Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Υπομονή κάνω και εγώ και η ψυχολογία στα πατώματα,δεν έχω καθόλου καλό προαίσθημα για αύριο..εσύ πότε θα κάνεις τεστ?

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπερα!

Τι ωραια που εχει κινηση το καφε μας! Γραψατε αρκετα βρε κοπελιες!

Νινα μας ξελιγωσες με ολα αυτα που περιεγραψες. Μετα την επεμβαση αναπληρωνεις μου φαινεται την περιοδο των απαγορευσεων. Μου εκανε κλικ το κοτοπουλο που εγραψες. Για το τραπεζι μου φαινεται ωραιο το μενου σου.

Εβιρι εφτιαξες το αγαπημενο φαγητο του πατερα μου! Τη σκορδαλια την κανεις με ψωμι ή με πατατα; Υπομονη και θα περασει το κρυωμα. Πρεπει εκει να ξεκινησαν και τα αντβεντ ε; Μου ειπαν οτι ηδη ξεκινησαν τα λεμπκουχεν στη Νυρεμβεργη. Φετος εψαχνα συνταγη μηπως και τα εφτιαχνα κι εγω εδω ετσι για αλλαγη.

Τζενη κι εγω σε λεμονατο θα κατεληγα ή σε κανενα ρολο κοτοπουλο; Βεβαια οι φιλοι μας ειναι τετοιων γουστων κι οχι πολυ του κοκκινιστου γιαυτο. Για γλυκο μωσαικο ή τσιζκεικ μου φαινονται αρκετα ελαφρια. Καλα γελασα πολυ με το γιο σου που σου την ειπε για τα βιβλια. Ειναι τετραπερατα τα ατιμα!

Αγγελικη παντα τετοια να ακους για το καμαρι σου! Όπως τετοια ακους και για το μεγαλο σου αστερι!

Αρετη βγηκε γλυκια η κρεμα με το καστανο ε; Περιμενουμε τα σχολια των τεκνων.

Ελενη μου πως εισαι σημερα;

Αγγελινα κι εγω το κατηχητικο οπως εσυ το θυμαμαι και το βαριομουν γιαυτο και δεν πηγα πανω απο 2-3 φορες. Βεβαια αλλα παιδια μου ειχαν πει οτι σε δικες τους ενοριες περνουσαν καλυτερα αρα ειναι και θεμα κατηχητη.

Για τη συναντηση που λετε ειμαι μεσα οσο ειμαι Αθηνα. Να γινοταν να δουμε και τα κοριτσια που ειναι εκτος Αθηνων... Σημερα εφτιαξα ψαρακια (γλωσσα και γαλεο) τηγανητα με κουνουπιδι βραστο. Χτες εφτιαξα και τα μηλοπιτακια τελικα. Σε σχημα τα κανω οπως τα συσκευασμενα κρουασαν με μηλο για να ξεγελασω τη μικρη. Αν και τις αλλες φορες τα ειχε σνομπαρει χθες εφαγε 1,5 κομματι. Ελεγε βεβαια οτι τρωει μαρμελαδα με ψωμι αλλα δεν με ενδιαφερει πως τα ελεγε αρκει που τα δοκιμασε. Προσπαθω να την κανω να μην ελκεται απο τα ετοιμα σνακ και να τρωει πιο σπιτικα. Εψησα και κατι τυροπιτακια για το αστερι μου. Μεσα στο ΣΚ θελω να φτιαξω κι ενα κεικ για να της βαζω μαζι της στο σταθμο. Ο μικρος εφαγε γιουβαρλακια αλλα τον πειραξε παλι το αυγο που περιειχαν αρα θα του δινω μονο φαγητα ανευ αυγου.

Δε θυμαμαι αλλα να σχολιασω. Φιλακια σε ολες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Πριν από λίγη ώρα έβγαλα κάτι κυδώνια που έψησα στο φούρνο με ένα ποτό σαν το κονιάκ, ζάχαρη, κανέλα και βανίλια.

rsw5.jpg

Έφτιαξα σήμερα μία σούπα με πολλά και διάφορα μέσα, πατάτα, καρότο, κρεμμύδι, σκόρδο, ντομάτα, μαϊντανό, κριθαράκι, μοσχοκάρυδο κλπ να μας πιάσει λίγο και να είναι δυναμωτική.

Αναγκαστικά έφαγα κι εγώ απ' αυτή, ενώ ήθελα να κρατήσω την Παρασκευή χωρίς λάδι, γιατί σήμερα πήγαμε στο γιατρό με τον Έβιρο -ο οποίος είχε κυριολεκτικά τα χάλια του- και μας έδωσε αντιβίωση. Μας είπε την πρώτη μέρα να πάρουμε δύο κάψουλες μαζί και τις επόμενες μέρες από μία.

Έλα όμως που εγώ έκανα τη βλακεία να φάω μόνο μια μπανάνα και με πείραξαν οι δύο κάψουλες που ήθελαν πιο γεμάτο στομάχι. Άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και να μου φέρνει λιποθυμία και τάση προς εμετό ταυτόχρονα.

Ευτυχώς όμως, το πρόλαβα ξαπλώνοντας κι όπως ήμουν ξαπλωμένη έφαγα 2-3 κριτσίνια να μην είναι εντελώς άδειο το στομάχι μου και στη συνέχεια ήπια κι ένα Ζαντάκ κι άρχισα να συνέρχομαι.

Έχω την εντύπωση ότι οι δύο κάψουλες έκαναν καλύτερη δουλειά απ' ότι η Αμοξίλ του 1γρ. που έπαιρνα μέχρι χτες. Μάλλον θα έχω αρκετή διαφορά προς το καλύτερο αύριο.

Όσο για τον Έβιρο..... έχει δρόμο μπροστά του. Ευτυχώς που Δευτέρα και Τρίτη έχει άδεια (υπόλοιπο καλοκαιρινής) και θα ανακάμψει λίγο, μαζί με τη βοήθεια της αντιβίωσης θα συνέλθει κάπως.

Ωστόσο δοκίμασα την κρέμα κάστανο και τη μαρμελάδα που έχω και μου φάνηκαν πολύ γλυκές. Γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω σαντιγύ με φυτική κρέμα και στη μία να βάλω από πάνω αμύγδαλο φιλέ καβουρδισμένο και στην άλλη κακάο. Αυτό. απλό, δεν θέλω να μπερδέψω πολλές γεύσεις.

Πολύ καλά το σκέφτηκες και θα γίνουν και πολύ ωραίες.

Εβιρούλα μου, δικό σου ήταν το φύλλο;! Ααααα να τα λες αυτά, για να εκτιμάμε αναλόγως. Μπράβο χρυσοχέρα, δεν τους έχεις παραμελήσει καθόλου, παρά την κατάστασή σου.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.:oops::oops:

Εβιράκι τα Χριστούγεννα θα έρθει η μεγάλη Εβιρίνα εκεί?

Ναι Αγγελική μου, όπως και τις δύο προηγούμενες χρονιές.

Στο νεροχύτη...

Δεν το έχω ξανακούσει. Ποιο μαγαζί είναι αυτό; Ποιοι τραγουδάνε εκεί;

Για πες το φυλλο πως το κανεις? Κ εσυ Εβιρακι αν ειναι ευκολο!

Το δικό μου είναι πολύ εύκολο.

Βάζω 2φλ αλεύρι για όλες τις χρήσεις σε μια λεκάνη. Ρίχνω 2κ.σ. λάδι (προτιμώ το καλαμποκέλαιο τις περισσότερες φορές, αλλά γίνεται εξίσου καλό και με ελαιόλαδο), ανακατεύω να πάει παντού και μετά ρίχνω 1,5κ.γ. αλάτι και 1φλ νερό το οποίο δεν το γεμίζω ποτέ. Συνήθως παίρνει 2 δάχτυλα κάτω από το χείλος του.

Όμως βρίσκω διαφορά στο αλεύρι της Γερμανίας από το αλεύρι της Ελλάδας όταν πρόκειται να βάλω νερό. Γι' αυτό το νερό εξαρτάται πάντα από τη σκληρότητα και τον τύπο του αλεύρου.

Ανακατεύω τα υλικά κι αρχίζω να ζυμώνω μέχρι να γίνει ένα μαλακό ζυμάρι.

Αν χρειαστεί προσθέτω ή αλεύρι ή νερό.

Το κάνω μπαλίτσα, το αφήνω σκεπασμένο με πετσέτα στον πάγκο της κουζίνας για 1 ώρα κι αμέσως μετά το χρησιμοποιώ.

Αλευρώνω το τραπέζι και το κομμάτι του ζυμαριού που έχω κόψει από τη μπαλίτσα και το ανοίγω με τον πλάστη.

Για τα τυροπιτάκια κάθε φύλλο που ανοίγω το λαδώνω με πινέλο και σπορέλαιο και το γεμίζω με τη γέμιση που έχω φτιάξει.

Μόλις τα φτιάξω όλα και τα βάλω σε λαδωμένο ταψί, λαδώνω και την επιφάνεια τους πριν το ψήσιμο. Τα σταυρώνω και τα βάζω να ψηθούν.

Εβιρακι μου τρελαινομαι για πατζαρια μμμμμμ... Πως εισαι σημερα κοριτσακι μου? Πως πανε τα κρυα?

Ο καιρός Τζένη μου είναι χιονιάς. Σήμερα είχαμε κάπως καλύτερη θερμοκρασία, ήτοι από 1-4 και μόνο το βραδάκι έριξε ψιλόβροχο (χιονόνερο), τις προηγούμενες μέρες φτάσαμε -5 και είχε πιο τσουχτερό κρύο.

Στα δικα μου μαγειρικα,εφτιαξα για τα παιδια κοτοπουλο μπουτακι με πατατες-καροτο-κολοκυθιακι με ντοματουλα κ λιγο πεπονακι κ για μας μπιφτεκια με σαλατα για μενα κ μελιτζανες για τον συζυγο.

Ωραία και πολλά όσα έφτιαξες.

Αυριο το βραδυ θα εχω τραπεζι σε κατι φιλους κ εχω κολλησει κλασικα τι να φτιαξω γι ακυριοςω σε κρεατικο.Αν θελετε ριξτε καμια ιδεα.Ελέγα γι αμοσχαρι χτενι στην γαστρα με μπυρα , θα αρεσει λετε? Πειτε κ εσεις ...

Η ιδέα σου είναι πάρα πολύ καλή και θεωρώ ότι θα τους αρέσει πολύ.

Θα πω μερικά ακόμα, αλλά νομίζω ότι δε χρειάζεται να αλλάξεις το πρόγραμμά σου.

Μπριζόλες στο φούρνο με πατάτες ψητές, ή στα κάρβουνα ή στη γκριλιέρα,

Μοσχαράκι στιφάδο

Ρολό κιμά

Σουτζουκάκια με ρύζι

Κεφτεδάκια με σάλτσα

Μεγάλα τετράγωνα μπιφτέκια γεμιστά με τυρί

Αρνάκι ή κατσικάκι στη γάστρα

Το ίδιο τυλιχτό στη λαδόκολλα με φέτα και λαδορίγανη,

Παστίτσιο

Μουσακά

Χοιρινό κρασάτο

Χοιρινό στη λαμαρίνα με την πέτσα του (γουρουνοπούλα που λέμε)

Χοιρινό με σέλινο

Χοιρινά ή μοσχαρίσια σνιτσελάκια

Κόκκορα κρασάτο

Κοτόπουλο ψητό στη λαμαρίνα ή στη λαδόκολλα

Ρολό κοτόπουλο γεμιστό

Μπιφτέκια γαλοπούλας ή κοτόπουλου

Σουβλάκια κοτόπουλου

ggeny και εγώ έχω τραπέζι αύριο... λέω να βάλω κατσικάκι με πατάτες στο φούρνο και ρολό κυμά γεμιστό με τυριά και αυγό... τζατζίκι κλασικά, τυροκαυτερή, σαλάτα με διάφορα... μόνο γλυκό δεν έχω σκεφτεί...

Πολύ ωραία φαγητά επέλεξες.

Τι θα έλεγες για ένα ραβανί

Πανακότα

Πουτίγκα

Γαλατόπιτα

Καρυδόπιτα

Γαλακτομπούρεκο

Προφιτερόλ σπιτικό

Σουδάκια με κρέμα (κι αν θες μπορείς να τα βάλεις όλα σε βαθιά πιατέλα σαν σουπιέρα και να τα περιχύσεις με σάλτσα σοκολάτας)

Τσήζ κέικ

Κορμό μωσαϊκό

Μιλφέιγ

Κρέμα (σοκολάτα και λευκή) που σερβίρεται σε κωλονάτο ποτήρι, από πάνω μπορείς να πασπαλίσεις κομμένα φυστίκια Αιγίνης ή άλλους ξηρούς καρπούς.

Τιραμισού

Ένα μεγάλο κρεμ καραμελέ σε πιατέλα.

Τάρτα με σοκολάτα,

Πάστα φλώρα

Η πρασοτυρόπια τελικά μοιάζει με πίτσα, αλλά πολύ χορταστική! ταιριάξαν ωραία τα υλικά.

Ναι αλλά και ποιος το σκέφτηκε!!!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Eviri πότε θα ξανάρθεις Ελλάδα? να κανονίσουμε ξανά να σε δούμε:-P

Το Πάσχα για δύο εβδομάδες, αλλά μάλλον το περισσότερο διάστημα θα είμαστε στο χωριό. Μακάρι να καταφέρω να σας ξαναδώ και να γνωρίσω κι εγώ κι άλλα κορίτσια από τον καφέ.

Αγγελικούλα μου είχα να πλύνω τσέρκια, κατσαρόλες, χύτρα, μπολ, τάπερ, ό,τι σύνεργα χρειάστηκα για τα παντεσπάνια, δε σου λέω για πιάτα, πηρούνια κλπ από το βραδινό τραπέζι. Τελευταία πάντα πλένω τα μπιμπερό. Πλυντήρια έβαλα, μπάνιο τα παιδιά έκανα, τις βεράντες καθάρισα και ξεπάγιασα.Ταϊσματα, αλλάγματα, θες κι άλλα;Α Διάβασα κι 1-2 παραμύθια στο Χρήστο για να φαίνομαι και καλή μαμά.

Με λίγα λόγια το γλέντησες με την ψυχή σου στο μαγαζί.

Όταν του διαβάζεις παραμύθι σε παίρνει να πηδάς κα καμία σελίδα ή το ξέρει απέξω ο γίοκας σου? Γιατί η κόρη μου όταν της διάβαζα ένα συγκεκριμένο που της άρεσε το είχε μάθει απέξω και δεν μπορόυσα να παραλέιψω ούτε κόμμα!!!!

Βρε κορίτσια μιας και λέτε για ανάγνωση παραμυθιών να σας πω τι με πιάνει εμένα και δεν μπορώ να διαβάσω, να μου πείτε αν το έχετε ξανακούσει.

Διαβάσω την πρώτη δεύτερη σελίδα καλά και μετά αρχίζει να με πιάνει ακατάσχετο χασμουρητό κάθε 5-6 σειρές που διαβάζω. Αυτό συμβαίναι ακόμα κι όταν είμαι καθιστή, δεν είναι απαραίτητο να είμαι ξαπλωμένη. Έτσι νευριάζω και το παρατάω γιατί δεν είναι δυνατόν σε ένα παραμύθι να χασμουριέμαι 600 φορές και να κάνω το διπλάσιο χρόνο να το τελειώσω. Για μένα αυτό είναι πρόβλημα.

Το έχετε ξανακούσει ποτέ; Σας έχει συμβεί εσάς.

Μια φορα μου ειχε φερει περι τα 20 βιβλια για διαβασμα κ κρυφα κρυφα τα εριχνα κατω απο το κρεββατι κ στο 3ο του ειπα ατελειωσαν τα βιβλια τωρα να κανουμε νανι κ μου λεεςι αμ δεν τελειωσανε,δεν εχεις διαβασει αυτα που πεταξες κατω απο το κρεββατι ..χαχαχα ρομπα εντελως!!

Αυτό είναι πολύ αστείο γέλασα πάρα πολύ. Εμ, ο πιτσιρίκος δεν πιάνεται εύκολα κορόιδο.

Ξέχασα να σας πω ότι το πρασόρυζο, που μετονομάστηκε σε κουσκουσόπρασο:-P ήταν πολύ καλό! άλλη γεύση βέβαια, όχι σαν το ρύζι, αλλά πετυχημένη αλλαγή! ο τολμών νικά:tongue:

Ναι αλλά ποιος τα σκέφτηκε όλα αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!:-D:grin::-D:grin:

Αυτό θα πει δημιουργική κουζίνα.

Εβιρι εφτιαξες το αγαπημενο φαγητο του πατερα μου! Τη σκορδαλια την κανεις με ψωμι ή με πατατα;

Κι εμένα μου αρέσει πολύ αυτό το φαγητό. Τη φτιάχνω με πατάτα.

Υπομονη και θα περασει το κρυωμα. Πρεπει εκει να ξεκινησαν και τα αντβεντ ε;

Ναι έχουν ξεκινήσει.

Μου ειπαν οτι ηδη ξεκινησαν τα λεμπκουχεν στη Νυρεμβεργη.

Έχουν βάλει και μαγαζιά στη Στουτγκάρδη, είδα προχτές στο DM, ενώ στο σούπερ μάρκετ δεν έχω πάει πρόσφατα.

Φετος εψαχνα συνταγη μηπως και τα εφτιαχνα κι εγω εδω ετσι για αλλαγη.

Εμένα δε με τρέλανε η γεύση τους. Ενώ φαίνονται λαχταριστά στην όψη, η γεύση μου φάνηκε μέτρια. Μέχρι τώρα πάντως κανένα γερμανικό γλυκό δε με έχει ενθουσιάσει.

Σημερα εφτιαξα ψαρακια (γλωσσα και γαλεο) τηγανητα με κουνουπιδι βραστο.

Ωραία τα ψαράκια σου. Έχω πολύ καιρό να φάω κι απ' τα δύο.

Χτες εφτιαξα και τα μηλοπιτακια τελικα. Σε σχημα τα κανω οπως τα συσκευασμενα κρουασαν με μηλο για να ξεγελασω τη μικρη. Αν και τις αλλες φορες τα ειχε σνομπαρει χθες εφαγε 1,5 κομματι.

Άρα ήταν πολύ νόστιμα.

Ελεγε βεβαια οτι τρωει μαρμελαδα με ψωμι αλλα δεν με ενδιαφερει πως τα ελεγε αρκει που τα δοκιμασε. Προσπαθω να την κανω να μην ελκεται απο τα ετοιμα σνακ και να τρωει πιο σπιτικα.

Πολύ σοφά πράττεις.

Εψησα και κατι τυροπιτακια για το αστερι μου. Μεσα στο ΣΚ θελω να φτιαξω κι ενα κεικ για να της βαζω μαζι της στο σταθμο.

Πολύ καλή σκέψη.

Ο μικρος εφαγε γιουβαρλακια αλλα τον πειραξε παλι το αυγο που περιειχαν αρα θα του δινω μονο φαγητα ανευ αυγου.

Την επόμενη φορά μπορείς αντί για αυγολέμονο να βάλεις τη δική του μερίδα σε ένα κατσαρολάκι με αλευρολέμονο. Ή να βγάλεις τα δικά του πριν ρίξεις το αυγολέμονο ή να τα κάνεις κοκκινιστά με σάλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Σήμερα φάγαμε ψαράκια τηγανιτά με σαλάτα κουνουπίδι και σπιτική μαγιονέζα από τα χεράκια της κόρης και του γιόκα μου!

Χθες το απόγευμα καταβάσαμε τα χριστουγεννιάτικα από το πατάρι κα μέχρι στιγμής έχουμε ολοκληρώσει σχεδόν το δέντρο. Μένουν κάτι λίγα στολιδάκια και μετά το υπόλοιπο σπίτι και το δεντράκι στο δωμάτιο των παιδιών.

Καλα Αγγελικη μου κ εμενα ο δικος μου ετσι, δεν τολμω ουτε λεξη να προσπερασω!! Ασε που τωρα ετελευταια θελει να του δειχνω κ με το δαχτυλο τι διαβαζω,οπως υπογραμμιζουμε κατα καποιον τροπο.... Μια φορα μου ειχε φερει περι τα 20 βιβλια για διαβασμα κ κρυφα κρυφα τα εριχνα κατω απο το κρεββατι κ στο 3ο του ειπα ατελειωσαν τα βιβλια τωρα να κανουμε νανι κ μου λεεςι αμ δεν τελειωσανε,δεν εχεις διαβασει αυτα που πεταξες κατω απο το κρεββατι ..χαχαχα ρομπα εντελως!!

Χαχαχαχα! Παιδί μου δεν τους ξεφεύγει τίποτα!

Πωπω Αρετη μονο που τα διαβασα κουραστηκα.... Εγω εχω πλυντηριο πιατωςν αλλα κ παλι κατσαρολςς κ τετοια τζατζαλα ματζαλα οταν μαγειρευω στο χερι τα πλενω.

Εμένα ευτυχώς το πλυντήριο πιάτων είναι μεγάλο και χωράει μιά χαρά και τις κατσαρόλες και τα ταψιά!

Ξέχασα να σας πω ότι το πρασόρυζο, που μετονομάστηκε σε κουσκουσόπρασο:P ήταν πολύ καλό! άλλη γεύση βέβαια, όχι σαν το ρύζι, αλλά πετυχημένη αλλαγή! ο τολμών νικά:tongue:

Λες να πηγαίνει και στο σπανάκι?

πάω τώρα να ψωνίσω κρεοπωλείο και σούπερ, ώστε αύριο να έχω μόνο λαική!

Χαχαχα! Το Σάββατο είναι η κλασική μέρα της λαικής!

Καλησπερα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Τι ωραια που εχει κινηση το καφε μας! Γραψατε αρκετα βρε κοπελιες!

Ναι είναι όντως ωραία που ξαναζωντανέψαμε!

Αγγελικη παντα τετοια να ακους για το καμαρι σου! Όπως τετοια ακους και για το μεγαλο σου αστερι!

Σε ευχαριστώ Φωτεινούλα! Ευχομαι κι εσύ να ακούς καλά λόγια και για τα δύο σου τα ζουζούνια!

Για τη συναντηση που λετε ειμαι μεσα οσο ειμαι Αθηνα. Να γινοταν να δουμε και τα κοριτσια που ειναι εκτος Αθηνων...

Θα ήταν τέλειο αλλά δυστυχώς δύσκολο!

Σημερα εφτιαξα ψαρακια (γλωσσα και γαλεο) τηγανητα με κουνουπιδι βραστο. Χτες εφτιαξα και τα μηλοπιτακια τελικα. Σε σχημα τα κανω οπως τα συσκευασμενα κρουασαν με μηλο για να ξεγελασω τη μικρη. Αν και τις αλλες φορες τα ειχε σνομπαρει χθες εφαγε 1,5 κομματι. Ελεγε βεβαια οτι τρωει μαρμελαδα με ψωμι αλλα δεν με ενδιαφερει πως τα ελεγε αρκει που τα δοκιμασε. Προσπαθω να την κανω να μην ελκεται απο τα ετοιμα σνακ και να τρωει πιο σπιτικα.

Καλά κάνεις! Ας τα λέει όπως θέλει, αρκεί να τα τρώει!;)

Εψησα και κατι τυροπιτακια για το αστερι μου. Μεσα στο ΣΚ θελω να φτιαξω κι ενα κεικ για να της βαζω μαζι της στο σταθμο. Ο μικρος εφαγε γιουβαρλακια αλλα τον πειραξε παλι το αυγο που περιειχαν αρα θα του δινω μονο φαγητα ανευ αυγου.

Μάλλον δεν είναι έτοιμος ο οργανισμός του ακόμη για αυγό. Του το δοκιμάζεις σε κανένα μήνα πάλι. Ρώτα και τον παιδίατρο.

Δε θυμαμαι αλλα να σχολιασω. Φιλακια σε ολες


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Πριν από λίγη ώρα έβγαλα κάτι κυδώνια που έψησα στο φούρνο με ένα ποτό σαν το κονιάκ, ζάχαρη, κανέλα και βανίλια.

rsw5.jpg

Αν και δεν τα τρώω τα κυδώνια, φαίνονται πολύ λαχταριστά!

Αναγκαστικά έφαγα κι εγώ απ' αυτή, ενώ ήθελα να κρατήσω την Παρασκευή χωρίς λάδι, γιατί σήμερα πήγαμε στο γιατρό με τον Έβιρο -ο οποίος είχε κυριολεκτικά τα χάλια του- και μας έδωσε αντιβίωση. Μας είπε την πρώτη μέρα να πάρουμε δύο κάψουλες μαζί και τις επόμενες μέρες από μία.

Έλα όμως που εγώ έκανα τη βλακεία να φάω μόνο μια μπανάνα και με πείραξαν οι δύο κάψουλες που ήθελαν πιο γεμάτο στομάχι. Άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και να μου φέρνει λιποθυμία και τάση προς εμετό ταυτόχρονα.

Ευτυχώς όμως, το πρόλαβα ξαπλώνοντας κι όπως ήμουν ξαπλωμένη έφαγα 2-3 κριτσίνια να μην είναι εντελώς άδειο το στομάχι μου και στη συνέχεια ήπια κι ένα Ζαντάκ κι άρχισα να συνέρχομαι.

Έχω την εντύπωση ότι οι δύο κάψουλες έκαναν καλύτερη δουλειά απ' ότι η Αμοξίλ του 1γρ. που έπαιρνα μέχρι χτες. Μάλλον θα έχω αρκετή διαφορά προς το καλύτερο αύριο.

Όταν είσαι άρρωστη πρέπει να τρέφεσαι καλά! Δεν είναι αμαρτία που τρως λάδι από την στιγμή που παίρνεις 2 κάψουλες αντιβίωση! Να προσέχεις....

Περαστικά γρήγορα λοιπόν και σε σένα και στον Έβιρο!

Όσο για τον Έβιρο..... έχει δρόμο μπροστά του. Ευτυχώς που Δευτέρα και Τρίτη έχει άδεια (υπόλοιπο καλοκαιρινής) και θα ανακάμψει λίγο, μαζί με τη βοήθεια της αντιβίωσης θα συνέλθει κάπως.

Μήπως την βαριέσαι την όλη διαδικασία και γι΄αυτό σε πιάνει χασμουρητο?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Αρετουλα να χαιρεσαι το Μιχαλη σου! Να ειναι πολυχρονος, γερος σαν τα ψηλα βουνα κι ευτυχισμενος!

Εβιρουλα μου περαστικα σας! Να προσεχεις με την αντιβιωση τη διατροφη σου μην ανοιξεις αλλο μετωπο! Άλλωστε δεν ειναι αμαρτια να τρεφεσαι καλα εφοσον εισαι ασθενης- το λεει και η εκκλησια. Κι εδω παντως εχει πεσει η θερμοκρασια αλλα οχι σαν εσας. Αυτο με τα παραμυθια το παθαινω κι εγω. Αφου λεω πως προσπαθω να κοιμησω τα αστερια μου και κοιμαμαι πρωτη εγω.

Αγγελικουλα και του χρονου! Μπραβο που στολισατε. Εγω ελεγα να το κανω αυριο αλλα εφυγε εκτακτως ο αντρας μου στο χωριο του για οικογενειακους λογους και δεν προλαβε να τα κατεβασει τα κουτια απο το παταρι οπότε αναβαλλεται (εγω δεν μπορω να ανεβω ψηλα σε σκαλα - ζαλιζομαι και καθως ειμαι μονη μου με τα πιτσιρικια δεν το ρισκαρω).

Το γιουβαρλακια δεν τα ειχα αυγοκοψει επιτηδες απλα στο μιγμα του κιμα ειχα βαλει ενα ασπραδι για να δεσει καλυτερα. Ο μικρος εχει εμφανισει ευαισθησια στο σπραδι αλλα μου ειχε πει ο γιατρος να το δοκιμασουμε και μεσα σε φαγητο μαγειρεμενο. Το δοκιμασαμε, τον πειραξε και θα περιμενουμε να το ξαναδοκιμασουμε αργοτερα.

Σημερα φαγαμε ομελετα με πατατες, λουκανικα (μπας και τελειωσουν επιτελους) και φετα και στο μικρο εφτιαξα τραχανα. Εφτιαξα και το κεικ κι εστειλα επι τη ευκαιρια και στην πεθερουλα μου.

Φιλακια σε ολες και καλο βραδυ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Κάθομαι και χουχουλιάζω, πέφτει μια βροχή, παγωμένη!

Με είχατε ρωτήσει νομίζω για το αν θα συνεχίσω τον μικρό πάλη: εγώ θέλω, αλλά μόνο αν ο δάσκαλος πάει σε άλλο χώρο. Αποκλείεται με αυτές τις θερμοκρασίες να στέλνω το παιδί σε χώρο μη θερμαινόμενο και μάλιστα 5-6 το απόγευμα. Αν δεν, διακόπτουμε και ξαναπάμε την άνοιξη κι από του χρόνου βλέπουμε.

Χθες το απόγευμα πήγα σε μια παρουσίαση βιβλίου που έκανε η κολλητή μου (http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1002256). Συμπαθέστατος ο συγγραφέας. Αγόρασα το βιβλίο με ιδιόγραφη αφιέρωση. Μετά πήγαμε για ποτάκι όλη η παρέα και το καταευχαριστήθηκα. Γιατί έχω παραμελήσει τόσο πολύ τις εξόδους, ούτε κι εγώ ξέρω. Θα το καθιερώσω, έστω μια φορά το μήνα!

Αρετή, όχι, και να χρειαστεί να περικόψω τις δραστηριότητες, σίγουρα δε θα σταματήσουμε το κατηχητικό, άλλωστε είναι μόνο μια ώρα την εβδομάδα.

Έφτιαξα πριν λίγο το κέηκ που σας έλεγα, με το φουντούκι και τον ανανά κι έχει μοσχοβολήσει το σπίτι! Περιμένω να κρυώσει και θα σας γράψω εντυπώσεις. Φιλιά σε όλες!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Αρετή να τα εκατοστήσει ο Μιχάλης και να τον δεις όπως επιθυμείς.

Σήμερα έφτιαξα μια σουπίτσα με χυλοπίτες για τον Έβιρο, τηγανητές πατάτες κι αυγά για την Εβιρίνα κι εγώ έφαγα ό,τι είχε μείνει στο ψυγείο.

Σήμερα φάγαμε ψαράκια τηγανιτά με σαλάτα κουνουπίδι και σπιτική μαγιονέζα από τα χεράκια της κόρης και του γιόκα μου!

Φτιάξανε μαγιονέζα τα μαγειράκια; Γεια στα χέρια τους.

Χθες το απόγευμα καταβάσαμε τα χριστουγεννιάτικα από το πατάρι κα μέχρι στιγμής έχουμε ολοκληρώσει σχεδόν το δέντρο. Μένουν κάτι λίγα στολιδάκια και μετά το υπόλοιπο σπίτι και το δεντράκι στο δωμάτιο των παιδιών.

Εμείς βάλαμε λίγα στολίδια στο σαλόνι σήμερα (δηλαδή η μικρή Εβιρίνα τα έβαλε) και το δέντρο αύριο με ησυχία.

Μήπως την βαριέσαι την όλη διαδικασία και γι΄αυτό σε πιάνει χασμουρητο?

Όχι, το παίρνω με όρεξη και μάλιστα αλλάζω και τη φωνή μου σε κάθε πρόσωπο για να το κάνω σαν θεατρικό. Παρόλ' αυτά το χασμουρητό επιμένει.

Αφου λεω πως προσπαθω να κοιμησω τα αστερια μου και κοιμαμαι πρωτη εγω.

Αχ, έτσι μου συμβαίνει κι εμένα.

Το γιουβαρλακια δεν τα ειχα αυγοκοψει επιτηδες απλα στο μιγμα του κιμα ειχα βαλει ενα ασπραδι για να δεσει καλυτερα. Ο μικρος εχει εμφανισει ευαισθησια στο σπραδι αλλα μου ειχε πει ο γιατρος να το δοκιμασουμε και μεσα σε φαγητο μαγειρεμενο.

Ααααα κι εγώ που νόμιζα ότι είχε κανονικό αυγολέμονο.

Εφτιαξα και το κεικ κι εστειλα επι τη ευκαιρια και στην πεθερουλα μου.

Ααααα μπράβο Φωτεινή, θα το καταευχαριστηθεί.

Χθες το απόγευμα πήγα σε μια παρουσίαση βιβλίου που έκανε η κολλητή μου (http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1002256). Συμπαθέστατος ο συγγραφέας. Αγόρασα το βιβλίο με ιδιόγραφη αφιέρωση. Μετά πήγαμε για ποτάκι όλη η παρέα και το καταευχαριστήθηκα.

Πολύ μου άρεσε το σύνολο της εξόδου.

Έφτιαξα πριν λίγο το κέηκ που σας έλεγα, με το φουντούκι και τον ανανά κι έχει μοσχοβολήσει το σπίτι! Περιμένω να κρυώσει και θα σας γράψω εντυπώσεις.

Αχ τέλεια μυρίζει, έφτασε μέχρι εδώ η μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Περάσαμε ωραία, οικογενειακά χθες, γελάσαμε, ο Μιχ. το κατευχαριστήθηκε και ο Χρ. γενικώς έσκασε απ'τη ζήλια του. Καλή η τούρτα αλλά σησαμέλαιο δεν ξαναχρησιμοποιώ, παραείχε έντονη γεύση.

Εβιρί, λαχταριστό φαίνεται το κυδώνι. Μ'αρέσει! Παρεμπιπτόντως χθες έφτιαξα για τη Γεωργία μου την κοτόσουπά σου, την οποία θα φάει και σήμερα. Για αύριο τι φτιάχνουμε:confused:...Έχω ζωμό από μοσχάρι.

Φωτεινούλα, γιατί πρέπει να τα τελειώσετε ντε και καλά τα λουκάνικα; Δεν έχεις χώρο στην κατάψυξη;

Αγγελική στολίζεις και το δωμάτιό τους; Λες να το κάνω κι εγώ, μπας και κάθονται περισσότερο εκεί μέσα;

Αχ ξύπνησε η μικρή μου! Γεια σας προς το παρόν!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλό μήνα να έχουμε!!

Κορίτσια το τραπέζι χτες πήγε πολύ καλά... έκανα τελικά κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες και ρολό κυμά, όπως είχα πει... γλυκό δεν έκανα, γιατί οι καλεσμένοι είχαν θέμα με τα γλυκά (έχει σάκχαρο ο φίλος μας) το τραβήξαμε μέχρι τις 2.30 το πρωί! σήμερα θα φάμε λίγα από τα χθεσινά, οπότε είχα μόνο σκούπισμα και σφουγγάρισμα και τώρα απολαμβάνω το καφέ μου!

Αγγελική στολίσατε! μπράβο και του χρόνου!:P εγώ έβαλα λίγα στολίδια, από δω και από εκεί... το δέντρο λέω λίγο αργότερα να το βάλω.

ARNIKOL να τον χαίρεσαι τον Μιχάλη! ότι επιθυμεί!

Σας αφήνω... πάω να χουζουρέψω σε μία αγκαλιά που με περιμένει:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλό μηνα κι απο μενα!

Δεν προλαβαινω να σχολιασω τιποτα (δε σας εχω διαβασει κιολας). Μπηκα να ευχηθω στις δυο εορταζουσες της παρεας μας.

Αρετουλα πολυχρονη κι ευτυχισμενη να εισαι! Να εισαι παντοτε καλά και να γερασεις να δεις εγγονια και δισεγγονα!

Τζενακι πολυχρονη κι εσυ, με υγεια κι ευτυχια γεματη η ζωη σου!

Να σας χαιρομαστε που σας εχουμε παρεα στο μαγειροκαφε μας!

Φιλακια.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και καλό μήνα.

Αρετή μου χρόνια σου πολλά κι ευτυχισμένα μαζί με την υπέροχη οικογένειά σου να έχεις.

Τζένη μου να τα εκατοστήσεις κι εσύ, πάντα με ευτυχία και υγεία ανάμεσα στα αγαπημένα πρόσωπα της οικογένειάς σου.

Το μεσημεριανό μας φαγητό είχε σούπα μοσχαράκι για τους αρρώστους μας, μανιτάρια ψητά στο φούρνο και για μένα που συνεχίζω τη νηστεία ψάρι πανγκάσιους με βραστά καρότα και πατάτες.

Στο ιατρικό μας ανακοινωθέν, εγώ είμαι σαφώς καλύτερα και σε 3-4 μέρες είμαι σίγουρη ότι θα είμαι εντελώς καλά. Έχει μειωθεί αρκετά ο βήχας και το συνάχι αύριο μεθαύριο δε θα υπάρχει.

Ο Έβιρος την έχει πατήσει πολύ άσχημα. Έχει βράσιμο στο στήθος τις 3 αυτές μέρες και ελπίζω να τον πιάσει η αντιβίωση γιατί αλλιώς....... Ήταν μεγάλο λάθος του που όταν σκούπιζε το πεζοδρόμιο το προηγούμενο Σαββατοκύριακο έβγαλε το μπουφάν και έγινε παγάκι με θερμοκρασίες -3 -4. Έτσι και το είχα κάνει εγώ αυτό τι θα μου είχε σούρει!!!!!! Αμ το θέλει το σκουπόξυλό του κι αυτός.

Περάσαμε ωραία, οικογενειακά χθες, γελάσαμε,

Τύφλα να 'χουν τα νυχτερινά κέντρα όταν περνάμε έτσι όμορφα με τις παρέες μας.

ο Μιχ. το κατευχαριστήθηκε και ο Χρ. γενικώς έσκασε απ'τη ζήλια του.

Θα 'ρθει και η σειρά του.

Για αύριο τι φτιάχνουμε:confused:...Έχω ζωμό από μοσχάρι.

Μπορείς να κάνεις ένα νοστιμότατο πιλαφάκι στο ζουμί του, ή να βράσεις μακαρόνια με αυτό. Γίνονται και τα δύο πολύ νόστιμα.

Τι έχετε περισσότερο καιρό να φάτε, όσπρια, λαχανικά, ζυμαρικά-ρύζι, ψαρικά-θαλασσινά; Θα σου γράψω όσα σκεφτώ από τις ομάδες που σε ενδιαφέρουν πιο πολύ.

Κορίτσια το τραπέζι χτες πήγε πολύ καλά... έκανα τελικά κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες και ρολό κυμά, όπως είχα πει...

Μπράβο Νίνα, ωραία φαγητά έφτιαξες και θα πρέπει να έμειναν πολύ ευχαριστημένοι όλοι. Χαίρομαι που πήγε τόσο καλά το χτεσινό τραπέζι.

Να σας χαιρομαστε που σας εχουμε παρεα στο μαγειροκαφε μας!

Τι όμορφη κουβέντα είπες βρε Φωτεινή!!!!!!!!!!!!! Με συγκίνησες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα και σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! Να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τις οικογένειές σας!

Χθες φάγαμε στην πεθερά μπακαλιάρο τηγανητό με χόρτα και το ίδιο θα φάμε και σήμερα. Εβιρί μου, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Έβαλα τελικά χυλοπίτες ολικής με το ζωμό για τη μικρή, αλλά έφτιαξα πολύ και έφαγαν όλα τα παιδιά χθες το βράδυ.

Παιδιά, αν δε μου έλεγε χθες ο Βασ. χρόνια πολλά στη 13:00μμ δε θα θυμόμουν τη γιορτή μου:oops:. Ένιωθα χάλια, πάρα πάρα πολύ κουρασμένη, αφού πήγα για ύπνο από τις 21:30 και άφησα οδηγίες στο Βασ. για τα μικρά. Τα μεγάλα είχαν κοιμηθεί -ευτυχώς- αφού βέβαια με είχαν τεντώσει. Αλλά και πάλι κουρασμένη νιώθω, αδιαθέτησα και το Σάββατο το πρωί και είμαι μια ομορφιά...

Σας φιλώ, θα τα πούμε αργότερα!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε κοριτσακια !

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας κοριτσακια κ ευχομαι οτι καλυτερο για την καθεμια σας κ πανω απο ολα ΥΓΕΙΑ!

Αρετουλα μου χρονια πολλα κ σε σενα για την γιορτη σου κ να χαιρεσαι κ το παιδακι σου! Να ειστε καλα,γεροι κ ευτυχισμενοι!

Εμ λογικο ειναι βρε κοριτσακι με τοση κουραση κ περιοδο να αισθανεσαι ετσι,ξεκουραοσυ οσο μπορεις, το ξερω δυσκολο ως ακατορθωτο αλλα τουλαχιστον μην ζοριζεσαι με δουλειες κλπ αυτα μπορουν να περιμενου ετσι δεν ειναι? το κυριοτερο ειναι να ειμαστε εμεις καλα κ ολα τα αλλα γινονται.

Εβιρακι μου πωπω τι λαχταρα ηταν αυτη που πηρες! Τουλαχιστον ομως διαβασα ειδες βελτιωση με την αντιβιωση οποτε αυτο ειναι θετικο.Αχ αυτοι οι αντρες, πωπω προσεξτε μην το γυρισει σε καμια βροχιτιδα τον ανθρωπο !!

Ετσι το κανω κ εγω το φυλλο κοριτσακι μονο που βαζω μεσα κ λιγο ξυδι για να γινεται το φυλλο πιο τραγανο!Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες κ τις συμβουλες!

Αγγελικη μου κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε!

Φωτεινη μου ατον να χρονισει πρωτα τον μικρο κ ξαναδοκιμαζεις παλι το ασπραδι.Εγω δοκιμσα προχτες το σλεινο που μου ειχε κανει κοκκινιλες στα μαγουλα απο την πρωτη φορα που του ειχα δωσει κ παλι κοκκινισε,οποτε δεν ξαναβαζω στο φαγητο.

Μπραβο για τα κρουασανομηλοπιτακια,ευγε χρυσοχερα μου! Δεν εχει σημασια πως τα βαφτιζει η μικρη αρκει που τα τρωει!

Νινα ηταν σιγουρη η επιτυχια του τραπεζιου! μπραβο χρυσοχερα μου! Κ το γεγονος οτι το τραβηξατε τοσο σημαινει οτι εισασταν κ καλη παρεα που μετραει ακομα περισσοτερο!!

Αγγελινα για πες μας για να μαφινακια με τον ανανα , ωραια γιναν?

Καλ ατελικα το Σαββατο ολες ψαρι τρωμε ε?

Κ εμεις κλασικα Σαββατο μεσημερι μπακαλιαρακια τηγανιτα για τους δυο αντρες,ψαροσουπα για τον μικρο κ για μενα τσιπουρα ψητη.Εβρασα κ μπροκολο-καροτο κ πατατουλες κ φαγαμε υπεροχα.Σαββατο βραδυ εφτιαξα ντακο σαλατα γι αμενα κ μακαρονι ατρικολορε μεσα σε σαλτσα ντοματας για τα αντρακια μου.

Χτες το μεσημερ φαγαμε στην κουμπαρα κρεας με σδαλατα κ βιδες ( εγω δεν εφαγα ζυμαρικα) κ τ βραδυ που ηρθαν οι φιλοι μας ειχα κανει τυροπιτα με δικο μου φυλλο,χοιρινο λεμονατο, εψησα κ λιγο λουκανικο ,μανιταρια απο το χωριο,τυρι ψητο,σαλατα πατατες μια χαρα.

Τελικα για γλυκο εφτιαξα τουρτα σοκολατινα κ εγινε πεντανοστιμη! Για σημερα εχω φτιαξει για μας φασολαδα τρομερη με καροτακια κ για τα παιδια κοκορα με αστερακι.

Για αυριο λεω να κανω μοσχαρακι βραστο σουπα για ολους!

Πωπω κοριτσια τι βροχη ηταν αυτη χτες βραδυ! Ματι δεν εχω κλεισει.Πηρα τετοια τρομαρα απο τις αστραπες κ τα μπουμπουνητα σε καποια φαση που πηγε να με παρει ο υπνος εκανε ενα πολυ μεγαλο τρανταγμα κ νομιζα πως ηταν σεισμος κ επεφτε το σπιτι.Ετρεμα για πανω απο μια ωρα μετα ... ΛΙγο το ρπωι για ουτε μια ωρα με πηρε ο υπνος κ αυτο ξυπναγα συνεχεια κ κοιτουσα τα παιδια απο το φοβο μου.Οπτε σημερα σερνομαι ....

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά βρε Τζενάκι; Αθήνα μένεις και έριχνε τόσο δυνατή βροχή; Εμένα μ'αρέσει η βροχή και να κάθομαι μέσα στο σπίτι, αν κοιμάμαι κιόλας, ακόμα καλύτερα! Χίλια συγγνώμη, ξέχασα να σου ευχηθώ! Πολύχρονη να είσαι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Καλά ε, μου φαίνεται ότι θα είσαι η καλύτερη φίλη των φίλων σου με τέτοια τραπεζώματα. Μπράβο!

Εβιρούλα, περαστικά και αγύριστα!

Οι λοιπές τι κάνετε;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...