Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Ντεμακι οι πατατες δεν διατηρουντε κ τοσο καλα στην καταψυξη. αν μπορεις να τις αποφυγεις καλο ειναι.

Για τις μελιτζανες μπορεις ειτε να τις ψησεις στον αερα ειτε να τις περασεις λιγο απο το τηγανι , να τις αφησεις να κρυωσουν κ μετα καταψυξη.Ετσι θα τις εχεις ετοιμες να κανεις μουσακα, πιτσα μελιτζανες κλπ κλπ κλπ.Το ιδιο κ τα κολοκυθακια.

Εμεις κανουμε κμια συνταγη οπου τηγανιζουμε μελιτζανες κ πιπεριες κ μετα τις κανουμε με σαλτσα ντοματας με μπολικο κρεμμυδι κ σκορδο.Κρατιουνται πολυ καλα καταψυξη το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια.

κούκλααα.........λίγο τεράστιες βγήκαν....δεν τις μικραίνεις.

ουτε να γράψουμε δεν μπορούμε

φαντάζομαι σε μένα απευθύνεσαι;)...πριν βγω, τις τσέκαρα, αλλά εκτός από την τελευταία, που είπα κιόλας ότι ξεχειλώνει την σελίδα, για αυτό την έβγαλα, οι άλλες ήταν κανονικές...σήμερα δεν τις βλέπω καν! σόρυ κοπελιά!

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!!

σήμερα είχαμε βραστά λαχανικά σαλάτα!το μικιό κρέας με πατατούλες απο τη γιαγιά χτες!

αριβάρισαν από πατρίδα μελιτζάνες,πιπεριές,κολοκύθια,σταφύλια,πατάτες,πιπερίστες καυτέρες!

επομένως επιβαλλεται νομίζω να κάνω φαγητά να κρατάω στην κατάψυξη!άντε να δούμε πότε θα ξεκινήσουμε δουλειά!:tongue:

το απόγευμα θα πάμε να πάρουμε κι άλλα λαχανικά από φίλο μας!άντε να δούμε τι θαχουμε κι απο΄κει!;)

η 1η συνταγή που σκεφτομαι είναι παππουτσακια αλλά χωρίς κιμά,γίνεται;ε,καλά μου μαγειροκόριτσα;:tongue::P

τουρλού εννοείται!οι πατάτες θα διατηρηθούν στην κατάψυξη;

γεμιστα,αν και τα βαριέμαι

πιπεριές ψητές

τι άλλο;πείτε καμιά ιδεα;να μην αλλοιώνονται και στην κατάψυξη!

Εγώ πάντα τα παπουτσάκια χωρίς κυμά τα κάνω... τσιγαρίζω ελαφρά το εσωτερικό τους με κρεμμυδάκι, βάζω μαιντανό και γεμίζω... ρίχνω και τυράκι από πάνω και είναι μούρλια! πιπεριές μπορείς να κάνεις και τουρσί, να διατηρηθούν στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα καλημερα,

πρωινη πρωινη γιατι ετοιμαζομαι για δουλεια.

εκανα διαφορα, καταλαβαινετε, χωρις φωτο:oops::oops::oops:

εκανα φακες, ρεβυθια, κοτοπουλο με πιλαφι (μπουτακια ξεκοκκαλισμενα)

αυτο το κοτοπουλο με το μπουκαλι λεω να το δοκιμασω αν και το φοβαμαι στο φουρνο το μπουκαλι.

εσεις κανετε τη μπουγατσα με το φυλλο κρουστας η με τη σφολιατα;

για σημερα εχουμε φακες και μια μεριδα ρεβυθια. και στην καταψυξη εχω ετοιμο πατσιτσιο χωρις τη μπεσαμελ.

Μπονζούρ κουρκουμπίνι μου

Μμμμμ ρεβύθια έχω καιρό να κάνω, ωραία ιδέα!

άαααχ να είχα ένα καταψύκτη....να έχωνα να έχωνα διάφορα χε χε

Μην το φοβάσει καθόλου δεν πέφτει, κ φυσικά το γεμίζεις με νερό ή μπύρα κ μυρωδικά μπαχάρια για να αρωματίσει κ το εσωτερικό της κότας.

Μπουγάτσα όταν βαριέμαι κάνω της τεμπέλας με φύλλο κρούστα κ την κρέμα από ζαχαρούχο από πάνω τρώγεται ποιο γρήγορα, όταν όμως είναι να το πάω κάπου κάνω την κανονική με φύλλο σφολιάτας έχω καταλήξει σε αυτήν γιατί μου αρέσει πολύ η κρέμα της http://www.sintagespareas.gr/sintages/i-pio-nostimi-mpougatsa.html

εχω μερικες ερωτησεις

1) ο αρτοπαρασκευαστης κανει και σφολιατα, κουρου, γενικα ζυμη για παστα φλωρα μπισκοτα κτλ;

2) στο στεγνωτηριο μπορω να μπερδευω τα ρουχα; δηλαδη να βαζω δυο πλυντηρια χρωματιστα και ασπρα, των παιδιων και δικα μας κτλ;

αυτα, θα επανελθω και για σχολια. ετοιμαζομαι για το σχολειο...

φιλια.....

πάμε λοιπόν

1}Ο αρτοπαρασκευαστής κάνει ότι ζύμη θες εσύ, έχει πρόγραμμα για ζύμη κ φούσκωμα. Αλλά για να κάνεις σφολιάτα σπιτική θα πρέπει να τα φτιάξεις με το βουτηράκι μετά ανοίγοντας τα σωστά? Μπορείς να πλάσεις τη ζύμη στον αρτο/κή να μη την αφήσεις να φουσκώσει κ να τη βγάλεις να της βάλεις το βούτυρο κτλ

Τώρα για τη ζύμη μπριζέ της πάστα φλώρας....ρε συ είναι τόσο εύκολη στο χέρι την κάνουμε κ μετά πάει ψυγείο να σφίξει το βούτυρο δεν θέλει αρτο/στή

Αλλά για ζυμάρια για πίτες, ψωμιά, μπουρεκάκια, πίτσες κτλ για μένα είναι ιδανικό.

2}Ναι μπορείς αρκεί να χωράει τόσα κιλά το στεγνωτήριο σου αλλιώς θα βγουν βρεγμένα ελαφρώς γιατί θα είναι βαρύ το φορτίο κ δεν θα μπορεί να τα στεγνώσει. πχ εγώ έχω 5 κιλό πλυντήριο ρούχων κ 7 κιλο στεγνωτήριο. {άσχετα που το καημένο το πλυντ. ρούχων το μπουκώνω σαν 7 κιλό χαχαχα}

Το κάνω αυτό που λες όταν έχω μέτρια πλυντήρια περίπου των 3-4 κιλών για να μπορέσει να τα στεγνώσει. Δεν περνάνε τα χρώματα από μαύρα στα λευκά. Αρκεί να είναι στυμμένα τα ρούχα αλλιώς θα ξεράσουν χρώμα στο στέγνωμα.Και το έχω δοκιμάσει κ με προγραμματισμό δηλαδή τα έχω ενώσει τα πλυντήρια στις 12 κ το έχω προγραμματίσει να τελειώσει στις 7 το πρωί κ δεν περάσαν πάλι άσχετα αν κάθισαν στον κάδο.

Δική μου γνώμη πάρε 7 κιλό στεγνωτήριο με πρόγραμμα ρύθμισης χρόνου κ ενεργειακής κλάσης ΑΑΑ+, ξέρω είναι ακριβότερα {περίπου 900-1000ευρώ}αλλά ειλικρινά το 5 κιλό δεν χωράει τίποτα, τη ρύθμιση χρόνου θα σε γλυτώσει από το περίμενε να πάει το νυχτερινό για να το βάλω, κ η ενεργειακή κλάση ααα δεν θα σου καταναλώνει πολύ ρεύμα, συν ότι στο 7 κιλό εγώ βάζω το πάπλωμα μας μόνο του, της μικρής το πάπλωμα, κ τις κουβέρτες της μικρής ή στο 7 κιλό στεγνωτήριο χωράει περίπου 2 σετ σεντόνια , 4 σεντόνια κ 4 μαξιλαροθήκες ή χωράει 3 πετσέτες μεγάλες μπάνιου κ 3 χεριών.

Εγώ το βάζω καλοκαίρι/χειμώνα πια, έχω σταματήσει να απλώνω ρούχα έξω, μοσχομυρίζουν κ είναι απαλά επιτέλους αλλά μόνο στο νυχτερινό ρεύμα κ δεν έχω παρατηρήσει τραγική αύξηση στην κατανάλωση.

Το μόνο που σε συμβούλευα αν πάρεις τελικά είναι να κάνεις χωριστά πλυντήρια ανά είδος για να έχεις την καλύτερη απόδοση στεγνώματος. Γιατί πχ για τα σεντόνια/πετσέτες θέλει ποιο δυνατή θερμοκρασία από ότι για τα ρούχα.

Εγώ πλένω χώρια τα σεντόνια, χώρια τις πετσέτες κ μετά τα ρούχα σε χρωματιστά ανάμεικτα μικρής δικά μας κ άσπρα μικρής δικά μας.

Το πήρα τον Νοέμβρη του 2011 από τον κοτσόβολο με δόσεις :rolleyes: κ έιναι η καλύτερη αγορά που έκανα εβερ χαχαχα μετά το πλυντήριο πιάτων κ το επιτραπέζιο μιξερ της κενγουντ

Εχω αυτό --> http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/washing-machines/dryers/113736-siemens-wt46w360gr κ αν είχε 9 κιλο όταν το πήρα θα έπαιρνα το 9 κιλο χε χε χε

Link to comment
Share on other sites

το κοίταξα... ευχαριστώ!:P

Ή μπορείς να κάνεις λογαριασμό στο www.photobucket.com όπου έχει την επιλογή όταν ανεβάζεις φώτο για το μέγεθος για σαιτ πχ 640χ480 κ από εκεί πια να κάνεις κόπυ πειστ το λινκ IMG

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο θέμα μας τώρα

Χτες φάγαμε το λεμονάτο πρασόρυζο {όπως ακριβώς το κόκκινο αλλά χωρίς τη σάλτσα κ με λεμόνι μόνο}

photo-2013-09-24-09-20-54-735_zps6748a53a.jpg

Και έφτιαξα με το ζυμάρι πίτσας που ξεπάγωσα μικρά πεινιρλί με φέτα ντομάτα κ ελιές για το δεκατιανό της μικρής κ για εμάς

photo-2013-09-24-09-21-36-224_zpseb075d5f.jpg

Για σήμερα έχω ήδη φτιάξει από χτες ταπεινά φασολάκια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Εμεις κανουμε κμια συνταγη οπου τηγανιζουμε μελιτζανες κ πιπεριες κ μετα τις κανουμε με σαλτσα ντοματας με μπολικο κρεμμυδι κ σκορδο.Κρατιουνται πολυ καλα καταψυξη το εχω δοκιμασει.

α πα πα πα.....ωραίο!!!

Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ πάντα τα παπουτσάκια χωρίς κυμά τα κάνω... τσιγαρίζω ελαφρά το εσωτερικό τους με κρεμμυδάκι, βάζω μαιντανό και γεμίζω... ρίχνω και τυράκι από πάνω και είναι μούρλια! πιπεριές μπορείς να κάνεις και τουρσί, να διατηρηθούν στο ψυγείο.

Το ξέρουμε το ξέρουμε θυμάμαι την φωτογραφία! Ωραιότατο φαινόταν :D

Εγώ πάλι τα κάνω πάντα με κιμά χε χε όπως μάθει κανείς αλλιώς μου φαίνονται ορφανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να πω κι εγώ μια συνταγή; Τηγανητές μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πιπεριές και πατάτες, όλα κομμένα σε ροδέλες και στο λαδάκι που έχει μείνει ρίχνουμε λίγη σάλτσα ντομάτας και ξύδι και τα περιχ'υνουμε με αυτήν στο τέλος. Είναι μούρλια, αν και αρκετά ανθυγιεινό...


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια,ευχαριστώ πολύ για τις συνταγές σας!!!και τις ιδέες σας!

αυτή τη συνταγη που σας έγραψα χτες έκανα και πραγματικά βγήκαν τέλειες!:P:p έφαγε και το μικιό!;) δε νομίζω να μείνει για κατάψυξη!:tongue::P

αύριο μάλλον θα κάνω τουρλού κι ο,τι μείνει κατάψυξη!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Help! Το ζυμαρι μου φουσκωσε 35 λεπτα μπορω σε αυτη τη φαση να το βαλω καταψυξη?

αν και αργά...χαχαχα ναι τύλιξτο καλά σε μεμβράνη κ βάλτο κατάψυξη εως κ 3 μήνες μπορείς.

κορίτσια,ευχαριστώ πολύ για τις συνταγές σας!!!και τις ιδέες σας!

αυτή τη συνταγη που σας έγραψα χτες έκανα και πραγματικά βγήκαν τέλειες!:P:p έφαγε και το μικιό!;) δε νομίζω να μείνει για κατάψυξη!:tongue::P

αύριο μάλλον θα κάνω τουρλού κι ο,τι μείνει κατάψυξη!;)

Μπράβο μπράβο στο μικιό!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα

Χτες φάγαμε το λεμονάτο πρασόρυζο {όπως ακριβώς το κόκκινο αλλά χωρίς τη σάλτσα κ με λεμόνι μόνο}

photo-2013-09-24-09-20-54-735_zps6748a53a.jpg

Και έφτιαξα με το ζυμάρι πίτσας που ξεπάγωσα μικρά πεινιρλί με φέτα ντομάτα κ ελιές για το δεκατιανό της μικρής κ για εμάς

photo-2013-09-24-09-21-36-224_zpseb075d5f.jpg

Για σήμερα έχω ήδη φτιάξει από χτες ταπεινά φασολάκια

Πώ πω πω τα πεινιρλί δείχνουν μούρλια... η αδυναμία μου! έχω στην κατάψυξη και έκανα μία μέρα, αλλά ήταν μεγάλα και για βραδυνό είναι πολύ. θα τα κάνω και εγώ μικρά!:P

Link to comment
Share on other sites

εχω στο φούρνο ντοματόπιτα με τυρένια ζύμη!για να δούμε!

αύριο θα κάνω τουρλού!έχω όμως κι άλλα λαχανικά!:shock:

μάλλον θα καταφύγω και στη συντήρησή τους στην καταψυξη!μόνα τους και όχι ψημένα απαραίτητα!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

η ντοματόπιτα θεική!ο φρέσκος βασιλικός την απογειώνει!!σίγουρα θα επαναληφθεί!

τώρα έχω το τουρλού στο φούρνο!έκανα μια γάστρα γεμάτη,μεσαίου μεγέθους,ώστε να κρατήσω και στην κατάψυξη!;) είναι μελιτζάνες άσπρες,εγώ πρώτη φορά τις βλέπω!είναι πιο μικρές από τις μωβ!:P από γεύση θα δούμε το μεσημέρι!;)

θα κάνω και μια μελιτζανοσαλάτα!

έβρασα και παντζάρια χτες!

από γλυκό μας λείπει κάτι!μου έστειλαν και αρκετά μήλα!πείτε συνταγή για μηλόπιτα να τρωει και το μικιό!μηλοπιτακια δλδ κατά προτίμηση να τα παίρνουμε και έξω!;)

από μέρα σε μέρα αναμένουμε να μας καλέσουν για δουλειά!επιτέλους!οπότε θαχω λιγότερο χρόνο!θα ξεκινήσω και τη μικρή καμιά δραστηριότητα!γιατί στο babyswimming δεν έχει απογευματινά!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...