Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 17/7/2022 at 12:00 ΠΜ, Patataki83 είπε:

Κανονικά ναι αλλά αν έχουν βγάλει καμια επίσημη οδηγία από υπουργεία κτλ θα βγάλεις άκρη πιστεύεις; Θα σου πουν αυτή είναι η απόφαση του κράτους πχ λόγω πανδημίας κ τρέχα γύρευε… 

Άσε γτ διάβασα πριν λίγες μέρες την εμπειρία μιας κοπέλας στο φβ που την έστειλαν στο αλεξανδρα με κοβιντ κ τις είχαν όλες σε έναν όροφο κ τους είχαν πει πως αν συμβεί κάτι να τους πάρουν τηλ γτ τα δωμάτια εκείνα δεν είχαν κουμπι να ειδοποιήσεις κ ξέμεινε η κοπέλα από μπαταρία κ φώναζε μέσα από την πόρτα κ δεν ερχόταν κανεις… κ την άκουσε μια άλλη γυναίκα από άλλο δωμάτιο κ της είπε ότι θα τους πάρει αυτή τηλ να έρθουν.

τα μιας χρήσης εγώ που μου είχαν φορέσει μετά από υστεροσκοπηση ήταν πολύ άβολα… με στένευαν κ μαζευόταν όλο κάτω από την κοιλιά μου στο σημείο που θα είναι η τομη… κ η σερβιέτα λοχείας ένα χαλι

Δεν ξέρω, να σου πω το σκέφτομαι, το πολύ πολύ να πάρω αυτά τα διχτυωτα μιας χρήσης με σερβιέτες λοχείας και χαρτοβάμβακο για τις ημέρες στην κλινική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , KoraliaP είπε:

@Mermer κοίτα shein & minerva (εκπτωτικά). απο shein πηρα ένα φοβερο γκρι νυχτικακι ωραιας ποιοτητας με ενα ουρανιο τοξο πανω. το εχω καταευχαριστηθει και τωρα. απο shein κοιτα και ενα απλο ρομπακι που να ταιριαζει με ολα, το ζητουν στις κλινικες για να κυκλοφορείς με αυτό, αλλιως μου φαινεται παναχρηστο καλοκαιριάτικα

Ααα στις κλινικές ειναι απαραίτητο; δεν το ήξερα.. Δεν πήγα ακόμα να μου δώσουν λίστα με το τι θα χρειαστώ. Shein κοίταξα έχει όντως κάποια που είναι κομπλέ. Και πόσες νυχτικιες πιστεύετε ότι θα μας χρειαστούν; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, όντως είναι τραγικό όλο αυτό πάλι με τον κοβιτ. Έχω ερώτηση, από που πήρατε νυχτικιες για την κλινική; Ότι και να κοιτάω στο ίντερνετ μου φαίνεται ακριβό. Δεν θέλω να δώσω χρήματα για κάτι που ίσως να μην το βάλω και πότε ξανά...

Εγώ πήρα δυο νυχτικα κ μια κοντομανικη ρόμπα από το argianas.com. Έδωσα 47-48€ για όλα μαζί αλλά είναι βαμβακερά πολύ ωραία ποιότητα με κουμπάκια μπροστά που φτάνουν κάτω απτό στήθος για τον θηλασμό κ σε μήκος μέχρι το γόνατο. Όπου αλλού κοίταζα ήθελαν 50€ για ένα νυχτικό ή ένα σετ νυχτικό-ρόμπα. Η αλήθεια είναι πως κ εγώ στο σπίτι τη βγάζω με σορτσάκια κ τιραντακια αλλά στο μαιευτήριο δεν γίνεται να είμαι έτσι.. λίγο ο καθετήρας την πρώτη μέρα… λίγο η τομη με τα ράμματα κ τη γαζα δεν νομιζω πως θα βολευτω με σορτσάκι.

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Εγώ πήρα δυο νυχτικα κ μια κοντομανικη ρόμπα από το argianas.com. Έδωσα 47-48€ για όλα μαζί αλλά είναι βαμβακερά πολύ ωραία ποιότητα με κουμπάκια μπροστά που φτάνουν κάτω απτό στήθος για τον θηλασμό κ σε μήκος μέχρι το γόνατο. Όπου αλλού κοίταζα ήθελαν 50€ για ένα νυχτικό ή ένα σετ νυχτικό-ρόμπα. Η αλήθεια είναι πως κ εγώ στο σπίτι τη βγάζω με σορτσάκια κ τιραντακια αλλά στο μαιευτήριο δεν γίνεται να είμαι έτσι.. λίγο ο καθετήρας την πρώτη μέρα… λίγο η τομη με τα ράμματα κ τη γαζα δεν νομιζω πως θα βολευτω με σορτσάκι.

Καλήμερα εγώ πήρα μια νυχτικια πολύ ωραία με ρομπιτσα από το zaboo.gr από 34euro το έβγαλε στα 25 είναι πολύ ωραία βαμβακερή ανοιχτή μπροστά σε σομόν με την ρομπιτσα της.Ολα τα άλλα πανάκριβα δεν αξιζει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτήσω… πάνες έχετε πάρει; Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια κούτα με πάνες για ένα μήνα για να υπάρχουν στο σπίτι για αρχή… βλέπω ότι τα pampers έχουν τις harmony με οργανικό βαμβάκι κ τις premium care… έχετε καθόλου εικόνα ποιες είναι καλύτερες; Τις πρώτες τις βρηκα στο eshop.gr  γύρω στα 17€ τις 104 νομιζω κ τις δεύτερες στην ίδια ποσότητα τις είδα στον Σκλαβενίτη στα 19€ αλλιώς στα 29€ μέσω Σκρουτζ έχει την κούτα με τις 156


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πανες πήρα κάτι pampers αλλά είναι πραγματικά τι θα βολέψει το μωρό.Οταν παλιά είχα δοκιμάσει τις babylino στο γιο μου ήταν απαίσιες.ειχαμε συχνά διαρροές και δε μ άρεσαν έτσι το γύρισα πάλι στα pampers.γνωστες μου έπαιρναν και από lidl και ήταν πολύ ευχαριστημενες.

Πιτζάμες και μια νυχτικια πήρα από τη λαϊκή.

Διάβαζα χθες ποια είναι τα σημάδια εμπέδωσης του εμβρυου και δε βγάζω άκρη.Ειναι.με.το.κεφαλι κάτω εδω και μήνες και στην τελευταία επίσκεψη που ήμουν 33 εβδομαδων ακόμα δεν είχε μπει στη λεκάνη αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό.

Από τη μια έλεγε ότι οι καουρες και οι δυσπεψία είναι σημάδι ότι το μωρό είναι ακόμα ψηλά και από την άλλη η αύξηση  στα κολπικα υγρα σημαίνει πως το μωρό  είναι χαμηλα και αρχίζει η εμπέδωση.Εγω έχω και  τα 2 συμπτωματα οπως και αρκετές συσπασεις(μπορεί και 25 τη μερα)

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν υπάρχει κανόνας. Εμένα το δέρμα του ανεχόταν μόνο τις Pampers και babylino, αλλά προτιμούσα τις πρώτες και ειδικά τη σειρά active fit (για πιο μεγάλα μωρά όταν ήρθε η ώρα), γιατί ήταν καλύτερες στις διαρροές.

Τώρα, επειδή το μωρό πιθανότατα θα είναι 4+ κιλά στη γέννηση, πήρα λίγες (καμια 50αδα με περίπου 8 ευρώ) Pampers premium care 1 (2-5kg) και θα δω. 

Στη θέση σου θα ξεκινούσα με Pampers και θα δοκίμαζα. Αν τα μωρά τα πηγαίνανε καλά και με φτηνότερες, γιατί όχι; Έχεις που έχεις διπλάσιες ανάγκες. 

Πριν 9 χρόνια τις έπαιρνα από το Amazon με σημαντικά χαμηλότερη τιμή. Τώρα με το Brexit και τα τρελά μεταφορικά, δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πώς πάτε με τράχηλο και με συσπάσεις; Εγώ είμαι 37 και 1 και σήμερα που πήγα για εξέταση μου είπαν ότι δεν κουνιέται τίποτα...πίστευα ότι στην 37η θα έπρεπε κάπως να είχε αρχίσει η διαδικασία σιγά-σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου πω ότι 2η εγκυμοσύνη και 34 w 4d και δεν έχω ακόμα καταλάβει τι είναι η σύσπαση;;;

Εγώ νιώθω βουναλάκια όλη μέρα από πόδια και χέρια, να μου κόβεται η αναπνοή από χτυπήματα στο διάφραγμα και καμιά φορά σουβλιές στιγμιαίες χαμηλά στην κοιλιά. Οπότε τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Κοριτσια να σας ρωτήσω… πάνες έχετε πάρει; Σκεφτόμουν να παραγγείλω μια κούτα με πάνες για ένα μήνα για να υπάρχουν στο σπίτι για αρχή… βλέπω ότι τα pampers έχουν τις harmony με οργανικό βαμβάκι κ τις premium care… έχετε καθόλου εικόνα ποιες είναι καλύτερες; Τις πρώτες τις βρηκα στο eshop.gr  γύρω στα 17€ τις 104 νομιζω κ τις δεύτερες στην ίδια ποσότητα τις είδα στον Σκλαβενίτη στα 19€ αλλιώς στα 29€ μέσω Σκρουτζ έχει την κούτα με τις 156

Άκου πήρα 200 πάνες babylino αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20 ευρώ από το site superpanes.gr πάρα πολύ καλή τιμη και πηρα το μέγεθος 3-6 κιλα!!!Συμφέρει πάρα πολύ!!!Επίσης πήρα 3 πακέτα μωρομαντηλα 3,50€ για νεογέννητα.Μπες να δεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Lena3 είπε:

Κορίτσια πώς πάτε με τράχηλο και με συσπάσεις; Εγώ είμαι 37 και 1 και σήμερα που πήγα για εξέταση μου είπαν ότι δεν κουνιέται τίποτα...πίστευα ότι στην 37η θα έπρεπε κάπως να είχε αρχίσει η διαδικασία σιγά-σιγά...

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό μετά από τρεις βδομάδες γτ είχε κόβιντ!!!!!!η μπέμπα είναι 3400 36+4 ημερών!!!!!κλείσαμε και καισαρική για 28 Ιουλίου 10:00....το πρωί.....κάπως αγχώθηκα αλλά οκ ακόμα έχω δέκα μέρες.........όσον αφορά τώρα τις συσπάσεις έκανα και το πρωί όταν ήμουν στον γιατρό.....σαν πόνος περιόδου είναι...... εντωμεταξυ κουνιέται και αυτή πολύ και γίνεται πάντα όταν κουνιέται....και ο τράχηλος.... αγέρωχος τπτ δεν το διαπερνά σχεδόν 4... Οπότε από την μια με τέτοιο τράχηλο μπορεί να είμαι και τυχερή για την καισαρική..... συσπάσεις κάνω διάφορες μέσα στην μέρα και απλά με ρίχνουν λίγο γτ είναι ακριβώς σαν τους πόνους περιόδου .......από την άλλη μου είπε μόνο ξεκούραση τώρα...δεν θέλουμε να γεννήσω πιο νωρίς 

πρίν από 16 λεπτά , Didimakia είπε:

Άκου πήρα 200 πάνες babylino αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20 ευρώ από το site panes.gr πάρα πολύ καλή τιμη και πηρα το μέγεθος 3-6 κιλα!!!Συμφέρει πάρα πολύ!!!Επίσης πήρα 3 πακέτα μωρομαντηλα 3,50€ για νεογέννητα.Μπες να δεις!!

Και εγωωωωω!!!!μαζί με τα σαμπουάν κρέμες μπατονετες και ένα. Dr brown μπιμπερο να βρίσκεται για παν ενδεχόμενο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Vlal είπε:

Εγώ πήγα σήμερα γιατρό μετά από τρεις βδομάδες γτ είχε κόβιντ!!!!!!η μπέμπα είναι 3400 36+4 ημερών!!!!!κλείσαμε και καισαρική για 28 Ιουλίου 10:00....το πρωί.....κάπως αγχώθηκα αλλά οκ ακόμα έχω δέκα μέρες.........όσον αφορά τώρα τις συσπάσεις έκανα και το πρωί όταν ήμουν στον γιατρό.....σαν πόνος περιόδου είναι...... εντωμεταξυ κουνιέται και αυτή πολύ και γίνεται πάντα όταν κουνιέται....και ο τράχηλος.... αγέρωχος τπτ δεν το διαπερνά σχεδόν 4... Οπότε από την μια με τέτοιο τράχηλο μπορεί να είμαι και τυχερή για την καισαρική..... συσπάσεις κάνω διάφορες μέσα στην μέρα και απλά με ρίχνουν λίγο γτ είναι ακριβώς σαν τους πόνους περιόδου .......από την άλλη μου είπε μόνο ξεκούραση τώρα...δεν θέλουμε να γεννήσω πιο νωρίς 

Και εγωωωωω!!!!μαζί με τα σαμπουάν κρέμες μπατονετες και ένα. Dr brown μπιμπερο να βρίσκεται για παν ενδεχόμενο 

Έκανα λάθος ειναι superpanes.gr καλά το ίδιο είναι ειδες συμφέρει φουλ εγώ από κει θα παιρνω συνέχεια δεν το συζητώ!Και γω ένα μπιμπερό πήρα της Chicco για κολικους αν χρειαστεί γιατί θέλω να θηλασω,κρέμα για θηλες αλλά εκανα βλακεια γιατί πρέπει να ξεπλυνεις τις θηλες πριν θηλάασεις,ενώ νομίζω η purelan δεν χρειάζεται.Τελοσπαντων.Εγω αύριο πάω για καρδιοτοκογραφο και μπαίνω στην τελική ευθεία την άλλη εβδομάδα οπότε μου πει ο γιατρός για καισαρική!!Αχχχ ήρθε η ώρα μου φαίνεται απίστευτο!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didimakia είπε:

Έκανα λάθος ειναι superpanes.gr καλά το ίδιο είναι ειδες συμφέρει φουλ εγώ από κει θα παιρνω συνέχεια δεν το συζητώ!Και γω ένα μπιμπερό πήρα της Chicco για κολικους αν χρειαστεί γιατί θέλω να θηλασω,κρέμα για θηλες αλλά εκανα βλακεια γιατί πρέπει να ξεπλυνεις τις θηλες πριν θηλάασεις,ενώ νομίζω η purelan δεν χρειάζεται.Τελοσπαντων.Εγω αύριο πάω για καρδιοτοκογραφο και μπαίνω στην τελική ευθεία την άλλη εβδομάδα οπότε μου πει ο γιατρός για καισαρική!!Αχχχ ήρθε η ώρα μου φαίνεται απίστευτο!!

Και εγώ δεν ξέρω τι να πρώτο νιώσω!!!!!!σε μια στιγμή όλη μου η ζωή θα αλλάξει και εγώ τρώω σουβλάκι!!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδί μου, σουβλάκια θα τρως και μετά, δεν έχει να κάνει... Σοβαρά τώρα, έτσι είναι η ζωή, έχει τις κομβικές στιγμές της, αλλά πιο πολύ νόημα έχει να τις ζούμε, πάρα να τις σκεφτόμαστε από πριν... Και το λέω για να το ακούσω κι εγώ, έτσι;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vlal είπε:

Και εγώ δεν ξέρω τι να πρώτο νιώσω!!!!!!σε μια στιγμή όλη μου η ζωή θα αλλάξει και εγώ τρώω σουβλάκι!!!!

Τυχερή που τρως σουβλακι,εγώ εδώ και 8 μήνες έχω να φάω σουβλακι λόγω ζαχαρου κλαψ,ούτε παγωτά,ούτε πίτσες,ούτε τίποτα!!Ανυπομονώ να γεννήσω και να τα φάω εκτός αν μου μείνει το ζαχαρο εκει την έκατσα άσχημα δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...