Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Α μπορείς να φτιάξεις και φύλλο στον αρτοπαρασκευαστή; Βγαίνει χοντρό;Τη γέμιση πώς την έκανες;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α μπορείς να φτιάξεις και φύλλο στον αρτοπαρασκευαστή; Βγαίνει χοντρό;Τη γέμιση πώς την έκανες;

Ανάλογα τη ζύμη κ την συνταγή σου

Έκανα αυτό το φύλλο στο πρόγραμμα για ζύμες χθες ή προχθές δεν θυμάμαι κ το είχα στο ψυγείο http://www.sintagespareas.gr/sintages/express-fillo-gia-pita.html

με αυτή τη γέμιση http://www.sintagespareas.gr/sintages/almiri-kolokithopita-2.html αλλά έβαλα τραχανά μέσα ;)

Σε λίγο θα τη βγάλω :D

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη κ η πίτα αλλά δεν πρόλαβε καν να κρυώσει κ χτυπήσαμε από ένα κομμάτι με τον χαζμπαντ χε χε και τελείωσα κ τον τραχανά

photo-2013-09-27-13-37-17-508_zps0ffc5a9c.jpg

photo-2013-09-27-13-38-02-296_zpsafd0f9ff.jpg

νοστιμότατη φαίνεται!!!δεν έχω μέχρι στιγμής ζυμη στον αρτ/στή

η αλήθεια είναι πως ένα χρόνο τώρα τον είχε αναλάβει ο σύζυξ και εκανε ψωμί!πέρα βρέχει!:tongue::P:p οπότε ανέλαβα δραστικά εγώ!;) το επόμενο βήμα είναι τα ζυμάρια!σε ποιο πρόγραμμα καλαμαρακι;μιας και έχουμε τον ίδιο;αυτό που λέει γρήγορο;κι όταν θέλει και φούσκωμα;πχ πίτσας;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακούω ιδέες για περίσσευμα από τηγανιτά συκωτάκια.....Τι να τα κάνω σήμερα, δεν μου έχει ξανατύχει να μείνουν.... Να τα κάνω με σαλτσούλα και ζυμαρικά; Ρύζι τρώμε Πέμπτη-Παρασκευή όχι και σήμερα....Μου έρχεται και μια άλλη ιδέα με πατατούλες τηγανιτές.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Νίνα,τέλεια τα κεφτεδάκια;;;αμάαααααααααν!πραγματικά σαν τηγανητά!πως καλέ;στη λαδόκολλα;

ναι! δεν είναι τίποτα... απλά δεν τα αλεύρωσα... τα έβαλα σε δυνατό φούρνο και ξεμπέρδεψα.

κουρκουμπίνι,εγώ με φύλλο κρούστας την έκανα κι ας λέει με σφολιάτα η συνταγή!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/i-pio-nostimi-mpougatsa.html

σήμερα έκανα αυτό!η φτώχεια θέλει καλοπέραση!του χρόνου πάλι!:tongue::P

http://www.sintagespareas.gr/sintages/solomos-me-patates-sti-ladokolla.html

την τάρτα δεν την έκαλα καλέ!αλλά πολύ θαθελα!είναι κόλαση!

πήρα και σφολιατίνια,και στρογγυλά και τετράγωνα!να κάνω μηλοπιτάκια!

για αύριο πήρα κοτόπουλο!βραστό εννοείται με μακαρόνια και γραβιέρα Κρήτης!;)

Nina-Tom η δικιά σου σάλτσα ντομάτας είναι βρασμένη ή μόνο αλεσμένες ντομάτες φρέσκιες;

τις έκανα μία βράση... αλλά όχι πολλή ώρα.

Βλέπω ότι παιδεύεστε με την μπουγάτσα... εγώ έχω κάνει πολλές φορές την μπουγάτσα του Άκη και είναι θεική! και πολύ γρήγορη!

Χτες έκανα σολομό στο τηγάνι... όχι σε πολλά λάδια, σαν τσιγαριστό... έγινε μούρλια.. και ρύζι συνοδεία. (φωτογραφία ακολουθεί σύντομα). Σήμερα έχει μπριάμ, με λίγο ψάρι από χτες. Έχω ετοιμάσει τζατζίκι και τυροκαυτερή για αύριο που θα ψήσουμε παιδάκια... το απόγευμα θα κάνω πιπεριές και μανιτάρια γεμιστά με τυρί, για να τα ψήσω αύριο. Πάω σε λίγο λαική να ψωνίσω.

Να έχετε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο... ο καιρός κρατάει ακόμα, οπότε όσες μπορείτε, εξορμήστε!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

νοστιμότατη φαίνεται!!!δεν έχω μέχρι στιγμής ζυμη στον αρτ/στή

η αλήθεια είναι πως ένα χρόνο τώρα τον είχε αναλάβει ο σύζυξ και εκανε ψωμί!πέρα βρέχει!:tongue::P:p οπότε ανέλαβα δραστικά εγώ!;) το επόμενο βήμα είναι τα ζυμάρια!σε ποιο πρόγραμμα καλαμαρακι;μιας και έχουμε τον ίδιο;αυτό που λέει γρήγορο;κι όταν θέλει και φούσκωμα;πχ πίτσας;

Μπονζουρρρρ

Στο πρόγραμμα 6 που λέει ζύμες νομίζω ή ζυμάρι το ζυμώνει κ το φουσκώνει κ κρατάει 1μιση ώρα. Εσύ μπορείς να το βγάλεις αφού το ζυμώσει κ να το φουσκώσεις έξω αν δεν θες εκει.

Λεπον στα δικά μας

Χτες που πήγα λαική βρήκα κάτι θεικές σαρδέλες, δεν πέταξα ούτε μια στο καθάρισμα, κ τις έφτιαξα με κόλιανδρο σκόρδο λάδι κ μουστάρδα βγήκαν καταπληκτικές

photo-2013-09-28-15-44-18-847_zps60739f32.jpg

Σήμερα έχει γενέθλια η κουμπάρα μου κ θα κάνει μπάρμπεκιου πάρτι άρα για σήμερα το γλίτωσα το μαγείρεμα χε χε κ χτες μιλώντας στο τηλέφωνο μου ζήτησε να τις κάνω δυο σαλάτες με ότι έχω ήταν κ 11 το βράδυ.

Οπότε βουαλά

Μελιτζανοσαλάτα {το τυράκι θα το βάλω πριν έρθουν οι καλεσμένοι της} και Καβουροσαλάτα

photo-2013-09-29-00-52-26-459_zpsd5978dd3.jpg

Αυτά για σήμερα θα δω τι θα φτιάξω για αύριο για εμάς κ τη μικρή

{Ντεμάκι Κουρκουμπίνι βγήκαν οι τοποθετήσεις μας κ ΝΑΙ είμαι Α΄Θεσσαλονίκης χε χε χε }

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μαγειροκοριτσα!!!

τι μου κάνετε;σκ και ξεκούραση;ω ναι!;) δε σας κέρασα γιατί δεν προσελήφθην πουθενά!ελπίζω όχι για πολύ ακόμη!:mad:

χτες φάγαμε το υπόλοιπο κοτόπουλο με μακαρόνια!το κοτόπουλο με τις μπάμιες μπήκε όπως ήταν κατάψυξη!;) εκανα και τα μηλοπιτακια!:P πολύ καλά!μου περίσσεψε αρκετή γέμιση!γέμισα 17 μικρά σφολιατίνια!δε χωράνε και πολύ τελικά αυτά!ίσως ήταν καλύτερα να τα κάνω με φύλλο μεγάλο!

την έβαλα κατάψυξη τηνν υπόλοιπη γέμιση!λέτε να πάθει τπτ;

σήμερα θα φάμε στα βαφτίσια που μας έχουν καλεσμένους κι έχουμε φυσικά και την επιμέλεια της φωτογράφησης!:P έχει λέει και παιδικό μενού οπότε θα φάμε εκεί!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπονζουρρρρ

Στο πρόγραμμα 6 που λέει ζύμες νομίζω ή ζυμάρι το ζυμώνει κ το φουσκώνει κ κρατάει 1μιση ώρα. Εσύ μπορείς να το βγάλεις αφού το ζυμώσει κ να το φουσκώσεις έξω αν δεν θες εκει.

Λεπον στα δικά μας

Χτες που πήγα λαική βρήκα κάτι θεικές σαρδέλες, δεν πέταξα ούτε μια στο καθάρισμα, κ τις έφτιαξα με κόλιανδρο σκόρδο λάδι κ μουστάρδα βγήκαν καταπληκτικές

photo-2013-09-28-15-44-18-847_zps60739f32.jpg

Σήμερα έχει γενέθλια η κουμπάρα μου κ θα κάνει μπάρμπεκιου πάρτι άρα για σήμερα το γλίτωσα το μαγείρεμα χε χε κ χτες μιλώντας στο τηλέφωνο μου ζήτησε να τις κάνω δυο σαλάτες με ότι έχω ήταν κ 11 το βράδυ.

Οπότε βουαλά

Μελιτζανοσαλάτα {το τυράκι θα το βάλω πριν έρθουν οι καλεσμένοι της} και Καβουροσαλάτα

photo-2013-09-29-00-52-26-459_zpsd5978dd3.jpg

Αυτά για σήμερα θα δω τι θα φτιάξω για αύριο για εμάς κ τη μικρή

{Ντεμάκι Κουρκουμπίνι βγήκαν οι τοποθετήσεις μας κ ΝΑΙ είμαι Α΄Θεσσαλονίκης χε χε χε }

μπράβο ρε κορίτσι!!!!πολύ χαίρομαι!!!!δε θα τρέχεις όπως εγώ!σιγά μην είμαι Γιάννενα!:mad: άντε!τέλεια!

και οι σαλατούλες σου υπέροχες!να περάσετε καλα!ευτυχώς που έβαλες ό,τι είχες σπίτι.........:tongue::P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπράβο ρε κορίτσι!!!!πολύ χαίρομαι!!!!δε θα τρέχεις όπως εγώ!σιγά μην είμαι Γιάννενα!:mad: άντε!τέλεια!

και οι σαλατούλες σου υπέροχες!να περάσετε καλα!ευτυχώς που έβαλες ό,τι είχες σπίτι.........:tongue::P

Εσένα σκεφτόμουνα ρεεεεεεεε Παρασκευή βράδυ

Ήμασταν με δυο συναδέλφους 1 το βράδυ στο φεις περιμένοντας τα πρώτα κ πιστεύαμε θα βγουν τα δικά σας κ εμείς θα πάμε από Δευτέρα. Και βγαίνουν οι αποσπάσεις....βγαίνουν οι μουσικοι....είχε πάει 2 κ πήγα να κοιμηθώ. Μου λεει ο συνάδελφος/φίλος πήγαινε κ όταν ξυπνήσεις θα σου έχω στείλει μύνημα αν είναι.

Και ξυπνάω η δόλια στις 5μιση κ βλέπω μύνημα με την τοποθέτηση μου χχαχαχαχα πολύ το χάρηκα!!

Καλά αποτελέσματα κ σε σένα κ καλή τοποθέτηση, εύχομαι το καλυτερότερο!!!

εντιτ

Μαρί μελιτζάνες είχα πάρει από τη λαική το πρωί για φαγητό, εεε έκανα τις μισές σαλάτα

Και σουρίμι πάντα έχω στην κατάψυξη, αφού μας αρέσει πολύ η καβουροσαλάτα κ τι θέλει σουρίμι , τρια αυγά κρεμμύδι, γιαούρτι, μαγιονέζα πίκλες λεμόνι αααααααααααρα ότι έχεις στο ψυγείο σου εύκαιρο χε χε

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σκεφτόμουνα ρεεεεεεεε Παρασκευή βράδυ

Ήμασταν με δυο συναδέλφους 1 το βράδυ στο φεις περιμένοντας τα πρώτα κ πιστεύαμε θα βγουν τα δικά σας κ εμείς θα πάμε από Δευτέρα. Και βγαίνουν οι αποσπάσεις....βγαίνουν οι μουσικοι....είχε πάει 2 κ πήγα να κοιμηθώ. Μου λεει ο συνάδελφος/φίλος πήγαινε κ όταν ξυπνήσεις θα σου έχω στείλει μύνημα αν είναι.

Και ξυπνάω η δόλια στις 5μιση κ βλέπω μύνημα με την τοποθέτηση μου χχαχαχαχα πολύ το χάρηκα!!

Καλά αποτελέσματα κ σε σένα κ καλή τοποθέτηση, εύχομαι το καλυτερότερο!!!

εντιτ

Μαρί μελιτζάνες είχα πάρει από τη λαική το πρωί για φαγητό, εεε έκανα τις μισές σαλάτα

Και σουρίμι πάντα έχω στην κατάψυξη, αφού μας αρέσει πολύ η καβουροσαλάτα κ τι θέλει σουρίμι , τρια αυγά κρεμμύδι, γιαούρτι, μαγιονέζα πίκλες λεμόνι αααααααααααρα ότι έχεις στο ψυγείο σου εύκαιρο χε χε

ναι βρε πολύ εύκαιρο!:P:p:p:p:p

νασαι καλα!μα όλη μέρα για μας έλεγαν!και τελικά μας τη βγήκατε πλαγιομετωπικά!:tongue:έπεται και η σειρά μας!προφανώς η ειδική αγωγή και δη στη δευτ/βάθμια δεν είναι και 1η τους προτεραιότητα!παρόλο που πάμε κι εμείς με εσπα φέτος!λεφτά μηδέν!:mad:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε πολύ εύκαιρο!:P:p:p:p:p

νασαι καλα!μα όλη μέρα για μας έλεγαν!και τελικά μας τη βγήκατε πλαγιομετωπικά!:tongue:έπεται και η σειρά μας!προφανώς η ειδική αγωγή και δη στη δευτ/βάθμια δεν είναι και 1η τους προτεραιότητα!παρόλο που πάμε κι εμείς με εσπα φέτος!λεφτά μηδέν!:mad:

Ναι ρε γμτ...κ εμείς αυτό είπαμε μετά ότι μάλλον επειδή καίγονται για τα ολοήμερα κ έχουν μεγάλη πίεση κ από γονείς κ από τους δασκάλους για αυτά μας έβγαλαν νωρίτερα. Αλλά έχω μιλήσει με το υπουργείο κ είχα μάθει πως τα δικά σας είναι έτοιμα κ περιμένουν υπογραφές.

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι συγχαρητηρια για την τοποθετηση σου! Ειλικρινα χαιρομαι!

Ντεμι, ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ συντομα θα ακουσεις καλα αποτελεσματα!

Εντωμεταξυ, δε σταματαμε τα μαγειρεματα: Εφτιαξα ενα μιλφειγ Παρασκευη απογευμα και κοντευει να τελειωσει... φυσικα! Για χθες ψαροσουπα και για το βαρδυ κοτοπουλο με χυλοπιτες στο φουρνο. Αλλα επειδη ηταν ολοκληρο κοτοπουλο, θα μεινει και για αυριο λογικα. Σημερα τρωμε στην πεθερα μοσχαρακι κοκκινιστο με πατατες φουρνου και θα μας δωσει και για αυριο, οποτε για Δευτερα και Τριτη ειμαι καλυμμενη.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

μαγειροκοριτσα, ειχαμε υποχρεωσεις σε γαμους κτλ οποτε εμειναν λιγο πισω τα γραψιματα. καταλαβαινετε.

καλαμαρακι, συγχαρητηρια για την προσληψη. ευχομαι και καλη τοποθετηση σε σχολειο.

ντεμακι, εμεις στο σχολειο εχουμε τμηματα ενταξης παιδιων με προβληματα ορασης. κατι ελεγαν την παρασκευη για προσληψη αναπληρωτων. αλλα δεν μπορεσα να μιλησω ενδελεχως με τη συναδελφο που το ανεφερε.

καλαμαρακι, μερσι για τις πληροφοριες. δευτερον, οταν λεω οτι κανω προ-ετοιμασια εννοω οτι πλενω οσα δυναμαι και τα βαζω στο ψυγειο ωστε να τα εχω ετοιμα πλυμενα. επισης το μαρουλι το πλενω καλα και το εχω στο μπολ στο ψυγειο ειτε ολοκληρα τα φυλλα ειτε κομμενα ετοιμα να τα βαλω στη σαλατιερα. επισης παντζαρια, καροτα τα κανω σαλατα και στο ταπερ στο ψυγειο ετοιμη. βαζω λαδι και αλατι για τη συντηρηση τους εννοειται. δηλαδη εχω κανονικα ετοιμη τη σαλατα. ο,τι μπορω επισης το βαζω και καταψυξη. πχ, καροτα, οσα δεν τα τριψω, τα κοβω καμματακια και καταψυξη σε σακουλακι για να εχω για τα φαγητα.

εξακολουθω να πιστευω οτι ο καταψυκτης θα με σωσει σε πολλα. προσπαθω.

για αρτοπαρασεκυαστη ψαχνω μεταχειρισμενο για την περιπτωση που δεν με βολεψει να μην δωσω ενα καρο λεφτα.

τριτον, το φυλλο της πιτας φαινεται θεικο.

ντεμακι, για κερασμα εκανα φλωρεντινες, εκανα τρουφακια με πτιμπερ οπως κανουμε μωσαικο και τα σοκολατιασα και εκανα και τυροπιτακια. εβγαλα φωτο απο ολα για να κερασω (οπτικα δυστυχως :oops::oops::oops:) και εσας.

εμεις τρωμε τοσες μερες τα μαγειρεμενα. το παστιτσιο τελος, το λευκο τουρλου τελος, τα μπιφτεκια με τις πατατες τελος. εχουμε λιγα γιουβαρλακια ακομα και κοκκινιστο. αυτο για αυριο. μαλλον με πουρε.

μαγειρεμα η αυριο η μεθαυριο ξανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...