Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα μαγειροκόριτσα και καλό μήνα!

Αρετούλα και Τζενάκι να είστε πολύχρονες! Ελπίζω να περάσατε καλά, θα διαβάσω σε λιγάκι τα νέα σας!

Πέρασα ένα Σαββατοκύριακο στολίζοντας εγώ και ξεστολίζοντας ο γιόκας μου!!! Προφανώς είναι της αφαιρετικής μεθόδου! Τελικά στόλισα τα μισά από ότι κάνω συνήθως! Ελπίζω του χρόνου ο κανακάρης μου να αφήσει τα στολίδια στην ησυχία τους!

Στα μαγειρικά μας τώρα : Tην Κυριακή φάγαμε μοσχαράκι κοκκινιστό μπουκιές με πουρέ. Το απόγευμα έφτιαξα μία κολοκυθόπιτα η οποία όμως δεν μου πολύπετυχε αφού η ζύμη της είναι πολύ μαλακή και τρώγεται με το κουταλάκι! Γευστικά ήταν πολύ καλή αλλά δεν ξέρω τι της έφταιξε και δεν έπηξε όσο θα έπρεπε.

Σήμερα θα φάμε σπανακόριζο ενισχυμένο, δηλάδή εκτός από σπανάκι έχει μέσα και διάφορα άλλα λαχανικά.

Κοριτσάκια θα μπω σε λιγάκι ξανά...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αγγελικουλα και του χρονου! Μπραβο που στολισατε. Εγω ελεγα να το κανω αυριο αλλα εφυγε εκτακτως ο αντρας μου στο χωριο του για οικογενειακους λογους και δεν προλαβε να τα κατεβασει τα κουτια απο το παταρι οπότε αναβαλλεται (εγω δεν μπορω να ανεβω ψηλα σε σκαλα - ζαλιζομαι και καθως ειμαι μονη μου με τα πιτσιρικια δεν το ρισκαρω).

Δεν πειράζει, στολίζεται όταν επιστρέψει!

Σημερα φαγαμε ομελετα με πατατες, λουκανικα (μπας και τελειωσουν επιτελους) και φετα και στο μικρο εφτιαξα τραχανα. Εφτιαξα και το κεικ κι εστειλα επι τη ευκαιρια και στην πεθερουλα μου.

Στο κέικ που βάζεις αυγά τον πειράζουν τον μικρό ή δεν του έχεις δώσει ακόμη?

Φιλακια σε ολες και καλο βραδυ!

Με είχατε ρωτήσει νομίζω για το αν θα συνεχίσω τον μικρό πάλη: εγώ θέλω, αλλά μόνο αν ο δάσκαλος πάει σε άλλο χώρο. Αποκλείεται με αυτές τις θερμοκρασίες να στέλνω το παιδί σε χώρο μη θερμαινόμενο και μάλιστα 5-6 το απόγευμα. Αν δεν, διακόπτουμε και ξαναπάμε την άνοιξη κι από του χρόνου βλέπουμε.

Ελπίζω να βρείτε μία λύση σε αυτό το θέμα.

Χθες το απόγευμα πήγα σε μια παρουσίαση βιβλίου που έκανε η κολλητή μου (http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=1002256). Συμπαθέστατος ο συγγραφέας. Αγόρασα το βιβλίο με ιδιόγραφη αφιέρωση. Μετά πήγαμε για ποτάκι όλη η παρέα και το καταευχαριστήθηκα. Γιατί έχω παραμελήσει τόσο πολύ τις εξόδους, ούτε κι εγώ ξέρω. Θα το καθιερώσω, έστω μια φορά το μήνα!

Καλά θα κάνεις! Που και που μας χρειάζεται μία έξοδος για να ξεσκάμε!

Έφτιαξα πριν λίγο το κέηκ που σας έλεγα, με το φουντούκι και τον ανανά κι έχει μοσχοβολήσει το σπίτι! Περιμένω να κρυώσει και θα σας γράψω εντυπώσεις. Φιλιά σε όλες!

Μέχρι εδώ έφτασε η μοσχοβολιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Περάσαμε ωραία, οικογενειακά χθες, γελάσαμε, ο Μιχ. το κατευχαριστήθηκε και ο Χρ. γενικώς έσκασε απ'τη ζήλια του. Καλή η τούρτα αλλά σησαμέλαιο δεν ξαναχρησιμοποιώ, παραείχε έντονη γεύση.

Καταρχήν να τα εκατοστήσει ο Μιχαλάκης σου! Ξέχασα εντελώς να σου πω τις ευχές μου για το παιδί την ώρα που μιλήσαμε στο τηλέφωνο!

Το σησαμέλαιο δεν το μπορώ ούτε σαν μυρωδιά! Πολύ έντονη γεύση :confused:

Αγγελική στολίζεις και το δωμάτιό τους; Λες να το κάνω κι εγώ, μπας και κάθονται περισσότερο εκεί μέσα;

Έχουν ένα μικρό δεντράκι με οπτικές ίνες πάνω στο οποίο κρεμάνε λίγα στολιδάκια. Και έχουν κι ένα σωρό αρκουδάκια, τάρανδους, Άγιους Βασίληδες σε κουκλάκια τα οποία κάνουν κατάληψη στο δωμάτιό τους!

Αχ ξύπνησε η μικρή μου! Γεια σας προς το παρόν!

Καλημέρα σε όλες! Καλό μήνα να έχουμε!!

Επίσης Νίνα!

Κορίτσια το τραπέζι χτες πήγε πολύ καλά... έκανα τελικά κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες και ρολό κυμά, όπως είχα πει... γλυκό δεν έκανα, γιατί οι καλεσμένοι είχαν θέμα με τα γλυκά (έχει σάκχαρο ο φίλος μας) το τραβήξαμε μέχρι τις 2.30 το πρωί! σήμερα θα φάμε λίγα από τα χθεσινά, οπότε είχα μόνο σκούπισμα και σφουγγάρισμα και τώρα απολαμβάνω το καφέ μου!

Χαίρομαι που περάσατε καλά! Σου βγήκε και σε καλό μιά και δεν χρειάστηκε να μαγειρέψεις για σήμερα! ;)

Αγγελική στολίσατε! μπράβο και του χρόνου!:P εγώ έβαλα λίγα στολίδια, από δω και από εκεί... το δέντρο λέω λίγο αργότερα να το βάλω.

Δεν τα έχω στολίσιε όλα όσα θα ήθελα και δεν το βλέπω δηλαδή. Σίγουρα θα στολίσω το μπαλκόνι ή σήμερα ή αύριο μόλις επιστρέψω απο την δουλειά.

Καλημερα και καλό μηνα κι απο μενα!

Καλό μήνα Φωτεινούλα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και καλό μήνα.

Καλό μήνα και σε σας Εβιράκι!

Στο ιατρικό μας ανακοινωθέν, εγώ είμαι σαφώς καλύτερα και σε 3-4 μέρες είμαι σίγουρη ότι θα είμαι εντελώς καλά. Έχει μειωθεί αρκετά ο βήχας και το συνάχι αύριο μεθαύριο δε θα υπάρχει.

Άντε μπράβο να συνέλθεις βρε παιδί μου! Πολύ ταλαιπωρήθηκες!

Ο Έβιρος την έχει πατήσει πολύ άσχημα. Έχει βράσιμο στο στήθος τις 3 αυτές μέρες και ελπίζω να τον πιάσει η αντιβίωση γιατί αλλιώς....... Ήταν μεγάλο λάθος του που όταν σκούπιζε το πεζοδρόμιο το προηγούμενο Σαββατοκύριακο έβγαλε το μπουφάν και έγινε παγάκι με θερμοκρασίες -3 -4. Έτσι και το είχα κάνει εγώ αυτό τι θα μου είχε σούρει!!!!!! Αμ το θέλει το σκουπόξυλό του κι αυτός.

χαχαχα! Όλοι οι άντρες ίδιοι είναι!

Παιδιά, αν δε μου έλεγε χθες ο Βασ. χρόνια πολλά στη 13:00μμ δε θα θυμόμουν τη γιορτή μου:oops:. Ένιωθα χάλια, πάρα πάρα πολύ κουρασμένη, αφού πήγα για ύπνο από τις 21:30 και άφησα οδηγίες στο Βασ. για τα μικρά. Τα μεγάλα είχαν κοιμηθεί -ευτυχώς- αφού βέβαια με είχαν τεντώσει. Αλλά και πάλι κουρασμένη νιώθω, αδιαθέτησα και το Σάββατο το πρωί και είμαι μια ομορφιά...

Σας φιλώ, θα τα πούμε αργότερα!

Σου βγήκε όλη η κούραση Αρετούλα μου! Καλά έκανες και κοιμήθηκες νωρίς!

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε κοριτσακια !

Επίσης Τζενάκι!

Αγγελικη μου κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε!

Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου!

Πωπω κοριτσια τι βροχη ηταν αυτη χτες βραδυ! Ματι δεν εχω κλεισει.Πηρα τετοια τρομαρα απο τις αστραπες κ τα μπουμπουνητα σε καποια φαση που πηγε να με παρει ο υπνος εκανε ενα πολυ μεγαλο τρανταγμα κ νομιζα πως ηταν σεισμος κ επεφτε το σπιτι.Ετρεμα για πανω απο μια ωρα μετα ... ΛΙγο το ρπωι για ουτε μια ωρα με πηρε ο υπνος κ αυτο ξυπναγα συνεχεια κ κοιτουσα τα παιδια απο το φοβο μου.Οπτε σημερα σερνομαι ....

Όντως η κακοκαιρία ήταν πολύ έντονη αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν πτοούμαι αν θέλω να κοιμηθώ! Σηκώθηκα μία φορά για να τσεκάρω τα παιδιά και μετά πήγα και συνέχισα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νυσταζωωωω.. πωπω δεν μπορω να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα κ εχω απιστευτη δουλεια Δευτεριατικα..

Αγγελικη μου κ εγω συνηθως δεν πολυσκαω για το αν βρεχει η οχι ασ επου δεν το καταλαβαινω καν, αλλα χτες ακουστηκε ενα πολυ μεγαλο μπουμπουνητο κ επεσε κεραυνος κ νομισα απο τον υπνο μου πως εγινε σεισμος κ θα επεφτε το σπιτι φαντασου κ ταραχτηκα .... ειχα πιει κ δυο καφεδες χτες το απογευμα κ δυσκολευομουν να κοιμηθω οποτε ηρθε κ εδεσε το γλυκο ... Τι ωραιο φαγακι ειχες χθες!! μμμ γιαμι γιαμι.

τι εννοεις δεν επηζε η ζυμη, φυλλο δεν ηταν?

Κ το σπανακορυζοπ μια χαρα ωραιοτατο!

Κ εγω στο παιδικο μια μεγαλη χιονομπαλα εχω κ αλλες δυο μικρες κ 2 αλλα κρεμαστα διακοσμητικα κ μετα 2 αγιοβασιλιδες ενα ρουντολφ χαζομαρες.Ειχα κ ωραια φωτακια αστερακια αλλα χαλασανε.Τωρα εχω υποσχεθει στο γιο μου να του παρω μικρο δεντρακι,θα δουμε...

Εχουμε κ τον μικυ-αγιοβασιλη του μικρου που μας λεει τα καλαντα ..... ο μικρος εχει εξτασταστει τον ειε το Σαββατο στο σουπερ μαρκετ κ τρελαιηκε κ ολη την ωρα καλαντα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! τι μου κάνετε; Για σήμερα το μενού έχει μαυρομάτικα φασόλια με σπανάκι. Η βροχή καλά κρατεί...Αύριο δε δουλεύω είναι αργία εδώ, του Αγ.Σεραφείμ. ίσως καταφέρω και στολίσω.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν και καθυστερημένα καλό μήνα και καλές γιορτές να έχουμε!

Η μικρή συνεχίζει με βήχα αλλά νορμάλ οπότε της δίνω μόνο αποχρεπτικό. Ο Χ. είναι με αμυγδαλίτιδα και οι δικοί μου με άλλη ίωση!

Μια ομορφιά!!!

Για σήμερα έκανα κοτόσουπα. Ταιριάζει και με τον καιρό νομίζω!!!

Χρόνια πολλά στην Αρετή για τη γιορτή της και τον γιόκα της, και στην Τζένη πολύχρονη!

Πέρασα ένα Σαββατοκύριακο στολίζοντας εγώ και ξεστολίζοντας ο γιόκας μου!!! Προφανώς είναι της αφαιρετικής μεθόδου! Τελικά στόλισα τα μισά από ότι κάνω συνήθως! Ελπίζω του χρόνου ο κανακάρης μου να αφήσει τα στολίδια στην ησυχία τους!

χαχααα!!! Σε κρατάει σε εγρήγορση το παιδί Αγγελική μου!!!

Και του χρόνου!!!

Κι εμείς στολίσαμε μόνο το δεντρο προς το παρόν, αλλά το ξεστόλισα γιατί δεν μ'άρεσε και το ξαναστόλισα με καινούριες μπάλες!!!

Περιττό να σας πω ότι η Λουκία έχει τρελαθεί με τα αγιοβασιλάκια που παρελάυνουν κατά μήκος του σαλονιού!!!!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!

Ελενη μου περαστικα σε ολους σας!! εχετε κ ποικιλια διαβαζω.. αχ αυτος ο χειμωνας!

Το ξεστολισες κ υο ξαναστολισες ε? καλα εκανες αφου δεν σου καθοταν καλα στο ματι! Αντε κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναστολισετε! Ωραια κ η κοτοσουπα!!

Αρετη μου για πες εντυπωσεις απο φασολια με σπανακι.Εχω κανει με γιγαντες αλλα με μαυροματικα ποτε. Καλη ξεκουραση σημερα!! καλα ξεκουραση εντελως το ξερω δεν θα ιεναι αλλα τουλαχιστον θα εισαι σπιτακι σου! Με το καλο να στολισετε το δεντρακι σας!

Εγω για σημερα εφτιαξα μεσχαρακι βραστο σουπα με λαχανικα.Κοριτσια εγινε λουκουμι πεντανοστιμο!! Κρατησα κ αλλη μια μεριδα για μενα για αυριο κ τωρα εχω κολλησει δεν ξερω τι να τους φτιαξω για αυριο , σταματησε το μυαλο μου λεμε.Θελω να κανω κατι να φανε ολοι να ξεμπερδευω.

χτες με την φασολαδα κ εμενα κ του αντρα μου μας επιασε το στομαχι.Οχι πονος αλλα ενα φουσκωμα ετσι μας εκατσε βαρυα.Οποτε για οσπριο δεν με βλεπω. ....ουφ προβλημα αυτο το φαγητο καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα μαγειροκόριτσα!

Τι απίστευτος αέρας είναι αυτός? Στην δουλειά του άντρα μου ξήλωσε ένα υπόστεγο που έβαζαν κάποια αυτοκίνητα!

Το μενού σήμερα έχει μακαρόνια με κόκκινη σαλτσούλα που έμεινε από το μοσχαράκι της Κυριακής.

κοριτσια νυσταζωωωω.. πωπω δεν μπορω να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα κ εχω απιστευτη δουλεια Δευτεριατικα..

Λογικό είναι Τζενάκι, αφού αναστατώθηκες με τον καιρό και ξαγρύπνησες!

Αγγελικη μου κ εγω συνηθως δεν πολυσκαω για το αν βρεχει η οχι ασ επου δεν το καταλαβαινω καν, αλλα χτες ακουστηκε ενα πολυ μεγαλο μπουμπουνητο κ επεσε κεραυνος κ νομισα απο τον υπνο μου πως εγινε σεισμος κ θα επεφτε το σπιτι φαντασου κ ταραχτηκα .... ειχα πιει κ δυο καφεδες χτες το απογευμα κ δυσκολευομουν να κοιμηθω οποτε ηρθε κ εδεσε το γλυκο ...

2 καφέδες το απόγευμα? Τι τους ήθελες παιδί μου? Εγώ δεν πίνω σχεδόν ποτέ το απόγευμα, αν και δεν με πιάνει, αλλά δεν το ρισκάρω!

Τι ωραιο φαγακι ειχες χθες!! μμμ γιαμι γιαμι.

τι εννοεις δεν επηζε η ζυμη, φυλλο δεν ηταν?

¨οχι ήταν κολοκυθόπιτα χωρίς φύλλο. Ήθελε περισσότερο αλέυρι από ότι έλεγε η συνταγή.

Κ εγω στο παιδικο μια μεγαλη χιονομπαλα εχω κ αλλες δυο μικρες κ 2 αλλα κρεμαστα διακοσμητικα κ μετα 2 αγιοβασιλιδες ενα ρουντολφ χαζομαρες.Ειχα κ ωραια φωτακια αστερακια αλλα χαλασανε.Τωρα εχω υποσχεθει στο γιο μου να του παρω μικρο δεντρακι,θα δουμε...

Εχουμε κ τον μικυ-αγιοβασιλη του μικρου που μας λεει τα καλαντα ..... ο μικρος εχει εξτασταστει τον ειε το Σαββατο στο σουπερ μαρκετ κ τρελαιηκε κ ολη την ωρα καλαντα ....

Εμείς δεν έχουμε βάλει ακόμη στο ρεπερτόριο μας τα Χριστουγεννιάτικα τραγούδια! Αργότερα...

Καλημέρα σε όλες! τι μου κάνετε; Για σήμερα το μενού έχει μαυρομάτικα φασόλια με σπανάκι. Η βροχή καλά κρατεί...Αύριο δε δουλεύω είναι αργία εδώ, του Αγ.Σεραφείμ. ίσως καταφέρω και στολίσω.

Ξεκούραση αύριο λοιπόν Αρετούλα! Μακάρι να βρεις τον χρόνο να στολίσεις!

Καλημέρα! Αν και καθυστερημένα καλό μήνα και καλές γιορτές να έχουμε!

Καλό μήνα Ελενάκι!

Η μικρή συνεχίζει με βήχα αλλά νορμάλ οπότε της δίνω μόνο αποχρεπτικό. Ο Χ. είναι με αμυγδαλίτιδα και οι δικοί μου με άλλη ίωση!

Μια ομορφιά!!!

περαστικά σε όλους! Εσύ κράτα γερά!!!

χαχααα!!! Σε κρατάει σε εγρήγορση το παιδί Αγγελική μου!!!

Και του χρόνου!!!

Ευτυχώς ήταν για τις πρώτες δύο μέρες. Χθες δεν πολύασχολήθηκε!

Κι εμείς στολίσαμε μόνο το δεντρο προς το παρόν, αλλά το ξεστόλισα γιατί δεν μ'άρεσε και το ξαναστόλισα με καινούριες μπάλες!!!

Περιττό να σας πω ότι η Λουκία έχει τρελαθεί με τα αγιοβασιλάκια που παρελάυνουν κατά μήκος του σαλονιού!!!!

Και του χρόνου!

καλημερα κοριτσακια!

Καλημέρα Τζενάκι!

Εγω για σημερα εφτιαξα μεσχαρακι βραστο σουπα με λαχανικα.Κοριτσια εγινε λουκουμι πεντανοστιμο!! Κρατησα κ αλλη μια μεριδα για μενα για αυριο κ τωρα εχω κολλησει δεν ξερω τι να τους φτιαξω για αυριο , σταματησε το μυαλο μου λεμε.Θελω να κανω κατι να φανε ολοι να ξεμπερδευω.

Καμιά μακαρονάδα?

χτες με την φασολαδα κ εμενα κ του αντρα μου μας επιασε το στομαχι.Οχι πονος αλλα ενα φουσκωμα ετσι μας εκατσε βαρυα.Οποτε για οσπριο δεν με βλεπω. ....ουφ προβλημα αυτο το φαγητο καθε μερα...

Κι εγώ το παθαίνω αυτό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

eleni2008 καλό μήνα και σε σένα! καλές γιορτές! περαστικά σε όλους σας! η κοτόσουπα όντως, είναι πολύ καλή ιδέα για σήμερα... με αυτό το κρύο και τις ιώσεις σας, είναι τέλεια!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 ίδιο φαί θα κάνουμε:P αλλά χωρίς μοσχαράκι... ίσως με μανιτάρια στη σάλτσα. ο αέρας είναι απίστευτος! σκέφτομαι να βγάλω έξω την απλώστρα να στεγνώσουν τα ρούχα καμία φορά, αλλά πάλι αναρωτιέμαι εάν τα βρω στην θέση τους!

ggeny και εγώ, παρόλο που είμαστε 2 άτομα, προβληματίζομαι με το φαί... δεν θέλω να τρώμε τα ίδια συνέχεια... φαντάζομαι εσείς που είσαστε πιο πολλοί και δεν τρώνε όλοι τα ίδια, θα έχεις μέγα θέμα!

Πάω να ενισχύσω τη σόμπα, που μόλις άναψα και να πάω βόλτα το σκυλί μου... εντωμεταξύ τα κουτάβια έχουν γίνει σκέτα διαβολάκια... μασάνε τα πάντα: παπούτσια, εργαλεία, λουλούδια, ότι μπορείτε να φανταστείτε! ευτυχώς που σιγά σιγά κοντεύω να τα δώσω όλα:P αν και ψιλοστενοχωριέμαι... θα μου λείψουν τα γαβγισματάκια τους και τα παιχνίδια μαζί τους;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Γειά σου Νίνα!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 ίδιο φαί θα κάνουμε:P αλλά χωρίς μοσχαράκι...

Κι εμείς χωρίς το μοσχάρι έχουμε την σάλτσα. Έμεινε πολύ από την Κυριακή και την αποθήκευσα για καμία μακαρονάδα!

ο αέρας είναι απίστευτος! σκέφτομαι να βγάλω έξω την απλώστρα να στεγνώσουν τα ρούχα καμία φορά, αλλά πάλι αναρωτιέμαι εάν τα βρω στην θέση τους!

Μήπως δεν βρεις ούτε την απλώστρα!!!!

Πάω να ενισχύσω τη σόμπα, που μόλις άναψα

Ξυλόσομπα? Έχουμε στο χωριό και ευχαριστιέμαι την ζεστη της!

και να πάω βόλτα το σκυλί μου... εντωμεταξύ τα κουτάβια έχουν γίνει σκέτα διαβολάκια... μασάνε τα πάντα: παπούτσια, εργαλεία, λουλούδια, ότι μπορείτε να φανταστείτε! ευτυχώς που σιγά σιγά κοντεύω να τα δώσω όλα:P αν και ψιλοστενοχωριέμαι... θα μου λείψουν τα γαβγισματάκια τους και τα παιχνίδια μαζί τους;)

Έχεις δίκιο! Αλλά αν πηγαίνουν σε ανθρώπους που θα τα αγαπάνε τότε χαλάλι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι από μένα.

Το σημερινό μας φαγητό ήταν μακαρόνια με σάλτσα (για μένα χωρίς τυρί) και σούπα για τον Έβιρο.

Χτες το απόγευμα πήγα ξανά την Εβιρίνα σε γιατρό (διαφορετικό από τον προηγούμενο) γιατί δεν είναι δυνατόν να έχει ακόμα βήχα και συνάχι. Μου είπε κι αυτός να την πάω σε πνευμονολόγο γιατί έπρεπε να έχει γίνει ήδη καλά μέχρι τώρα. Σήμερα πέρασα τη μισή μέρα στα τηλέφωνα. Αρχικά πήρα την πνευμονολόγο που μου σύστησε ο χτεσινός γιατρός και το κοντινότερο που βρήκα είναι την επόμενη Πέμπτη το πρωί. Μέρα που γράφει διαγώνισμα η μικρή, αλλά πιστεύω να τα καταφέρουμε να γυρίσουμε πριν την ώρα του διαγωνίσματος. Όταν ζήτησα απόγευμα το κοντινότερο που μπορούσε να μου κλείσει η ίδια γιατρός ήταν στις 07/01/14.

Όσους πνευμονολόγους κι αν πήρα τηλέφωνο δε βρήκα νωρίτερα από το Φεβρουάριο, Μάρτιο ή το κοντινότερο μέσα στον Ιανουάριο. Άρα καταλαβαίνετε τι γίνεται κι εδώ.

Βρε κορίτσια δεν μπορώ άλλο, μου έχουν σπάσει τα νεύρα με όλες αυτές τις αρρώστιες που μας περιτριγυρίζουν από τον Οκτώβριο και ύστερα. Κουράστηκα κι αγανάκτησα. Έκανα κι εγώ το ξέσπασμά μου τώρα.

Έβαλα τελικά χυλοπίτες ολικής με το ζωμό για τη μικρή, αλλά έφτιαξα πολύ και έφαγαν όλα τα παιδιά χθες το βράδυ.

Θα πρέπει να έγινε πολύ ωραίο το φαγητό τους.

Ένιωθα χάλια, πάρα πάρα πολύ κουρασμένη, αφού πήγα για ύπνο από τις 21:30 και άφησα οδηγίες στο Βασ. για τα μικρά.

Έχεις κουραστεί πολύ τον τελευταίο καιρό, γιατί δεν έχεις σταματήσει καθόλου τις υποχρεώσεις σου. Προσπάθησε να πάρεις καμμιά βιταμίνη.

Εβιρακι μου πωπω τι λαχταρα ηταν αυτη που πηρες! Τουλαχιστον ομως διαβασα ειδες βελτιωση με την αντιβιωση οποτε αυτο ειναι θετικο.Αχ αυτοι οι αντρες, πωπω προσεξτε μην το γυρισει σε καμια βροχιτιδα τον ανθρωπο !!

Ναι Τζένη μου βλέπω αρκετή διαφορά κάθε δύο μέρες. Όσο για τον Έβιρο ήταν πολύ επίφοβο να τον γυρίσει σε πνευμονία.

Ετσι το κανω κ εγω το φυλλο κοριτσακι μονο που βαζω μεσα κ λιγο ξυδι για να γινεται το φυλλο πιο τραγανο!

Κι εγώ βάζω ξύδι αλλά όταν το θυμάμαι.

Τελικα για γλυκο εφτιαξα τουρτα σοκολατινα κ εγινε πεντανοστιμη!

Πωπω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πωπω κοριτσια τι βροχη ηταν αυτη χτες βραδυ! Ματι δεν εχω κλεισει.Πηρα τετοια τρομαρα απο τις αστραπες κ τα μπουμπουνητα

Μα είναι να μην τρομάζεις μέσα στον ύπνο σου όταν δεν ξέρεις τι θόρυβος είναι αυτός και από πού προέρχεται; Φαίνεται ότι έπεσε κεραυνός αρκετά κοντά σας.

Εμένα μ'αρέσει η βροχή και να κάθομαι μέσα στο σπίτι, αν κοιμάμαι κιόλας, ακόμα καλύτερα!

Και να ακούγεται να πέφτει πάνω σε μεταλλικά αντικείμενα και μετά να ακούγεται η ροή του νερού. Κι εμένα επίσης, μου αρέσει να κοιμάμαι με αυτό το νανούρισμα.

Εβιρούλα, περαστικά και αγύριστα!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Καλημέρα σε όλες! τι μου κάνετε; Για σήμερα το μενού έχει μαυρομάτικα φασόλια με σπανάκι.

Μ' αρέσει αυτό το φαγητό. Κι εγώ σκοπεύω να βάλω μέσα στη βδομάδα γίγαντες με σπανάκι. Γενικά όσπρια μαζί με χόρτα βρίσκω ότι είναι πολύ ωραίος συνδυασμός.

Η μικρή συνεχίζει με βήχα αλλά νορμάλ οπότε της δίνω μόνο αποχρεπτικό. Ο Χ. είναι με αμυγδαλίτιδα και οι δικοί μου με άλλη ίωση!

Περαστικά και γρήγορα σε όλους τους αρρώστους. Πόσο σας καταλαβαίνω.

Περιττό να σας πω ότι η Λουκία έχει τρελαθεί με τα αγιοβασιλάκια που παρελάυνουν κατά μήκος του σαλονιού!!!!

Φαντάζομαι εικόνα.:D:D:D

Αρετη μου για πες εντυπωσεις απο φασολια με σπανακι.Εχω κανει με γιγαντες αλλα με μαυροματικα ποτε.

Γίνονται πολύ νόστιμα και τα μαυρομάτικα Τζένη. Μπορείς να τα φτιάξεις και με άγρια γλυκά χόρτα του βουνού αντί για σπανάκι. Ταιριάζουν απίστευτα.

Τι απίστευτος αέρας είναι αυτός? Στην δουλειά του άντρα μου ξήλωσε ένα υπόστεγο που έβαζαν κάποια αυτοκίνητα!

Είδα στην τηλεόραση και στη Γλυφάδα ένα ξηλωμένο υπόστεγο, στη Σταδίου δέντρο πεσμένο στη μέση του δρόμου, στου Παπάγου άλλο, καράβια δέσανε λόγω φουρτούνας και ούτε κι εγώ θυμάμαι τι άλλη καταστροφή σήμερα.

Τι γίνεται βρε κορίτσια;

ευτυχώς που σιγά σιγά κοντεύω να τα δώσω όλα:P αν και ψιλοστενοχωριέμαι... θα μου λείψουν τα γαβγισματάκια τους και τα παιχνίδια μαζί τους;)

Αφού τα έζησες μωράκια, είναι λογικό να σε στενοχωρεί ο αποχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Άρα Εβιράκι δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα τόσες καθυστερήσεις! Και οι Γερμανοί δεν πάνε πίσω...

Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση της κορούλας σου σύντομα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάνω στη Μακεδονία πάντως, δε μας πήρε πόσο βαριά ο καιρός. Εντάξει, βροχή, υγρασία και η θερμοκρασία έπεσα, αλλά όχι και τέτοιο χάλι. Από την άλλη στην πόλη μας, είμαστε σε γούβα, δε μας πολυπιάνει αέρας.

Εβίρι και πάλι περαστικά. Πω πω κάτι παθαίνω να ακούω για αρρώστιες. Κι εγώ έχω τον μικρό με ωτίτιδα, δεν έχει παιδικό αυτή την εβδομάδα.

Το κέηκ έγινε πολύ ωραίο, την επόμενη φορά θα τολμήσω παραπάνω ανανά. Πάω τώρα για λουκουμάδες!


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

πωπω Εβιρακι μου σε διαβαζω κ ειλικρινα στεναχωριεμαι με αυτα που περνατε ολοι σας! περαστικα κ αγυριστα σας ευχομαι το συντομοτερο κοριτσακι μου.Λογικο ειναι να αισθανεσαι καπως.Τοσο καιρο τωρα δεν εχετε ησυχασει μια ο ενας μια ο αλλος κ τωρα ολοι μαζι.Κ ποσο μαλλον που ειναι κ το παιδι τοσο καιρο ετσι.Υπαρχει δυνατοτητα για καποιον ιδιωτικο γιατρο με καποια αμοιβη ωστε να την δει νωριτερα?

Πολυ ωραι ατα μακαρονακια σου αλλα κ η σουπιτσα.Σημερα λεω να κανω μακαρονια φουρνου για αυριο.

Μου δωσατε τρομερη ιδεα κοριτσια με τα μαυροματικα με το σπανακι η χορτα.Τα μικρα δεν τρωεν καθολου φασολια κ λεω απο βδομαδα να τα δοκιμασω.Θα παμε ΣΚ στην μαμα μου κ θα μου βαλει σπανακια πρασα σεσκουλα κλπ κ λεω να τα κανω για δοκιμη.

Αγγελινα μου γεια στα χερια σου κοριτσι μου !! Μπραβο για το κεικ!! λουκουμαδες μμμ γιαμι γιαμι

Εγω για σημερα εφτιαξα ενα φαγητο που ουτε εχω ξαναφτιαξει αλλα ουτε κ ξαναφαει κ εγινε πολυ ωραιο.Για να δουμε αν το φανε κ τα παιδια.Ο μεγαλος δηλαδη γιατι ο μικρος χτες το βραδυ το τσακισε.Το ονομασα λαχανοπρασορυζο χαχαχα.Ειναι κ λαχανορυζο κ πρασορυζο.Εβαλα κρεμμυδι ξερο το τσιγαρισα λιγο ,μετα εριξα κ τα 3 πρασα σε κομματια, λαχανο κομμενο λεπτο, καροτα κ τα εφερνα γυρω γυρω λιγη ωρα να μαραθουν καλα. Μετα εριξα ντοματα ,αλατι κ κοκκινο πιπερι κ λιγο νερο κ το εβρασα μεχρι να μαλακωσουν τα λαχανικα.Οταν εγινε προσθεσα νερο κ ρυζακι .Πολυ ωραιο εγινε.Εστιψα κ λεμονακι κ εγινε λουκουμι. Ετσι τρωμε εμεις κ το σπανακορυζο παρολο που εχει ντοματα βαζουμε κ λεμονακι κ ειπα να κανω το ιδιο κ στο λαχανοπρασορυζο.Ωραια ιδεα για χειμωνιατικο λαδερο που δεν εχεις κ πολλες επιλογες οπως το καλοκαιρι που τα λαχανικα ειναι αφθονα.

Κοριτσια σημερα ειμαι ετοιμη να σκασω εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Τσακωθηκα με το γιο μου πρωι πρωι .Ενω ειχε κοιμηθει χτες για μεσημερι 3,5 ωρες σημερα το πρωι δεν ξυπναγε με τιποτα.Τον ειχα ποση ωρα αγκαλια με κουβερτουλα στο καναπε με χαδακια κλπ κ δεν ηθελε να σηκωθει.Μετα του εβαλα ξαπλωμενο το παντελονι κ μπυ υποσχεθηκε πως οταν ερθει η κυρια που κρατα το μικρο να βαλει μπλουζα να φαει κ να φυγουμε.Ε οταν ηρθε εγινε θηριο.Με εσπρωχνε με εδιωχνε δεν ηθελε να ετοιμαστε εκανε ενα σωρο υστεριες.Μετα απο 45 σσχεδον λεπτα ποσο υπομονη να εχω κ εγω τον μαλωσα κ τον εντυσα με το ζορι κ φυγαμε μαλωμενοι .. η μερα μου αρχισε χαλια κ η διαθεση στα πατωματα ... Περισσοτερο στεναχωρηθηκα γιατι μαλωσαμε χωρις λογο στην ουσια .Του κανω ολα τ αχατηρια, περναμε ωρε ςμαζι,καουμε οτι περναει απο το χερι μας να περναει καλα κ ετσι χωρις λογο ξυπναει στραβα κ απο φασιζει να μας κανει τα νευρα κουρελια .Να μου κανει δηλαδη γιατι ο συζυγος ηταν στην δουλεια.τα εβαλα κ με αυτον μετα γιατι τον αφηνει μεχρι αργα να καθεται .....

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ασχημα αισθανομαι σημερα ... πραγματικ αομως. εσας σας τυχαινουθν τετοια σκηνικα με τα παιδια σας? Να πρεπει να φυγετε για δουλεια κα αυτα να κανουν τα δικα τους>πως το αντιμετωπιζεται? πωωω θα σκασω σημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...