Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Συμβουλές/Απόψεις του περίγυρου μετά την ανακοίνωση εγκυμοσύνης


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπερα και με το καλο!

Σε ολα τα σχολια των αλλων(ειδικα αυτα που σε πειραζουν) μπορεις πολυ ευγενικα να πεις ευτυχως εχω πολυ καλο γιατρο κ ακολουθω κατα γραμμα τος οδηγιες του.κ τους κοβεις τον αερα. Και μεταξυ μας,ομως,ο μονος αρμοδιος που αξιζει οντως να ακους κ να συζητας ο,τι σε προβληματιζει ειναι αυτος. Αλλιως αποτρελαινεσαι.

Τωρα για την θαλασσα,εννοειται οτι μπορεις να κανεις μπανιο,απλα αλλαζε ιδανικα μετα μαγιο.κ στον ηλιο οκ μετρημενα. Εγω επειδη περασα κ τις δυο εγκυμοσυνες τελευταιους μηνες κατακαλοκαιρο,δεν αντεχα ουτως η αλλως κ πολυ στον ηλιο.

Ρουχα φορουσα τα προ εγκυμοσυνης,δεν πηρα πολλα κιλα κ απλα ανοιγα τελευταιο κουμπι στα παντελονια. Πηρα μονο δυο κολαν εγκυμοσυνης με λαστιχο.

Για την μυωπια ο μονος αρμοδιος ειναι ο γιατρος που θα σου κανει την αναλογη εξεταση.

Αναψυκτικα,καφεδες οκ δεν ειναι σουπερ αλλα δεν θα παθεις κ τιποτα ουτε εσυ ουτε το μωρο για μια στο τοσο. Εμενα μεχρι κ κανα κρασακι με ειχε αφησει(ασχετα που εγω δεν ηθελα)

Για τις δουλειες του σπιτιου κτλ θα σου πω παν μετρον αριστον.ακους κ το σωμα σου,αν κατι σε ζοριζει,το αφηνεις. Με τα βαρη εγω λιγο προσεχα η αληθεια ειναι,γιατι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ,ειχα ακομα τον γιο μου ολη την ωρα αγκαλια κ μαλλον απο αυτο επαθα μια μικρη αποκολληση. Αν μπορεις να αποφευγεις κουραση ακραια,ειναι το ιδανικο.

Τελος,για το δωματιο ειναι κατι το τελειως προσωπικο κ φυσικα κ εξαρταται απο τα οικονομικα σας. Εγω γεννησα και τα δυο μου μωρα σε μονοκλινο κ δεν το μετανιωσα.

Σου ευχομαι με το καλο!

(Κι εγω μετα την αυχενικη ανακοινωσα τις εγκυμοσυνες στους κοντινους κ στον 5ο σε φιλους/γνωστους)

Πολύ σωστά! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Το θέμα είναι ότι πολλές φορές και οι ίδιοι μου λένε από μόνοι τους να ακούω το γιατρό και κανέναν άλλο και καπάκι πετάνε και τη συμβουλή τους...θέλουν να κουνήσουν το δάχτυλο! Εννοείται στο θέμα κούρασης θα κάνω μέχρι εκεί που μπορώ βέβαια! Δεν είμαι ανεύθυνη να διακινδυνεύσω τη ζωή του μωρού μου...τι νομίζουν; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα τη πεθερά μου εννοείται να λέει ένα σωρό βλακείες.. Η αλήθεια είναι ότι μου συμπεριφέρθηκε πολύ άσχημα στην εγκυμοσύνη και δεν έχουμε συμφιλιωθεί πραγματικά από τότε. Επειδή είχα μία αποβολή πριν την εγκυμοσύνη, εννοείται ότι παρεξηγήθηκε που δεν το της το είπαμε κατευθείαν όταν έμεινα ξανά έγκυος (καλά είχε παρεξηγηθεί και όταν απέβαλα γιατί πήρα πρώτα τη μαμά μου να της το πώ και όχι εκείνη). Και γενικά άκουσα διάφορες εξυπνάδες στην εγκυμοσύνη όπως να πίνω μπύρες για να κατεβάσω γάλα (ο γιατρός είχε πει 1 ποτό την εβδομάδα, εγώ επινα απο επιλογή μόνο μπύρα χωρίς αλκοολ, και εκείνη με πίεζε να πίνω κανονικά γιατί λέει εκείνη έπινε και δεν έγινε κάτι 🤦🏻‍♀️), της φαινόμουν ότι είχα παχύνει πολύ, έλεγε ότι πρέπει να λέω και ευχαριστώ που έχω τον άντρα μου δίπλα μου και διάφορα τέτοια. Επίσης σχετικά με τις δουλειές και να σηκώνω βαρη είχαμε το αντίθετο σκηνικό, καθώς μία μέρα πέταξε στα μούτρα μου μια σακούλα γεμάτη με βαριές πετσέτες παραλίας να τη πάω στο αμάξι. Και εκεί φώναξα τον άντρα μου να έρθει να το κάνει, γενικά δεν ζοριζόμουν γιατί πόναγα εύκολα χαμηλά.

Αφού γέννησα μπορώ να πω ότι ο σχολιασμός είναι χειρότερος χαχαχ, και ένας λόγος παραπάνω που τη κρατάω σε απόσταση είναι για να μη μου τα λέει, τα λέει στον άντρα μου και μετά γελάμε χαχαχ. Αλλά μετά την εγκυμοσύνη αρκετοί μας έχουν προσφέρει τη "σοφία" τους, το θέμα είναι ότι όσο καλοπροαίρετη και να είναι μια συμβουλή η καθε εγκυμοσύνη και το καθε μωρό είναι διαφορετικά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2023 at 7:22 ΠΜ, Ioli511 είπε:

Εγώ είχα τη πεθερά μου εννοείται να λέει ένα σωρό βλακείες.. Η αλήθεια είναι ότι μου συμπεριφέρθηκε πολύ άσχημα στην εγκυμοσύνη και δεν έχουμε συμφιλιωθεί πραγματικά από τότε. Επειδή είχα μία αποβολή πριν την εγκυμοσύνη, εννοείται ότι παρεξηγήθηκε που δεν το της το είπαμε κατευθείαν όταν έμεινα ξανά έγκυος (καλά είχε παρεξηγηθεί και όταν απέβαλα γιατί πήρα πρώτα τη μαμά μου να της το πώ και όχι εκείνη). Και γενικά άκουσα διάφορες εξυπνάδες στην εγκυμοσύνη όπως να πίνω μπύρες για να κατεβάσω γάλα (ο γιατρός είχε πει 1 ποτό την εβδομάδα, εγώ επινα απο επιλογή μόνο μπύρα χωρίς αλκοολ, και εκείνη με πίεζε να πίνω κανονικά γιατί λέει εκείνη έπινε και δεν έγινε κάτι 🤦🏻‍♀️), της φαινόμουν ότι είχα παχύνει πολύ, έλεγε ότι πρέπει να λέω και ευχαριστώ που έχω τον άντρα μου δίπλα μου και διάφορα τέτοια. Επίσης σχετικά με τις δουλειές και να σηκώνω βαρη είχαμε το αντίθετο σκηνικό, καθώς μία μέρα πέταξε στα μούτρα μου μια σακούλα γεμάτη με βαριές πετσέτες παραλίας να τη πάω στο αμάξι. Και εκεί φώναξα τον άντρα μου να έρθει να το κάνει, γενικά δεν ζοριζόμουν γιατί πόναγα εύκολα χαμηλά.

Αφού γέννησα μπορώ να πω ότι ο σχολιασμός είναι χειρότερος χαχαχ, και ένας λόγος παραπάνω που τη κρατάω σε απόσταση είναι για να μη μου τα λέει, τα λέει στον άντρα μου και μετά γελάμε χαχαχ. Αλλά μετά την εγκυμοσύνη αρκετοί μας έχουν προσφέρει τη "σοφία" τους, το θέμα είναι ότι όσο καλοπροαίρετη και να είναι μια συμβουλή η καθε εγκυμοσύνη και το καθε μωρό είναι διαφορετικά.

Α καλά είναι και η δικιά σου ο,τι να ναι! Νομίζω και εγώ το ίδιο θα έκανα,θα την είχα μακριά μου. Πέρασα και εγώ μια αποβολή τα Χριστούγεννα (κάναμε το λάθος να τους ανακοινώσουμε πολύ νωρις την εγκυμοσύνη) και όταν την προηγούμενη βδομάδα έμαθε για αυτήν που διανύω τώρα είπε "αχχχ πότε θα μου το λέγατε; Στο μαιευτήριο;; Δεν πειράζει θα ερχόμουν... καταλαβαίνω όμως γιατί το κάνατε "

Αφού καταλαβαινεις γιατί σχολιάζεις τότε; 

Δεν την έχω ξαναδεί (αν και κανονίστηκε επίσκεψη να έρθουν να μας δουν) αλλά μου φαίνεται ότι θα δω έναν παρεμβατικό και ηγετικό εαυτο της(από τότε που μένουμε μόνοι προσπαθεί να ψιλοχωθει με το να ζητάει να βοηθήσει σε δουλειές του σπιτιού κλπ αφού εμείς δουλεύουμε και κουραζόμαστε όπως λέει, πράγμα που δεν επιτρέπω ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ και ξέρω ότι της κακοφαινεται,τωρα που έχει και λογο θα επιμένει περισσότερο το ξέρω ουφφφ με κουράζει)🙄 Δεν ξέρω, εγώ πάντως σε οποιαδήποτε υποδείξη της  θα της απαντάω  "ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει θέμα"

Ξέρεις τι; Δεν θέλω να μου πάρει τον αέρα γιατί μετά πάει. Να καταλάβει από τώρα ποιος κάνει κουμάντο στην εγκυμοσύνη μου και στο σπίτι μας.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mωβ ηλιαχτίδα είπε:

Α καλά είναι και η δικιά σου ο,τι να ναι! Νομίζω και εγώ το ίδιο θα έκανα,θα την είχα μακριά μου. Πέρασα και εγώ μια αποβολή τα Χριστούγεννα (κάναμε το λάθος να τους ανακοινώσουμε πολύ νωρις την εγκυμοσύνη) και όταν την προηγούμενη βδομάδα έμαθε για αυτήν που διανύω τώρα είπε "αχχχ πότε θα μου το λέγατε; Στο μαιευτήριο;; Δεν πειράζει θα ερχόμουν... καταλαβαίνω όμως γιατί το κάνατε "

Αφού καταλαβαινεις γιατί σχολιάζεις τότε; 

Δεν την έχω ξαναδεί (αν και κανονίστηκε επίσκεψη να έρθουν να μας δουν) αλλά μου φαίνεται ότι θα δω έναν παρεμβατικό και ηγετικό εαυτο της(από τότε που μένουμε μόνοι προσπαθεί να ψιλοχωθει με το να ζητάει να βοηθήσει σε δουλειές του σπιτιού κλπ αφού εμείς δουλεύουμε και κουραζόμαστε όπως λέει, πράγμα που δεν επιτρέπω ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ και ξέρω ότι της κακοφαινεται,τωρα που έχει και λογο θα επιμένει περισσότερο το ξέρω ουφφφ με κουράζει)🙄 Δεν ξέρω, εγώ πάντως σε οποιαδήποτε υποδείξη της  θα της απαντάω  "ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει θέμα"

Ξέρεις τι; Δεν θέλω να μου πάρει τον αέρα γιατί μετά πάει. Να καταλάβει από τώρα ποιος κάνει κουμάντο στην εγκυμοσύνη μου και στο σπίτι μας.

 

Εννοειται, και πολύ καλά κάνεις! Εμένα το γυναικολόγο μου πήγε να τον βγάλει άχρηστο, ευτυχώς για τη παιδίατρο δεν έχει πει κάτι ακόμα.. Αλλά πραγματικά, όταν γέννησα άκουσα τις διπλάσιες "σοφίες" και η μόνη απάντηση που την έκανε να τις κόψει ήταν ότι μας το είπε η γιατρός και ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο. 
Γενικά τα πράγματα αλλάζουν με τα χρόνια, και οι παλιές γενιές έχουν μείνει στα παλιά σχετικά με τις εγκυμοσύνες και το μεγάλωμα των παιδιών. Το θέμα είναι να μην προσπαθούν να στα επιβάλλουν. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ioli511 είπε:

Εννοειται, και πολύ καλά κάνεις! Εμένα το γυναικολόγο μου πήγε να τον βγάλει άχρηστο, ευτυχώς για τη παιδίατρο δεν έχει πει κάτι ακόμα.. Αλλά πραγματικά, όταν γέννησα άκουσα τις διπλάσιες "σοφίες" και η μόνη απάντηση που την έκανε να τις κόψει ήταν ότι μας το είπε η γιατρός και ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο. 
Γενικά τα πράγματα αλλάζουν με τα χρόνια, και οι παλιές γενιές έχουν μείνει στα παλιά σχετικά με τις εγκυμοσύνες και το μεγάλωμα των παιδιών. Το θέμα είναι να μην προσπαθούν να στα επιβάλλουν. 

 

Αυτό που λες πολύ σωστό!!!! Έχουν μείνει πίσω και κάποιοι, όπως εκείνη, επιμένουν κιόλας! Τα πράγματα αλλάζουν η επιστήμη προχωράει..Σκέψου ότι όταν τους ανέφερα ότι ο γιατρός μου είπε να μην φάω το Πάσχα μαγειρίτσα και κοκορετσι ρώτησε ένα συγγενικό πρόσωπο γιατί όχι; Και εκείνη απάντησε "γιατί παχαινουν" ενώ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ! 😑 Επίσης το θεωρείτε ωραίο να σας σκαναρει την κοιλιά; Να ζητήσει να σηκώσετε αν φοράτε μακριά μπλούζα για να αναλύσει αν φαίνεστε έγκυος ή όχι; Γιατί εγώ νιώθω τρομερά άβολα και έκανε κάτι ανάλογο τη μέρα ανακοίνωσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...