Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Ψιλόβροχο σήμερα και κρύο! Μύρισε πιά χειμώνας!

Σήμερα το μενού μας έχει φακές!

Εδώ πάνω στη Μακεδονία πάντως, δε μας πήρε πόσο βαριά ο καιρός. Εντάξει, βροχή, υγρασία και η θερμοκρασία έπεσα, αλλά όχι και τέτοιο χάλι. Από την άλλη στην πόλη μας, είμαστε σε γούβα, δε μας πολυπιάνει αέρας.

Αγγελίνα μου το καλοκαίρι όμως πρέπει να έχετε αρκετή ζέστη αφού δεν πολυφυσάει ε?

Το κέηκ έγινε πολύ ωραίο, την επόμενη φορά θα τολμήσω παραπάνω ανανά. Πάω τώρα για λουκουμάδες!

Λουκουμάδες???? Με έχει πιάσει μια λιγούρα για λουκουμάδες από την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν Γιάννενα με τον αντρούλη μου! Εκείνος πήρε μπουγάτσα με κρέμα και μοσχοβολούσε τόσο πολύ η κανέλα που μου ήρθε η όρεξη για λουκουμάδες! Ακόμη την έχω την λιγούρα αλλά δεν έχω καταφέρει να πάω να φάω!

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Καλά είμαστε τζενάκι!

Εγω για σημερα εφτιαξα ενα φαγητο που ουτε εχω ξαναφτιαξει αλλα ουτε κ ξαναφαει κ εγινε πολυ ωραιο.Για να δουμε αν το φανε κ τα παιδια.Ο μεγαλος δηλαδη γιατι ο μικρος χτες το βραδυ το τσακισε.Το ονομασα λαχανοπρασορυζο χαχαχα.Ειναι κ λαχανορυζο κ πρασορυζο.Εβαλα κρεμμυδι ξερο το τσιγαρισα λιγο ,μετα εριξα κ τα 3 πρασα σε κομματια, λαχανο κομμενο λεπτο, καροτα κ τα εφερνα γυρω γυρω λιγη ωρα να μαραθουν καλα. Μετα εριξα ντοματα ,αλατι κ κοκκινο πιπερι κ λιγο νερο κ το εβρασα μεχρι να μαλακωσουν τα λαχανικα.Οταν εγινε προσθεσα νερο κ ρυζακι .Πολυ ωραιο εγινε.Εστιψα κ λεμονακι κ εγινε λουκουμι. Ετσι τρωμε εμεις κ το σπανακορυζο παρολο που εχει ντοματα βαζουμε κ λεμονακι κ ειπα να κανω το ιδιο κ στο λαχανοπρασορυζο.Ωραια ιδεα για χειμωνιατικο λαδερο που δεν εχεις κ πολλες επιλογες οπως το καλοκαιρι που τα λαχανικα ειναι αφθονα.

Μμμμ! Νόστιμο ακούγεται και είμαι σίγουρη ότι θα είναι κιόλας!

Κοριτσια σημερα ειμαι ετοιμη να σκασω εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Τσακωθηκα με το γιο μου πρωι πρωι .Ενω ειχε κοιμηθει χτες για μεσημερι 3,5 ωρες σημερα το πρωι δεν ξυπναγε με τιποτα.Τον ειχα ποση ωρα αγκαλια με κουβερτουλα στο καναπε με χαδακια κλπ κ δεν ηθελε να σηκωθει.Μετα του εβαλα ξαπλωμενο το παντελονι κ μπυ υποσχεθηκε πως οταν ερθει η κυρια που κρατα το μικρο να βαλει μπλουζα να φαει κ να φυγουμε.Ε οταν ηρθε εγινε θηριο.Με εσπρωχνε με εδιωχνε δεν ηθελε να ετοιμαστε εκανε ενα σωρο υστεριες.Μετα απο 45 σσχεδον λεπτα ποσο υπομονη να εχω κ εγω τον μαλωσα κ τον εντυσα με το ζορι κ φυγαμε μαλωμενοι .. η μερα μου αρχισε χαλια κ η διαθεση στα πατωματα ... Περισσοτερο στεναχωρηθηκα γιατι μαλωσαμε χωρις λογο στην ουσια .Του κανω ολα τ αχατηρια, περναμε ωρε ςμαζι,καουμε οτι περναει απο το χερι μας να περναει καλα κ ετσι χωρις λογο ξυπναει στραβα κ απο φασιζει να μας κανει τα νευρα κουρελια .Να μου κανει δηλαδη γιατι ο συζυγος ηταν στην δουλεια.τα εβαλα κ με αυτον μετα γιατι τον αφηνει μεχρι αργα να καθεται .....

Τι ώρα σου κοιμάται δηλαδή τα βράδυα? Μήπως να μην τον αφήνεις να κοιμάται τόσο πολύ το μεσημέρι για να κοιμάται πιό νωρίς το βράδυ? Ο δικός μου κοιμάται στον σταθμό καμία ωρίτσα και γύρω στις 9 το βράδυ παέι για ύπνο γιατί είναι κουρασμένος. Το πρωί ξυπνάει μόνος του γύρω στις 7,15 με 7,30.

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ασχημα αισθανομαι σημερα ... πραγματικ αομως. εσας σας τυχαινουθν τετοια σκηνικα με τα παιδια σας? Να πρεπει να φυγετε για δουλεια κα αυτα να κανουν τα δικα τους>πως το αντιμετωπιζεται? πωωω θα σκασω σημερα...

Εμένα το έκανε αυτό στην γιαγιά του γιατί φέυγαμε συνήθως πριν ξυπνήσει. Μάχες έδινε η πεθερά μου να τον ντύσει κάθε μέρα. Μία μέρα ξύπνησε την ίδια ώρα που ξυπνάμε εμείς και τον έντυσε ο μπαμπάς του και όλα κύλησαν καλά στην συνέχεια. Τελικά το έχουμε καθιερώσει και όταν σηκωνόμαστε το πρωί φροντίζουμε να κάνουμε σχετική " φασαρία " για να ξυπνάει κι εκείνος, τον ντύνουμε και όλα πάνε καλά! Η παιδοψυχολόγος μου είπε πως μάλλον ήθελε να συμμετέχει κι αυτός στην πρωινή προετοιμασία μαζί μας και γι΄αυτό έκανε τέτοια σκηνικά στην γιαγιά του!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ειχε πολυ καιρο που ειχε κοψει τον μεσημεριανο υπνο απο μονος του κ 9:30 10 παρα δεν αντεχε αλλο κ κοιμοταν.Τωρα εχει γυρω στις 2 εβδομαδες που κοιμαται το μεσημερι κ μαλιστα πολυ 3 ωρες κ μετα το βραδυ παει 11 για να κοιμηθει.ΣΥνηθως δεν ειχα προβλημα γιατι ηταν χορτασμενος υπνο κ το πρωι με μια κουβεντα ξυπναγε. Τωρα εχει λιγες μερες που το κανει με αποκορυφωμα το σημερινο.Εχω την αισθηση πως χρειαζεται ξεκουραση γιατι κεθε μερα λεει να μην παει σχολειο κ θυμαμαι κ απο αλλες χρονιες που κουραζοταν εκει πριν τις γιορτες.Τουλαχιστον πλησιαζουν Χριστουγεννα κ θα κατσει λιγες μερες να ξεκουραστει.. Επισης εχει καμια βδομαδα που ξυπναει τα βραδυα κ ερχεται σε εμας κοιμαται κ τον ξαναπει ο μπαμπας του.Αυτο γινεται 34 φορες το βραδυ κ λεω μηπως του χαλαει τον υπνο ....

Να πας βρε κοριτσια να φας λουκουμαδες αφου το εχεις καημο!!! Εγω μεταξυ μας θα προτιμουσα την μπουγατσουλα του αντρας σου, παρολου που μου αρεσουν πολυ κ οι λουκουμαδες.

Ωραιες κ οι φακες,λεω αυριο να κανω για την Παρασκευη...

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι μου στο σχολείο δεν τα κοιμήζουν? Μήπως να τον άφηνες να κοιμάται εκεί για να ξεκινήσει να σουκοιμάται πάλι νωρίς τα βράδυα?

Όσο για τους λουκουμάδες ξέρεις κανένα καλό μέρος για να πάω γιατί εμένα κάτι τέτοιες ορέξεις μου έρχονται όταν βρίσκομαι σε διακοπές!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

παει κλασικο νηπιαγωγειο κ 12:15 ερχεται σπιτι . ε μεχρι να φαει να κατσει λιγο ερχεται κ κοιμαται γυρω στης 3 .... αλλα κ περσυ στο ιδιωτικο δεν ηθελε να κοιμαται καθολου....

Κοιτα συνηθως σε καφετεριες εχουν.Ηξερα στο κεντρο ενα πολυ ωραιο Αιγαιο καπως ετσι αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.Επειδη αρεσουν πολυ κ στον γιο μου καθε φορα που παμε στο μεγαλο το Σκλαβενιτη στην Χαλκηδονα που εχει μεσα κ καφε-εστιατοριο παντα καθομαστε κ τρωει αλλα να σου πω την αληθεια σαν τους σπιτικους δεν ειναι, ειναι κ τα λαδια που βαζουνε χαλια ...

Φτιαξε μονη σου καλυτερα αν τα καταφερνεις να τους ευχαριστηθειτε. Εγω οποτε φτιαχνω τους τσακιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι, το Αιγαίο! Έχω καιρό να πάω κέντρο και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη!

Μωρέ καλοί είναι οι σπιτικοί αλλά όταν σου τους φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλύτεροι!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κρύο είναι αυτό σήμερα....

Έχει όμως κι έναν πανέμορφο ήλιο που τον ευχαριστιέσαι όταν σε χτυπάει!!!

Χθες το κορίτσι μου πήγανε θέατρο με το σχολείο και ευχαριστήθηκαν πολύ την παράσταση! Το απόγευμα είχαμε να πάμε σε πάρτυ όπου κι εκεί ξεσάλωσαν και το καταευχαριστήθηκαν! Πόσο χαίρομαι όταν το παιδί μου περνάει καλά....

Σήμερα τρώμε περισεύματα από κοτόσουπα και κοκκινιστό με πιλαφάκι.

Βαρβάρα κάνατε σήμερα;

Εγώ θα πάρω από την μανούλα! Την κάνει τέλεια!!!!

Ελενη μου περαστικα σε ολους σας!! εχετε κ ποικιλια διαβαζω.. αχ αυτος ο χειμωνας!

Ευχαριστώ! Ή έχουμε ή δεν έχουμε!!!χααχα!

Το ξεστολισες κ υο ξαναστολισες ε? καλα εκανες αφου δεν σου καθοταν καλα στο ματι! Αντε κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε!

Να είσαι καλά Τζένη! Εγινε σούπερ τώρα!

Εγω για σημερα εφτιαξα μεσχαρακι βραστο σουπα με λαχανικα.Κοριτσια εγινε λουκουμι πεντανοστιμο!!

Τέλειο φαγάκι!!!!Ότι πρέπει για κρύες μέρες!

eleni2008 καλό μήνα και σε σένα! καλές γιορτές! περαστικά σε όλους σας! Ευχαριστώ!

Πάω να ενισχύσω τη σόμπα, που μόλις άναψα ;)

Σομπα;;; Πωπω τι μου θύμησες.... Τέλειο!!!

Όσους πνευμονολόγους κι αν πήρα τηλέφωνο δε βρήκα νωρίτερα από το Φεβρουάριο, Μάρτιο ή το κοντινότερο μέσα στον Ιανουάριο. Άρα καταλαβαίνετε τι γίνεται κι εδώ.

Κατά τα άλλα το σύστημα της Ελλάδας μονο είναι χαλια....

Βρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο, μου έχουν σπάσει τα νεύρα με όλες αυτές τις αρρώστιες που μας περιτριγυρίζουν από τον Οκτώβριο και ύστερα. Κουράστηκα κι αγανάκτησα. Έκανα κι εγώ το ξέσπασμά μου τώρα.

Λογικό Εβιρι αφού ταλαιπωρείστε τόσο καιρό τώρα...

Ελπίζω να τελειώσει εντός των ημερών και να γίνετε όλοι περδίκια!

Εγω για σημερα εφτιαξα ενα φαγητο που ουτε εχω ξαναφτιαξει αλλα ουτε κ ξαναφαει κ εγινε πολυ ωραιο.Για να δουμε αν το φανε κ τα παιδια.Ο μεγαλος δηλαδη γιατι ο μικρος χτες το βραδυ το τσακισε.Το ονομασα λαχανοπρασορυζο χαχαχα.Ειναι κ λαχανορυζο κ πρασορυζο.

Που να δοκιμάσεις πρασοσπανακόρυζο!!!! Νοστιμότατο!!!

Κοριτσια σημερα ειμαι ετοιμη να σκασω εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Τσακωθηκα με το γιο μου πρωι πρωι .

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ασχημα αισθανομαι σημερα ... πραγματικ αομως. εσας σας τυχαινουθν τετοια σκηνικα με τα παιδια σας? Να πρεπει να φυγετε για δουλεια κα αυτα να κανουν τα δικα τους>πως το αντιμετωπιζεται? πωωω θα σκασω σημερα...

Τζένη πολύ γνωστό το σκηνικό... Νομίζω πως είναι κάτι που το κάνουν όλα τα παιδιά, αλλά όπως και να'χει ένας καυγάς και μάλιστα για το τίποτα σε κάνει χάλια...

Αχ τα ζουζούνια μας...

Μωρέ καλοί είναι οι σπιτικοί αλλά όταν σου τους φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλύτεροι!!!!!

Θα συμφωνήσω Αγγελικούλα!!! Ιδίως αν είναι από την μανούλα μου!!!!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Έφτιαξα τελικά γίγαντες με σπανάκι σήμερα και ψωμί.

Άρα Εβιράκι δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα τόσες καθυστερήσεις! Και οι Γερμανοί δεν πάνε πίσω...

Μα γι' αυτό σας τα αναφέρω τα στραβά που βλέπω για να ξέρετε ποιοι μας κουνάνε το δάχτυλο με διάθεση να μας συνετίσουν.

Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της κορούλας σου σύντομα!

Σ' ευχαριστώ να δεις εγώ πώς το ελπίζω.

Εβίρι και πάλι περαστικά.

Ευχαριστούμε Αγγελίνα μου.

Πω πω κάτι παθαίνω να ακούω για αρρώστιες. Κι εγώ έχω τον μικρό με ωτίτιδα, δεν έχει παιδικό αυτή την εβδομάδα.

Ωχ και θα πονάει το καημένο εεε; Περαστικά του.

Το κέηκ έγινε πολύ ωραίο, την επόμενη φορά θα τολμήσω παραπάνω ανανά. Πάω τώρα για λουκουμάδες!

Χρυσοχέρα μου!!!!!!!!!!!!

πωπω Εβιρακι μου σε διαβαζω κ ειλικρινα στεναχωριεμαι με αυτα που περνατε ολοι σας! περαστικα κ αγυριστα σας ευχομαι το συντομοτερο κοριτσακι μου.

Σ' ευχαριστώ πολύ Τζένη μου.

Λογικο ειναι να αισθανεσαι καπως.Τοσο καιρο τωρα δεν εχετε ησυχασει μια ο ενας μια ο αλλος κ τωρα ολοι μαζι.Κ ποσο μαλλον που ειναι κ το παιδι τοσο καιρο ετσι.Υπαρχει δυνατοτητα για καποιον ιδιωτικο γιατρο με καποια αμοιβη ωστε να την δει νωριτερα?

Εδώ κάνουμε το εξής. Είμαστε εγγεγραμμένοι όλοι στο κρατικό σύστημα υγείας. Με την κάρτα που μας δίνουν (μοιάζει στο σχήμα με πιστωτική) μπορούμε να πάμε σε όποιο γιατρό θέλουμε και καλύπτει η κρατική ασφάλεια ό,τι είναι να καλύψει, οπότε δεν πληρώνουμε επίσκεψη.

Δεν υπάρχει κάποιος γιατρός επί πληρωμή ξεχωριστά από το κρατικό σύστημα υγείας. Αναγκαστικά μας ζητάνε την κάρτα με την οποία έχουμε ασφαλιστεί σε όποιον και να πάμε.

Τόλμησα χτες να ρωτήσω τηλεφωνικά τη γραμματέα του παθολόγου μας, αν θα μπορούσε να μου συστήσει κάποιο νοσοκομείο να βρω πνευμονολόγο, επειδή εγώ δεν τα ξέρω τα νοσοκομεία εδώ με τις ειδικότητές τους και μου είπε η γυναίκα ότι δε γίνεται να κάνουμε απλές εξετάσεις σε νοσοκομείο. Το νοσοκομείο λέει είναι για έκτακτα περιστατικά και δε λειτουργεί σαν ιατρείο.

Αυτά είναι τα δεδομένα εδώ.

Το ονομασα λαχανοπρασορυζο χαχαχα.Ειναι κ λαχανορυζο κ πρασορυζο.Εβαλα κρεμμυδι ξερο το τσιγαρισα λιγο ,μετα εριξα κ τα 3 πρασα σε κομματια, λαχανο κομμενο λεπτο, καροτα κ τα εφερνα γυρω γυρω λιγη ωρα να μαραθουν καλα. Μετα εριξα ντοματα ,αλατι κ κοκκινο πιπερι κ λιγο νερο κ το εβρασα μεχρι να μαλακωσουν τα λαχανικα.Οταν εγινε προσθεσα νερο κ ρυζακι .Πολυ ωραιο εγινε.Εστιψα κ λεμονακι κ εγινε λουκουμι.

Είναι σίγουρο ότι το έφτιαξες πεντανόστιμο όπως όλα όσα φτιάχνεις και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι το φαγητό αυτό θα έχει πολλές βιταμίνες.

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ασχημα αισθανομαι σημερα ... πραγματικ αομως. εσας σας τυχαινουθν τετοια σκηνικα με τα παιδια σας? Να πρεπει να φυγετε για δουλεια κα αυτα να κανουν τα δικα τους>πως το αντιμετωπιζεται? πωωω θα σκασω σημερα...

Έχω αντιμετωπίσει κι εγώ παρόμοια προβλήματα με τη μικρή Εβιρίνα. Δεν ακούει στο ντύσιμο, δεν ακούει στο φαγητό, δεν ακούει σε τίποτα από τις συμβουλές που τις δίνουμε. Μη νομίζεις κι εδώ ο τσακωμός πάει σύννεφο.

Η παιδοψυχολόγος μου είπε πως μάλλον ήθελε να συμμετέχει κι αυτός στην πρωινή προετοιμασία μαζί μας και γι΄αυτό έκανε τέτοια σκηνικά στην γιαγιά του!

Η ειρωνία είναι ότι όλα έχουν την εξήγησή τους εκτός από τα νεύρα των μαμάδων. Αλλά πώς σταματάμε να νευριάζουμε;

Μωρέ καλοί είναι οι σπιτικοί αλλά όταν σου τους φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλύτεροι!!!!!

Πόσο συμφωνώ!!!!!!!!!

Βαρβάρα κάνατε σήμερα;

Ωραίο έθιμο για το φαγητό της σημερινής μέρας. Κανονικά με την ιστορία που έχει θα έπρεπε να το φτιάχναμε όλοι.

Κατά τα άλλα το σύστημα της Ελλάδας μονο είναι χαλια....

Μωρέ εγώ ό,τι στραβό βλέπω θα σας το λέω.

Ελπίζω να τελειώσει εντός των ημερών και να γίνετε όλοι περδίκια!

Σ' ευχαριστώ πολύ Ελένη μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Μια μέρα έλειψα και βρίσκω κατεβατά... όρεξη είχατε χθες ε;:lol:

Μια απορία, για να μην το ξεχάσω: Ελένη, τι είναι η βαρβάρα; φαγητό; γλυκό; πρώτη φορά το ακούω. Τα παιδιά είναι καλά;

Για σήμερα έφτιαξα μανιταρόσουπα. Χθες φάγαμε πατάτες στο φούρνο και σαλάτα χόρτα.

Στολίσαμε επιτέλους και φυσικά άρχισε επεισοδιακά ο στολισμός, αφού ο Μιχ. έσπασε μια χιονόμπαλα την ώρα που στήναμε το δέντρο. Και το χειρότερο είναι ότι δεν το είπε, εγώ τη βρήκα και τον ρώτησα που την έσπασε και αυτός την είχε κρύψει και δεν έλεγε τπτ. Τέσπα, ολοκληρώθηκε ο στολισμός και κάπως έφτιαξε η διάθεση μας... το καλό είναι ότι δεν το πειράζει ο Δημ. που είναι μικρός.

Τζένη μου, μήπως έγινε κάτι στο σχολείο και δε θέλει να πάει ο μικρός; μήπως τον μάλωσαν οι δασκάλες ή του είπαν κάτι τα παιδιά; Ο Χρ. είναι μεν δύσκολος στο ξύπνημα αλλά δεν αντιδρά, απλώς είναι αργός και χασομεράει. όσο για το αν τσακωνόμαστε, ναι συχνά, αλλά τα βρίσκουμε αμέσως, δεν αντέχω να μην τον αποχαιρετίσω με φιλί. Συζητήστε το αν θες ήρεμα, πες του τι σε πείραξε και ζήτα του να μην επαναληφθεί. (Δε σου υποδεικνύω τι να κάνεις, μια πρόταση κάνω, έτσι;)

Αγγελίνα, βλέπω το πήρες ζεστά με τα γλυκά ε; Μπράβο! Αχ λουκουμάδες, ωραίοι είναι, θα αγοράσω! χαχχα. Την Παρασκευή το βράδυ δουλεύω και γυρνώντας θα πάρω να τους κάνω έκπληξη! Από φαγητά τι φτιάχνεις αυτές τις μέρες; νηστεύεις; Αχ βρε κορίτσια, δώστε μου ιδέες για την Παρασκευή, έχω πήξει στο χορταρικό, όχι ζυμαρικά θα φτιάξω το Σάββατο, κάτι άλλο...

Εβιρί μου, εσύ πώς είσαι τώρα; ανάρρωσες πλήρως; Είναι δυνατόν να είναι έτσι και να μπορούν να λειτουργήσουν σε σχολείο και δουλειά η Εβιρίνα και ο Έβιρος; Γι'αυτόν δε θα κλείσεις ραντεβού με πνευμονολόγο;

Αγγελικούλα μου συμφωνώ μαζί σου, όταν στα φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλύτερα, ειδικά αν δεν το 'χεις -όπως εγώ - με τους λουκουμάδες! Ωραία και η άτιμη η μπουγάτσα, τι την ανέφερες;! Νιώθω να μη χορταίνω με τπτ, να φταίει η νηστεία;:rolleyes:

Νίνα μου πώς είσαι; Δεν ξεκουράστηκα καθόλου χθες, το αντίθετο, αλλά τουλάχιστον στόλισα που το είχα άγχος γιατί μου το ζητούσαν τα παιδιά.

Φιλιά, θα τα πούμε λίγο αργότερα!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Αγγελική κάτι για λουκουμάδες άκουσα... σπέσιαλ αφιερωμένη η πιατέλα... χτες τα έκανα... κόπιασε!

0fki.jpg

Θα μπω αργότερα να τα πούμε... κάνει κρύο τώρα, γιατί έχω ανοίξει να αεριστούμε:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα φιλεναδιτσες μου τι κανετε?

Εμεις ειμαστε μια χαρα σημερα.Χτες γυρνοντας σπιτι ο μικρος ηταν ολο γλυκες αγκαλιες ζητησε συγνωμη κ ολα καλα... νυσταζε λεει πολυ. Η αληθεια ειναι πως οταν γυρισε κοιμηθηκε αμεσως μεχρι της 5 το απογευμα οποτε εχει μια δικαιολογια...

Αρετη μου πως να χορτασεις μωρε κ εγω στην νηστεια ( μια εβδομαδα νηστευω μονο το Πασχα) νοιωθω πως δεν χορταινω ποτε κ συνεχει ειμαι φουσκωμενη απο τα λχανικα ,οσπρια . Γιατι δεν φιαχνεια κανα χταποδακι στιφαδο ? ειναι πολυ ωραιο! Η καλαμαρακια τηγανιτα με πατατουλες ? Γαριδες σαγανακι? Εχουν κ στα ψαραδικα ενα μειγμα ετοιμο με καλαμαρακια -γαριδες-μυδια κ γινεται πολυ ωραιο ρυζοτο.Αν δεν το βρεις μπορεις κ μονη σου να κανεις με καλαμαρακια-μικρες γαριδουλες,πιπεριες γινεται πολυ ωραιο κ ειναι κ θρεπτικο.Αλλη επιλογη σχετικα χορταστικη ειναι τα γεμιστα με ρυζακι.Φτιαξε η παρε κ κανα μουστοκουλουρο για ενδιαμεσα η κανα κεικ νηστισιμο,σταφιδοψωμα κατι να σας πιανει ..

Θα σκεφτω κ αλλα κ θα σου πω.

Ελενη μου την βαρβαρα εγω δεν τηνεχω φαει ποτε.Την εχω δει μονο στις συνταγες της παρεας κ πρεπει να ειναι πολυ ωραια! Τι καλα που περασε καλ ατο παιδακι σου! Μωρε οταν τα βλεπεις χαρουμενα κ λαμπει το προσωπακι τους ξεχνας τα παντα! Ειναι ολα τα λεφτα.Εμας την Δευτερα θα παει μια ομαδα στο νηπιο κ θα ανεβασουν εκει μια θεατρικη παρασταση με πολυ μικρο κοστος κ το περιμενει πως κ πως.Φετος ειπαν πως κ η Χριστουγεννιατικη γιορτη θα ειναιχωρις στολες λογω κρισης για να μην επιβαρυνουν τους γονεις.Θα βαλει το καθε παιδακι οτι ρουχο εχει.

Σομπα με ξυλα εχουν κ οι γονεις μου στο πατρικο κ ευχαριστιομαστε ζεστη.ΜΕ κοντομανικο κυκλοφορουμε στο σπιτι.

Εβιρακι μου αλλο συστημα εντελως ε? Πολυ ωραιοι ειναι οι γιγαντες λατρεμενο φαγακι.Αλλα δυστυχως με πιανει το στομαχι μου μολις τρωω κ το συζυγο επισης κ το φτιαχνω παρα πολυ σπανια.

Να σε ρωτησω κ ολες τις υπολοιπες που ξερετε βεβαιως,λεω την ερχομενη εβδομαδα να κανω τα μαυροματικα με τα χορτα , πως φτιαχνεται?

Παντος κοριτσια οι λουκουμαδες ειναι πολυ ευκολοι να τους φτιαξεις σπιτι. Εξω σπανια να βρεις μαγαζι που να τους τηγανιζει με καλο λαδι. Εμενα τωρα τελευταια ο γηιος μου εχει κολλησει με τα ντονατς.εχει ανοιξει ενα μαγαζακι κοντα μας κ του πηρα κ με εχε στειλε αλλες 3 φορες απο τοτε.Του αρεσουν με γεμιση μαρμελαδα.Ειχα δει μια συνατγη στις συνταγες παρεας που τα ψηνανε στο φουρνο αντι για τηγανι.λετε να ειναι καλοι ετσι? εχετε δοκιμασει?

Χτες μαγειρεψα μακαρονια με σαλτσα κοκινη με μανιταρια -πιπεριες χρωματιστες -μανιταρια κ ζαμπον κ μετα τα εβαλα ολα μαζι στο πυρεξ κ εριξα τυρακια κιτρινα κ τα εβαλα στο φουρνο μεχρι να λειωσει το τυρι. Ειπα για καλυτερα για να ζεσταινεται πιο ευκολα ..Γι αμενα εχει μεινει ενα μπολακι σουπ ααπο προχτες.

Το λαχανοπρασορυζο βγηκε πολυ ωραιο κοριτσια. Ο μεγαλος μου γιος βεβαια δεν το ακουμπησε .. γι αυτο εφτιαξα νωρις τα μακαρονια κ εφαγε μετα ηταν με ενα τοστ κ ενα χυμο απο το σχολειο.

Το σπανακορυζο Ελενη ετσι το κανω κ εγω , βαζω μπολικα πρασα μεσα κ αν εχει η μαμα μου κ σεσκουλα που ειναι γλυκα γκ γινεται λουκουμι! Σκετο σπανακι νομιζω ειναι καπως...

να σας ρωτησω, εχει φτιαξει ποτε καμια σας σαμαλι? εχετε καμια καλη συνταγη?

Ωχ Χριστε μου τωρα το ειδα αυτο? πωπω Νινα τι ειναι αυτο πρωινιατικα?????? Πες τα ολα τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια σε όλα τα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα έχω φτιάξει χταποδάκι κοκκινιστό και θα το συνοδέψουμε ή με ρύζι ή με πατάτες τηγανιτές. Τα τέκνα θα αποφασίσουν!

Σήμερα έχουμε ήλιο με πολλά δόντια όμως! Αλλά κοιτάζω έξω απο το παράθυρο και χαίρομαι γαλανό ουρανό!

Πάω να διαβάσω τα νέα σας κι επιστρέφω...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τζένη κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ, σε γαριδοπίλαφο συγκεκριμένα. Βέβαια και τα γεμιστά κάτι μου'καναν;). Είδες μωρέ τα αντράκια μας; ζήτησε και συγγνώμη η ψυχούλα...:D

Η Νίνα την τρύπα στους λουκουμάδες πώς την έκανε:confused:

Τι μου είπε ο Χρήστος μου χθες: Μαμά αν ήμουν μπαμπάς κι εσύ μαμά -εγώ είμαι μαμά, τον διακόπτω- και είχαμε το Μιχάλη και το Δημήτρη και τη Γεωργία, θα μιλούσαμε πολύ ωραία:lol::lol:. Και ο μπαμπάς τι θα ήταν; τον ρωτάω. Εεεε...παππούς!:lol::lol::lol::lol::lol:Μ'έστειλε γι' ακόμα μια φορά...Πάντως η αλήθεια είναι ότι κάνουμε πολύ ωραίες συζητήσεις αλλά όλες ξεκινούν από τις πολύ ωραίες και εύστοχες απορίες και παρατηρήσεις του.Κου-κου-βά....


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι μου καλημέρα!

Δεν είχα καμία αμφιβολία πως οι παλιογερμαναράδες έχουν και αυτοί στραβά στην λειτουργία του κράτους τους!

Βέβαια το ότι δεν πας για ψίλου πήδημα στο νοσοκομείο είναι καλό καθώς δεν θα γίνεται της μουρλής και οι ασθενείς δεν θα περιμένουν με τις ώρες για να νοσηλευτούν!

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κρύο είναι αυτό σήμερα....

Έχει όμως κι έναν πανέμορφο ήλιο που τον ευχαριστιέσαι όταν σε χτυπάει!!!

Αυτόν τον καιρό έχουμε εδώ σήμερα Ελενάκι!

Χθες το κορίτσι μου πήγανε θέατρο με το σχολείο και ευχαριστήθηκαν πολύ την παράσταση! Το απόγευμα είχαμε να πάμε σε πάρτυ όπου κι εκεί ξεσάλωσαν και το καταευχαριστήθηκαν! Πόσο χαίρομαι όταν το παιδί μου περνάει καλά....

Θέατρο θα πάνε και ο δικόςμου την επόμενη εβδομάδα. Θα είναι η πρώτη του φορά και είμαι περίεργη να δω αν θα βάλει τον μώλο του κάτω!!!

Βαρβάρα κάνατε σήμερα;

Εγώ θα πάρω από την μανούλα! Την κάνει τέλεια!!!!

Δεν ξέρω καν πως γίνεται! Το έχετε έθιμο όμως στα μέρη σας! Αλήθεια ποιά είναι η ιστορία της?

Καλημέρα σας! Μια μέρα έλειψα και βρίσκω κατεβατά... όρεξη είχατε χθες ε;:lol:

χαχαχα! Τι μου θύμησες τώρα? Πριν από κανένα χρόνο και κάτι που γράφαμε περισσότερα κορίτσια στο καφέ και κάθε πρωί που έμπαινα έβλεπα ΤΑ κατεβατά και με έπιανε άγχος να τα διαβάσω και να απαντήσω!

Στολίσαμε επιτέλους και φυσικά άρχισε επεισοδιακά ο στολισμός, αφού ο Μιχ. έσπασε μια χιονόμπαλα την ώρα που στήναμε το δέντρο. Και το χειρότερο είναι ότι δεν το είπε, εγώ τη βρήκα και τον ρώτησα που την έσπασε και αυτός την είχε κρύψει και δεν έλεγε τπτ.

Αχ μωρέ ο καημενούλης ήθελε να γλυτώσει το κατσιάδιασμα προφανώς!!!!

Τέσπα, ολοκληρώθηκε ο στολισμός και κάπως έφτιαξε η διάθεση μας... το καλό είναι ότι δεν το πειράζει ο Δημ. που είναι μικρός.

Κι εμένα ο Χρηστάκος δεν ασχολείται πιά μαζί του! Ευτυχώς!!

Αχ βρε κορίτσια, δώστε μου ιδέες για την Παρασκευή, έχω πήξει στο χορταρικό, όχι ζυμαρικά θα φτιάξω το Σάββατο, κάτι άλλο...

Φακές? Φακόρυζο? Κανένα θαλασσινό?

Αγγελικούλα μου συμφωνώ μαζί σου, όταν στα φτιάχνουν οι άλλοι είναι καλύτερα, ειδικά αν δεν το 'χεις -όπως εγώ - με τους λουκουμάδες! Ωραία και η άτιμη η μπουγάτσα, τι την ανέφερες;! Νιώθω να μη χορταίνω με τπτ, να φταίει η νηστεία;:rolleyes:

Είναι και το κρύο που μας ανοίγει την όρεξη!

Φιλιά, θα τα πούμε λίγο αργότερα!

Και του χρόνου να ξαναστολίσεις Αρετούλα μου!

Καλημέρα!!

Καλημέρα Νινάκι!

Αγγελική κάτι για λουκουμάδες άκουσα... σπέσιαλ αφιερωμένη η πιατέλα... χτες τα έκανα... κόπιασε!

0fki.jpg

Θα μπω αργότερα να τα πούμε... κάνει κρύο τώρα, γιατί έχω ανοίξει να αεριστούμε:P

Είσαι μακριά αλλιώς θα σου την έκανα την επίσκεψη!!!:tongue:

Καλημερα φιλεναδιτσες μου τι κανετε?

Καλημέρα Τζενάκι!

Εμεις ειμαστε μια χαρα σημερα.Χτες γυρνοντας σπιτι ο μικρος ηταν ολο γλυκες αγκαλιες ζητησε συγνωμη κ ολα καλα... νυσταζε λεει πολυ. Η αληθεια ειναι πως οταν γυρισε κοιμηθηκε αμεσως μεχρι της 5 το απογευμα οποτε εχει μια δικαιολογια...

Όλα καλά λοιπόν! Μπράβο!

Αρετη μου πως να χορτασεις μωρε κ εγω στην νηστεια ( μια εβδομαδα νηστευω μονο το Πασχα) νοιωθω πως δεν χορταινω ποτε κ συνεχει ειμαι φουσκωμενη απο τα λχανικα ,οσπρια . Γιατι δεν φιαχνεια κανα χταποδακι στιφαδο ? ειναι πολυ ωραιο! Η καλαμαρακια τηγανιτα με πατατουλες ? Γαριδες σαγανακι? Εχουν κ στα ψαραδικα ενα μειγμα ετοιμο με καλαμαρακια -γαριδες-μυδια κ γινεται πολυ ωραιο ρυζοτο.Αν δεν το βρεις μπορεις κ μονη σου να κανεις με καλαμαρακια-μικρες γαριδουλες,πιπεριες γινεται πολυ ωραιο κ ειναι κ θρεπτικο.Αλλη επιλογη σχετικα χορταστικη ειναι τα γεμιστα με ρυζακι.Φτιαξε η παρε κ κανα μουστοκουλουρο για ενδιαμεσα η κανα κεικ νηστισιμο,σταφιδοψωμα κατι να σας πιανει ..

Θα σκεφτω κ αλλα κ θα σου πω.

Στα χνάρια της Έβιρι πατάς Τζενάκι! Έίδες τι καλή αρχηγό έχουμε? ;)

Ελενη μου την βαρβαρα εγω δεν τηνεχω φαει ποτε.Την εχω δει μονο στις συνταγες της παρεας κ πρεπει να ειναι πολυ ωραια! Τι καλα που περασε καλ ατο παιδακι σου! Μωρε οταν τα βλεπεις χαρουμενα κ λαμπει το προσωπακι τους ξεχνας τα παντα! Ειναι ολα τα λεφτα.Εμας την Δευτερα θα παει μια ομαδα στο νηπιο κ θα ανεβασουν εκει μια θεατρικη παρασταση με πολυ μικρο κοστος κ το περιμενει πως κ πως.Φετος ειπαν πως κ η Χριστουγεννιατικη γιορτη θα ειναιχωρις στολες λογω κρισης για να μην επιβαρυνουν τους γονεις.Θα βαλει το καθε παιδακι οτι ρουχο εχει.

Ωραία σκέψη! Μπράβο τους!

Σομπα με ξυλα εχουν κ οι γονεις μου στο πατρικο κ ευχαριστιομαστε ζεστη.ΜΕ κοντομανικο κυκλοφορουμε στο σπιτι.

Είναι το κάτι άλλο! Και αυτή η μυρωδιά του ξύλου είναι όλα τα λεφτα!

Παντος κοριτσια οι λουκουμαδες ειναι πολυ ευκολοι να τους φτιαξεις σπιτι. Εξω σπανια να βρεις μαγαζι που να τους τηγανιζει με καλο λαδι. Εμενα τωρα τελευταια ο γηιος μου εχει κολλησει με τα ντονατς.εχει ανοιξει ενα μαγαζακι κοντα μας κ του πηρα κ με εχε στειλε αλλες 3 φορες απο τοτε.Του αρεσουν με γεμιση μαρμελαδα.Ειχα δει μια συνατγη στις συνταγες παρεας που τα ψηνανε στο φουρνο αντι για τηγανι.λετε να ειναι καλοι ετσι? εχετε δοκιμασει?

Δεν μου αρέσουν τα ντόνατς! Είναι πολύ ψωμένια γαι τα γούστα μου! Άσε που δεν έχουν σιροπάκι!

να σας ρωτησω, εχει φτιαξει ποτε καμια σας σαμαλι? εχετε καμια καλη συνταγη?

Δεν είμαι φαν του είδους οπότε δεν έχω ιδέα πως φτιάχνεται!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι μου είπε ο Χρήστος μου χθες: Μαμά αν ήμουν μπαμπάς κι εσύ μαμά -εγώ είμαι μαμά, τον διακόπτω- και είχαμε το Μιχάλη και το Δημήτρη και τη Γεωργία, θα μιλούσαμε πολύ ωραία:lol::lol:. Και ο μπαμπάς τι θα ήταν; τον ρωτάω. Εεεε...παππούς!:lol::lol::lol::lol::lol:Μ'έστειλε γι' ακόμα μια φορά...Πάντως η αλήθεια είναι ότι κάνουμε πολύ ωραίες συζητήσεις αλλά όλες ξεκινούν από τις πολύ ωραίες και εύστοχες απορίες και παρατηρήσεις του.Κου-κου-βά....

Κατι τέτοια λένε και μας κάνουν να είμαστε περήφανες για τα ζουζούνια μας!

Πάντα να νοιώθεις έτσι Αρετούλα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...