Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Mermer είπε:

Και εμένα δεν με αγχώνει ο κοβιτ σαν ασθένεια. Έχω κάνει τα εμβόλια άλλωστε, με αγχώνει όλο αυτό που συνεπάγεται αν πας στην κλινική να γεννήσεις σου κάνουν ραπιντ και βγεις θετική... Σε γάμους και βαφτίσια εμείς πηγαίναμε ως τώρα, από εδώ και πέρα όμως λέμε να τα αποφύγουμε. Οι συναυλίες που έχασα φέτος μου κόστισαν λίγο... Να είμαστε καλά να πάμε του χρόνου δεν πειραζει. 

Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου εχει στοιχίσει λίγο η εγκυμοσύνη το καλοκαίρι αλλά χαλάλι!

Το παράπονο μου όμως είναι ότι ο άντρας μου δε συμπασχει καθόλου και συνεχίζει κανονικά να βγαίνει έξω,να συναναστρεφεται με κόσμο και να θέλει να πηγαίνει σε γλεντια/γαμους/βαφτίσεις. 

Ακόμα και ο covid να μην υπήρχε σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσυνη που η ενέργεια μου με έχει εγκαταλείψει προ πολλού και έχω διάφορα πονακια δε θα μπορούσα να ακολουθώ σε όλα και με νευριάζει που δε σέβεται την κατασταση μου.οκ δεν εγκυμονει αυτός,αλλά καμία θυσια δεν έχει κάνει.Περα όμως από τις εξόδους,νιώθω σαν είμαι "παρατημενη" και δε βοηθάει σε καμία δουλειά του σπιτιού.Φερνει συνέχεια την αδερφή του να με βοηθήσει στο καθάρισμα κτλ και εγω τα παίρνω γιατί 1.η γυναίκα δεν είναι η καθαρίστρια μας χωρίς αμοιβή. 2.δε θέλω να υποχρεώνομαι  γιατί αύριο μπορεί εκείνη να μου ζητάει διαφορά και εγώ να μην μπορω/θέλω!Γενικά έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητη και να μη βασίζομαι σε άλλα άτομα.Ομως,θεωρώ αυτονόητο μόνο από τον άντρα μου να συμμετέχει και να με βοηθάει!

Ίσως με έχουν τρελάνει οι ορμονες μου και έχω κουραστεί να είμαι με μια μεγαλη κοιλια ,να μη χωράω σε κανένα ρούχο και να φοράω ότι βρω ακόμα κι αν είναι αταίριαστο.Ισως δε μπορώ να δω καθαρά κάποια πράγματα η ακόμα χειρότερα τα βλέπω τόσο καθαρά που με πιάνει τρελά 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Το καλό είναι ότι είναι μια παροδική φάση αυτή η "ανημπορια", αλλά μπορείς πάντα να το συζητήσεις (δεδομένου ότι η βοήθειά του και στη φάση του μωρού θα είναι απαραίτητη).

Το θέμα της αδερφής είναι πολύπλοκο. Εγώ έχω μάθει μόνη μου και δε θα ήθελα με τίποτα να υποχρεωθώ. + Αυτό που λες ότι στο μέλλον μπορεί να προκύψουν "χρωστούμενα". 

Ο άντρας μου όμως και η οικογένειά του έχουν άλλη άποψη. Ότι θέλουν να βοηθήσουν και τους αποκόπτω (μιλώ για τους απέξω, όχι για τον ίδιο προφανώς) και ότι είμαι ψυχρή και ακατάδεκτη (δε μου το έχουν πει έτσι, το συμπέρασμα λέω), ενώ εκείνοι θέλουν να προσφέρουν με την καρδιά τους.

Αφού το σκέφτηκα, λοιπόν, αποφάσισα να καταφύγω στη μέση λύση. Πρώτον, τους εξήγησα ανοιχτά γιατί είμαι έτσι (δεν είμαι κοντά με τους γονείς μου και δεν βοηθούν γενικώς, οπότε αυτό είναι για μένα το νορμάλ). Δεύτερον, άρχισα να ζητάω πράγματα που και εγώ δε θεωρώ πολύ "επώδυνα" να μου προσφέρουν και εγώ να επιστρέψω τα αντίστοιχα στο μέλλον, και εκείνοι χαίρονται που βοηθούν.

Εννοείται όμως ότι η βασική βοήθεια πρέπει να προέρχεται από τον σύντροφο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Ελπίζω να μην κολλήσει καμία μας covid τωρα στα τελευταία γιατί και εγώ αγχώθηκα με αυτά που διάβασα εδώ για την γεννα με covid. 

Ομολογώ όμως ότι δεν είμαι ιδιαίτερα προσεκτική.Δεν είμαι εμβολιασμενη και ούτε προκειται.Βγαινω κανονικά έξω,πάω σε μαγαζιά,πάω για καφέ αλλά το σκέφτομαι σοβαρά αν θα πάω σε 1 γάμο και σε μια βάφτιση που είμαι καλεσμένη τον Αύγουστο. Ο άντρας μου θέλει να πάει μόνος του αν δεν έρθω εγώ αλλά το ίδιο δεν είναι αν κολλήσει και το φέρει στο σπιτι;πφφφ βαρέθηκα καλοκαιριατικα όλες αυτές τις βλακειες

Εμείς που την Πέμπτη πάω για καισαρική δεν θα πάμε σε γάμο το Σάββατο και τον έχω ζαλίσει να φοράω μάσκα και να μην βγαίνει και του λέω αν κολλησω δεν θα στο συγχωρήσω ποτέ....

3 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Σωτήριο πράγμα αν έχεις κατοικίδιο που μαδαει! Εγώ τη βάζω κ περνάει όλο το σπίτι 3 φορές στο max κ δεν μένει τπτ… βέβαια κάθε δωμάτιο που τελειώνει αδειάζω τον κάδο γτ είναι Τίγκα αλλά απτό να σκουπίζω εγώ κάθε μέρα χίλιες φορές αυτό… εμένα φέτος η κακομοιρουλα μου δυσκολεύεται να σταθεί καλά στα πόδια της όταν χαμηλώνει το σώμα να κατουρήσει κ πολλές φορές γλυστραει κ γίνεται χαμουλης… μετά πρέπει να την σηκώσουμε κ να την πλύνουμε πριν ξαναμπεί μέσα στο σπίτι… κ γενικά την δυσκολεύει φέτος το πλακάκι… άσχημο πράγμα τα γεράματα :unsure:

Εμένα επειδή έχει μακρυά τρίχα γεμίζει φουλ και πρέπει να κςνω Φούλα καθαρισμό μετά... Αλλά γενικά μιλάμε σώζει...

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου εχει στοιχίσει λίγο η εγκυμοσύνη το καλοκαίρι αλλά χαλάλι!

Το παράπονο μου όμως είναι ότι ο άντρας μου δε συμπασχει καθόλου και συνεχίζει κανονικά να βγαίνει έξω,να συναναστρεφεται με κόσμο και να θέλει να πηγαίνει σε γλεντια/γαμους/βαφτίσεις. 

Ακόμα και ο covid να μην υπήρχε σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσυνη που η ενέργεια μου με έχει εγκαταλείψει προ πολλού και έχω διάφορα πονακια δε θα μπορούσα να ακολουθώ σε όλα και με νευριάζει που δε σέβεται την κατασταση μου.οκ δεν εγκυμονει αυτός,αλλά καμία θυσια δεν έχει κάνει.Περα όμως από τις εξόδους,νιώθω σαν είμαι "παρατημενη" και δε βοηθάει σε καμία δουλειά του σπιτιού.Φερνει συνέχεια την αδερφή του να με βοηθήσει στο καθάρισμα κτλ και εγω τα παίρνω γιατί 1.η γυναίκα δεν είναι η καθαρίστρια μας χωρίς αμοιβή. 2.δε θέλω να υποχρεώνομαι  γιατί αύριο μπορεί εκείνη να μου ζητάει διαφορά και εγώ να μην μπορω/θέλω!Γενικά έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητη και να μη βασίζομαι σε άλλα άτομα.Ομως,θεωρώ αυτονόητο μόνο από τον άντρα μου να συμμετέχει και να με βοηθάει!

Ίσως με έχουν τρελάνει οι ορμονες μου και έχω κουραστεί να είμαι με μια μεγαλη κοιλια ,να μη χωράω σε κανένα ρούχο και να φοράω ότι βρω ακόμα κι αν είναι αταίριαστο.Ισως δε μπορώ να δω καθαρά κάποια πράγματα η ακόμα χειρότερα τα βλέπω τόσο καθαρά που με πιάνει τρελά 

Πίστεψέ με καλύτερα που δεν καθαρίζει γιατί έμενα καθαρίζει και τα κάνει χειρότερα....αλλά ευτυχώς ήρθε η μανούλα μου σήμερα και το εγλειψε το σπίτι και θα έρθει και όσο ήμαστε στο νοσοκομείο.....αλλά εμένα είναι φοβοτσιαρης και όταν έκανα δουλειές έλεγα μέτα αχ δεν αντέχω πονάω και ερχόταν τα έκανε αυτός....καλά τώρα που μας είπε και ο γιατρός όχι δουλειές κλπ....προσπαθεί...... ή έρχεται η μαμά μου και την βοηθάει από ντροπή 

1 hour ago, Melie είπε:

Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Το καλό είναι ότι είναι μια παροδική φάση αυτή η "ανημπορια", αλλά μπορείς πάντα να το συζητήσεις (δεδομένου ότι η βοήθειά του και στη φάση του μωρού θα είναι απαραίτητη).

Το θέμα της αδερφής είναι πολύπλοκο. Εγώ έχω μάθει μόνη μου και δε θα ήθελα με τίποτα να υποχρεωθώ. + Αυτό που λες ότι στο μέλλον μπορεί να προκύψουν "χρωστούμενα". 

Ο άντρας μου όμως και η οικογένειά του έχουν άλλη άποψη. Ότι θέλουν να βοηθήσουν και τους αποκόπτω (μιλώ για τους απέξω, όχι για τον ίδιο προφανώς) και ότι είμαι ψυχρή και ακατάδεκτη (δε μου το έχουν πει έτσι, το συμπέρασμα λέω), ενώ εκείνοι θέλουν να προσφέρουν με την καρδιά τους.

Αφού το σκέφτηκα, λοιπόν, αποφάσισα να καταφύγω στη μέση λύση. Πρώτον, τους εξήγησα ανοιχτά γιατί είμαι έτσι (δεν είμαι κοντά με τους γονείς μου και δεν βοηθούν γενικώς, οπότε αυτό είναι για μένα το νορμάλ). Δεύτερον, άρχισα να ζητάω πράγματα που και εγώ δε θεωρώ πολύ "επώδυνα" να μου προσφέρουν και εγώ να επιστρέψω τα αντίστοιχα στο μέλλον, και εκείνοι χαίρονται που βοηθούν.

Εννοείται όμως ότι η βασική βοήθεια πρέπει να προέρχεται από τον σύντροφο.

Εμένα πάλι που η πεθερά μου που μένει και αυτή εδώ Αθήνα και την γλιτώνει γτ ο γιος της λέει είναι διακριτική αλλιώς στην νύφη.....αλλά είναι νύφη δλδ εγώ είναι γλωσσου και θα την πάρω την Δευτέρα τηλέφωνο και θα της πω να έρθει γτ τα έχει κάνει όλα η μαμά μου η οποία δουλεύει και έρχεται στα ρεπό της και η πεθερά μου έχει σταματήσει.....εγώ με αυτό έχω εκνευριστει με τον άντρα μου....

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vlal είπε:

Εμείς που την Πέμπτη πάω για καισαρική δεν θα πάμε σε γάμο το Σάββατο και τον έχω ζαλίσει να φοράω μάσκα και να μην βγαίνει και του λέω αν κολλησω δεν θα στο συγχωρήσω ποτέ....

Εμένα επειδή έχει μακρυά τρίχα γεμίζει φουλ και πρέπει να κςνω Φούλα καθαρισμό μετά... Αλλά γενικά μιλάμε σώζει...

Πίστεψέ με καλύτερα που δεν καθαρίζει γιατί έμενα καθαρίζει και τα κάνει χειρότερα....αλλά ευτυχώς ήρθε η μανούλα μου σήμερα και το εγλειψε το σπίτι και θα έρθει και όσο ήμαστε στο νοσοκομείο.....αλλά εμένα είναι φοβοτσιαρης και όταν έκανα δουλειές έλεγα μέτα αχ δεν αντέχω πονάω και ερχόταν τα έκανε αυτός....καλά τώρα που μας είπε και ο γιατρός όχι δουλειές κλπ....προσπαθεί...... ή έρχεται η μαμά μου και την βοηθάει από ντροπή 

Εμένα πάλι που η πεθερά μου που μένει και αυτή εδώ Αθήνα και την γλιτώνει γτ ο γιος της λέει είναι διακριτική αλλιώς στην νύφη.....αλλά είναι νύφη δλδ εγώ είναι γλωσσου και θα την πάρω την Δευτέρα τηλέφωνο και θα της πω να έρθει γτ τα έχει κάνει όλα η μαμά μου η οποία δουλεύει και έρχεται στα ρεπό της και η πεθερά μου έχει σταματήσει.....εγώ με αυτό έχω εκνευριστει με τον άντρα μου....

 

Κορίτσια βλέπω όλες έχουμε διάφορους προβληματισμούς. Σας καταλαβαίνω όλες. Εμείς είμαστε κάπου στη μέση βέβαια. Από τη μια εμένα είναι εντελώς υποχόνδριος ο άντρας μου, δηλαδή αυτός με βάζει χέρι να φοράω μάσκα, να προσέχουμε και αυτό με μπουχτίζει ώρες ώρες. Από την ώρα που μας είπε ο γιατρός να μην σκύβω, να μην κουβαλάω κτλπ  κάνει όλες τις δουλειές  μόνος του επειδή δεν αντέχει την ακαταστασία. Δεν με αφήνει να κάνω ούτε όσα μπορώ και εγώ νευριάζω και στεναχωριέμαι που τον βλέπω να πεδευεται τόσο. Ασχέτως εγκυμοσυνης μοιραζόμασταν τις δουλειές του σπιτιού ισάξια. Βεβαιως με την βοήθεια των μαναδων μας δεν έχω κανένα θέμα εγώ, τις αφήνω να κάνει ο καθεμία ότι θέλει και μπορεί. Αλλά πάντα έτσι ήταν η σχέση μας εδώ και 10 χρόνια τώρα.. 

Πάντως θα σας έλεγα να δεχτείτε την βοήθεια αυτές τις εβδομάδες έστω και να μην επιβαρύνεται τον οργανισμό σας με έξτρα άγχος και κούραση. Είναι δύσκολη η κατάσταση μας, τα νεύρα πολλά, τα άγχη επίσης άπειρα. Αλλά είμαστε τελική ευθεία... 

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου εχει στοιχίσει λίγο η εγκυμοσύνη το καλοκαίρι αλλά χαλάλι!

Το παράπονο μου όμως είναι ότι ο άντρας μου δε συμπασχει καθόλου και συνεχίζει κανονικά να βγαίνει έξω,να συναναστρεφεται με κόσμο και να θέλει να πηγαίνει σε γλεντια/γαμους/βαφτίσεις. 

Ακόμα και ο covid να μην υπήρχε σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσυνη που η ενέργεια μου με έχει εγκαταλείψει προ πολλού και έχω διάφορα πονακια δε θα μπορούσα να ακολουθώ σε όλα και με νευριάζει που δε σέβεται την κατασταση μου.οκ δεν εγκυμονει αυτός,αλλά καμία θυσια δεν έχει κάνει.Περα όμως από τις εξόδους,νιώθω σαν είμαι "παρατημενη" και δε βοηθάει σε καμία δουλειά του σπιτιού.Φερνει συνέχεια την αδερφή του να με βοηθήσει στο καθάρισμα κτλ και εγω τα παίρνω γιατί 1.η γυναίκα δεν είναι η καθαρίστρια μας χωρίς αμοιβή. 2.δε θέλω να υποχρεώνομαι  γιατί αύριο μπορεί εκείνη να μου ζητάει διαφορά και εγώ να μην μπορω/θέλω!Γενικά έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητη και να μη βασίζομαι σε άλλα άτομα.Ομως,θεωρώ αυτονόητο μόνο από τον άντρα μου να συμμετέχει και να με βοηθάει!

Ίσως με έχουν τρελάνει οι ορμονες μου και έχω κουραστεί να είμαι με μια μεγαλη κοιλια ,να μη χωράω σε κανένα ρούχο και να φοράω ότι βρω ακόμα κι αν είναι αταίριαστο.Ισως δε μπορώ να δω καθαρά κάποια πράγματα η ακόμα χειρότερα τα βλέπω τόσο καθαρά που με πιάνει τρελά 

Αυτό που δεν μπορώ και εγώ να περιποιηθω τον εαυτό μου όπως θέλω πολύ μου την δίνει. Και να φανταστείς και πριν δεν ήμουν καμία εντελώς κοκετα, αλλά τα βασικά ρε παιδιά. Ούτε τα νύχια των ποδιών δεν μπορώ να κόψω... Από ρούχα έχω καταλήξει να φοράω 4 - 5 φορέματα που μου χωράνε και είναι ανετα... Και εννοείται συνέχεια παντοφλες από κάτω... Ευτυχώς που είναι καλοκαίρι, αν ήταν χειμώνας τι θα κάναμε; νομίζω χειρότερα θα την είχαμε... Θα σου έλεγα να δεχτείς τη βοήθεια για όσες μέρες σου απομένουν μέχρι τη γέννα και μετά πάλι που θα είσαι σε θέση θα κανονίσεις εσύ τις δουλειές σου. Βεβαίως θα ήταν καλύτερα να βοηθάει ο άντρας σου. Πριν πως είχατε μοιράσει τις οικιακές εργασίες; 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση άσχετη!!!!έκανα την αίτηση για το επίδομα μητρότητας πολύ ωραία....μπαίνω σήμερα να δω τι φάση και αν έχει προχωρήσει σε καταχώρηση ξέρω έγω και μου λέει απλά έχει υποβληθεί.....αυτό τι σημαίνει;;;ότι ακόμα δεν την έχουν δει από τον εφκα ή πρέπει να κάνει κάτι ο εργοδότης μου;;;; ξέρετε;;;;αλλιώς να πάρω αύριο στο 1555....επίσης όσες έχετε γεννήσει ξέρετε πότε θα μας κάνουν την χάρη να βάλουν κανένα λεφτο;;;; Σκεφτείτε εγώ είχα και μια ανάρρωτικη άδεια από 26/5 που δεν την έχω πληρωθεί καν.....μιλάμε είμαι ταπι και ψύχραιμη.....άλλο κακό αυτό που πρέπει να ζητάω λεφτά που έχω πάψει να το κάνω από τα 16 μου σε συνδυασμό με την χαμένη ανεξαρτησία μου στο καθάρισμα οδήγηση περπάτημα κλπ με έχουν κάνει να κλαίω ώρες ώρες σαν μωρό....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, κι εμείς κάπως έτσι, ο σύντροφος βοηθάει αλλά στο μίνιμουμ θα έλεγα, και κάνει τα μερεμέτια που του έχω αναθέσει αφού τον πρήξω πρώτα! Κι εγώ είμαι της λογικής ισοτιμία στις δουλειές του σπιτιού, όχι με αυστηρότητα, ότι μπορεί ο καθένας, αλλά αυτό που κάνουν μια δουλειά και νομίζουν ότι αξίζουν Όσκαρ, ενώ για μας εννοείται, μου τη δίνει! 

Κι εμείς έχουμε γίνει μπίλιες κάποιες φορές γιατί αυτός βλέπει κόσμο, βέβαια τις περισσότερες φορές αναγκαστικά λόγω δουλειάς, αλλά κι εγώ τον απειλώ, ουε κι αλίμονο αν κολλήσουμε κοβιντ τώρα! 

Επίσης εγώ σπαζομαι γιατί δεν έχει κάνει κάποια σοβαρή προσπάθεια έστω να ελαττώσει το τσιγάρο και θέλω να είναι κοντά στο μωρό τώρα, αφού θα έχουμε κι ένα τρίχρονο, δε γίνεται να μυρίζει σαν τασάκι! Εντάξει, και οι 2 καπνιστές είμαστε, αλλά εγώ έκανα το πολύ 3 τσιγάρα την ημέρα κι αυτά όταν έλειπε ο μικρός, και αυτός κάνει 23 ξέρω γω! Είναι too much... Χώρια που φοβάμαι μην πάθει τίποτα. 

Αυταααα! Αύριο θα κάνουμε μια απόπειρα να πάμε θάλασσα, ελπίζω να πετύχει γιατί προσωπικά η θάλασσα μου κάνει πολύ καλό, στα νεύρα, στο σώμα, παντού... Η απόλυτη θεραπεία! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω ακόμα στη δουλειά και έρχομαι σε επαφή με κόσμο..ψιλοφοβαμαι για τον κοβιντ αλλά προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ. Κάθε βδομάδα πλέον κάνω nst, όλα καλά, το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί, σήμερα 37+5. 

Από δουλειές κάνω τα πάντα στο σπίτι και εκτός, οδηγώ κανονικότατα. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να με ενοχλεί η κοιλιά μου βέβαια.. δεν έχω φτιάξει ούτε βαλίτσα ούτε τίποτα...κάτι πλυντήρια έβαλα μόνο για να τα έχω έτοιμα. Και συναρμολόγησα και το λίκνο. Δεν βιάζομαι, ούτε πιστεύω ότι θα γεννήσω, μάλλον αργω ακόμα.

Θέλω διακοπές. Άσχετο αλλά θα μου λείψει φέτος....σκέφτομαι να πάμε Σεπτέμβρη με νεογέννητο. Στο γιο μου το είχαμε κάνει, τώρα με δύο δεν ξέρω... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, nimrodel είπε:

Εγώ πάω ακόμα στη δουλειά και έρχομαι σε επαφή με κόσμο..ψιλοφοβαμαι για τον κοβιντ αλλά προσπαθώ να προσέχω όσο μπορώ. Κάθε βδομάδα πλέον κάνω nst, όλα καλά, το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί, σήμερα 37+5. 

Από δουλειές κάνω τα πάντα στο σπίτι και εκτός, οδηγώ κανονικότατα. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει να με ενοχλεί η κοιλιά μου βέβαια.. δεν έχω φτιάξει ούτε βαλίτσα ούτε τίποτα...κάτι πλυντήρια έβαλα μόνο για να τα έχω έτοιμα. Και συναρμολόγησα και το λίκνο. Δεν βιάζομαι, ούτε πιστεύω ότι θα γεννήσω, μάλλον αργω ακόμα.

Θέλω διακοπές. Άσχετο αλλά θα μου λείψει φέτος....σκέφτομαι να πάμε Σεπτέμβρη με νεογέννητο. Στο γιο μου το είχαμε κάνει, τώρα με δύο δεν ξέρω... 

Χαλαρή σε βρίσκω!!!!!και εμείς λέμε όταν σαραντισει να πάμε στο χωριό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vlal said:

Χαλαρή σε βρίσκω!!!!!και εμείς λέμε όταν σαραντισει να πάμε στο χωριό 

Κι εγώ έτσι θέλω να κάνουμε, αλλά οι φοβίες έχουν αυξηθεί. Νομίζω πρέπει απλά να τις αγνοήσω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουμε μετά, ανοίγουν τα σχολεία και θα είμαστε επί ποδός. 

Ευτυχώς φύγαμε τη δεύτερη εβδομάδα του Ιουλίου και περάσαμε φανταστικά. Κουράστηκα πολύ σωματικά, γιατί ακολουθούσα τους άλλους 2 παντού για να μην τους τη σπάσω, αλλά ψυχολογικά ήταν τέλεια. + ότι θυμήθηκα πόσο καλύτερες είναι οι διακοπές τον Ιούλιο...

Δύσκολη χρονιά για διακοπές πάντως έτσι κι αλλιώς φέτος. Δεν είμαστε μόνο εμείς με την εγκυμοσύνη. Από τους γνωστούς μου, ελάχιστοι θα πάνε κάπου, λόγω ακρίβειας.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμείς πουθενά φέτος.Που να πάω με την κοιλιά τουρλα;πιο πολύ για βασανιστήριο μου ακούγεται μέσα στην τόση ζέστη. Καλύτερα σπίτι με το κλιματιστικό!

Ο άντρας μου θέλει να πάρει τον μικρό θάλασσα και πισινα αλλά εγώ δε θα ακολουθήσω.Ακομα και στην ξαπλώστρα να είμαι θα είναι τελείως άβολα και θα κάνει τρελή ζεστη(μέσα στο νερό δε θέλω να μπω γιατί φοβάμαι για μολυνσεις).Το κοντινότερο σε νερό που μπαίνω είναι η μπανιέρα και κανένα λάστιχο να δροσισω τα πόδια μου έτσι όπως ποτίζω τα λουλούδια λολ!

Σεπτέμβρη αρχίζουν τα σχολεία οπότε να είμαστε γέροι για του χρόνου που το μωρό θα είναι πρώτα ο Θεός ενός και θα μπορεί να τρώει και κάποια φαγητά μαλακά χωρίς αλέσματος και γενικά νομίζω θα είναι πιο εύκολες οι διακοπές γιατί θα είναι μεγαλο μωρό !

Α ξέχασα να ρωτήσω έδω και λίγες μέρες δε νιώθω το μωρό να κουνιέται τόσο πολύ και συχνά όπως πριν και ανυσηχω.Βεβαια το καταλαβαίνω μέσα στη μέρα να γυρίζει όμως όχι τόσο πολύ όπως παλιότερα. Εσείς τα νιώθετε με τον ίδιο ρυθμό και ενταση;

Είναι επειδή δεν έχουν πια πολύ χώρο να κινηθούν η η παίζει τίποτα αλλο;

Αμάν μέχρι να γεννήσω,θα έχω τρελαθεί από το άγχος!και όταν γεννήσω θα τρελαθώ πάλι από το άγχος για το αν τρώει καλά,αν βάζει βάρος,αν....,αν....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Κι εγώ έτσι θέλω να κάνουμε, αλλά οι φοβίες έχουν αυξηθεί. Νομίζω πρέπει απλά να τις αγνοήσω! 

Εμένα το χωριό είναι έξω από την Καλαμάτα οπότε είμαι καλυμμένη από νοσοκομείο στο οποίο έχω συγγενείς που δουλεύουν συν ότι η ξαδέρφη μου μένει μόνιμα κ έχει κ παιδίατρο εκεί!!!!τα έχω κοιτάξει όλα!!!!καλά γενικά ας δούμε πώς θα μας βγει το πρόγραμμα με το παιδί κ πως θα είμαι κ εγώ!!!

1 ώρα πρίν, Angela123 είπε:

Και εμείς πουθενά φέτος.Που να πάω με την κοιλιά τουρλα;πιο πολύ για βασανιστήριο μου ακούγεται μέσα στην τόση ζέστη. Καλύτερα σπίτι με το κλιματιστικό!

Ο άντρας μου θέλει να πάρει τον μικρό θάλασσα και πισινα αλλά εγώ δε θα ακολουθήσω.Ακομα και στην ξαπλώστρα να είμαι θα είναι τελείως άβολα και θα κάνει τρελή ζεστη(μέσα στο νερό δε θέλω να μπω γιατί φοβάμαι για μολυνσεις).Το κοντινότερο σε νερό που μπαίνω είναι η μπανιέρα και κανένα λάστιχο να δροσισω τα πόδια μου έτσι όπως ποτίζω τα λουλούδια λολ!

Σεπτέμβρη αρχίζουν τα σχολεία οπότε να είμαστε γέροι για του χρόνου που το μωρό θα είναι πρώτα ο Θεός ενός και θα μπορεί να τρώει και κάποια φαγητά μαλακά χωρίς αλέσματος και γενικά νομίζω θα είναι πιο εύκολες οι διακοπές γιατί θα είναι μεγαλο μωρό !

Α ξέχασα να ρωτήσω έδω και λίγες μέρες δε νιώθω το μωρό να κουνιέται τόσο πολύ και συχνά όπως πριν και ανυσηχω.Βεβαια το καταλαβαίνω μέσα στη μέρα να γυρίζει όμως όχι τόσο πολύ όπως παλιότερα. Εσείς τα νιώθετε με τον ίδιο ρυθμό και ενταση;

Είναι επειδή δεν έχουν πια πολύ χώρο να κινηθούν η η παίζει τίποτα αλλο;

Αμάν μέχρι να γεννήσω,θα έχω τρελαθεί από το άγχος!και όταν γεννήσω θα τρελαθώ πάλι από το άγχος για το αν τρώει καλά,αν βάζει βάρος,αν....,αν....

Εγώ την παρανιωθω......είναι κάτι ώρες που πιστεύω ότι δίνει μάχες....αλλά όχι όλη μέρα ......κυρίως όταν είμαι χαλαρή ή όταν εκνευρίζομαι....

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angela123 said:

Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου εχει στοιχίσει λίγο η εγκυμοσύνη το καλοκαίρι αλλά χαλάλι!

Το παράπονο μου όμως είναι ότι ο άντρας μου δε συμπασχει καθόλου και συνεχίζει κανονικά να βγαίνει έξω,να συναναστρεφεται με κόσμο και να θέλει να πηγαίνει σε γλεντια/γαμους/βαφτίσεις. 

Ακόμα και ο covid να μην υπήρχε σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσυνη που η ενέργεια μου με έχει εγκαταλείψει προ πολλού και έχω διάφορα πονακια δε θα μπορούσα να ακολουθώ σε όλα και με νευριάζει που δε σέβεται την κατασταση μου.οκ δεν εγκυμονει αυτός,αλλά καμία θυσια δεν έχει κάνει.Περα όμως από τις εξόδους,νιώθω σαν είμαι "παρατημενη" και δε βοηθάει σε καμία δουλειά του σπιτιού.Φερνει συνέχεια την αδερφή του να με βοηθήσει στο καθάρισμα κτλ και εγω τα παίρνω γιατί 1.η γυναίκα δεν είναι η καθαρίστρια μας χωρίς αμοιβή. 2.δε θέλω να υποχρεώνομαι  γιατί αύριο μπορεί εκείνη να μου ζητάει διαφορά και εγώ να μην μπορω/θέλω!Γενικά έχω μάθει να είμαι ανεξάρτητη και να μη βασίζομαι σε άλλα άτομα.Ομως,θεωρώ αυτονόητο μόνο από τον άντρα μου να συμμετέχει και να με βοηθάει!

Ίσως με έχουν τρελάνει οι ορμονες μου και έχω κουραστεί να είμαι με μια μεγαλη κοιλια ,να μη χωράω σε κανένα ρούχο και να φοράω ότι βρω ακόμα κι αν είναι αταίριαστο.Ισως δε μπορώ να δω καθαρά κάποια πράγματα η ακόμα χειρότερα τα βλέπω τόσο καθαρά που με πιάνει τρελά 

Ίσα ίσα βλέπεις πολύ καθαρά! Ο άνδρας σου (και πολλοί άλλοι ανδρες) θεωρούν ότι κάνουν το χρέος τους δια αντιπροσώπου. Στο σπίτι μένει και ο ίδιος, άρα δεν πρέπει καν να λέμε "βοηθαει" στις δουλειές του σπιτιού. Αν "βοηθαει" σημαίνει ότι είναι δικιά μας υποχρέωση και οι άντρες μας κάνουν τη χάρη και βοηθάνε. Οι δουλειές του σπιτιού μοιράζονται με όλους όσοι μένουν στο συγκεκριμένο σπίτι (εξαιρούνται παιδιά μικρής ηλικιας). 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angela123 said:

Και εμείς πουθενά φέτος.Που να πάω με την κοιλιά τουρλα;πιο πολύ για βασανιστήριο μου ακούγεται μέσα στην τόση ζέστη. Καλύτερα σπίτι με το κλιματιστικό!

Ο άντρας μου θέλει να πάρει τον μικρό θάλασσα και πισινα αλλά εγώ δε θα ακολουθήσω.Ακομα και στην ξαπλώστρα να είμαι θα είναι τελείως άβολα και θα κάνει τρελή ζεστη(μέσα στο νερό δε θέλω να μπω γιατί φοβάμαι για μολυνσεις).Το κοντινότερο σε νερό που μπαίνω είναι η μπανιέρα και κανένα λάστιχο να δροσισω τα πόδια μου έτσι όπως ποτίζω τα λουλούδια λολ!

Σεπτέμβρη αρχίζουν τα σχολεία οπότε να είμαστε γέροι για του χρόνου που το μωρό θα είναι πρώτα ο Θεός ενός και θα μπορεί να τρώει και κάποια φαγητά μαλακά χωρίς αλέσματος και γενικά νομίζω θα είναι πιο εύκολες οι διακοπές γιατί θα είναι μεγαλο μωρό !

Α ξέχασα να ρωτήσω έδω και λίγες μέρες δε νιώθω το μωρό να κουνιέται τόσο πολύ και συχνά όπως πριν και ανυσηχω.Βεβαια το καταλαβαίνω μέσα στη μέρα να γυρίζει όμως όχι τόσο πολύ όπως παλιότερα. Εσείς τα νιώθετε με τον ίδιο ρυθμό και ενταση;

Είναι επειδή δεν έχουν πια πολύ χώρο να κινηθούν η η παίζει τίποτα αλλο;

Αμάν μέχρι να γεννήσω,θα έχω τρελαθεί από το άγχος!και όταν γεννήσω θα τρελαθώ πάλι από το άγχος για το αν τρώει καλά,αν βάζει βάρος,αν....,αν....

Κι εγώ έχω τέτοιες στιγμές που δεν πολυκουναει και τρελαίνομαι. Ήδη έχω πάει μια φορά για έκτακτο υπέρηχο από το άγχος μου. Λογικα όλα οκ, αλλά μη σκας, αν έχεις αμφιβολία να πας γιατρό. Άσε, κι εγώ λέω πως θα περάσει ο πρώτος καιρός που είναι τόσο εύθραυστο, και θα έχω και τον άλλον τον μεγαλύτερο που θα τρέμω μη μας φέρει καμία ίωση... 

Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 8:26 ΜΜ, Vlal είπε:

Να κάνω μια ερώτηση άσχετη!!!!έκανα την αίτηση για το επίδομα μητρότητας πολύ ωραία....μπαίνω σήμερα να δω τι φάση και αν έχει προχωρήσει σε καταχώρηση ξέρω έγω και μου λέει απλά έχει υποβληθεί.....αυτό τι σημαίνει;;;ότι ακόμα δεν την έχουν δει από τον εφκα ή πρέπει να κάνει κάτι ο εργοδότης μου;;;; ξέρετε;;;;αλλιώς να πάρω αύριο στο 1555....επίσης όσες έχετε γεννήσει ξέρετε πότε θα μας κάνουν την χάρη να βάλουν κανένα λεφτο;;;; Σκεφτείτε εγώ είχα και μια ανάρρωτικη άδεια από 26/5 που δεν την έχω πληρωθεί καν.....μιλάμε είμαι ταπι και ψύχραιμη.....άλλο κακό αυτό που πρέπει να ζητάω λεφτά που έχω πάψει να το κάνω από τα 16 μου σε συνδυασμό με την χαμένη ανεξαρτησία μου στο καθάρισμα οδήγηση περπάτημα κλπ με έχουν κάνει να κλαίω ώρες ώρες σαν μωρό....

Εγώ που είμαι άνεργη επιδοτούμενη έκλεισα ραντεβού στον εφκα τηλεφωνικά και πήγα, μου έκαναν αυτοί την αίτηση και μου είπαν ότι στις 4 Αυγούστου θα μπει στο λογαριασμό μου...

 

Κοριτσια φυλαχτείτε όσο μπορείτε σε εξόδους κλπ με τον covid, εμείς τόσο που προσέχαμε με τον σύζυγό την πατήσαμε κι εγω είμαι στην 13η ημέρα και βγαίνω ακόμα θετική και έχω τρελαθεί. Έχω περάσει 2 δύσκολες εβδομάδες, έκανα και τις ενέσεις κορτιζόνης την προηγούμενη εβδομάδα και ταλαιπωρήθηκα πολύ, απορρυθμίστηκε ο διαβήτης και είχα ταχυπαλμιες. Να βγει αρνητικό και αυτό το βάσανο να ηρεμήσω. 

Από πράγματα, τα ρούχα εκτός από τα μπουρνούζια - κάπες που περιμένω αύριο, τα έχω πλυμένα σιδερωμένα, και τα δικά μου. Καρότσι, κούνια θα μας τα φέρουν γύρω στις 8 Αυγούστου λέμε, αφού πάμε για καισαρική 18 με 22 Αυγούστου τελευταία ημερομηνία όπως είναι τα πράγματα τώρα. Τα έχουμε παραγγείλει και είναι φυλαγμένα, απλά προτιμώ να τα στήσουμε στο δωμάτιο σε λίγες εβδομάδες. 

Για το σύζυγό, τι να πω... με βοηθάει σε πολλά πράγματα, χτες μέχρι που πήγε και μου πήρε φρέσκο γαβρο και μου τηγανησε, που δε μαγειρεύει αλλά το έκανε μια χαρά. Γενικά συμμετέχει σε πολλά πράγματα,για να μην αναφέρω την ψυχολογική υποστήριξη τόσους μήνες... και το σημαντικό είναι ότι θέλει και μετά με τη μικρή να ασχοληθεί κι αυτός, φοβάται βέβαια στην αρχή που θα είναι πολύ βρεφάκι αλλά πιστεύω ότι μετά τους 2 μήνες θα έχει ενεργό συμμετοχή και το χαίρομαι πολύ αυτό γιατί θεωρώ ότι είναι σημαντικό να δένεται πατέρας και παιδί από τη βρεφική ηλικία. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...