Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια, και εγώ λαχανιαζω εύκολα πλέον και γενικά όλες τις δραστηριότητες που έκανα πριν άνετα τώρα τις κάνω στο ρελαντί. Δεν γίνεται διαφορετικά. Εμένα κουνιέται αρκετά το βράδυ που χαλαρώνω στον καναπέ μετά τη δουλειά. Μπάνια εγώ δεν ξεκίνησα ακόμα αλλά ξεκίνησα να φοράω καλοκαιρινά ρούχα και παντοφλες και νιώθω πολύ πιο βολικά. Κουράζεστε και εσείς τόσο εύκολα όπως εγώ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας, κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό και μου είπε ότι πρέπει να μαζευτώ λίγο, γιατί ενώ τα κιλά που έχω πάρει είναι 6.5 και δεν είναι κακά, το μωρό έχει πάει 934 γρ! (Το φοβερό είναι ότι στη β επιπέδου, 3 1/2 εβδομάδες πριν, ήταν 430 γρ- δηλαδή πήρε μισό κιλό σε ούτε 4 εβδομάδες!) 

Αύριο θα κάνω καμπύλη, αλλά δεν ανησυχώ. Από την αρχή ήταν μεγαλουτσικος. Μου είπε ότι είμαστε 2 εβδομάδες μπροστά, δηλαδή αντί για 25 αύριο είμαστε 27 με βάση την ανάπτυξη και ότι αποκλείεται να φτάσω την ΠΗΤ μου στις 25/8. Ο άντρας μου φρικαρε γιατί λέει το μωρό το βλέπει για 4-4.5 κιλά! (Τι φρικαρε, αυτός θα το βγάλει, χα χα!) Συζητήσαμε λίγο, αν και είναι νωρίς και μου είπε ότι από το να κάνω καισαρική λόγω μεγέθους (δική μου φαεινή ιδέα, γιατί ταλαιπωρήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο πρώτο παιδί!), προτιμά να το βγάλουμε νωρίτερα με φυσιολογικό τοκετό και πρόκληση. Θα δείξει, είναι νωρίς...

Κατά τα άλλα, δουλεύω κανονικά, αν και η κοιλιά μου έχει αρχίσει να με ενοχλεί. Οι καούρες πάνε λίγο καλύτερα. Οι κλωτσιές είναι δυνατές και ασταμάτητες, όλη μέρα. Πολύ πράμα μιλάμε... Καλοκαιρινά φοράω εδώ και κανένα μήνα, γιατί σκάω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Melie είπε:

Γεια σας, κορίτσια! Μόλις γύρισα από τον γιατρό και μου είπε ότι πρέπει να μαζευτώ λίγο, γιατί ενώ τα κιλά που έχω πάρει είναι 6.5 και δεν είναι κακά, το μωρό έχει πάει 934 γρ! (Το φοβερό είναι ότι στη β επιπέδου, 3 1/2 εβδομάδες πριν, ήταν 430 γρ- δηλαδή πήρε μισό κιλό σε ούτε 4 εβδομάδες!) 

Αύριο θα κάνω καμπύλη, αλλά δεν ανησυχώ. Από την αρχή ήταν μεγαλουτσικος. Μου είπε ότι είμαστε 2 εβδομάδες μπροστά, δηλαδή αντί για 25 αύριο είμαστε 27 με βάση την ανάπτυξη και ότι αποκλείεται να φτάσω την ΠΗΤ μου στις 25/8. Ο άντρας μου φρικαρε γιατί λέει το μωρό το βλέπει για 4-4.5 κιλά! (Τι φρικαρε, αυτός θα το βγάλει, χα χα!) Συζητήσαμε λίγο, αν και είναι νωρίς και μου είπε ότι από το να κάνω καισαρική λόγω μεγέθους (δική μου φαεινή ιδέα, γιατί ταλαιπωρήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο πρώτο παιδί!), προτιμά να το βγάλουμε νωρίτερα με φυσιολογικό τοκετό και πρόκληση. Θα δείξει, είναι νωρίς...

Κατά τα άλλα, δουλεύω κανονικά, αν και η κοιλιά μου έχει αρχίσει να με ενοχλεί. Οι καούρες πάνε λίγο καλύτερα. Οι κλωτσιές είναι δυνατές και ασταμάτητες, όλη μέρα. Πολύ πράμα μιλάμε... Καλοκαιρινά φοράω εδώ και κανένα μήνα, γιατί σκάω!

Αλήθεια σου είπε έτσι? Εγώ είμαι στην 26η βδομάδα, ο μικρός είναι 930 γρ και γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος μου είπαν οτι είναι μια χαρά το βάρος. Στην β επιπέσου πριν 4 βδομάδες ήταν 460

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου είπε για να είμαι απόλυτα ακριβής ότι αντί για 24+6 είμαι 26+4 και ότι όλες οι μετρήσεις του είναι στα ανώτερα φυσιολογικά (δηλαδή περίμετρος κεφαλής, περίμετρος κοιλίας, μήκος μηριαίου, κλπ) Με άλλα λόγια, δεν είναι το βάρος αυτό καθαυτό, αλλά είναι όλα μεγάλα. 

Βέβαια, πήραμε όλους τους υπερήχους προς τα πίσω και είδαμε ότι σε όλους ήταν ψηλά. Οπότε αύριο αν αποκλειστεί το θέμα του ζαχάρου με την καμπύλη, πρέπει απλά να καταλήξουμε ότι είναι έτσι η "φτιαξιά" του, αλλά να μαζευτούμε με τους υδατάνθρακες, για να μην ταλαιπωρηθώ εγώ στον τοκετό. Το φοβερό είναι ότι εγώ υποφέρω από καούρες από την πρώτη μέρα και μόνο με τους υδατάνθρακες δεν πονάω- τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Melie είπε:

Ναι, μου είπε για να είμαι απόλυτα ακριβής ότι αντί για 24+6 είμαι 26+4 και ότι όλες οι μετρήσεις του είναι στα ανώτερα φυσιολογικά (δηλαδή περίμετρος κεφαλής, περίμετρος κοιλίας, μήκος μηριαίου, κλπ) Με άλλα λόγια, δεν είναι το βάρος αυτό καθαυτό, αλλά είναι όλα μεγάλα. 

Βέβαια, πήραμε όλους τους υπερήχους προς τα πίσω και είδαμε ότι σε όλους ήταν ψηλά. Οπότε αύριο αν αποκλειστεί το θέμα του ζαχάρου με την καμπύλη, πρέπει απλά να καταλήξουμε ότι είναι έτσι η "φτιαξιά" του, αλλά να μαζευτούμε με τους υδατάνθρακες, για να μην ταλαιπωρηθώ εγώ στον τοκετό. Το φοβερό είναι ότι εγώ υποφέρω από καούρες από την πρώτη μέρα και μόνο με τους υδατάνθρακες δεν πονάω- τι να πω...

Τώρα είδα πως είσαι 24+6. Εγώ είμαι ακριβώς 26 σήμερα. Ίσως για αυτό. Είχα φυσιολογική καμπύλη κ οι γιατροί μου είπαν να τρώω ό,τι έτρωγα. Κανέναν περιορισμό. Αν κ πήγα φοβισμένη γιατι η μικροβιολόγος μου είχε πει πως είναι οριακά παθολογική η καμπύλη. Ρώτησα κ τους 2 γιατρούς αν είναι οκ το βάρος και μου είπαν κ οι δύο πως είναι μέσα στα όρια... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Mermer είπε:

Γειά σας κορίτσια, και εγώ λαχανιαζω εύκολα πλέον και γενικά όλες τις δραστηριότητες που έκανα πριν άνετα τώρα τις κάνω στο ρελαντί. Δεν γίνεται διαφορετικά. Εμένα κουνιέται αρκετά το βράδυ που χαλαρώνω στον καναπέ μετά τη δουλειά. Μπάνια εγώ δεν ξεκίνησα ακόμα αλλά ξεκίνησα να φοράω καλοκαιρινά ρούχα και παντοφλες και νιώθω πολύ πιο βολικά. Κουράζεστε και εσείς τόσο εύκολα όπως εγώ; 

Ουυυυυ και πιο εύκολα!!!!σήμερα ξέχασα την τσάντα στο σπίτι και είχα φτάσει ήδη στο αμάξι (μιλάμε για 50 μέτρα ) και έκανα την προσπάθεια για πιο γρήγορο βηματισμό για να πάω να την πάρω  και μόνο που δεν Μ ήρθε  στο στόμα το παιδί

11 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Αλήθεια σου είπε έτσι? Εγώ είμαι στην 26η βδομάδα, ο μικρός είναι 930 γρ και γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος μου είπαν οτι είναι μια χαρά το βάρος. Στην β επιπέσου πριν 4 βδομάδες ήταν 460

Εμένα στις 25 εβδομάδες ήταν 890

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Vlal είπε:

Ουυυυυ και πιο εύκολα!!!!σήμερα ξέχασα την τσάντα στο σπίτι και είχα φτάσει ήδη στο αμάξι (μιλάμε για 50 μέτρα ) και έκανα την προσπάθεια για πιο γρήγορο βηματισμό για να πάω να την πάρω  και μόνο που δεν Μ ήρθε  στο στόμα το παιδί

Εμένα στις 25 εβδομάδες ήταν 890

Απο λαχάνιασμα άλλο τπτ. Ανεβαίνω σκάλα και φουσκώνω σαν τη γιαγιά μου. 

Μια χαρα το βάρος μου φαίνεται σύμφωνα με ότι μου είπε ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Vlal είπε:

Ουυυυυ και πιο εύκολα!!!!σήμερα ξέχασα την τσάντα στο σπίτι και είχα φτάσει ήδη στο αμάξι (μιλάμε για 50 μέτρα ) και έκανα την προσπάθεια για πιο γρήγορο βηματισμό για να πάω να την πάρω  και μόνο που δεν Μ ήρθε  στο στόμα το παιδί

Εμένα στις 25 εβδομάδες ήταν 890

Εγώ ξέχασα το κινητό μου στο ταμείο στα galerie de beaute στο mall κ το πήρα χαμπάρι 100 μέτρα παρακάτω… ήδη κούτσαινα από το μούδιασμα στο πόδι… κάνε εικόνα μια γκαστρωμένη να τρέχει κουτσαίνοντας πανικόβλητη ανάμεσα στον κόσμο με την ελπίδα ότι δεν της έκλεψαν  το κινητό από το ταμείο… χαχαχαχα

  • Χαχα 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.Εμεις βρήκαμε σπίτι κοντά μας και σε λίγες  μέρες θα μετακομισουμε(δεν θα κάνω τίποτα μόνο ο σύζυγος :neutral:).Εγώ περπαταω λίγο και αισθανομαι κούραση και βάρος στην κοιλια,επίσης αισθανομαι πολύ συχνά να σκληραίνει η κοιλιά μου.Σήμερα γίνομαι 26 εβδομαδων η μπέμπα πρέπει να είναι πάνω από κιλό γιατί στις 24 εβδομάδες και 5 μέρες ήταν 930 γρ.και μου είπε ο γιατρός ότι είναι στα ανώτατα φυσιολογικα ορια.Την Τρίτη πάμε για υπέρηχο,προσέχω πολύ τι τρωω γενικώς ακολουθώ πίστα την διατροφή πλέον δεν με παιρνει για ατασθαλίες για να μην πάρω κιλα πολλα(έχω πάρει 4-5).Η μπεμπουλα δεν σταματάει να κλωτσάει πολύ ζωηρή χαχα!!!Επίσης ξεχνάω τι θέλω να πω και γενικώς πολύ αφηρημάδα και νεύρα θα έλεγα!!:-?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πόσο τα ζυγίζει ο γιατρός δεν είναι ακριβές πάντως. Όπως όλοι δεν είμαστε στα ίδια κιλά ως ενήλικες ή ως παιδιά, έτσι και τα έμβρυα διαφέρουν. Μην τρελενεστε κιόλας δλδ. Εμένα το γιο μου, ο γιατρός τον έβγαζε 3700 μισό μήνα πριν τη γέννα και γεννήθηκε ένα ολοστρόγγυλο 3000. Κι ακόμα και τώρα ούτε πολλά κιλά είναι ούτε κάνα πρώτο μπόι (σαν τους γονείς του δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nimrodel είπε:

Το πόσο τα ζυγίζει ο γιατρός δεν είναι ακριβές πάντως. Όπως όλοι δεν είμαστε στα ίδια κιλά ως ενήλικες ή ως παιδιά, έτσι και τα έμβρυα διαφέρουν. Μην τρελενεστε κιόλας δλδ. Εμένα το γιο μου, ο γιατρός τον έβγαζε 3700 μισό μήνα πριν τη γέννα και γεννήθηκε ένα ολοστρόγγυλο 3000. Κι ακόμα και τώρα ούτε πολλά κιλά είναι ούτε κάνα πρώτο μπόι (σαν τους γονείς του δηλαδή)

Γενικά δεν τρελαίνομαι οκ είναι ένα μεγάλο μωράκι, αλλα για το ζαχαρο φοβαται ο γιατρός αλλά αφού το έχω ρυθμισμένο έτσι είναι η ανατομία του μωρού.Το θέμα ειναι εν τέλει  οτι αν είναι μεγάλη η μπέμπα δεν θα ήθελα να ξαναζήσω την καισαρική,θα δείξει!Ότι μου πει ο γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, πώς είστε; Είμαι 27+5 , έκανα καμπύλη ζαχάρου χθες με 75gr γλυκόζης και οι τιμές μου ήταν:

    0’ - 91

  60’ - 187

120’ - 133

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου ακόμα, αλλά μάλλον είναι οριακά κακές ε; Το πρόβλημα είναι ότι οι τιμές αναφοράς από το μικροβιολογικό είναι διαφορετικές από αυτές που έχω δει στα  περισσότερα σάιτ για διαβήτη κύησης. Σύμφωνα με αυτούς, τα ανώτατα φυσιολογικά όρια είναι 110, 170 & 120. Νόμιζα ότι πρέπει να είναι κάτω του 92, 180 & 153.

Από την εμπειρία σας, τι πιστεύετε;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , koukouvagia είπε:

Γειά σας κορίτσια, πώς είστε; Είμαι 27+5 , έκανα καμπύλη ζαχάρου χθες με 75gr γλυκόζης και οι τιμές μου ήταν:

    0’ - 91

  60’ - 187

120’ - 133

Δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό μου ακόμα, αλλά μάλλον είναι οριακά κακές ε; Το πρόβλημα είναι ότι οι τιμές αναφοράς από το μικροβιολογικό είναι διαφορετικές από αυτές που έχω δει στα  περισσότερα σάιτ για διαβήτη κύησης. Σύμφωνα με αυτούς, τα ανώτατα φυσιολογικά όρια είναι 110, 170 & 120. Νόμιζα ότι πρέπει να είναι κάτω του 92, 180 & 153.

Από την εμπειρία σας, τι πιστεύετε;

 

Κ μενα αυτά τα όρια μου είχαν δώσει απο μικροβιολογικό, είναι όμως λάθος. Στην εγκυμοσύνη ισχύουν άλλα όρια. Μου το επιβεβαίωσαν χθες γυναικολόγος και κυρίως ενδοκρινολόγος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Konisn said:

Κ μενα αυτά τα όρια μου είχαν δώσει απο μικροβιολογικό, είναι όμως λάθος. Στην εγκυμοσύνη ισχύουν άλλα όρια. Μου το επιβεβαίωσαν χθες γυναικολόγος και κυρίως ενδοκρινολόγος.

Σ’ευχαριστώ πολύ. Την βρήκε παθολογική, παρόλ’αυτά. Διατροφή και μετρήσεις x4/μέρα. :neutral:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...