Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 32 λεπτά , Ειρήνη 7 είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω. είμαι στην 15η εβδομάδα.. απ' την αρχή της εγκυμοσύνης έχω tsh 3.60.

Μου έδωσε η ενδοκρινολόγος τ4 των 25 έπεσε 2.48 για λίγες μέρες. Μετά πάλι πήγε 3.60. μου έδωσε Τ4 των 50. Αλλά δεν έπεσε. Θέλει λέει κάτω από 2.50 την ths γιατί επηρεάζει το νευρικό σύστημα του μωρού. Είμαι να σκάσω απ' το άγχος. Από αύριο μου είπε να παρω τιροσιν 75. Ανησυχώ πολύ. Μην έχει γίνει καμιά βλάβη στο μωρό. Καμία κοπέλα με ανάλογη εμπειρία..?

Έχω και εγώ θέμα με το θυρεοειδή. Μην σκας , ακόλουθα την συνταγή του ενδοκρινολόγου θέλει καιρό να φτιάξει. Εγώ παίρνω thyrormone 0,1 δυο την ημέρα και πάλι δεν είναι ακριβώς αρκετό γιατί έχω γεννηθεί χωρις θυροειδη αδένα. Θα πάω σε ενδοκρινολόγο πάλι τον άλλο μήνα. Το άγχος δεν βοηθάει. Μπορείς να μου πεις αν σίγουρα σου μέτρησαν την f TSH και όχι την tsh σκέτη; Στην εγκυμοσύνη γίνεται συχνά αυτό το λάθος , σου μετράνε την tsh σε κανονικά δεδομένα. Επίσης τι ρουτίνα ακολουθείς ; Ποτε παιρνεις το φάρμακο ; Το αφήνεις το πρωί νηστική ώστε να απορροφηθεί ;

On 1/11/2022 at 11:30 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Α σε ευχαριστώ δεν ήξερα ότι μπορούμε να αγοράσουμε κάτι τέτοιο, νομίζω θα είναι πολύ αγχωτικό αν δεν ακούσεις κάτι καλά κιόλας... Όλη μέρα με αυτό θα ήμουν χαχαχαχα!!! Με το καλό να έρθει το αγοράκι από ότι είδα αγοράκι ξανά, και ας γεννηθεί όποτε πρέπει!

Αχ αχ αγχώθηκα με τις κλωτσιές τους πόνους μην λες τέτοια χαχαχα... Η μπέμπα φαίνεται πιο δραστήρια στον υπερήχο από ότι ο γιος μου... Αλλά ο γιος μου είναι τώρα Ταλιμπάν! Για να δούμε!

Και τη δικια μου Ταλιμπάν τη φωνάζουμε άσε.. συνήθως τα κορίτσια ειναι πιο δραστήρια στην κοιλιά λόγω περισσότερων καρδιακών παλμών. Αυτό σημαίνει οτι θα τη νοιωθεις πιο συχνά. Μην αγχεσαι έχουμε καιρό ακόμα .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Afrodite88 tsh μου μετράνε.. κάθε πρωί στις 7 παίρνω Τ4 50. Μένω νυστικη για μια ώρα. Μετά από 4 ώρες παίρνω μαγνήσιο και μετά από 5 τον σίδηρο. Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι ίσως φταιει το ευερέθιστο έντερο.. να μην αφήνει την απορρόφηση της Τ4. Γι αυτό μου είπε από αύριο να πάρω τιροσιντ 75. Επειδή αυτο το σκεύασμα δρα διαφορετικά. Φοβάμαι μην έχει γίνει καμιά ζημια στο μωρο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ειρήνη 7 είπε:

@Afrodite88 tsh μου μετράνε.. κάθε πρωί στις 7 παίρνω Τ4 50. Μένω νυστικη για μια ώρα. Μετά από 4 ώρες παίρνω μαγνήσιο και μετά από 5 τον σίδηρο. Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι ίσως φταιει το ευερέθιστο έντερο.. να μην αφήνει την απορρόφηση της Τ4. Γι αυτό μου είπε από αύριο να πάρω τιροσιντ 75. Επειδή αυτο το σκεύασμα δρα διαφορετικά. Φοβάμαι μην έχει γίνει καμιά ζημια στο μωρο. 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου, είναι νωρίς για να του δημιουργήσει θέμα. Κ εγώ έχω ακραίο θέμα με ευερέθιστο έντερο αλλά το απορροφάει κανονικά. Αρχικά πρέπει να σου μετρήσει φ ΤSH είναι άλλες οι τιμές στην εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ειρήνη 7 είπε:

@Afrodite88 tsh μου μετράνε.. κάθε πρωί στις 7 παίρνω Τ4 50. Μένω νυστικη για μια ώρα. Μετά από 4 ώρες παίρνω μαγνήσιο και μετά από 5 τον σίδηρο. Μου είπε η ενδοκρινολόγος ότι ίσως φταιει το ευερέθιστο έντερο.. να μην αφήνει την απορρόφηση της Τ4. Γι αυτό μου είπε από αύριο να πάρω τιροσιντ 75. Επειδή αυτο το σκεύασμα δρα διαφορετικά. Φοβάμαι μην έχει γίνει καμιά ζημια στο μωρο. 

Κορίτσι μου δεν ξέρω αν βοηθάω με αυτό που θα πω, αλλά εμένα μου μετράνε την tsh και την ft4 και έτσι μου δίνουν αγωγή.


 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Έχω και εγώ θέμα με το θυρεοειδή. Μην σκας , ακόλουθα την συνταγή του ενδοκρινολόγου θέλει καιρό να φτιάξει. Εγώ παίρνω thyrormone 0,1 δυο την ημέρα και πάλι δεν είναι ακριβώς αρκετό γιατί έχω γεννηθεί χωρις θυροειδη αδένα. Θα πάω σε ενδοκρινολόγο πάλι τον άλλο μήνα. Το άγχος δεν βοηθάει. Μπορείς να μου πεις αν σίγουρα σου μέτρησαν την f TSH και όχι την tsh σκέτη; Στην εγκυμοσύνη γίνεται συχνά αυτό το λάθος , σου μετράνε την tsh σε κανονικά δεδομένα. Επίσης τι ρουτίνα ακολουθείς ; Ποτε παιρνεις το φάρμακο ; Το αφήνεις το πρωί νηστική ώστε να απορροφηθεί ;

Και τη δικια μου Ταλιμπάν τη φωνάζουμε άσε.. συνήθως τα κορίτσια ειναι πιο δραστήρια στην κοιλιά λόγω περισσότερων καρδιακών παλμών. Αυτό σημαίνει οτι θα τη νοιωθεις πιο συχνά. Μην αγχεσαι έχουμε καιρό ακόμα .. 

Αυτό με τους παλμούς όντως ισχύει?Δεν ήταν κ σίγουρος όταν μ είπε για αγοράκι. Στους πόσους παλμούς είναι κορίτσι κ στους πόσους αγόρι? Το δικό μου είναι μεταξύ 155-165 παλμούς.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Αυτό με τους παλμούς όντως ισχύει?Δεν ήταν κ σίγουρος όταν μ είπε για αγοράκι. Στους πόσους παλμούς είναι κορίτσι κ στους πόσους αγόρι? Το δικό μου είναι μεταξύ 155-165 παλμούς.

Συνήθως με βάση τη βδομάδα/μήνα εγκυμοσυνης υπάρχουν άλλοι καρδιακοί παλμοί όμως δεν καθορίζουν το φύλο! Απλά παρατηρείται ότι συνήθως τα κορίτσια έχουν σχεδόν πάντα λίγο ψηλότερους. Δεν σημαίνει  όμως ότι αν είναι ψηλοί οι παλμοί δεν μπορεί να είναι και αγόρι. Αυτό που έχει παρατηρηθεί στατιστικά αναφέρω. Μην σε πάρω στο λαιμο μου.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Συνήθως με βάση τη βδομάδα/μήνα εγκυμοσυνης υπάρχουν άλλοι καρδιακοί παλμοί όμως δεν καθορίζουν το φύλο! Απλά παρατηρείται ότι συνήθως τα κορίτσια έχουν σχεδόν πάντα λίγο ψηλότερους. Δεν σημαίνει  όμως ότι αν είναι ψηλοί οι παλμοί δεν μπορεί να είναι και αγόρι. Αυτό που έχει παρατηρηθεί στατιστικά αναφέρω. Μην σε πάρω στο λαιμο μου.. 

Καλημέρα!! Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!Ε σε λίγες εβδομάδες θα μάθουμε σίγουρα τι έχουμε!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Για θυρεοειδή δεν ξέρω να βοηθήσω.. πάντως μην αγχώνεσαι τόσο γιατί σίγουρα δεν βοηθάει!

Για τους παλμούς το έχω ακούσει κι εγώ και σε σύγκριση με τις ανηψιες μου, ο γιος μους έχει γύρω στους 160, τα κορίτσια είχαν 170-180. Τώρα το δεύτερο μου πάλι 160 και ι γιατρός είναι βέβαιος ότι είναι αγορι. Το είδε και στον προχθεσινό υπέρηχο.. 

Επίσης είδα τώρα που λέτε για προσθιους και οπίσθιους πλακούντες. Στον πρώτο είχα οπίσθιο υψηλό, τώρα γράφει πρόσθιος. Αλλά δεν ρώτησα τον γιατρό αν είναι κακό αυτό... Το διαφορά έχει (εκτός από την προφανή που είναι η θέση στη μήτρα)? Πρέπει να προσέχω κάτι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Για θυρεοειδή δεν ξέρω να βοηθήσω.. πάντως μην αγχώνεσαι τόσο γιατί σίγουρα δεν βοηθάει!

Για τους παλμούς το έχω ακούσει κι εγώ και σε σύγκριση με τις ανηψιες μου, ο γιος μους έχει γύρω στους 160, τα κορίτσια είχαν 170-180. Τώρα το δεύτερο μου πάλι 160 και ι γιατρός είναι βέβαιος ότι είναι αγορι. Το είδε και στον προχθεσινό υπέρηχο.. 

Επίσης είδα τώρα που λέτε για προσθιους και οπίσθιους πλακούντες. Στον πρώτο είχα οπίσθιο υψηλό, τώρα γράφει πρόσθιος. Αλλά δεν ρώτησα τον γιατρό αν είναι κακό αυτό... Το διαφορά έχει (εκτός από την προφανή που είναι η θέση στη μήτρα)? Πρέπει να προσέχω κάτι?

Όχι κορίτσι μου αν υπήρχε θέμα θα στο έλεγε ο γιατρός σου. Κανένας πλακούντας δεν είναι προβληματικός είτε είναι μπροστά είτε πίσω κλπ. Ο μόνος επικίνδυνος είναι ο επιπωματικος που είναι τόσο χαμηλός που καλύπτει την έξοδο για το γεννητικό κανάλι  και μπορεί μέχρι και να αποκολληθεί ή να δημιουργήσει θέμα στον τοκετό. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Για θυρεοειδή δεν ξέρω να βοηθήσω.. πάντως μην αγχώνεσαι τόσο γιατί σίγουρα δεν βοηθάει!

Για τους παλμούς το έχω ακούσει κι εγώ και σε σύγκριση με τις ανηψιες μου, ο γιος μους έχει γύρω στους 160, τα κορίτσια είχαν 170-180. Τώρα το δεύτερο μου πάλι 160 και ι γιατρός είναι βέβαιος ότι είναι αγορι. Το είδε και στον προχθεσινό υπέρηχο.. 

Επίσης είδα τώρα που λέτε για προσθιους και οπίσθιους πλακούντες. Στον πρώτο είχα οπίσθιο υψηλό, τώρα γράφει πρόσθιος. Αλλά δεν ρώτησα τον γιατρό αν είναι κακό αυτό... Το διαφορά έχει (εκτός από την προφανή που είναι η θέση στη μήτρα)? Πρέπει να προσέχω κάτι?

Ο πρόσθιος πλακούντας δεν έχει κανένα θέμα απλά ανάλογα τη θέση του μωρού μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τόσο συχνά όσο θα το καταλάβαινες αν είχες οπίσθιο. Εγώ κ στην προηγούμενη κύηση κ τώρα έχω πρόσθιο, στην πρώτη δεν θυμάμαι τι είχα.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Ειρήνη 7 είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω. είμαι στην 15η εβδομάδα.. απ' την αρχή της εγκυμοσύνης έχω tsh 3.60.

Μου έδωσε η ενδοκρινολόγος τ4 των 25 έπεσε 2.48 για λίγες μέρες. Μετά πάλι πήγε 3.60. μου έδωσε Τ4 των 50. Αλλά δεν έπεσε. Θέλει λέει κάτω από 2.50 την ths γιατί επηρεάζει το νευρικό σύστημα του μωρού. Είμαι να σκάσω απ' το άγχος. Από αύριο μου είπε να παρω τιροσιν 75. Ανησυχώ πολύ. Μην έχει γίνει καμιά βλάβη στο μωρό. Καμία κοπέλα με ανάλογη εμπειρία..?

Ναι εγώ έχω χασιμοτο και το πρώτο τρίμηνο πέρασα τρελό άγχος με τις αυξομειώσεις αλλά όλα καλά Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς γράφεις ότι στην αρχή είχες 3.6 tsh και σου έδωσε τ4 25.Απο ότι καταλαβαίνω δεν έπαιρνες αγωγή πιο πριν απλά το παρακολουθούσες;Γιατί το Τ4 25 είναι η χαμηλότερη δόση που υπάρχει 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου, είναι νωρίς για να του δημιουργήσει θέμα. Κ εγώ έχω ακραίο θέμα με ευερέθιστο έντερο αλλά το απορροφάει κανονικά. Αρχικά πρέπει να σου μετρήσει φ ΤSH είναι άλλες οι τιμές στην εγκυμοσύνη. 

Κι εγώ υποφερω με το έντερο μου .. και πριν απ' την εγκυμοσύνη. Όμως τώρα πραγματικά έχω φρικτό πόνο. Αποφεύγω αρκετές τροφές αλλά και πάλι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Την τρίτη έχω γιατρό.. πραγματικά ανυπομονώ... Στην εγκυμοσύνη της κόρης μου πριν αρκετά χρόνια δεν τα είχα αυτά. Τώρα είναι αγόρι.. δεν ξέρω αν έχει να κάνει αυτό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Ειρήνη 7 είπε:

Κι εγώ υποφερω με το έντερο μου .. και πριν απ' την εγκυμοσύνη. Όμως τώρα πραγματικά έχω φρικτό πόνο. Αποφεύγω αρκετές τροφές αλλά και πάλι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Την τρίτη έχω γιατρό.. πραγματικά ανυπομονώ... Στην εγκυμοσύνη της κόρης μου πριν αρκετά χρόνια δεν τα είχα αυτά. Τώρα είναι αγόρι.. δεν ξέρω αν έχει να κάνει αυτό 

Στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου ειχα τρελό θέμα με το έντερο. Μάλιστα εκτός από γαστρεντερολογο, είχα πάει και σε γνωστό μου παιδοχειρουργο μήπως είναι σκωληκοειδίτιδα και πραγματικά προκλήθηκε και σύγχυση καθώς τώρα τα όργανα μας αλλάζουν θέση και δε μπορούν εύκολα να κάνουν διάγνωση. Όσον αφορά συμπτώματα και φύλο, νομίζω κανένα ρόλο δεν παίζουν. Εγώ και στην 1η εγκυμοσύνη αλλά και τώρα είναι αγοράκια αλλά τα συμπτώματα καμία σχέση. Η πρώτη εγκυμοσύνη, όπως τη "βλέπω" τώρα, ήταν σχεδόν ονειρική. Τώρα εεε τη λες και ζόρικη αλλά θα περάσουμε.

Κατά τ άλλα σήμερα, έχω σπασμούς στο στομάχι που μου φέρνουν ναυτία. Ελπίζω να είναι τυχαίο και να μη συνεχιστεί! Αυτά! 

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2022 at 3:45 ΜΜ, Afrodite88 είπε:

Έχω και εγώ θέμα με το θυρεοειδή. Μην σκας , ακόλουθα την συνταγή του ενδοκρινολόγου θέλει καιρό να φτιάξει. Εγώ παίρνω thyrormone 0,1 δυο την ημέρα και πάλι δεν είναι ακριβώς αρκετό γιατί έχω γεννηθεί χωρις θυροειδη αδένα. Θα πάω σε ενδοκρινολόγο πάλι τον άλλο μήνα. Το άγχος δεν βοηθάει. Μπορείς να μου πεις αν σίγουρα σου μέτρησαν την f TSH και όχι την tsh σκέτη; Στην εγκυμοσύνη γίνεται συχνά αυτό το λάθος , σου μετράνε την tsh σε κανονικά δεδομένα. Επίσης τι ρουτίνα ακολουθείς ; Ποτε παιρνεις το φάρμακο ; Το αφήνεις το πρωί νηστική ώστε να απορροφηθεί ;

Και τη δικια μου Ταλιμπάν τη φωνάζουμε άσε.. συνήθως τα κορίτσια ειναι πιο δραστήρια στην κοιλιά λόγω περισσότερων καρδιακών παλμών. Αυτό σημαίνει οτι θα τη νοιωθεις πιο συχνά. Μην αγχεσαι έχουμε καιρό ακόμα .. 

Αχ εγώ αγχώνομαι που ακόμα δεν νιώθω κάτι παρόλο που έχω οπίσθιο πλακούντα... Πιστεύω θα έπρεπε κάτι να νιώσω... Είμαι 16+2 σήμερα... Οι περισσότερες λένε ότι τα δεύτερα και τρίτα τα καταλαβαίνουν πολύ νωρίτερα..

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Αχ εγώ αγχώνομαι που ακόμα δεν νιώθω κάτι παρόλο που έχω οπίσθιο πλακούντα... Πιστεύω θα έπρεπε κάτι να νιώσω... Είμαι 16+2 σήμερα... Οι περισσότερες λένε ότι τα δεύτερα και τρίτα τα καταλαβαίνουν πολύ νωρίτερα..

Και εγώ κάπου εκεί είμαι. Είναι στιγμές που νιώθω κάτι αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι τα έντερα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...