Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , koukouvagia είπε:

Σ’ευχαριστώ πολύ. Την βρήκε παθολογική, παρόλ’αυτά. Διατροφή και μετρήσεις x4/μέρα. :neutral:

Ίσως λόγω της δεύτερης μέτρησης. Σίγουρα με διατροφή θα πάνε όλα καλά. Απλά θα πιεστείς. Εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στην ομάδα… εύχομαι σε όλες με το καλό τα μωράκια μας! Κ εγώ έκανα πρόσφατα την καμπύλη σακχάρου και δυστυχώς έχω μπει σε δίαιτα και σε μετρήσεις 4 φορές τη μέρα… 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια... 

Σάκχαρο νηστείας:102

1h μετά: 106

2h μετά: 88

Επειδή το νηστείας είναι τσιμπημένο, ξεκίνησα μετρήσεις και διατροφή. Το αστείο είναι ότι η προτεινόμενη δίαιτα είναι πολύ περισσότερα από όσα τρώω, γιατί έχω καούρες και το έχω κόψει το σπορ!!! Ουσιαστικά αυτό πρέπει να αλλάξω, να μη μένω πολλές ώρες νηστική, αλλά να κάνω συχνά γεύματα, ακόμα κι αν το στομάχι μου διαμαρτύρεται...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Melie said:

Κι εγώ μια από τα ίδια... 

Σάκχαρο νηστείας:102

1h μετά: 106

2h μετά: 88

Επειδή το νηστείας είναι τσιμπημένο, ξεκίνησα μετρήσεις και διατροφή. Το αστείο είναι ότι η προτεινόμενη δίαιτα είναι πολύ περισσότερα από όσα τρώω, γιατί έχω καούρες και το έχω κόψει το σπορ!!! Ουσιαστικά αυτό πρέπει να αλλάξω, να μη μένω πολλές ώρες νηστική, αλλά να κάνω συχνά γεύματα, ακόμα κι αν το στομάχι μου διαμαρτύρεται...

Εγώ είχα 102 το σάκχαρο νηστείας στο πρώτο τρίμηνο που έκανα εμετούς και δεν έτρωγα καλά. Μίλησα με διατροφολόγο και μου είπε ότι δεν πρέπει να τρώω σκετους υδατάνθρακες ,αλλά να τους συνδιάζω με λίπος όπως αβοκάντο,ταχίνι κλπ. Και πλέον στην 26 που έκανα καμπύλη ήταν στο 86.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Melie said:

Κι εγώ μια από τα ίδια... 

Σάκχαρο νηστείας:102

1h μετά: 106

2h μετά: 88

Επειδή το νηστείας είναι τσιμπημένο, ξεκίνησα μετρήσεις και διατροφή. Το αστείο είναι ότι η προτεινόμενη δίαιτα είναι πολύ περισσότερα από όσα τρώω, γιατί έχω καούρες και το έχω κόψει το σπορ!!! Ουσιαστικά αυτό πρέπει να αλλάξω, να μη μένω πολλές ώρες νηστική, αλλά να κάνω συχνά γεύματα, ακόμα κι αν το στομάχι μου διαμαρτύρεται...

Ακριβώς και εμένα αυτό είναι το θέμα μου, τρώω αρκετά άστατα και με μεγάλα κενά. Τώρα θέλει πρόγραμμα και συχνά γεύματα, που δεν μου πάει αλλά τι να κάνουμε, πρέπει να ζοριστούμε 2-3 μήνες όσο μένει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/5/2022 at 9:15 ΜΜ, Konisn είπε:

Εμένα πρωί και βράδυ κάνει χαμό. Την υπόλοιπη μέρα είναι χαλαρός. Σήμερα δε γύριζε με τπτ πλευρό. Βλέπαμε μόνο την πίσω όψη. Σε ποια βδομάδα είσαι;

24 εβδομάδες και 1 ημέρα σήμερα. 

On 12/5/2022 at 5:17 ΜΜ, koukouvagia είπε:

Γειά σας κορίτσια, πώς είστε; Είμαι 27+5 , έκανα καμπύλη ζαχάρου χθες με 75gr γλυκόζης και οι τιμές μου ήταν:

    0’ - 91

  60’ - 187

120’ - 133

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου ακόμα, αλλά μάλλον είναι οριακά κακές ε; Το πρόβλημα είναι ότι οι τιμές αναφοράς από το μικροβιολογικό είναι διαφορετικές από αυτές που έχω δει στα  περισσότερα σάιτ για διαβήτη κύησης. Σύμφωνα με αυτούς, τα ανώτατα φυσιολογικά όρια είναι 110, 170 & 120. Νόμιζα ότι πρέπει να είναι κάτω του 92, 180 & 153.

Από την εμπειρία σας, τι πιστεύετε;

 

Στη δική μου οι φυσιολογικές τιμές που γράφει για καμπύλη ζαχάρου κύησης είναι 92,180,153 όπως το γράφεις άρα μόνο στη 1 ώρα είναι παραπάνω του φυσιολογικού η τιμή στην εξέταση σου. 

 

Σε μένα που κάνω διατροφή με τη βοήθεια διαιτολόγου εδώ και 1 μήνα και μετριέμαι 4 φορές την ημέρα, ευτυχώς η καμπύλη βγήκε καλή με τιμές 86,172,109 αλλά είμαι σε επιφυλακή γιατί με την παραμικρή ατασθαλία ή κάποιες συγκεκριμένες τροφές, ανεβαίνει το μεταγευματικό και αν δεν φάω το προτεινόμενο μικρό γεύμα προ ύπνου το βράδυ, το πρωί καμιά φορά έχω πάνω από 0.95 που μου έχει πει ιδανικό ο ενδοκρινολός. 

4 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

Κορίτσια, βγήκε σε καμία καμπύλη με υπογλυκαιμία στα 60’ και 120’;

Πόσο είναι η υπογλυκαιμία; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Sonasia είπε:

24 εβδομάδες και 1 ημέρα σήμερα. 

Στη δική μου οι φυσιολογικές τιμές που γράφει για καμπύλη ζαχάρου κύησης είναι 92,180,153 όπως το γράφεις άρα μόνο στη 1 ώρα είναι παραπάνω του φυσιολογικού η τιμή στην εξέταση σου. 

 

Σε μένα που κάνω διατροφή με τη βοήθεια διαιτολόγου εδώ και 1 μήνα και μετριέμαι 4 φορές την ημέρα, ευτυχώς η καμπύλη βγήκε καλή με τιμές 86,172,109 αλλά είμαι σε επιφυλακή γιατί με την παραμικρή ατασθαλία ή κάποιες συγκεκριμένες τροφές, ανεβαίνει το μεταγευματικό και αν δεν φάω το προτεινόμενο μικρό γεύμα προ ύπνου το βράδυ, το πρωί καμιά φορά έχω πάνω από 0.95 που μου έχει πει ιδανικό ο ενδοκρινολός. 

Πόσο είναι η υπογλυκαιμία; 

@Sonasia Καλησπέρα! Είχα κάνει την 1η καμπύλη στο τέλος του τριμήνου με τιμές:

: 80

60’ : 84

120’ : 66

Και τώρα το Σάββατο (6ο μήνα) θα την επαναλάβω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τις αγορές για το μωρό. Πως θα τα ντυνετε καλοκαιριατικα;Μόνο φακελάκια η έστω αυτά τα κοντά ολόσωμα φορμακια είναι αρκετά λόγω ζεστης;κάλτσες να αγοράσω για το πρώτο διαστημα; το καπελάκι σκέφτομαι να το παραλείψω για αρχή αφού λόγω ζέστης λογικά δε θα κρυώνει το κεφαλάκι του μωρού.

Γενικά τι προτείνετε να φοράει το μωρό τον Αυγουστο;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, KoraliaP είπε:

@Sonasia Καλησπέρα! Είχα κάνει την 1η καμπύλη στο τέλος του τριμήνου με τιμές:

: 80

60’ : 84

120’ : 66

Και τώρα το Σάββατο (6ο μήνα) θα την επαναλάβω

Κι εμένα μου είχε πει ίσως να την επαναλάβουμε αλλά επειδή έχω κάνει γαστρική παράκαμψη κάποια χρόνια πριν είναι λίγο δύσκολη για μένα οπότε αφού δεν είχαμε ενδείξεις διαβήτη κύησης από την πρώτη, μάλλον δε θα χρειαστεί. Απλά παρακολουθώ με διατροφή και 4 μετρήσεις την ημέρα. Το σπαστικό είναι ότι μου ανεβαίνει το πρωί, μετά το πρωινό, και παρόλο που έχω μειώσει τους υδατάνθρακες στο πρωινό, κάποιες φορές ανεβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


28w εγώ σήμερα, μπαίνω στην 29η και έκανα κοιλιά πολυυυυυυ απότομα, δλδ καμιά σχέση σήμερα με μια βδομάδα πριν. 1129γρ τον μέτρησε το μικρό ο γιατρός την Πέμπτη. Ντοπλερ μου είπε πρώτο 15νθημερο του Ιουνίου και μόλις το κάνω να τον πάρω να κλείσω ραντεβου.

Εν τω μεταξύ πότε μιλούσαμε για αυχενική και πότε φτάνει ο καιρός για το ντοπλερ... 

22 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Καλησπέρα!σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τις αγορές για το μωρό. Πως θα τα ντυνετε καλοκαιριατικα;Μόνο φακελάκια η έστω αυτά τα κοντά ολόσωμα φορμακια είναι αρκετά λόγω ζεστης;κάλτσες να αγοράσω για το πρώτο διαστημα; το καπελάκι σκέφτομαι να το παραλείψω για αρχή αφού λόγω ζέστης λογικά δε θα κρυώνει το κεφαλάκι του μωρού.

Γενικά τι προτείνετε να φοράει το μωρό τον Αυγουστο;

Τα μωρά ζεσταίνονται πολυ. Εγώ θα του φοράω απλώς πάνα και φανελάκι. Ειδικά αν είσαι σε ζεστό μέρος δε νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο. Δεν σκοπεύω καν να αγοράσω, ο,τι έχω απ' τον άλλον (ο,τι δεν έχω δώσει δλδ γιατί τα είχα δώσει σχεδόν όλα) μέχρι να δω τι νούμερα θα χρειαστεί.

Σκουφάκια , γαντάκια, καλτσακια κλπ...ούτε κατά διάνοια.

 

Εγώ κορίτσια καμπύλη δεν έκανα. Ξεκίνησα μόνη μου μετρήσεις πρωινό, προγευματικο και δύο μεταγευματικα, μια και δυο ώρες μετά κι έχω διψήφια σε ολα. Μέχρι 86μαξ. Δεν σκοπεύω να μπω στη διαδικασία της καμπύλης. Μπλιαξ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εύχομαι σε όλες με το καλό! Πετάχτηκα από τις μανούλες Σεπτεμβρίου! Είμαι στην 22η εβδομάδα και εδώ και 2 μέρες παρατήρησα πως το βραδυβ είναι πρησμένα τα πόδια μου .. κόκκινα και με τσούζουν ... εσείς πότε το πάθατε; Διότι διάβασα στο Ίντερνετ κάτι πράγματα για προεκλαμψία και αγχώθηκα ! Βέβαια να πω πως λογω δουλειάς είμαι όρθια αρκετές ώρες την ημέρα και σήμερα πχ 3 ώρες περπατούσα σχέδον.. μόλις τα έβαλα σε λεκάνη με νερό ηρέμησαν ! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εύχομαι σε όλες με το καλό! Πετάχτηκα από τις μανούλες Σεπτεμβρίου! Είμαι στην 22η εβδομάδα και εδώ και 2 μέρες παρατήρησα πως το βραδυβ είναι πρησμένα τα πόδια μου .. κόκκινα και με τσούζουν ... εσείς πότε το πάθατε; Διότι διάβασα στο Ίντερνετ κάτι πράγματα για προεκλαμψία και αγχώθηκα ! Βέβαια να πω πως λογω δουλειάς είμαι όρθια αρκετές ώρες την ημέρα και σήμερα πχ 3 ώρες περπατούσα σχέδον.. μόλις τα έβαλα σε λεκάνη με νερό ηρέμησαν ! 

Καλημέρα!!! Με το καλό το μωράκι σου. Σε μένα δεν έχει συμβεί ακόμη. Ίσως είναι λόγω κούρασης. Όταν ξαπλώνεις βάζε τα ψηλά, πιες νεράκι αρκετό και ενημέρωσε κ τον γιατρό σου. Μη διαβάζεις στο ιντερνετ. Όσες φορές το έχω κάνει τρόμαξα χωρίς λόγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mairiv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και εύχομαι σε όλες με το καλό! Πετάχτηκα από τις μανούλες Σεπτεμβρίου! Είμαι στην 22η εβδομάδα και εδώ και 2 μέρες παρατήρησα πως το βραδυβ είναι πρησμένα τα πόδια μου .. κόκκινα και με τσούζουν ... εσείς πότε το πάθατε; Διότι διάβασα στο Ίντερνετ κάτι πράγματα για προεκλαμψία και αγχώθηκα ! Βέβαια να πω πως λογω δουλειάς είμαι όρθια αρκετές ώρες την ημέρα και σήμερα πχ 3 ώρες περπατούσα σχέδον.. μόλις τα έβαλα σε λεκάνη με νερό ηρέμησαν ! 

Η άτιμη η ορθοστασία... Εγώ δεν στέκομαι όρθια καθόλου γιατί με πονάει η μέση και μουδιάζουν οι μηροί μου μετά, ένα βράδυ κι εγώ τα έβαλα σε χλιαρό νερό με σόδα σκόνη και αλάτι χοντρό και ανακουφιστηκα, με μυρμήγκιαζαν και δε μπορούσα ούτε να βολευτώ στο κρεβάτι, πόσο μάλλον να κοιμηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, nimrodel είπε:

28w εγώ σήμερα, μπαίνω στην 29η και έκανα κοιλιά πολυυυυυυ απότομα, δλδ καμιά σχέση σήμερα με μια βδομάδα πριν. 1129γρ τον μέτρησε το μικρό ο γιατρός την Πέμπτη. Ντοπλερ μου είπε πρώτο 15νθημερο του Ιουνίου και μόλις το κάνω να τον πάρω να κλείσω ραντεβου.

Εν τω μεταξύ πότε μιλούσαμε για αυχενική και πότε φτάνει ο καιρός για το ντοπλερ... 

Τα μωρά ζεσταίνονται πολυ. Εγώ θα του φοράω απλώς πάνα και φανελάκι. Ειδικά αν είσαι σε ζεστό μέρος δε νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο. Δεν σκοπεύω καν να αγοράσω, ο,τι έχω απ' τον άλλον (ο,τι δεν έχω δώσει δλδ γιατί τα είχα δώσει σχεδόν όλα) μέχρι να δω τι νούμερα θα χρειαστεί.

Σκουφάκια , γαντάκια, καλτσακια κλπ...ούτε κατά διάνοια

Κι εγώ θυμάμαι στον πρώτο πάνα και φανελάκι, και τις μέρες που είχε πολύ ζέστη, μόνο πάνα.

Γάντια του έβαζα τις πρώτες μέρες και καλά για να μη γρατζουνιζεται, αλλά τα πέταγε, όπως και τις κάλτσες, χα χα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...