Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

33 minutes ago, sunshine83 said:

Καλημέρα σε όλες! Έχω αρχίσει κι εγώ σιγά σιγά να ψωνίζω μερικά πράγματα. Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι τι ρούχα θα χρειαστώ για το μωράκι? Εμένα λογικά θα γεννηθεί τέλος Μαϊου- αρχές Ιουνίου (ΠΗΤ 15/06). Του έχω πάρει κοντομάνικα ζιπουνάκια. Αλλά τι άλλο θα χρειαστούμε? Μακρυμάνικα ολόσωμα φορμάκια ή σκέτα παντελονάκια? Ουφ...Δεν ξέρω και πόσο ζέστη θα κάνει...

Καλημέρα! Αφου έχεις ΠΗΤ 15/6 γιατί λες για τέλος Μαίου; Φαντάσου εγώ έχω ΠΗΤ 4/6... Ακόμη πιο νωρίς δηλαδή. 

Όσο για το τι θα χρειαστείς, με ένα google μπορείς να βρεις διάφορα site με πλήρεις λίστες. 

Για ρούχα δες εδώ μία λίστα του Mothercare

• 6-8 φορμάκια για τον ύπνο

• 6-8 κορμάκια

• 2 κορμάκια που ανοίγουν στο πλάι

• 3 ζακετάκια

• 2 βαμβακερά σκουφάκια

• 1 ζεστό μπουφάν ή μπουφανάκι καροτσιού

• 2 ζευγάρια γαντάκια

• 6 ζευγάρια κάλτσες

• 1 κουβέρτα ή σάλι

• 6 σαλιάρες

(και αν googl-άρεις θα βρεις κι άλλα sites). 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω άμεσα μόλις βγω σε άδεια, είναι την τσάντα του μαιευτηρίου. Ας υπάρχει εκεί κάπου έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξέρεις  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Arriel_83 είπε:

Καλημέρα! Αφου έχεις ΠΗΤ 15/6 γιατί λες για τέλος Μαίου; Φαντάσου εγώ έχω ΠΗΤ 4/6... Ακόμη πιο νωρίς δηλαδή. 

Όσο για το τι θα χρειαστείς, με ένα google μπορείς να βρεις διάφορα site με πλήρεις λίστες. 

Για ρούχα δες εδώ μία λίστα του Mothercare

• 6-8 φορμάκια για τον ύπνο

• 6-8 κορμάκια

• 2 κορμάκια που ανοίγουν στο πλάι

• 3 ζακετάκια

• 2 βαμβακερά σκουφάκια

• 1 ζεστό μπουφάν ή μπουφανάκι καροτσιού

• 2 ζευγάρια γαντάκια

• 6 ζευγάρια κάλτσες

• 1 κουβέρτα ή σάλι

• 6 σαλιάρες

(και αν googl-άρεις θα βρεις κι άλλα sites). 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω άμεσα μόλις βγω σε άδεια, είναι την τσάντα του μαιευτηρίου. Ας υπάρχει εκεί κάπου έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξέρεις  

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα κάνω καισαρική λόγω προηγούμενης καισαρικής οπότε πάμε σίγουρα για 38η εβδομάδα. Θα τα μαζέψω όλα νωρίτερα για να είμαι σίγουρη. Στην προηγούμενη γέννα γέννησα με έκτακτη καισαρική στις 34+5 λόγω ότι έσπασαν τα νερά και πήγαμε στο μαιευτήριο χωρίς βαλίτσα, χωρίς τπτ. Δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό, αλλά better safe, than sorry!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sunshine83 said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα κάνω καισαρική λόγω προηγούμενης καισαρικής οπότε πάμε σίγουρα για 38η εβδομάδα. Θα τα μαζέψω όλα νωρίτερα για να είμαι σίγουρη. Στην προηγούμενη γέννα γέννησα με έκτακτη καισαρική στις 34+5 λόγω ότι έσπασαν τα νερά και πήγαμε στο μαιευτήριο χωρίς βαλίτσα, χωρίς τπτ. Δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί αυτό, αλλά better safe, than sorry!

Α κατάλαβα! Ε ειναι αυτό που λέω, να έχω κι εγώ έτοιμη την τσάντα μέσα στο Πάσχα και ό,τι θέλει ας γίνει μετά :) 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου έστειλε ο γιατρός μου μήνυμα το πρωι όλα καλά τελικά με τις τιμές της καμπύλης είναι λάθος τα όρια του μικροβιολογικου βασικά δεν είναι για κύηση. Έχουμε και το ραντεβού του μήνα σήμερα στις 9 να δούμε την μπουμπουκα (αφτερ ο γιατρός μας 🤪)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Αθανασια2345 είπε:

κορίτσια μου έστειλε ο γιατρός μου μήνυμα το πρωι όλα καλά τελικά με τις τιμές της καμπύλης είναι λάθος τα όρια του μικροβιολογικου βασικά δεν είναι για κύηση. Έχουμε και το ραντεβού του μήνα σήμερα στις 9 να δούμε την μπουμπουκα (αφτερ ο γιατρός μας 🤪)

Τέλεια ! Έφυγε και αυτό ! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ´Ισιδα είπε:

Τέλεια ! Έφυγε και αυτό ! :) 

πάει και ο υπέρηχος του 7ου όλα καλά δόξα το θεό μεγαλώνουμε τέλεια 27+3 είμαστε 1.100 επόμενη στάση ντομπλερ 30-31 εβδομάδες 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Αθανασια2345 είπε:

πάει και ο υπέρηχος του 7ου όλα καλά δόξα το θεό μεγαλώνουμε τέλεια 27+3 είμαστε 1.100 επόμενη στάση ντομπλερ 30-31 εβδομάδες 

Μπράβο!Μεγάλωσε πολύ το μωράκι.Εγώ έχω ραντεβού στις 20 του μήνα.Μέχρι τότε υπομονή.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Τελείωσα και εγώ με την καμπύλη ζαχάρου, ευτυχώς οι τιμές ήταν όλες καλές όπως και η γενική αίματος και ούρων. Προχωράμε στα επόμενα!

On 7/3/2023 at 9:35 ΠΜ, Arriel_83 είπε:

Καλημέρα! Αφου έχεις ΠΗΤ 15/6 γιατί λες για τέλος Μαίου; Φαντάσου εγώ έχω ΠΗΤ 4/6... Ακόμη πιο νωρίς δηλαδή. 

Όσο για το τι θα χρειαστείς, με ένα google μπορείς να βρεις διάφορα site με πλήρεις λίστες. 

Για ρούχα δες εδώ μία λίστα του Mothercare

• 6-8 φορμάκια για τον ύπνο

• 6-8 κορμάκια

• 2 κορμάκια που ανοίγουν στο πλάι

• 3 ζακετάκια

• 2 βαμβακερά σκουφάκια

• 1 ζεστό μπουφάν ή μπουφανάκι καροτσιού

• 2 ζευγάρια γαντάκια

• 6 ζευγάρια κάλτσες

• 1 κουβέρτα ή σάλι

• 6 σαλιάρες

(και αν googl-άρεις θα βρεις κι άλλα sites). 

Εγώ αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω άμεσα μόλις βγω σε άδεια, είναι την τσάντα του μαιευτηρίου. Ας υπάρχει εκεί κάπου έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξέρεις  

Έχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ. Νομίζω ότι αυτά αρκούν για αρχή μέχρι να δεις τι πραγματικά σε βολεύει όταν με το καλό γεννήσεις.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lydiakiii said:

Καλησπέρα κορίτσια. Τελείωσα και εγώ με την καμπύλη ζαχάρου, ευτυχώς οι τιμές ήταν όλες καλές όπως και η γενική αίματος και ούρων. Προχωράμε στα επόμενα!

Έχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ. Νομίζω ότι αυτά αρκούν για αρχή μέχρι να δεις τι πραγματικά σε βολεύει όταν με το καλό γεννήσεις.

Α τέλεια! Και νόμιζα ότι είμαι η μόνη «μεγάλη» εδώ 😝

Ναι κι εγώ αυτό λέω, ένα βήμα την φορά 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Έχει εδώ και ένα μήνα που έχω παρατηρήσει οτι στο πρόσωπο μου έχω βγάλει έντονη τριχοφυΐα. Σε σημείο που θέλει σίγουρα αποτρίχωση γιατί φαίνεται άσχημα ειδικά στο πηγούνι. Το έχει πάθει καμιά σας και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε  ? Ο γιατρός δεν μου είπε οτι απαγορεύεται  το λέιζερ αλλά θα ήθελα ιδανικά να μην κάνω όσο είμαι έγκυος. Αν βάλω κερί λέτε να γίνουν πιο έντονες και μετά να βγάλω μούσια??😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 6/3/2023 at 6:19 ΜΜ, Αθανασια2345 είπε:

τεράστια η διαφορά βέβαια άλλη διάγνωση από το 153 μέχρι το 120

θα περιμένω αύριο που θα πάω στον γιατρο μου να μου πει πως βρίσκει τις τιμές 

0' 80

60' 143

120' 118

Οι τιμες σου ειναι σουπερ! Ολα.καλα!

14 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Έχει εδώ και ένα μήνα που έχω παρατηρήσει οτι στο πρόσωπο μου έχω βγάλει έντονη τριχοφυΐα. Σε σημείο που θέλει σίγουρα αποτρίχωση γιατί φαίνεται άσχημα ειδικά στο πηγούνι. Το έχει πάθει καμιά σας και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε  ? Ο γιατρός δεν μου είπε οτι απαγορεύεται  το λέιζερ αλλά θα ήθελα ιδανικά να μην κάνω όσο είμαι έγκυος. Αν βάλω κερί λέτε να γίνουν πιο έντονες και μετά να βγάλω μούσια??😂

Μην κανεις αποτριχωση με.κερι, ειχα κανει μια φορα πριν 15 χρονια και απο τοτε το μετανιωνω, βγαινουν πολυ περισσοτερες. Εγω τις βγαζω με τσιμπιδακι, αλλιως θα προτεινα λειζερ η ριζικη, αν αντεχεις..

 

Κοριτσια σημερα ειδα τον μπεμπουλη μου, μεγαλωνει πολυ καλα! 26+1 ειναι 830γρ. Τωρα αλλη μια αρχες Απριλιου και μετα το ντοπλερ..

Παρατηρησα οτι εχουν αυξηθει οι παναδες στο προσωπο μου (ειχα αποκτησει μερικες στην πρωτη μου εγκυμοσυνη) και εχω απογοητευτει λιγο..το εχει παθει καμια αλλη? 

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, elenakith said:

Οι τιμες σου ειναι σουπερ! Ολα.καλα!

Μην κανεις αποτριχωση με.κερι, ειχα κανει μια φορα πριν 15 χρονια και απο τοτε το μετανιωνω, βγαινουν πολυ περισσοτερες. Εγω τις βγαζω με τσιμπιδακι, αλλιως θα προτεινα λειζερ η ριζικη, αν αντεχεις..

 

Κοριτσια σημερα ειδα τον μπεμπουλη μου, μεγαλωνει πολυ καλα! 26+1 ειναι 830γρ. Τωρα αλλη μια αρχες Απριλιου και μετα το ντοπλερ..

Παρατηρησα οτι εχουν αυξηθει οι παναδες στο προσωπο μου (ειχα αποκτησει μερικες στην πρωτη μου εγκυμοσυνη) και εχω απογοητευτει λιγο..το εχει παθει καμια αλλη? 

Είναι σύνηθες να βγάζεις πανάδες γι αυτό θέλει φουλ αντιηλιακό. Βάζεις;

@Lydiakiiiαγορι έχεις; Λένε με τα αγόρια είναι πιο έντονη η τριχοφυΐα. 
Μπορείς να κανεις κερί τώρα και μόλις γεννήσεις βλέπεις πως θα πάει το θέμα. Παίζει να εξαφανίστουν τελείως ή στην χειρότερη πας για λέιζερ. 5 επισκέψεις και ξεμπερδεύεις δια παντός.

 

Εμένα κορίτσια η καμπύλη βγήκε οριακή προς τα πάνω 😟 Στα 120 λεπτά αντί να πέσει μένει υψηλή στο 148 (όριο για εγκύους είναι 153 🥴)

Την άλλη εβδομάδα θα τον γιατρό και έχω αγωνία και γι αυτό και γιατί έχω ένα μήνα να δω το μπεμπέ. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Είναι σύνηθες να βγάζεις πανάδες γι αυτό θέλει φουλ αντιηλιακό. Βάζεις;

@Lydiakiiiαγορι έχεις; Λένε με τα αγόρια είναι πιο έντονη η τριχοφυΐα. 
Μπορείς να κανεις κερί τώρα και μόλις γεννήσεις βλέπεις πως θα πάει το θέμα. Παίζει να εξαφανίστουν τελείως ή στην χειρότερη πας για λέιζερ. 5 επισκέψεις και ξεμπερδεύεις δια παντός.

 

Εμένα κορίτσια η καμπύλη βγήκε οριακή προς τα πάνω 😟 Στα 120 λεπτά αντί να πέσει μένει υψηλή στο 148 (όριο για εγκύους είναι 153 🥴)

Την άλλη εβδομάδα θα τον γιατρό και έχω αγωνία και γι αυτό και γιατί έχω ένα μήνα να δω το μπεμπέ. 

Ναι αγοράκι έχω, δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό για την τριχοφυΐα😄. Κανονικά κάνω λείζερ στο πρόσωπο αλλά αποφάσισα να το αφήσω προς το παρόν κορίτσια. Θα το προσπαθήσω με κερί και αν δώ οτι βγαίνουν πιο έντονες θα δω τι θα κάνω.

Εφόσον είσαι μέσα στα όρια ίσως δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Ο γιατρός σου τι σου είπε? Τον ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Arriel_83 είπε:

Είναι σύνηθες να βγάζεις πανάδες γι αυτό θέλει φουλ αντιηλιακό. Βάζεις;

@Lydiakiiiαγορι έχεις; Λένε με τα αγόρια είναι πιο έντονη η τριχοφυΐα. 
Μπορείς να κανεις κερί τώρα και μόλις γεννήσεις βλέπεις πως θα πάει το θέμα. Παίζει να εξαφανίστουν τελείως ή στην χειρότερη πας για λέιζερ. 5 επισκέψεις και ξεμπερδεύεις δια παντός.

 

Εμένα κορίτσια η καμπύλη βγήκε οριακή προς τα πάνω 😟 Στα 120 λεπτά αντί να πέσει μένει υψηλή στο 148 (όριο για εγκύους είναι 153 🥴)

Την άλλη εβδομάδα θα τον γιατρό και έχω αγωνία και γι αυτό και γιατί έχω ένα μήνα να δω το μπεμπέ. 

κορίτσια μην μένετε με την αγωνία να τους παίρνετε τηλέφωνο (από προσωπική εμπειρία το λέω 😋) εμένα κάθε φορά που βγαίνουν οι εξετάσεις πάνε στο email του και μου στέλνει μήνυμα ότι είναι όλα εντάξει ας πούμε....δηλαδή αν το ραντεβού είναι δύο εβδομάδες μετά θα περιμένω δύο εβδομάδες με την αγωνία;; απαπα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lydiakiii said:

Ναι αγοράκι έχω, δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό για την τριχοφυΐα😄. Κανονικά κάνω λείζερ στο πρόσωπο αλλά αποφάσισα να το αφήσω προς το παρόν κορίτσια. Θα το προσπαθήσω με κερί και αν δώ οτι βγαίνουν πιο έντονες θα δω τι θα κάνω.

Εφόσον είσαι μέσα στα όρια ίσως δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Ο γιατρός σου τι σου είπε? Τον ρώτησες?

Το ίδιο έχω πάθει εγώ με τα πόδια. Λέιζερ κάνω, το άφησα γιατί έτσι είπε ο γιατρός και έχω τρίχες ενώ κανονικά δεν θα είχα καμία, γιατί κάνω πολλά χρονια (αγορι κι εγώ βλέπεις :P )

Κάνε ό,τι επιτρέπεται και θες γιατί πιστεύω ότι πρέπει στην εγκυμοσύνη να νιωθεις το ίδιο καλοπισμένη όπως πριν :)

Για την καμπύλη ο γιατρός είπε "θα το φτιάξουμε". Κουλ φάνηκε, αλλά δεν ξέρω τι εννοούσε.. Διατροφή που κάνω, από ότι φαίνεται, σκατά τα πάω :( 

1 hour ago, Αθανασια2345 said:

κορίτσια μην μένετε με την αγωνία να τους παίρνετε τηλέφωνο (από προσωπική εμπειρία το λέω 😋) εμένα κάθε φορά που βγαίνουν οι εξετάσεις πάνε στο email του και μου στέλνει μήνυμα ότι είναι όλα εντάξει ας πούμε....δηλαδή αν το ραντεβού είναι δύο εβδομάδες μετά θα περιμένω δύο εβδομάδες με την αγωνία;; απαπα 

Ναι δίκιο έχεις. Του στέλνω πάντα τις εξετάσεις με email και πάντα απαντάει άμεσα. Είναι καλός ο γιατρούλης μου :) 

Ε προφανώς τώρα δεν υπάρχει λόγος να κάνω κάτι άμεσα αφού είμαι μέσα στα όρια, οπότε θα το συζητήσουμε από κοντά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...