Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Αυγούστου 2022 ❤️


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες του καλοκαιριού. 

 

@electra2021 φαντάζομαι την τρομάρα που θα πήρες, προφανώς και το μωράκι τρόμαξε και μαζεύτηκε, σήμερα λογικα θα είναι ζωηρή όπως πριν. Κι εγώ το τι πίεση μου ασκήθηκε στην κοιλιά στον υπέρηχο καρδιάς, δε λέγεται, αφού μετά στην περιοχή γύρω από τον αφαλό πονούσα και την επόμενη ημέρα, ολα καλα.

 

Τα δικά μου νέα... Αύριο πάω στον ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο για να μου δείξει να κάνω ινσουλίνη, μου είπε στο τηλέφωνο 6 μονάδες το βράδυ. Κι αυτό γιατί ενώ με τη διατροφή που κάνω ενάμιση μήνα τώρα πήγαινα καλά, τελευταία έχω νηστείας και μετά το πρωινό γεύμα ανεβασμένες τιμές, ενώ μετά μέσα στην ημέρα είναι σε φυσιογικες τιμές. Άρα μου είπε ότι είναι ορμονικό λόγω της εγκυμοσύνης, κάπου διάβασα ότι ενδεχομένως και τα φαρμακα για την υπέρταση να το επηρεάζουν, άρα να το βοηθήσουμε με λίγο ινσουλίνη το βράδυ πριν το γεύμα αν κατάλαβα καλά. 

Δώστε μου τα φώτα σας όσες κάνετε ινσουλίνη... πόσες φορές το μετράτε; εγώ ήδη τώρα προ ινσουλίνης μετράω 4 φορές. Οι 6 μονάδες είναι πολύ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι, οι 6 μονάδες ινσουλίνης δεν είναι πολύ. Η συνηθισμένη δόση έναρξης είναι 10 μονάδες. Πάει ανά κιλό σωματικού βάρους, οπότε ο γιατρός θα στο εξατομικεύσει.

Εμένα το πρωινό δε λέει να πέσει κάτω του 95 που είναι ο στόχος. 100, 98, 96 ναι, κάτω από 95 με τίποτα. Τα υπόλοιπα μέσα στη μέρα είναι ΠΟΛΥ κάτω από το στόχο, οπότε υποψιάζομαι ότι κάνω γλυκογονόλυση ή γλυκονεογενεση, στρες πάντως το βράδυ, λόγω πολλών ωρών αφαγίας. Είμαι σίγουρη ότι αν φάω κάτι μέσα στη νύχτα, το πρωί θα είμαι οκ- θα το δοκιμάσω για του λόγου το αληθές.

Οι μετρήσεις τώρα, εκτός από την πρωινή, δεν είναι δεσμευτικές. Μου είπε 1h μετά το πρωινό ή μεσημεριανό ή βραδινό 140, 2h 120. Έτσι, κάνω όποτε με βολεύει. Για παράδειγμα, θα πάω τώρα να κάνω 2 h μετά το μεσημεριανό, γιατί έφαγα αργά σήμερα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Melie είπε:

Όχι, οι 6 μονάδες ινσουλίνης δεν είναι πολύ. Η συνηθισμένη δόση έναρξης είναι 10 μονάδες. Πάει ανά κιλό σωματικού βάρους, οπότε ο γιατρός θα στο εξατομικεύσει.

Εμένα το πρωινό δε λέει να πέσει κάτω του 95 που είναι ο στόχος. 100, 98, 96 ναι, κάτω από 95 με τίποτα. Τα υπόλοιπα μέσα στη μέρα είναι ΠΟΛΥ κάτω από το στόχο, οπότε υποψιάζομαι ότι κάνω γλυκογονόλυση ή γλυκονεογενεση, στρες πάντως το βράδυ, λόγω πολλών ωρών αφαγίας. Είμαι σίγουρη ότι αν φάω κάτι μέσα στη νύχτα, το πρωί θα είμαι οκ- θα το δοκιμάσω για του λόγου το αληθές.

Οι μετρήσεις τώρα, εκτός από την πρωινή, δεν είναι δεσμευτικές. Μου είπε 1h μετά το πρωινό ή μεσημεριανό ή βραδινό 140, 2h 120. Έτσι, κάνω όποτε με βολεύει. Για παράδειγμα, θα πάω τώρα να κάνω 2 h μετά το μεσημεριανό, γιατί έφαγα αργά σήμερα.

Καλησπέρα με το καλό το μωράκι σου!είχα κ γω σάκχαρο κύησης στην πρώτη κ τώρα στην δεθτερη κύηση!μου είχε πει η γιατρος να τρώω το βράδυ στις 11 ένα πράσινο μήλο ώστε να μην ώρες νηστικια ως το πρωί!γτ συνήθως τρώω βραδινό στις 9

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angela123 said:

Πως εισαι σημερα;όλα καλα;Συμβαίνουν και ατυχηματακια κάποιες φορές αλλά μην πανικοβαλλεσαι.Τα μωρά είναι καλά προστατευεμενα

Μία χαρά σήμερα ευτυχώς, τη νιώθω κιόλας. Δεν κλωτσάει δυνατά αλλά μια χαρά! Την άλλη εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο και ανυπομονώ. 

Θα ζητήσω από τον γιατρό μου να μου κάνει και το εμβόλιο του κοκκυτη. Λέω να στείλω τον μικρό παιδικό σταθμό τον Σεπτέμβριο κανονικά, κι ας έχω το νεογέννητο, δεν ξέρω αν θα κάνω καλά, αλλά δεν θέλω να το καθυστερησω άλλο. Ίσως δεν τον πηγαίνω full time στην αρχή. Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι πως θα χειριστείτε το θέμα σχολείο και ιώσεις;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, electra2021 είπε:

Μία χαρά σήμερα ευτυχώς, τη νιώθω κιόλας. Δεν κλωτσάει δυνατά αλλά μια χαρά! Την άλλη εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο και ανυπομονώ. 

Θα ζητήσω από τον γιατρό μου να μου κάνει και το εμβόλιο του κοκκυτη. Λέω να στείλω τον μικρό παιδικό σταθμό τον Σεπτέμβριο κανονικά, κι ας έχω το νεογέννητο, δεν ξέρω αν θα κάνω καλά, αλλά δεν θέλω να το καθυστερησω άλλο. Ίσως δεν τον πηγαίνω full time στην αρχή. Όσες έχετε κι άλλο παιδάκι πως θα χειριστείτε το θέμα σχολείο και ιώσεις;; 

Χαιρομαι που όλα είναι οκ!Και εγώ θέλω να κάνω του κοκκυτη.Θελω να τον στείλω κανονικά στο νηπιαγωγείο μόνο αν δε φοράνε μάσκα.Αν συνεχίζουν να την φοράνε,δε θέλω να τον στείλω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Melie σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κι εγώ το πρωί στο νηστείας έχω από 0.95 μέχρι 100 παρόλο που ξεκίνησα οργανωμένη διατροφή και τρώω και γεύμα προ ύπνου σύμφωνα με το πρόγραμμα, γι αυτό μάλλον ο γιατρός λέει ότι είναι ορμονικό από την εγκυμοσύνη. Έχω και κληρονομικότητα, παχύσαρκη, οπότε δε θέλει και πολύ...

Αύριο μετά το ραντεβού θα σας γράψω τα νεότερα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sonasia είπε:

Καλησπέρα μανούλες του καλοκαιριού. 

 

@electra2021 φαντάζομαι την τρομάρα που θα πήρες, προφανώς και το μωράκι τρόμαξε και μαζεύτηκε, σήμερα λογικα θα είναι ζωηρή όπως πριν. Κι εγώ το τι πίεση μου ασκήθηκε στην κοιλιά στον υπέρηχο καρδιάς, δε λέγεται, αφού μετά στην περιοχή γύρω από τον αφαλό πονούσα και την επόμενη ημέρα, ολα καλα.

 

Τα δικά μου νέα... Αύριο πάω στον ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο για να μου δείξει να κάνω ινσουλίνη, μου είπε στο τηλέφωνο 6 μονάδες το βράδυ. Κι αυτό γιατί ενώ με τη διατροφή που κάνω ενάμιση μήνα τώρα πήγαινα καλά, τελευταία έχω νηστείας και μετά το πρωινό γεύμα ανεβασμένες τιμές, ενώ μετά μέσα στην ημέρα είναι σε φυσιογικες τιμές. Άρα μου είπε ότι είναι ορμονικό λόγω της εγκυμοσύνης, κάπου διάβασα ότι ενδεχομένως και τα φαρμακα για την υπέρταση να το επηρεάζουν, άρα να το βοηθήσουμε με λίγο ινσουλίνη το βράδυ πριν το γεύμα αν κατάλαβα καλά. 

Δώστε μου τα φώτα σας όσες κάνετε ινσουλίνη... πόσες φορές το μετράτε; εγώ ήδη τώρα προ ινσουλίνης μετράω 4 φορές. Οι 6 μονάδες είναι πολύ; 

Κ εγώ σήμερα πονάω από τον υπέρηχο καρδιας που έκανα χθες… ειδικά ψηλά στο κέντρο κοντά στο διάφραγμα που ήταν το πάνω μωρό νιώθω λες κ έχω μελανιασει κ ας μη φαίνεται τπτ… τόσο πολύ με πονάει… κ όλη νύχτα ξυπνούσα όταν γύριζα πλευρό γτ πονούσα εκεί 


CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angela123 said:

Χαιρομαι που όλα είναι οκ!Και εγώ θέλω να κάνω του κοκκυτη.Θελω να τον στείλω κανονικά στο νηπιαγωγείο μόνο αν δε φοράνε μάσκα.Αν συνεχίζουν να την φοράνε,δε θέλω να τον στείλω!

Θέλω να πιστεύω ότι τελείωσαν αυτά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Εμένα θα πάει παιδικό, θα είναι 3 ετών, οπότε νομίζω δεν φορούσαν μάσκες σε αυτή την ηλικία. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Κ εγώ σήμερα πονάω από τον υπέρηχο καρδιας που έκανα χθες… ειδικά ψηλά στο κέντρο κοντά στο διάφραγμα που ήταν το πάνω μωρό νιώθω λες κ έχω μελανιασει κ ας μη φαίνεται τπτ… τόσο πολύ με πονάει… κ όλη νύχτα ξυπνούσα όταν γύριζα πλευρό γτ πονούσα εκεί 

@SonasiaΚαλημέρα,εγώ ξεκίνησα με 8 μονάδες στην αρχή της εγκυμοσύνης με 4 μετρήσεις την ημέρα(πρωινό και 3 μεταγευματικα)και τώρα στον 7ο κάνω 24 μονάδες καθε βράδυ και κανονικά οι 4 μετρήσεις την ημέρα συν 3 φορές μετρήσεις κετονες στα ουρα ξεχασα να πω.

 

8 ώρες πρίν, Patataki83 είπε:

Κ εγώ σήμερα πονάω από τον υπέρηχο καρδιας που έκανα χθες… ειδικά ψηλά στο κέντρο κοντά στο διάφραγμα που ήταν το πάνω μωρό νιώθω λες κ έχω μελανιασει κ ας μη φαίνεται τπτ… τόσο πολύ με πονάει… κ όλη νύχτα ξυπνούσα όταν γύριζα πλευρό γτ πονούσα εκεί 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια

Είμαι στην 23η βδομάδα με δίδυμακια και χθες είχα πιο συχνές συσπάσεις.....ο γιατρός μου είπε να αυξήσω σε 3 χάπια την ημέρα το μαγνήσιο από 2 που έπαιρνα πριν και να πάρω και το glopir retard 20mg διάβασα βέβαια ότι αυτό απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη.....

On 3/4/2022 at 7:25 ΜΜ, Patataki83 είπε:

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα το εμβόλιο covid? Είναι να κάνω την τρίτη δόση κ για κάποιο λόγο διστάζω. Εσείς την κάνατε; Μετά τις 32 βδομάδες θα κάνω κ του κοκκύτη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Konisn είπε:

Γειά σας κορίτσια. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα το εμβόλιο covid? Είναι να κάνω την τρίτη δόση κ για κάποιο λόγο διστάζω. Εσείς την κάνατε; Μετά τις 32 βδομάδες θα κάνω κ του κοκκύτη.

Εμένα το 7μηνο για να κάνω την τριτη δόση θα έληγε τον Ιούλιο.. τώρα που δώσανε παράταση πάει για Σεπτέμβρη κ σκέφτομαι να μην την κάνω νωρίτερα. Έτσι κ αλλιώς περάσαμε κορονοιο τον Μάρτιο που είχα κάνει τις δυο δόσεις ήδη… 

 

εγω σήμερα έχω ραντεβού για υπέρηχο κ χθες βράδυ με πήρε η μαία του γιατρού να με ρωτήσει που θα γεννήσω… της είπα πως δεν το είχαμε συζητήσει ακόμα (εννοούσα με τον γιατρό) αλλά λογικά στο λητω… κ μου είπε ότι άλλαξε συνεργασία κ θα είναι στο Ιασώ… κάπως μου ήρθε απότομα γτ είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για το λητω, έχω κ μια ξαδέρφη μου που δουλεύει εκεί κ ένιωθα μια ασφάλεια παραπάνω ότι αν χρειαστώ κάτι θα υπάρχει ένα δικό μου άτομο εκεί κάθε μέρα που γνωρίζει κ τα διαδικαστικά κ έχει γεννήσει κ αυτή εκεί…

επίσης μου είπε μετά το ντοπλερ να κάνουμε κ ένα μάθημα μαζί… εγώ της είπα να τα πούμε σήμερα από κοντά στο ραντεβού για να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται κτλ μιας κ θα γεννήσω πρώτη φορά κ απτό τηλ δεν συνεννοεισαι πάντα σωστα… έτσι κ αλλιώς είχα αρκετές ερωτήσεις για σήμερα, ήθελα να μάθω κ για την αμοιβή του γιατρού κ για το μαιευτήριο κ αν υπάρχει περίπτωση για φτ επειδή είναι δίδυμη κύηση ή πάμε αναγκαστικά με καισαρική.. κ τι γίνεται αν χρειαστεί να μπουν τα μωρά μενν… να ρωτήσω αν υπάρχει τπτ άλλο που μπορεί να ανακουφίσει τα χέρια μου που μουδιάζουν στον ύπνο…. Κ αν μπορώ να πάω για κανένα μπάνιο τώρα που αρχίζει η ζεστη ή όχι…

  • Μου αρέσει 1

CATwp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Patataki83 είπε:

Εμένα το 7μηνο για να κάνω την τριτη δόση θα έληγε τον Ιούλιο.. τώρα που δώσανε παράταση πάει για Σεπτέμβρη κ σκέφτομαι να μην την κάνω νωρίτερα. Έτσι κ αλλιώς περάσαμε κορονοιο τον Μάρτιο που είχα κάνει τις δυο δόσεις ήδη… 

 

εγω σήμερα έχω ραντεβού για υπέρηχο κ χθες βράδυ με πήρε η μαία του γιατρού να με ρωτήσει που θα γεννήσω… της είπα πως δεν το είχαμε συζητήσει ακόμα (εννοούσα με τον γιατρό) αλλά λογικά στο λητω… κ μου είπε ότι άλλαξε συνεργασία κ θα είναι στο Ιασώ… κάπως μου ήρθε απότομα γτ είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για το λητω, έχω κ μια ξαδέρφη μου που δουλεύει εκεί κ ένιωθα μια ασφάλεια παραπάνω ότι αν χρειαστώ κάτι θα υπάρχει ένα δικό μου άτομο εκεί κάθε μέρα που γνωρίζει κ τα διαδικαστικά κ έχει γεννήσει κ αυτή εκεί…

επίσης μου είπε μετά το ντοπλερ να κάνουμε κ ένα μάθημα μαζί… εγώ της είπα να τα πούμε σήμερα από κοντά στο ραντεβού για να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται κτλ μιας κ θα γεννήσω πρώτη φορά κ απτό τηλ δεν συνεννοεισαι πάντα σωστα… έτσι κ αλλιώς είχα αρκετές ερωτήσεις για σήμερα, ήθελα να μάθω κ για την αμοιβή του γιατρού κ για το μαιευτήριο κ αν υπάρχει περίπτωση για φτ επειδή είναι δίδυμη κύηση ή πάμε αναγκαστικά με καισαρική.. κ τι γίνεται αν χρειαστεί να μπουν τα μωρά μενν… να ρωτήσω αν υπάρχει τπτ άλλο που μπορεί να ανακουφίσει τα χέρια μου που μουδιάζουν στον ύπνο…. Κ αν μπορώ να πάω για κανένα μπάνιο τώρα που αρχίζει η ζεστη ή όχι…

Κ γω περασα covid τον Φεβρουάριο μετά απο 2 δόσεις εμβολίου. Όμως γιατρός και παθολόγος μου είπαν πως 3 μήνες μετά τη νόσηση καλό είναι να κάνω την τριτη δόση, ειδικά τώρα που μπήκα τριτο τριμηνο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τρίτο τρίμηνο είναι το πιο 'επικίνδυνο' από πλευράς πιθανών επιπλοκών νόσησης, λόγω του ότι είναι κοντά στον τοκετό, συστήνεται το εμβόλιο να γίνει τώρα και όχι αργότερα. Εγώ έκανα την τρίτη δόση 8 εβδομάδων, γιατί τότε ήταν να γίνει.

Του κοκκύτη θα το κάνω την άλλη εβδομάδα (27w) γιατί τότε συστήνει ο γιατρός μου.

πρίν από 53 λεπτά , Patataki83 είπε:

 

Πω πω, πολλές ερωτήσεις, και είναι η ώρα να απαντηθούν! Ελπίζω οι απαντήσεις να σε καλύψουν και να σε ικανοποιήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...