Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

4 hours ago, Vlal said:

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό μετά από τρεις βδομάδες γτ είχε κόβιντ!!!!!!η μπέμπα είναι 3400 36+4 ημερών!!!!!κλείσαμε και καισαρική για 28 Ιουλίου 10:00....το πρωί.....κάπως αγχώθηκα αλλά οκ ακόμα έχω δέκα μέρες.........όσον αφορά τώρα τις συσπάσεις έκανα και το πρωί όταν ήμουν στον γιατρό.....σαν πόνος περιόδου είναι...... εντωμεταξυ κουνιέται και αυτή πολύ και γίνεται πάντα όταν κουνιέται....και ο τράχηλος.... αγέρωχος τπτ δεν το διαπερνά σχεδόν 4... Οπότε από την μια με τέτοιο τράχηλο μπορεί να είμαι και τυχερή για την καισαρική..... συσπάσεις κάνω διάφορες μέσα στην μέρα και απλά με ρίχνουν λίγο γτ είναι ακριβώς σαν τους πόνους περιόδου .......από την άλλη μου είπε μόνο ξεκούραση τώρα...δεν θέλουμε να γεννήσω πιο νωρίς 

Και εγωωωωω!!!!μαζί με τα σαμπουάν κρέμες μπατονετες και ένα. Dr brown μπιμπερο να βρίσκεται για παν ενδεχόμενο 

Αντε με το καλό! Εγώ απλώς νομίζω δε θέλω να ξεπεράσω την τελική μου ημερομηνία.. η κοιλιά μου είναι ήδη τεράστια!!

6 hours ago, Melie said:

Άμα σου πω ότι 2η εγκυμοσύνη και 34 w 4d και δεν έχω ακόμα καταλάβει τι είναι η σύσπαση;;;

Εγώ νιώθω βουναλάκια όλη μέρα από πόδια και χέρια, να μου κόβεται η αναπνοή από χτυπήματα στο διάφραγμα και καμιά φορά σουβλιές στιγμιαίες χαμηλά στην κοιλιά. Οπότε τι να πω...

Εμένα στο nst βρίσκουν, αλλά εγώ δε νιώθω τίποτα..και μου κάνει εντύπωση που ο τράχηλος δεν έχει αρχίσει να μειώνεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Didimakia είπε:

Τυχερή που τρως σουβλακι,εγώ εδώ και 8 μήνες έχω να φάω σουβλακι λόγω ζαχαρου κλαψ,ούτε παγωτά,ούτε πίτσες,ούτε τίποτα!!Ανυπομονώ να γεννήσω και να τα φάω εκτός αν μου μείνει το ζαχαρο εκει την έκατσα άσχημα δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.:(

Εγώ έχω μείνει σταθερή στα κιλά εδώ κ δύο μήνες 13...το μωρό μεγαλώνει εγώ σταθερή......κ φαίνεται κ στα χέρια μου....δλδ εγώ είμαι στον μήνα μου κ δεν νιώθω πρησμένη.....

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Καλά ρε παιδί μου, σουβλάκια θα τρως και μετά, δεν έχει να κάνει... Σοβαρά τώρα, έτσι είναι η ζωή, έχει τις κομβικές στιγμές της, αλλά πιο πολύ νόημα έχει να τις ζούμε, πάρα να τις σκεφτόμαστε από πριν... Και το λέω για να το ακούσω κι εγώ, έτσι;

Προφανώς θα τρώω σουβλάκια κ μετά απλά το είπα τύπου εγώ στην κοσμαρα μου ακόμα δεν έχω πανικοβληθεί.....νομίζω από Δευτέρα θα νιώσω τον πανικό....

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ πανικοβλήθηκα σήμερα που (μάλλον) έχουν αρχίσει οι συσπάσεις. Είμαι 34 w 4d και ο γιατρός μου είναι εκτός για 2 ημέρες ακόμη. Δε φοβάμαι τόσο για το μωρό (είναι ήδη 2 εβδομάδες μπροστά) αλλά δε νιώθω ακόμη έτοιμη - και, φαντάσου, είναι το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτήσω… πάνες έχετε πάρει; Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια κούτα με πάνες για ένα μήνα για να υπάρχουν στο σπίτι για αρχή… βλέπω ότι τα pampers έχουν τις harmony με οργανικό βαμβάκι κ τις premium care… έχετε καθόλου εικόνα ποιες είναι καλύτερες; Τις πρώτες τις βρηκα στο eshop.gr  γύρω στα 17€ τις 104 νομιζω κ τις δεύτερες στην ίδια ποσότητα τις είδα στον Σκλαβενίτη στα 19€ αλλιώς στα 29€ μέσω Σκρουτζ έχει την κούτα με τις 156

Κι εγώ μίλησα με το ιδιωτικό μαιευτήριο που θα γεννήσω εδώ στην Πάτρα, μου είπαν ότι εκεί δε θα χρειαστώ πάνες και καλλυντικά για το μωρό, και σερβιέτες εσώρουχα μιας χρήσης για μένα, τα παρέχουν αυτοί. Πάνες μου σύστησε η μαία μου να πάρω τις Pampers τώρα για αρχή γιατί έχουν δείκτη υγρασίας οπότε στην αρχή θα διακρίνω εύκολα ποτέ θέλει άλλαγμα η μικρή. Τώρα για τα δικά μου εσώρουχα, θα πάρω στη βαλίτσα γιατί μπορεί αυτά που παρέχουν να μη με βολέψουν. Για το μωρό, pampers έχουν κι αυτοί, θα πάρω να έχω στο σπίτι και αν χρειαστεί μας φέρνει ο σύζυγος στο μαιευτήριο. 

Για νυχτικιες, έχω πάρει 2 τιραντε και 2 με μανίκι βαμβακερες με κουμπιά μπροστά και 1 ρόμπα,έστειλα τη μανούλα μου και τις πήρε από ένα τοπικό μαγαζί με εσώρουχα, δεν είναι καθόλου κολακευτικές γιατί είναι σαν γιαγιαδίστικες φαρδιές και κάτω από το γόνατο αλλά είναι δροσερές και άνετες και δε με πολυνοιάζει γιατί αν λερωθουν με αίμα κλπ δε θα στεναχωρηθω να τις αποχωριστώ :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Εγώ έχω μείνει σταθερή στα κιλά εδώ κ δύο μήνες 13...το μωρό μεγαλώνει εγώ σταθερή......κ φαίνεται κ στα χέρια μου....δλδ εγώ είμαι στον μήνα μου κ δεν νιώθω πρησμένη.....

Προφανώς θα τρώω σουβλάκια κ μετά απλά το είπα τύπου εγώ στην κοσμαρα μου ακόμα δεν έχω πανικοβληθεί.....νομίζω από Δευτέρα θα νιώσω τον πανικό....

Καλημέρα πήγα για nst σήμερα το μωρό μια χαρά,την άλλη εβδομάδα μάλλον Πέμπτη μπαίνω για καισαρική θα με πάρει ο γιατρός να μου πει για σίγουρα.Πρεπει μου είπε να μπω 2 μέρες πριν την γέννα για προεγχειριτικο έλεγχο με rapid στο "Μητέρα" και μια μέρα πριν PCR.Και γω την άλλη εβδομάδα θα το συνειδητοποιησω πλήρως χαχα!!Ότι αφορά το πρήξιμο και εγώ δεν έχω πρηστεί καθόλου λόγω της διατροφής και από κιλα έχω πάρει 5 με 6!!!Μετά θα φάω ό,τι υπάρχει και μετα απο κάποιο διάστημα θα ξεκινήσω πάλι διατροφή και αν προλαβαίνω γυμναστικη έστω μισή ωρίτσα γιατί του χρόνου έχουμε γαμοβαπτιση:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να μην πάρω όλο τον μήνα γιατί θα σκάσω.Νομιζω πως η κοιλιά μου έχει χαμηλώσει.Συσπασεις έχω πολλές μέσα στη μέρα (άραγε μέχρι ποσες είναι φυσιολογικες;)και κάποιες από αυτές τις νιώθω με πόνο περιοδου,άλλες σαν απλό πέτρωμα και παίρνω ένα φακελάκι μαγνησιο κάθε μεσημερι το τελευταίο 2μηνο.

Αναρωτιέμαι γιατί να παίρνω το μαγνησιο μέχρι τελους(μου το είχε γράψει για τις πολλές συσπασεις)μιας που σε λίγες μέρες μπαίνω στο μήνα μου και θέλουμε τις συσπάσεις.Μου είπε μόνο ότι δεν είναι τόσο απλό και αν ήταν έτσι όλες θα γεννούσαν με το καλημέρα σας.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο το σύστημα εδώ.Η εγκυμοσυνη και η γεννα έχουν ιατρικοποιηθει σε μεγάλο βαθμό.Ωρες ώρες μου λείπει το σύστημα στην Αγγλία.Τωρα έχω καταντήσει να παιρνω μια σακούλα χαπια-βιταμίνες και δε βρίσκω το λόγο.Στην Αγγλία το μόνο που έπαιρνα ήταν μια πολύβιταμίνη τη μερα μέχρι τέλος και αυτό ήταν όλο.Στη γεννα δεν είχα ούτε ένα τσίμπημα απο ορο,ούτε ένα χάπι δεν πήρα.Οπως μπήκα,βγήκα.Στην Ελλάδα ακόμα και σε φυσιολογικό τοκετό άκουσα ότι μπορεί να σου κάνουν κλύσμα, να παρεμβουν με φάρμακα να σου βάλουν όρους κτλ και δε καταλαβαίνω το λόγο.Οσες γεννήσατε φυσιολογικα μπορείτε να μου πείτε την εμπειρια σας από πλευρα παρεμβασεων;Είναι όντως ετσι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κλύσμα και ξύρισμα σου κάνουν σίγουρα (εγώ είχα φροντίσει και για τα δύο, αλλά δεν έπαιρναν από λόγια). (Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο) Κατά τα άλλα, μου έβαλαν τη γραμμή για την επισκληρίδιο χωρίς φάρμακα για να υπάρχει (τελικά τα χρειάστηκα, αλλά δεν πρόλαβα να πάρω) και επειδή η γέννα δεν προχωρούσε φυσιολογικά παρά τις πολλές ώρες που περνούσαν, μου έβαλαν και όρο για να πάρω τα φάρμακα για τους τεχνητούς πόνους.

Τίποτα από όλα αυτά δε με πείραξε μπροστά στη φρίκη του τοκετού που βίωσα (τα έχω πει και σε άλλο ποστ). Μακάρι να με είχαν ναρκώσει τελείως και να κάναμε καισαρική. Ακόμα και μια με ένα ρόπαλο στο κεφάλι για να λιποθυμήσω θα ήταν προτιμότερο από αυτά που πέρασα.

Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι άπειρες (και λανθασμένες) ιατρικές παρεμβάσεις που κάνανε στο μωρό. Θα έπρεπε ακόμη να είμαστε στα δικαστήρια. Κάτι η απειρία μου όμως, κάτι η καταπόνηση από όλα αυτά που περάσαμε, κάτι οι ορμόνες που κάνανε πάρτυ και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να κλαίω, ήθελα απλά να φύγουμε από εκεί μέσα. Να φύγουμε να πάμε σπίτι μας. Το χειρίστηκα λάθος, πράγμα που μπορεί να συνετέλεσε στη δική μου επιλόχειο και στο περι και μεταγεννητικό στρες του μωρού, πράγματα που μας ταλαιπώρησαν για πολλούς μήνες μετά.

Τελοσπάντων, περάσανε όλα αυτά. Σημασία έχει να μη γίνονται. Να θυμάστε ότι καμία ιατρική πράξη δε μπορεί να γίνει χωρίς τη συγκατάθεση του γονέα και να επιμένετε σε αυτό. Κι εγώ δεν ήμουν μόνο γονέας, αλλά και συνάδελφος με αυτούς τους ανθρώπους. Και όχι συνάδελφος γενικά, αλλά δουλεύαμε κάθε μέρα μαζί.

Τι να πω... Μη σου τύχει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Melie είπε:

Ναι, κλύσμα και ξύρισμα σου κάνουν σίγουρα (εγώ είχα φροντίσει και για τα δύο, αλλά δεν έπαιρναν από λόγια). (Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο) Κατά τα άλλα, μου έβαλαν τη γραμμή για την επισκληρίδιο χωρίς φάρμακα για να υπάρχει (τελικά τα χρειάστηκα, αλλά δεν πρόλαβα να πάρω) και επειδή η γέννα δεν προχωρούσε φυσιολογικά παρά τις πολλές ώρες που περνούσαν, μου έβαλαν και όρο για να πάρω τα φάρμακα για τους τεχνητούς πόνους.

Τίποτα από όλα αυτά δε με πείραξε μπροστά στη φρίκη του τοκετού που βίωσα (τα έχω πει και σε άλλο ποστ). Μακάρι να με είχαν ναρκώσει τελείως και να κάναμε καισαρική. Ακόμα και μια με ένα ρόπαλο στο κεφάλι για να λιποθυμήσω θα ήταν προτιμότερο από αυτά που πέρασα.

Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι άπειρες (και λανθασμένες) ιατρικές παρεμβάσεις που κάνανε στο μωρό. Θα έπρεπε ακόμη να είμαστε στα δικαστήρια. Κάτι η απειρία μου όμως, κάτι η καταπόνηση από όλα αυτά που περάσαμε, κάτι οι ορμόνες που κάνανε πάρτυ και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να κλαίω, ήθελα απλά να φύγουμε από εκεί μέσα. Να φύγουμε να πάμε σπίτι μας. Το χειρίστηκα λάθος, πράγμα που μπορεί να συνετέλεσε στη δική μου επιλόχειο και στο περι και μεταγεννητικό στρες του μωρού, πράγματα που μας ταλαιπώρησαν για πολλούς μήνες μετά.

Τελοσπάντων, περάσανε όλα αυτά. Σημασία έχει να μη γίνονται. Να θυμάστε ότι καμία ιατρική πράξη δε μπορεί να γίνει χωρίς τη συγκατάθεση του γονέα και να επιμένετε σε αυτό. Κι εγώ δεν ήμουν μόνο γονέας, αλλά και συνάδελφος με αυτούς τους ανθρώπους. Και όχι συνάδελφος γενικά, αλλά δουλεύαμε κάθε μέρα μαζί.

Τι να πω... Μη σου τύχει...

Λυπάμαι που η γεννα σου εξελίχθηκε έτσι!σου εύχομαι τώρα να πάνε όλα πολύ καλύτερα.

Με όλα αυτά που έχω ακούσει το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω στο νοσοκομείο κυριολεκτικά λίγο πριν βγει το μωρό. Θέλω να περάσω όλες τις ωδινες στο σπίτι,να έχω ελευθερία κινήσεων,να κανω ένα ντους και γενικά να το αφήσω στη φύση να κάνει την δουλειά της.Στο επόμενο ραντεβού με το γιατρό θα συζητήσω πάλι αυτό το θέμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Κι εγώ τώρα νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια και εμπιστοσύνη στον γιατρό και όσο κι αν τα παλιά τραύματα φωνάζουν "καισαρική! καισαρική", λέω να το προσπαθήσω φυσιολογικά και βλέπουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Melie said:

Ναι, κλύσμα και ξύρισμα σου κάνουν σίγουρα (εγώ είχα φροντίσει και για τα δύο, αλλά δεν έπαιρναν από λόγια). (Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο) Κατά τα άλλα, μου έβαλαν τη γραμμή για την επισκληρίδιο χωρίς φάρμακα για να υπάρχει (τελικά τα χρειάστηκα, αλλά δεν πρόλαβα να πάρω) και επειδή η γέννα δεν προχωρούσε φυσιολογικά παρά τις πολλές ώρες που περνούσαν, μου έβαλαν και όρο για να πάρω τα φάρμακα για τους τεχνητούς πόνους.

Τίποτα από όλα αυτά δε με πείραξε μπροστά στη φρίκη του τοκετού που βίωσα (τα έχω πει και σε άλλο ποστ). Μακάρι να με είχαν ναρκώσει τελείως και να κάναμε καισαρική. Ακόμα και μια με ένα ρόπαλο στο κεφάλι για να λιποθυμήσω θα ήταν προτιμότερο από αυτά που πέρασα.

Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι άπειρες (και λανθασμένες) ιατρικές παρεμβάσεις που κάνανε στο μωρό. Θα έπρεπε ακόμη να είμαστε στα δικαστήρια. Κάτι η απειρία μου όμως, κάτι η καταπόνηση από όλα αυτά που περάσαμε, κάτι οι ορμόνες που κάνανε πάρτυ και το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να κλαίω, ήθελα απλά να φύγουμε από εκεί μέσα. Να φύγουμε να πάμε σπίτι μας. Το χειρίστηκα λάθος, πράγμα που μπορεί να συνετέλεσε στη δική μου επιλόχειο και στο περι και μεταγεννητικό στρες του μωρού, πράγματα που μας ταλαιπώρησαν για πολλούς μήνες μετά.

Τελοσπάντων, περάσανε όλα αυτά. Σημασία έχει να μη γίνονται. Να θυμάστε ότι καμία ιατρική πράξη δε μπορεί να γίνει χωρίς τη συγκατάθεση του γονέα και να επιμένετε σε αυτό. Κι εγώ δεν ήμουν μόνο γονέας, αλλά και συνάδελφος με αυτούς τους ανθρώπους. Και όχι συνάδελφος γενικά, αλλά δουλεύαμε κάθε μέρα μαζί.

Τι να πω... Μη σου τύχει...

Λυπάμαι που τα πέρασες όλα αυτά!! Εύχομαι να μη ξανασυμβούν! Μιας που λες ότι έχεις ήδη γράψει κάποιο σχετικό ποστ, μπορείς να μας δώσεις το λινκ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


https://www.parentscafe.gr/forum/topic/23475-manoules-noemvrioy-2022/?do=findComment&comment=2948949

Εδώ περιγράφω με λίγες λεπτομέρειες πώς η "φυσική" γέννα δε δούλεψε για μένα, κυρίως λόγω αδαούς προσωπικού για να είμαι ειλικρινής.

Όσο για το τι πέρασε ο γιος μου, δε θα ήθελα να φοβισω καμία ετοιμόγεννη μανούλα, για να είμαι ειλικρινής. Ευτυχώς, ταλαιπωρηθήκαμε περίπου ένα χρόνο, αλλά δεν έγινε κάτι ανεπανόρθωτο. Το θέμα είναι να μην τυχαίνει τίποτα, πόσο μάλλον σε απολύτως υγιή μωρά που δεν έχουν ανάγκη καμίας ιδιαίτερης παρέμβασης...

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Melie said:

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/23475-manoules-noemvrioy-2022/?do=findComment&comment=2948949

Εδώ περιγράφω με λίγες λεπτομέρειες πώς η "φυσική" γέννα δε δούλεψε για μένα, κυρίως λόγω αδαούς προσωπικού για να είμαι ειλικρινής.

Όσο για το τι πέρασε ο γιος μου, δε θα ήθελα να φοβισω καμία ετοιμόγεννη μανούλα, για να είμαι ειλικρινής. Ευτυχώς, ταλαιπωρηθήκαμε περίπου ένα χρόνο, αλλά δεν έγινε κάτι ανεπανόρθωτο. Το θέμα είναι να μην τυχαίνει τίποτα, πόσο μάλλον σε απολύτως υγιή μωρά που δεν έχουν ανάγκη καμίας ιδιαίτερης παρέμβασης...

 

Λυπάμαι πάρα πολύ που το έζησες αυτό. Δεν είμαι ούτε εγώ υπέρμαχος της φυσικής γέννας, γενικά δεν εξυμνώ κάθε τι φυσικό (και σίγουρα όχι τα προβλήματα υγείας μου που ήρθαν από τη φύση, κι άρα είναι φυσικά...), και θέλω ο τοκετός μου να είναι σε νοσοκομείο κτλ. Αν έχεις κάποιο τιπ για συμβουλές στο τι να αποφύγουμε είτε για εμάς τις ίδιες είτε για τα μωρά μας, είναι παραπάνω από καλοδεχούμενο, είτε εδώ στο φόρουμ, είτε με προσωπικό μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριεμαι όταν ακουω ιστοριες τρομου από τοκετους που δεν πήγαν όπως θα περίμενε κανείς.

Κάθε γυναίκα έχει διαφορετική εμπειρία.Σε μένα η φύση λειτούργησε υπέρ του δέοντος την πρώτη φορά και ελπίζω πάλι στο ίδιο.Στις 7 το πρωί έσπασαν τα νερά μου,πέρασα μεγάλο μέρος των ωδινων στο σπίτι που βασικά ο δυνατός πονος ξεκίνησε κατά το μεσημεράκι και όταν τελικά έφτασα στο νοσοκομείο είχα 9 διαστολή.Μεσα σε λίγη ώρα γέννησα φυσιολογικα το γιο μου χωρίς επισκηριδιο(δεν έφτασα στο αμήν από πόνους για να τη ζητησω). 

Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η διάρκεια των ωδινων όπως είχα πει και σε άλλο ποστ.Ειναι για παραδειγμα ανεκτό και υποφερτό να πονάς 4ωρες και μετά να γεννα και άλλο να πονάς 14 ώρες που θα έχεις εξαντληθεί και δε θα μπορείς καλά καλά να σπρωξεις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο τιπ, αλλά αν μου έρθει, εννοείται πως θα γράψω. Αυτό που κατάλαβα από την πρώτη γέννα είναι ο σημαντικότατος ρόλος της μαίας, γιατί τον γιατρό τον έχεις για την κύηση και τις κρίσιμες ώρες του τοκετού (και, αν τραβήξει πολύ, ούτε τότε καθ' όλη τη διάρκεια). Οι μαίες σε βοηθάνε και μετά, και ή σε στηρίζουν πραγματικά, ή (το απεύχομαι για όλες μας) σου ρίχνουν την ψυχολογία στα τάρταρα. Μαία με έκανε να κλαίω, και όχι μία, ούτε μια φορά. 

Αυτό που έχουν γράψει κάποια κορίτσια εδώ, ότι μπορείς να έχεις τη δική σου μαία, δεν το γνώριζα. Θα ήθελα να μάθω παραπάνω πληροφορίες, αν κάποια κοπέλα ξέρει να μας πει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Didimakia είπε:

Καλημέρα πήγα για nst σήμερα το μωρό μια χαρά,την άλλη εβδομάδα μάλλον Πέμπτη μπαίνω για καισαρική θα με πάρει ο γιατρός να μου πει για σίγουρα.Πρεπει μου είπε να μπω 2 μέρες πριν την γέννα για προεγχειριτικο έλεγχο με rapid στο "Μητέρα" και μια μέρα πριν PCR.Και γω την άλλη εβδομάδα θα το συνειδητοποιησω πλήρως χαχα!!Ότι αφορά το πρήξιμο και εγώ δεν έχω πρηστεί καθόλου λόγω της διατροφής και από κιλα έχω πάρει 5 με 6!!!Μετά θα φάω ό,τι υπάρχει και μετα απο κάποιο διάστημα θα ξεκινήσω πάλι διατροφή και αν προλαβαίνω γυμναστικη έστω μισή ωρίτσα γιατί του χρόνου έχουμε γαμοβαπτιση:grin:

Αααααα μαζί θα γεννησουμε!!!!εγώ έχω ταγμένο το παιδί στοά αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντω που είναι κ η γιορτή της 28 κ είδες πως τα έφερε κ γεννάω την ίδια μέρα χωρίς να το ζητήσω.......

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...