τον μεγάλο, το έχουμε μειώσει όσο μπορούμε. Τα κλείνουμε όλα κ τέλος. Εγώ δεν βλέπω τηλεόραση,μόνο όταν κοιμηθούν κάποια σειρά 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Δεν κάνει βρε κορίτσια μου από τόσο νωρίς αυτή η γρήγορη εναλλαγή χρωμάτων στην τηλεόραση. Αν θέλετε κάτι να έχετε να κοιτάει,ας είναι σταθερή εικόνα.

Το μωρό δεν έχει δει καθόλου,ο μεγάλος μόνο κάποια εκπαιδευτικά τραγουδάκια. Επειδή είχε λίγο ξεφύγει η κατάσταση με τον μεγάλο, το έχουμε μειώσει όσο μπορούμε. Τα κλείνουμε όλα κ τέλος. Εγώ δεν βλέπω τηλεόραση,μόνο όταν κοιμηθούν κάποια σειρά 

Δίκιο έχεις μωρέ. Αυτός είναι και ένας λόγος που δεν αφήνω να παίζουν καθόλου διαφημίσεις στην τηλεόραση... ή αλλάζω κανάλι ή την κλείνω.


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!! 

Τι ομορφα μουτρακια είναι αυτά που ανεβάσατε!!! 

Για την τηλεόραση συμφωνώ και γω αλλα ελα που γυρνάει κεφάλι 180μοιρες από το ρηλαξ και στραβολαιμιαζει εκει πάω και του μιλάω για να του απόσπασω τη προσοχή. 

Μπουνιτσα βάζει όλη μέσα στο στομα και γενικά συμπεριφεφεται με την πιπίλα όπως της @Eva137! Παίρνει όλες τις πιπιλες αλλά κρατάει πιο καλά της mam

2 φορές ακούσαμε ένα δειλό ξεκαρδίσμα και το περιμενω πως και πως! 

Μπρουμυτα δε θέλει καθόλου ωστόσο το κεφάλι το κράτα σταθερά και σηκώνει και τους ώμους στήθος και προσπαθει να συρθεί σα το σκουληλι. Επίσης αρχίζει πιάνει παιχνίδια και προσπαθεί να κάνει ελα ελα όταν του το δείχνουμε! 

Γενικότερα μας τρελένει γιατί είναι φαίνεται να ναι ναζιαρης και αγαπησιάρης... Την πατήσαμε..:x

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλον τον κόσμο!! :!:

Λίγο χάθηκα γιατί στις γιορτές δε θέλαμε να μετακινούμαστε οπότε καλέσαμε κόσμο εδώ... 4 τραπέζια κάναμε ζωή να'χουμε! Ντάξει, ωραια ήταν, δεν αγγιχτήκαμε αλλά τα είπαμε απο απόσταση! Έχουν τρελλαθεί όλοι με τη γλυκούλα μας, είναι όντως πιλύ χαριτωμένη!

Στην αρχή μ αυτά που είχαμε περάσει με το χαλινό, δεν είχα την ψυχική ηρεμία να την χαρώ, τώρα όμως... επιτέλους ερωτεύτηκα κι εγώ! Γίναμε πια και 2 μηνων στις 31...!

Βοήθησε οτι πλέον κοιμάται επιτέλους το 4ωράκι της κι ένα 3ωρο καπάκια (μας έχει κάνει και κάτι ωραία 6ωρα δωράκια <3 ), και χαμογελάει συνέχεια, ειδικά στον μπαμπά της! Έρχεται το οιδιπόδειο ;)

Εμάς στο tummy time που ευτυχώς της αρέσει σηκώνει κεφαλακι και λίγο στήθος, βγάζει κραυγούλες, λέει "λα" όταν πεινάει και "αγά" όταν είναι χαρούμενη, μασουλάει χεράκια (και το δικό μου άμα λάχει...) καμιά φορά αναγουλιάζει κιόλας γιατί τα βαζει πολύ μέσα, πόσο γελάω!

Μου βγάζει και μπόλικα σαλάκια, νωρίς δεν είναι ακόμα για δόντια?? Θ αρχίσω να της δινω τη Σόφι την Καμηλοπάρδαλη που μας έκαναν δώρο...

Κι εγώ συγκινήθηκα που έπιασε τον κρίκο του γυμναστηρίου της, και γυρνάει τα παιχνιδάκια του ριλάξ ενώ τις προηγούμενες μέρες δεν μπορούσε!

Μου φαινεται επίσης υπερβολικά αστείο όταν βλέπει κάποιον καινούριο και τον κοιτάει εξεταστικά/θορυβημένη, λες και κάνει ανθρωπολογική παρατήρηση! Όταν παίρνει αυτό το βλέμμα τη φωνάζω "Denise Jodelet" (αγαπημένη κοινωνική επιστήμων!).

Το άλλο υπεραστείο ήταν ένα πρωί που έκλαιγε, της έβαλα για 1η φορά πιπίλα (μας είχαν δωσει μια απ το μαιευτήριο), κι εκνευρίστηκε ακόμα περισσότερο γιατί μάλλον αισθάνθηκε οτι την κοροϊδεύω και προσπαθουσε να τη φτύσει ενώ της την κρατούσα κι έκανε τόσο αστείο τσαντισμένο ήχο! Έκτοτε το έχω προσπαθήσει άλλη μία φορά, κυρίως για να γελάσω με την τσαντίλα της!

Λίγο θέμα με τον θηλασμό έχω (υπερπαραγωγή, πράσινα κακά) και προσπαθώ να το φτιάξω γιατί τρώει κάθε 1μιση ώρα μέσα στην ημέρα και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα... Δουλεύω κιόλας, οπότε δύσκολα! Επίσης το βάρος της δεν ειναι σούπερ ουάου, είμαστε ακόμα στα 4,800 κι έχουμε κλεισει τους 2 μήνες...

Απο οθόνες εμείς λιγα πράματα γιατί δεν έχουμε τηλεόραση (με εκνευρίζει, 10λεπτά μαξ αντέχω...), εγώ στο λάπτοπ κάθομαι σπάνια όταν την έχω, μόνο όταν την κρατάει ο μπαμπάς της και κάθεται στο PC να κάνει καμιά δουλειά, αλλά τη γυρίζει και στον ώμο του να κοιτάει τη βιβλιοθήκη "να διαβασει τα βιβλία της" όπως λεει!

Ακούμε όμως όλη μέρα ραδιόφωνο και μουσική απ'το κινητό, της αρέσει η πιο "ανατολίτικη"! Το λεω ετσι για να μην πω το παιδί μου "μπουζουξού" :P

Πολλά φιλιά σε όλεςςςς, ελπίζω να μπαίνω συχνότερααα!

 

  • Μου αρέσει 7
  • Χαχα 3

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλον τον κόσμο!! :!:

Λίγο χάθηκα γιατί στις γιορτές δε θέλαμε να μετακινούμαστε οπότε καλέσαμε κόσμο εδώ... 4 τραπέζια κάναμε ζωή να'χουμε! Ντάξει, ωραια ήταν, δεν αγγιχτήκαμε αλλά τα είπαμε απο απόσταση! Έχουν τρελλαθεί όλοι με τη γλυκούλα μας, είναι όντως πιλύ χαριτωμένη!

Στην αρχή μ αυτά που είχαμε περάσει με το χαλινό, δεν είχα την ψυχική ηρεμία να την χαρώ, τώρα όμως... επιτέλους ερωτεύτηκα κι εγώ! Γίναμε πια και 2 μηνων στις 31...!

Βοήθησε οτι πλέον κοιμάται επιτέλους το 4ωράκι της κι ένα 3ωρο καπάκια (μας έχει κάνει και κάτι ωραία 6ωρα δωράκια <3 ), και χαμογελάει συνέχεια, ειδικά στον μπαμπά της! Έρχεται το οιδιπόδειο ;)

Εμάς στο tummy time που ευτυχώς της αρέσει σηκώνει κεφαλακι και λίγο στήθος, βγάζει κραυγούλες, λέει "λα" όταν πεινάει και "αγά" όταν είναι χαρούμενη, μασουλάει χεράκια (και το δικό μου άμα λάχει...) καμιά φορά αναγουλιάζει κιόλας γιατί τα βαζει πολύ μέσα, πόσο γελάω!

Μου βγάζει και μπόλικα σαλάκια, νωρίς δεν είναι ακόμα για δόντια?? Θ αρχίσω να της δινω τη Σόφι την Καμηλοπάρδαλη που μας έκαναν δώρο...

Κι εγώ συγκινήθηκα που έπιασε τον κρίκο του γυμναστηρίου της, και γυρνάει τα παιχνιδάκια του ριλάξ ενώ τις προηγούμενες μέρες δεν μπορούσε!

Μου φαινεται επίσης υπερβολικά αστείο όταν βλέπει κάποιον καινούριο και τον κοιτάει εξεταστικά/θορυβημένη, λες και κάνει ανθρωπολογική παρατήρηση! Όταν παίρνει αυτό το βλέμμα τη φωνάζω "Denise Jodelet" (αγαπημένη κοινωνική επιστήμων!).

Το άλλο υπεραστείο ήταν ένα πρωί που έκλαιγε, της έβαλα για 1η φορά πιπίλα (μας είχαν δωσει μια απ το μαιευτήριο), κι εκνευρίστηκε ακόμα περισσότερο γιατί μάλλον αισθάνθηκε οτι την κοροϊδεύω και προσπαθουσε να τη φτύσει ενώ της την κρατούσα κι έκανε τόσο αστείο τσαντισμένο ήχο! Έκτοτε το έχω προσπαθήσει άλλη μία φορά, κυρίως για να γελάσω με την τσαντίλα της!

Λίγο θέμα με τον θηλασμό έχω (υπερπαραγωγή, πράσινα κακά) και προσπαθώ να το φτιάξω γιατί τρώει κάθε 1μιση ώρα μέσα στην ημέρα και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα... Δουλεύω κιόλας, οπότε δύσκολα! Επίσης το βάρος της δεν ειναι σούπερ ουάου, είμαστε ακόμα στα 4,800 κι έχουμε κλεισει τους 2 μήνες...

Απο οθόνες εμείς λιγα πράματα γιατί δεν έχουμε τηλεόραση (με εκνευρίζει, 10λεπτά μαξ αντέχω...), εγώ στο λάπτοπ κάθομαι σπάνια όταν την έχω, μόνο όταν την κρατάει ο μπαμπάς της και κάθεται στο PC να κάνει καμιά δουλειά, αλλά τη γυρίζει και στον ώμο του να κοιτάει τη βιβλιοθήκη "να διαβασει τα βιβλία της" όπως λεει!

Ακούμε όμως όλη μέρα ραδιόφωνο και μουσική απ'το κινητό, της αρέσει η πιο "ανατολίτικη"! Το λεω ετσι για να μην πω το παιδί μου "μπουζουξού" :P

Πολλά φιλιά σε όλεςςςς, ελπίζω να μπαίνω συχνότερααα!

 

Καλά εμενα έχει ένα συγκεκριμένο τραγούδι του Κιάμου που όταν το βάζω σταματάει η κάθε γκρίνια η το κλαμα και μόλις το σταματήσω αρχίζει πάλι. Το δείχνω σε όποιον έρχεται σπίτι και παθαίνει πλακα!! Μόνο με αυτό το τραγούδι το κάνει όμως! Πολλές φορές με αυτό το τραγούδι κοιμάται κιόλας! Ο πατέρας της φταίει.. εγώ όταν ήταν στην κοιλιά της έβαζα Queen!

@Eva137 τι μαγουλακια είναι αυτά υπέροχα;;;; Να το χαιρεσαι το ζουζουνι!!!

  • Χαχα 7

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ο δικός μου σηκώνει το κεφάλι του όταν είναι μπρούμυτα (όχι πολύ ψηλά βέβαια, αλλά το σηκώνει εδώ και καιρό). Πάντα ήταν πολύ δυνατός όμως, από τη γέννησή του ακόμα μπορούσε να στηρίζει το κεφάλι του κανονικά όταν ήταν όρθιος ή σε ελαφριά κλίση. Από όσο ξέρω όμως δεν είναι το συνηθισμένο αυτό, και κάθε μωρό έχει τους δικούς του ρυθμούς. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Πιπίλα του πρωτοέδωσα όταν ήταν 5 εβδομάδων περίπου και την πήρε αμέσως, αλλά κι αυτή δεν τη θέλει πάντα. Κάποιες φορές τη φτύνει αμέσως μόλις του την βάλω στο στόμα και άλλες φορές την κρατάει και τον παρηγορεί. Ειδικά όταν θέλει να κοιμηθεί αλλά είναι σε υπερένταση και δυσκολεύεται, του την δίνω, σταματάει το κλάμα, την πιπιλάει για λίγο να τον πάρει ο ύπνος και μετά την φτύνει και κοιμάται. Έχεις δοκιμάσει κάποια διαφορετικά ήδη να δεις αν τον βολέψει κάποια? Εγώ του δίνω τις μαμ που υποτίθεται ότι μιμούνται καλά την θηλή. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο είδος να πω την αλήθεια, αλλά αφού την δέχεται αυτήν όλα καλά.

 

Και μένα δεν απλώνει χέρια να πιάσει παιχνίδια ακόμα. Πριν λίγες μέρες μόλις άρχισε να τα κοιτάει. Τα γαντάκια κι εγώ παρόλο που ήθελα να τα αποφύγω του τα φόρεσα τελικά για πολλές μέρες συνεχόμενα γιατί είχε γδαρθεί με τα νυχάκια του. Τώρα του τα φοράω μόνο το βράδυ για να μη γρατζουνιέται στον ύπνο του και την ημέρα του τα βγάζω και του αφήνω/ακουμπάω παιχνιδάκια και κουδουνίστρες στα χεράκια του για να τον ενθαρύνω να αρχίσει να τα πιάνει περισσότερο. Μήπως να της τα φοράς κι εσύ μόνο όταν κοιμάται και τις υπόλοιπες ώρες να της τα βγάζεις και να την παρατηρείς πιο στενά?

 

Ουφ, αυτό φαντάστηκα κι εγώ. Η τηλεόραση το ξέρω μωρέ ότι απαγορεύεται, και εννοείται δεν παρακολουθούν εκπομπές κτλ. κανονικά, αλλά αν τον κρατάω λιγάκι αγκαλιά που και που να ηρεμήσει ή όρθιο να ξεπιαστεί τον έχω στραμένο προς την τηλεόραση που είναι απέναντί μας... δεν την κοιτάει πάντα, αλλά καμιά φορά χαζεύει για λίγα λεπτά (κυρίως αν έχει εναλλαγές χρωμάτων/σχεδίων στην οθόνη). Όλη την υπόλοιπη μέρα κάθεται στο καρεκλάκι/ριλάξ του που είναι στραμμένο προς εμένα, οπότε ελπίζω να μη πειράζει. Εν τω μεταξύ, του έχω φτιάξει playlist με εκπαιδευτικά βιντεάκια στο youtube (κυρίως baby einstein που τα συστήνουν πολλοί και ξέρω από μωρά φίλων μου ότι τους αρέσουν πολύ)... έχει διάφορα, για ζωάκια, χρώματα, πρώτες λεξούλες κτλ. Και αναρωτιέμαι τώρα, από πότε να ξεκινήσω να του δείχνω κάποια σιγά σιγά? Σκεφτόμουν εκεί γύρω στο 6μηνο. Εσείς τί λέτε? Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο τον επόμενο μήνα που έχουμε ραντεβού. 

 

Καλά, τρελαίνομαι να βλέπω τις φωτογραφίες που ανεβάζετε με τα μωράκια σας... τί όμορφες, γελαστές φατσούλες είναι αυτές!!!:wub: Ζήλεψα τώρα, θα βάλω κι εγώ φωτο!;)

Α, επίσης μόλις χθες έστησα την κούνια του μικρού και διακόσμησα επιτέλους το παιδικό δωμάτιο! Διάλεξα θαλασσινό θέμα σε χρώματα γκρι και άσπρο, με βεραμάν/aqua και μπεζ ξύλινες πινελιές.. έχει γίνει πολύ όμορφο!!:)

Ένας πρίγκιπας μαγουλινος!!! Μα τον χαίρεσαι!

3 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Καλά εμενα έχει ένα συγκεκριμένο τραγούδι του Κιάμου που όταν το βάζω σταματάει η κάθε γκρίνια η το κλαμα και μόλις το σταματήσω αρχίζει πάλι. Το δείχνω σε όποιον έρχεται σπίτι και παθαίνει πλακα!! Μόνο με αυτό το τραγούδι το κάνει όμως! Πολλές φορές με αυτό το τραγούδι κοιμάται κιόλας! Ο πατέρας της φταίει.. εγώ όταν ήταν στην κοιλιά της έβαζα Queen!

@Eva137 τι μαγουλακια είναι αυτά υπέροχα;;;; Να το χαιρεσαι το ζουζουνι!!!

Τι μας κανουν τα μωρά και μας βγαίνει το πανηγυριωτικο μας??? Όταν κλαει κ την κρατάω αγκαλιά όρθια της λέω: αγαπώ μια πιτσιρίκα !? και 1 άλλο που ούτε που το θυμάμαι τώρα...είναι η έξαψη της στιγμής.. Αχαχαχαχ! Ο άντρας μ με κοιτάει τύπου που τη βρήκα ετούτη! Μα ξέρω κ τους στίχους σε τραγούδια που δν ξέρω ή μάλλον νομίζω ότι δεν ξέρω...τι να πω...:lol:

  • Χαχα 8

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Vivi8 said:

Καλά εμενα έχει ένα συγκεκριμένο τραγούδι του Κιάμου που όταν το βάζω σταματάει η κάθε γκρίνια η το κλαμα και μόλις το σταματήσω αρχίζει πάλι. Το δείχνω σε όποιον έρχεται σπίτι και παθαίνει πλακα!! Μόνο με αυτό το τραγούδι το κάνει όμως! Πολλές φορές με αυτό το τραγούδι κοιμάται κιόλας! Ο πατέρας της φταίει.. εγώ όταν ήταν στην κοιλιά της έβαζα Queen!

@Eva137 τι μαγουλακια είναι αυτά υπέροχα;;;; Να το χαιρεσαι το ζουζουνι!!!

 

12 hours ago, Christinα said:

Ένας πρίγκιπας μαγουλινος!!! Μα τον χαίρεσαι!

Τι μας κανουν τα μωρά και μας βγαίνει το πανηγυριωτικο μας??? Όταν κλαει κ την κρατάω αγκαλιά όρθια της λέω: αγαπώ μια πιτσιρίκα !? και 1 άλλο που ούτε που το θυμάμαι τώρα...είναι η έξαψη της στιγμής.. Αχαχαχαχ! Ο άντρας μ με κοιτάει τύπου που τη βρήκα ετούτη! Μα ξέρω κ τους στίχους σε τραγούδια που δν ξέρω ή μάλλον νομίζω ότι δεν ξέρω...τι να πω...:lol:

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Να τα χαιρόμαστε όλοι τα ζουζουνάκια μας!!:wub: 

Αυτό είναι αλήθεια, όταν έχουμε να κάνουμε με τα μωρά βγαίνει όλη η τρέλα από μέσα μας... είμαστε για τα πανηγύρια, για τα μπουζούκια, για τρελά γούστα γενικώς! χαχα:P

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!! 

Εχω 2 προβληματισμούς και θα θελα τις δικές σας εμπειρίες.. 

1ον ποναω ακομα κατά τη διάρκεια του σεξ ασε που δεν εχω και καμια ορεξη..θα περάσει ποτε? Θα παρω ενα λιπαντικό να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση.. Είναι φυσιολογικό? 

2ον το ενα στήθος μου εχει πια εμφανη διαφορα απο το αλλο (γεμίζει και περισσότερο γαλα και αναγκαστικα θηλαζω για αυτο το λογο λιγο πιο πολύ απο αυτο) θα επανέλθει η μπα? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...