Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σήμερα δεν μαγείρεψα γιατί έμεινε κοτοπουλάκι από χτες.

Άλλωστε γυρίσαμε αργά στο σπίτι γιατί είχαμε παιδίατρο για να κάνει ο μικρούλης μου μαντού.

Αρετούλα από πότε το να ζητάς άδεια, που δικαιούσαι, είναι αρνητικό???? Τι άλλο θα ακούσω???? Που μας έχουν φτάσει, να μην ζητάμε τα αυτονόητα! :confused:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αρετη μου θα συμφωνησω 100% με την Αγγελικη! Αν ειναι να σου αναναεωσουν την συμβαση θα το κανουν γιατι εισαι καλη στην δουλεια σου κ τυπικη. Αυτο ελειπε να μην παρεις καθολου αδεια για να δειξεις καλο χαρακτηρα!!Δεν θα κανεις κοπανα αδεια θα ζητησεις!

Εγω εχω αδεια απο δευτερα κ γυρναω 2 του μηνα στο γραφειο.

Το ιδιο φαγητο καναμε χτες.Κ εγω μια κατσαρολα φακες μπολικες , εφαγε 2 πιατα ο αντρας μου χτες το βραδυ κ θα φαμε κ σημερα.Εχω κ μπροκολο βρασμενο με καροτακια μια χαρα.

Ωραιο κ το κοτοπουλακι Αγγελικη μου κ εγω κοτοπουλο χωριατικο εβγαλα να ξεπαγωσει να φτιαξω για αυριο, λεω να το κανω σουπιτσα.

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι, εχω αναλαβει να κανω μπισκοτακια για την γιορτη στο νηπιο. Με τι λετε να τα στολισω? Να βαλω ζαχαροπαστα η να τα αφησω σκετα?

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι η ζαχαρόπαστα θα τα κάνει πιό ... γλάμουρ!!! Πάντως τα πιτσιρίκια τα τρώνε μιά χαρά και σκέτα! Το πολύ πολύ λιώσε κουβερτούρα και βούτα τα μέσα κι άστα να κρυώσουν.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα! Σαν να κρυωσε σημερα η μερα ε;

Τζενη συμφωνω με την Αγγελικη για τα μπισκοτα. Ωραιο φαγητακι εχετε σημερα.

Καλα βρε Αρετη δημιουργειται τετοιο θεμα με τις αδειες; Που καταντησαμε...

Εμεις σημερα τρωμε περισσευματα κι αυτο μου δινει χρονο. Μου ζητησαν απο τον παιδικο να κρατησω τη μικρη σπιτι για να μην αρρωστησει και να ειναι ενταξει στη γιορτη κι ετσι την εχω εδω. Αρχισαν και τα οργανα της ζηλειας να παιζουν πιο εντονα. Χτες χτυπησε για πρωτη φορα το μικρο (χαμπαρι δεν πηρε αυτος ευτυχως) και μου ζητησε να τον πεταξω. Να φανταστειτε εχω στησει τη σιδερωστρα απο τις 9μισι κι εχω καταφερει να σιδερωσω μονο 2 μπλουζες:mad: Αγγελικουλα δυστυχως η λυση που προτεινες χτες δεν παιζει στην περιπτωση μας.

Νινα πως πανε οι φυσικοθεραπειες;

Φιλια σε ολες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγειροκόριτσα!

Είπα να μπω τώρα γιατί αύριο έχω άδεια μιά και το κορίτσι μου παίρνει βαθμούς και θα πάω στο σχολείο. Θα προσπαθήσω να μπω το μεσημέρι να σας πω τα νέα μας αλλά δεν είναι σίγουρο.

Έφτιαξα φακές για αύριο για να είμαι χαλαρή το πρωί. Σιδέρωσα και 2 πλυντήρια. Δεν τελείωσα βέβαια γαιτί έμειναν ακόμη λίγα ρούχα και προσπαθουν να στεγνώσουν κι άλλα!

Φωτεινούλα προσπάθησε να κρατήσεις όσο το δυνατό ουδέτερη στάση με τις επιθέσεις της μικρής. Απομάκρυνέτην από τον μικρό και μην την τιμωρείς γιατί θα εισπράτει απόρρηψη και θα γίνεται πιό επιθετική. Με τον καιρό θα ηρεμήσει πιστεύω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Φωτεινη μου συμφωνω με την Αγγελικη, κρατα ουδετερη σταση οσο της δινεις σημασια για τις επιθεσεις χειροτερο το κανει.ΑΝ την αγνοησετε σιγα σιγα θα το ξεχασει κ θα το σταματησει. Εγω το εφαρμοζω κ σε διαφορα αλλα θεματα, ενα διαστημα ας πουμε ειχε αριχσει κ ελεγε κατι χαζοκουβεντες που ακουσε στην πλατεια κ με την "αδειαφορια" το ξεχασε κ δεν το ξαναειπε.

Κοριτσια για τα μπισκοτα λεω να τα κοψω σε σχηματα δεντρακια η αστερακια κ να βαλω πανω σμαρτις σαν στολιδια κ καλα, τι λετε θα ειναι ωραια? Μπορει να βαλω κ ξυλακι να γινουν σαν μπισκοτογλειφυτζουρι θα δω...

Αγγελικη μου ειμαι σιγουρη πως θα ακουσες τα καλυτερα για την κορη σου!!!

Πολυ φακη επεσε χτες ε?

Εμεις σημερα τρωμε κοτοπουλο χωριατικο σουπα με ρυζακι αυγολεμονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Αχ βρε Τζενη χρυσοχερα! Και μονο που τα περιγραφεις τα λιγουρευομαι.

Αγγελικουλα σιγουρα θα συγκινηθηκες με αυτα που σου ειπαν σημερα για το αστερι σου!

Οσπριων συνεχεια κι εδω. Μονο που εφτιαξα ρεβυθια. Ταιριαζουν και με τον καιρο.

Για το αλλο θεμα προχθες μιλησα γιατι ειχε παρει ενα αντικειμενο, ελαφρυ ευτυχως, και τον χτυπησε στο κεφαλι οποτε μιλησα για λογους ασφαλειας. Χθες τον αγκαλιαζε και τον φιλαγε αλλα εχει κολλησει επανω μου, δεν μπορω να κουνηθω ρουπι. Θα περασει που θα παει.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου ηταν θεμα ασφαλειας Φωτεινη μου καλα εκανες κ πηρες θεση δεν το συζηταω! Εκει γυρω στο χρονο που τα μωρακια αρχιζουν κ γινονται ανθρωπακια τα μεγαλυτερα αρχιζουν κ βγαζουν περισσοτερη ζηλεια νομιζω, τουλαχιστον ο δικος μου τοτε το εδειξε περισσοτερο. Κ επεισης μπορουν να κανουν διαφορα γαι να σου τραβηξιυν την προσοχη , το οτιδηποτε χαζο η να ξανααποκτησουν μωρουδιακες συνηθεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια.

Τι κάνετε? Μπαίνω και διαβάζω κάπου κάπου, αλλά δεν πολυγράφω, λόγω της κατάστασης των χεριών... που είναι πολύ καλύτερα:) για αυτό πρέπει να συνεχίσω να προσέχω.

Σήμερα έκανα ρεβύθια και λαχανοσαλάτα... γενικώς μαγείρεψα διάφορα αυτές τις μέρες, αλλά τί να πρωτογράψω? προτιμώ να σας πω πόσο ωραία πέρασα με την βαπτιστήρα μου, που είναι 5 χρονών και κάναμε μαζί με την μαμά της μελομακάρονα... περάσαμε τέλεια... σε μία στιγμή γυρνάει και λέει δυνατά η μικρή: νονά! είσαι η καλύτερη νονά του κόσμου! με έλιωσε:tongue:

Ελπίζω να είσαστε όλες καλά! εμένα με ταλαιπωρεί ακόμα η ίωση, αλλά δεν θα της περάσει! Φιλιά σε όλες!!:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα φασολάδα, τις προηγούμενες είχα σόγια με μακαρόνια και αρακά λεμονάτο με πατάτες.

Αυτές τις μέρες έχω αρκετές υποχρεώσεις που με κρατούν λίγο εκτός μαγειροκαφέ. Έφτιαξα τα γλυκά των χριστουγέννων και παράλληλα είχα να κάνω και διάφορα δρομολόγια. Ξέρετε τα γνωστά των ημερών, δωράκια, ψώνια για το σπίτι και για μας κλπ.

Κάτι ψιλοδιάβασα από τα δικά σας τα νέα, αλλά δεν τα θυμάμαι ένα-ένα. Είδα τελευταίο μήνυμα της Νίνας που έλεγε ότι πάει καλύτερα και με χαροποίησε ιδιαίτερα.

Κορίτσια μου τις επόμενες μέρες θα μπαίνω όποτε μπορώ γιατί είμαι λίγο πιεσμένη από τις δουλειές που πρέπει να γίνουν.

Σας φιλώ και τα λέμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Σήμερα θα φάμε ψαρόσουπα που θα φτιάξει η πεθερά μου.

Χτες όπως σας είχα πει είχα άδεια για να πάρω βαθμούς της κόρης μου. Για άλλη μια φορά με έκανε να φουσκώσω από υπερηφάνεια η ζουζούνα μου!

Τζενάκι πολύ ωραία ιδέα σκέφτηκες για τα μπισκότα! Είμαι σίγουρη ότι θα γίνουν ανάρπαστα!

Φωτεινούλα έχεις δίκιο! Όταν πρόκειται για την σωματική ακεραιότητα του μικρούλη τότε επιβάλεται να επεμβαίνεις! Απλά μετά μην δίνεις συνέχεια στο περιστατικό. Αντίθετα να την επιβραβεύεις και να της τονίζεις τις καλές στιγμές της!

Νίνα χαίρομαι που χέρι σου είναι καλύτερα! Να το ξεκουράζεις όσο μπορείς!

Εβιράκι με το δίκιο σου να έχεις τρεχάματα αυτήν την περίοδο! Αφού σε λίγο καιρό θα υποδεχτείς και την μεγάλη Εβιρίνα! Με το καλό!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια τι κανετε?

Πολυ τρεξιμο κ εγω, τρεχω στο γραφειο γιατι απο δευτερα θα παρω αδεια κ πρεπει να κλεισω με τις δουλειες μου, λειπουν κ με αδειας ηδη κ εχω κ εξτρα δουλεια, τρεχω κ σπιρι με τα γνωστα κ λογω ημερων ακομα περισσοτερα γιατι προκυπτουν εξωτερικες δουλειες κλπ γενικα ενα τρεξιμο!!! Κ μεσα σε ολα αυτα στριμωχνω κ ενα γυμναστηριο χαχαχα

Αγγελικουλα μου ημουν σιγουρη πως θα ακουγες τα καλυτερα για τιν κορακλα σου!!! Μπραβο κοριτσακι!!! Κ εις ανωτερα!!! Πολυ ωραια η ψαροσουπα κ ταιριαζει με τον καιρο!!

Νινακι μου πολυ χαρηκα που σε διαβασα κ γιατι εισαι καλυτερα αλλα κ γιατι εισαι κ σουπερ νονα !!! μπραβο κοριτσακι μου ειδες χαρα η βαφτιστηρα!!! Κ του χρονου να ειστε καλα να ξαναφτιαξετε μελομακαρονα!

Εβιρακι μου στο τρεξιμο κ εσυ ε? απο την μια περιμενουμε αυτες τις μερες με χαρα, απο την αλλη ομως την εχοπυν την κουραση τους κ με το παραπανω οπως κ να το κανεις! Ωραια κ η φασολαδιτσα σου !!! Με το καλο να δεχτεις την κορουλα σου κ να την χορτασεις οσο μπορεις!

Αρετη που εισαι οεο????

Φωτεινουλα τι κανεις? πως ειστε συνηλθατε?

Στα μαγειρικα μας τωρα, εφτιαξα κ εγω αρακα ωραιοτατο λαδερο με καροτα κ πατατουλες.Ας ελπισουμε οτι θα φαει ο μικρος ..

Εφτιαξα κ τα μπισκοτακια που σας ελεγα χτες το βραδυ τελικα γιναν πολυ ωραια! Μονο οπου ειχα σκουρα κουφετακια πχ καφε ξεθωριασαε λιγο το χρωμα αλλα μικρο το κακο.Τωρα μενει μονο τα τα συσκευασω κ αυριο το πρωι θα τα παω!

Για αυριο λεω να κανω ενα ευκολο κριθαρακι με κιμα μιας κ σημερα το απογευμα αμεσως μετα το γραφειο τρεχουμε για προπονηση, μετα συσκευασια μπισκοτων κ ταυτοχρονο μαγειρεμα κ μετα εχω διαιτολογο. Πιο νωρις αυτη την φορα στην εβδομαδα πανω λογω εορτων αλλα μαλλον δεν θα εχω αποτελεσμα μιας κ ειχαμε την εξοδο την Κυριακη αλλα δεν με νοιαζει, να περασουν οι γιορτες κ μετα στρατιωτακι παλι, δεν θα πεθανουμε κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Για σήμερα δε μαγείρεψα, έχω αρακά από χθες. Είμαι απασχολημένη στη δουλειά αυτές τις μέρες και τα απογεύματα χρειάστηκε να πάω μία στον παιδίατρο για εμβόλιο τη Γεωργία και μία έξω για δώρα και κλπ. Στα κλεφτά σας διάβαζα. Τι το μελέταγα... σε 3 μήνες τελειώνει η σύμβασή μου αντί για ένα χρόνο. Είμαι να σκάσω. :(Τέσπα, θα δούμε.

Αγγελικούλα μπράβο για την κορούλα σου, είσαι τυχερή μαμά!

Νίνα μου χαίρομαι που πας έστω και λίγο καλύτερα! Περνάς λούκι αυτή την περίοδο, χαρά στο κουράγιο σου που μαγειρεύεις!

Τζένη μου αυτά που κάνεις με τα μπισκοτάκια εμένα μου φαίνονται πυρηνική φυσική! Μπράβο σου! Εγώ είμαι για τα εύκολα, τα σίγουρα, που δεν θέλουν λεπτοδουλειά.

Φωτεινούλα, είναι φάση αυτή που περνάει η μικρή. Την έχω περάσει, την περνάω και θα την ξαναπεράσω οσονούπω... Έχε τα μάτια σου 14 και προσπάθησε να το χειριστείς ήρεμα. Εμένα ο Χρήστος παλιά μου είχε πει:

"Ο Μιχάλης είναι παλιός, να πάρουμε άλλον Μιχάλη":eek::lol: Τώρα δεν ο μπορούν ο ένας χωρίς τον άλλον. Είναι πολύ δεμένοι (άσχετα αν σκοτώνονται, έτσι;).

Last but not least, Εβιρί μου, τι κάνεις; Ανάρρωσε η οικογένεια; Ευχάριστα είναι αυτά τα τρεξίματα. Στόλεν έφτιαξες; Έφαγες; Φανταστικό δεν είναι; Αχ δε χορταίνω τώρα με τη νηστεία, σκέφτομαι συνέχεια κεφτεδάκια, παστίτσια, παϊδάκια, μέχρι και κοτόπουλο!

Α να σας πω, την άλλη εβδομάδα θα έχω άδεια και θα είμαι με τα παιδιά στο σπίτι, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να μπαίνω. Θα προσπαθήσω πάντως! Φιλάκια πολλά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αχ Παρασκευη τελευται αμερα σημερα, απο Δευτερα αδεια μεχρι 31 Δεκεμβριου!

Καποια στιγμη αγνωστο ποτε θα φυγουμε κ για χωριο για Χριστουγεννα...

Αρετη μου μην αγχωνεσαι κοριτσακι μπορει μετα το 3μηνο να σου κανουν παλι ανανεωση για ακομα ενα χρονο! Την υγεια μας να εχουμε πανω απο ολα κ ολα τα αλλα θα ερθουν.Σιγουρα χωρις δουλεια κ με 4 παιδια δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι οτι ολα καλα θα πανε.Θα μαζεψουμε ολες την θετικη μας ενεργεια κ ολα θα λειτουργησουν προς το καλυτερο για σενα κοριτσακι μου!

Κ εμενα ο Δημ τις τελευταιες μερες εχει βγαλει παλι ζηλια προς τον Νικ μου λεει να φυγει ο μικρος, να ξαναμπει αυτος μεσα στην κοιλια μου να γινει μωρακι κ να θηλαζει , εχει προσκολησει πανω μου , ακομα κ το βραδυ ερχεται στο κρεββατι ασε... Αφου σε αλλο δωματιο ειναι κ αν καταλαβει πως φιλαω τον μικρο η του μιλαω με γλυκολογα , φιλακια κλπ ζηλευει κ φαινεται. Το λεει κιολας...

Ωραιοτατος ειναι ο αρακας κ εμεις χτες ειχαμε, το τελευταιο σακουλακι απο την σοδια του μπαμπακα μου.

Οσο γι ατα μπισκοτα μην νομιζεις πως ειναι τιποτα δυσκολο, ισα ισα, απλα μπισκοτα βανιλιας εκανα μπνο που τα εκοωα με χριστουγεννιατικο κουπ πατ κ τα παιδια βαλαν απο πανω κουφετακια. Ε εμτα τα εβαλα σε σακουλακια με κορδελακι κ ετοιμα σιγα την δουλεια.Αλλες κανουν αλλα κ αλλα!

Απο φαγακι σημερα τρωμε ολοι κριθαρακι με κιμα κ καροτακια μεσα.Πολυ ωραιο βγηκε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σήμερα δεν μαγείρεψα αφού έχει διάφορα που έχουν μείνει απο τις προηγούμενες μέρες.

Αύριο το πρωί θα πάμε να κοινωνήσουν τα παιδιά και μετά ψώνια σε σούπερ μάρκετ, λαική και κάτι δωράκια.

Πάω να διαβάσω τα νέα σας ...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...