Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Ναι, ίσως κάτι στη διατροφή σου θέλει αλλαγή. Μακάρι κι εγώ να μπορούσα να θηλασω αλλά δεν είχα αρκετό γάλα δυστυχώς :(

Το Novalac Allernova AR 

Ο θηλασμός με δυσκολεύει πολύ. Εχω σκεφτεί πολλές φορές να τον σταματήσω. Ας πούμε τώρα που ο μικρός έχει περισσότερες αναγωγές νιώθω οτι με το γάλα μου του δημιουργώ θέματα....κ δώστου κλάμα

...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Εμείς αλλάξαμε γάλα και σωθήκαμε, τα biogaia της τα έδιναν από τη ΜΕΝΝ και δεν έχω δει να την ενοχλούν. Από τότε που πήραμε γάλα για αλλεργία στο αγελαδινό και αντιαναγωγικό, δεν έχει φούσκωμα και γκρίνια, αέρια έχει φουλ χωρίς να ζορίζεται, το ίδιο και οι κενώσεις. Αφήστε που αυτά δικαιολογούνται με μηδενική συμμετοχή αν στα συνταγογραφήσει διευθυντής παιδιατρικής, εμείς γράψαμε μια τρίμηνη συνταγή από 8 κουτιά το μήνα σύμφωνα με το βάρος της και είναι ένα σεβαστό ποσό που γλυτώσαμε... Από χτες ξεκινήσαμε και σίδηρο, φοβάμαι μήπως αυτό της κάνει δυσκοιλιότητα αλλά 2 ημέρες τώρα,όλα καλά. 

Καλημέρα και γω δίνω το frisolac ac στην μπέμπα της το δίνανε μέσα στην μενν!!Η παιδίατρος μου που επίσης είναι και μέλος της κλινικής που γέννησα μου είπε να τους πω να μου δώσουν ένα χαρτί για να δικαιολογώ το γάλα,αλλά όταν τους το είπα μου είπαν ότι δεν δίνουν αυτοί χαρτί και να απευθυνθώ σε παιδοαλλεργιολογο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Ο θηλασμός με δυσκολεύει πολύ. Εχω σκεφτεί πολλές φορές να τον σταματήσω. Ας πούμε τώρα που ο μικρός έχει περισσότερες αναγωγές νιώθω οτι με το γάλα μου του δημιουργώ θέματα....κ δώστου κλάμα

...

Αν ο θηλασμός σε δυσκολεύει, για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο, είναι ένδειξη διακοπής και δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Τα έχουμε ξαναπεί, δεν είναι βασανιστήριο, δεν είναι υποχρέωση, δεν είναι αγώνας δρόμου.

Επιστημονικά μιλώντας, πάντως, δεν υπάρχει πιο αντιαναγωγικο γάλα από το μητρικό. Και το καλύτερο anti reflux να δώσεις, δε σου εγγυάται κανείς ότι θα βελτιώσει την κατάσταση. Μπορεί και να τη χειροτερέψει. Ρώτα και τον γιατρό σου.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Melie είπε:

Αν ο θηλασμός σε δυσκολεύει, για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο, είναι ένδειξη διακοπής και δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν. Τα έχουμε ξαναπεί, δεν είναι βασανιστήριο, δεν είναι υποχρέωση, δεν είναι αγώνας δρόμου.

Επιστημονικά μιλώντας, πάντως, δεν υπάρχει πιο αντιαναγωγικο γάλα από το μητρικό. Και το καλύτερο anti reflux να δώσεις, δε σου εγγυάται κανείς ότι θα βελτιώσει την κατάσταση. Μπορεί και να τη χειροτερέψει. Ρώτα και τον γιατρό σου.

Έχεις δίκιο. Ξέρω πως ο θηλασμός είναι το καλύυερο αντιαναγωγικό. Είναι ο μόνος λόγος που συνεχίζω να θηλάζω. Κάνω κάποιες αλλαγές στη διατροφή να δω μήπως κ βοηθηθεί ο μικρός μου. Φάρμακο δε θέλω να δώσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Ο θηλασμός με δυσκολεύει πολύ. Εχω σκεφτεί πολλές φορές να τον σταματήσω. Ας πούμε τώρα που ο μικρός έχει περισσότερες αναγωγές νιώθω οτι με το γάλα μου του δημιουργώ θέματα....κ δώστου κλάμα

...

Υπάρχει περίπτωση να σου το κάνει αυτό από κολικούς μέχρι κ 3 μηνών!εμένα τώρα το μωρό μου είναι κοντά 2.5 μηνών κ όταν τρωεει κλαιει βγάζει την θηλή!κ ο πρώτος έκανε το ίδιο ως 2 μηνών οσο δηλαδή πονούσε η κοιλίτσα από κολικούς!

Αναγωγές μπορεί να σου κάνει αν τρωεει λαιμαργα αρκετά η αν δν ρευεται!αν δν είναι ρουκέτες η εμετοί δν υπάρχει θέμα κ περνει βάρος βρέχει πάνες!

Εννοείτε όπως νιώθεις θα κάνεις με τον θηλασμό!

18 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Γιατρός δεν είμαι, αλλά συμφωνώ με τον δεύτερο παιδίατρο. Αφου το παιδί παίρνει βάρος κ δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο άλλο σύμπτωμα γιατί να το ξυπνάς και γιατί να πας για εξετάσεις. Αμάν με τους γιατρούς που αγχώνουν κόσμο χωρίς λόγο.

Κορίτσια εσείς που δίνετε bio gaia στα μικρά σας έχετε παρατηρήσει κάτι αρνητικό; κάποια παρενέργεια;

Εγώ που δίνω έχω!να είμαι ειλικρινής βοήθεια δν βλέπω!το infacolic τον βοηθσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , marilia35 είπε:

Υπάρχει περίπτωση να σου το κάνει αυτό από κολικούς μέχρι κ 3 μηνών!εμένα τώρα το μωρό μου είναι κοντά 2.5 μηνών κ όταν τρωεει κλαιει βγάζει την θηλή!κ ο πρώτος έκανε το ίδιο ως 2 μηνών οσο δηλαδή πονούσε η κοιλίτσα από κολικούς!

Αναγωγές μπορεί να σου κάνει αν τρωεει λαιμαργα αρκετά η αν δν ρευεται!αν δν είναι ρουκέτες η εμετοί δν υπάρχει θέμα κ περνει βάρος βρέχει πάνες!

Εννοείτε όπως νιώθεις θα κάνεις με τον θηλασμό!

Εγώ που δίνω έχω!να είμαι ειλικρινής βοήθεια δν βλέπω!το infacolic τον βοηθσ

Ρουκέτες μου έκανε 3 φορές. Κάναμε υπέρηχο και έχουμε ΓΟΠ. Δε ρεύεται εύκολα και όταν ρεύεται θα βγάλει σίγουρα γουλιά. Πάνες βρέχουμε και βάρος είμαστε πολύ καλά μέχρι στιγμής. Λαίμαργος είναι ο σκατούλης. Ειδικά αν φαει μετά απο 3 ώρες. Τελικά δε ξέρω αν πονάει απο παλινδρόμηση ή και απο κολικούς.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Έτσι κ εμείς αντιαναγωγικο το Nan .. εντωμεταξύ έδινα και δικό μ εναλΛαξ αλλά από προχθές δεν έχω τίποτα άντληση μισή ώρα ούτε 10 ml… 

Κι εγώ γι αυτό σταμάτησα να κάνω αντλήσεις, έβγαζα 10 ml σύνολο με το νοσοκομειακό διπλό θήλαστρο σε άντληση 15 λεπτά. Σκέψου ότι δεν πήρα ούτε φάρμακα να το κόψω το γάλα, τέλος... 

10 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Ο θηλασμός με δυσκολεύει πολύ. Εχω σκεφτεί πολλές φορές να τον σταματήσω. Ας πούμε τώρα που ο μικρός έχει περισσότερες αναγωγές νιώθω οτι με το γάλα μου του δημιουργώ θέματα....κ δώστου κλάμα

...

Εσύ κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και προσπαθείς με το θηλασμό και νιώθεις άσχημα; όχι κλάμα, κι εγώ πέρασα κλάμα κι ενοχές γιατί δεν είχα γαλα να θηλασω αλλά με τη συζήτηση από το σύζυγό και τη μανούλα μου κατάλαβα ότι αν δεν είμαι καλά εγώ, δε θα είναι και η μικρούλα μου καλά και από τη στιγμή που πίνει μια χαρά το γαλα της και παίρνει βάρος, δεν είμαι αποτυχημένη όπως ένιωθα.

Ρωτησε παιδίατρο να σου πει την ενδεδειγμένη διατροφή ή και διαιτολόγο να σε κατευθύνει. Μην απογοητεύσαι και ζητά βοήθεια, σε αυτή τη φάση που περνάμε χρειαζόμαστε στήριξη :wub:

Και η δικιά μου είναι λαιμαργη και καταπίνει αέρα γι αυτό και έχει αρκετά αέρια πιστεύω και παρόλο που είναι αντιαναγωγικό το γάλα 1 στα 3 ταισματα θα βγάλει καμία γουλιτσα μια ώρα μετά το ρεψιμο αλλά καμία σχέση με πριν, ούτε ξινίλα ούτε ρουκέτα, απλά αν δεν φωνάξει να τη σηκώσω να ρευτεί πάλι, βγάζει μια γουλιά χωρίς γκρίνια. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Την αλλη βδομαδα εχω ραντεβου με εναν αλλο παιδιατρο να δω τι θα μου πει κ αυτος.... 

Εννοείται ζητάω βοήθεια. Απλά απο τη φύση μου είμαι αγχωτική κ τώρα με το μωρό τα έχω δει όλα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω πόσο συχνά κάνουν κακακια τα μωρά σας?εμένα η δικιά μου όπως και το πρώτο μου παιδί κάνει κάθε δεύτερη μέρα τον τελευταίο καιρό.Ειναι αυτό πρόβλημα?η πρώτη παιδίατρος είπε ότι πρέπει να κάνει πιο συχνά ενώ ο δεύτερος παιδίατρος δε το σχολίασε καν!σημείωση πίνουμε μόνο γαλα σκονη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Angela123 είπε:

Να σας ρωτησω πόσο συχνά κάνουν κακακια τα μωρά σας?εμένα η δικιά μου όπως και το πρώτο μου παιδί κάνει κάθε δεύτερη μέρα τον τελευταίο καιρό.Ειναι αυτό πρόβλημα?η πρώτη παιδίατρος είπε ότι πρέπει να κάνει πιο συχνά ενώ ο δεύτερος παιδίατρος δε το σχολίασε καν!σημείωση πίνουμε μόνο γαλα σκονη

Καλημέρα κορίτσι μου και μεις πίνουμε γάλα σκόνη και στην αρχή μου έκανε 1 φορά κάθε 2 μέρες και έπινε 60 με 90 ml.×δώ και λίγες μέρες όμως επειδή πίνει κάποια 120αρια εχει αρχίσει να μου κάνει 2 με 3 φορές την ημερα έχει τύχει και 4.Οταν το είχα πει και γω στην παιδίατρο μου είπε να μην ανησυχώ ότι είναι φυσιολογικό και ότι κάποια στιγμή όσο θα πίνει παραπάνω θα κάνει όπως και έγινε.Εγω πιστεύω επίσης ότι έπαιξε ρόλο και το biogaia που της δίνω για τους κολικούς!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Didimakia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και μεις πίνουμε γάλα σκόνη και στην αρχή μου έκανε 1 φορά κάθε 2 μέρες και έπινε 60 με 90 ml.×δώ και λίγες μέρες όμως επειδή πίνει κάποια 120αρια εχει αρχίσει να μου κάνει 2 με 3 φορές την ημερα έχει τύχει και 4.Οταν το είχα πει και γω στην παιδίατρο μου είπε να μην ανησυχώ ότι είναι φυσιολογικό και ότι κάποια στιγμή όσο θα πίνει παραπάνω θα κάνει όπως και έγινε.Εγω πιστεύω επίσης ότι έπαιξε ρόλο και το biogaia που της δίνω για τους κολικούς!!

Ποσών ημερών ειναι το κοριτσάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Να σας ρωτησω πόσο συχνά κάνουν κακακια τα μωρά σας?εμένα η δικιά μου όπως και το πρώτο μου παιδί κάνει κάθε δεύτερη μέρα τον τελευταίο καιρό.Ειναι αυτό πρόβλημα?η πρώτη παιδίατρος είπε ότι πρέπει να κάνει πιο συχνά ενώ ο δεύτερος παιδίατρος δε το σχολίασε καν!σημείωση πίνουμε μόνο γαλα σκονη

Κι εμείς μόνο ξένο γάλα πίνουμε. Όταν είχαμε κολικους και ζόρια, έκανε κάθε 36 ώρες, και εκλαιγε απαρηγορητη ακόμη και όταν έβγαζε αέρια. Με την αλλαγή στο γάλα, ξεκίνησε με μια φορά την ημέρα, τώρα κάνει από 2 μεχρι 3 την ημέρα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Να σας ρωτησω πόσο συχνά κάνουν κακακια τα μωρά σας?εμένα η δικιά μου όπως και το πρώτο μου παιδί κάνει κάθε δεύτερη μέρα τον τελευταίο καιρό.Ειναι αυτό πρόβλημα?η πρώτη παιδίατρος είπε ότι πρέπει να κάνει πιο συχνά ενώ ο δεύτερος παιδίατρος δε το σχολίασε καν!σημείωση πίνουμε μόνο γαλα σκονη

Ο παιδίατρος μου είχε πει πως τα μωρά που πίνουν σκόνη κάνουν πιο αραιά κακά κ πως δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...