Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

      Να τις κάνεις δεύτερη μέρα του κυκλου αν στις ζητήσει ο γιατρός. Αλλιώς η γνώμη μου είναι μην ασχοληθείς, αγχωνόμαστε μόνες μας και δεν κάνει καλό!!!

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

SOS- Αντισώματα ερυθράς ΙGG κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα αντισώματα της ερυθράς IGG ήταν θετικά 13,7 (θετικό >10 IUml), ενώ το IGM αρνητικά! Στις προηγούμενες εξετάσεις μου και τα δύο ήταν αρνητικά! Από εκείνη την στιγμή η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο και ανησυχώ πολύ! Πρέπει να πω οτι οι εξετάσεις εγιναν σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και ότι μια εβδομάδα πριν τις τωρινές αιματολογικές εξετάσεις είχα κάνει το αντιγριπικο εμβόλιο! 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vasiliki® είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα αντισώματα της ερυθράς IGG ήταν θετικά 13,7 (θετικό >10 IUml), ενώ το IGM αρνητικά! Στις προηγούμενες εξετάσεις μου και τα δύο ήταν αρνητικά! Από εκείνη την στιγμή η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο και ανησυχώ πολύ! Πρέπει να πω οτι οι εξετάσεις εγιναν σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και ότι μια εβδομάδα πριν τις τωρινές αιματολογικές εξετάσεις είχα κάνει το αντιγριπικο εμβόλιο! 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

τα igg αντισωματα δειχνουν παλια λοιμωξη η ανοσια απο παλιοτερο εμβολιο. ποσο χρονων εισαι? μικρη δεν ειχες κανει το εμβολιο μηπως το πρωτο εργαστηριο εκανε λαθος κ δεν βρηκε τα αντισωματα. ? 

ειχες αρρωστησει καθολου μεσα στην εγκυμοσυνη? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki® είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα αντισώματα της ερυθράς IGG ήταν θετικά 13,7 (θετικό >10 IUml), ενώ το IGM αρνητικά! Στις προηγούμενες εξετάσεις μου και τα δύο ήταν αρνητικά! Από εκείνη την στιγμή η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο και ανησυχώ πολύ! Πρέπει να πω οτι οι εξετάσεις εγιναν σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και ότι μια εβδομάδα πριν τις τωρινές αιματολογικές εξετάσεις είχα κάνει το αντιγριπικο εμβόλιο! 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Δεν εχω εμπειρια αλλά αυτο που ξερω ειναι οτι αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τα IGM ,τα οποια δειχνουν προσφατη λοιμωξη κ εφοσον ειναι αρνητικα δεν ανησυχουμε.!!!.ξερουμε απλα αν εχεις αντισωματα ερυθρας οποτε για αυτο βγηκε θετικό το IGG.μα ανησυχεις χωρις λογο!; Επρεπε να μιλησεις με γιατρο..δεν  υπαρχει προβλημα κανενα!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasiliki® είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα αντισώματα της ερυθράς IGG ήταν θετικά 13,7 (θετικό >10 IUml), ενώ το IGM αρνητικά! Στις προηγούμενες εξετάσεις μου και τα δύο ήταν αρνητικά! Από εκείνη την στιγμή η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο και ανησυχώ πολύ! Πρέπει να πω οτι οι εξετάσεις εγιναν σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και ότι μια εβδομάδα πριν τις τωρινές αιματολογικές εξετάσεις είχα κάνει το αντιγριπικο εμβόλιο! 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Μην ανησυχείς καθόλου...Και εγώ θυμάμαι όταν είχα κάνει στην εγκυμοσύνη έτσι ήταν,  μου είπε ο γιατρός ότι δεν μας νοιάζει το igg αλλά το igm, αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι είχα περάσει ερυθρά παλιότερα γι αυτό ήμουν θετική και έχω τα αντισώματα,  κάτι τέτοιο,  δεν είμαι και σίγουρη,  μην αγχώνεσαι όμως....ρώτησε και τον γιατρό σου..με το καλό το μωρό σας!!!


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ για τις αμεσες απαντήσεις σας! Είμαι 28 ετών και σύμφωνα με το παιδικό μου βιβλιάριο το εμβόλιο της ερυθράς το έχω κάνει! Πριν βρεθεί στις τωρινές εξετάσεις του Οκτωβρίου θετικό το igg της ερυθράς, είχα επαναλάβει την ίδια εξέταση τον Ιουνίο και τον Αύγουστο σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά! Γι' αυτό ρωτάω και έχω ανησυχήσει! Πώς γίνεται τα αποτελέσματα από αρνητικά στις προηγούμενες εξετάσεις να βρέθηκαν τώρα θετικά; Να έκαναν λάθος τα δύο προηγούμενα διαγνωστικά κέντρα και αυτό που πήγα τώρα να το εντόπισε; Με τον γιατρό μίλησα και είπε θα τσεκαρει τις εξετάσεις μου, αλλά δεν μου έδωσε σαφή απάντηση τηλεφωνικά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Vasiliki® είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Διανύω τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και σήμερα έκανα τις καθιερωμένες μηνιαίες αιματολογικές εξετάσεις. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι τα αντισώματα της ερυθράς IGG ήταν θετικά 13,7 (θετικό >10 IUml), ενώ το IGM αρνητικά! Στις προηγούμενες εξετάσεις μου και τα δύο ήταν αρνητικά! Από εκείνη την στιγμή η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο και ανησυχώ πολύ! Πρέπει να πω οτι οι εξετάσεις εγιναν σε διαφορετικά διαγνωστικά Κέντρα και ότι μια εβδομάδα πριν τις τωρινές αιματολογικές εξετάσεις είχα κάνει το αντιγριπικο εμβόλιο! 

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία;

Καλημέρα! Νομίζω είναι από το εμβόλιο(;) Δεν συστήνονται αιματολογικές μετά από εμβόλιο τουλάχιστον δέκα μέρες στα παιδιά δε βρίσκω γιατί να έχει διαφορά στους ενήλικες. Το εμβόλιο πυροδοτεί το ανοσοποιητικό. Εφόσον δεν βρέθηκε και ενεργή λοίμωξη ούτε αρρώστησες είτε είναι λάθος η μέτρηση είτε φταίει το εμβόλιο. Λογικά θα σου συστήσουν επανεξέταση και θα είναι όλα μια χαρά. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι κορίτσια! Επισκέφθηκα τον γιατρό μου και μιλήσαμε για το θέμα. Με καθησύχασε, καθώς ο ίδιος πιστεύει ότι αυτή η μικρή αύξηση των αντισωμάτων ΙGG της ερυθράς προκλήθηκε από το αντιγριπικο εμβόλιο. Μου είπε ότι το εμβόλιο ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα και τα αντισώματα του οργανισμού! Μου συνέστησε να επαναλάβω την εξέταση μετά από 2 εβδομάδες! 

Επίσης ο μικροβιολόγος μου είπε πως η τιμή 13,7 μπορεί ναι μεν να συγκαταλέγεται στα θετικά αποτελέσματα, αλλά στην ουσία είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα γιατί η αύξηση είναι μόνο 3,7 μονάδες πάνω από το 10. (Θετικό >10) και δεν είναι π.χ 800 ή 1000.

Ελπίζω να επιβεβαιωθούν και οι δύο μόλις επαναλάβω την εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω κάνει το εμβόλιο της ερυθράς το igg  πάντα θετικό έβγαινε, μίλησε με τον γιατρό σου καλύτερα να σε κατατοπίσει. Θεωρώ όμως πως δεν θα έχεις θέμα.


 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...