Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να λες πάλι καλά που δεν μένεις στην ανατολική πλευρά τότε! Θα πλήρωνες και περισσότερο νοίκι και περισσότερο council tax.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ελενη δεν ειναι ετσι και δεν ειναι δικαιο αυτο που λες για το χαρατσι. Εδω τα δημοτικα τελη ουσιαστικα ειναι νομαρχιακα τελη (αν δεις το 85% περιπου πηγαινουν στη νομαρχια) και προσφερουν σχολεια, δρομους, leisure centres, παρκα, παιδικες χαρες, cycling roads κλπκλπκλπ

Στην Ελλαδα, εκτος του αυτες οι παροχες δεν υπαρχουν, προσφερονται υποτιθεται απο το κρατος, οχι απο τη νομαρχια, και οι κρατικοι φοροι εχουν ηδη κρατηθει απο το εισοδημα.

Απλα εδω ειναι μοιρασμενα δηλαδη η τοπικη Αυτοδιοικηση ειναι υπευθυνη για τουσ δρομους παρκα, σχολεια, και τοπικη αστυνομια. Αυτο πληρωνεται απο το Council Tax το οποιο λεγεται Δημοτικα Τελη, αλλα καθοριζεται απο την αξια του σπιτιου και της περιοχης.

Η εθνικη αμυνα και αλλα πληρωνονται απο το φορο εισοδηματος.

Στην Ελλαδα η τοπικη αυτοδιοικηση ειναι υπευθυνη για πολυ λιγα πραγματα πχ καθαριοτητα δρομων, παιδικες χαρες, πολιτιστικα γεγονοτα αλλα και η εισφορα ειναι αντιστοιχως χαμηλη.

Η παιδεια, υγεια, αμυνα, καλυπτονται απο το φορο εισοδηματος και το χαρατσι το οποιο εισηχθη υποτιθεται ως εκτακτος φορος επειδη ο φορος εισοδηματος δεν εφτανε.

Αν απομονωναν το χαρατσι απο τη ΔΕΗ και το πληρωνες μαζι με δημοτικα τελη, το εισεπρατε ο Δημος, και ταυτοχρονα ο Δημος αναλαμβανε αρμοδιοτητες οπως σχολεια,δρομους το ιδιο δε θα ηταν?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενη δεν ειναι ετσι και δεν ειναι δικαιο αυτο που λες για το χαρατσι. Εδω τα δημοτικα τελη ουσιαστικα ειναι νομαρχιακα τελη (αν δεις το 85% περιπου πηγαινουν στη νομαρχια) και προσφερουν σχολεια, δρομους, leisure centres, παρκα, παιδικες χαρες, cycling roads κλπκλπκλπ

Στην Ελλαδα, εκτος του αυτες οι παροχες δεν υπαρχουν, προσφερονται υποτιθεται απο το κρατος, οχι απο τη νομαρχια, και οι κρατικοι φοροι εχουν ηδη κρατηθει απο το εισοδημα.

Αν ειχα τις αναλογες παροχες στην ελλαδα τοτε ναι, ευχαριστως. Αλλα να πληρωνω και τον κρατικο φορο που ηταν ουκ ολιγα και το χαρατσι για τα ιδια πραγματα που στο τελος ΔΕΝ παολαμβανω, παει πολυ. Αλλα αλλη ιστορια αυτο...

Biggi, ναι, εντελως τυχαια βρεθηκαμε απο'δω επειδη μας βολευε, ευτυχως που δε μας βολευε η ανατολικη, χαχα.

Fairy, εγω ειμαι SE

Απλα εδω ειναι μοιρασμενα δηλαδη η τοπικη Αυτοδιοικηση ειναι υπευθυνη για τουσ δρομους παρκα, σχολεια, και τοπικη αστυνομια. Αυτο πληρωνεται απο το Council Tax το οποιο λεγεται Δημοτικα Τελη, αλλα καθοριζεται απο την αξια του σπιτιου και της περιοχης.

Η εθνικη αμυνα και αλλα πληρωνονται απο το φορο εισοδηματος.

Στην Ελλαδα η τοπικη αυτοδιοικηση ειναι υπευθυνη για πολυ λιγα πραγματα πχ καθαριοτητα δρομων, παιδικες χαρες, πολιτιστικα γεγονοτα αλλα και η εισφορα ειναι αντιστοιχως χαμηλη.

Η παιδεια, υγεια, αμυνα, καλυπτονται απο το φορο εισοδηματος και το χαρατσι το οποιο εισηχθη υποτιθεται ως εκτακτος φορος επειδη ο φορος εισοδηματος δεν εφτανε.

Αν απομονωναν το χαρατσι απο τη ΔΕΗ και το πληρωνες μαζι με δημοτικα τελη, το εισεπρατε ο Δημος, και ταυτοχρονα ο Δημος αναλαμβανε αρμοδιοτητες οπως σχολεια,δρομους το ιδιο δε θα ηταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ειχα τις αναλογες παροχες στην ελλαδα τοτε ναι, ευχαριστως. Αλλα να πληρωνω και τον κρατικο φορο που ηταν ουκ ολιγα και το χαρατσι για τα ιδια πραγματα που στο τελος ΔΕΝ παολαμβανω, παει πολυ. Αλλα αλλη ιστορια αυτο...

Οντως αλλη και μεγαλη ιστορια. Το χαρατσι ειναι υποτιθεται εκτσκτος φορος προς...ενισχυση του ελληνικου κρατους. Με το χερι στην καρδια ομως εσυ πιστευεις οτι παιρνεις πισω κατι σε σχεση με τα 1600 που δινεις καθε χρονο? Εγω μονο Sports Centres εχω δει που και σ αυτα πληρωνεις βεβαια, και καμμια αιθουσα της Κοινοτητας στην οποια γινονται μαθηματα πιλατες κλπ. Το μονο στο οποιο πιστευω οτι κανουν καλη δουλεια ειναι τα παρκα. Για τα σχολεια...εκει εργαζομαι...ευτυχως που δεν εχει σεισμους η Αγγλια. Περυσι μας επεσαν οι σοβαδες απο το ταβανι στο κεφαλι, ευτυχως δεν παθαμε τιποτα..Τεσπα , θεωρω αυτο το φορο υπερβολικα τσιμπημενο για αυτα που απολαμβανουμε.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... τωρα σ'αυτο που λες.... εχω ζησει σε περιοχες παλιοτερα που σκεφοτμουν ακριβως το ιδιο πραγμα. Ιδιως στο λονδινο, οπου κι αν εμεινα, ηταν ολα καπως... ασυντηρητα.

Ειναι η πρωτη φορα (και ειμαι εδω μονο τρεις εβδομαδες) που μου αρεσει μια περιοχη και που οντως προσφερει πραγματα, και ο δημος και η νομαρχια.

Οσο για το σχολειο, εχοντας ζησει στο λονδινο ψιλοφοβομουν για το που θα βρεθει το παιδι, αλλα πραγματικα ενυπωσιαστηκα. Οχι μονο απο τις κτιριακες εγκαταστασεις, αλλα και απο τις παροχες. Ευτυχως δηλαδη γιατι ειχε ηδη στραβωσει η μικρη που την πηραμε απο το σχολειο της στην ελλαδα, αλλα ενθουσιαστηκε μ'αυτο που ειδε και ανυπομονει ν'ανοιξουν τα σχολεια για να παει.

Εχουμε παρκα, δυο leisure centres, πισινες, λιμνες,υπαιθριο γυμναστηριο, paved cycling roads, παιδικα θεατρα, ομαδες σπορ, καταπληκτικη βιβλιοθηκη, μπορω να πω οτι ναι ισως αξιζει τα χρηματα. Ισως και οχι. Για μενα μου φαινεται πολλα ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΩ. Αλλα απο την αλλη... τωρα που τα ειπα ολα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παρκα, δυο leisure centres, πισινες, λιμνες,υπαιθριο γυμναστηριο, paved cycling roads, παιδικα θεατρα, ομαδες σπορ, καταπληκτικη βιβλιοθηκη, μπορω να πω οτι ναι ισως αξιζει τα χρηματα. Ισως και οχι. Για μενα μου φαινεται πολλα ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΩ. Αλλα απο την αλλη... τωρα που τα ειπα ολα αυτα....

Μήπως πρέπει να τα δώσεις και μάλιστα με χαμόγελο; Λέω εγώ τώρα... :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να τα δώσεις και μάλιστα με χαμόγελο; Λέω εγώ τώρα... :wink:

το οτι θα τα δωσω θα τα δωσω, δεν τιθεται θεμα, ακομα κι αν δεν ηθελα. Απλα ρωτουσα να δω τι πληρωνουν σε αλλες περιοχες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μια που τα λεμε εδω ωραια να ρωτησω τι πληρωνετε για council tax? Γιατι ηρθε το δικο μας και κοντεψα να παθω καρδια... ουτε στην camden οταν εμενα δεν πληρωνα τοσα.... 1600 το χρονο για ενα διαμερισματακι καμαρουλα μια σταλια.... ( που δε μπορω τωρα να γραψω το νοικι γιατι φοβαμαι μην αρχισω να κλαιω...)

Πειτε μου λιγο για το ct και περιοχες περιπου να παιρνω μια ιδεα....

Εμεις είμαστε band B και δίνουμε 1077 ετησιως...

και έχουμε και μεις παρκα, leisure center, πισινες, λιμνες,υπαιθριο γυμναστηριο, paved cycling roads, παιδικα θεατρα, ομαδες σπορ, καταπληκτικη βιβλιοθηκη....χεχε;)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια πως βλέπετε ελληνική tv από το internet?

εμείς στο bradford εχουμε ΒΤ και ηλεκτρικούς θερμοσυσσωρευτές για καλοριφερ και σκάμε! έχουμε Scotish power και πληρώνουμε περίπο 40 λιρες το μήνα. βέβαια ακομα δεν έχουμε πάρει να πουμε το μετρητη κλπ οπότε δεν ξέρω στο τέλος τι θα πληρώσουμε. δεν καίμε τπτ αλλο σχεδόν. έχει ελάχιστο φωτισμό ελάχιστες λάμπες. Α! και ζεστο νερό όλη μέρα. φούρνος/μάτια καινε λίγο μιας και είμαστε μια εδώ μια εκεί. στεγνωτήριο δεν πολυβάζω γιατι δεν είναι και καλό, δεν στεγνώνει. οπότε τα βαζω στο μπάνιο στην πετσετοκρεμάστρα.

τώρα στο Λονδίνο δεν ξέρω τι θα κάνω και τι θα πληρώνω.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλη η Αγγλία σκάει αυτή την εποχή... δηλαδή αλίμονο αν δεν σκάγαμε με θερμοκρασίες σαν τις φετινές. Αυτός δεν είναι χειμώνας, είναι το αποκορύφωμα της άνοιξης :rolleyes: Κι εγώ αυτή τη στιγμή με κοντομάνικο είμαι. Τι να πω... ας ελπίσουμε να σκάμε και το καλοκαίρι...

Νατάσσα, βάλτε το μετρητή με το καλό και μετά βλέπετε πόσο θα είναι το σύνολο. Το να έχεις ελάχιστο φωτισμό δεν βοηθάει ιδιαίτερα, γιατί οι πρώτες κιλοβατώρες που καις είναι με το υψηλό τιμολόγιο, οπότε έτσι κι αλλιώς αυτά που είναι να στα πάρουν θα στα πάρουν. Έχουν τρόπο, να το πούμε έτσι :lol: Και τσέκαρε αν θα έρχονται οι ίδιοι να διαβάζουν το μετρητή ή πρέπει να το κάνετε εσείς. Αν είναι δικιά σας ευθύνη (και να μην είναι δηλαδή) μην το αφήνετε γιατί ΠΟΤΕ δεν σου επιστρέφουν χρήματα στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, πάντα σου κρατάνε την έκπληξη για το τέλος.

Α και στεγνωτήριο καλά κάνεις και δεν χαλάς τώρα, άστο για το καλοκαίρι που θα καις τη θέρμανση λιγότερο και με την υγρασία τα ρούχα δεν θα στεγνώνουν εύκολα. Τώρα στέγνωμα στο σπίτι, είναι πολύ πιο γρήγορο και energy efficient.

Ελληνική TV εγώ δεν βλέπω. Με καλύπτει η αγγλική :-P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλη η Αγγλία σκάει αυτή την εποχή... δηλαδή αλίμονο αν δεν σκάγαμε με θερμοκρασίες σαν τις φετινές. Αυτός δεν είναι χειμώνας, είναι το αποκορύφωμα της άνοιξης :rolleyes: Κι εγώ αυτή τη στιγμή με κοντομάνικο είμαι. Τι να πω... ας ελπίσουμε να σκάμε και το καλοκαίρι...

Νατάσσα, βάλτε το μετρητή με το καλό και μετά βλέπετε πόσο θα είναι το σύνολο. Το να έχεις ελάχιστο φωτισμό δεν βοηθάει ιδιαίτερα, γιατί οι πρώτες κιλοβατώρες που καις είναι με το υψηλό τιμολόγιο, οπότε έτσι κι αλλιώς αυτά που είναι να στα πάρουν θα στα πάρουν. Έχουν τρόπο, να το πούμε έτσι :lol: Και τσέκαρε αν θα έρχονται οι ίδιοι να διαβάζουν το μετρητή ή πρέπει να το κάνετε εσείς. Αν είναι δικιά σας ευθύνη (και να μην είναι δηλαδή) μην το αφήνετε γιατί ΠΟΤΕ δεν σου επιστρέφουν χρήματα στους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, πάντα σου κρατάνε την έκπληξη για το τέλος.

Α και στεγνωτήριο καλά κάνεις και δεν χαλάς τώρα, άστο για το καλοκαίρι που θα καις τη θέρμανση λιγότερο και με την υγρασία τα ρούχα δεν θα στεγνώνουν εύκολα. Τώρα στέγνωμα στο σπίτι, είναι πολύ πιο γρήγορο και energy efficient.

Ελληνική TV εγώ δεν βλέπω. Με καλύπτει η αγγλική :-P

προς το παρών δεν έχουμε ούτε αγγλική μιας και δεν έχουμε τηλεόραση γενικά.

Ο μετρητής υπάρχει και πρέπει να πάρουμε τηλ και να τους το διαβασουμε. δεν ξέρω γιατι δεν το έχει κάνει ακόμα ο καλός μου.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντα παιρνουμε τα λεφτα μας πισω...κ με british gas οταν ημασταν κ τωρα με southern electric

τηλεοραση εγω γενικα δεν βλεπω, αμα ηθελα να δω κατι απο ελλαδα εβλεπα greekmovies. υπαρχει κ ενα site που δινεις 15 τον μηνα κ βλεπεις κατευθειαν απο ελλαδα μεσω υπολογιστη εχει κολλησει το μυαλο μου κ δεν μπορω να θυμηθω ποιο ειναι

υπαρχει κ κολπο με ΝΟVA αλλα επειδη ειμαι ηθικος ανθρωπος δεν ξερω ακριβως πως τα κανουν :P

εαν στεγνωετε τα ρουχα μεσα στο σπιτι ειναι οτι χειροτερο ειδικα με μικρα παιδια για υγρασια κ αναπνευστικα...μην δημιουργησουμε ασθμα χωρις λογο ;) εγω παντα στεγνωτηριο τα ρουχα εκτος απο πουλοβερ. το καλοκαιρι νομιζω στεγνωνουν πολυ πιο ευκολα αν τα βγαλεις εξω, τωρα που ειμαστε κ σε μονοκατοικια εχω κ σχοινι στην αυλη κ τα παω ψηλα ψηλα κ μια χαρα ειναι

εγω φοραω κ πουκαμισο κ πουλοβερ!!! κρυωνω χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...