Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 21 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σε ευχαριστουμε πολύ!!

      Tι χοριακη ειχες μετα την αχνη γραμμη? Μακάρι 🙏

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , Simona είπε:

Koritsia na sas rotisw kai kati alo!! Edo kai mia evdomada h koilia mou ginetai para poli skrili san petra.diladi tin mera ola kala eeeee molis erxetai to vradi ginetai ayto to pragma.kai auto ginetai psila pano apo ton afalo oxi xamila.estanomai ena varos kai ponaei kiolas.Na pw oti den einai apo faei giati den trow gia auto to logo.Ti na kanw;Kserete tipota gia auto;

Μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό σου; Εγώ μόνο όταν κουράζομαι νιώθω σαν να σκληραίνει αλλά δεν με πονάει κ άσχετα με την ώρα…. κ μόλις καθίσω ηρεμεί πάλι. Μήπως είναι αυτές οι συσπάσεις οι braxton hicks? Δεν ξέρω κιόλας γτ κ εγώ πρωτάρα είμαι αλλά ίσως μπορεί να μας πει κάποια άλλη κοπέλα που έχει την εμπειρία… 

Για τα μωρόμαντήλα που ρώτησες συμφωνώ με τα water wipes που είπε η Άντζελα πιο πάνω… αλλιώς pampers ή babycare… αυτά μου έχουν πει άλλες μαμάδες αλλά για να τα έχεις μαζί όταν είσαι έξω… στο σπίτι μόνο πλύσιμο ειδικά τον πρώτο καιρό. Για κανένα λόγο μην πάρεις Johnson γτ είναι πολύ τραχιά κ νιώθεις ότι σε γδέρνουν…τα έχω δοκιμάσει κ εγώ γτ πάντα έχουμε μωρομαντηλα στο μπάνιο κ ήταν χάλια. Δες κ σε site όπως το superpanes.gr κ το eshop.gr που βάζουν προσφορά μωρομαντηλα κ πάνες σε κουτα…κ μέσω Σκρουτζ που μπορεί να σου βγάλει καλύτερες τιμές από κάπου. Τώρα για αφρόλουτρα κτλ μην πάρεις πολλά γτ μπορεί κάποιο να μην ταιριάξει στο δέρμα του μωρού… πολλές λένε ότι τις πρώτες μέρες δοκίμασαν τα δείγματα που δίνουν στο μαιευτήριο κ αν τους έκαναν πήραν αυτά κ μετά. Εγώ έχω αρκετά της pharmasept κ λέω να πάρω κ κανένα της frezyderm κ οποίο μας κάτσει καλύτερα.

  • Ευχαριστώ 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Simona είπε:

Koritsia na sas rotisw kai kati alo!! Edo kai mia evdomada h koilia mou ginetai para poli skrili san petra.diladi tin mera ola kala eeeee molis erxetai to vradi ginetai ayto to pragma.kai auto ginetai psila pano apo ton afalo oxi xamila.estanomai ena varos kai ponaei kiolas.Na pw oti den einai apo faei giati den trow gia auto to logo.Ti na kanw;Kserete tipota gia auto;

Μήπως είναι από την κουραση της ημερας;Μήπως είναι συσπάσεις Braxton Hicks?εγώ νιώθω σαν να σφίγγει-μουδιαζει η κοιλιά μου ωρες ώρες αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σκληρή.Ο γιατρός είπε ότι είναι συσπάσεις και είναι φυσιολογικές όταν δεν είναι παρά πολλές μέσα στη μέρα.Παρε ένα τηλ το γιατρό σου να σου φύγει η απορια

Ξέχασα να ρωτήσω όταν τα μωρά κάνουν τσισακια μόνο τα καθαρίζετε τοπικά με μωρομαντηλα ή νεράκι η απλά τους βάζετε καθαρή πάνα και τα πλένετε μόνο στα κακακια;

Παρόλο που αυτό θα είναι το 2ο μωρο μου,έχω λίγο απορησει γιατί τον δικό μου τον έπλενα πάντα σε κάθε αλλαγή πάνας άσχετα με το τι έκανε ενώ άλλες κοπέλες μου είχαν πει πως στα τσισα μόνο τους αλλάζουν πάνα χωρίς να καθαρίζουν το μωρό. Εσείς τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Angela123 είπε:

Μήπως είναι από την κουραση της ημερας;Μήπως είναι συσπάσεις Braxton Hicks?εγώ νιώθω σαν να σφίγγει-μουδιαζει η κοιλιά μου ωρες ώρες αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σκληρή.Ο γιατρός είπε ότι είναι συσπάσεις και είναι φυσιολογικές όταν δεν είναι παρά πολλές μέσα στη μέρα.Παρε ένα τηλ το γιατρό σου να σου φύγει η απορια

Ξέχασα να ρωτήσω όταν τα μωρά κάνουν τσισακια μόνο τα καθαρίζετε τοπικά με μωρομαντηλα ή νεράκι η απλά τους βάζετε καθαρή πάνα και τα πλένετε μόνο στα κακακια;

Παρόλο που αυτό θα είναι το 2ο μωρο μου,έχω λίγο απορησει γιατί τον δικό μου τον έπλενα πάντα σε κάθε αλλαγή πάνας άσχετα με το τι έκανε ενώ άλλες κοπέλες μου είχαν πει πως στα τσισα μόνο τους αλλάζουν πάνα χωρίς να καθαρίζουν το μωρό. Εσείς τι λετε;

Εγώ βλέπω που λένε ότι τα ξεπλένουν μόνο με νερό στα τσίσα… κ στα κακά βάζουν κ σαπούνι… τελείως άπλυτο δεν θα το άφηνα πάντως κ να αλλαξω μόνο πάνα γτ φαντάζομαι κ αυτό δεν θα νιώθει πολύ καλά 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εγώ βλέπω που λένε ότι τα ξεπλένουν μόνο με νερό στα τσίσα… κ στα κακά βάζουν κ σαπούνι… τελείως άπλυτο δεν θα το άφηνα πάντως κ να αλλαξω μόνο πάνα γτ φαντάζομαι κ αυτό δεν θα νιώθει πολύ καλά 

Για τις συσπάσεις (αν είναι συσπάσεις), θα ρωτούσα κι εγώ τον γυναικολόγο για να είμαι σίγουρη.

Αλλαγή πάνας χωρίς πλύσιμο δεν έχω κάνει ποτέ. Είχαμε και τέτοια ευαισθησία, που δεν είχα το περιθώριο. Πάντα έπλενα με σαπούνι και νερό, απλά στα τσίσα έβαζα ελάχιστο. Στα κακά ήταν τέτοια η... κατάσταση, που μπορεί να χρειαζόταν και δυο και τρία χέρια. Αλλά το στέγνωμα είναι το πιο σημαντικό, και το έμαθα με τον πικρό τρόπο. Λίγο υγρασία να έμενε, είχαμε θέματα πάλι. Η κρέμα έτσι κι αλλιώς λειτουργεί ως φραγμός, οπότε αν δεν σκουπιστεί το δέρμα σούπερ σχολαστικά, εγκλωβίζεται η υγρασία μέσα.

Όλα αυτά για εμάς, που είχαμε θέμα. Άλλες κοπέλες μπορεί να έχουν μια πιο "χαλαρή" εμπειρία, και λογικό. Εμείς μέχρι και στις πάνες βλέπαμε διαφορά, με κορυφαία όλων τα Pampers.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, σήμερα πήγαμε στο γιατρό εμεις. Είμαι 26η εβδομάδα και 2 ημερών και η δικιά μου είναι με το κεφάλι πάνω και πόδια κάτω. Ο γιατρός είπε ότι μέχρι 32η εβδομάδα προλαβαίνει να πάρει θέση με το κεφάλι κάτω. Εσάς σας έκανε τέτοια κουβέντα; σε τι θέση  είναι το έμβρυο σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Mermer είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σήμερα πήγαμε στο γιατρό εμεις. Είμαι 26η εβδομάδα και 2 ημερών και η δικιά μου είναι με το κεφάλι πάνω και πόδια κάτω. Ο γιατρός είπε ότι μέχρι 32η εβδομάδα προλαβαίνει να πάρει θέση με το κεφάλι κάτω. Εσάς σας έκανε τέτοια κουβέντα; σε τι θέση  είναι το έμβρυο σας; 

Κ μένα έτσι είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει θέμα όμως. Έχουμε περιθώριο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Mermer είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, σήμερα πήγαμε στο γιατρό εμεις. Είμαι 26η εβδομάδα και 2 ημερών και η δικιά μου είναι με το κεφάλι πάνω και πόδια κάτω. Ο γιατρός είπε ότι μέχρι 32η εβδομάδα προλαβαίνει να πάρει θέση με το κεφάλι κάτω. Εσάς σας έκανε τέτοια κουβέντα; σε τι θέση  είναι το έμβρυο σας; 

Έχει πολύ χρόνο και χώρο να γυρίσει κάτω!μην ανησυχείς καθόλου!εμένα από πάντα ήταν με το κεφαλάκι κάτω και πριν από 1 εβδομάδα που κάναμε υπέρηχο πάλι έτσι ήταν!ελπίζω να μην της έρθει να γυρίσει πάνω τελευταία στιγμή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.Πηγαμε σημερα στον γιατρό ή μπέμπα είναι 10 μέρες μπροστά σταθερά 1300 γρ.Διανυω την 27 εβδομάδα αλλά είναι 28 και 3 μέρες.Μου είπε ότι θα είναι μεγάλο μωρό άρα με καισαρική πολύ πιθανόν να το πάρει και ότι θα είναι επικίνδυνο λόγω ζαχάρου να το πάρει με φυσιολογικό τοκετό.Εξαλλου και τα αγοράκια μου με καισαρική τα πήρε.Θα μου την πάρει τουλάχιστον 2 με 3 βδομάδες νωρίτερα άρα περίπου στα τέλη Ιουλίου!!Κατ τα τ'αλλα ολα είναι μια χαρα!!!Α ξέχασα ο τραχηλος μου έχει κοντυνει μου είπε έχει φτάσει από 2,9 στα 2,4 αλλα είναι φυσιολογικό μου ειπε!!!Όχι πάρα πολύ περπάτημα και να μην ιδρωνω πολύ και γενικωςπολλα νερά!!!Εγώ αγορές δεν έχω ξεκινήσει ότι αφορά ρουχαλάκια σε καμμια εβδομάδα!Εχω μετακόμιση σε λίγο καιρό,όλα μαζί τώρα,τα περνάει όλα ο σύζυγος!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 Πριν λίγο ήμουν με τον γιό μου στο κρεβάτι, σκόνταψε και έπεσε με όλο το βάρος του στην κοιλιά. Έχω χεστει απάνω μου αλλά δεν πονάω ούτε νιώθω κάτι περίεργο. Τώρα έχω ξαπλώσει και περιμένω να τη νιώσω να κουνάει για να ηρεμήσω, αλλιώς θα το σκεφτώ να πάω στο νοσοκομείο... Το έχει πάθει καμία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , electra2021 είπε:

 Πριν λίγο ήμουν με τον γιό μου στο κρεβάτι, σκόνταψε και έπεσε με όλο το βάρος του στην κοιλιά. Έχω χεστει απάνω μου αλλά δεν πονάω ούτε νιώθω κάτι περίεργο. Τώρα έχω ξαπλώσει και περιμένω να τη νιώσω να κουνάει για να ηρεμήσω, αλλιώς θα το σκεφτώ να πάω στο νοσοκομείο... Το έχει πάθει καμία; 

Εγώ πήγα σήμερα για υπέρηχο καρδιας κ μου πίεσε πολλές φορές απότομα την κοιλιά για να γυρίσουν τα μωρά… μου είπε πως δεν νιώθουν τπτ αυτά μέσα στους σάκους κ ακόμα κ αν πέσεις λέει με την κοιλιά δεν θα πάθουν τπτ γτ είναι καλά προστατευμένα από το αμνιακό υγρό 

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Konisn είπε:

Κ μένα έτσι είναι. Δε νομίζω πως υπάρχει θέμα όμως. Έχουμε περιθώριο.

@Angela123 αν έχει βολευτεί έτσι ίσως μείνει και έτσι και δεν αλλάξει καθόλου, σε βολεύει. @Konisn μακάρι να γυρίσουν μόνο επειδή θα ήθελα να καώ για φυσιολογικό τοκετό εγώ. Έχουμε χρόνο ναι. 

πρίν από 56 λεπτά , electra2021 είπε:

 Πριν λίγο ήμουν με τον γιό μου στο κρεβάτι, σκόνταψε και έπεσε με όλο το βάρος του στην κοιλιά. Έχω χεστει απάνω μου αλλά δεν πονάω ούτε νιώθω κάτι περίεργο. Τώρα έχω ξαπλώσει και περιμένω να τη νιώσω να κουνάει για να ηρεμήσω, αλλιώς θα το σκεφτώ να πάω στο νοσοκομείο... Το έχει πάθει καμία; 

Εμένα είχε πέσει ο σκύλος μας με φορά στην κοιλιά μου καθώς παίζαμε. Με το μπροστινά του πόδια με ζουπιξε πολυ απότομα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι καλά προστατευμενα τα μωρά εκεί μέσα. Φροντίζει η φύση και η ανατομία του σώματος μας γι αυτό. Μην ανησυχείς, ηρέμησε και θα νιώσεις το μωρό. Φάε κάτι γλυκό αν χρειαστεί... Ή κρύο νεράκι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα παρέλαβα και την πρώτη (πιο "μεγάλη") αγορά μου, ένα ηλεκτρικό θήλαστρο της Philips Avent! Με γεια μου και με γεια σε όλες για τις αγορές μας! Ελπίζω να χαρούμε όλα όσα πάρουμε!

Σε περίπτωση που θέλει κάποια βοήθεια για επιλογή θηλάστρου, επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά την προηγούμενη φορά, η συμβουλή μου είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας! Κάθε γυναίκα βολεύεται με διαφορετικό, ανάλογα με το στήθος της και το ρυθμό παραγωγής της. Philips Avent και Medela είναι οι πιο γνωστές μάρκες, καθώς και τα νοσοκομειακά που τα νοικιάζεις ανά μήνα (50 ευρώ τότε, νομίζω 60 σήμερα) και πραγματικά κάνουν τρομερή δουλειά! 

Το μόνο που δε θα συνέστηνα είναι το χειροκίνητο θήλαστρο, οποιασδήποτε μάρκας, εμένα μ αυτό μου βγήκανε πραγματικά τα χέρια και συγκομιδή μηδέν! Κατά τα άλλα, μόνα, διπλά, όλα καλά είναι και ανάλογα με το τι χρήση θέλει καθεμία να κάνει (αν κάνει). 

Edit: Στο ερώτημα γιατί μπορεί κάποιος να χρειαστεί θήλαστρο, που είναι και το πιο βασικό ερώτημα, μπορώ να σκεφτώ τρεις λόγους:

1) Για να εγκαταστήσει ή να αυξήσει, μέσω διέγερσης, την παραγωγή γάλακτος. (Για παράδειγμα, θυμάμαι ότι εγώ στην αρχή είχα πολύ περισσευούμενο ανάμεσα στα ταϊσματα και έκανα καλό στοκ στον καταψύκτη).

2) Για να υπάρχει γάλα σε περίπτωση πού πρέπει η μαμά να λείψει, να γυρίσει στη δουλειά, ή να μη σηκωθεί εκείνη κάποιο βράδυ, βρε αδερφέ!

3) Για να μπορεί να αντλεί στη δουλειά, αν δουλεύει πολλές ώρες, ώστε να μην αναγκαστεί να κόψει το θηλασμό απλά και μόνο επειδή έπρεπε να γυρίσει στο επάγγελμα κάποια στιγμή. 

4) Αν για οποιοδήποτε λόγο, της μαμάς ή του μωρού, δε μπορεί να εδραιωθεί ο θηλασμός από τη θηλή. Εκεί υπάρχει ιδιαίτερη αντιμετώπιση, δεν είμαι μαία, δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

Το πρακτικό κομμάτι γνωρίζω μόνο, ως μαμά που έπρεπε να επιστρέψει νωρίς και ήθελε να σταματήσει το θηλασμό όταν θα το αποφάσιζε η ίδια και το μωρό, κι όχι ο εκάστοτε εργοδότης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια, ευτυχώς τη νιώθω, όχι έντονα, αλλά τη νιώθω... Έχω ξαπλώσει και ξεκουράζομαι τώρα. 

Πως εισαι σημερα;όλα καλα;Συμβαίνουν και ατυχηματακια κάποιες φορές αλλά μην πανικοβαλλεσαι.Τα μωρά είναι καλά προστατευεμενα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...