Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Μανουλες Δεκεμβριου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

Αλλάζω λίγο το θέμα και σας πάω στο θέμα αιμορροΐδες :sad:

Έχω ενόχληση και πόνο από χθες.  Είχα πρόβλημα με εσωτερικές , είχαν ηρεμήσει εδώ και χρόνια αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη επανήλθε το πρόβλημα. Είμαι 30 εβδομάδων. Έχει κάποια τέτοιο θέμα; Δεν θα αντέξω ακόμα 2 μήνες μέχρι να γεννήσω έτσι. 

Καλημέρα! Λαδάκι duphalac 3 κουταλιτσες τη μέρα (επιτρέπεται άφοβα), μαλακωνει τα κόπρανα και δεν πονάς τόσο. Εγώ το παίρνω για δυσκοιλιοτητα, αλλά η φίλη μου που γέννησε μόλις το έπαιρνε για τις αιμορροΐδες. Δεν είναι θεραπεία, αλλά κάπως ανακουφίζει. Για κρέμες κλπ δεν γνωρίζω! 

10 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Κορίτσια θα έχει πολύ ζεστη στο μαιευτήριο, για να καταλάβετε γέννησα το πρωτο στο Ιασώ πέρσι και είχα πάρει μαζί 3 νυχτικιές, κατέληξα τόπλες με το βρακάκι της λοχείας.

Για μένα το νυχτικό είναι must και αν γίνεται όσο πιο φαρδύ υπάρχει, δεν πειράζει να είναι χαλαρό, θα σας κάνει τη ζωή σας εύκολη σε όλα. Στα εσώρουχα μαιευτηρίου που θα πρέπει να τα αλλάζετε συνέχεια, και στο θηλασμό, θήλαστρο, μαλάξεις και ότι άλλο χρειαστείτε. Η κοιλιά δεν φεύγει μετά τη γεννα. Δλδ θα μοιάζετε για 7,5 μηνών και θα έχετε κολικούς( πολλά αέρια) , είναι στανταρακι αυτό σε κάθε γεννα. Σας το λένε με το που γεννάτε. Σημασία έχει η άνεση και να αισθάνεστε καλά. Η κοιλιά θα φεύγει σιγά σιγά, μην σας ανησυχεί καθόλου..Τα πρώτα νυχτικα τα λέρωσα από τα λοχεία και τα αλλά που ήταν Large με στένευαν στο στήθος και με πονούσαν. Δεν είναι τπτ τρομακτικό αλλά ας πάρετε 2 νούμερα μεγαλύτερα, τα φορούσα μετά για μήνες και με βόλεψαν καλύτερα από το νούμερο μου. Απόσβεση σίγουρη. 
 

Όσον αφορά την καισαρική που διάβασα ότι κάποιες σας φοβίζει. Είναι δέκα λεπτά υπόθεση, και έχετε ένα υγιέστατο μωράκι χωρίς επιπλοκές. Δεν καταλαβαίνετε πόνο ή γενικά τπτ. Κ εγώ ήμουν αρνητική και στενοχωρήθηκα και φοβόμουν όταν εκανα την πρώτη αλλά το μωρό είχε σφηνώσει και υπήρχαν πολύ σοβαροί λίγοι για να κάνω. Τα θετικά είναι οτι την πρώτη μέρα την απολαμβάνετε πολύ με το μωρό σας. Όσες κάνετε τοπική με επισκληρίδειο ζητάτε να σας αφήσουν( αν και το κάνουν μόνοι τους στα ιδιωτικά) το σωληνάκι, για ένα 24ωρο πατάτε κουμπάκι και δεν θα νοιωσετε πόνο. Επίσης μπορείτε να ζητήσετε από τον γυναικολόγο σας πλαστική από πάνω, δεν φαίνεται κυριολεκτικά τίποτα !!

Η νέα μέθοδος  έχει εξελιχθεί πολύ, μυϊκά είναι πολύ καλύτερη από αυτή που έκαναν παλιότερα καθότι ανοίγουν τους μύες με βαση τις στρώσεις που υπάρχουν και οι τομες εσωτερικά είναι πολύ λιγότερες.Οποία κοπέλα έχει απορίες, ή θέλει οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μου στείλει. Έκανα μια σχετικά πρόσφατα και πάω για δεύτερη καπακι.

Για το θέμα των νυχτικων συμφωνώ απόλυτα! 

Για το θέμα της καισαρικης, εγω είμαι αυτή με τις περισσότερες φοβίες στο παρεακι εδώ! Ήταν πολύ καθησυχαστικα όσα έγραψες! Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα! Λαδάκι duphalac 3 κουταλιτσες τη μέρα (επιτρέπεται άφοβα), μαλακωνει τα κόπρανα και δεν πονάς τόσο. Εγώ το παίρνω για δυσκοιλιοτητα, αλλά η φίλη μου που γέννησε μόλις το έπαιρνε για τις αιμορροΐδες. Δεν είναι θεραπεία, αλλά κάπως ανακουφίζει. Για κρέμες κλπ δεν γνωρίζω! 

Για το θέμα των νυχτικων συμφωνώ απόλυτα! 

Για το θέμα της καισαρικης, εγω είμαι αυτή με τις περισσότερες φοβίες στο παρεακι εδώ! Ήταν πολύ καθησυχαστικα όσα έγραψες! Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

Μη σε προβληματίζει, εγώ να δεις πως φοβόμουν, και πάω καπακι για δεύτερη χωρίς κανένα φόβο. Πραγματικά όταν έρθει η μέρα αρχικά με ένα μαγικό τρόπο εξαφανίζεται κάθε άγχος και φοβία, θες τόσο πολύ να βγει το παιδί και να δεις ότι όλα καλά πήγαν· που η φύση σε θωρακίζει με τρομερό θάρρος. Εμένα μου είχαν πει είναι φυσικό να μην κοιμηθείς το βράδυ, σε πληροφορώ και κανονικά κοιμήθηκα και ξύπνησα ορεξάτη να πάω να γεννήσω, ετοιμάστηκα πρώτη και τους περίμενα. Με το που φτάσαμε ούτε τους χαιρέτησα, έτρεξα μέσα και πήγα κατευθείαν να με παραλάβουν. Λίγο κάπως με έπιασε άγχος με το που με έβαλαν στο θάλαμο αλλά ειλικρινά δεν κατάλαβα ούτε ότι άρχισαν. Ρωτησα την αναισθησιολόγο αν θα πονέσω και ποτε θα ξεκινήσει, και μου λέει τωωωρα; Σε έχουμε ανοίξει έχουμε βγάλει και το παιδί μια χαρά είναι!! Οι δικοί μου δεν πρόλαβαν ούτε καφέ να πάρουν , βγήκαν απευθείας και τους είπαν ότι γεννησαμε. Μετά ήρθε ο γιατρός να δει την τομή, κ εγώ φοβόμουν να κοιταξω, μου λέει ο άντρας μου Κοιτα μην φοβασαι δεν έχεις τίποτα. Έψαχνα να τη βρω και δεν την έβλεπα … νόμιζα με κορόιδευαν!! Το ζόρι είναι οταν σου βγάλουν τον καθετήρα και την επισκληρίδειο που δυσκολεύεσαι να πας τουαλέτα ή να περπατησεις για 1-2 μερεσ Αλλά αλήθεια είναι πολύ φυσιολογικο και κάθε μέρα θα είσαι πολύ καλύτερα. Όλα στο μυαλο μας ειναι. Τώρα λέω ανετα το κάνω και άλλες δέκα φορές 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααα!!!! Έκανα το τριπλεξ καρωτίδων και -αν και αναμενόμενο- ήταν όλα καλά! Δεν συντρέχει λόγος να μην προσπαθήσω φυσιολογικά!

Ο ακτινολόγος μου είπε μάλιστα πως τα στοιχεία της βυθοσκόπησης δεν καταδεικνύουν καν ότι έπρεπε να το κάνω.. αυτό που έγινε πιθανότατα είναι το εξής: η οφθαλμίατρος στο νοσοκομείο, σύμφωνα με τη σφραγίδα της, ήταν ειδικευόμενη. Σου λέει, από το να πάρω ευθύνη για κάτι τόσο σοβαρό, ας την στείλω για τριπλεξ να μας το επιβεβαιώσει κι άλλος ένας... Δεν εξηγείται αλλιώς. Το θετικό είναι ότι έμαθα πως και εκεί είμαι μια χαρά, το αρνητικό ότι έδωσα τόσα χρήματα κερατιάτικα!

Δεν βαριέστε... εγώ πετάω τώρα!!!:-D

@Afrodite88 με οσα λες παντως, αν χρειαστεί, θα ειμαι πιο άνετη να προχωρήσω στην επέμβαση! Σε ευχαριστώ και πάλι!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , marpi91 είπε:

Κοριτσιααααα!!!! Έκανα το τριπλεξ καρωτίδων και -αν και αναμενόμενο- ήταν όλα καλά! Δεν συντρέχει λόγος να μην προσπαθήσω φυσιολογικά!

Ο ακτινολόγος μου είπε μάλιστα πως τα στοιχεία της βυθοσκόπησης δεν καταδεικνύουν καν ότι έπρεπε να το κάνω.. αυτό που έγινε πιθανότατα είναι το εξής: η οφθαλμίατρος στο νοσοκομείο, σύμφωνα με τη σφραγίδα της, ήταν ειδικευόμενη. Σου λέει, από το να πάρω ευθύνη για κάτι τόσο σοβαρό, ας την στείλω για τριπλεξ να μας το επιβεβαιώσει κι άλλος ένας... Δεν εξηγείται αλλιώς. Το θετικό είναι ότι έμαθα πως και εκεί είμαι μια χαρά, το αρνητικό ότι έδωσα τόσα χρήματα κερατιάτικα!

Δεν βαριέστε... εγώ πετάω τώρα!!!:-D

@Afrodite88 με οσα λες παντως, αν χρειαστεί, θα ειμαι πιο άνετη να προχωρήσω στην επέμβαση! Σε ευχαριστώ και πάλι!

Ειδεεεες; Όλα πήγαν καλά. Άδικα το άγχος σου. Τώρα ήρεμη να σκέφτεσαι το μωράκι σου, που σε λίγο καιρό έρχεται. Και ας έρθει όπως θέλει, είτε φυσιολογικά είτε καισαρική. Δεν βοηθάει να το σκέφτεσαι. Το άγχος δεν βοηθάει πουθενά.

(Τα λέω, να τα ακούω κι εγώ :lol:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 11:21 AM, marpi91 said:

 

Καλημέρα! Λοιπόν, από την Κυριακή μου έχουν επιστρέψει πολλά συμπτώματα του 1ου τριμήνου όπως αναγούλες, πονοκέφαλος, ζαλάδες, με ενοχλούν μυρωδιές και με τραβάει η κοιλιά χαμηλά, δεξιά και αριστερά. Ε, πήρα τη μαία μου και μου εξήγησε τα εξής: η κοιλιά τραβάει πάλι γιατί όπως στο πρώτο τρίμηνο μεγάλωνε από το πουθενά και μας πόναγε, στο 2ο η αλλαγή είναι πιο ήπια, ε τώρα που παίρνει όλο το βάρος το μωρό και η κοιλιά ανεβαίνει, μου λέει τώρα να δεις τεντωμα η μήτρα! Άρα αυτό είναι φυσιολογικό. Για μυρωδιές και αναγούλες ευθύνονται οι ορμόνες ακόμα 1 φορά.  Το θέμα του πονοκεφαλου τώρα, που είναι το πιο σοβαρό. Προσπαθούμε να μετράμε πίεση όταν έχουμε ξαφνικό και απότομο πονοκέφαλο. Αν η πίεση είναι φυσιολογική δεν υπάρχει πρόβλημα. Ψιλιαζομαστε πίεση όταν κάνουν και τα μάτια μας μαυρακια ή ζαλιζομαστε. 

σε ποια βδομάδα είσαι.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Κοριτσιααααα!!!! Έκανα το τριπλεξ καρωτίδων και -αν και αναμενόμενο- ήταν όλα καλά! Δεν συντρέχει λόγος να μην προσπαθήσω φυσιολογικά!

Ο ακτινολόγος μου είπε μάλιστα πως τα στοιχεία της βυθοσκόπησης δεν καταδεικνύουν καν ότι έπρεπε να το κάνω.. αυτό που έγινε πιθανότατα είναι το εξής: η οφθαλμίατρος στο νοσοκομείο, σύμφωνα με τη σφραγίδα της, ήταν ειδικευόμενη. Σου λέει, από το να πάρω ευθύνη για κάτι τόσο σοβαρό, ας την στείλω για τριπλεξ να μας το επιβεβαιώσει κι άλλος ένας... Δεν εξηγείται αλλιώς. Το θετικό είναι ότι έμαθα πως και εκεί είμαι μια χαρά, το αρνητικό ότι έδωσα τόσα χρήματα κερατιάτικα!

Δεν βαριέστε... εγώ πετάω τώρα!!!:-D

@Afrodite88 με οσα λες παντως, αν χρειαστεί, θα ειμαι πιο άνετη να προχωρήσω στην επέμβαση! Σε ευχαριστώ και πάλι!

Αρα μη σε ανησυχεί τίποτα! Σημασία έχει ότι είναι όλα καλά! Όσο εύκολη και να είναι η επέμβαση, χίλιες φορές να είναι πάντα δεύτερη επιλογή και όχι πρώτη!

 Χαίρομαι πολύ για την έκβαση και ότι η ψυχολογία σου ανέβηκε, είναι το σημαντικότερο !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια … σήμερα πήγαμε στο γιατρό ο μπέμπης μας έχει φτασει 1500 kg και είναι μια χαρουλα ! Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είναι όρθιος στη κοιλιά μου .. το κεφαλάκι του είναι στο στομάχι μου .. ο γιατρός μου μου είπε ότι μέχρι 2-3 εβδομάδες πριν μπω στην εβδομάδα μου μπορεί να γυρίσει .. εγώ τώρα είμαι στην 29η … είχε καμία παρόμοια εμπειρία με προηγούμενο παιδάκι ίσως ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Wish_soon είπε:

Καλησπέρα κορίτσια … σήμερα πήγαμε στο γιατρό ο μπέμπης μας έχει φτασει 1500 kg και είναι μια χαρουλα ! Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είναι όρθιος στη κοιλιά μου .. το κεφαλάκι του είναι στο στομάχι μου .. ο γιατρός μου μου είπε ότι μέχρι 2-3 εβδομάδες πριν μπω στην εβδομάδα μου μπορεί να γυρίσει .. εγώ τώρα είμαι στην 29η … είχε καμία παρόμοια εμπειρία με προηγούμενο παιδάκι ίσως ;

Συνήθως στην 28η και μετά γυρνάνε ανάποδα, κάποια άλλα πολύ νωρίτερα, κάποια πολύ αργότερα. Εφόσον δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας, μη σε νοιάζει, ο γιατρός μου λέει ότι μόνο το 4% δεν γυριζει. Εμένα είχε το κεφάλι στο νεφρό και τα πόδια πλαγια από τον 6ο μήνα μέχρι τέλους… μου είχε πει ο γιατρός να κοιμαμαι συνέχεια στα πλαγια και να αλλάζω μήπως γυρίσει και να κάθομαι σε ορθής γωνία καθίσματα. Επίσης μου απαγόρευσε να σκύβω. Τελικά δεν τα καταφέραμε γιατί το καημένο ενώ προσπαθούσε πολύ να γυρίσει αλλα είχε φρακάρει σε ένα ινομύωμα  που έβγαλα στην εγκυμοσύνη και είχε γίνει τεράστιο σε σημείο να σφηνώσει το μωρό. Πολύ σπάνιο αυτο που μου έτυχε όμως. Της ξαδερφης μου έκανε δυο φορές τούμπα ενώ είχε γυρίσει κανονικά , τελικά γύρισε πάλι τελευταία στιγμή. Μην το σκέφτεσαι, όταν θέλει αυτό θα γυρίσει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Afrodite88 said:

Συνήθως στην 28η και μετά γυρνάνε ανάποδα, κάποια άλλα πολύ νωρίτερα, κάποια πολύ αργότερα. Εφόσον δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας, μη σε νοιάζει, ο γιατρός μου λέει ότι μόνο το 4% δεν γυριζει. Εμένα είχε το κεφάλι στο νεφρό και τα πόδια πλαγια από τον 6ο μήνα μέχρι τέλους… μου είχε πει ο γιατρός να κοιμαμαι συνέχεια στα πλαγια και να αλλάζω μήπως γυρίσει και να κάθομαι σε ορθής γωνία καθίσματα. Επίσης μου απαγόρευσε να σκύβω. Τελικά δεν τα καταφέραμε γιατί το καημένο ενώ προσπαθούσε πολύ να γυρίσει αλλα είχε φρακάρει σε ένα ινομύωμα  που έβγαλα στην εγκυμοσύνη και είχε γίνει τεράστιο σε σημείο να σφηνώσει το μωρό. Πολύ σπάνιο αυτο που μου έτυχε όμως. Της ξαδερφης μου έκανε δυο φορές τούμπα ενώ είχε γυρίσει κανονικά , τελικά γύρισε πάλι τελευταία στιγμή. Μην το σκέφτεσαι, όταν θέλει αυτό θα γυρίσει..

Σε ευχαριστώ πολύ … κοίτα η αλήθεια είναι ότι με ξάφνιασε αλλά ελπίζω την επόμενη φορά που θα τον δούμε στο Doppler να έχει γυρίσει .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Wish_soon είπε:

Καλησπέρα κορίτσια … σήμερα πήγαμε στο γιατρό ο μπέμπης μας έχει φτασει 1500 kg και είναι μια χαρουλα ! Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είναι όρθιος στη κοιλιά μου .. το κεφαλάκι του είναι στο στομάχι μου .. ο γιατρός μου μου είπε ότι μέχρι 2-3 εβδομάδες πριν μπω στην εβδομάδα μου μπορεί να γυρίσει .. εγώ τώρα είμαι στην 29η … είχε καμία παρόμοια εμπειρία με προηγούμενο παιδάκι ίσως ;

Εμένα η γιατρος μου είπε βοηθάει το περπάτημα, η γυμναστική αν στο επιτρέπει ο γιατρος! Τα καθίσματα κ ειδικά τα sumo squats! Κανε 3-4 σετ των 15-20! Εμένα γύρισε μου είπε να συνεχίσω τη γυμναστική μου κ τις ασκήσεις που μου έδειξε η μαία! 
 

15 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κοριτσιααααα!!!! Έκανα το τριπλεξ καρωτίδων και -αν και αναμενόμενο- ήταν όλα καλά! Δεν συντρέχει λόγος να μην προσπαθήσω φυσιολογικά!

Ο ακτινολόγος μου είπε μάλιστα πως τα στοιχεία της βυθοσκόπησης δεν καταδεικνύουν καν ότι έπρεπε να το κάνω.. αυτό που έγινε πιθανότατα είναι το εξής: η οφθαλμίατρος στο νοσοκομείο, σύμφωνα με τη σφραγίδα της, ήταν ειδικευόμενη. Σου λέει, από το να πάρω ευθύνη για κάτι τόσο σοβαρό, ας την στείλω για τριπλεξ να μας το επιβεβαιώσει κι άλλος ένας... Δεν εξηγείται αλλιώς. Το θετικό είναι ότι έμαθα πως και εκεί είμαι μια χαρά, το αρνητικό ότι έδωσα τόσα χρήματα κερατιάτικα!

Δεν βαριέστε... εγώ πετάω τώρα!!!:-D

@Afrodite88 με οσα λες παντως, αν χρειαστεί, θα ειμαι πιο άνετη να προχωρήσω στην επέμβαση! Σε ευχαριστώ και πάλι!

Τι τέλεια νέα!! Όλα καλά τελικά ειδες;; Σε άγχωσαν χωρις λόγο! Όποτε τώρα ηρεμησε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου…!! 

Κορίτσια από χθες νιώθω ένα βάρος στη κοιλια μου χαμηλά είναι φυσιολογικό;; Ούτε πλευρό στον ύπνο μου δεν μπορούσα να γυρίσω κ δυσκολεύτηκα πολυ στο να σηκωθώ για τουαλέτα χθες το βράδυ!! Ενώ γενικά ήμουν πολυ ευκινητη  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaela_123 είπε:

 

Κορίτσια από χθες νιώθω ένα βάρος στη κοιλια μου χαμηλά είναι φυσιολογικό;; Ούτε πλευρό στον ύπνο μου δεν μπορούσα να γυρίσω κ δυσκολεύτηκα πολυ στο να σηκωθώ για τουαλέτα χθες το βράδυ!! Ενώ γενικά ήμουν πολυ ευκινητη  

Το ίδιο έπαθα κ εγώ εχθές το απόγευμα σηκώθηκα από τον ύπνο κ ποναγε η κοιλιά μου χαμηλά. Φαντάζομαι ότι είχε κατσει χαμηλά η μπέμπα! Ξάπλωσα κ την χαιδευα κ μετακινήθηκε μετά από λίγη ωρα κ ήμουν εντάξει.

Όσο για τον ύπνο αστα.. δύο βδομάδες περίπου δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρό,νιωθω καθαρά την αλλαγή στη κοιλιά κ το βάρος του μωρού!

Λογικά τώρα που μεγαλώνουν κ παίρνουν βάρος θα αρχίσουμε να το αισθανόμαστε στην κοιλίτσα κ να μας βαραινει! 

Φαντάζομαι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αν είναι πολύ ενοχλητικό κ πονάς καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου να μην το έχεις κ άγχος.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maritsaki είπε:

Το ίδιο έπαθα κ εγώ εχθές το απόγευμα σηκώθηκα από τον ύπνο κ ποναγε η κοιλιά μου χαμηλά. Φαντάζομαι ότι είχε κατσει χαμηλά η μπέμπα! Ξάπλωσα κ την χαιδευα κ μετακινήθηκε μετά από λίγη ωρα κ ήμουν εντάξει.

Όσο για τον ύπνο αστα.. δύο βδομάδες περίπου δυσκολεύομαι να γυρίσω πλευρό,νιωθω καθαρά την αλλαγή στη κοιλιά κ το βάρος του μωρού!

Λογικά τώρα που μεγαλώνουν κ παίρνουν βάρος θα αρχίσουμε να το αισθανόμαστε στην κοιλίτσα κ να μας βαραινει! 

Φαντάζομαι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αν είναι πολύ ενοχλητικό κ πονάς καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου να μην το έχεις κ άγχος.

 

Θα περιμένω λίγο κ αν συνεχίσει θα της στείλω ένα μήνυμα! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σίγουρα βαραίνει το μωράκι…

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Rafaela_123 είπε:

Εμένα η γιατρος μου είπε βοηθάει το περπάτημα, η γυμναστική αν στο επιτρέπει ο γιατρος! Τα καθίσματα κ ειδικά τα sumo squats! Κανε 3-4 σετ των 15-20! Εμένα γύρισε μου είπε να συνεχίσω τη γυμναστική μου κ τις ασκήσεις που μου έδειξε η μαία! 
 

Τι τέλεια νέα!! Όλα καλά τελικά ειδες;; Σε άγχωσαν χωρις λόγο! Όποτε τώρα ηρεμησε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου…!! 

Κορίτσια από χθες νιώθω ένα βάρος στη κοιλια μου χαμηλά είναι φυσιολογικό;; Ούτε πλευρό στον ύπνο μου δεν μπορούσα να γυρίσω κ δυσκολεύτηκα πολυ στο να σηκωθώ για τουαλέτα χθες το βράδυ!! Ενώ γενικά ήμουν πολυ ευκινητη  

Ναι, τελικα τσαμπα ολο αυτο! Ολα καλα, ευτυχώς!

Το περασμένο Σάββατο ήμουν του θανατά! Έβαλα μέχρι και τη ζώνη εγκυμοσύνης,  ένιωθα την κοιλιά να έχει κρεμάσει και ένα βάρος απίστευτο! Αφού λέω δεν μπορεί να βγάλω 2 μήνες έτσι! Ε, τελικά πρέπει να είχε κάτσει το μωρό φαρδύ πλατύ κάτω χαμηλά, γιατί την Κυριακή σηκώθηκα μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Όσο για τον ύπνο δεν το συζητώ, αλλάζω πλευρό και κάνουν κρακ όλα μου τα κόκαλα σε πλάτη και λεκάνη! Νομίζω πάντως πως με λίγη ξεκούραση θα χαλαρώσει η κοιλίτσα! 

Link to comment
Share on other sites

είμαι 29η βδομάδα και προς το παρόν ειμαι οκ και σχετικά ευκινητη . Με έχει βοηθήσει η γυμναστική αρκετά, κάνω στο σπίτι πιλάτες για εγγυους (με βίντεακια). καλό,είναι να δοκιμασετε- λένε βοηθάει και στον τοκετο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...