Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

marianna88 μούρλια τα καλούδια σου! και η πατατόπιτα φαίνεται λαχταριστή:P η ζύμη δεν σου άρεσε ιδιαίτερα γιατί είναι πολύ ψωμένια? για πες!

Εγώ σήμερα φτιάχνω αρακά με πιλαφάκι... το Σάββατο έκανα κοτοπουλάκι με πατάτες λεμονάτο, το οποίο ακολουθεί φώτο και μία πολύχρωμη σαλάτα, πέραν των βραστών αμπελοφάσουλων. Δυστυχώς ντομάτες δε βρήκα καλές στη λαική, οπότε η σάλτσα αναβάλλεται προς το παρόν:(

w3p7.jpg

jpbz.jpg

ikw8.jpg

ολα μου μιλησαν απο τη στιγμη που τα ειδα....

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα κάνω μοσχαράκι με πάπρικα και γιαούρτι!είπα να αλλάξουμε λίγο!;)

άντε ναχουμε φαγητό γιατι πάμε για babyswimming σήμερα 1η μέρα!δε θα κάνουμε απλά να παρακολουθήσουμε αλλά όσο ναναι θα πεινάμε μετά!;)

η συνταγή είναι αυτή της Μπαρμπαρήγου

http://www.argiro.gr/Recipe/%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CE%B5-%CF%80%CE%AC%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9

θα σας πω εντυπώσεις οταν με το καλό φάμε

παρεπιπτόντως η μπουγάτσα θα επαναληφθεί!:tongue::)

καλο μπανακι, περιμενουμε και εντυπωσεις.

εγω εκανα προχθες παστιτσιο, πατατες φουρνου και κατεβασα μπιφτεκια απο καταψυξη. ειχα και ενα φυλλο ετοιμη σφολιατα και το εκανα μικρη τυροπιτουλα και τα φαγαμε το βραδυ.

χθες εκανα ενα κεικ αρμυρο, με ελιες, φετα (εινια αυτα τα μαφινς με φετα και ελιες).

αλλα φωτογραφιες δεν εβγαλα.... σορι κοριτσια. δεν προλαβα.

χθες το απογυεμα πηγα και χασαπη, πηρα τηγανια (θελω να την κανω με φετα οπως ειπε η αρνικολ) και μοσχαρι για κοκκινιστο.... αυτα σημερα το απογευμα.... σας φιλω, καλημερες. ετοιμαζομαι για σχολειο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μια κοπελα, τζινι νομιζω εσυ, μου ζητησε συνταγες.

ο χαλβας εινια αυτος που προτεινε η ντεμι

http://www.sintagespareas.gr/sintages/simigdalenios-xalbas-lemoni.html

και η "ταρτα" εινια αυτην

http://www.sintagespareas.gr/sintages/simigdalenios-xalbas-lemoni.html

εγω δεν χρησιμοπιησα μιξερ αλλα την κρεμα την αφρατεψα δυο φορες οσο κρυωνε. επισης δεν εκανα μπισκοτενια βαση και εβαλα απο κατω σαβαγιαρ δροσισμενα σε γαλα.

εινια δροσερη και πανευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Να μας πεις εντυπώσεις από την τηγανιά έτσι; για να τη φτιάξω κι εγώ.

Εμείς θα φάμε μπατζίνα σήμερα από πεθερά.

Ωραιότατη η τάρτα με λεμόνι κι ας είναι με σαβαγιάρ. Ποια έκανες ακριβώς; γιατί βγαίνει πάλι ο χαλβάς στο λινκ.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααααααααααααααααααααα στο μαγειροπαρεάκι!

Έχω εξαφανιστεί , αλλά προσπαθώ να μπω σε μια ρέγουλα με το πρόγραμμα της μικρής μπαλέτα πάρκο παιδότοπους κτλ {ξαναγύρισα στο αποβραδίς μαγείρεμα κ θέλω λίγο οργάνωση για να μη πελαγώνω μετά το πάρκο τι να φτιάξω στις 9 το βράδυ} ε λίγο και η κακή διάθεση....{ακόμη να μας πάρουν κ γίνεται το τουρλομπούκι αυτό.....!}

Έφτιαξα πολλά αυτές τις μέρες ας τα πάρω από την αρχή

Έκανα ψωμάκι μόνο με ολικής σίκαλης κ η αναλογία μου βγήκε πολύ καλή κ μας άρεσε παααρα πολύ κ σε αυτό θα καταλήξουμε μάλλον

photo-2013-09-17-23-52-20-457_zpse4c011ec.jpg

Τακτοποίησα τον δυόσμο με λαδάκι

photo-2013-09-18-00-12-17-223_zps93cf1dfa.jpg

Την Κυριακή έφτιαξα ένα μπανανοκεικ {ότι απέμεινε χε χε} αλλά έβαλα σταγόνες σοκολάτας κατά την εντολή της μικρής κ μου έγινε λίγο υγρό μέσα δεν πειράζει το φάγαμε άνετα χαχα

photo-2013-09-17-23-54-11-06_zps6fb5ecf1.jpg

Εφτιαξα προχθές μια ομελέτα τορτίγια με δυο αυγά, μια μέτρια πατάτα κ μισό κρεμμυδι στο μικρό τηγάνι, έφαγε η μικρή τη μισή το βράδυ κ την υπόλοιπη για πρωινό

photo-2013-09-18-00-11-40-106_zpsd59e4c0b.jpg

Την Κυριακή έψησε ο χαζμπαντ σουβλάκια κ το ψωμάκι μας με ρίγανη λαδάκι

photo-2013-09-17-23-51-11-136_zps6fd194c7.jpg

Για χθες είχα κάνει λεμονάτο μοσχαράκι με λίγη μουστάρδα {ναι μας αρέσει πολύ οικογενειακός χαχα}

photo-2013-09-17-23-53-04-927_zpsc0873e7c.jpg

Χτες το βράδυ ετοίμασα το σημερινό μας φαγητό φασόλια γίγαντες

photo-2013-09-17-23-53-36-183_zps216e2e37.jpg

Και μετά έφτιαξα στα γρήγορα αλμυρά pancakes με τη βασική συνταγή για το δεκατιανό της μικρής κ για εμάς , μειώνοντας τη ζάχαρη κ πρόσθεσα μια κούπα τριμμένο τυρί κ λίγη γαλοπούλα, έγιναν γρήγορα κ πάρα πολύ ωραία κ αφράτα

photo-2013-09-18-00-04-24-683_zps20c74fc9.jpg

Να κ το δεκατιανό της σήμερα, καλά εννοείτε δεν τα φάει όλα χε χε

photo-2013-09-18-01-56-01-456_zps027640b7.jpg

Αυτααααααααααά! Τώρα πάω να σας διαβάσω ενδελεχώς κ να σχολιάσω αυτά που έβλεπα τόσες μέρες

Link to comment
Share on other sites

καλαμαρακι εγραψες!!! Θα τα εκτυπωσω αμεσως!!!Ευχαριστουμε πολυ!

Σιγά βρε έγραψα ότι ιδέα είχα στο κεφάλι μου, ότι ξέρω ότι τρώει η μικρή μου, ότι θα ήθελα να δοκιμάσει να φάει κ ότι έχω στις αποθηκευμένες συνταγές μου χαχαχα Ψυγείο την έβαλα κ εγώ!

ε ρε τι έχουμε να πάθουμε στα νήπια!:tongue::P:p:p:p

καλά και τώρα που δεν πάμε νήπιο,ψάχνουμε τι επιλογές έχουμε κυρίως για απογευματινό γιατι το δεκατιανό μας είναι φρούτο!;) αν και καμιά φορά τρώμε και το απόγευμα φρούτο διαφορετικό βέβαια από το δεκατιανό!;)

Κοίτα παλιότερα που ήταν ποιο μικρή δεν ζήταγε πολλά, μεγαλώνοντας όμως έχει άποψη κ πολλές φορές μου λέει πάλι τοστ πχ ή πάλι κεικ....ε πρέπει να έχω διάφορα γιατί αλλιώς δεν τρώει...γκρρρρρρ Στο πότε θα φάει φρούτο ή το αλμυρό της δεν επεμβαίνω πια, ότι διαλέξει μόνη της, υπάρχουν μέρες που δεν έχει φάει φρούτο όλη μέρα κ τα επιλέγει για βραδινό...γούστο της

ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol:

Καλαμαρακι ειπα να σε στηριξω λιγο ;) χεχε

Πρωτη φορα μπαινω σ'αυτο το θεμα, δεν σας εχω διαβασει παρα μονο την τελευταια σελιδα, χτες φαγαμε μπριαμ για αυριο δεν εχω αποφασισει ακομα..

Και επειδη δεν εχω αυτη τη στιγμη κατι αλλο, θα σας βαλω μια φωτογραφια που τραβηξα πριν λιγο καιρο, τα τηγανοψωμακια μου!

phpxC76vGAM_zps1dc4092a.jpg

Καλώς την!!! Ναι ναι να μας υποστηρίξεις βεβαίως βεβαίως!!!

Πολύ ωραία τα τηγανοψωμάκια σου!!

εδω ειναι το κοτοπουλακι με τυρι κρεμα και ρυζι σπυρωτο

6q3j.th.jpg

Κοπελιαααααααααααααα

Είναι η συνταγή που νομίζω από το σαιτ?? Όλο λέω θα την δοκιμάσω κ όλο το ξεχνάω, για πες λεπτομέρειες!!!

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!

νομίζω ότι τα μπάνια τέλειωσαν!:cry: η θάλασσα σήμερα ήτανε αρκετά κρύα και γενικώς η ατμόσφαιρα ήταν κρύα!χτες δε δεν μπήκαμε καθόλου!:cry:

δε θα πω ομως καλό χειμώνα!όχι!:evil: θα πω σιγά σιγά να εγκλιματιζόμαστε!;)

Ε ναι κυρία μου....καιρός να είναι κρύα η θάλασσα πια χε χε εδώ πάντως έχει κρύο δροσιά τα πρωινά κ καθόλου ζέστη το μεσημέρι.

εννοειται θα σας βαζω! Εχω τρελα με τα μαγειρεματα, τοσο καιρο δεν εμπαινα απο φοβο οτι δεν θα προλαβαινω να σας παρακολουθω :rolleyes: σε ευχαριστω που θα μου κανεις την τιμη! :cool:

λοιπον κοριτσοπουλα, εχθες με τα μικρα φτιαξαμε κουλουρακια!!

βγηκαν 3 λαμαρινες φουλ γεματες, αλλα και παλι..δεν νομιζω να κρατησουν για πολυ! :rolleyes:

σημερα εγινε μια "πατατα", ενω περιμενα ψαρια να μαγειρεψω ξαφνικα βρεθηκα χωρις, και στη στιγμη με οτι υλικα ειχα σπιτι σκεφτηκα και εφτιαξα μια πατατοπιτα αυτοσχεδια!!!!

Να σας πω την αληθεια, απο γευση ηταν αρκετα καλη, ειχα βαλει μεσα και μπεικον και κρεμμυδια και κεφαλοτυρι,θα θελα ομως να εχει πιο πολυ τυρι, ισως αν την ξαναφτιαξω να πασπαλισω φετα πανω απο τη γεμιση και μετα να τη σκεπασω.. :? Επισης δεν ηταν ακριβως φυλλο αυτο που εφτιαξα, ηταν το ζυμαρι του ψωμιου ανοιγμενο σαν φυλλο, και θα μου αρεσε εντελει περισσοτερο αν ειχα ανοιξει κανονικα φυλλα.. Παντως πρωτη φορα δοκιμασα να φτιαξω κατι τετοιο, οποτε οκ! :D

Τι να μας προλάβεις βρε , τα καθημερινά βγάζουμε κ καμιά πίτα ή γλυκό

Ωραία τα μπισκότα σου, για πες λεπτομέρειες για τη γέμιση της πατατόπιτας μιλάει στη καρδιά μου κ φαίνεται πολύ λαχταριστή χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα καλημερα!

Πωπω νοστιμιες Νινα , γεια στα χερια σου! κ εγω εψησα πιπεριες το Σαββατο σκετες ομως με καροτο κ μαιντανο λαδι -ξυδι.

Κοριτσια την εφτιαξα κ εγω την μπουγατσα ( της τεμπελας) το Σαββατο αλλα δεν με ενθουσιασε.Μου φανηκε πολυ γλυκια.Θα κρατησω την ιδεα ομως κ την επομενη φορα θα βαλω τα φυλλα ετσι οπως λεει η συνταγη θα τα ψησω λιγο κ μετα θα βαλω μια κρεμα που φτιαχνω με κορν φλαουρ.

Εγω εφτιαξα χτες για σημερα κοκορα σουπα κ μια γαλατοπιτα για απογευματινο/πρωινο.

Καλαμαρακι χρυσοχερα μου,εδωσα την λιστα με τα σνακ κ διπλα στα κοριτσια στο θηλασμο ε? ελπιζω να μην εκανα γκαφα .

Γούστα αυτά Τζένη, φταίει το βαρύ ζαχαρούχο αλλά σίγουρα θα γίνει διαφορετική σε γλύκα με την κρέμα σου, να μας πεις εντυπώσεις όταν το κάνεις.

Κανένα πρόβλημα για τη λίστα ;)

καλημερα κοριτσια! :D

εχτες εφτιαξα ψαρακια στον φουρνο, νομιζω λεγονται "λακατίκια" ή καπως ετσι! Ειναι πολυ μεγαλα και εχουνε παρα πολυ ψαχνο! Περισσεψε και για σημερα :rolleyes:

εχτες λοιπον τα συνοδεψαμε με την πατατοπιτα που ειχε περισσεψει, σημερα με τι να τα συνοδεψω δεν ξερω :?

σας βαζω και φωτο, αν και δεν φαινονται τοσο λαχταριστα οσο πραγματικα ειναι!

Και μένα σα τονάκια μου μοιάζουν, όντως έχουν πολύ ψαχνό

Γειας τα χέρια σου!

ωραιοτατα Μαριαννα! Σαν τα τονακια πρπ να είναι ε? Ε φτιαξε καμια σαλατουλα κ μια χαρα θα ειστε !!

Εγω εχω παραξενια κ δεν μπορω να φαω ψαρι ζεσταμενο την αλλη μερα με τιποτα ομως! ενω ειναι απο τα αγαπημενα μου φαγητα τα τρωω μονο ζεστα την ωρα που θα μαγειρευτουν.

Ούτε για αστείο , συμφωνώ μαζί σου μόνο της ώρας αν είναι, προτιμώ να φάω πέτρες από το να φάω χθεσινό ή κρύο ψάρι...μπρρρρρρρρρρρρ

καλαμαρακι καλοφαγωτο αν και απο τοτε εχετε φαει αλλα ποσα...

αρχισατε να με κανετε να σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα τον αρτοπαρασκευαστη, μετα την επιτυχημενη αγορα της χυτρας.

φοβερο το κολπο και καταπληκτικα τα φαγητα. τα μουσταρδατα κολοκυθακια θα τα δοκιμασω.

Κουρκουμπινάκι μου εγώ στα έχω ξαναπεί, αν τρώτε ψωμί , αν δε σε ενοχλεί που δεν έχει τόση κόρα σε ποσότητα σαν τα αγοραστά, αν φτιάχνεις πίτες/πίτσες κ ζυμάρια τότε ναι αξίζει την αγορά του! Εγώ ήθελα άλλον να πάρω αλλά ....τα χρήματα που είχα εως εκεί με πήγαιναν, βέβαια δεν το μετάνιωσα του έχω βγάλει την πίστη τόσες μέρες χαχαχα

Εγώ λέω να το σκεφτείς ;)

Καλημέρα κορίτσια!

Εγώ σήμερα φτιάχνω αρακά με πιλαφάκι... το Σάββατο έκανα κοτοπουλάκι με πατάτες λεμονάτο, το οποίο ακολουθεί φώτο και μία πολύχρωμη σαλάτα, πέραν των βραστών αμπελοφάσουλων. Δυστυχώς ντομάτες δε βρήκα καλές στη λαική, οπότε η σάλτσα αναβάλλεται προς το παρόν:(

Καλώς την με τα καλούδια της

Η σαλάτα με ενθουσίασε με την κάπαρη την αγαπημένη μου :mrgreen:

Καλημέρα!!! τι ωραία πράγματα είναι αυτά βρε παιδιά!

Ζήλεψα κουλουράκια απ'τα μικρά και πολύχρωμη σαλάτα αλά Νίνα! Αλήθεια τα φασολάκια πώς τα μαγείρεψες; Απλώς τα έβρασες κι έβαλες λάδι; σαν σαλάτα δηλ;

Για σήμερα έφτιαξα αρνάκι στο φούρνο με πατατούλες, πάνω σε λαδόκολλα, με ρίγανη, σκορδάκι και λεμόνι κι έγινε μούρλια, οι πατάτες δε σαν τηγανητές! και φυσικά, τη σουπούλα της μπέμπας.

Πω πω πολυαγαπημένο το αρνάκι στη λαδόκολλα μιαμμμμμ μιαμμμμμ

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα κάνω μοσχαράκι με πάπρικα και γιαούρτι!είπα να αλλάξουμε λίγο!;)

άντε ναχουμε φαγητό γιατι πάμε για babyswimming σήμερα 1η μέρα!δε θα κάνουμε απλά να παρακολουθήσουμε αλλά όσο ναναι θα πεινάμε μετά!;)

η συνταγή είναι αυτή της Μπαρμπαρήγου

http://www.argiro.gr/Recipe/%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CE%B5-%CF%80%CE%AC%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9

θα σας πω εντυπώσεις οταν με το καλό φάμε

παρεπιπτόντως η μπουγάτσα θα επαναληφθεί!:tongue::)

Μπήκε στα υπόψιν το μοσχαράκι, έχω καπνιστή πάπρικα κ θέλω να τη χρησιμοποιήσω :mrgreen::cool:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

πωπωπω καλουδια παλι!!! γεια στα χερια σου καλαμαρακι!Ωραιοτατο το ψωμακι σου αφρατο αφρατο!

Κ εγω το σκεφτομαι σοβαρα για αρτοπαρασκευαστη αλλα τι να πρωτοπαρεις... κ μιξερ καλο θελω τυπου κενγουντ κ καταψυχτη ΑΧ ατιμη οικονομικη κριση ....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

πωπωπω καλουδια παλι!!! γεια στα χερια σου καλαμαρακι!Ωραιοτατο το ψωμακι σου αφρατο αφρατο!

Κ εγω το σκεφτομαι σοβαρα για αρτοπαρασκευαστη αλλα τι να πρωτοπαρεις... κ μιξερ καλο θελω τυπου κενγουντ κ καταψυχτη ΑΧ ατιμη οικονομικη κριση ....

Αχχχ σε νιώθω πίστεψέ με

Το μίξερ το είχα όνειρο από όταν παντρεύτηκα , κατάφερα κ το πήρα ενάμιση μήνα πριν απολυθεί ο σύζυγος με δόσεις μαζί με στεγνωτήριο.

Μεγάλωσα σε σπίτι με στεγνωτήριο ρούχων κ πλυντήριο πιάτων από το 1984 κ μου φαινόταν αδιανόητο να μην έχω πλυντήριο πιάτων στο σπίτι μου {μαζευόντουσαν τα άτιμα στο πιτσ φιτίλι }. Αγοράσαμε το πλυντ. πιάτων 6 μήνες αφού γεννήθηκε η μικρή ένιωσα λύτρωση από τα κάτεργα του νεροχύτη κ είπα στον χαζμπαντ πως ""τώρα σε ξαναερωτεύτηκα "" χαχαχαχαχα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Και μετά είχα βάλει σειρά το στεγνωτήριο....ε το πήρα πριν δυο χρόνια, είχε προσφορά ο κοτσώβολος στις συσκευές της ζιμενς 25% κ είπα να το εκμεταλλευτούμε κ πήραμε μαζί την κουζινομηχανή της κενγουντ με τον μεγάλο κάδο αλλά με δόσεις γιατί αλλιώς δεν γινόταν.

Αρτοπαρασκευαστή είχα τόσο καιρό δανεικό ένα παλιό 10 χρονών της Bomann του πατέρα μου αλλά κάηκε η αντίσταση κ μου ζήτησαν 30 ευρώ να το φτιάξω.... ε λέω μόλις ξαναβγεί του λιντλ θα τον πάρω είχα ακούσει πολύ καλά λόγια από δυο φίλες που τον έχουν καιρό τώρα, άσχετα αν λουκούμιαζα έναν της κενγουντ χε χε

Τώρα σειρά έχω βάλει αν κ όποτε μπορέσουμε μεγαλύτερο ψυγείο κ καταψύκτη :mrgreen:. Ε εντάξει...όνειρο φαντασίωση θα μείνει σίγουρα χαχαχα αλλά δεν πειράζει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να σας δείξω κ τα δικά μας τώρα

Έχω ένα χρόνο προσπαθώ να πείσω τη μικρή να φάει σπιτικό πουρέ πατάτας....{όχι ότι τρώει τον έτοιμο γενικά δεν τον τρώει κ στο σχολείο πάλι τον έδιωχνε από το πιάτο της...} μου έλεγε πως το σιχαίνεται. Ενώ είναι πατατολάτρης μεγάλος!

Ε σκέφτηκα αφού κάθομαι κ ατενίζω τις ώρες μου, να κάτσουμε να το φτιάξουμε μαζί από την αρχή μπας κ δει πως δεν είναι τίποτα σιχαμερό...

Την έβαλα πλύναμε τις πατάτες μαζί, τις έκοψα , τις έβαλε εκείνη στη κατσαρόλα. Της ζήτησα να μου φέρει το γάλα, το βούτυρο από το ψυγείο {Για να δει τι βάζουμε} κ κατέβασα κ εγώ το αλάτι το πιπέρι κ το μοσχοκάρυδο...

Όταν ήταν έτοιμες, την έβαλα να τις λιώσει με το πηρούνι, κ της εξήγησα βήμα βήμα τι πρέπει να κάνει, της έβαζα το γάλα κ το βούτυρο κ ανακάτευε, έβαλε μόνη της αλάτι κ πιπέρι. Και στο τέλος της λέω για δοκίμασέ το θέλει κάτι άλλο. Δοκιμάζει διστακτικά...Αααα είναι πολύ νόστιμο μου λέει!! Και της έδωσα κ το πίμερ να το λιώσει εντελώς να γίνει βελούδινος....

Ε λοιπόν....όσο ετοίμαζα το μοσχαράκι, την έπιασα δυο φορές να ανοίγει την κατσαρόλα να φάει με το δάχτυλο πουρέ....χε χε χε

Και ναι ....Μαμά{σπιτικός πουρές} - Μικρή = 1-0 χαχαχαχαχα Νενικήκαμεν!!!

Και το κλου μου ζήτησε να το ξανακάνω!!

Οπότε βουαλά το κοκκινιστό χτένι με σπιτικό πουρέ {κ με φρέσκια σαλτσούλα της μαμάς} από τα χέρια της μικρής μου

photo-2013-09-10-19-50-59-120_zps16142ac2.jpg

Χτες με τον αγιασμό κ τους καφέδες μετά στο παρκο έκανα ταπεινά μακαρονάκια με τη σάλτσα μου πάλι

Το βραδάκι ετοίμασα ντάκο να τσιμπήσουμε, της άρεσε πολύ

photo-2013-09-12-08-20-19-838_zps9c5ac56a.jpg

Και σήμερα έφτιαξα κολοκυθάκια γιαχνί με μουστάρδα

photo-2013-09-12-15-06-47-622_zps1d6daa48.jpg

Για αύριο θα δούμε....

Ξεκινάω να μαγειρεύω από βραδύς πια γιατί στέλνω φαγητό στο νηπιαγωγείο οπότε τα κεφάλια μέσα, πρόγραμμα μενού βδομάδας συν να βρίσκω κάτι ωραίο κ ενδιαφέρον για κολατσιό κάθε μέρα....χμμμ....θα δούμε

Καλαμαρακι μου μηπως ειναι ευκολο να δωσεις τη συνταγη για τα κολοκυθακια γιαχνι με μουσταρδα?Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι μου μηπως ειναι ευκολο να δωσεις τη συνταγη για τα κολοκυθακια γιαχνι με μουσταρδα?Ευχαριστω εκ των προτερων

Εννοείτε :D

Η συνταγή είναι αυτή http://www.sintagespareas.gr/sintages/kolokithakia-me-patates-giaxni.html μόνο που προσθέτω στο νερό πριν βράσει δυο με τρεις κουταλιές σούπας γεμάτες μουστάρδα ;)

αααα κ αν μου περισσέψει πολύ ζουμάκι , γιατί αν τα βράσω εως να σωθεί τα κολοκύθια θα είναι για πουρέ μετά , ρίχνω μια κ.σούπας κορν φλάουερ διαλυμένο σε λίγο κρύο νεράκι κ δένω σε σάλτσα το ζουμάκι αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσακια!

πωπωπω καλουδια παλι!!! γεια στα χερια σου καλαμαρακι!Ωραιοτατο το ψωμακι σου αφρατο αφρατο!

Κ εγω το σκεφτομαι σοβαρα για αρτοπαρασκευαστη αλλα τι να πρωτοπαρεις... κ μιξερ καλο θελω τυπου κενγουντ κ καταψυχτη ΑΧ ατιμη οικονομικη κριση ....

αχ πες τα πες τα χρυσοστομη.... και εγω ολα αυτα θελω συν το στεγνωτηριο που μου λεει μια φιλη μου οτι θα σωθω...

Να μας πεις εντυπώσεις από την τηγανιά έτσι; για να τη φτιάξω κι εγώ.

Εμείς θα φάμε μπατζίνα σήμερα από πεθερά.

Ωραιότατη η τάρτα με λεμόνι κι ας είναι με σαβαγιάρ. Ποια έκανες ακριβώς; γιατί βγαίνει πάλι ο χαλβάς στο λινκ.

καλε ναι.. τωρα την εβαλα στη χυτρα, χωρις το τυρι εννοειται.

σορι κοριτσια το πρωι βιαζομουν, αν και επιανα αργα δουλεια. τεσπα. η συνταγη εινια λεμονοπιτα πανευκολη και εινια αυτην

http://www.sintagespareas.gr/sintages/lemonopita-paneikoli.html

καλαμαρακι υποκλινομαι. τι να πουμε. φοβερα ολα.... ο χαζμπαντ παντως την κατεχει την τεχνη του ψησιματος. του αρεσει.

το κοτοπουλο εινια σχετικα δικης μου εμπνευσης. εκανα το κοτοπουλο κανονικα στη χυτρα λεμονατο η μπυρατο, δεν θυμαμια. φαγαμε δυο μερες. την πρωτη μερα ετσι. την επομενη για να το αλλαξω εριξα στο ζουμακι τυρι κρεμα και χυλωσε και εγινε τελειο...

τωρα θα ριξω στο ζουμακι φετα τριμμενη. θα σας πω εντυπωσεις. α τωρα εχω χοιρινη τηγανια.

ναι τον αρτοπαρασκευαστη τον σκεφτοαμι σοβαρα πλεον. να σας ρωτησω, κανει ζυμες και για μπισκοτα, κουλουρακια κτλ;

εγω πολυ καλο σνακ-πρωινο θεωρω και το κουλουρι για τα μικρα μας.

ειδες το ολικης τι ωραιο;;;

το βραδυ θα βαλω και το κοκκινιστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Ντέμι θα σου 'λεγα να φτιάξεις μια μπατζίνα. Εδώ στην Καρδίτσα τις πίτες τις τρώνε για φαγητό με γιαούρτι όχι ως συνοδευτικό.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

κατέληξα στα κολοκυθάκια με πατάτες γιαχνί

τη μουστάρδα πότε την προσθέτεις καλαμαράκι;δεν την αναφέρει η συνταγή

Ντεμακι το έγραψα κ ποιο πάνω, την προσθέτω μαζί με το νερό 2-3 κ.σ. γεμάτες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...