Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

οχι εγω εννοουσα οτι:

πριν μεναμε σε 2 bed flat κ τωρα σε 3 bedroom house

ο φορος ειναι ιδιος γιατι κ οι δυο περιοχες εχουν ιδια αντικειμενικη αξια. επειδη εμενα σε διαμερισμα δεν εδινα λιγοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eχει να κανει με την περιοχη αλλα και την αξια του σπιτιου. Γιαυτο και τα περισσοτερα ex council houses ειναι Band A δηλαδη στο φτηνοτερο σλοτ της κλιμακας.

1600 το χρονο??? Ρε συ μηπως ειναι το σπιτι σε πολυ ακριβη περιοχη? Δηλαδη να σκεφτεις να αλλαξεις περιοχη εντελως. Εμεις 1000 δινουμε και παλι πολλα ειναι για εδω. Αυτο ειναι το δικο μας "χαρατσι" που στην Ελλαδα φετος το εβαλαν. Τα "δημοτικα τελη" στην Ελλαδα ηταν απλα οι εισφορες στο δημο, τωρα αρχισαν να πληρωνουν και για το σπιτι αναλογα την αξια και την περιοχη...οπως εδω.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

πανε 8 9 χρονια απο τοτε... αλλα γενικως εχει φημη ακριβων τελων. Και ειχαμε μεγαλο σπιτι, 3 1/2 υπνοδωματια, σαλονι, τραπαζερια, κουζινα και study, δυομιση μπανια κλπ και διναμε 2800 το χρονο. Γιατι ρωτας, εκει γυρω μενεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίζει σίγουρα ρόλο και το μέγεθος του σπιτιού (όχι τόσο αν είναι flat ή house ή πόσα τετραγωνικά, αλλά περισσότερο ο αριθμός των δωματίων) και η περιοχή. Παίζει επίσης ρόλο το πόσα λείπουν από τα coffers του κάθε council :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

τα δημοτικα τελη δεν ηταν μεσα στην ΔΕΗ? αυτα που λεγανε ΕΡΤ κλπ?

Ναι, αλλα αλλο η εισφορα της ΕΡΤ αλλο οι εισφορες στο δημο. Παντως και τα δυο σαν ποσα ηταν πολυ μικρα δηλαδη εμενα οι γονεις μου δινουν για δημοτικα τελη 25 ευρω το τριμηνο..κατι τετοιο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι δυστυχως ακριβη η περιοχη αλλα δε γινεται ν'αλλαξουμε για πολλους και διαφορους λογους.

fairy, δεν πληρωνεις λιγοτερα για το διαμερισμα ή για το σπιτι, αλλα με την αξια που εδωσαν στο σπιτι το 1991, ενα καινουριο καλοφτιαγμενο μικρο διαμερισμα μπορει να εχει την ιδια αξια με ενα παλιο μεγαλυτερο σπιτι. Αλλα ενα μικρο διαμερισμα με ενα μεγαλο διαμερισμα στο ιδιο κτιριο θα ειναι σε διαφορετικο band.

Ελενη δεν ειναι ετσι και δεν ειναι δικαιο αυτο που λες για το χαρατσι. Εδω τα δημοτικα τελη ουσιαστικα ειναι νομαρχιακα τελη (αν δεις το 85% περιπου πηγαινουν στη νομαρχια) και προσφερουν σχολεια, δρομους, leisure centres, παρκα, παιδικες χαρες, cycling roads κλπκλπκλπ

Στην Ελλαδα, εκτος του αυτες οι παροχες δεν υπαρχουν, προσφερονται υποτιθεται απο το κρατος, οχι απο τη νομαρχια, και οι κρατικοι φοροι εχουν ηδη κρατηθει απο το εισοδημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, αλλα αλλο η εισφορα της ΕΡΤ αλλο οι εισφορες στο δημο. Παντως και τα δυο σαν ποσα ηταν πολυ μικρα δηλαδη εμενα οι γονεις μου δινουν για δημοτικα τελη 25 ευρω το τριμηνο..κατι τετοιο.

Η εισφορά της ΕΡΤ είναι το TV Licence. Τα δημοτικά τέλη (πολλαπλασιασμένα x10) είναι το Council Tax. Στην Ελλάδα τα πληρώνεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ, ενώ εδώ είναι χωριστά.

Μια φίλη μου μένει στο SE σε BAND A πληρώνει πάνω από 1000 λίρες το χρόνο. Άστα να πάνε.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειμαστε band d. Αλλα νομιζω οτι και οι τιμες του καθε band αλλαζουν απο council σε council

Ναι, έτσι είναι. Για band d νομίζω ότι πληρώνετε ουκ ολίγα, αλλά δεν είναι και πολλά. Άντε σε μια πιο μπας κλας περιοχή να πληρώνατε 1400-1500.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ενα μικρο διαμερισμα με ενα μεγαλο διαμερισμα στο ιδιο κτιριο θα ειναι σε διαφορετικο band.

Όχι απαραίτητα, γιατί τα bands έχουν ένα σχετικό width. Μπορεί το μικρό διαμέρισμα να κοστίζει 80,000 και το μεγάλο 110,000 και να είναι στο ίδιο band.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι. Για band d νομίζω ότι πληρώνετε ουκ ολίγα, αλλά δεν είναι και πολλά. Άντε σε μια πιο μπας κλας περιοχή να πληρώνατε 1400-1500.

και να φανταστεις οτι ειμαστε στο dodgy end της πολης. Κοιταω τα νοικια στην ανατολικη πλευρα και μου πεφτουν τα μαλλια....

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα, γιατί τα bands έχουν ένα σχετικό width. Μπορεί το μικρό διαμέρισμα να κοστίζει 80,000 και το μεγάλο 110,000 και να είναι στο ίδιο band.

σωστο κι αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...