Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κι εγώ έχω πονακια περιόδου που και που και αρκετές φορές μου σκληραίνει η κοιλιά. Εικάζω ότι αυτό είναι οι συσπάσεις.Α και πολύ φαγούρα ειδικά το βράδυ. Επίσης ρε κορίτσια με έχει πιάσει μια απίστευτη φοβία. Σχεδόν όλη μέρα όπου και να κάθομαι είτε κρεβάτι είτε καναπέ έχω την αίσθηση ότι μόλις σηκωθώ θα μου σπάσουν τα νερά..


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, butterfly1986 είπε:

Κι εγώ έχω πονακια περιόδου που και που και αρκετές φορές μου σκληραίνει η κοιλιά. Εικάζω ότι αυτό είναι οι συσπάσεις.Α και πολύ φαγούρα ειδικά το βράδυ. Επίσης ρε κορίτσια με έχει πιάσει μια απίστευτη φοβία. Σχεδόν όλη μέρα όπου και να κάθομαι είτε κρεβάτι είτε καναπέ έχω την αίσθηση ότι μόλις σηκωθώ θα μου σπάσουν τα νερά..

Το ότι σκληραίνει η κοιλιά  αν δεν είναι το μωρό είναι συσπάσεις εγώ έχω από τον 8ο και πόνους περιόδου και πετρώματα..Τώρα που τα χρειάζομαι όμως μου έχουν σταματήσει ! Μακάρι  να μας σπάσουν τα νερά πάντως εκτός αν είναι να πας με καισαρική... 

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2021 at 7:54 ΜΜ, Opheliav είπε:

Κορίτσια μου γλυκά, 

Αρχικά να ευχηθώ να σας ζήσουν σε όσα κορίτσια μας γέννησαν αυτές τις ημέρες και με το καλό και οι υπόλοιπες! Με έναν πόνο!

Τα καταφέραμε κ εμείς την Κυριακή! Το Σάββατο πρωί είχα αρχίσει να βλέπω ροζ στο εσώρουχο συν λίγο βλεννα, δεν πολύ έδωσα σημασία γιατί είχα ακούσει πως δε σημαίνει κάτι,  παρά μόνο αν δεις πολύ αίμα. Πήγα για περπάτημα κ είδα πως μέχρι το απόγευμα αργά συνέχιζε να βγάζει οπότε κ πήρα το γιατρό μου. Μου είπε να πάω στην κλινική να κάνω καρδιοτοκογραφημα κ να με δουν κολπικα.εν τέλει είχα ήδη διαστολή 2. 

Έκανα επι τοπου το μοριακό, ήταν περίπου 10 το βράδυ,  κ μου είπε να πάω σπίτι να χαλαρώσω κ να πάω 6 το πρωί για πρόκληση,  εκτός αν φυσικά στο μεσοδιάστημα προχωρούσε μόνο του..

Πήγα το πρωί, τελικά είχα παραμείνει στο 2, μου έβαλαν το φάρμακο,  σε κάνα 2ωρο πήγαμε στο 4 όπου κ κολλήσαμε λίγο.  Κάναμε επισκληριδιο μπας κ χαλαρώσω κ προχωρήσουμε. Μου ανοιξε κ το σακο η μαία κ φύγαν τα νερά.

Ξαφνικά στην επόμενη κολπική εξέταση είχα φτάσει διαστολή 10 κ παρέμεινα για κάνα 3ωρο γιατί ήταν ψηλά η μπουμπού. Οι μαιες με βοήθησαν πολύ, γυρίζαμε συνέχεια σε πλαινες πόζες,  με τεντωμένο το κάτω πόδι κ διπλωμένο το πάνω, κάναμε πρόβες εξωθησης, κ όταν ήρθε ο γιατρός κ ετοιμάστηκαν όλα, σε 3 εξωθησεις είχα την ζουζούνα αγκαλιά! 

Παλεύουμε με αποκλειστικό θηλασμό, ύπνος μηδέν,  θέλει μόνο αγκαλιά κ το λίκνο κ τη καλαθουνα ούτε να τα δει.. Αν έχετε κάνα κόλπο κορίτσια τα φώτα σας!! 

Φιλιά σε ολες

Κοριτσι μου μπηκα τυχαια στην ομαδα κ ειδα το ποστ σου.πρωτα απο ολα να σου ευχηθω να σου ζησει το μωρακι σου!

Κατα δευτερον αν θες να θηλασεις αποκλειστικα μην μπεις καθολου στη διαδικασια ξενου ουτε κατα διανοια αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος.μπαινουμε καμια φορα απο ανασφαλεια σε αυτο το τρυπακι γτ εχουμε αγνοια.νομιζουμε πως επειδη το μωρο κλαιει συνεχεια οτι πειναει.αστο να σου κατεβασει το γαλα.το στομαχακι του ειναι σαν κουκουτσι κερασιου.3 σταγονες κ χορταινει για 2 ωρες.μετα θελει παλι.καλα κουραγια αν αποφασισεις αποκλειστικο θηλασμο.θελει υπομονη,δυναμη,υποστηριξη απο το περιβαλλον κ ενημερωση....πολλη ενημερωση.ουτε οι παιδιατροι δεν ξερουν καλα καλα.σου βαζω κ ενα λινκ κατατοπιστικο απο εναν εξαιρετο παιδιατρο αν εχεις καποια απορια.

Ευχομαι σε ολες να χαιρεστε τα μωρακια σας κ με το καλο να τα κρατησετε κ οι υπολοιπες.

Σας στελνω δυναμη κ κουραγιο για τις μερες που ερχονται.δυσκολες αλλα σιγουρα μοναδικες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να αντιμετωπίσεις κ τη φαγούρα εσυ! Τελικά τι σε ανακουφίζει; 

Τη φοβία σου την καταλαβαίνω! Κ γω πολλές φορές νιώθω ότι μου έχουν φύγει νερα. Είναι πολύ φυσιολογικο στη στιγμή αυτη που είμαστε. 

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Έχεις να αντιμετωπίσεις κ τη φαγούρα εσυ! Τελικά τι σε ανακουφίζει; 

Τη φοβία σου την καταλαβαίνω! Κ γω πολλές φορές νιώθω ότι μου έχουν φύγει νερα. Είναι πολύ φυσιολογικο στη στιγμή αυτη που είμαστε. 

@Lottaki  Εμεις τι θα γίνει θα γεννήσουμε??? χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πραγματικά.. Πότε θα γεννησουμε?? 

Με παίρνουν κάθε μέρα φίλοι κ ρωτάνε τι έγινε, γεννήσαμε?? Λέω μπααα, υπναρας είναι σαν την μαμά του.. 

Σε όσα κορίτσια δεν έχω ευχηθεί μην με παρεξηγείτε.. Απλά χάνομαι λίγο.. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!! 

  • Μου αρέσει 6

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια πραγματικά.. Πότε θα γεννησουμε?? 

Με παίρνουν κάθε μέρα φίλοι κ ρωτάνε τι έγινε, γεννήσαμε?? Λέω μπααα, υπναρας είναι σαν την μαμά του.. 

Σε όσα κορίτσια δεν έχω ευχηθεί μην με παρεξηγείτε.. Απλά χάνομαι λίγο.. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!! 

χαχαχαχα και εμένα το ίδιο με ρωτάνε.... έσενα πότε ήταν ο τελευταίος υπέρηχος ?? Σας λένε κιλά όπως στην Ελλάδα σε κάθε υπέρηχο ή έχουν άλλο σύστημα   ??

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Έχεις να αντιμετωπίσεις κ τη φαγούρα εσυ! Τελικά τι σε ανακουφίζει; 

Τη φοβία σου την καταλαβαίνω! Κ γω πολλές φορές νιώθω ότι μου έχουν φύγει νερα. Είναι πολύ φυσιολογικο στη στιγμή αυτη που είμαστε. 

Τίποτα δεν με ανακουφίζει! Ειδικά το βράδυ ξυνομαι σαν τρελη. Ντύνομαι όσο πιο ελαφρά μπορώ . Με 3 βαθμούς έξω και κοιμάμαι με ένα κοντό μανίκο μπλουζάκι και ξεσκέπαστη η τρελή.

 

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Κορίτσια πραγματικά.. Πότε θα γεννησουμε?? 

Με παίρνουν κάθε μέρα φίλοι κ ρωτάνε τι έγινε, γεννήσαμε?? Λέω μπααα, υπναρας είναι σαν την μαμά του.. 

Σε όσα κορίτσια δεν έχω ευχηθεί μην με παρεξηγείτε.. Απλά χάνομαι λίγο.. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!! 

Χαχα!!! Και σε μένα τα ίδια. Όλοι μου λένε ακόμη να γεννήσεις εσύ??? Που θα πάει? Πιστεύω μέσα στις επόμενες δύο βδομάδες θα έχουμε γεννήσει όλες! Φτάσαμε στο τέλος πια!!!!

Just now, vivi24 είπε:

Το ότι σκληραίνει η κοιλιά  αν δεν είναι το μωρό είναι συσπάσεις εγώ έχω από τον 8ο και πόνους περιόδου και πετρώματα..Τώρα που τα χρειάζομαι όμως μου έχουν σταματήσει ! Μακάρι  να μας σπάσουν τα νερά πάντως εκτός αν είναι να πας με καισαρική... 

Αν δεν σπάσουν τα νερά μέσα στις επόμενες μέρες θα πάω με καισαρική . Βασικά αύριο θα πάω στο γιατρό και θα δούμε πως προχωράμε...

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Κ εμένα....

Δεν είναι να μην απαντήσω σε μήνυμα ή οτιδήποτε ,νομίζουν όλοι οτι γενναω χαχα!

Καλά για τη θερμοκρασία σώματος δεν το συζητώ...βγαινω εξω με τον ψοφο κ είμαι με μπλουζάκι κ φανελάκι κ ενα μπουφανακι. Γυρίζω μούσκεμα!!!! 

Ε θέλουμε δε θέλουμε οντως έρχεται η σειρά μας! Νομίζω έχουμε ξεσηκωθεί επειδή οι υπόλοιπες γέννησαν νωρίτερα ή ηταν πιο νωρίς απο εμάς. Επισης έχουμε κουραστεί πλέον κακα τα ψέματα, βάλτε κ την κλείσουρα με καραντίνα κ όλα...ολα μαζί!!

Βρε πεταλουδίτσα, βαζεις κρεμουλα; δε θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει 

  • Μου αρέσει 2

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βιβή μου όχι δεν μου κάνουν υπέρηχο, ούτε γνωρίζω πόσα κιλά είναι.. Απλά ακούμε καρδούλα και μόνο εάν ξεπεράσουμε τις 41 εβδομάδες τότε θα κάνουμε καρδιοτοκογραφο.. 

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου λίγες μείναμε και θέλω να πιστεύω και λίγες μέρες ακόμα μέχρι να πάρουμε αγκαλιά τα μωρουλια μας.Σημερα γέλασα τόσο πολύ με τη σειρά φιλαράκια, γεννούσε η Ρέιτσελ και επειδή είχε κολλήσει σε διαστολή 3 πολλές ώρες λέει την ατάκα:"να ανάψουμε φωτιά μπας και δει καπνό και βγει το παιδί...χαχαχα ταυτίστηκα!!!

Τι να πω να ξεχάστουμε!άγχος πολύ κάθε βράδυ σκέψεις,αϋπνίες,τον αβολευτο, κράμπες,άρχισαν και κάτι πόνοι σμρ στα οστά της λεκάνης,σε προσαγωγούς και μια πίεση ελαφριά γενικά στη περιοχή..το έχει πάθει καμιά?ο γιατρός μου δεν είναι υπέρμαχος της πρόκλησης αν δε πάμε 41+3,δλδ μέχρι 2 Φεβρουάριου μου δίνει! πραγματικά νιώθω ότι θα ΣΚΑΣΩ μέχρι τότε.

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikri Ollandeza είπε:

Βιβή μου όχι δεν μου κάνουν υπέρηχο, ούτε γνωρίζω πόσα κιλά είναι.. Απλά ακούμε καρδούλα και μόνο εάν ξεπεράσουμε τις 41 εβδομάδες τότε θα κάνουμε καρδιοτοκογραφο.. 

Ούτε καρδιοτοκογραφο??? Κατάλαβα.... Η αλήθεια είναι ότι και εγώ είμαι υπέρ να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι 41 εβδομάδες αλλά να γνωρίζω πχ τι συμβαίνει... Από κιλά από συσπάσεις κτλπ...Αλλά σίγουρα δεν ειμαι γιατρός αυτοί γνωρίζουν !

Just now, Angelvas είπε:

Κορίτσια μου λίγες μείναμε και θέλω να πιστεύω και λίγες μέρες ακόμα μέχρι να πάρουμε αγκαλιά τα μωρουλια μας.Σημερα γέλασα τόσο πολύ με τη σειρά φιλαράκια, γεννούσε η Ρέιτσελ και επειδή είχε κολλήσει σε διαστολή 3 πολλές ώρες λέει την ατάκα:"να ανάψουμε φωτιά μπας και δει καπνό και βγει το παιδί...χαχαχα ταυτίστηκα!!!

Τι να πω να ξεχάστουμε!άγχος πολύ κάθε βράδυ σκέψεις,αϋπνίες,τον αβολευτο, κράμπες,άρχισαν και κάτι πόνοι σμρ στα οστά της λεκάνης,σε προσαγωγούς και μια πίεση ελαφριά γενικά στη περιοχή..το έχει πάθει καμιά?ο γιατρός μου δεν είναι υπέρμαχος της πρόκλησης αν δε πάμε 41+3,δλδ μέχρι 2 Φεβρουάριου μου δίνει! πραγματικά νιώθω ότι θα ΣΚΑΣΩ μέχρι τότε.

 

 

 

 

Πάλι καλά να λες που δεν τον βιάζει να γίνει πρόκληση..  Εγώ στην λεκάνη πονάω από την 35εβδομάδα.... Εγώ φοβάμαι πως θα σπάσουν τα νερά... λίγα λίγα? όλα μαζί ? Δεν εχω ιδέα 

Ελαφριά ακράτεια έχει καμία ???πχ άμα πιεστεί λίγο η κυστη ??? εγώ μια εβδομάδα τώρα  είμαι με σερβίετα γτ μου πιέζει πολύ την κύστη και σαν να φεύγουν λίγα ουρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

 

Πάλι καλά να λες που δεν τον βιάζει να γίνει πρόκληση..  Εγώ στην λεκάνη πονάω από την 35εβδομάδα.... Εγώ φοβάμαι πως θα σπάσουν τα νερά... λίγα λίγα? όλα μαζί ? Δεν εχω ιδέα 

Ναι ειναι πολύ συντηρητικός ας πούμε σε αυτά,ούτε καισαρική γουστάρει αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος υγείας και επίσης βάζει και βεντούζες προκειμένου να μη σου βάλει νυστέρι.Ετσι μου τα είπαν παθουσες. Και εγώ είχα πόνους αλλά τώρα είναι πιο έντονοι και πάω σα συγκαμενη παπια:D όχι ότι πήγαινα νορμάλ αλλά ναι.Να δεις ακράτεια αν βηξω η φτερνιστω!παμπερ θα θέλουμε!!χαχα

Μη το σκέφτεσαι ότι θέλει ο Θεός και το μπεμπακι θα γίνει,εγώ διάβασα ότι το σπάσιμο νερών συμβαινει σε χαμηλό ποσοστό εγκύων..

 

Link to comment
Share on other sites

Βιβή μου τώρα έχω ραντεβού την ημέρα της πητ μου και βλέπουμε.. Πόσο είσαι εσύ? 

 @Angelvas άστα κορίτσι, κ γω νομίζω ότι θα σκάσω.. Δεν βολευομαι πουθενά.. Κ περπάτημα κάνα μισάωρο το πολύ.. Αλλά από πόνους συσπάσεις κτλ τίποτα.. 

Αντε να δούμε.. 

Επίσης όπου κάθομαι στρωνω κάτι αδιάβροχο για παν ενδεχόμενο... Χαχαχα 

 

  • Χαχα 2

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κ γω συμπάσχω με ολα!! Σκεφτόμουν κ γω να βάζω καμία πανα αλλά τελικά αλλάζω συχνά εσώρουχα. Δε θέλω να νιώθω οτι σκάω εκεί κατω ,θέλω αέρα, καταλαβαίνετε με ποια έννοια χιχι! Απώλειες απο τσισακια εχω μερικές εβδομάδες τωρα, κ είχα ρωτήσει το γιατρό αν γερναω χαχαχαχαχα!

Ευτυχώς απο θεμα κινησης είμαι καλά. Περπάτησα 2.5 ωρες σήμερα, τη 1.5 συνεχόμενα κ την αλλη το πρωι. Μετα ξεκούραση δε λέω...

Κ εμένα μου είπαν για 1-2 Φεβρουαρίου Κ ήμουν omg! Αφήστε που αλλάζει κ το ζώδιο απο τις 20 πλεον χαχαχαχαχ. Νομιζα οτι θα γεννούσα 10 μέρες πριν την πητ. Κούνια που με κούναγε! Γελάω με τη Ρέιτσελ, νομίζω είχε πει ατάκα οτι άλλες σε διπλανό δωμάτιο θα πήγαιναν τα παιδιά τους πανεπιστήμιο κ αυτη ακόμα να γεννήσει χαχαχαχ

Τώρα σκεφτόμουν κ τη Ρούλα...Ρούλα;;;;;;;

Α!!!! Να ρωτήσω κ κάτι αλλο...οι σύζυγοι σας σε τι φάση βρίσκονται;;;

  • Χαχα 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...