Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2020!!!!


Recommended Posts

Just now, ElektraGr είπε:

Καλησπέρα κ από μένα ! Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού με το γιατρό ! Ανυπομονώ να δω πως είναι καλά και αν υπάρχει θέληση να δούμε κ τι είναι .χιχιχιιιχιχχιχι

Βρε κορίτσια οι μήνες πως πάνε ; ;Όλοι έχουν 5 βδομάδες αντί για 4 που έχει ο μήνας και μπερδεύομαι .Τώρα είμαι 17 κ 3 ! Είμαι 4ο μπήκα 5ο ; Θα μπω 5ο την άλλη βδομάδα ;;; 

Να σου πω εγω πως το μετραω κοριτσι μου για να μην μπερδευεσαι με βδομαδες? 

Θα αλλαζεις μηνα αναλογα με την πητ σου. Πχ ας πουμε εχω πητ 28/12. Αρα 28/11 μπαινω στον μηνα μου στον 9ο δηλαδη, 28/10 μπαινω στον 8ο, 28/9 μπαινω στον 7ο, 28/8 μπαινω στον 6ο, 28/7 μπαινω στον 5ο, 28/6 μπηκα στον 4ο. 

Αν σε βοηθαει υπολογισε το ετσι. 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ElektraGr είπε:

Καλησπέρα κ από μένα ! Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού με το γιατρό ! Ανυπομονώ να δω πως είναι καλά και αν υπάρχει θέληση να δούμε κ τι είναι .χιχιχιιιχιχχιχι

Βρε κορίτσια οι μήνες πως πάνε ; ;Όλοι έχουν 5 βδομάδες αντί για 4 που έχει ο μήνας και μπερδεύομαι .Τώρα είμαι 17 κ 3 ! Είμαι 4ο μπήκα 5ο ; Θα μπω 5ο την άλλη βδομάδα ;;; 

ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΗΝΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
1ο Τρίμηνο 1ος μήνας 1-4
2ος μήνας 5-8
3ος μήνας 9-13
2ο Τρίμηνο 4ος μήνας 14-17
5ος μήνας 18-21
6ος μήνας 22-26
3ο Τρίμηνο 7ος μήνας 27-30
8ος μήνας 31-35
9ος μήνας 36-40

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr said:

Καλησπέρα κ από μένα ! Τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού με το γιατρό ! Ανυπομονώ να δω πως είναι καλά και αν υπάρχει θέληση να δούμε κ τι είναι .χιχιχιιιχιχχιχι

Βρε κορίτσια οι μήνες πως πάνε ; ;Όλοι έχουν 5 βδομάδες αντί για 4 που έχει ο μήνας και μπερδεύομαι .Τώρα είμαι 17 κ 3 ! Είμαι 4ο μπήκα 5ο ; Θα μπω 5ο την άλλη βδομάδα ;;; 

εδώ και 3 μέρες είσαι στον πέμπτο..

ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΗΝΑΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
1ο Τρίμηνο 1ος μήνας 1-4
2ος μήνας 5-8
3ος μήνας 9-13
2ο Τρίμηνο 4ος μήνας 14-17
5ος μήνας 18-21
6ος μήνας 22-26
3ο Τρίμηνο 7ος μήνας 27-30
8ος μήνας 31-35
9ος μήνας 36-40
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Να σου πω εγω πως το μετραω κοριτσι μου για να μην μπερδευεσαι με βδομαδες? 

Θα αλλαζεις μηνα αναλογα με την πητ σου. Πχ ας πουμε εχω πητ 28/12. Αρα 28/11 μπαινω στον μηνα μου στον 9ο δηλαδη, 28/10 μπαινω στον 8ο, 28/9 μπαινω στον 7ο, 28/8 μπαινω στον 6ο, 28/7 μπαινω στον 5ο, 28/6 μπηκα στον 4ο. 

Αν σε βοηθαει υπολογισε το ετσι. 

Ρε επιτέλους το κατάλαβα !!! Τι ωραία το έγραψες εγω που εχω πητ 26/12 μου ειπε η μαια οτι ειμαι στον 4ο. Αλλα δεν μπορουσα να καταλάβω πως μέτρησε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ρε επιτέλους το κατάλαβα !!! Τι ωραία το έγραψες εγω που εχω πητ 26/12 μου ειπε η μαια οτι ειμαι στον 4ο. Αλλα δεν μπορουσα να καταλάβω πως μέτρησε.

Πολλοι γιατροι δινουν αυτον τον τροπο υπολογισμου. Οι βδομαδες ειναι χρησιμες σιγουρα για τις ιατρικες εξετασεις και πραξεις (αυχενικη, β επιπεδου,ντοπλερ, καμπυλη, κ.α). Αλλα αν απλα σε ρωτανε σε ποιον μηνα εισαι πχ, ειναι ενας τροπος να γνωριζεις που βρισκεσαι πιο ευκολα και ποτε περιπου αλλαζεις μηνα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nanoula90 είπε:

Πολλοι γιατροι δινουν αυτον τον τροπο υπολογισμου. Οι βδομαδες ειναι χρησιμες σιγουρα για τις ιατρικες εξετασεις και πραξεις (αυχενικη, β επιπεδου,ντοπλερ, καμπυλη, κ.α). Αλλα αν απλα σε ρωτανε σε ποιον μηνα εισαι πχ, ειναι ενας τροπος να γνωριζεις που βρισκεσαι πιο ευκολα και ποτε περιπου αλλαζεις μηνα. 

Οπότε 6/7 θα μπω στον 5ο εφοσον η ημερομηνια που μου δωσαν ειναι 6/12 και καθε 6 του επομενου κλπ μηνα αλλαζω μηνα ...Αλλα βδομαδα αλλαζει καθε Κυριακη ! Θα.ρωτησ τη Δευτερα κ το γιατρο καθως συγκεντρωνω ερωτησεις να του κανω διαφορων ειδων χιχι .Κι ευτυχως μου ειπε οτι,απορια εχω ειναι διπλα μου για να τη λυσουμε


ukSwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ElektraGr είπε:

Οπότε 6/7 θα μπω στον 5ο εφοσον η ημερομηνια που μου δωσαν ειναι 6/12 και καθε 6 του επομενου κλπ μηνα αλλαζω μηνα ...Αλλα βδομαδα αλλαζει καθε Κυριακη ! Θα.ρωτησ τη Δευτερα κ το γιατρο καθως συγκεντρωνω ερωτησεις να του κανω διαφορων ειδων χιχι .Κι ευτυχως μου ειπε οτι,απορια εχω ειναι διπλα μου για να τη λυσουμε

Εμενα μου βγαίνει ακριβως το Σάββατο που άλλαξα εβδομαδα , άλλαξα και μήνα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα μπαίνω στην 16w και συνεχίζω ναυτία και εμετούς σε πιο ήπια φάση βέβαια.Την Πέμπτη έχω ραντέβου να δούμε και αν όντως είναι κοριτσάκι όπως μας είχε δώσει 60%  στην αυχενική.Η κοιλίτσα αυτή την εβδομάδα φούσκωσε λίγο αλλά έχασα κιλά λόγω εμέτων οπότε προσπαθώ να πάρω τα 2 κιλά που μου ζήτησε ο γυναικολόγος.Αυτό το σίδηρο μου κάνει την ζημιά.Το παίρνω το πρωί με χυμό πορτοκάλι(υγρός σίδηρος)και το φυλλικό αλλά μου διαλύει το στομάχι όλη μερα.Εσείς έχετε θέματα;


ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ranial83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα μπαίνω στην 16w και συνεχίζω ναυτία και εμετούς σε πιο ήπια φάση βέβαια.Την Πέμπτη έχω ραντέβου να δούμε και αν όντως είναι κοριτσάκι όπως μας είχε δώσει 60%  στην αυχενική.Η κοιλίτσα αυτή την εβδομάδα φούσκωσε λίγο αλλά έχασα κιλά λόγω εμέτων οπότε προσπαθώ να πάρω τα 2 κιλά που μου ζήτησε ο γυναικολόγος.Αυτό το σίδηρο μου κάνει την ζημιά.Το παίρνω το πρωί με χυμό πορτοκάλι(υγρός σίδηρος)και το φυλλικό αλλά μου διαλύει το στομάχι όλη μερα.Εσείς έχετε θέματα;

Καλησπέρα κορίτσι,εύχομαι μια καλή κ τελειωμηνη εγκυμοσυνη!! 

Θα σε συμβουλευα να ζητήσεις από τον γιατρό σου να σου γράψει τον σίδηρο σε χαπακι. Είναι άγευστος κ δεν κάνει το στομάχι τόσο χάλια όσο ο υγρός!! Θα με θυμηθείς!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν θελετε να μετράτε εύκολα τις εβδομάδες υπάρχει εφαρμογή που μπορείτε να κατεβάσετε στο τηλεφωνό σας. Είναι σε αυτές που σημειώνουμε την περίοδο. Απλά σημειώνετε  εκεί την τελευταία ημέρα περιόδου κάνετε έναρξη σε εγκυμοσύνη και μετράει αυτόματα. Μπορείτε επίσης να σημειώνετε σημαντικά πράγματα όπως ραντεβου κλπ. εγώ σημειώνω κάθε εβδομάδα π.χ. το βάρος και την πίεση μου...αυτά... αν κάποια δεν το γνώριζε ελπίζω να το βρει χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ranial83 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα μπαίνω στην 16w και συνεχίζω ναυτία και εμετούς σε πιο ήπια φάση βέβαια.Την Πέμπτη έχω ραντέβου να δούμε και αν όντως είναι κοριτσάκι όπως μας είχε δώσει 60%  στην αυχενική.Η κοιλίτσα αυτή την εβδομάδα φούσκωσε λίγο αλλά έχασα κιλά λόγω εμέτων οπότε προσπαθώ να πάρω τα 2 κιλά που μου ζήτησε ο γυναικολόγος.Αυτό το σίδηρο μου κάνει την ζημιά.Το παίρνω το πρωί με χυμό πορτοκάλι(υγρός σίδηρος)και το φυλλικό αλλά μου διαλύει το στομάχι όλη μερα.Εσείς έχετε θέματα;

Εγω συγκεκριμένα παίρνω το omalin υγρός Σίδηρος  και μου αρέσει παρά πολυ. Η πορτοκαλάδα σου κανει την ζημιά.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Τις ευχές μου σε όλες.! Είμαι 41 χρόνων 1 έχω 2 κορίτσια 9 και 6 ετών και περιμενω τον Δεκέμβριο πρώτα ο Θεός το 3ο παιδάκι μου μετά από 3 παλινδρομες κυησεις τα τελευταία 2μίση χρόνια. Μέχρις στιγμής με παρακολουθεί ιδιώτης αλλά δεν αντέχει η τσέπη μας το κόστος ιδιωτικού μαιευτηριου. Τα άλλα 2 παιδιά τα γέννησα στο Έλενα αλλά τώρα δεν με αναλαμβάνει κάνεις λόγο φόρτου απευθύνθηκα στο Αρεταιειο έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα. Είναι κάποια κοπέλα από εσάς που να παρακολουθηται εκεί να μου πει εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra1979 είπε:

Καλησπέρα σας! Τις ευχές μου σε όλες.! Είμαι 41 χρόνων 1 έχω 2 κορίτσια 9 και 6 ετών και περιμενω τον Δεκέμβριο πρώτα ο Θεός το 3ο παιδάκι μου μετά από 3 παλινδρομες κυησεις τα τελευταία 2μίση χρόνια. Μέχρις στιγμής με παρακολουθεί ιδιώτης αλλά δεν αντέχει η τσέπη μας το κόστος ιδιωτικού μαιευτηριου. Τα άλλα 2 παιδιά τα γέννησα στο Έλενα αλλά τώρα δεν με αναλαμβάνει κάνεις λόγο φόρτου απευθύνθηκα στο Αρεταιειο έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα. Είναι κάποια κοπέλα από εσάς που να παρακολουθηται εκεί να μου πει εντυπώσεις?

Με το καλο το παιδακι σου!

Γέννησε φιλη μου στο Αρεταίειο με τον Βλάχο έμεινε πολυ ευχαριστημένη, βεβαια το μαιευτήριο ηταν δωρεάν ο γιατρος αμοιφθηκε κανονικά. Και αλλη συνάδερφος παλιότερα έμεινε πολυ ευχαριστημένη απο τον Βακα για οικονομικά δεν ξερω ομως.

Just now, Maria95 είπε:

Τι κάνετε κοριτσια....εμείς χθες είχαμε ραντεβού με τ γιατρό μας....περιμένουμε κοριτσάκι....απο κιλά πως πάμε έχετε πάρει καθόλου ;

Τελεια με το καλο!!!

 Όχι κιλά δεν εχω πάρει εχω χάσει τρία κιόλας με αυστηρή διατροφή για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Με το καλο το παιδακι σου!

Γέννησε φιλη μου στο Αρεταίειο με τον Βλάχο έμεινε πολυ ευχαριστημένη, βεβαια το μαιευτήριο ηταν δωρεάν ο γιατρος αμοιφθηκε κανονικά. Και αλλη συνάδερφος παλιότερα έμεινε πολυ ευχαριστημένη απο τον Βακα για οικονομικά δεν ξερω ομως.

Τελεια με το καλο!!!

 Όχι κιλά δεν εχω πάρει εχω χάσει τρία κιόλας με αυστηρή διατροφή για να μην ανεβαίνει το σάκχαρο.

Εγω έχω πάρει 4 αλλα μου είπε να προσέχω για να μη ξεφύγω ...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...