Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλαμαριδιο και μαγηροκορητσα

καλησπερα τη λυμπηστηκα πυ ειναι ολα
:mrgreen:
εγω σημερα καθ οτι πεμπτη ημερα λαικης εκανα ψαρακι 2 φετες ξιφια στο γκριλ με τηγ πατατουλες πρασινη σαλατα και πηπεριες φλωρηνης....λεω να κανω και ενα ψωμακι αργοτερα
;)

Link to comment
Share on other sites

στη γεύση έγιναν όπως τα κουλούρια θεσ/νίκης στην όψη όμως και στο ψήσιμο έγιναν όπως τα ψωμένια κουλούρια τα γλυκά πουχει ο φούρνος

οκ έχω βάλει τα γελια!!!!!!!!!!!!:tongue::mad::):):):):):):):)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στη γεύση έγιναν όπως τα κουλούρια θεσ/νίκης στην όψη όμως και στο ψήσιμο έγιναν όπως τα ψωμένια κουλούρια τα γλυκά πουχει ο φούρνος

οκ έχω βάλει τα γελια!!!!!!!!!!!!:tongue::mad::):):):):):):):)

Χα χα χα αν δεις τα σχόλια ακριβώς το ίδιο έχω γράψει κ εγώ. Καλά μεν αλλά όχι αερατα σαν τα κουλούρια Θεσσαλονίκης κ ναι όντως ψωμενια

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα αν δεις τα σχόλια ακριβώς το ίδιο έχω γράψει κ εγώ. Καλά μεν αλλά όχι αερατα σαν τα κουλούρια Θεσσαλονίκης κ ναι όντως ψωμενια

δεν μπορούσα να τα διαβάσω όλα είχε πολλά!και μάλιστα πολλά θετικά!γι'αυτο κι εγώ είπα να τα επιχειρήσω!νασαι καλά όμως που μου το λες γιατί στενοχωρήθηκα!και χίλιες φορές να ταχα κάνει τύπου χαμπουργκερ αφου τώρα τα τρώμε με ζαμπόν και τυρί!χαχαχαα!πάντως στη φώτο μοιάζουν πολύ με τα αγοραστά!

εσύ ποια κάνεις;

υγ έχω και τη μπουγάτσα στο φούρνο!οκ του χρόνου πάλι!χαχαχ!με ένα πακέτο φύλλο κρουστας έκανα τρεις!στη σειρά!ανάσα δεν πήραμε!χαχααχ


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα

κοριτσια νομιζω παιζει μεγαλο ρολο το αλευρι που θα χρησιμοποιησεις για τα κουλουρια.Αυτο θ ατο εχετε παρατηρησει κ στους φουρνους οτι απο φουρνο σε φουρνο το κεθε κουλουρι δεν ειναι το ιδιο.Εννοω πως αν βαλεις αλευρι κιτρινο σκληρο χωριατικο τα κουλουρια θα γινουν πιο ψωμενια σαν χωριατικο ψωμι .αν βαλεις για ολες τις χρησεις θα γινουν πιο απαλα αλλα νομιζψ δεν θα κρατηθουν γι αμερες.Ε΅πειτα στους φουρνους βαζουν κ πολλα αλλα μεσα που τα κανουν αφρατα.

Κ εγω αυτα εκανα με αλευρι χωριατικο κ γιναν πολυ γευστικα κ εμφανισιμα.Δεν ηταν σαν τα κουλουρακια που πουλανε στο δρομο αλλα κ παλι ηταν πολυ νοστιμα κ δεν μας χαλασε καθολου.Παντα οτι κ να φτιαξουμε σπιτικο δεν μοιαζει ποτε 100% με το αγοραστο ετσι δεν ειναι? Τουλαχιστον ξερουμε τι τρωμε . Ειμαι σιγουρη ντεμη μου πως γιναν πεντανοστιμα κ να μην στεναχωριεσαι καθολου.

επισης εγω αλατι εβαλα με το ματι γιατι μου φανηκαν πολυ τα 30 γρ.Επισης αν δεν κανει καλη επιδραση η μαγια να δωσει δυναμη να φουσκωσουν μετα γινεται η ζυμη σαν μαζα κ ισως γι αυτο να γιναν ψωμενια.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω μαζα, το καταλβαινεις οταν ψηθει περισσοτερο παρα οταν τα πλαθεις.

Για την μαγια σου ειπα προσοχη γιατι αν την καψεις δεν θα φουσκωσει η ζυμη με τιποτα.Επισης εγω εγω παρατηρησει 2 -3 φορες που εχω παρει μια συγκεκριμενη μαρκα μαγιας ακομα κ απλο ζυμαρι πιτσας που εφτιαξα δεν φουσκωνε κ δεν ξαναπαιρνω με τιποτα!! Προχτες πεταξα μια δοση σταφιδοψωμο κ μετα την αλλη μερα εκανα ακριβως το ιδιο με αλλη μαγια κ φουσκωσαν απιστευτα!

Αλλο ενα βημα που βοηθαει να γινονται αερατα τα ζυμαρια ειναι το καλο κοσκινισμα στο αλευρι.Εγω το περναω 2 φορες απο την σιτα σε οτι κ αν φτιαξω.

το λοιπον σημερα θα φαμε αρακα με πατατες κ καροτα.

Χτες εφτιαξα κ μαφιν αλμυρα για το βραδυ κ για σημερα δεκατιανο.Βγηκαν πολυ ωραια αλλα δεν ξεκολλαγαν απο τα χαρτακια με τιποτα!! Τι βλακεια εκανα βρε κοριτσια? Δεν εβαλα λαδακι στα χαρτακια γιατι νομιζα πως ηταν αντικολλητικα.Ετσι οπως ηταν τα εβαλα στις θηκες στο ταψι για τα μαφινς.

Εκανα τα μισα με γκουντα κ ζαμπον-γαλοπουλα κ τα υπολοιπα με ντοματα-φετα-πιπερια κ ελιες.Πολυ νοστιμα θα τα καθιερωσω. Ειδικα αν εχεις διαφορα που δεν προλαβαινεις να τα φας στο ψυγειο ειναι πολυ καλη λυση κ νομιζω θα ειναι καλο κ για παιδικο παρτυ.

Ειχα διαβασει διαφορες συνταγες αλλα δεν ειχα αποθηκευσει καμια κ εκανα οτι θυμομουν/

Εβαμα μια κουπα αλευρι φαριναπ , ενα γιαουρτι , 3 αυγα κ ουτε 1/4 απο το γιαουρτοκουτο λαδι.Τα ανακατεψα καλα κ το αφησα κανα δεκαλεπτο μεχρι να ετοιμασω τα υπολοιπα.Μετα το χωρισα στα δυο κ εβαλα τα υλικα που εγραψα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξελογιάστρες! Σας διαβάζω εννοείται αλλά είμεθα σε δίαιτα οπότε δεν έχω να επιδείξω κάτι! ggeny οι φούρνοι δεν έχουν μαγικό φίλτρο μόνο σωστές συνταγές με διάφορες μίξεις αλεύρων, συγκεκριμένες σε ποσότητα. :-)

Τα κεκάκια ίσως σου κόλλησαν γιατί ήταν αρκετά υδαρή. Απ τη στιγμή που οι ποσότητες των υλικών ήταν της εμπνεύσεώς σου δύσκολο να πούμε με βεβαιότητα τι έφταιξε!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξελογιάστρες! Σας διαβάζω εννοείται αλλά είμεθα σε δίαιτα οπότε δεν έχω να επιδείξω κάτι! ggeny οι φούρνοι δεν έχουν μαγικό φίλτρο μόνο σωστές συνταγές με διάφορες μίξεις αλεύρων, συγκεκριμένες σε ποσότητα. :-)

Τα κεκάκια ίσως σου κόλλησαν γιατί ήταν αρκετά υδαρή. Απ τη στιγμή που οι ποσότητες των υλικών ήταν της εμπνεύσεώς σου δύσκολο να πούμε με βεβαιότητα τι έφταιξε!

Το ξερω οτι δεν εχουν μαγικα φιλτρα απλα επειδη ειχε ο ξαδερφος μου φουρνο ξερω απο πρωτο χερι οτι βαζουν διογκωτικα κλπ.Αυτο εννοω!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπονζούυυυυυυυυυυυυρ κυρίες μου

Για σήμερα θα φτιάξω κεφτεδάκια φούρνου με κάτι γίγαντες περίσσευμα κ σαλάτα

Της μικρής τα έφτιαξα χθες το βράδυ με πατάτες σαν τηγανητές κ το δεκατιανό της

photo-2013-09-20-09-00-19-432_zpsaffd88fc.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι,είσαι μάνα!τέλος!:D

τα κολοκυθάκια δε με τις πατάτες γιαχνί τα έφαγε για 2η μέρα το μικιό!για εμάς έκανα ενα γρήγορο σουφλέ ζυμαρικών!ωραία μάνα ε;για μας τα πικαντικά κι ωραία και για τη μικρή τα υγιεινά!:tongue::D:D:D:D

έκανα και πιπεριές φλωρινης ψητές!τέλειες!

αύριο έχουμε βάφτιση και θα φάμε εκεί!τι να παραγγείλω για τη μικρή;ή να μην παραγείλω και να της φτιάξω κάτι;αλλά όλοι μαζί κι ο ψωριάρης χώρια;αυτο σκέφτομαι!

τα κουλούρια τα έκανα με το αλεύρι που προτείνει η συνταγή(Robin Hood)!πάντως το ίδιο είχα πάθει,αν θυμάστε,και με τα σταφιδόψωμα!και με τα ντόνατ!λέτε να φταίει η μαγιά;τι να πω!

η μπουγάτσα πολύ καλή για μια ακόμη φορά!

καλαμαράκι,τις πατάτες σαν τηγανιτές τις κάνεις σε αντκολλητικό;βάζεις και αντικολλητικό χαρτί ή όχι;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλαμαράκι τι ωραία δέκατιανα που τρώει η μικρή,ζηλεύω

Εγώ έφτιαξα σοκολάτοπίτα χτες. ...... https://picasaweb.google.com/m/viewer?hl=el#photo/116088166282621160334/5925654403280057825/5925656367507706130

Και Φρικασε https://picasaweb.google.com/m/viewer?hl=el#photo/116088166282621160334/5925654403280057825/5925656377140176962

δε βλέπουμε φώτος!εγώ τουλάχιστον!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...