Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημέρες!!

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια που ξεκινάνε σήμερα και καλή δύναμη στους γονείς... αν και μάλλον διακοπές θα έχετε από Δευτέρα;)

Σήμερα δεν έχω καθόλου κέφια... πονάει και η μέση μου και με ζορίζει:mad: από φαγητό θα κάνω φακές... αν αλλάξουν τα κέφια μου, μπορεί να κάνω και καμία τυροκαυτερή... είδα χτες συνταγή στην Ψυχούλη και λέω να την δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Μου φαίνεται ότι θ'αποχωρήσω σύντομα από την παρέα σας, αφού στην κουζίνα περισσότερο πλένω πιάτα παρά μαγειρεύω... Για σήμερα δε μαγείρεψα, έμεινε λίγη σούπα μοσχάρι με πεπονάκι από χθες (τουλάχιστον την έφαγαν και δε θα πετάξουμε φαγητό, που πολύ μου κακοφαίνεται) και το βράδυ θα φτιάξω πίτσες, μία με ντομάτα - τυρί απλή και μία με γαλοπούλα, κρέμα γάλακτος, μπέικον, τυρί.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!!

μόλις έβαλα στο φούρνο κοτοπιτα!με έτοιμη σφολιάτα,δεν είχα χρόνο!παρόλο που νομίζω η σπιτική είναι σαφώς καλύτερη!

το μεσημεράκι θα κάνω και τη μπουγάτσα!;)

εχουμε και τουρλού από χτες οπότε είμαστε ολοι οκ!:D


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

Εγώ λέω μάλλον να αποχωρήσω από αυτό το τόπικ, γιατί γράφω τα ίδια με το ¨τί θα μαγειρέψουμε σήμερα" και είμαστε πάνω κάτω οι ίδιες και εκεί... οπότε δεν θα τα γράφω εις διπλούν... φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια.

Εγώ λέω μάλλον να αποχωρήσω από αυτό το τόπικ, γιατί γράφω τα ίδια με το ¨τί θα μαγειρέψουμε σήμερα" και είμαστε πάνω κάτω οι ίδιες και εκεί... οπότε δεν θα τα γράφω εις διπλούν... φιλιά!

και γιατί να μη μεινεις εδώ;;)

τέλεια η κοτόπιτα μαγειροκόριτσα!βουρ για μπουγάτσα!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενο μου καλαμαριδιο σε ευχαριστω πολυ

Δεν κάνει τίποτις Χαρά μου, αν ξέρω κάτι ευχαρίστως να το πω ;):-D

Ντεμι μια χαρά οι πατάτουλές με τα λουκάνικα.

Καλαμαράκι ευχαριστώ,με λένε Γωγώ η γεωργία όπως θέλετε:wink: είμαι 21 χρόνων προς το παρόν μένω μόνη μου,από τα 16 μου μαγειρεύω κ μου αρέσει πολύ,εάν δείτε να σας κάνω περίεργες ερωτήσεις περί φαγητών μην τρόμαξετέ αλλά μόνη μου έμαθα να μαγειρεύω,έχασα την μανά μου πριν 10 χρόνια οπότε δεν έχω κάποιον άλλον να ρωτήσω περί φαγητού.

Στην φωτο φαίνετε σαν να έχει κάποια σάλτσα,σκεφτόμουν άμα τα έβαζα στο φούρνο να τα έβαζα στην γάστρα κ στο τέλος να άνοιγα το καπάκι κ να τα έβαζα στο γκριλ.

Κορίτσια τι ειδικότητα έχετε (εάν θέλετε λέτε)

Χαρά,το Σποριδιο να είναι καλά κ κάποια στιγμή θα την φτιάξεις την σοκολάτοπίτα

Ελεύθερα ότι ερώτηση έχεις, έχω κ εγώ πολλές απορίες :mrgreen:

Τι κάνουν τα κορίτσια; Εγώ από σήμερα μπήκα σε περιπέτειες... Η μικρή προνήπιο φέτος = τάπερ απ το σπίτι, ο σύζυγος δίαιτα κι εγώ ανάμεσα. Είναι κάπου εκεί που χάνεται η μαγεία της μαγειρικής για εμένα και μετατρέπεται σε αγγαρεία. Δεν πτοούμαι όμως, ευκαιρία να τους βάλω νέες γεύσεις στη διατροφή τους. Απλά το πρώτο διάστημα μέχρι να μπω σε πρόγραμμα ίσως μαγειρεύω δυο φορές την ημέρα (περισσότερες μερίδες εννοείται να υπάρχουν μαγειρεμένες στην κατάψυξη!) Μόλις έσβησα φασολάκια απ τον κήπο του παππού στο χωριό και αργότερα θα τα χωρίσω στα δυο να μπουν κατάψυξη για 2 διαφορετικές ημέρες μιας και ήταν αρκετά. Έβγαλα και έτοιμο ζυμάρι απ την κατάψυξη (όλες το ίδιο κάνουμε, μη παιδεύεσαι εγκυούλα!) να φτιάξω μια πίτσα για απόψε να αποχαιρετίσουμε τις κρεπάλες μέχρι τα Χριστούγεννα τουλάχιστον. Μένει η κόρη για το αυριανό φαγητό της. Τη ρωτάω απ το μεσημέρι και μου χει ζητήσει δυο φορές πίτα οπότε μάλλον πάω για ψώνια!

Κουρκουμπίνι χάρηκα για την απόσπασή σου! Αναμένω και από σύζυγο συναδέλφου του συζύγου ευχάριστα. Κι εκείνη σύζυγος ένστολου και τρίτεκνη παρακαλώ και πέρυσι εστάλη Μύκονο! Αδικίες, τι να πεις...

Καλή αρχή, Καλή χρονιά να έχουν τα μικρά μας κ καλά μαγειρέματα ;)

καλαμαράκι,τι δουλειές κάνεις;ο φόβος μου για το χειμώνα είναι η υγρασία και η μούχλα!ευτυχώς έχουμε ακόμη καλό καιρό και φυσικά όποτε και να ξεκινήσουμε στο σχολείο πάλι θαχουμε λίγο περισσότερο χρόνο στην αρχή!;)

κάποια ρωτησε ειδικότητες,φιλόλογος ειδικής αγωγής!

Ντεμάκι κάνω τα τελευταία μαζέματα του σπιτιού, οργάνωση πλυσίματα γενικές γιατί μετά θα μου έρθουν όλα καπέλο με το στρώσιμο των χαλιών γύρω στα μέσα οκτώβρη κ δεν θέλω. Έκανα παντζούρια, μπαλκόνια τα γλύψαμε έκανα γενική το σαλόνι, τις βιβλιοθήκες μας πέταξα πολύυυυυυυ χαρτούρα κτλ κ συμμάζεψα τα ρούχα της μικρής δηλαδή κατέβασα τα περσινά τα ένωσα με τα καινούργια έβαλα το μοντελάκι μου να τα φορέσει όλα να δω τι πάει που , έφτιαξα κ μια σακουλα τζάμπο με ρούχα για την εκκλησία με κασετίνες δικές μου παλιές, μια τσάντα παιδική κ χώρισα τα ρούχα της σε βαριά χειμωνιάτικα που πήγαν πάλι πατάρι ντουλάπας κ τα πρώτα φθινοπωρινά που περιμένουν στρωικά όμορφα διπλωμένα στο ράφι της ντουλάπας της να αρχίσουν τα πρώτα κρύα να πλυθούν κ να "σιδερωθούν" στο στεγνωτήριο μπουχαχαχα :mrgreen: Αυτά τα λίγα τώρα μπορώ να πω πως έχω τελειώσει {για αυτό εξαφανίστηκα λίγο :mrgreen::rolleyes:}

.

Το RavT βγαίνει απ όπου και το kalamaraki :-P

!

Είσαι σίγουρη??????? χαχαχαα :mrgreen::-D:-D

κοριτσάρες,υπέκυψα τελικά και πήρα υλικά για μπουγάτσα!:D πήρα και ωραία λαχανικά να κάνουμε αύριο τουρλού!

Άτιμηηηηηη περιμένω φώτο !

:D:D:D:D:D

εγω βρηκα ενα ζυμαρι της μπαρμπαριγου και με εχει καταβολεψει. την τελευταια φορα το εκανα ολικης.... συμπληρωσα με αλευρι ολιης με το ματι, αλλα ηταν χοντρικα 1/3 του συνολικου αλευρου.

η ζυμη της μπαρμπαριγου εινια η εξης

350μλ νερο χλιαρο

1 μαγια (ειτε ενα καλουπακι 25γρ ειτε ενα φακελακι ξερη)

λιγη ζαχαρη για την καλυτερη ενεργοποιηση της μαγιας

500 γρ αλευρι απλο

αλατι

και λιγο λαδι 4-5 κσ

με αυτην την ζυμη κανω και τυροψωμακια

.

Έκανα κ εγώ το πρώτο μου καρβελάκι ολικής!! Μας άρεσε πάαααρα πολύ οικογενειακός!! Θα βάλω φώτο μετά!

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι να ρωτησω για την σαλτσα που λες,αυτη βγαινει πελτες πηχτος σαν αυτο που βαζουμε μια κσ σε ολη την κατσαρολα? Τετοιο εχει φτιαξει η μαμα μου πολυ γι αολους μας.Εγω ηθελα να φτιαξω σε βαζακια μικρα σαλτσα ετοιμη να την εχω για πιτσα ετοιμη για ευκολια να κανω μονο την ζυμη κ τελος. Να εχω καμι α10αρια για το χειμωνα. Θα παω το Σαββατο λαικη κ θα παρω ντοματες γιατι η μαμα μου δεν εχει αλλες ,εχω κ βασιλικο στην γλαστρα μου κ πιπεριες κ πιστευω να γινει καλη.

Τζένη μου βγαίνει πηχτή σαν το ψιλοκομμένο ντοματάκι να σου πω, δεν είναι πελτές όπως ο συμπυκνωμένος. Μάλλον φταίει ο τίτλος της συνταγής ;)

Αυτή όπως ανέφερα τη φτιάχνω από πέρυσι , φέτος έβαλα σε κάποια βάζα βασιλικό, σε άλλα δυόσμο κ σε άλλο μόνο αλάτι. Και στην πίτσα που φτιάχνω από αυτήν βάζω. Να κάνεις να κάνεις πολύ ποιο νόστιμη είναι από την αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Να σας δείξω κ τα δικά μας τώρα

Έχω ένα χρόνο προσπαθώ να πείσω τη μικρή να φάει σπιτικό πουρέ πατάτας....{όχι ότι τρώει τον έτοιμο γενικά δεν τον τρώει κ στο σχολείο πάλι τον έδιωχνε από το πιάτο της...} μου έλεγε πως το σιχαίνεται. Ενώ είναι πατατολάτρης μεγάλος!

Ε σκέφτηκα αφού κάθομαι κ ατενίζω τις ώρες μου, να κάτσουμε να το φτιάξουμε μαζί από την αρχή μπας κ δει πως δεν είναι τίποτα σιχαμερό...

Την έβαλα πλύναμε τις πατάτες μαζί, τις έκοψα , τις έβαλε εκείνη στη κατσαρόλα. Της ζήτησα να μου φέρει το γάλα, το βούτυρο από το ψυγείο {Για να δει τι βάζουμε} κ κατέβασα κ εγώ το αλάτι το πιπέρι κ το μοσχοκάρυδο...

Όταν ήταν έτοιμες, την έβαλα να τις λιώσει με το πηρούνι, κ της εξήγησα βήμα βήμα τι πρέπει να κάνει, της έβαζα το γάλα κ το βούτυρο κ ανακάτευε, έβαλε μόνη της αλάτι κ πιπέρι. Και στο τέλος της λέω για δοκίμασέ το θέλει κάτι άλλο. Δοκιμάζει διστακτικά...Αααα είναι πολύ νόστιμο μου λέει!! Και της έδωσα κ το πίμερ να το λιώσει εντελώς να γίνει βελούδινος....

Ε λοιπόν....όσο ετοίμαζα το μοσχαράκι, την έπιασα δυο φορές να ανοίγει την κατσαρόλα να φάει με το δάχτυλο πουρέ....χε χε χε

Και ναι ....Μαμά{σπιτικός πουρές} - Μικρή = 1-0 χαχαχαχαχα Νενικήκαμεν!!!

Και το κλου μου ζήτησε να το ξανακάνω!!

Οπότε βουαλά το κοκκινιστό χτένι με σπιτικό πουρέ {κ με φρέσκια σαλτσούλα της μαμάς} από τα χέρια της μικρής μου

photo-2013-09-10-19-50-59-120_zps16142ac2.jpg

Χτες με τον αγιασμό κ τους καφέδες μετά στο παρκο έκανα ταπεινά μακαρονάκια με τη σάλτσα μου πάλι

Το βραδάκι ετοίμασα ντάκο να τσιμπήσουμε, της άρεσε πολύ

photo-2013-09-12-08-20-19-838_zps9c5ac56a.jpg

Και σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια γιαχνί με μουστάρδα

photo-2013-09-12-15-06-47-622_zps1d6daa48.jpg

Για αύριο θα δούμε....

Ξεκινάω να μαγειρεύω από βραδύς πια γιατί στέλνω φαγητό στο νηπιαγωγείο οπότε τα κεφάλια μέσα, πρόγραμμα μενού βδομάδας συν να βρίσκω κάτι ωραίο κ ενδιαφέρον για κολατσιό κάθε μέρα....χμμμ....θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

Εγώ λέω μάλλον να αποχωρήσω από αυτό το τόπικ, γιατί γράφω τα ίδια με το ¨τί θα μαγειρέψουμε σήμερα" και είμαστε πάνω κάτω οι ίδιες και εκεί... οπότε δεν θα τα γράφω εις διπλούν... φιλιά!

Αποχωρήσεις διαβάζω! Ούτε ριάλιτι να ήμασταν χα χα χα

Όπου νιώθεις καλύτερα Νίνα!

Farewell!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχχχ μου βάζετε δύσκολα;) τα άλλα κορίτσια δεν έχουν φωτογραφίες:( εμείς από δω είμαστε πιο ρεαλίστριες:P τί μου κάνετε?!:rolleyes:

kalamaraki τέλεια η ιδέα σου να βάλεις την μικρή να βοηθήσει στον πουρέ! έτσι θα τον τρώει σίγουρα πια!

Πάρτε και ένα σουφλέ σοκολάτα, που "χτύπησα" σήμερα...σαν κέικ βγήκε, αλλά δε με νοιάζει... είναι πολύ πολύ σοκολατένιο!:tongue:

dtu5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σας δείξω κ τα δικά μας τώρα

Έχω ένα χρόνο προσπαθώ να πείσω τη μικρή να φάει σπιτικό πουρέ πατάτας....{όχι ότι τρώει τον έτοιμο γενικά δεν τον τρώει κ στο σχολείο πάλι τον έδιωχνε από το πιάτο της...} μου έλεγε πως το σιχαίνεται. Ενώ είναι πατατολάτρης μεγάλος!

Ε σκέφτηκα αφού κάθομαι κ ατενίζω τις ώρες μου, να κάτσουμε να το φτιάξουμε μαζί από την αρχή μπας κ δει πως δεν είναι τίποτα σιχαμερό...

Την έβαλα πλύναμε τις πατάτες μαζί, τις έκοψα , τις έβαλε εκείνη στη κατσαρόλα. Της ζήτησα να μου φέρει το γάλα, το βούτυρο από το ψυγείο {Για να δει τι βάζουμε} κ κατέβασα κ εγώ το αλάτι το πιπέρι κ το μοσχοκάρυδο...

Όταν ήταν έτοιμες, την έβαλα να τις λιώσει με το πηρούνι, κ της εξήγησα βήμα βήμα τι πρέπει να κάνει, της έβαζα το γάλα κ το βούτυρο κ ανακάτευε, έβαλε μόνη της αλάτι κ πιπέρι. Και στο τέλος της λέω για δοκίμασέ το θέλει κάτι άλλο. Δοκιμάζει διστακτικά...Αααα είναι πολύ νόστιμο μου λέει!! Και της έδωσα κ το πίμερ να το λιώσει εντελώς να γίνει βελούδινος....

Ε λοιπόν....όσο ετοίμαζα το μοσχαράκι, την έπιασα δυο φορές να ανοίγει την κατσαρόλα να φάει με το δάχτυλο πουρέ....χε χε χε

Και ναι ....Μαμά{σπιτικός πουρές} - Μικρή = 1-0 χαχαχαχαχα Νενικήκαμεν!!!

Και το κλου μου ζήτησε να το ξανακάνω!!

Οπότε βουαλά το κοκκινιστό χτένι με σπιτικό πουρέ {κ με φρέσκια σαλτσούλα της μαμάς} από τα χέρια της μικρής μου

photo-2013-09-10-19-50-59-120_zps16142ac2.jpg

Χτες με τον αγιασμό κ τους καφέδες μετά στο παρκο έκανα ταπεινά μακαρονάκια με τη σάλτσα μου πάλι

Το βραδάκι ετοίμασα ντάκο να τσιμπήσουμε, της άρεσε πολύ

photo-2013-09-12-08-20-19-838_zps9c5ac56a.jpg

Και σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια γιαχνί με μουστάρδα

photo-2013-09-12-15-06-47-622_zps1d6daa48.jpg

Για αύριο θα δούμε....

Ξεκινάω να μαγειρεύω από βραδύς πια γιατί στέλνω φαγητό στο νηπιαγωγείο οπότε τα κεφάλια μέσα, πρόγραμμα μενού βδομάδας συν να βρίσκω κάτι ωραίο κ ενδιαφέρον για κολατσιό κάθε μέρα....χμμμ....θα δούμε

Μμμμμμ μου μυριζει θαυμα γευση:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ μου βάζετε δύσκολα;) τα άλλα κορίτσια δεν έχουν φωτογραφίες:( εμείς από δω είμαστε πιο ρεαλίστριες:P τί μου κάνετε?!:rolleyes:

kalamaraki τέλεια η ιδέα σου να βάλεις την μικρή να βοηθήσει στον πουρέ! έτσι θα τον τρώει σίγουρα πια!

Πάρτε και ένα σουφλέ σοκολάτα, που "χτύπησα" σήμερα...σαν κέικ βγήκε, αλλά δε με νοιάζει... είναι πολύ πολύ σοκολατένιο!:tongue:

dtu5.jpg

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θα μου ελειπαν εμενα προσωπικα οι φωτογραφιες σου.....

αχ ατιμη, πρωι πρωι τι μου κανεις; τελειο βγηκε....... τελειο

εγω εβρασα ταπεινα μακρονια πρωι πρωι....

θα σχολιασω αργοτερα κοριτσαρες τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

πωπω πωπω !! τι καλουδια ειναι αυτα μου βγηκαν τα ματια!! σαν το σκυλακι ξερογλυφομαι ....Αυτο το μοσχαρακι μου κλεινει το ματι!! κ μετα το φαι ενα σουφλεδακι σοκολατας θα ειναι οτι πρεπει!

καλαμαρακι δεν θα το πιστεψεις.Χτες μιλαγα με την μαμυ μου στο τηλ κ μου ειπε πως μου εκανε μερικα βαζα με σαλτσα ντοματα οπως ακριβως μου εγραψες!! Ουτε συνεννοημενες να εισαστα! Παλι με εσωσε!!

Αχ αν δεν σου κανει κοπο μαζι με το φαγητο γραψε κ τα σνακ που βαζεις στην μικρη να περνουμε καμια ιδεα!! Εμεις ξεκινησαμε χτες νηπιο κ τις δυο μερε τοστ κ μπανανα του βαζω αλλα ηδη αρχισε το βραδυ κ μου ελεγε παλι τοστ θα μου βαλεις αυριο οποτε καταλαβαινεις...

Εγω εφτιαξα κ κουλουρια Θεσ/κης προχτες απο τις συνταγες τις παρεας κ βγηκαν απιστευτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...