Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 2
      • Δύναμη! 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

On 5/5/2022 at 5:58 ΜΜ, Geo22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα..είμαι στις μανούλες Νοεμβρίου αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι..είναι καμία από Πάτρα; Αν ναι έχετε κάποια γνώμη για Ρίον τον κ. Καλογερόπουλο η τον κ. Ανδρουτσόπουλο;

Με το καλό κορίτσι μου. Όχι δεν έχω ιδέα εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου τι κάνετε????

Σήμερα ψωνίσαμε για το δωμάτιο του μικρού. Σε 1.5 μήνα θα τα έχουμε. Μένει η πρόικα του και κάποια μικροπράγματα που θα τα πάρουμε τον Ιούνιο. Μου φάνηκε τόσο περίεργο. Το χάρηκα όμως πολύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, nimrodel είπε:

Ρε κορίτσια.. πονάω σαν μου ερχεται περίοδος. Μέση και κοιλιά. Και ειναι και πέτρα η περιοχή όλη..

 

 

 Μήπως είναι συσπάσεις Braxton hicks?και εγώ νιώθω την κοιλιά μου να γίνεται πέτρα και να μουδιαζει ανά διαστηματα και είναι αυτές οι συσπάσεις που είναι φυσιολογικες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά μέλλουσες μαμάδες και σε όσες είστε ήδη μαμάδες. 0ως νιώθετε σήμερα; Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Εγώ είχα ένα απαιτητικό ΣΚ με τη δουλειά μου αλλά ήρθε η ώρα να αράξω στο καναπέ μου τώρα. Ολα καλά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες, χρόνια μας πολλά! 

 

Έχω 2 με 3 ημέρες ένα ενοχλητικό μούδιασμα στον δεξιό μηρό ώρες-ώρες, όταν στέκομαι όρθια με πιάνει, μόλις καθίσω ή ξαπλώσω και τεντωσω το πόδι υποχωρεί. Μάλλον από το ισχίο υποθέτω, έχω αρχίσει και νιώθω μικρές ενοχλήσεις στη μέση, την τελευταία εβδομάδα η κοιλιά πετάχτηκε απότομα, είχα και πριν αλλά τώρα είναι φανερό ότι μέσα έχω ένα παιδί να μεγαλώνει!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

 Μήπως είναι συσπάσεις Braxton hicks?και εγώ νιώθω την κοιλιά μου να γίνεται πέτρα και να μουδιαζει ανά διαστηματα και είναι αυτές οι συσπάσεις που είναι φυσιολογικες

Μπα..είχα πολλές στον πρώτο γιο ήδη από τον πέμπτο μήνα και δεν ήταν έτσι. Μάλλον κουράστηκα, ξάπλωσα και σήμερα είμαι μια χαρά. Εντάξει κι εγώ το έχω παρακάνει, κάνω τα πάντα και δεν ξεκουράζομαι. εχω την αίσθηση εν τω μεταξύ ότι σήμερα πέταχτηκε η κοιλιά μου. Ε καιρός ήταν, πότε θα βάλω κάνα παντελόνι εγκυμοσύνης, τσάμπα τα πήρα?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Καλησπέρα μανούλες, χρόνια μας πολλά! 

 

Έχω 2 με 3 ημέρες ένα ενοχλητικό μούδιασμα στον δεξιό μηρό ώρες-ώρες, όταν στέκομαι όρθια με πιάνει, μόλις καθίσω ή ξαπλώσω και τεντωσω το πόδι υποχωρεί. Μάλλον από το ισχίο υποθέτω, έχω αρχίσει και νιώθω μικρές ενοχλήσεις στη μέση, την τελευταία εβδομάδα η κοιλιά πετάχτηκε απότομα, είχα και πριν αλλά τώρα είναι φανερό ότι μέσα έχω ένα παιδί να μεγαλώνει!!! 

Welcome to the club… το ίδιο μούδιασμα έχω κ εγώ στο δεξί πόδι εδώ κ ένα μήνα… με πιάνει όταν μείνω όρθια κανα μισάωρο κ μόλις καθίσω λίγο κ ξεκουραστεί περνάει.. μου είπε ο γιατρός ότι βαραίνει η μήτρα κ πιεζει το ισχιακο νεύρο γιαυτο συμβαίνει… η κοιλιά τούρλα εδώ κ καιρό… σαν να έχω καταπιεί καρπούζι χαχα

ρε κοριτσια στα χέρια εσείς έχετε μουδιασματα ή μόνο εγώ το έχω το προνόμιο; Μου είπαν είναι ορμονικό της εγκυμοσύνης αλλά πραγματικά υποφέρω… με πιάνει όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ κ δεν ξέρω που να τα βάλω… ξυπνάω κάθε τρεις κ λίγο κ γυρνάω πλευρό γτ απτό μούδιασμα με πονάνε… κ το πρωί νιώθω ότι είναι άκαμπτες οι παλάμες μου κ δεν έχω δύναμη να τις κλείσω σφιχτά… δεν βλέπω να έχουν πριστει δάχτυλα κτλ πάντως

επίσης άρχισα να βλέπω την κοιλιά μου να ταρακουνιέται με τις κλωτσιές… δεν ξεχωρίζει καρούμπαλο κτλ να κόβει βόλτες… απλά νιώθω τις κλωτσιές κ βλέπω να πάλλεται η περιοχή εκεί… πλάκα έχει :wub:

  • Μου αρέσει 2

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Welcome to the club… το ίδιο μούδιασμα έχω κ εγώ στο δεξί πόδι εδώ κ ένα μήνα… με πιάνει όταν μείνω όρθια κανα μισάωρο κ μόλις καθίσω λίγο κ ξεκουραστεί περνάει.. μου είπε ο γιατρός ότι βαραίνει η μήτρα κ πιεζει το ισχιακο νεύρο γιαυτο συμβαίνει… η κοιλιά τούρλα εδώ κ καιρό… σαν να έχω καταπιεί καρπούζι χαχα

ρε κοριτσια στα χέρια εσείς έχετε μουδιασματα ή μόνο εγώ το έχω το προνόμιο; Μου είπαν είναι ορμονικό της εγκυμοσύνης αλλά πραγματικά υποφέρω… με πιάνει όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ κ δεν ξέρω που να τα βάλω… ξυπνάω κάθε τρεις κ λίγο κ γυρνάω πλευρό γτ απτό μούδιασμα με πονάνε… κ το πρωί νιώθω ότι είναι άκαμπτες οι παλάμες μου κ δεν έχω δύναμη να τις κλείσω σφιχτά… δεν βλέπω να έχουν πριστει δάχτυλα κτλ πάντως

επίσης άρχισα να βλέπω την κοιλιά μου να ταρακουνιέται με τις κλωτσιές… δεν ξεχωρίζει καρούμπαλο κτλ να κόβει βόλτες… απλά νιώθω τις κλωτσιές κ βλέπω να πάλλεται η περιοχή εκεί… πλάκα έχει :wub:

Καλησπέρα κορίτσια....αυτές τις μέρες έχω έναν πόνο σαν τσίμπημα με ελαφρύ κάψιμο πάνω από τον αφαλό δεξιά λες και ακολουθεί μια βλεφα για 5 εκατοστά εντωμεταξυ πάει και χτυπάει το μωρό εκεί και μουδιάζει...πήρα τον γιατρό τον πρωί αλλά έτσι όπως το περιέγραψα ήταν περίεργο γιατί είχα και φαγούρα μαζί  το πρωί....τώρα αυτό όμως έχει παραμείνει ενώ η φαγούρα έφυγε....το έχει καμία σας;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Welcome to the club… το ίδιο μούδιασμα έχω κ εγώ στο δεξί πόδι εδώ κ ένα μήνα… με πιάνει όταν μείνω όρθια κανα μισάωρο κ μόλις καθίσω λίγο κ ξεκουραστεί περνάει.. μου είπε ο γιατρός ότι βαραίνει η μήτρα κ πιεζει το ισχιακο νεύρο γιαυτο συμβαίνει… η κοιλιά τούρλα εδώ κ καιρό… σαν να έχω καταπιεί καρπούζι χαχα

ρε κοριτσια στα χέρια εσείς έχετε μουδιασματα ή μόνο εγώ το έχω το προνόμιο; Μου είπαν είναι ορμονικό της εγκυμοσύνης αλλά πραγματικά υποφέρω… με πιάνει όταν ξαπλώνω να κοιμηθώ κ δεν ξέρω που να τα βάλω… ξυπνάω κάθε τρεις κ λίγο κ γυρνάω πλευρό γτ απτό μούδιασμα με πονάνε… κ το πρωί νιώθω ότι είναι άκαμπτες οι παλάμες μου κ δεν έχω δύναμη να τις κλείσω σφιχτά… δεν βλέπω να έχουν πριστει δάχτυλα κτλ πάντως

επίσης άρχισα να βλέπω την κοιλιά μου να ταρακουνιέται με τις κλωτσιές… δεν ξεχωρίζει καρούμπαλο κτλ να κόβει βόλτες… απλά νιώθω τις κλωτσιές κ βλέπω να πάλλεται η περιοχή εκεί… πλάκα έχει :wub:

Κι εγώ έχω μουδιάσματα και μηρμυγκιάσματα σε χέρια και πόδια όταν ξαπλώνω και μερικές φορές τίναγμα στα κάτω άκρα γι αυτό και το να αποκοιμηθώ είναι μια περιπέτεια, όταν δε ξυπνάω από τη συχνοουρία, αργώ να κοιμηθώ ξανά, πιάνει κι εκείνη την ώρα το χορό η κόρη μου και δε βολεύομαι με τίποτα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Πως τα πάτε;; ησυχία βλέπω, αυτό μάλλον είναι καλό! 

Εγώ νιώθω πολύ καλύτερα, κυρίως γιατί έχω λιγότερο άγχος πλέον. Βέβαια, 2 μέρες τώρα κουνιέται λιγότερο ή μπέμπα στην κοιλιά, με αποτέλεσμα να φρικάρω λίγο, αλλά αφού τη νιώθω έστω και λίγο κρατιέμαι να μην τρέξω για υπέρηχο! 

Κατά τα άλλα δυσκοιλιοτητα και αιμορροΐδες κάνουν come back, επίσης έχει βαρύνει η αναπνοή μου και λαχανιαζω εύκολα, αλλά αυτα δεν είναι τίποτα μπροστά στην αγωνία και την αηδία του πρώτου τριμήνου. Το χειρότερο τρίμηνο! 

Τώρα καλοκαιριαζει κιόλας και νιώθω πολύ πιο ευδιαθετη.... Άρχισε καμία τα μπάνια;; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Πως τα πάτε;; ησυχία βλέπω, αυτό μάλλον είναι καλό! 

Εγώ νιώθω πολύ καλύτερα, κυρίως γιατί έχω λιγότερο άγχος πλέον. Βέβαια, 2 μέρες τώρα κουνιέται λιγότερο ή μπέμπα στην κοιλιά, με αποτέλεσμα να φρικάρω λίγο, αλλά αφού τη νιώθω έστω και λίγο κρατιέμαι να μην τρέξω για υπέρηχο! 

Κατά τα άλλα δυσκοιλιοτητα και αιμορροΐδες κάνουν come back, επίσης έχει βαρύνει η αναπνοή μου και λαχανιαζω εύκολα, αλλά αυτα δεν είναι τίποτα μπροστά στην αγωνία και την αηδία του πρώτου τριμήνου. Το χειρότερο τρίμηνο! 

Τώρα καλοκαιριαζει κιόλας και νιώθω πολύ πιο ευδιαθετη.... Άρχισε καμία τα μπάνια;; 

Κ γω λαχανιαζω ευκολα. Δυσκοιλιότητα φουλ. Ευτυχως οχι αιμορροιδες ακόμη.Δυστυχως επεστρεψε η γαστροοισοφαγική όμως.

Σήμερα πήγα για υπέρηχο κ ενδοκρινολόγο. Η καμπύλη ζαχάρου είναι μια χαρά τελικά. Θα ξανακάνω την 32η εβδομάδα. Ο μικρός είναι 930 γρ. Δεν είδαμε φατσούλα. Μας είχε γυρισμένο ποπό. 

Ο πλακούντας ανέβηκε λιγότερο απο το αναμενόμενο. Μπορεί να ξαναέχω αίμα κ αυξάνει τις πιθανότητες για καισαρική, πράγμα που με στενοχωρεί. Μου είπε βέβαια οτι είναι πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Κ γω λαχανιαζω ευκολα. Δυσκοιλιότητα φουλ. Ευτυχως οχι αιμορροιδες ακόμη.Δυστυχως επεστρεψε η γαστροοισοφαγική όμως.

Σήμερα πήγα για υπέρηχο κ ενδοκρινολόγο. Η καμπύλη ζαχάρου είναι μια χαρά τελικά. Θα ξανακάνω την 32η εβδομάδα. Ο μικρός είναι 930 γρ. Δεν είδαμε φατσούλα. Μας είχε γυρισμένο ποπό. 

Ο πλακούντας ανέβηκε λιγότερο απο το αναμενόμενο. Μπορεί να ξαναέχω αίμα κ αυξάνει τις πιθανότητες για καισαρική, πράγμα που με στενοχωρεί. Μου είπε βέβαια οτι είναι πολύ νωρίς.

Κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε ότι είναι χαμηλά, κι εγώ μάλλον για καισαρική πάω, όχι ότι δεν το ήξερα μέσα μου, άλλωστε με την πίεση που μου έχει εμφανιστεί, αν και με τα χάπια που πίνω είναι μέχρις στιγμής ρυθμισμένη, είναι λογικό να μη ρισκάρουμε εκλάμψεις κλπ. 

Κι εγώ έχω αρχίσει και βαραίνω, αν και έχω πάρει μόνο 4.300, η μικρή είναι 650 γραμ στον τελευταίο μας υπέρηχο προχτές ήταν ζωηρή και έκανε τσαχπινιές, γενικά στις πρωινές εξετάσεις είναι πιο μαζεμένη, καλά λέω εγώ δε θα είναι πρωινός τύπος!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Sonasia είπε:

Κι εμένα στη Β επιπέδου μου είπε ότι είναι χαμηλά, κι εγώ μάλλον για καισαρική πάω, όχι ότι δεν το ήξερα μέσα μου, άλλωστε με την πίεση που μου έχει εμφανιστεί, αν και με τα χάπια που πίνω είναι μέχρις στιγμής ρυθμισμένη, είναι λογικό να μη ρισκάρουμε εκλάμψεις κλπ. 

Κι εγώ έχω αρχίσει και βαραίνω, αν και έχω πάρει μόνο 4.300, η μικρή είναι 650 γραμ στον τελευταίο μας υπέρηχο προχτές ήταν ζωηρή και έκανε τσαχπινιές, γενικά στις πρωινές εξετάσεις είναι πιο μαζεμένη, καλά λέω εγώ δε θα είναι πρωινός τύπος!!! 

Εμένα πρωί και βράδυ κάνει χαμό. Την υπόλοιπη μέρα είναι χαλαρός. Σήμερα δε γύριζε με τπτ πλευρό. Βλέπαμε μόνο την πίσω όψη. Σε ποια βδομάδα είσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...