Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

καλημέρα μαγειροκόριτσα!!!

η ντοματόπιτα θεική!ο φρέσκος βασιλικός την απογειώνει!!σίγουρα θα επαναληφθεί!

τώρα έχω το τουρλού στο φούρνο!έκανα μια γάστρα γεμάτη,μεσαίου μεγέθους,ώστε να κρατήσω και στην κατάψυξη!;) είναι μελιτζάνες άσπρες,εγώ πρώτη φορά τις βλέπω!είναι πιο μικρές από τις μωβ!:P από γεύση θα δούμε το μεσημέρι!;)

θα κάνω και μια μελιτζανοσαλάτα!

έβρασα και παντζάρια χτες!

από γλυκό μας λείπει κάτι!μου έστειλαν και αρκετά μήλα!πείτε συνταγή για μηλόπιτα να τρωει και το μικιό!μηλοπιτακια δλδ κατά προτίμηση να τα παίρνουμε και έξω!;)

από μέρα σε μέρα αναμένουμε να μας καλέσουν για δουλειά!επιτέλους!οπότε θαχω λιγότερο χρόνο!θα ξεκινήσω και τη μικρή καμιά δραστηριότητα!γιατί στο babyswimming δεν έχει απογευματινά!

Έκανες αυτή που νομίζω ή άλλη? Εγώ έκανα αυτή καλά που μου τη θύμισες!

Για μηλοπιτάκια {εγώ τα κανω σε μαφιν κ βγαίνουν το ίδιο καλά} κάνω αυτά

http://www.sintagespareas.gr/sintages/milopitakia-oneiro.html

Η μικρή μου πέρυσι τα τσάκιζε

Αντε να σας καλέσουν να καλέσουν κ εμάς , οι πληροφορίες μου λένε για εμάς τουλάχιστον γύρω στις 10 Οκτώβρη.

άντε να δούμε

Χτες έφτιαξα κοκκινιστό κοτόπουλο {με περίσσευμα στήθους από το ψητό} με καμπανούλες μακαρονάκια για τη μικρή και εμείς θα φάμε φασολάκια κ πρασόρυζο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας.

Σήμερα θα κάνω κεφτεδάκια στο φούρνο με πατάτες... μόλις τελείωσα και την σάλτσα και περιμένω να κρυώσει να την βάλω ψυγείο

66cp.jpg

daep.jpg

και το τελευταίο κομμάτι σουφλέ... είπα να το ευχαριστηθώ ιδιαίτερα και του έβαλα πετιμέζι:P

g2zq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kalamari σχετικά με την σάλτσα ντομάτας... την φτιάχνεις όπως ακριβώς η συνταγή ή π.χ. αφήνεις τα σπόρια;

Επίσης, μετά που αποθηκεύεις εσύ 20 κιλά ντοματοπελτέ;

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι,ναι αυτήν έκανα!θεική!

αυτό πως σας φαίνεται;;έχω λιώσει!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tarta-me-gkanaz-sokolatas-kai-mpiskoto.html?c=168964#168964

όσο για τα μηλοπιτάκια,θαθελα ναναι με σφολιάτα!σαν αυτή!ή ακομη κι αυτή!;)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalamari σχετικά με την σάλτσα ντομάτας... την φτιάχνεις όπως ακριβώς η συνταγή ή π.χ. αφήνεις τα σπόρια;

Επίσης, μετά που αποθηκεύεις εσύ 20 κιλά ντοματοπελτέ;

Αφήνω τα σπόρια, βέβαια η ποικιλία Ρομα έχει αλλά δεν έχει τόσα πολλά σποράκια σαν τις άλλες τις χωραφίσιες που τρώμε στη σαλάτα.

Τις πλένω, αφαιρώ το καπάκι πάνω τις κόβω στα δυο κ τις βάζω στην κατσαρόλα με χοντρό αλάτι. Μόλις πάρουν μια βράση κ βγουν αρκετά ζουμιά, τις διαλύω σε χοντρά κομμάτια με το πιμερ κ τις αφήνω να βράσουν καμιά ώρα στο σύνολο από την αρχή σε μέτρια φωτιά. Δεν βάζω το ελαιόλαδο που προτείνει η συνταγή παρά μόνο αν ανοίξω το βάζο κ μετά. Τώρα που τα αποθηκεύω...χμ...αν κ ρωτάς ιδιαίτερα προσωπικά δεδομένα χε χε είναι 22 βάζα του ενός λίτρου δεν είναι τίποτα τραγικό σε όγκο...σκέψου ένα ντουλάπι γεμάτο. Κράτησα δυο τρια στην κουζίνα μου κ τα υπόλοιπα τα έβαλα στην αποθήκη στο μπαλκόνι που δεν την βλέπει ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

καλαμαράκι,ναι αυτήν έκανα!θεική!

αυτό πως σας φαίνεται;;έχω λιώσει!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tarta-me-gkanaz-sokolatas-kai-mpiskoto.html?c=168964#168964

όσο για τα μηλοπιτάκια,θαθελα ναναι με σφολιάτα!σαν αυτή!ή ακομη κι αυτή!;)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html

Ωραίο το δεύτερο με τα σφολιατίνια μήλου!!

αλλά για το πρώτο...........

ΠΕΘΑΙΝΩ!!!!!! άτιμηηηηηηηηηηηηηη!!! :twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω τα σπόρια, βέβαια η ποικιλία Ρομα έχει αλλά δεν έχει τόσα πολλά σποράκια σαν τις άλλες τις χωραφίσιες που τρώμε στη σαλάτα.

Τις πλένω, αφαιρώ το καπάκι πάνω τις κόβω στα δυο κ τις βάζω στην κατσαρόλα με χοντρό αλάτι. Μόλις πάρουν μια βράση κ βγουν αρκετά ζουμιά, τις διαλύω σε χοντρά κομμάτια με το πιμερ κ τις αφήνω να βράσουν καμιά ώρα στο σύνολο από την αρχή σε μέτρια φωτιά. Δεν βάζω το ελαιόλαδο που προτείνει η συνταγή παρά μόνο αν ανοίξω το βάζο κ μετά. Τώρα που τα αποθηκεύω...χμ...αν κ ρωτάς ιδιαίτερα προσωπικά δεδομένα χε χε είναι 22 βάζα του ενός λίτρου δεν είναι τίποτα τραγικό σε όγκο...σκέψου ένα ντουλάπι γεμάτο. Κράτησα δυο τρια στην κουζίνα μου κ τα υπόλοιπα τα έβαλα στην αποθήκη στο μπαλκόνι που δεν την βλέπει ο ήλιος.

Δεν έχω πολύ διαθέσιμο χώρο στην κουζίνα και σκεφτόμουν κι εγώ κάτι όπως μπαλκόνι. Εγώ δεν έχω πίμερ άρα θα τις βάλω στο multi. Μου φαίνεται πολύ καλή συνταγή και μέχρι τώρα έφτιαχνα μόνο φρέσκια ντομάτα τριμμένη στην κατάξυψη αλλά με ξεσήκωσες... Το θέμα είναι τι ντομάτες θα βρω τώρα....

Και ευχαριστώ για τα προσωπικά δεδομένα που έβγαλες στη φόρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες. Βλεπω τις συνταγες σας και σας ζηλευω! Χθες εφτιαξα 2 ταψια μπιφτεκια με πατατες σαν τηγανητες (ζηλεψα απο καλαμαρακι) και τσακισαμε το ενα, ουτε στα πιατα δε βαλαμε, κατευθειαν απ'τη λαδοκολλα...:oops: Απ'τα καλυτερα φαγητα που υπαρχουν -δεν ξερω αν συμφωνειτε, τι γκουρμε και βλακειες...

Να ρωτησω κατι; Εσεις που φτιαχνετε γλυκα συχνα, τα τρωτε; και δεν παχαινετε; Γιατι εμενα αυτος ειναι ο καημος μου, να φτιαξω γλυκο και να μην το τελειωσω ολο εγω. Βλεπετε, ο αντρας μου δεν ειναι του γλυκου (αδυνατος), αν φαει θα φαει μια φορα, 1-2 κομματια και τελος. Το ιδιο και τα παιδια, δεν θα φανε ποσοτητα, με αποτελεσμα να μενει και για να μην το πεταξω, το τρωω εγω. Δινω βεβαια σε πεθερα και συνυφαδα, αλλα οχι πολυ γιατι η μια εχει ζαχαρο και δε θελω να την ξεκανω και η αλλη προσπαθει να μην πολυτρωει.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σήμερα ξύπνησα από τις 6 και έψησα μπιφτέκια στο grill (εννοείται τα είχα ήδη πλασμένα στο ψυγείο) και μετά έφτιαξα πιλαφάκι με λαχανικά.

Έχει και περίσσευμα από εχθές σπανακόρυζο για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

καλαμαράκι,ναι αυτήν έκανα!θεική!

αυτό πως σας φαίνεται;;έχω λιώσει!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tarta-me-gkanaz-sokolatas-kai-mpiskoto.html?c=168964#168964

όσο για τα μηλοπιτάκια,θαθελα ναναι με σφολιάτα!σαν αυτή!ή ακομη κι αυτή!;)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html

Τί κόλαση είναι η πρώτη!! δεν θα την δοκιμάσω ποτέ! γιατί ξέρεις? θα την φάω όλη μόνη μου!!:tongue:

μολις μπηκαν!!!!

b832855d-65a1-49a3-9efd-65b5b3d55b2a_zps4c00885f.jpg

Περιμένουμε και το αποτέλεσμα... βάλε μας σε πειρασμό!:P

Τα κεφτεδάκια τα χθεσινά, βγήκαν μούρλια... σαν τηγανητά ήταν...κανείς δεν κατάλαβε ότι ήταν στο φούρνο!

5tnc.jpg

και οι πατάτες επίσης

i8kz.jpg

Ελπίζω να φαίνονται αυτές, γιατί οι χθεσινές... τζίφος.

Σήμερα έχει μείνει φαί από τις προηγούμενες μέρες, οπότε καιρός να φύγει:tongue: γλύτωσα μαγείρεμα! γι΄αυτό τα πλυντήρια πήραν φωτιά σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Σήμερα θα κάνω κεφτεδάκια στο φούρνο με πατάτες... μόλις τελείωσα και την σάλτσα και περιμένω να κρυώσει να την βάλω ψυγείο

66cp.jpg

daep.jpg

και το τελευταίο κομμάτι σουφλέ... είπα να το ευχαριστηθώ ιδιαίτερα και του έβαλα πετιμέζι:P

g2zq.jpg

το σουφλεδακι τελειο...

καλαμαράκι,ναι αυτήν έκανα!θεική!

αυτό πως σας φαίνεται;;έχω λιώσει!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tarta-me-gkanaz-sokolatas-kai-mpiskoto.html?c=168964#168964

όσο για τα μηλοπιτάκια,θαθελα ναναι με σφολιάτα!σαν αυτή!ή ακομη κι αυτή!;)

http://www.sintagespareas.gr/sintages/sfoliatakia-me-mila.html

ωχ παναγια μου..........

Καλημερα σε ολες. Βλεπω τις συνταγες σας και σας ζηλευω! Χθες εφτιαξα 2 ταψια μπιφτεκια με πατατες σαν τηγανητες (ζηλεψα απο καλαμαρακι) και τσακισαμε το ενα, ουτε στα πιατα δε βαλαμε, κατευθειαν απ'τη λαδοκολλα...:oops: Απ'τα καλυτερα φαγητα που υπαρχουν -δεν ξερω αν συμφωνειτε, τι γκουρμε και βλακειες...

Να ρωτησω κατι; Εσεις που φτιαχνετε γλυκα συχνα, τα τρωτε; και δεν παχαινετε; Γιατι εμενα αυτος ειναι ο καημος μου, να φτιαξω γλυκο και να μην το τελειωσω ολο εγω. Βλεπετε, ο αντρας μου δεν ειναι του γλυκου (αδυνατος), αν φαει θα φαει μια φορα, 1-2 κομματια και τελος. Το ιδιο και τα παιδια, δεν θα φανε ποσοτητα, με αποτελεσμα να μενει και για να μην το πεταξω, το τρωω εγω. Δινω βεβαια σε πεθερα και συνυφαδα, αλλα οχι πολυ γιατι η μια εχει ζαχαρο και δε θελω να την ξεκανω και η αλλη προσπαθει να μην πολυτρωει.

εγω κανω μικρο ταψι στα γλυκα... εχχοω δεν κανω το μεγαλο του φουρνου. εχω ενα ορθογωνιο μετριο και ενα πυρεξ μετριο επισης και σε αυτα τα κανω. οποτε δεν εινια τεραστια η ποσοστητα και τρωγεται. σε 3-4 μερες

μολις μπηκαν!!!!

b832855d-65a1-49a3-9efd-65b5b3d55b2a_zps4c00885f.jpg

τι φοβερα κουλουρακια εινια αυτα;;;;

Σήμερα ξύπνησα από τις 6 και έψησα μπιφτέκια στο grill (εννοείται τα είχα ήδη πλασμένα στο ψυγείο) και μετά έφτιαξα πιλαφάκι με λαχανικά.

Έχει και περίσσευμα από εχθές σπανακόρυζο για εμένα.

μπραβο σου... και εγω χθες εβαλα μπριζολες στη χυτρα στις 6:30 το πρωι

Καλημέρα κορίτσια.

Τί κόλαση είναι η πρώτη!! δεν θα την δοκιμάσω ποτέ! γιατί ξέρεις? θα την φάω όλη μόνη μου!!:tongue:

Περιμένουμε και το αποτέλεσμα... βάλε μας σε πειρασμό!:P

Τα κεφτεδάκια τα χθεσινά, βγήκαν μούρλια... σαν τηγανητά ήταν...κανείς δεν κατάλαβε ότι ήταν στο φούρνο!

5tnc.jpg

και οι πατάτες επίσης

i8kz.jpg

Ελπίζω να φαίνονται αυτές, γιατί οι χθεσινές... τζίφος.

Σήμερα έχει μείνει φαί από τις προηγούμενες μέρες, οπότε καιρός να φύγει:tongue: γλύτωσα μαγείρεμα! γι΄αυτό τα πλυντήρια πήραν φωτιά σήμερα!

ολα τελεια.

ειχαμε ολες τηλεπαθεια;

και εγω μπιφτεκια στο φουρνο με πατατες εβαλα χθες. καλα χθες πηρε φωτια η κουζινα. εκανα αποψυξη το ψυγειο, ευτυχως στα γρηγορα. και εκανα

παστιτσιο, τα μπιφτεκια με τις πατατες, γιουβαρλακια και ενα "τουλρου" με κολοκυθακια και πατατες μονο στη χυτρα. αλλα αυτο με την κρεμα γαλακτος και τη φετα.

εβγαλα και φωτο απο μερικα. θα σας τα δειξω.

και σημερα πηγα λαικη και ηδη επλυνα και ετοιμασα τις σαλατες (παντζαρι, πολιτικη, καροτο και μαρουλι.

γυρισα νωρις απο το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

επισης προ ημερων εκανα παν κεις και προχθες εκανα τη πουγατσα με το φυλλο κρουστας και το ζαχαρουχο.

αλλα κανω κατι λαθος σιγουρα. δεν γινεται κρεμα στη μεση, απλα ποτιζει το φυλλο. νομιζω θελει περισσοτερο μειγμα. δεν ξερω.

βαζω ολη τη συσκευασια του φυλλου.

τωρα πηρα σφολιατα να δοκιμασω με σφολιατα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...