Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σήμερα θα φάμε αρακά που έμεινε από χτες γιατί ασχοληθήκαμε με τον άντρα μου με το στρώσιμο των χαλιών στο σαλόνι - τραπεζαρία, και δεν είχα χρόνο για μαγείρεμα το απόγευμα.

Σήμερα στις 6 θα πάω να συναντήσω την δασκάλα του Χρηστάκου στον σταθμό για να μου πει πως πάει. Οπότε αύριο θα σας έχω νέα.

Κορίτσια χαίρομαι που βλέπω πως μεγαλώνει η παρέα μας ξανά! Επιστρέφω σε λιγάκι για να σχολιάσω τα μηνυματάκια σας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πάρα πολύν καιρόν να γράψω σε αυτό το καφέ, αλλά, τα πρόσφατα γεγονότα με τάραξαν υπερβολικά και θέλησα να έρθω σε επαφή μαζί σας...ελπίζω να μην ενοχλώ. Σας διαβάζω πού και πού και χαίρομαι πάντα να μαθαίνω νέα σας.

Είδες Αγγελίνα που στα δύσκολα ενωνόμαστε ξανά? Αυτό θα πει πως το δέσιμο που υπάρχει μεταξύ μας είναι δυνατό κι ας μην γνωριζόμαστε οι περισσότερες μεταξύ μας! Και βέβαια δεν ενοχλείς, αυτό να μην το ξαναπείς!

Θα σας κάνω ένα σύντομο update στα δικά μας:

Ο μικρός μου γιος πάει πλέον προνήπια σε παιδικό σταθμό κι έχει τρομερή πρόοδο στο λόγο του (είχε αργήσει αρκετά να μιλήσει). Πλέον έχει τρομερή ευφράδεια και είναι και πολύ φλύαρος! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο παιδικό και θα προσπαθήσω, πρώτα ο Θεός, να τον αφήσω εκεί και για τα νήπια.

Στην πλειοψηφία τους οι ιδιωτικοί κάνουν καλή δουλειά σε αυτά τα θέματα. Μακάρι να είχαν την ίδια διάθεση και στους δημόσιους σταθμούς οι δασκάλες! Κι εγώ όσο έχω την οικονομική δυνατότητα θα συνεχίσω τον μικρούλη μου στον ιδιωτικό που πηγαίνει καθώς είναι ήδη καρατσεκαρισμένος από την κόρη μου!

Ο μεγάλος μου είναι στη Β' Δημοτικού, από τους καλύτερους στην τάξη του. Είχαμε ένα ψιλοθεματάκι με την κοινωνικοποίησή του στο σχολείο τα προηγούμενα χρόνια, αλλά φέτος το ξεπέρασε εντελώς και μου έχει φύγει ένα πολύ μεγάλο βάρος. Από το καλοκαίρι μου ζητούσε επίμονα να τον γράψω αγγλικά και το έκανα, αλλά αμφιταλαντεύομαι για το κατά πόσον ήταν ορθή η απόφασή μου. Εγώ τη θυμόμουν πολύ πιο εύκολη την Aj. Πάντως το παιδί περνάει πολύ καλά εκεί και όταν τον ρώτησα μήπως παρακουράζεται και θέλει να διακόψουμε, αντέδρασε τόσο έντονα, που το άφησα τελείως. Αντικειμενικά, μου φαίνονται υπερβολικές οι εξωσχολικές του δραστηριότητες (αγγλικά, μπάσκετ, θέατρο και κατηχητικό), αλλά δε θέλει να διακόψει τίποτα και ο άντρας μου λέει, καλύτερα εκεί, παρά στον καναπέ να βλέπει τηλεόραση. Τι να πω, θα δείξει.

Από την στιγμή που τα κάνει όλα αυτά με χαρά και τα επιθυμούσε ο ίδιος, τότε μην έχεις κανένα ενδοιασμό.

Τώρα που έχουν μπει τα παιδιά σε μια σειρά, δουλεύω κι εγώ με περισσότερη διάθεση. Μάλιστα, πλέον πιάνομαι συχνά-πυκνά με την κουζίνα και έχω ειδικευτεί στα σιροπιαστά γλυκά, γιατί είναι η μεγάλη μου λατρεία και στην πόλη μου δεν τα βρίσκεις πουθενά να αξίζουνε. Αν δεν τις έχετε δοκιμάσει, σας προτείνω, με κλειστά μάτια, τις παρακάτω συνταγές:

Μπακλαβάς με φυστίκι αιγίνης του Παρλιάρου

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpaklabas-me-fistiki-aiginis.html

Φλογέρες με ινδοκάρυδο και καρύδι

http://www.sintagespareas.gr/sintages/flogeres-me-indokarido-tis-konstantinas.html

Μμμμμ! Ωραίες συνταγούλες! Τις εκτύπωσα και κάποια στιγμή θα τις εκτελέσω!

Από όσα έχω φτιάξει, ήταν τα πιο πετυχημένα. Η πεθερά απαιτεί επανάληψη των φλογερων για τα Χρστούγεννα και θα κάνω αυτό, μαζί με μια πουτίγκα για τον μεγάλο μου, τον ιδιότροπο. Επίσης, λέω φέτος να πειραματιστώ με δικά μου μελομακάρονα, κουραμπιέδες και βασιλόπιτα. Κάθε δοκιμασμένα επιτυχημένη συνταγή, ευπρόσδεκτη!

Μεγάλη υπόθεση η έγκριση της πεθεράς!

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Χρόνια πολλά στη Στέλλα και στο Στέλλιο.

Σήμερα έφτιαξα μαυρομάτικα φασόλια κοκκινιστά.

Εβιράκι μου είσαι καλύτερα σήμερα?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα που αυξάνεται σιγά -σιγά! Ας είστε καλά βρε κορίτσια κι ας γράφετε σπάνια εδώ!

Καλημέρα Αρετούλα!

Λοιπόν, για σήμερα έφτιαξα το κλασικό -πλέον- κουνουπιδάκι γιαχνί. Δεν έκανα πολλά χθες, γιατί ήρθε η νονά της Γεωργίας μου και ήπιαμε τσαγάκι (μήπως ακούγομαι σαν γιαγιά;) και μιλήσαμε, γελάσαμε, χαλαρώσαμε. Ωραία περάσαμε!

Το σημαντικό είναι ότι περάσατε καλά! Να το επαναλάβετε σύντομα!

Αυτά τα νέα μου. Θα τα πούμε αργότερα! Φιλιά σε όλες!

Καλημέρα κορίτσια!

Καλημέρα και σε σένα Νίνα!

Μπαίνω στα γρήγορα και ενημερώνω για συνταγή της μανταρινόπιτας... ήταν της Αργυρώς, την έκανε την προηγούμενη βδομάδα. μπείτε εδώ: http://www.argiro.gr και πατήστε. Τι εννοείτε ότι την έβαλα 2 φορές? πώς το έκανα αυτό, δεν ξέρω!

Σου βγήκε δύο φορές η ανάρτηση. Ε καλά κι εγώ έχω κάνει διάφορα κουλά στο παρελθόν, δεν πειράζει!

Θα μπω αργότερα, για περισσότερα σχόλια.

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια σε ότι κάνετε:tongue:

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Καλώς το το Τζενάκι!

Αγγελικουλα μου κατσε τωρα ομως να ξεκουραστεις λιγο γιατι θα καταερευσεις οπως πας!

Μπα δεν κουράζομαι γιατί έχω βοήθεια από τον αντρούλη μου! Άλλωστε μου έχει μείνει μόνο η κουζίνα και το δικό μας δωμάτιο. Και την Παρασκευή, πρώτα ο Θεός, το απόγευμα θα κατεβάσω Χριστουγεννιάτικα και θα αρχίσουμε το στόλισμα!

Αρετη μου τα 34 κλεινω την Κυριακη! Για πειτε καμια ιδεα για τουρτα ....

Εγώ για να είμαι ειλικρινής, τούρτα δεν φτιάχνω αλλά αγοράζω απο το ζαχαροπλαστείο. Κι αυτοί κλέφτες θα γίνουνε????

Χτες δεν ειχα γυμναστηριο το απθγευμα κ δουλειες σπιτιου κ το εριξα στο μαγειρεμα ετσι σημερα που θελω να ψιλοκαθαρισω λιγο κ εγω κ γυμν να μην εχω κ μαγειρεμα.Εφτιαξα γιουβαρλακια σουπα κ μελιτζανες στο φουρνο με ντοματα κ φετα.

Μιαμ μιαμ! Και τα δυό σου φαγητάκια είναι μούρλια!

καλημερα κοριτσια και απο μενα!

εγω σημερα λόγω τεταρτης θα κανω τα φασολάκια μου!

εχουμε και καιρό να τα φαμε και θα χρειαστουμε κανα 3 φετες ψωμι ο καθενας με το βουτα - βουτα!!:tongue::tongue::tongue:

Παλιότερα έτρωγα πολύ ψωμί έτσι! Τώρα μία φέτα μου αρκεί για να βουτήξω στην σαλτσούλα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την παρεούλα!

Σήμερα, λόγω του ότι έχουμε πήξει στο κρέας λόγω της μικρής, έκανα πρασόρυζο!

Εχουμε έναν φανταστικό ήλιο με δοντια όμως, και έναν καταγάλανο ουρανό!

Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εβιράκι καλύτερα σήμερα;;;;

Αγγελική περιμένουμε τα νέα από την ενημέρωση!

Ελενη μου χαρηκα πολυ που σε ξαναδιαβασα! Αντε να τα λεμε συχνοτερα τωρα. Μας ελειψες οπως κι αλλες κοπελες βεβαια... Μεγαλωσε η κορουλα σου εγινε δεσποινιδα του νηπιου! Να τη χαιρεσαι!

Ευχαριστώ Φωτεινή! Κι εμένα μου λείψατε!

Να την χαίρεσαι κι εσύ την ζουζουνίτσα σου, και του χρόνου θα καμαρώνεις κι εσύ που θα σου κάνει γραμματάκια και ζωγραφιές!

Σημερα ηθελα να κανω κατι γρηγορο γιαυτο εφτιαξα κοτοσουπα.

Μόνο γρήγορο;;; Και νόστιμο!!!

Απλα σας προειδοποιω οτι θα με ανεχεστε για λιγο καιρο με αυτη τη διαθεση.

Γι'αυτό κι εμείς θα προσπαθήσουμε να σε ανεβάσουμε!

Πότε θα κάνετε τις εξετάσεις;

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω πάρα πολύν καιρόν να γράψω σε αυτό το καφέ, αλλά, τα πρόσφατα γεγονότα με τάραξαν υπερβολικά και θέλησα να έρθω σε επαφή μαζί σας...ελπίζω να μην ενοχλώ. Σας διαβάζω πού και πού και χαίρομαι πάντα να μαθαίνω νέα σας.

Τελικά τα δύσκολα μας κάνουν ένα.... Να πω καλώς βρεθήκαμε και πάλι Αγγελίνα;

Θα σας κάνω ένα σύντομο update στα δικά μας:

Ο μικρός μου γιος πάει πλέον προνήπια σε παιδικό σταθμό κι έχει τρομερή πρόοδο στο λόγο του

Αν είσαι τόσο ευχαριστημένη από τον παιδικό να τον συνεχισεις!

Κι εγώ την άφησα να τελειώσει εκεί που ξεκίνησε και δεν το μετανιώσει γιατί είναι σε οικείο περιβάλλον και κυρίως με ανθρώπους που ασχολούνται με τα παιδιά μας!

Ο μεγάλος μου είναι στη Β' Δημοτικού, από τους καλύτερους στην τάξη του.

Μπράβο σας!!! Και έτσι να συνεχίσει!!!

Όσο για τις ασχολίες, όσο τα προλαβαίνει άστον! Μόλις δει ότι δεν προλαβαίνει φαντάζομαι θα ζητήσει από μόνος του να σταματήσει κάποια δραστηριότητα.

Από όσα έχω φτιάξει, ήταν τα πιο πετυχημένα. Η πεθερά απαιτεί επανάληψη των φλογερων για τα Χρστούγεννα και θα κάνω αυτό, μαζί με μια πουτίγκα για τον μεγάλο μου, τον ιδιότροπο. Επίσης, λέω φέτος να πειραματιστώ με δικά μου μελομακάρονα, κουραμπιέδες και βασιλόπιτα. Κάθε δοκιμασμένα επιτυχημένη συνταγή, ευπρόσδεκτη!

Μμμμμ!!!!! Μύρισε Χριστούγεννα με τόσες λιχουδιές!!!!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα έφτιαξα δυο φορές γαρίδες με σάλτσα. Για τους δύο της οικογένειας έβαλα τις μισές γαρίδες με κανονικό μαγείρεμα και συνοδεία κίτρινο ρύζι στο τηγάνι, ενώ για μένα έβαλα σε άλλη κατσαρόλα λίγες γαρίδες με σάλτσα χωρίς λάδι και το δικό μου ρύζι το έριξα μέσα στη σάλτσα να βράσει.

Τώρα το βραδάκι έφτιαξα λίγες στριφτοτυροπιτούλες για το κολατσιό της κόρης και του άντρα.

kmke.jpg

Δεν έκανα πολλά χθες, γιατί ήρθε η νονά της Γεωργίας μου και ήπιαμε τσαγάκι (μήπως ακούγομαι σαν γιαγιά;)

Όχι αντιθέτως ακούγεσαι σαν Λονδρέζα αριστοκράτισσα.:D:D

και μιλήσαμε, γελάσαμε, χαλαρώσαμε. Ωραία περάσαμε!

Αρετη μου τα 34 κλεινω την Κυριακη!

Τζένη μου από τώρα σου εύχομαι να τα εκατοστήσεις. Μικρή είσαι ακόμα.

Για πειτε καμια ιδεα για τουρτα ....

Όταν έφτιαχνα τούρτα συνήθως ακολουθούσα κάποια συνταγή, χωρίς όμως να θυμάμαι σήμερα ποια ήταν. Άλλες φορές είχα φτιάξει ένα απλό παντεσπάνι, ένα σιρόπι από νερό, ζάχαρη και λίγη βανίλια, για να βρέξω το παντεσπάνι και μια απλή κρέμα σαν αυτές που τρώνε τα παιδάκια που την εμπλούτιζα με βούτυρο και τη μισή της ποσότητα με σοκολάτα. Άλλες φορές έβαζα και τριμμένους ξηρούς καρπούς μέσα. Αλλά δεν τους θέλουν όλοι.

Η διακόσμηση μπορεί να είναι σαντιγύ σκέτη, ή κομμένα στη μέση γλυκά του κουταλιού, βαλμένα ανάποδα και να κάνεις το περίγραμμά τους με σαντιγύ, ή να βάλεις μια λεπτή στρώση σαντιγύ και να πασπαλίσεις με τριμμένους ξηρούς καρπούς.

Δεν έχω κάποια πιο συγκεκριμένη συνταγή να δώσω.

Φωτεινη ,Εβιρακι πως ειστε σημερα?

Έχω μια διαφορά από χτες, αλλά στο φυσικοθεραπευτήριο με έπιασε κρίση βήχα τόσο που ο φυσικοθεραπευτής νόμιζε ότι θα κάνω εμετό. Αυτός ο βήχας που με έχει ρημάξει θα αργήσει πάρα πολύ να φύγει.

Είδες Αγγελίνα που στα δύσκολα ενωνόμαστε ξανά? Αυτό θα πει πως το δέσιμο που υπάρχει μεταξύ μας είναι δυνατό κι ας μην γνωριζόμαστε οι περισσότερες μεταξύ μας! Και βέβαια δεν ενοχλείς, αυτό να μην το ξαναπείς!

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη σε όσα λες.

Εβιράκι μου είσαι καλύτερα σήμερα?

Αρχίζει δειλά-δειλά η βελτίωση.

Εβιράκι καλύτερα σήμερα;;;;

Σιγά-σιγά και σταθερά.

Φωτεινή πού είσαι σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για σήμερα δε μαγείρεψα τπτ γιατί ήρθε χθες η νονά του Μιχάλη (μια-μια μου έρχονται οι κουμπάρες....χαχαχα) να του φέρει το δώρο του για τα γενέθλιά του, αφού θα είναι εκτός το σκ. Έχω να φάω φακές από προχθές και θα μου στείλει και η πεθερά μου ψαράκια τηγανητά. Τώρα έβαλα γίγαντες να μουλιάσουν να τους φτιάξω το απόγευμα για αύριο. Επίσης, λέω να ξεκινήσω το παντεσπάνι για την τούρτα και αύριο να φτιάξω τις κρέμες.

Τζένη μου, αν ψάξεις στο γκουγκλ θα βρείς πάααρα πολλές συνταγές για τούρτες με όποια γεύση θέλεις. Η δική μου είναι νηστίσιμη και θα αυτοσχεδιάσω όπως είπα με τις κρέμες γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα, ώστε να σου την προτείνω. Αυτή που έφτιαξε η πεθερά μου για το Μιχάλη στη γιορτή του ήταν ένα απλό παντεσπάνι με πολλά αυγά, σιμιγδάλι και ζάχαρη, το σιρόπιασε με νερό και ζάχαρη, το έκοψε στα δύο και ενδιάμεσα έβαλε κρέμα μορφατ με λίγο καφέ και καβουρδισμένα αμύγδαλα και από πάνω μορφατ (άσπρη την άφησε), τρούφα και κερασάκια. Απλή αλλά πεντανόστιμη αν και λίγο βαριά για τα γούστα μου... όχι ότι δεν την τίμησα.

Οι υπόλοιπες τι κάνετε;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Τι μου κανετε;

Εβιρι μου ο βηχας θα σε ταλαιπωρησει αρκετα. Θυμαμαι τους γιατρους στο νησι που ελεγαν οτι ο βηχας της βρογχιτιδας κραταει καιρο κι αν ευνοουν οι κλιματικες συνθηκες εκει που νομιζεις οτι περασε επανεμφανιζεται γιαυτο εχει διαρκεια και η θεραπεια που εδιναν γιατι λογω υγρασιας ητανσυχνο φαινομενο. Ζηλεψα στριφτοτυροπιτες

Αγγελινα2 μου τι ωραια που ξαναεγραψες. Φυσικα και δεν ενοχλεις. Όσον αφορα τις δραστηριοτητες του παιδιου κι εμενα μου φαινονται αρκετες αλλα αν τις θελει πραγματικα αστες. Ο αντρας σου παντως εχει δικιο για την τηλεοραση. Οι συνταγες φαινονται λαχταριστες αν κι εγω δεν ξετρελλαινομαι για σιροπιαστα.

Αγγελικη περιμενουμε νεα!

Τζενη μου μακαρι να ειχα τη δυναμη να ξεκινησω διαιτα κι ας εχανα και 500γρ. Με τετοιους πειρασμους συνεχεια εχεις δειξει απιστευτο χαρακτηρα!

Σαντιμπελ εγω εχω γεννηθει στη Νυρεμβεργη αλλα ημουν μικρη οταν γυρισαμε Ελλαδα. Εμενα δεν μου αρεσουν οι σαλτσες κι ετσι γλιτωνω τη βουτα. Αν εκανα και βουτες θα ημουν ελεφαντας σε παχος!

Νινα μερσι για τη συνταγη.

Αρετουλα μια χαρα ακουγεσαι κι εγω τσαι πινω δεν μου αρεσει ο καφες. Τι ωραια που ερχεται κοσμος στο σπιτι και περναει ευχαριστα η ωρα!

Ελπιζω να μην ξεχασα να σχολιασω κατι. Χτες ειχα φακες κι εφαγε κι ο μικρος ο οποιος ενθουσιαστηκε (μαλλον ειχε βαρεθει τα δικα του). Σημερα θα φτιαξω γιουβαρλακια και λεω να του δωσω κι απο αυτα. Για να δουμε. Οι εξετασεις της μικρης βγηκαν κι απο οτι μας ειπαν στο μικροβιολογικο ηταν καλές το μονο που δειχνουν ειναι οτι εχει περασει αρρωστια. Βεβαια ο παιδιατρος θα τις αξιολογησει καλύτερα παντως ευχαριστημενη ειμαι γιατι εχει πανω απο 1,5 χρονο να φαει κοκκινο κρεας και δεν εχουμε σοβαρο θεμα με σιδηρο κλπ. Τι να πω. Ελενη μου τις εξετασεις τις καναμε γιατι η μικρη δεν τρωει σχεδον τιποτε και σταματησε να παιρνει βαρος.

Ήθελα να ρωτησω και κατι τις μανουλες που εχουν εμπειρια με παιδικους σταθμους. Τη δασκαλα της μικρης δεν την ξερω μονο μια φορα την εχω δει. Για την προοδο της μικρης μου μιλανε οι ιδιοκτητριες του σταθμου. Το πρωι που την πηγαινει ο αντρας μου δεν εχει ασχοληθει αν την παραλαμβανει η δασκαλα της ή καποια αλλη δασκαλα. Τωρα τα Χριστουγεννα πρεπει να κανω καποια δωρακια ή τιποτε αλλο;

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή, μπράβο για τις εξετάσεις, ευτυχώς όλα καλά! Για τον παιδικό σταθμό δεν ξέρω να σου πω, εμείς δεν κάναμε ποτέ δώρα, ούτε ξέρω από άλλους γονείς να κάνανε.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη μαγειροπαρέα! :D

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα...με συγκινήσατε, ειλικρινά! Είστε πολύ γλυκές και πολύ τυχερές για το διαδικτυακό δέσιμο. Από όσο θυμάμαι, εδώ δεν υπήρξαν ποτέ παρεξηγήσεις, καυγάδες, δραματικές αποχωρήσεις...μεγάλη υπόθεση! ;) Αν και πλέον δε μου είναι εύκολο να γράφω τακτικά, για διάφορους λόγους, θα προσπαθήσω να μην ξαναχαθώ!

Τώρα πίνω καφέ και προσπαθώ να αποφασίσω με ποιες δουλειές του γραφείου να καταπιαστώ σήμερα και ποιες να αφήσω για αύριο. :mad: Με έχει πιάσει μια όρεξη να φτιάχνω γλυκά απίστευτη και θα προτιμούσα χίλιες φορές να κάτσω στην κουζίνα μου...τι έχω πάθει, μες στη νηστεία; Άσε που θα γίνουμε βαρελάκια! Οι μεγάλοι δλδ γιατί τα παιδιά μου δε λένε να πιάσουν κάνα δράμι επάνω τους, μόνο να ψηλώνουν ξέρουν. Είδα ας πούμε αυτή τη συνταγή για κέηκ με ανανά και φουντούκια, δεν είναι πολύ πρωτότυπη; Μόλις μπορέσω να πάω στην αγορά, θα πάρω τα υλικά και θα σας πω εντυπώσεις! http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-me-anana-fountoukia-kai-tragani-krousta.html Πιστεύετε πως θα μπορούσα να αντικαταστήσω τον ανανά και με άλλο φρούτο; Με τι άραγε;

Για τις δραστηριότητες του μεγάλου που λέγαμε, ναι, μπορώ να πω πως από τους βασικότερους λόγους που τον στέλνω είναι για τις καλές παρέες. Στο μπάσκετ βέβαια είναι πολύς λαός που πηγαινοέρχεται, αλλά στο θέατρο και στο κατηχητικό, όλα τα παιδάκια είναι ένα κι ένα. Το θέατρο ειδικά έχει κάνει θαύματα στην αυτοπεποίθησή του, όσο καμια άλλη δραστηριότητα. Έχει αποκτήσει εξαιρετική άρθρωση και του δίνει πάρα πολλά ερεθίσματα. Να φανταστείτε ότι, πριν λίγο καιρό, διαβάζανε και συζητούσανε ποίηση. Πήγα μια μέρα να τον πάρω και τον έβαλε ο δάσκαλος να μου απαγγείλει την "Ιθάκη" κι ένα άλλο του Εμπειρίκου. Ειλικρινά σας λέω, μου έπεσε το σαγόνι. Τον άκουγα και δε μπορούσα να πιστέψω ότι είναι το δικό μου, το 7χρονο παιδί μου, που απαγγέλλει εκεί μπροστά μου! Ένα συναίσθημα, μια αισθαντικότητα, τι να σας πω, δεν περιγράφεται! Λίγες μέρες αργότερα, έτυχε να μιλήσουνε για τον Καβάφη και στο σχολείο, τους έβαλε μάλιστα μια εργασία πάνω στο έργο του η δασκάλα και ο γιος μου ζήτησε να σηκωθεί και να απαγγείλει την "Ιθάκη", μπροστά σε όλη την τάξη! Είχε να λέει η κυρία του για μέρες, τον αποκαλεί γενικά "ο σοφός της τάξης".

Τα γράφω αυτά για να τα έχουν κατά νου όσες μαμάδες έχουν συνεσταλμένα παιδάκια και αγχώνονται.

Αρετή, φέτος τον έστειλα κατηχητικό πρώτη φορά. Γενικά, ήμουν κάπως διστακτική, γιατί δε συμπαθώ τις οργανώσεις και δεν υπήρχε περίπτωση να τον στείλω, ας πούμε, στη ΓΕΧΑ. Όμως εκεί είναι πνευματικό κέντρο με διάφορες δραστηριότητες και οι κατηχητές είναι όλοι απόφοιτοι παιδαγωγικής σχολής. Καμια σχέση δλδ με το κατηχητικό των '80 που είχα εγώ στο νου μου. Μια ωρίτσα την εβδομάδα είναι και παίζουνε κι ωραία ομαδικά παιχνίδια, δεν είναι σκέτο κήρυγμα, να βαριούνται - γι' αυτό άλλωστε θέλει και να πηγαίνει.

Ο μικρός μου βγήκε αθλητικός τύπος, πηγαίνει...πάλη! :shock: Δεν υπήρχαν πολλές επιλογές για 4χρονα κι εκείνος κόλλησε εκεί! Βέβαια τώρα, με τις ιώσεις και το ψοφόκρυο, μας βλέπω να σταματάμε, γιατί ο χώρος δεν είναι ό,τι καταλληλότερο (δημοτικό γυμναστήριο γαρ). Κρίμα γιατί ο δάσκαλος ήταν εξαιρετικός και τα πήγαινε και το παιδί πολύ καλά, το έβλεπα και μόνη μου. Ίσως του χρόνου να ξεκινήσουμε καράτε, πρώτα ο Θεός, έχουμε μια πολύ καλή σχολή κοντά μας. Σήμερα τον έστειλα και πρώτη μέρα παιδικό αυτή τη βδομάδα, γιατί είχε βήχα. Ελπίζω να μην ξανακυλίσει και χρειαστούμε αντιβίωση.

Μου έτυχε φέτος το εξής κουλό: κανονίζει το φροντιστήριο των αγγλικών εκδρομή στο Μύλο των ξωτικών, πέφτει επάνω στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του παιδικού. Κανονίζει το θεατρικό εργαστήρι εκδρομή στην Ονειρούπολη, πέφτει επάνω στη γιορτή του μεγάλου μου! Έλεος δηλαδή! Το πρώτο το απέκλεισα με τη μία, το δεύτερο...μάλλον θα πάμε, τι να γίνει; Θα λυσσάξει άμα του πω πως δε θα πάμε σε καμία! :(

Εβιρούλα, περαστικά και σε σας. Πριν λίγο καιρό έβηχα κι εγώ ακατάπαυστα επί 2 εβδομάδες. :confused: Τώρα είναι η σειρά του άντρα μου. Πολύς βήχας, γενικώς...:(

Α και να σας πω για τη συνταγή με τις φλογέρες ότι είναι πανεύκολη, γελοία θα έλεγα (κι άμα σας μιλάω εγώ για ευκολία, πιστέψτε με :tongue:), απλά θέλει προσοχή γιατί ψήνονται πάρα πολύ γρήγορα, 15 λεπτά μάξιμουμ!

Πω πω είχα ξεχάσει πόσο χρόνο σου παίρνει να ποστάρεις! Σταμάτα ξεκίνα με τα τηλέφωνα, έχουν περάσει δυο ώρες!

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, αλλά έτσι κι αλλιώς, θα τα ξαναπούμε! Πολλά φιλιά σε όλες!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έκανα τίποτα γιατί χθες μας πιάσαν οι σπαστικές κολίτιδές μας και φαγαμε μακαρονάκια, οπότε για σήμερα έμεινε το πρασόρυζο!

Οι εξετασεις της μικρης βγηκαν κι απο οτι μας ειπαν στο μικροβιολογικο ηταν καλές το μονο που δειχνουν ειναι οτι εχει περασει αρρωστια.

Τέλεια!!!!!

Ήθελα να ρωτησω και κατι τις μανουλες που εχουν εμπειρια με παιδικους σταθμους. Τη δασκαλα της μικρης δεν την ξερω μονο μια φορα την εχω δει. Για την προοδο της μικρης μου μιλανε οι ιδιοκτητριες του σταθμου. Το πρωι που την πηγαινει ο αντρας μου δεν εχει ασχοληθει αν την παραλαμβανει η δασκαλα της ή καποια αλλη δασκαλα. Τωρα τα Χριστουγεννα πρεπει να κανω καποια δωρακια ή τιποτε αλλο;

Φιλακια

Εγώ παίρνω δωράκια στις δασκάλες μας πάντα, αλλά έχουμε πάντοτε πολύ καλή σχέση.

Όπως το νιώθεις εσύ Φωτεινή....


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Μπαίνω για να σας πω τα νέα μας και αργότερα θα μπω ξανά να διαβάσω και τα δικά σας!

Καταρχήν στο βασικό μας θέμα που είναι το μενού της ημέρας! Κοτοπουλάκι στον φούρνο με πατάτες έφτιαξα χθες το βράδυ και έφτιαξα και τυροπιτάκια με φέτα που είχα φέρει από το χωριό.

Σχετικά με την ενημερώση στο σταθμό του μικρούλη μου, η δασκάλα είναι πολύ ευχαριστημένη! Μου είπε πως αντιλαμβάνεται τα πάντα και προσέχει πολύ κατά την διάρκεια του μαθήματος καθώς και το ότι μαθαίνει γρήγορα! Βέβαια μου είπε πως είναι και πολύ ζωηρός, με την καλή έννοια όμως! Με άλλα λόγια δεν βάζει τον μώλο του κάτω!!! Και είναι μονίμως η χαρά του παιδιού!

Αυτά το ολίγα για την ώρα, επανέρχομαι σε λιγάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Φωτεινη μου παρα πολυ χαρηκα για τις εξετασεις της κορουλας σου! Μπραβο βρε κοριτσι ανα ησυχασετε λιγο! κοιτα αν κατι δεν ηταν καλο θα στο λεγανε οποτε μην ανησυχεις! Κουβεντιασε κ με τον παιδιατρο αλλα δεν θα εχετε θεμα!

Γι ατο θεμα της διαιτας το παλευω βρε κοριτσι βαρεθηκα να μην μου κανουν τ αρουχα κ να ειμαι ολο νευρα γιατι με ειχε ριξει πολθυ ψυχολογικα αυτο το θεμα...

Εβιρακι μου θελει πολυ μεγαλη προσοχη η βροχιτιδα,φυλλαξου οσο μποριες γιατι ειναι πολυ υπουλη!

Αρετη μου σ ευχαριστω γι ατις τουρτοσυμβουλες.Θ αρωτησω το λαο κ ας ελπισουμε πως θα με βοηθησουν να αποφασισω.Ειμαι αναμεσα σε σοκολατινα κ αμυγδαλου ... Σιγα το στολισμο που θα κανω απλα πραγματακια ....

Αγγελινα μου η μονη αμφιβολια μου που εχω γι ατις φλογερες ειναι τα 5 αυγα.Εμεις σε μπακλαβοειδη γλυκα δεν βαζουμε καθολου αυγα ( μπακλαβα,φλογερες,γιαννιωτικο κλπ) κ φοβαμαι μηπως φαινονται πολυ,μηπως λασπωσει η γεμιση κλπ.

Για το κεικ κπου λες εγω κανω συχνα με ροδακινο κομποστα μεσα η κομποστα βυσσινο(στραγγισμενα εννοειται) κ βαζω κ λιγη κρεμα ζαχαροπλαστικης η ανθος αραβοσιτου απο πανω κουταλιες κουταλιες εδω κ εκει κ αμυγδαλακι φιλε κ μετα ψησιμο .Γινεται πολυ ωραιο!

Φωτεινη μου για τα δωρα που λες εγω λεω να μην πας τιποτα.Η μικρη εχει πολυ λιγο καιρο στο σταθμο κ εν μεσω κρισης δεν χρειαζονται κ τετοια. Αν ηταν ας πουμε 2 χρονια η εστω ειχε περασει μια σεζον κ ειχαν δεθει να της εκανες κατι συμβολικο αλλ κ παλι δεν ειναι υποχρεωτικο,πλεον ελαχιστοι εως κανενας το κανουν.Κ εγω στη νηπιαγωγο δεν ξερω αν θα κανω κατι.Περσυ ειχα παει ενα γουρι αλλα την λατρευε ο γιος μου την δασκαλα κ τον ειχε απο 2 χρονων στο παιδικο σταθμο.βασικα στον παιδικο πηγαινα αλλα οπως εγραψα ηταν πολυ καιρο το παιδι εκει,τωρα 3 μηνες εχει που ξεκινησε το νηπιο κ το σκεφτομαι ...

Ελενη πως ειστε σημερα;συνηλθατε απο την κολλιτιδα? Με πιανει κ μενα με πρασινα λαχανικα κ σε καταλαβαινω..

Αγγελικη μπραβο για τον γιοκα σου ημουν σιγουρη πως θα ακουγες καλα λογια!!

Αααα ξεχασα να γραψω τα μαγειρικα μου. Τι να γραψω αφου χτες ειχα αδεια απο την κουζινα.Δεν εφτιαξα απολυτως τιποτα εκτος απο λαχανο σαλατα που εκοψα.Εχει μεινει ενα σωρο φαγητο ενα μπολ γιουβαρλακια, μελιτζανες κ εχει κ 1 κομματι παστιτσιο οποτε κ αυριο θα βολεψω το συζυγο με τις μελιτζανες κ θα κανω για τα παιδια κατι μην φανε 3η μερα γιουβαρλακια κ για μενα εχει το μενου μπιφτεκια. Αλλα ομως εκμεταλευτηκα τον ελευερο χρονο μου κ ετσι πριν παω γυμναστηριο σιδερωσα ενα πλυντηριο παιδικα που ειχα απλωσει το πρωι κ εκανα ενα περασμα κουζινα,μπανιο κ ξεσκονισμα.Παλι καλα γιατο με πηραν τηλεφωνο τ απεθερικ αμου θα ερθουν σημερα για μια κηδεια κ θα περασουν απο το σπιτι ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Γειά σου Εβιράκι!

Τώρα το βραδάκι έφτιαξα λίγες στριφτοτυροπιτούλες για το κολατσιό της κόρης και του άντρα.

kmke.jpg

Λαχταριστές οι πίτούλες σου!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

καλημέρα Αρετούλα!

Για σήμερα δε μαγείρεψα τπτ γιατί ήρθε χθες η νονά του Μιχάλη (μια-μια μου έρχονται οι κουμπάρες....χαχαχα) να του φέρει το δώρο του για τα γενέθλιά του, αφού θα είναι εκτός το σκ.

Έχεις καλές κουμπαρούλες που σας αγαπάνε Αρετούλα!

Καλημερα!

Καλημέρα Φωτεινή!

Αγγελικη περιμενουμε νεα!

Σας έγεψα στο προηγούμενο μήνυμά μου!

Ελπιζω να μην ξεχασα να σχολιασω κατι. Χτες ειχα φακες κι εφαγε κι ο μικρος ο οποιος ενθουσιαστηκε (μαλλον ειχε βαρεθει τα δικα του). Σημερα θα φτιαξω γιουβαρλακια και λεω να του δωσω κι απο αυτα. Για να δουμε.

Καλά έκανες! Βαριούνται όλο τα ίδια και τα ίδια κι αυτά!

Οι εξετασεις της μικρης βγηκαν κι απο οτι μας ειπαν στο μικροβιολογικο ηταν καλές το μονο που δειχνουν ειναι οτι εχει περασει αρρωστια. Βεβαια ο παιδιατρος θα τις αξιολογησει καλύτερα παντως ευχαριστημενη ειμαι γιατι εχει πανω απο 1,5 χρονο να φαει κοκκινο κρεας και δεν εχουμε σοβαρο θεμα με σιδηρο κλπ. Τι να πω. Ελενη μου τις εξετασεις τις καναμε γιατι η μικρη δεν τρωει σχεδον τιποτε και σταματησε να παιρνει βαρος.

Καλύτερα ρώτα τον γιατρό σας τότε για να σου πει αν χρειάζεται κάτι το παιδί!

Ήθελα να ρωτησω και κατι τις μανουλες που εχουν εμπειρια με παιδικους σταθμους. Τη δασκαλα της μικρης δεν την ξερω μονο μια φορα την εχω δει. Για την προοδο της μικρης μου μιλανε οι ιδιοκτητριες του σταθμου. Το πρωι που την πηγαινει ο αντρας μου δεν εχει ασχοληθει αν την παραλαμβανει η δασκαλα της ή καποια αλλη δασκαλα. Τωρα τα Χριστουγεννα πρεπει να κανω καποια δωρακια ή τιποτε αλλο;

Κοίτα, εγώ στην θέση σου δεν θα έστελνα αφού δεν έχεις και καμία επαφή μαζί της!

Πάντως δεν ξέρω τι γίνεται στους άλλους σταθμούς αλλά στον δικό μας η επαφή με την δασκάλα γίνεται κάθε μήνα κατ΄ιδίαν και για οποιοδήποτε λόγο μπορώ να της μιλήσω και στο τηλέφωνο. Οπότε μάλλον κάτι θα της στείλω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...