Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Anastasia05 είπε:

Τι κίνδυνος?

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική κ ο κάθε γιατρός που ξέρει το ιστορικο μας αποφασίζει. Για ασφάλεια το κάνουν που τα σταματάνε..

Νομίζω ειδικά το σαλοσπιρ πρέπει να κοπεί αρκετά νωρίτερα

Οι ενέσεις νομίζω όταν μπούμε στον μήνα μας τις κόβουμε

Για το πώς πάει το αίμα στο μωράκι μας ανησυχώ! Να μου πεις τώρα στο τέλος είναι σχεδόν αυτόνομα κ τα ρυθμίζει αυτά ο οργανισμός τους αλλά...εεεε το μυαλό μου όλο θέλει να με βασανίζει :tongue:

Η κάθε μια έχει το δικό της θέμα όποτε εννοείται ότι πουν οι ντοκ κ όλα μια χαρά θα ειναι! Αχ θα τα έχουμε αγκαλίτσα :wub:

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, marianna1986 είπε:

Κίνδυνος μην δημιουργηθούν θρόμβοι; Δεν ξέρω... Εγώ το σαλοσπιρ δεν το παίρνω για θρομβοφιλια (αν και δεν το έχω ψάξει αν έχω) αλλά γιατί έχω αντιστασεις στις μητριαιες αρτηριες.

Το σαλοσπιρ αργεί να το αποβαλει ο οργανισμός. Λογικά θα σου πει κ σένα σε επόμενο ραντεβού πως θα κινηθείτε. Αν έπαιρνες κ στην πρώτη,κάπως έτσι θα γίνει κ τωρΑ!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, καλό Δεκαπενταύγουστο! Χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν (η μισή Ελλάδα μάλλον)! Να μας έχει όλους καλά η Παναγία μας και να μας δίνει δύναμη, ειδικά σε εμάς τις μανούλες!

 

16 hours ago, Jasmine@ said:

Ναι ναι πίνω ασβέστιο κάθε μέρα... είναι κ λίγο πρησμένα τώρα που τα βλέπω! Καλά τα πόδια είναι σίγουρα.... αλλά τα δάχτυλα των χεριών τι σχέση έχουν με την εγκυμοσύνη!!!

Τα δικά μου δάχτυλα των χεριών πάντως πρήζονται πάντα το καλοκαίρι όταν έχει πολύ ζέστη και ειδικά όταν περπατάω πολύ. Πόσο μάλλον τώρα στην εγκυμοσύνη που είμαστε πιο επιρρεπείς στην κατακράτηση υγρών! Ευτυχώς τη βέρα προνόησα και την έβγαλα κάποια στιγμή στον 5ο-6ο μήνα, οπότε τουλάχιστον δεν έχω αυτό το άγχος μήπως με σφίγγει ή σφηνώσει μετά!:P

 

16 hours ago, Anastasia05 said:

Όχι απλά σεξ,αλλά να μένουν κ μέσα τα υγρά στο τελος. Βοηθάνε στην λέπτυνση του τραχήλου.

Εγώ περπατάω όσο μπορώ,βολτες.. αλλά δεν είναι τόσο εύκολο!! Κ εννοείται ότι κουράζομαι πολύ εύκολα!

Δουλειές κάνω αλλά χαλαρά! Κ εννοείται καθίσματα όλη μέρα(σηκώνω πράγματα από κάτω του μικρού γιατί τα πατάω οοολη την ωρα)

Σωστά, εσένα σε γυμνάζει ο γιος, σε κρατάει σε φόρμα!;) Εγώ που είμαι άμαθη πάντως δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου σήμερα... χθες που καθαρίζαμε/βάφαμε τα ντουλάπια στο σπίτι, από το σκύψιμο, τρίψιμο κτλ. με έχουν πεθάνει τα πόδια μου τώρα!

 

15 hours ago, pap88 said:

Καλημερα σε ολες τις ομορφες μανουλες! 

@Renez μου κ εγω σαν εσενα ημουν παντοτε δυσκοιλια. και αιμοροιδες εχω ξανα αντιμετωπισει στο παρελθον προ εγκυμοσυνης απλα τοτε εβαζα και φαρμακευτικες κρεμες και επαιρνα και χαπια και δεν υπεφερα οπως τωρα :cry:

δεν παιρνω καθολου σιδηρο ακομη!! τρεμω την μερα που θα μου πει να ξεκινησω γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα με επηρρεασει στο θεμα. Στις εξετασεις μου τον Ιουνιο σιδηρος κ αιματοκριτης ηταν σουπερ, Ιουλιο επεσαν μεν αλλα και παλι καλα και μεσα στα ορια... τωρα την αλλη βδομαδα που θα κανω  αιματολογικες ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα εχει πεσει κ θα μου πει για συμπληρωμα. 

σε μια πιο ευχαριστη νοτα (αιμοροιδων) σημερα ειναι η πρωτη μερα απο τη Κυριακη που εμφανιστηκαν που ειμαι σχεδον καλα!! νομιζω ξεπριστηκε και αυριο θα ειμαι περδικι. Ευτυχως γιατι θα ταξιδεψουμε με το αυτοκινητο :mrgreen:

εσεις πως ειστε??? Διαβαζω τα νεα σας συμπτωματα - ουφ λιγη υπομονη ακομη, δεν εχετε πολυ!! 

Ωχ, υπομονή με τις αιμορροίδες κοπέλα μου. Εγώ έβγαλα πρώτη φορά πριν καμιά βδομάδα περίπου που είχα ζοριστεί στην τουαλέτα (άλλη δυσκοίλια κι εγώ) και τρόμαξα γιατί ξαφνιάστηκα και δεν κατάλαβα αρχικά τί ήταν. Ο γιατρός μου είπε αντί για stoοl softener αρχικά να αυξήσω το νερό, τις φυτικές ίνες και την άσκηση (αυτό στο οποίο υστερούσα κυρίως), ειδικά το περπάτημα βοηθάει. Επίσης, αν μπορείς αύξησε λίγο το ελαιόλαδο κάθε μέρα... γενικά τα καλά λιπαρά βοηθάνε τα πράγματα να "γλιστράνε" πιο εύκολα. Α, πήρα και ένα μαξιλαράκι ντόνατ γιατί ο καναπές στο διαμερισμα που νοικιάζουμε είναι σκληρός και χειροτερεύει τα πράγματα. Ίσως κάτι τέτοιο να σε βοηθούσε και σένα, ειδικά στο αυτοκίνητο ή όπου κάθεσαι πολύ ώρα. 

 

15 hours ago, Christinα said:

Καλημερουδιααα!!!

@Anastasia05ταυτιστηκα με τα βαθιά καθίσματα για τα παιχνίδια...γυμναστηκη! Εγώ το περπάτημα που κάνω είναι να πηγαίνω μέρα παρά μέρα στον λιιιιγο πιο μακρινό φούρνο κι όχι στο απέναντι, ψωμί μπορεί να μην τρώμε...το πιο πολύ πάει στις κότες του μπαμπά μ...αχαχαχα

Το σεξ ούτε που το σκέφτομαι σαν χόμπυ κ ευτυχώς το ίδιο κ ο άντρας μ...φοβάται για την κόρη! Προσέχω γενικά για να πάω για μαθήματα τον Σεπτέμβρη (με τις εξελίξεις βλέπουμε.. )

Τα πρηξιματακια είναι αναμενόμενα πια! Πολύ νερό βοηθάει μου είπε ο ντοκ. @Renez εσύ το έχεις κουράσει κιουρια μου κ η @Jasmine@ θα κάνει κοπελαρες λέμε!!!!!

Ποια είπε παρακαλώ δεν παίρνει σίδηρο? Σε ποιον μήνα? Βαμπιρελα? Τι τρως? Φτου σου κορίτσι μου!

@Eva137 καλή δύναμη κορίτσι μου! Χαλαρές δουλίτσες κ να τις χαίρεσαι!

Ζεστό μπανάκι τι εννοείς? (Ok κι εγώ δεν κάνω κρύο )Εχω να κοιμηθώ 3 βράδια από τη ζέστη! Απόψε με πονούσε το στομάχι μάλλον πεινούσα αλλά από τη ζέστη δεν ήθελα να φάω τπτ...έφαγα 1 μπανάνα κ με έτσουξε όλο το βράδυ! Στο αριστερό πλευρό πονούσα κ στο δεξί είχα το κεφάλι της μπέμπας...Ωραία τη βγάλαμε κι απόψε...

Αν δεν είχε ζέστη όλες μας οι δραστηριότητες θα ήταν πιο ευχάριστες κ εύκολες!

Καλή αυριανή κορίτσια μου και η Παναγιά βοήθεια μας!

Εμείς βάλαμε το κεράκι μας το πρωί με τον μικρό μιας κ περάσαμε έξω από την εκκλησία της γειτονιάς. Ο ίδιος μου το ζήτησε ο γλυκούλης, εγώ δεν είχα σκοπό,το είχα ξεχάσει...ααα εδώ ξέχασα κ το ψωμί στο πάγκο του φούρνου κ με φώναζαν οι άνθρωποι...

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Σήμερα είπα να το πάω πιο χαλαρά με τις δουλειές και το μόνο που έκανα ήταν να συναντηθούμε με την εταιρία που κάνει τα ντουλάπια της κουζίνας να συζητήσουμε το design που ετοίμασα... ε, τελικά περάσαμε 4 ώρες να συζητάμε όρθιοι, να ξαναμετράμε διαστάσεις, να κάνουμε μικροαλλαγές... είχα δεν είχα μετά πάλι πονούσαν η μέση και τα πόδια μου! Την υπόλοιπη μέρα όμως χαλαρουίτα! 

Καλά το σεξ κι εγώ δεν το σκέφτομαι σαν χόμπι καθόλου πια, γιατί εκτός από τις καινούργιες αιμορροίδες νιώθω όλη την κάτω περιοχή ευαίσθητη (δε ξέρω αν ευθύνεται η κυκλοφορία του αίματος, το ότι το μωρό έχει κατέβει πολύ χαμηλά, η πίεση του βάρους της μήτρας ή κάτι άλλο) οπότε δε θέλω τίποτα να ζορίσει την περιοχή... ακόμα και μετά την τουαλέτα σκουπίζομαι πολύ απαλά/ταμποναριστά. Δε ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς αυτό ή απλά εγώ είμαι πολύ ευαίσθητη.:unsure:

  • Μου αρέσει 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρόνια πολλά! Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν ή έχουν κάποιον αγαπημένο!

Σήμερα ξύπνησα από τις μυρωδιές των φαγητών της γειτονιάς απ τα ανοιχτά παράθυρα ....αχαχαχαχα...ήδη σκέφτομαι το μεσημεριανό τραπέζι κ δεν έχω φάει καν πρωινό...Αχαχαχαχ 

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου όμορφα!!!

Χρόνια πολλά σε εμάς τις εορταζουσες και σε όλους τους ανθρώπους μας που γιορτάζουν σήμερα!!!

Να φυλάει η Μητέρα όλου του κόσμου,όλες τις μανουλες,τις μέλλουσες και τις ήδη καθώς και όλα τα παιδιά του κόσμου!:)

  • Μου αρέσει 5

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Κοριτσάκια μου, καλό Δεκαπενταύγουστο! Χρόνια πολλά σε όλους όσους γιορτάζουν (η μισή Ελλάδα μάλλον)! Να μας έχει όλους καλά η Παναγία μας και να μας δίνει δύναμη, ειδικά σε εμάς τις μανούλες!

 

Τα δικά μου δάχτυλα των χεριών πάντως πρήζονται πάντα το καλοκαίρι όταν έχει πολύ ζέστη και ειδικά όταν περπατάω πολύ. Πόσο μάλλον τώρα στην εγκυμοσύνη που είμαστε πιο επιρρεπείς στην κατακράτηση υγρών! Ευτυχώς τη βέρα προνόησα και την έβγαλα κάποια στιγμή στον 5ο-6ο μήνα, οπότε τουλάχιστον δεν έχω αυτό το άγχος μήπως με σφίγγει ή σφηνώσει μετά!:P

 

Σωστά, εσένα σε γυμνάζει ο γιος, σε κρατάει σε φόρμα!;) Εγώ που είμαι άμαθη πάντως δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου σήμερα... χθες που καθαρίζαμε/βάφαμε τα ντουλάπια στο σπίτι, από το σκύψιμο, τρίψιμο κτλ. με έχουν πεθάνει τα πόδια μου τώρα!

 

Ωχ, υπομονή με τις αιμορροίδες κοπέλα μου. Εγώ έβγαλα πρώτη φορά πριν καμιά βδομάδα περίπου που είχα ζοριστεί στην τουαλέτα (άλλη δυσκοίλια κι εγώ) και τρόμαξα γιατί ξαφνιάστηκα και δεν κατάλαβα αρχικά τί ήταν. Ο γιατρός μου είπε αντί για stoοl softener αρχικά να αυξήσω το νερό, τις φυτικές ίνες και την άσκηση (αυτό στο οποίο υστερούσα κυρίως), ειδικά το περπάτημα βοηθάει. Επίσης, αν μπορείς αύξησε λίγο το ελαιόλαδο κάθε μέρα... γενικά τα καλά λιπαρά βοηθάνε τα πράγματα να "γλιστράνε" πιο εύκολα. Α, πήρα και ένα μαξιλαράκι ντόνατ γιατί ο καναπές στο διαμερισμα που νοικιάζουμε είναι σκληρός και χειροτερεύει τα πράγματα. Ίσως κάτι τέτοιο να σε βοηθούσε και σένα, ειδικά στο αυτοκίνητο ή όπου κάθεσαι πολύ ώρα. 

 

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου! Σήμερα είπα να το πάω πιο χαλαρά με τις δουλειές και το μόνο που έκανα ήταν να συναντηθούμε με την εταιρία που κάνει τα ντουλάπια της κουζίνας να συζητήσουμε το design που ετοίμασα... ε, τελικά περάσαμε 4 ώρες να συζητάμε όρθιοι, να ξαναμετράμε διαστάσεις, να κάνουμε μικροαλλαγές... είχα δεν είχα μετά πάλι πονούσαν η μέση και τα πόδια μου! Την υπόλοιπη μέρα όμως χαλαρουίτα! 

Καλά το σεξ κι εγώ δεν το σκέφτομαι σαν χόμπι καθόλου πια, γιατί εκτός από τις καινούργιες αιμορροίδες νιώθω όλη την κάτω περιοχή ευαίσθητη (δε ξέρω αν ευθύνεται η κυκλοφορία του αίματος, το ότι το μωρό έχει κατέβει πολύ χαμηλά, η πίεση του βάρους της μήτρας ή κάτι άλλο) οπότε δε θέλω τίποτα να ζορίσει την περιοχή... ακόμα και μετά την τουαλέτα σκουπίζομαι πολύ απαλά/ταμποναριστά. Δε ξέρω αν το νιώθετε κι εσείς αυτό ή απλά εγώ είμαι πολύ ευαίσθητη.:unsure:

Χρόνια πολλαααα ευαισθητουλα!! :D όχι κ εγώ από τον 6ο που έβγαλα κ τη φλεβιτσα εκεί στο κουτί κοντά το νιώθω όλο ευαίσθητο είναι αλήθεια κ "βαρύ" κάποιες φορές..δε με πτοεί κ πολύ βέβαια..:mrgreen:

Γαμωτο εγώ αυτό με τα δάχτυλα το έχω τώρα 3 μέρες κ με το ζόρι έβγαλα τη βέρα στο μπάνιο..την είχα βάλει σαν σεβαλιέ στην αρχή αλλά φοβόμουν μη τη χάσω κ την έβγαλα τελείως...

Να δούμε..τι άλλο...!?!?

Καλημερουδια σε όλες τις φουσκωκοιλιτσες μου!!!! Ιδίως τις εορταζουσες μα κ όλες εμάς να μας φυλάει η Παναγία κ να μας χαρίσει υγιή παιδάκια σύντομα!!

Κ όπως εύχομαι συνήθως..ψυχική ηρεμία κ σωματική υγεία αγαπημένες μου!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 10:36 ΠΜ, Eva137 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Χάθηκα λίγο γιατί πλακώσανε οι δουλειές στο σπίτι. Σήμερα πέρασα πόσες ώρες να ξύνω και να καθαρίζω ντουλάπια για βάψιμο και πόνεσε η μέση μου (λογικό βέβαια, εδώ πονάει άλλες μέρες). Από αύριο θα το πάρω λίγο πιο χαλαρά γιατί έχω λίγες τύψεις τώρα και γιατί κουράστηκα και γιατί ανέπνεα τις μπογιές από τα διπλανά δωμάτια που έβαφαν και ξέρω ότι δεν κάνει. Νομίζω είμαι η μόνη έγκυος που καθόμουν στην αρχή της εγκυμοσύνης και άρχισα τις δουλειές τώρα στα τελειώματα! 

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη καλά έκανες και απέφυγες την αμνιοπαρακέντηση, δεν υπάρχει λόγος να διακινδυνεύεις την υγεία του μωρού τώρα. Και σε χαίρομαι που σε βλέπω να είσαι αισιόδοξη, έτσι πρέπει... μόνο θετικές σκέψεις γιατί οι αρνητικές, εκτός του ότι δε βοηθούν σε τίποτα, πιθανότατα είναι λάθος και θα αποδειχθεί αργότερα ότι τελικά δεν υπήρχε κανένας λόγος. Θα βρείτε γιατρό μετά τον Δεκαπενταύγουστο (έτσι κι αλλιώς έχετε χρόνο μέχρι να γεννηθεί το μωράκι σας), θα το παρακολουθείτε και όλα θα πάνε μια χαρά.

 

Χαχα, κι εγώ ήθελα να ντύσω τον μικρό κολοκύθα για το Halloween, αλλά έλα που θα γεννηθεί Οκτώβριο, οπότε θα είναι ακόμα νεογέννητος και λίγο απίθανο να τον βγάλουμε για trick or treat εν μέσω πανδημίας! Ίσως του χρόνου!:wink:

Αααααχ έλιωσααα! Σκέφτομαι πάντως να στήσω κανα σκηνικό για φωτό με κολοκύθες κ πλατανόφυλλα <3 Λατρρρρεύω το φθινόπωρο! 

  • Χαχα 1

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου!!!! Χρόνια πολλά σε όλες...να περάσετε όμορφα σήμερα με μπόλικο φαγητό χωρίς να μας πειράξει χαχαχαχα!!

Με το καλό τα μωράκια μας!!! Λιγο έμεινε..

:x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στις εορταζουσες μας! Ξεκούραση σήμερα και αραγμα οληηη μέρα! Εμφανίστηκαν και κάτι φλεβιτσες στα πόδια! Αααααχ αυτα τα μωρά να δούμε πόσα κουσουρια θα μας αφήσουν! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά σε όλους! Με το καλό τα μωρά μας!

Πάει ο αντρας μου το παιδί στη γιαγιά κ θα κοιμηθεί εκει για πρώτη φορά!^_^ Είναι πολύ περίεργη να δω πως θα πάει!!!

Δε το πιστεύω ότι θα μαζέψω παιχνίδια κ θα μείνουμε μαζεμένα μέχρι αύριο! Σοκ!

Πλάκα θα έχει να κοιμηθεί ο μικρός μια χαρά το βράδυ κ όχι εγώ!:lol:

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...