Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Με το καλό κορίτσια όσες γεννατε άμεσα! 

Εμείς χτες κάναμε 2ο doppler, στην 34η εβδομάδα είμαστε, το κορίτσι μας είναι 2550 γραμ αλλά έχω μεγάλη ανησυχία γιατί έχουν αυξηθεί τα αμνιακα υγρά προφανώς λόγω διαβήτη. Και να πεις ότι τρώω... Με τη διατροφή που κάνω θα είμαι μετά τον τοκετό πιο κάτω από πριν, έχω πάρει 7 κιλά σύνολο. Έχω αγχωθεί πολύ, ο στόχος μας είναι να φτάσουμε ιδανικά την 38η εβδομάδα για να κάνουμε καισαρική. Ο γιατρός μου είπε να προσέχω πολύ, να μην κουράζομαι καθόλου, να επιμένω ακόμα περισσότερο (πόσο;;;) στη διατροφή και ίσως να αυξήσουμε τις μονάδες ινσουλίνης με κίνδυνο να κάνω υπογλυκαιμίες. 

Το άλλο κουφό είναι με τον κοβιντ, υποτίθεται ότι τη Δευτέρα θα έκανα rapid και θα τελείωνε από Τρίτη η καραντίνα, έκανα χθες το τεστ και είμαι ακόμα θετική, κι όχι μόνο εγώ αλλά και ο σύζυγος που είχε τελειώσει την καραντίνα την προηγούμενη εβδομάδα και βγήκε χτες θετικός. Δεν ξέρω τι να πω, χτες μας πήγε πολύ ανάποδα η ημέρα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Sonasia είπε:

Με το καλό κορίτσια όσες γεννατε άμεσα! 

Εμείς χτες κάναμε 2ο doppler, στην 34η εβδομάδα είμαστε, το κορίτσι μας είναι 2550 γραμ αλλά έχω μεγάλη ανησυχία γιατί έχουν αυξηθεί τα αμνιακα υγρά προφανώς λόγω διαβήτη. Και να πεις ότι τρώω... Με τη διατροφή που κάνω θα είμαι μετά τον τοκετό πιο κάτω από πριν, έχω πάρει 7 κιλά σύνολο. Έχω αγχωθεί πολύ, ο στόχος μας είναι να φτάσουμε ιδανικά την 38η εβδομάδα για να κάνουμε καισαρική. Ο γιατρός μου είπε να προσέχω πολύ, να μην κουράζομαι καθόλου, να επιμένω ακόμα περισσότερο (πόσο;;;) στη διατροφή και ίσως να αυξήσουμε τις μονάδες ινσουλίνης με κίνδυνο να κάνω υπογλυκαιμίες. 

Το άλλο κουφό είναι με τον κοβιντ, υποτίθεται ότι τη Δευτέρα θα έκανα rapid και θα τελείωνε από Τρίτη η καραντίνα, έκανα χθες το τεστ και είμαι ακόμα θετική, κι όχι μόνο εγώ αλλά και ο σύζυγος που είχε τελειώσει την καραντίνα την προηγούμενη εβδομάδα και βγήκε χτες θετικός. Δεν ξέρω τι να πω, χτες μας πήγε πολύ ανάποδα η ημέρα... 

Εγώ δεν έχω κάνει κανένα ντοπλερ και όταν ρώτησα το γιατρό ποτέ θα κάνω μου απάντησε ότι δεν είναι απαραίτητο και θα κάνω μόνο αν δει εκείνος κάτι.Ακρη δε βγάζεις!εσύ για ποιο λόγο το εκανες;λόγω διαβητη;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Vlal είπε:

Αααααα μαζί θα γεννησουμε!!!!εγώ έχω ταγμένο το παιδί στοά αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντω που είναι κ η γιορτή της 28 κ είδες πως τα έφερε κ γεννάω την ίδια μέρα χωρίς να το ζητήσω.......

Καλημέρα,δεν το πιστεύω και γω έχω ταγμένη την μπεμπουλα στην Αγία Ειρήνη,θα είναι το 2ο όνομα της.Περιμενω να με πάρει ο γιατρός για σίγουρα,αλλιώς και νωρίτερα να είναι δεν πειράζει.Σε ποιο μαιευτηριο γέννας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Didimakia είπε:

Καλημέρα,δεν το πιστεύω και γω έχω ταγμένη την μπεμπουλα στην Αγία Ειρήνη,θα είναι το 2ο όνομα της.Περιμενω να με πάρει ο γιατρός για σίγουρα,αλλιώς και νωρίτερα να είναι δεν πειράζει.Σε ποιο μαιευτηριο γέννας?

Εμάς θα είναι το πρώτο κ θέλω κ το Χρυσοβαλάντω εγώ αλλά ο άντρας παθαίνει κρίση στην ιδέα!!!!γεννάω Ιασώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Angela123 είπε:

Εγώ δεν έχω κάνει κανένα ντοπλερ και όταν ρώτησα το γιατρό ποτέ θα κάνω μου απάντησε ότι δεν είναι απαραίτητο και θα κάνω μόνο αν δει εκείνος κάτι.Ακρη δε βγάζεις!εσύ για ποιο λόγο το εκανες;λόγω διαβητη;

Απ όσο ξέρω, ένα doppler τουλάχιστον είναι στις ενδεδειγμένες εξετάσεις, με τη σειρά αυχενική, β επιπέδου και doppler. Εγώ λόγω πίεσης και διαβήτη έκανα 2 για να ελέγξουμε πιο διεξοδικά την ανάπτυξη του μωρού, την αιμάτωση κλπ που ελέγχει αυτή η εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , Melie είπε:

Ναι, ένα Doppler είναι στις "υποχρεωτικές" εξετάσεις την 32η εβδομάδα περίπου. Κι εγώ έχω κάνει 2, λόγω διαβήτη.

Παράξενο γιατί ούτε στην 1η εγκυμοσυνη μου έκανα,ούτε και τώρα.Και στις 2 περιπτώσεις με 2 διαφορετικούς γιατρούς σε κάθε εγκυμοσυνη η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν "κατι" που να τους ανυσηχει και ότι δε τη χρειάζομαι αυτή την εξέταση.Μηπως παίζει ρόλο ότι δεν έχω κάνει ποτε μου διαβήτη,δεν έχω ανεβάσει πίεση και ούτε έχω πάρει πολλά κιλα;Δε ξέρω τι να σκεφτώ

Καλά εγω δεν έχω κάνει ούτε αυχενικη σε αυτή την εγκυμοσύνη να μου πεις....

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Angela123 said:

Παράξενο γιατί ούτε στην 1η εγκυμοσυνη μου έκανα,ούτε και τώρα.Και στις 2 περιπτώσεις με 2 διαφορετικούς γιατρούς σε κάθε εγκυμοσυνη η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν "κατι" που να τους ανυσηχει και ότι δε τη χρειάζομαι αυτή την εξέταση.Μηπως παίζει ρόλο ότι δεν έχω κάνει ποτε μου διαβήτη,δεν έχω ανεβάσει πίεση και ούτε έχω πάρει πολλά κιλα;Δε ξέρω τι να σκεφτώ

Καλά εγω δεν έχω κάνει ούτε αυχενικη σε αυτή την εγκυμοσύνη να μου πεις....

Δεν έχει σχέση ο διαβήτης. Το ντοπλερ είναι εξέταση ρουτίνας. Είναι ουσιαστικά ο τελευταίος αναλυτικός υπέρηχος που κάνουν μετρήσεις στο μωρό..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Lena3 είπε:

Δεν έχει σχέση ο διαβήτης. Το ντοπλερ είναι εξέταση ρουτίνας. Είναι ουσιαστικά ο τελευταίος αναλυτικός υπέρηχος που κάνουν μετρήσεις στο μωρό..

Μάλλον για κάποιους γιατρους/συστήματα υγείας το ντοπλερ δε θεωρείται εξέταση ρουτίνας 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angela123 said:

Μάλλον για κάποιους γιατρους/συστήματα υγείας το ντοπλερ δε θεωρείται εξέταση ρουτίνας 

Ναι σωστά, αλλάζουν αυτά από χώρα σε χώρα, αλλά και δυστυχώς από γιατρό σε γιατρό στην ίδια χώρα. Όπως και για το Nipt, που είναι μία επανάσταση στην επιστήμη, αλλά ακόμα δεν έχει μπει ως υποχρεωτική εξέταση στην Ελλάδα (καθαρά για οικονομικούς λόγους) και δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν το προτείνουν καν. Τι να λέμε, εδώ υπάρχουν ακόμα γυναικολόγοι με απαρχαιωμένους υπερήχους...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Παράξενο γιατί ούτε στην 1η εγκυμοσυνη μου έκανα,ούτε και τώρα.Και στις 2 περιπτώσεις με 2 διαφορετικούς γιατρούς σε κάθε εγκυμοσυνη η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν "κατι" που να τους ανυσηχει και ότι δε τη χρειάζομαι αυτή την εξέταση.Μηπως παίζει ρόλο ότι δεν έχω κάνει ποτε μου διαβήτη,δεν έχω ανεβάσει πίεση και ούτε έχω πάρει πολλά κιλα;Δε ξέρω τι να σκεφτώ

Καλά εγω δεν έχω κάνει ούτε αυχενικη σε αυτή την εγκυμοσύνη να μου πεις....

Ούτε εγώ έκανα doppler ακριβώς επειδή μου είπε ο γιατρός ότι δεν το έκρινε απαραίτητο. Έτσι και αλλιώς σε κάθε εξέταση που παμε οι γιατροί εφόσον έχουν σύγχρονα μηχανήματα μετράνε την αιμάτωση του μωρού καθώς και την ανάπτυξη του. Απλώς στο doppler γίνεται με μεγαλύτερη ακρίβεια. 

4 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Ναι σωστά, αλλάζουν αυτά από χώρα σε χώρα, αλλά και δυστυχώς από γιατρό σε γιατρό στην ίδια χώρα. Όπως και για το Nipt, που είναι μία επανάσταση στην επιστήμη, αλλά ακόμα δεν έχει μπει ως υποχρεωτική εξέταση στην Ελλάδα (καθαρά για οικονομικούς λόγους) και δυστυχώς πολλοί γιατροί δεν το προτείνουν καν. Τι να λέμε, εδώ υπάρχουν ακόμα γυναικολόγοι με απαρχαιωμένους υπερήχους...

Την nipt εμάς μας τηη πρότεινε ο έμβρυολόγος που έκανε την αυχενική, καθαρά ως πληροφορία. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε είναι μια αξιόλογη εξέταση αλλά δεν είναι απαραίτητο. Εμείς επιλέξαμε να την κάνουμε αλλά είναι κοστοβορα και δυστυχώς όπως και πολλές εξετάσεις δεν γραφεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angela123 said:

Παράξενο γιατί ούτε στην 1η εγκυμοσυνη μου έκανα,ούτε και τώρα.Και στις 2 περιπτώσεις με 2 διαφορετικούς γιατρούς σε κάθε εγκυμοσυνη η απάντηση ήταν ότι δεν βλέπουν "κατι" που να τους ανυσηχει και ότι δε τη χρειάζομαι αυτή την εξέταση.Μηπως παίζει ρόλο ότι δεν έχω κάνει ποτε μου διαβήτη,δεν έχω ανεβάσει πίεση και ούτε έχω πάρει πολλά κιλα;Δε ξέρω τι να σκεφτώ

Καλά εγω δεν έχω κάνει ούτε αυχενικη σε αυτή την εγκυμοσύνη να μου πεις....

Για τη  ακρίβεια, καμία εξέταση δεν είναι υποχρεωτική, και η μόνη που συνιστούν σχεδόν όλοι είναι η αυχενικη. Όταν πας ιδιωτικά συνιστούν περισσότερα πράγματα, ειδικά αν είσαι μεγάλη σε ηλικία όπως εγώ, που είμαι 41. Εγώ προσωπικά αυτή τη φορά έκανα τα περισσότερα, παρολίγο να κάνω και αμνιο, γιατί ένιωθα ανασφάλεια λόγω μιας παλινδρομης που είχα. Στο εξωτερικό, τουλάχιστον από Καναδά που ξέρω και είμαι υπήκοος εγώ, σου κάνουν τα απολύτως απαραίτητα και δεν έχεις επιλογή για κάτι παραπάνω. Μια φίλη μου που γέννησε εκεί ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, της είχαν κάνει μόνο 2 υπερηχους σε όλη την εγκυμοσύνη. Όταν πήγα έντρομη στον γιατρό μου εδώ, μου είπε ότι εδώ δεν θα συνέβαινε ποτέ αυτό γιατί κάνουμε περισσότερους ελέγχους. Η απάντηση που μου έδωσαν κάποιοι υπέρ του συστήματος που κάνουν τις ελάχιστες εξετάσεις είναι ότι έχουν και την πρόνοια να στηρίξουν τα παιδιά αμεα. Εγώ δεν πείθομαι όμως, νομίζω ότι είναι το άλλο άκρο μιας νέοφιλελεύθερης οικονομίας πάνω στο σύστημα υγείας. Έχουμε πλέον πολλά μέσα για να επιλέξει η μητέρα και θα έπρεπε να υπάρχει όση πρόσβαση σε εξετάσεις όσο επιθυμεί η καθεμία. Στον Καναδά το σύστημα υγείας είναι δωρεάν και θεωρείται από τα καλύτερα στον κόσμο, αλλά προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να δω γιατρό όσο ζούσα εκεί, οι αναμονες ήταν τεράστιες και συνήθως είχα προλάβει να έρθω Ελλάδα και να κάνω ότι χρειαζόμουν εδώ. Αλλά δυστυχώς κι εδώ το σύστημα υγείας πάει από το κακό στο χειρότερο... 

Συμφωνώ πάντως ότι το μεγάλο φάουλ στην Ελλάδα είναι ότι το παρακανουν με σκοπό το κέρδος, ειδικά με τις καισαρικες. Αυτό όμως έχει αρχίσει να αλλάζει ευτυχώς. Μόνο που η δημόσια υγεία έχει μείνει πίσω στις εξελίξεις, παραμένει ένα ψυχρό και απάνθρωπο περιβάλλον να γεννήσεις. Και τώρα φυσικά ακόμα χειρότερα, με την κρίση που αντιμετωπίζουν τα νοσοκομεία με την πανδημία και την έλλειψη προσωπικού. Κανονικά θα έπρεπε να διατηρήσουμε την ποιότητα που έχουμε ιδιωτικα και να τη μεταφέρουμε και στο δημόσιο, αλλά μάλλον είναι πολύ επαναστατικό :roll:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!επιτέλους ήρθε η ώρα να αρχίσω τις ετοιμασίες.Εβαλα πλυντήριο τα ρουχαλάκια της μικρής και τα πλενομενα μερη του καροτσιου.

Μια από αυτές τις μέρες θα ετοιμάσω και τη βαλίτσα για το νοσοκομείο.

Απίστευτο μου φαίνεται ότι σε λίγες εβδομάδες θα την έχουμε στο σπιτι.

Εσείς πως ειστε;έχετε αρχίσει να ετοιμαζεστε η οχι ακομα;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Angela123 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!επιτέλους ήρθε η ώρα να αρχίσω τις ετοιμασίες.Εβαλα πλυντήριο τα ρουχαλάκια της μικρής και τα πλενομενα μερη του καροτσιου.

Μια από αυτές τις μέρες θα ετοιμάσω και τη βαλίτσα για το νοσοκομείο.

Απίστευτο μου φαίνεται ότι σε λίγες εβδομάδες θα την έχουμε στο σπιτι.

Εσείς πως ειστε;έχετε αρχίσει να ετοιμαζεστε η οχι ακομα;

Εγώ έχω τελειώσει ευτυχώς γτ θα είχα ψυχαναναγκαστει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα. τα ρούχα κτλ πλυμένα σιδερωμένα στην συρταριερα. Οι κούνιες έτοιμες στρωμένες με σεντονακια. Η τσάντα του μαιευτηρίου έτοιμη… μόνο φορτιστή κινητού κ χτένα θα βάλω τελευταία στιγμή. Τα εγγραφα όλα μαζεμένα. Το αμάξι μου καθαρό μέσα έξω (γτ είχε γίνει μην πω..), το καρότσι στο πορτμπαγκαζ μου κ τα αυγά στη θέση τους πίσω. Μένει μόνο να πλύνω τα μπιμπερό κ τις πιπίλες που πήρα ώστε αν χρειαστούν να θέλουν μόνο αποστείρωση.

11 Αυγούστου μπαίνω για καισαρική προγραμματισμένα.

ο άντρας μου πέταξε το θεεικο… «εγώ τι θα κάνω όλη μέρα μέσα σε ένα δωμάτιο; Αν φέρω μαζί το PlayStation πειράζει;» Κουνια που τον κούναγε… χαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...