Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στη μαγειροπαρέα! :D

καλημέρα και σε σένα μαγειροκόριτσο!!!!

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα...με συγκινήσατε, ειλικρινά! Είστε πολύ γλυκές και πολύ τυχερές για το διαδικτυακό δέσιμο. Από όσο θυμάμαι, εδώ δεν υπήρξαν ποτέ παρεξηγήσεις, καυγάδες, δραματικές αποχωρήσεις...μεγάλη υπόθεση! ;) Αν και πλέον δε μου είναι εύκολο να γράφω τακτικά, για διάφορους λόγους, θα προσπαθήσω να μην ξαναχαθώ!

Η διαδικτυακή μας αγκαλιά, και όχι μόνο, είναι πάντα ανοιχτή Αγγελίνα μου με όποια συχνότητα κι αν γράφεις!

Τώρα πίνω καφέ και προσπαθώ να αποφασίσω με ποιες δουλειές του γραφείου να καταπιαστώ σήμερα και ποιες να αφήσω για αύριο. :mad:

Αφού έχεις την επιλογή να αφήσεις και για αύριο δουλειά μιά χαρά σε βρίσκω!

Με έχει πιάσει μια όρεξη να φτιάχνω γλυκά απίστευτη και θα προτιμούσα χίλιες φορές να κάτσω στην κουζίνα μου...τι έχω πάθει, μες στη νηστεία; Άσε που θα γίνουμε βαρελάκια! Οι μεγάλοι δλδ γιατί τα παιδιά μου δε λένε να πιάσουν κάνα δράμι επάνω τους, μόνο να ψηλώνουν ξέρουν. Είδα ας πούμε αυτή τη συνταγή για κέηκ με ανανά και φουντούκια, δεν είναι πολύ πρωτότυπη; Μόλις μπορέσω να πάω στην αγορά, θα πάρω τα υλικά και θα σας πω εντυπώσεις! http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-me-anana-fountoukia-kai-tragani-krousta.html Πιστεύετε πως θα μπορούσα να αντικαταστήσω τον ανανά και με άλλο φρούτο; Με τι άραγε;

Δεν μου ανοίγει ο σύνδεσμος αλλά ο ανανάς δεν μου αρέσει και ίσως να μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με μπανάνα.

Για τις δραστηριότητες του μεγάλου που λέγαμε, ναι, μπορώ να πω πως από τους βασικότερους λόγους που τον στέλνω είναι για τις καλές παρέες. Στο μπάσκετ βέβαια είναι πολύς λαός που πηγαινοέρχεται, αλλά στο θέατρο και στο κατηχητικό, όλα τα παιδάκια είναι ένα κι ένα. Το θέατρο ειδικά έχει κάνει θαύματα στην αυτοπεποίθησή του, όσο καμια άλλη δραστηριότητα. Έχει αποκτήσει εξαιρετική άρθρωση και του δίνει πάρα πολλά ερεθίσματα. Να φανταστείτε ότι, πριν λίγο καιρό, διαβάζανε και συζητούσανε ποίηση. Πήγα μια μέρα να τον πάρω και τον έβαλε ο δάσκαλος να μου απαγγείλει την "Ιθάκη" κι ένα άλλο του Εμπειρίκου. Ειλικρινά σας λέω, μου έπεσε το σαγόνι. Τον άκουγα και δε μπορούσα να πιστέψω ότι είναι το δικό μου, το 7χρονο παιδί μου, που απαγγέλλει εκεί μπροστά μου! Ένα συναίσθημα, μια αισθαντικότητα, τι να σας πω, δεν περιγράφεται! Λίγες μέρες αργότερα, έτυχε να μιλήσουνε για τον Καβάφη και στο σχολείο, τους έβαλε μάλιστα μια εργασία πάνω στο έργο του η δασκάλα και ο γιος μου ζήτησε να σηκωθεί και να απαγγείλει την "Ιθάκη", μπροστά σε όλη την τάξη! Είχε να λέει η κυρία του για μέρες, τον αποκαλεί γενικά "ο σοφός της τάξης".

Μπράβο για τον γιόκα σου! Είδες τελικά που τον γεμίζουν όλες του οι δραστηριότητες! Λες να σου βγεί ηθοποιός κι εμείς μετά από λίγα χρόνια να καμαρώνουμε πως ξέρουμε την μανούλα του μεγάλου σταρ?

Αρετή, φέτος τον έστειλα κατηχητικό πρώτη φορά. Γενικά, ήμουν κάπως διστακτική, γιατί δε συμπαθώ τις οργανώσεις και δεν υπήρχε περίπτωση να τον στείλω, ας πούμε, στη ΓΕΧΑ. Όμως εκεί είναι πνευματικό κέντρο με διάφορες δραστηριότητες και οι κατηχητές είναι όλοι απόφοιτοι παιδαγωγικής σχολής. Καμια σχέση δλδ με το κατηχητικό των '80 που είχα εγώ στο νου μου. Μια ωρίτσα την εβδομάδα είναι και παίζουνε κι ωραία ομαδικά παιχνίδια, δεν είναι σκέτο κήρυγμα, να βαριούνται - γι' αυτό άλλωστε θέλει και να πηγαίνει.

Αρετούλα αν είναι έτσι τότε αξίζει που το πηγαίνεις το παιδί! Γιατί κι εγώ το κατηχητικό το θυμάμαι όπως κι εσύ!

Ο μικρός μου βγήκε αθλητικός τύπος, πηγαίνει...πάλη! :shock: Δεν υπήρχαν πολλές επιλογές για 4χρονα κι εκείνος κόλλησε εκεί! Βέβαια τώρα, με τις ιώσεις και το ψοφόκρυο, μας βλέπω να σταματάμε, γιατί ο χώρος δεν είναι ό,τι καταλληλότερο (δημοτικό γυμναστήριο γαρ). Κρίμα γιατί ο δάσκαλος ήταν εξαιρετικός και τα πήγαινε και το παιδί πολύ καλά, το έβλεπα και μόνη μου. Ίσως του χρόνου να ξεκινήσουμε καράτε, πρώτα ο Θεός, έχουμε μια πολύ καλή σχολή κοντά μας. Σήμερα τον έστειλα και πρώτη μέρα παιδικό αυτή τη βδομάδα, γιατί είχε βήχα. Ελπίζω να μην ξανακυλίσει και χρειαστούμε αντιβίωση.

Μωρέ μήπως να τον συνέχιζες πάλη αφού είναι καλός?

Μου έτυχε φέτος το εξής κουλό: κανονίζει το φροντιστήριο των αγγλικών εκδρομή στο Μύλο των ξωτικών, πέφτει επάνω στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του παιδικού. Κανονίζει το θεατρικό εργαστήρι εκδρομή στην Ονειρούπολη, πέφτει επάνω στη γιορτή του μεγάλου μου! Έλεος δηλαδή! Το πρώτο το απέκλεισα με τη μία, το δεύτερο...μάλλον θα πάμε, τι να γίνει; Θα λυσσάξει άμα του πω πως δε θα πάμε σε καμία! :(

Αχ μωρέ κρίμα! Και είναι εκδηλώσεις που λόγω των ημερών δεν μπορόυν και να αλλάξουν! Στην γιορτή του μεγάλου δεν μπορεί να πάει ο αντρούλης σου κι εσύ με τον μικρό στην Ονειρούπολη ή το αντίστροφο?

QUOTE]

Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έκανα τίποτα γιατί χθες μας πιάσαν οι σπαστικές κολίτιδές μας και φαγαμε μακαρονάκια, οπότε για σήμερα έμεινε το πρασόρυζο!

Είστε καλύτερα σήμερα Ελενάκι?

QUOTE]

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε?

Γειά σου Τζενάκι!

Αγγελικη μπραβο για τον γιοκα σου ημουν σιγουρη πως θα ακουγες καλα λογια!!

:):):):)

Αααα ξεχασα να γραψω τα μαγειρικα μου. Τι να γραψω αφου χτες ειχα αδεια απο την κουζινα.Δεν εφτιαξα απολυτως τιποτα εκτος απο λαχανο σαλατα που εκοψα.Εχει μεινει ενα σωρο φαγητο ενα μπολ γιουβαρλακια, μελιτζανες κ εχει κ 1 κομματι παστιτσιο οποτε κ αυριο θα βολεψω το συζυγο με τις μελιτζανες κ θα κανω για τα παιδια κατι μην φανε 3η μερα γιουβαρλακια κ για μενα εχει το μενου μπιφτεκια. Αλλα ομως εκμεταλευτηκα τον ελευερο χρονο μου κ ετσι πριν παω γυμναστηριο σιδερωσα ενα πλυντηριο παιδικα που ειχα απλωσει το πρωι κ εκανα ενα περασμα κουζινα,μπανιο κ ξεσκονισμα.Παλι καλα γιατο με πηραν τηλεφωνο τ απεθερικ αμου θα ερθουν σημερα για μια κηδεια κ θα περασουν απο το σπιτι ....

Δεν μαγείρεψες αλλά δεν καθόσουν κιόλας!!!! Αυτές οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα κορίτσια.

Πολλά τα νέα σας και τι να πρωτοθυμηθώ? για αυτό θα μείνω στα πιο πρόσφατα και ας με συγχωρέσουν οι υπόλοιπες:P

Αγγελίνα είμαστε καλό παρεάκι εδώ... λέμε τα δικά μας η καθεμία και τα μαγειρικά μας συγχρόνως...θα το έχεις καταλάβει άλλωστε, αφού μας παρακολουθείς τόσο καιρό:P

ggeny βγάλε φώτο την τούρτα, όταν ολοκληρωθεί!

Εβιράκι πήρε το μάτι μου για βρογχίτιδα? ωχ! αυτό είναι ζόρικο... ελπίζω να είσαι καλύτερα... έριξε ξανά χιόνι εκεί? εδώ πολύ κρύο, ειδικά τα βράδια! οι τυροπιτούλες σου, όντως λαχταριστές! με δικό σου φύλλο?

Αγγελική αστέρι ο μικρός σου! μπράβο!

Εγώ, όσο αφορά τα μαγειρικά, σήμερα είπα να κάνω πρασόρυζο και μετά ανοίγοντας την τροφοθήκη, σκέφτηκα να βάλω κους κους, αντί για ρύζι... για να δούμε άραγε.. θα τρώγεται?! επίσης έκανα και μία πρασοτυρόπιτα, με δικές μου παρεμβάσεις, δηλ. έβαλα μελιτζάνα και λουκάνικο... τώρα την ζεσταίνω για να φάμε σε λίγο. χτες έκανα κοτόπουλο σε μπουκιές, με μανιτάρια και το έσβησα με λεμόνι, μουστάρδα και τσικουδιά... το συνόδεψα με σπυρωτό πιλάφι.

Κορίτσια, σκεφτόμουν τώρα που πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, μήπως να κανονίζαμε καμία συνάντηση?:P τι λέτε? να γνωριστούμε και οι υπόλοιπες, που δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι? για πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα παντζάρια και σκορδαλιά.

Οι υπόλοιπες τι κάνετε;

Καλά είμαστε Αρετή μου. Εσύ;

Εβιρι μου ο βηχας θα σε ταλαιπωρησει αρκετα. Θυμαμαι τους γιατρους στο νησι που ελεγαν οτι ο βηχας της βρογχιτιδας κραταει καιρο κι αν ευνοουν οι κλιματικες συνθηκες εκει που νομιζεις οτι περασε επανεμφανιζεται γιαυτο εχει διαρκεια και η θεραπεια που εδιναν γιατι λογω υγρασιας ητανσυχνο φαινομενο.

Έτσι είναι. Κι από άλλους που ακούω εδώ γύρω, όλοι επί ένα μήνα περίπου νοσούν.

Σαντιμπελ εγω εχω γεννηθει στη Νυρεμβεργη αλλα ημουν μικρη οταν γυρισαμε Ελλαδα.

Θέλω κάποια στιγμή να επισκεφτώ τη Νυρεμβέργη.

Χτες ειχα φακες κι εφαγε κι ο μικρος ο οποιος ενθουσιαστηκε (μαλλον ειχε βαρεθει τα δικα του).

Μακάρι να τρώει τα όσπρια που είναι πολύ θρεπτικά.

Ελενη μου τις εξετασεις τις καναμε γιατι η μικρη δεν τρωει σχεδον τιποτε και σταματησε να παιρνει βαρος.

Ευτυχώς που σε γενικές γραμμές είναι καλά το παιδί. Το πολύ-πολύ να σας γράψει βιταμίνες ο γιατρός για να της ανοίξει η όρεξη.

Για το δώρο που λες, αν τελικά θα κάνεις κάτι στη δασκάλα, πιο οικονομικά θα σας έρθει σε όλες αν αγοράσετε ένα και συμμετέχετε όσες περισσότερες γίνεται.

Καλημέρα στη μαγειροπαρέα! :D

Γεια σου Αγγελίνα.

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα...με συγκινήσατε, ειλικρινά!

Είσαι πάντα ευπρόσδεκτη.

Είστε πολύ γλυκές και πολύ τυχερές για το διαδικτυακό δέσιμο. Από όσο θυμάμαι, εδώ δεν υπήρξαν ποτέ παρεξηγήσεις, καυγάδες, δραματικές αποχωρήσεις...μεγάλη υπόθεση! ;)

Όχι όχι ποτέ.

Αν και πλέον δε μου είναι εύκολο να γράφω τακτικά, για διάφορους λόγους, θα προσπαθήσω να μην ξαναχαθώ!

Μακάρι να σε βλέπουμε πολύ συχνά.

Πιστεύετε πως θα μπορούσα να αντικαταστήσω τον ανανά και με άλλο φρούτο; Με τι άραγε;

Δε μου έχει τύχει, αλλά θεωρώντας τον ανανά ξινούτσικο φρούτο, εγώ θα αντικαθιστούσα το χυμό με κάποιο εσπεριδοειδές φρούτο όπως πορτοκάλι ή μανταρίνι.

Να φανταστείτε ότι, πριν λίγο καιρό, διαβάζανε και συζητούσανε ποίηση.

Απ' αυτά που λες θα πρέπει να κάνουν πολύ καλή δουλειά σ' αυτό το θεατρικό τμήμα.

Πήγα μια μέρα να τον πάρω και τον έβαλε ο δάσκαλος να μου απαγγείλει την "Ιθάκη" κι ένα άλλο του Εμπειρίκου. Ειλικρινά σας λέω, μου έπεσε το σαγόνι. Τον άκουγα και δε μπορούσα να πιστέψω ότι είναι το δικό μου, το 7χρονο παιδί μου, που απαγγέλλει εκεί μπροστά μου! Ένα συναίσθημα, μια αισθαντικότητα, τι να σας πω, δεν περιγράφεται!

Στιγμές σαν κι αυτή είναι που οι γονείς αισθάνονται πολύ περήφανοι για τα παιδιά τους!!!!!

Λίγες μέρες αργότερα, έτυχε να μιλήσουνε για τον Καβάφη και στο σχολείο, τους έβαλε μάλιστα μια εργασία πάνω στο έργο του η δασκάλα και ο γιος μου ζήτησε να σηκωθεί και να απαγγείλει την "Ιθάκη", μπροστά σε όλη την τάξη! Είχε να λέει η κυρία του για μέρες, τον αποκαλεί γενικά "ο σοφός της τάξης".

Πολύ μου αρέσει που την εντυπωσίασε τη δασκάλα του, αλλά και το θάρρος του να απαγγείλει μπροστά σε όλους χωρίς να του το επιβάλλει κάποιος.

Ο μικρός μου βγήκε αθλητικός τύπος, πηγαίνει...πάλη! :shock:

Είναι πολύ ωραίο τα παιδιά να ασχολούνται με κάτι εξωσχολικό.

Εβιρούλα, περαστικά και σε σας.

Σ' ευχαριστώ πολύ, περαστικά και στον άντρα σου.

Καλημέρα μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έκανα τίποτα γιατί χθες μας πιάσαν οι σπαστικές κολίτιδές μας και φαγαμε μακαρονάκια, οπότε για σήμερα έμεινε το πρασόρυζο!

Σου κρατάει μέρες όταν σε πιάσει ή την επόμενη είσαι καλά; (αφού φας τα κατάλληλα φαγητά; )

Καταρχήν στο βασικό μας θέμα που είναι το μενού της ημέρας! Κοτοπουλάκι στον φούρνο με πατάτες έφτιαξα χθες το βράδυ και έφτιαξα και τυροπιτάκια με φέτα που είχα φέρει από το χωριό.

Ωραία και τα δύο.

Σχετικά με την ενημερώση στο σταθμό του μικρούλη μου, η δασκάλα είναι πολύ ευχαριστημένη! Μου είπε πως αντιλαμβάνεται τα πάντα και προσέχει πολύ κατά την διάρκεια του μαθήματος καθώς και το ότι μαθαίνει γρήγορα!

Μα μην ξεχνάμε ότι το παιδί έχει και μια αδερφή αστέρι, στης οποίας τα χνάρια βαδίζει όπως φαίνεται. Να τον χαίρεσαι Αγγελική.

Εβιρακι μου θελει πολυ μεγαλη προσοχη η βροχιτιδα,φυλλαξου οσο μποριες γιατι ειναι πολυ υπουλη!

Όσο μπορώ αποφεύγω να βγαίνω έξω με το παραμικρό, μόνο όταν είναι ανάγκη.

Εχει μεινει ενα σωρο φαγητο ενα μπολ γιουβαρλακια, μελιτζανες κ εχει κ 1 κομματι παστιτσιο οποτε κ αυριο θα βολεψω το συζυγο με τις μελιτζανες κ θα κανω για τα παιδια κατι μην φανε 3η μερα γιουβαρλακια κ για μενα εχει το μενου μπιφτεκια.

Μα φυσικά θα ήταν κρίμα να πετάξεις τόσα φαγητά.

Η διαδικτυακή μας αγκαλιά, και όχι μόνο, είναι πάντα ανοιχτή Αγγελίνα μου με όποια συχνότητα κι αν γράφεις!

Και πάλι θα συμφωνήσω με την Αγγελική.

Εβιράκι πήρε το μάτι μου για βρογχίτιδα? ωχ! αυτό είναι ζόρικο... ελπίζω να είσαι καλύτερα...

Κάθε μέρα βλέπω και μια πολύ μικρούλα διαφορά. Αλλά αρκεί που τη βλέπω. Θα αργήσω πολύ να γίνω εντελώς καλά. Θα φάω και την επόμενη εβδομάδα όπως πάνε τα πράγματα.

έριξε ξανά χιόνι εκεί?

Δύο μέρες χιόνισε μόνο, αλλά τη νύχτα ρίχνει πάγο έξω που το κρατάει μέχρι αρκετά αργά το πρωί, τουλάχιστον στα σημεία που δε βλέπει ο ήλιος. Δηλαδή, ποιος ήλιος; Η συννεφιά.

οι τυροπιτούλες σου, όντως λαχταριστές! με δικό σου φύλλο?

Ναι Νίνα μου, με δικό μου.

Εγώ, όσο αφορά τα μαγειρικά, σήμερα είπα να κάνω πρασόρυζο και μετά ανοίγοντας την τροφοθήκη, σκέφτηκα να βάλω κους κους, αντί για ρύζι... για να δούμε άραγε.. θα τρώγεται?!

Μμμμ πρωτότυπο. Πιστεύω ότι θα γίνει γλυκό. Πες μας τις εντυπώσεις σου όταν δοκιμάσεις.

επίσης έκανα και μία πρασοτυρόπιτα, με δικές μου παρεμβάσεις, δηλ. έβαλα μελιτζάνα και λουκάνικο... τώρα την ζεσταίνω για να φάμε σε λίγο.

Ααααα κι εδώ ακούω πρωτοτυπία.

χτες έκανα κοτόπουλο σε μπουκιές, με μανιτάρια και το έσβησα με λεμόνι, μουστάρδα και τσικουδιά... το συνόδεψα με σπυρωτό πιλάφι.

Κι εδώ ακούω πρωτοτυπία.

Κορίτσια, σκεφτόμουν τώρα που πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, μήπως να κανονίζαμε καμία συνάντηση?:P τι λέτε? να γνωριστούμε και οι υπόλοιπες, που δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι? για πείτε!

Μη με κάνεις να ζηλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα! Σήμερα σέρνομαι, νυ-σάα-ζωωωω.... Χθες έφτιαξα γίγαντες για να φάμε σήμερα και αν περισσέψουν και το Σάββατο το μεσημέρι, έφτιαξα τα παντεσπάνια και τα σιρόπιασα. Ωστόσο δοκίμασα την κρέμα κάστανο και τη μαρμελάδα που έχω και μου φάνηκαν πολύ γλυκές. Γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω σαντιγύ με φυτική κρέμα και στη μία να βάλω από πάνω αμύγδαλο φιλέ καβουρδισμένο και στην άλλη κακάο. Αυτό. απλό, δεν θέλω να μπερδέψω πολλές γεύσεις. Το παντεσπάνι έχει έντονη τη γεύση του πορτοκαλιού και το σησαμέλαιο έχει αρκετά δυνατή μυρωδιά. Θα σας μεταφέρω -εννοείται- τις εντυπώσεις των παιδιών, που θα μου πουν σίγουρα την αλήθεια...χαχα.

Νίνα, ωραία η ιδέα για τη συνάντηση αλλά πού; Πώς βγήκε η πρασοτυρόπιτα τελικά; κοίτα, πράσο με λουκάνικο πάει, μελιτζάνα με τυρί επίσης πάει, αλλά όλα μαζί σε συνδυασμό;;; Λαχταριστό το κοτοπουλάκι σου!

Εβιρούλα μου, δικό σου ήταν το φύλλο;! Ααααα να τα λες αυτά, για να εκτιμάμε αναλόγως. Μπράβο χρυσοχέρα, δεν τους έχεις παραμελήσει καθόλου, παρά την κατάστασή σου.

Πάω να σιδερώσω:(. Θα τα πούμε αργότερα. Τις καλημέρες μου σε όλες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα δεν μαγείρεψα γιατί έμεινε κοτόπουλο από χτες κι έτσι θα βολευτούμε!

Καλησπέρα κορίτσια.

Γειά σου Νίνα!

Εγώ, όσο αφορά τα μαγειρικά, σήμερα είπα να κάνω πρασόρυζο και μετά ανοίγοντας την τροφοθήκη, σκέφτηκα να βάλω κους κους, αντί για ρύζι... για να δούμε άραγε.. θα τρώγεται?! επίσης έκανα και μία πρασοτυρόπιτα, με δικές μου παρεμβάσεις, δηλ. έβαλα μελιτζάνα και λουκάνικο... τώρα την ζεσταίνω για να φάμε σε λίγο. χτες έκανα κοτόπουλο σε μπουκιές, με μανιτάρια και το έσβησα με λεμόνι, μουστάρδα και τσικουδιά... το συνόδεψα με σπυρωτό πιλάφι.

Είναι ωραίο να έχεις φαντασία στην κουζίνα! Μπράβο!

Κορίτσια, σκεφτόμουν τώρα που πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, μήπως να κανονίζαμε καμία συνάντηση?:P τι λέτε? να γνωριστούμε και οι υπόλοιπες, που δεν τα καταφέραμε το καλοκαίρι? για πείτε!

Ωραία η ιδέα σου για συνάντηση! Μακάρι να μπορούσαν να έρθουν και οι μαγειρισούλες που μένουν εκτός Αττικής!

Καλημέρα σε όλη την παρέα! Σήμερα σέρνομαι, νυ-σάα-ζωωωω....

Που ξενύχταγες χθες Αρετούλα και σήμερα σέρνεσαι??:tongue:

Χθες έφτιαξα γίγαντες για να φάμε σήμερα και αν περισσέψουν και το Σάββατο το μεσημέρι, έφτιαξα τα παντεσπάνια και τα σιρόπιασα. Ωστόσο δοκίμασα την κρέμα κάστανο και τη μαρμελάδα που έχω και μου φάνηκαν πολύ γλυκές. Γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω σαντιγύ με φυτική κρέμα και στη μία να βάλω από πάνω αμύγδαλο φιλέ καβουρδισμένο και στην άλλη κακάο. Αυτό. απλό, δεν θέλω να μπερδέψω πολλές γεύσεις. Το παντεσπάνι έχει έντονη τη γεύση του πορτοκαλιού και το σησαμέλαιο έχει αρκετά δυνατή μυρωδιά. Θα σας μεταφέρω -εννοείται- τις εντυπώσεις των παιδιών, που θα μου πουν σίγουρα την αλήθεια...χαχα.

Εννοέίται πως περιμένουμε να μάθουμε τις εντυπώσεις των παιδιών!

QUOTE]

Εβιράκι τα Χριστούγεννα θα έρθει η μεγάλη Εβιρίνα εκεί?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα καλημερα!!

καλε εγω ενθουσιαστηκα κ μονο με την ιδεα! ναι ναι να κανονισουμε να συναντηθουμε εγω ψηνομαι πολυυυ !!!

καλα Νινα τι μαγειρικος οιστρος ειναι αυτος!! πωωωω μιλαμε ολα ενα προς ενα λες κ τα εχω μπροστα μου αισθανομαι,παρα πολυ ωραια μπραβο σου!

Για πες το φυλλο πως το κανεις? Κ εσυ Εβιρακι αν ειναι ευκολο!

Εβιρακι μου τρελαινομαι για πατζαρια μμμμμμ... Πως εισαι σημερα κοριτσακι μου? Πως πανε τα κρυα?

Αγγελικη μια χαρα , γλιτωσες το μαγειρεμα! Πως πανε τα στρωσιματα τελειωσατε?

Αρετουλα μου θα συμφωνησω μαζι σου.Σιροπιασμενο παντεσπανι κ μαρμελαδες θα ειναι υπερβολικο. Εγω ξερεις τι θα εκανα? Θα επαιρνα γαλα σογιας κ θα εκανα μια κρεμα ζαχαροπλαστικης για γεμιση ( εγω δεν βαζω καν αυγα ) με λιγη ζαχαρη,κορν φλαουρ ,βανιλια κ λιγο βιταμ κ για επικαλυψη φυτικη σαντιγυ.Εννοειται πως κ τα δυο αν θες γινονται σοκολατενια.Ξενυχτι χτες ε? Κ εγω σημερα δεν μπορουσα να σηκωθω Παρασκευη συνηθως βγαινει ολη η κουραση της εβδομαδας ...

Στα δικα μου μαγειρικα,εφτιαξα για τα παιδια κοτοπουλο μπουτακι με πατατες-καροτο-κολοκυθιακι με ντοματουλα κ λιγο πεπονακι κ για μας μπιφτεκια με σαλατα για μενα κ μελιτζανες για τον συζυγο.

Αυριο το βραδυ θα εχω τραπεζι σε κατι φιλους κ εχω κολλησει κλασικα τι να φτιαξω γι ακυριοςω σε κρεατικο.Αν θελετε ριξτε καμια ιδεα.Ελέγα γι αμοσχαρι χτενι στην γαστρα με μπυρα , θα αρεσει λετε? Πειτε κ εσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Στο νεροχύτη...

Παιδί μου τι έπλενες? Ότι είχε και δεν είχες στα ντουλάπια?

καλημερα καλημερα!!

Γειά σου Τζενάκι!

καλε εγω ενθουσιαστηκα κ μονο με την ιδεα! ναι ναι να κανονισουμε να συναντηθουμε εγω ψηνομαι πολυυυ !!!

Ελπίζω αυτή τη φορά να γνωριστούμε και οι υπόλοιπες.

Αγγελικη μια χαρα , γλιτωσες το μαγειρεμα! Πως πανε τα στρωσιματα τελειωσατε?

Όχι ακριβώς! Έχει μείνει η κουζίνα και η δικιά μας κρεβατοκάμαρα αλλά δεν με πειράζει να γίνουν την άλλη εβδομάδα. Τα βασικά που ήθελα τελείωσαν!

Αυριο το βραδυ θα εχω τραπεζι σε κατι φιλους κ εχω κολλησει κλασικα τι να φτιαξω γι ακυριοςω σε κρεατικο.Αν θελετε ριξτε καμια ιδεα.Ελέγα γι αμοσχαρι χτενι στην γαστρα με μπυρα , θα αρεσει λετε? Πειτε κ εσεις ...

Μιά χαρά μου ακούγεται! Στην γάστρα μπορείς να βάλεις και χοιρινό λεμονάτο.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι, σε μοσχαράκι πήγε κι εμένα το μυαλό μου. Δεν το έχω φάει έτσι όπως λες, αλλά ωραίο ακούγεται. Ειδάλλως μπορείς να το κάνεις και κοκκινιστό με ρυζάκι ή πατάτες τηγανητές για συνοδευτικό. Εντάξει, με μπριζόλα χοιρινή δε θα πρωτοτυπήσεις, αλλά είναι βέβαιο ότι θα αρέσει σε όλους. Α! Και τα κεφτεδάκια είναι must κατά τη γνώμη μου σε κάθε τραπέζι σαν μεζές.

Τώρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την πρόταση για κρέμα ζαχαροπλαστικής τουλάχιστον στη μία...Ευχαριστώ!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

ggeny και εγώ έχω τραπέζι αύριο... λέω να βάλω κατσικάκι με πατάτες στο φούρνο και ρολό κυμά γεμιστό με τυριά και αυγό... τζατζίκι κλασικά, τυροκαυτερή, σαλάτα με διάφορα... μόνο γλυκό δεν έχω σκεφτεί... ωραία ιδέα το μοσχαράκι στη γάστρα:P το φύλλο που με ρωτάς, είναι το ίδιο που λέγαμε τις προάλλες, για τυροπιτάκια (φαρίνα, γιαούρτι, αυγό, αλάτι) Η πρασοτυρόπια τελικά μοιάζει με πίτσα, αλλά πολύ χορταστική! ταιριάξαν ωραία τα υλικά.

ARNIKOL και εγώ γίγαντες έχω σήμερα.... έψησα και πιπεριές χτες... σκεφτόμουν να τους κάνω στη χύτρα, αντί φούρνο. το έχεις δοκιμάσει?

Eviri πότε θα ξανάρθεις Ελλάδα? να κανονίσουμε ξανά να σε δούμε:P

Κορίτσια, φαντάζομαι όταν κλείσουν τα σχολεία, θα είναι πιο εύκολο να βρεθούμε.. τι λέτε? και από μέρος, ίσως κανένα mall? που είναι σχετικά στη μέση για όλες? για πείτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελικούλα μου είχα να πλύνω τσέρκια, κατσαρόλες, χύτρα, μπολ, τάπερ, ό,τι σύνεργα χρειάστηκα για τα παντεσπάνια, δε σου λέω για πιάτα, πηρούνια κλπ από το βραδινό τραπέζι. Τελευταία πάντα πλένω τα μπιμπερό. Πλυντήρια έβαλα, μπάνιο τα παιδιά έκανα, τις βεράντες καθάρισα και ξεπάγιασα.Ταϊσματα, αλλάγματα, θες κι άλλα;Α Διάβασα κι 1-2 παραμύθια στο Χρήστο για να φαίνομαι και καλή μαμά.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Νίνα ναι τους έχω δοκιμάσει, τους μαγείρευε πολύ συχνά έτσι η μαμά μου. Πολύ ωραίοι είναι, απλώς τους προτιμώ πιο ξεροψημένους. Ούτως ή άλλως πάντα τους ψιλοβράζω πρώτα στη χύτρα πριν τους ρίξω στο ταψί με τα υπόλοιπα υλικά.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Μόνο τα σάτζαλα μάτζαλα απο το γλυκό φτάνουν!

Όταν του διαβάζεις παραμύθι σε παίρνει να πηδάς κα καμία σελίδα ή το ξέρει απέξω ο γίοκας σου? Γιατί η κόρη μου όταν της διάβαζα ένα συγκεκριμένο που της άρεσε το είχε μάθει απέξω και δεν μπορόυσα να παραλέιψω ούτε κόμμα!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλα Αγγελικη μου κ εμενα ο δικος μου ετσι, δεν τολμω ουτε λεξη να προσπερασω!! Ασε που τωρα ετελευταια θελει να του δειχνω κ με το δαχτυλο τι διαβαζω,οπως υπογραμμιζουμε κατα καποιον τροπο.... Μια φορα μου ειχε φερει περι τα 20 βιβλια για διαβασμα κ κρυφα κρυφα τα εριχνα κατω απο το κρεββατι κ στο 3ο του ειπα ατελειωσαν τα βιβλια τωρα να κανουμε νανι κ μου λεεςι αμ δεν τελειωσανε,δεν εχεις διαβασει αυτα που πεταξες κατω απο το κρεββατι ..χαχαχα ρομπα εντελως!!

Νινα αυτη την ζυμη την εχω κανει κ με κοτοπιτα κ γινεται σουπερ! Να σου πω δεν ειναι κ ασχημη ιδεα το κατσικαι με τις πατατες...Το ρολο θα το ψησεις στο ιδιο ταψι με το αρνι η θα το ψησεις πρωτα κ μετα το κατσικακι?

Γλυκο τσιζκεικ,μιλφειγ,σοκολατοπιτα,γαλακτομπουρεκο,ρεβανι,καρυδοπιτα,εκμεκ κανταιφι ....

Πωπω Αρετη μονο που τα διαβασα κουραστηκα.... Εγω εχω πλυντηριο πιατωςν αλλα κ παλι κατσαρολςς κ τετοια τζατζαλα ματζαλα οταν μαγειρευω στο χερι τα πλενω.

Καλα επρεπε να με εβλεπες χτες το βραδυ πως απλωνα τα ρουχα πρρρρ κρυο!!!!

Κοριτσια το μοσχαρι που λεω ειναι απο την Αργυρω ωραιο γινεται αλλα το σκεφτομαι δεν με ικανοποιει 100% ... ισως κανω δυο φαγητα δεν ξερω ρε γμτ ... Υστερα σκεφτομαι κ λεμονατο στην κατσαρολα η το ρολο που λεει η Νινα κ να βαλω στο ιδιο ταψι κ κανα κοτοπουλακι τι λετε ...ωχχχ μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

ggeny σε διαφορετικά ταψιά λέω να τα κάνω... άλλες γεύσεις, μην τις μπερδέψω.. καλά με το κρύο, εγώ επειδή τα απλώνω σε απλώστρα, τα απλώνω πρώτα μέσα στο σπίτι και μετά τα μεταφέρω έξω... κάνει πολύ κρύο για να είμαι τόση ώρα έξω! ακόμα και τώρα με 2 μπλούζες κυκλοφορώ στο μπαλκόνι, που έχει ήλιο!

Ξέχασα να σας πω ότι το πρασόρυζο, που μετονομάστηκε σε κουσκουσόπρασο:P ήταν πολύ καλό! άλλη γεύση βέβαια, όχι σαν το ρύζι, αλλά πετυχημένη αλλαγή! ο τολμών νικά:tongue: πάω τώρα να ψωνίσω κρεοπωλείο και σούπερ, ώστε αύριο να έχω μόνο λαική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...